Westwal-wedstrijdeneen sfeervol gebeuren Broekerhaven bont bedrijf I Resoluut 'nee' tegen kamperen bij de boer in voorbereiding 3 Kabouters willen archipeV in IJ-meer: eiMwwes MHeTmWV Bij particulier voor drie ton aan antiek gestolen 'Nederland voert Angola-koffie in onder vlag Zaire' Coevorden krijgt pannekoekfabriek Geschiedenis Recreatief feest Windkracht 7 In recreatieschap De Vechtstreek: Ook elders N ew uaotpe&iAVPeqbM! Aanrander gepakt Van een onzer verslaggevers BROEKERHAVEN/BO VENKAR SPEL 'Wat brengt', vroeg Jaap Kuitert, hoofdredacteur van ANWB's Waterkampioen zich vo rig jaar af, 'mensen ertoe een oude vissersbotter te kopen die in vele gevallen al half of helemaal onder water is verdwenen, jaren te werken om het zover te krijgen dat deze weer boven water blijft en dan het hele jaar vrijwel alle tijd te besteden met het in de vaart houden van die botter?' ssifit IS Een beeld uit het verleden, toen deze botters nog als vissersschepen op de Zuiderzee ie zien waren. Te: genwoordig zijn ze er weer: in de Westwal Botterwedstrijden. i TOREK RIET ewwiwen kkê a*i.t6*S CO Bfih O ÊHEMAiDteK WAjlêR PUK BRUG RAVAAL VfiKSRfpfNG STWVD HQ9* GMS ptj K weer voor recreatie te bestemmen. ZUIDERZEE-BOTTERS WEER Jaap Kuitert vond, na een weekeind wedstrijdvaren in zo'n botter, het ant woord. Kort samengevat luidt dat: 'sfeer*. De sfeer rondom en de menta liteit van de meestai jonge mensen, die met botters varen, maar er vooral jaar in jaar uit aan zwoegen. 'De sfeer*, die aldus Kuitert, 'velen met mij in de vaak zo sfeerloze moderne maatschappij aantrekt' De voor enkele jaren met volledige ondergang bedreigde oude Zuidenee- vissersvloot vaart dit weekeinde weer massaal. Voor wat offcieel staat aan gekondigd als de derde Westwal Bot terwedstrijden, bet 'Hollandse' equiva lent voor het (nog) veel bekendere Friese skutsjesilen. Het gaat daarbij vanuit de aloude Broekerhaven (ge meente Bovenkarspel) natuurlijk ook wel om die wedstrijden, hoewel Peter Dorleyn met zijn MK 63 veruit favo riet is om voor het derde jaar in suc cessie te zegevieren. Belangrijker is evenwei de achterliggende gedachte. De poging om door middel van deze jaarlijkse wedstrijden de oude platbo dems voor uitsterven te behoeden. Een brok geschiedenis herleeft bij het zien van deze wedstrijden. Op de voormalige Zuiderzee, het zo woelige thuiswater van de vissersvloot, en in de historische haven. In dit geval die van Broekerhaven krachtens verkre gen privilige in 1449 gegraven door de toenmalige Stede Broec waaranv Boénkarspel deel uitmaakte. Een beeld van vele jaren terug met rond vijftig voor her wegrotten behoede vissersschepen. Het restant, dat dank zij vooral veel zwoegwerk van een aantal enthousiastelingen is gebleven na de sluiting van de Zuiderzee. Dat nu het brakke en zoet geworden IJs- selmeer doorklieft, al dan niet kra kend in de spanten, die elk voor zich nog doen herinneren aan de tijd, dat niet het 'nieuwe* bottervolk de boten bemanden, maarer voor een vaak niet veel meer dan karig lóón hard op moest, worden gewérkt. De botters ademen nog naar dat ver leden. Met ook hun zware, bruine zei len, 1 met de beide zwaarden, de klui verboom en al die uit vroeger tijden stammende (zeil)zaken, die nu op de DE VAART BROEKERHAVEN Zaterdag en zondag, voordat de botterhaven 'zee' kiestkunnen de sctiepen wor den bezichtigd. Van 9 uur tot half 11 is daarvoor op beide dagen tijd uitgetrokken. De wedstrijden be ginnen zaterdag en zondag om 12 uur. De finish vindt omstreeks 4 uur voor Broekerhaven plaats. Broekerhaven heeft rond deze der de editie van de Westwal Botter- wedstrijden een aantrekkelijk om lijstend programma samengesteld met op vrijdagavond na een ont vangst van het gemeentebestuur van Bovenkarspel o.a. 'n barbecue van Broekerhaven opgestelde feest- rond de Kolk (de binnenhaven) maaltijd en een botterbcl in de tent (aanvang van beide evenemen ten half 9). Zaterdag is ér van 12 tot 9 uur een Zuiderzeemarkt rond de binnenhaven, met o.a. demon stratie van oud-Hollandse beroepen en oud-Hollandse eetkraampjes (zondag zijn deze geopend van 12 tot 6 uur), vuurwerk (ff uur) en opnieuw de feesttent (9 tot 2 uur 's nachts met vanaf 8 uur 's avonds weer botterbal) dat feest wordt zondag voortgezet. De wed strijden zijn vanaf de IJsselmeer- dijk tussen Broekerhaven en Oos- terleek zonder verrekijker te vol gen. Tevens bestaat er de mogelijk, heid dit gedurende een uur vanaf een rondvaartboot te doen, die ie der half uur afvaart van de Broe kerhaven. de toenmalige Stede Broec waarvan stofschepen. niet meer te vinden zijn. 'Er zijn', zei Kuitert ook', 'zeker een heleboel mensen die niets begrijpen van de liefde voor deze oude, vaak gammele en onooglijk uitziende vis sersschepen, maar ik dacht niet dat je daar rouwig om moest zijn.' Feit is evenwel dat de Westwal Bot- terwedstrijden in een korte geschiede nis hun plaats hebben veroverd. Bij het (grote) publiek, dat met taiiozen de strijd vanaf de dijk volgt. Bij de bevolking van de IJsselmeerstadjes, die de bottervloot nu al een keer bin nen haar haven heeft gehad. Niet ten onrechte zegt de heer Kramer van de dit jaar organiserende watersportvere niging De Broekerhaven: 'De Westwal Botterwedstrijden zijn naast de wedstrijden ook een cultureel-histo- risch gebeuren en een recreatief feest voor toerisme en bevolking.' De gedachte om West-Friesland en Holland zijn eigen skütsjesilen te ge ven werd in 1969 geboren. 'In een vlaag van enthousiasme', zegt voorzit ter ,K. Tolman van de centrale com missie Westwal Botterwedstrijden, 'is de gedachte ontstaan om wedstrijden voor oude Zuiderzee-visserssehepen te gaan'organiseren. Na veel voorberei dend werd, dat zo'n twee jaar in be slag heeft genomen, werd in 1971 ge start Met twee door de watersportver eniging Monnickendam georganiseerde wedstrijden op de Gouwzee en hét IJsselmeer. Negentien botters namen eraan deel en ook de omliggende ha venplaatsen Marken en Volendam werden erbij betrokken.' In de havens riepen de botters met hun bemannin gen, welke ander invloed van deze machtige schepen zich ai snel in een ruige kleding als echte schepelingen gedroegen, het vuur op uit lang ver vlogen dagen. De Gouwzee gevuld met volgetuigde botters, alle mogelijk en onmogelijke bijzeilen - mogen wor den benut een indrukwekkend schouwspel. Tolman: 'Deze eerste wed strijden werden het succes dat wij er van hadden gehoopt. Het is hier dan ook niet bij gebleven.' Uit dat succes is de commissie West waf Botterwedstrijden ontstaan. In de ze commissie zitten twee leden van de vereniging Botterbehoud, twee leden van de watersportvereniging Monnic kendam en De Zeevang, welke laatsté vorig jaar de organisatie op zich nam. Aan deze vaste kern van zes zullen ie der jaar twee leden worden toege- voegd van dat jaar organiserende plaats. Edam bouwde vorige jaar de Westwal Botterwedstrijd. uit. Dertig deelne mende schepen een een aantal aktivi- teiten aan wal.; Meest fascinerende toen: de windkracht 7, die het IJssel meer tot een weinig plezierig vaarwa ter maakte, maar voor de botters geen beletsel vormde 'zee' te kiezen. Bot ters, die overigens en ook die be paling wijst op het geheel ais cultuur historisch gebeuren slechts bemand mogen worden door een officiële af vaardiging van de aan de oude Zuid enee gelegen gemeenten. Het schip, moet ook de gelegaliseerde vlag van die gemeente voeren. Er wordt in twee categoriën gevaren: één voor de originele botters en én voor de bot ters in niet originele staal Het merendeel van de botters, die voor de verschillende gemeenten aan de. Westwal. wedstrijden deelnemen, vaart gedurende de maanden'mei tot en .met september oktober overigens ook op i bet.,, IJsselmeer. Sommigen,, maar heel wéinig, als privboot Hei. merendeel is .(compleet met schipper) te huur. 'Omdat het' zegt Harry Smit, die deze zaak-vrijwel centraal vanuit Deventer regelt,''het anders niet mo gelijk is dat dezé schepen in een be hoorlijke staat kunnen blijven varen. Door middel van de huurgelden wil len de schippers-eigenaren hun unieke schepen in stand houden. Jaarlijks moet het nodige vertimmerd worden. Veel gebeurt door de mensen zelf. Maar er gaan vaak kapitalen inzitten. Door verhuur, waarbij men zelf mee vaart, trachten velen uit de kósten té komen. Er bestaat veel belangstelling voor.' Amsterdam vervuilt Van een onzer verslaggevers DEN HAM Als liet aan het dagelijks bestuur van het Recreatie schap De Vechtstreek (Overijssel) ligt, dan gaan dc gemeentebestu ren een harde lijn volgen inzake het kamperen hij de boer. Volgen de week wordt het algemeen bestuur van dit recreatieschap een voorstel aangeboden dat neerkomt op het geven van een advies aan de gemeentebesturen om tegen het vrije kamperen een resoluut 'nee" te laten horen. Het dagelijks bestuur van het recrea tieschap is van oordeel dat het ge bied, waar de Overijsselse Vecht zo vredig doorheen kronkelt tè klein is om het kamperen bij de boer te kun nen verdragen. Bij het recreatieschap zijn tien gemeenten aangesloten: Zwolle, Dalfsen, Nieuw-Leusen, Aver- eest, Ommen, Hellendoom, Den Ham, Hardenberg, Gramsbergen en Stap horst. Met zijn besliste afwijzing van het vrije kamperen staat het dagelijks be stuur van het recreatieschap op een standpunt, dat ook door de provincia le recreatieconsulent in Overijssel, de heer H. J. Zandbergen, is ingenomen. Min of meer in afwijking daarvan is de provincie Overijssel maart '73 met een verordening gekomen, die het kamperen buiten de eigenlijke cam pings regelt, met name dus het kam peren bij de boer. Overigens 'als een soort noodverband, in afwachting van een landelijke regeling*. In het algemeen is kamperen bij de boer ook in Overijssel verboden. Maar evenals dat in andere provincies het geval is: de gemeenten kunnen er ge bieden aanwijzen, waar dat wel is toe gestaan, waarbij uiteraard de goedkeu ring van gedeputeerde staten nodig is. Naar de heer H. Konijnenberg te Den Ham, secretaris van het daar gevestig de recreatieschap De Vechtstreek, ons meedeelde, is het dagelijks bestuur van het recreatieschap, wat de Vecht streek betreft, 'pertinent tegen'. Het heeft een uitgebreid onderzoek inge steld, en het beeft zich daartoe op de hoogte gesteld van de opvattingen, die ter zake bij een' groot aantal instan ties bestaan. Ook is kennis genomen van de visie van de Stichting Vrije Recreatie, die het kamperen bij de boer sterk bevordert en die uiteraard over de conclusies van het recreatie schap zeer teleurgesteld is. 'In het buitenland is kamperen bij de boer misschien mogelijk, de Vecht streek is op te kleine schaal ingericht, is te kwetsbaar en daarom ongeschikt. Ook in andere delen van het land blijkt men gereserveerd te zijn, wat het kamperen bij de boer betreft. Ge zegd is dat het bijvoorbeeld in de Gel derse Achterhoek een hoge vlucht heeft genomen. De directie van de streek VW in Zutphen betwijfelt dat in elk geval. De gemeentebesturen lij ken voorzichtig te zijn. Wat in. de Gelderse Achterhoek wel meer en meer voorkomt, is logeren bij de boer, maar dat is weer wat anders. Men werkt er ook wel driftig met boerderij-arrangementen. Bij de Recreatiegemeenschap Veluwe te Apeldoorn zei men voorlopig nog even 'een pas op de plaats te willen maken in afwachting van de model verordening, waaraan de Nederlandse Kampeerraad thans werkt. In Gelder land is men geneigd de zaken planolo gisch, via gemeentelijke bestemmings plannen, te regelen. Het vrije kampe ren zou daarbij ook betrokken kun nen worden. Men ziet er wel degelijk gevaren in. Enkele tenten en caravans kunnen licht uitgroeien tot een stuk of tien. Daarvoor zijn dan uiteraard betere voorzieningen nodig. En op die manier ontstaan dan weer meer kam peerterreinen. 'En we hebben er al een stuk of duizend', aldus de recrea tiegemeenschap Veluwe. AMSTERDAM Terwijl de Amsterdammers steeds verder weg hun strand zoeken (via Zandvoort naar de Costa Brava) wordt het enige echte Amster damse 'Zuiderzeestrand' langs het IJ-meer met puin en che misch afval overdekt. Kabouter- raadslid Roel van Dnijn wil dat strand weer bruikbaar maken voor recreatie en de stad in het T.T-meer een eigen 'archipel' van kunstmatige eilanden geven. Op een van die eilandies zou dan zelfs een naaktstrand 'geopend' kunnen worden. Van Duijn en met hem de 'groen- commissie' van de kabouters ver zetten zich tegen de plannen het IJ- meer tussen Amsterdam en Muiden in te polderen en er een autoweg aan te leggen naar de toekomstige stad Al- mere in Flevoland. De inpoldering zou de stadsbestuurders van Amster dam goed uitkomen omdat er op goedkope manier het puin uit de sa neringsbuurten gestort kan worden. 'Er is een betere oplossing om hel puin kwijt te raken' aldus een nota van de kabouter aan de Amsterdamse gemeenteraad. 'Als wij een aantal zandetlandjes met veel strand inaken, kunnen we daarop bergen van puin inaken, die wij weer laten overgroeien met planten. De ei landjes kunnen een aantrekkelijke ar chipel tussen de smeerpijp (waardoor Amsterdam z'n rioolwater in het IJs selmeer spuit) en het voormalige Zuiderzeestrand worden', aldus de no ta. Een woordvoerder van de 'groencom missie" legt uit: 'Het is toch te gek dat Amsterdam het enige strand binnen de gemeentegrenzen zo vervuilt dat niemand er wat aan heeft Vroeger was het Zuiderzee strand een echt sehelpenstrand waar duizenden Amsterdammers naar toe trokken om te zwemmen. Het ij-meer is hier vrij ondiep en er is geen wArefl-V zuiver?'**^ - hvït- enetiURd «HCM6 V teAROi op>SR Van een', verslaggever DEN HAAG Voor ongeveer drie ton aan kunstvoorwerpen is gestolen uit het huis van de heer D. H. G. Bol- ten, voormalig directeur van het Dclftse museum 'De Prinsenhof. De inbrekers hebben gebruik gemaakt van de afwezigheid van de familie Bolten in. de vakantieperiode. Uit de verzameling van de heer Bol ten verdwenen twintig schilderijen, een scliat aan aardewerk en porselein en een hoeveelheid Delts blauw. Bij de gestolen, voorwerpen was b.v. een aptieke bierpul van Delfts blauw, die alleen reeds 25.000 gulden waard is. Volgens dé politie wordt e-èn hoge be loning in hét vooruitzicht gesteld aan mensen die'eventuele bruikbare aan- wijzingen kuiinen geven. AMSTERDAM —De 24-jarige chauf feur G. C. R; uit:Amsterdam is aange houden nadat hij een 15-jarig meisje in het Sloterpark in de hoofdstad van haar fietshad gesleurd en geboogd had haar te verkrachten. Hij nam'de benen toen een man toeschoot op haar hulpgeroep en sprong in zijn au to; Toen-'de ander hem daaruit wilde halen dreigde hij met een stiletto en reed weg. Aan de hand van het auto kenteken kon de politie hem later op de dag aanhouden. R. is ingesloten op verdenking van poging tot verkrach ting en'bedreiging. A KINSJASA Nederlandse handelaren ontduiken de boycot van Angolese koffie, door koffie uit Angola in te voeren maar als land van herkomst Zaire (het vroegere Belgische Kongo) op te geven. Dit zei de Zairiaanse minister van landbouw, Kayinga Onsi N'Dal in een gesprek met een ANP-verslaggever in Kinsjasa. Volgens hem is het onmoge- w - 'ijk dat deze koffie uit Angola via scheepvaart. Oude bewoners van bet Kaart van het alternatief plan om. het Amsterdamse strand tegen inpoldering te beschermen 'en het Zalre naar Nederland wordt vervoerd, <7i»hsoH M.aiar, ->-i i— 1:. ii daar de koffiehandel in Zaire een staatsmonopolie is. Dë koffie wordt in lopen? Een woordvoerder van de f"Nederland ingevoerd onder Zairiaanse 'groencommissie'. 'Er is al een weg' vlag, zonder ooit m Zaïre te zijn ge- gebied weten nog te verteïlen dat ko ningin Emma naar dit strand kwam omdat het er zo mooi was. Nu wordt het water vervuild door de smeerpijp- Door zand afgravingen wordt het strand met veenturf overdekt Achter het strand wordt al jaren puin en vuilnis gestort Zo gaat Amsterdam om met het eigen strand. De bewo ners worden gedwongen in lange au- tefiles naar stranden te trekken die veel verder weg liggen'. BADPLAATS De vervuiling van het water zal hin- nen enkele jaren een stuk verminde ren wanneer de waterzuiveringsinstal- latie op het Zeeburgereiland in wer king is gesteld. 'Als het puin in de voim van eilandjes in het meer wordt gestort, kan hier een uniek recreatie- gebied ontstaan. Die eilanden-archipel moet uit de vrije hand worden ge maakt zonder gebruik van üneaal, meetlat rechthoek of passer. Door de vele schiereilanden ontstaat zo een ki lometerslang strand. We moeten de stad omgeven met badplaatsen. Op die manier wordt ook de stad weer beter leefbaar'. Roel van Duijn wijst er in z'n nota op dat voor het betrokken gebied al ja ren plannen bestaan voor Amsterdams vierde recreatiegebied van formaat: het Uilenbos. 'Veel concreets hebben wij daarover de laatste jaren niet kunnen vernemen. Toch zou het een fantastisch - recreatiegebied kunnen worden. Vanaf de Dam is het per fiets in een half uurtje bereikbaar'. Van Duyn wil daarom zo spoedig mo gelijk een bestemmingsplan voor het gebied, waarin de groenbestemming wordt vastgelegd. 'Anders wordt het gebied langzamerhand verslonden door bedrijfsleven, industrie, afval- stort en verkeer*. De kans daarop is inderdaad niet ge ring. Ten zuiden van het gebied ligt Diemen-Noord, een stuk landbouw grond waarvan de gemeente een in dustrieterrein wilde maken. Die plan nen zijn voorlopig door acties van be woners op de lange baan geschoven. De belangrijkste bedreiging van het 'Zuiderzee strand', is echter de voorge nomen aanleg van een autoweg dwars door het gebied naar het toekomstige Almere. 'Door de aaiiieg van deze weg, die'dwars door het IJ-meer zou gaan lopen, zou het eigen karakter van dit waterlandschap met zijn ver gezichten aangetast worden. Nü al richten de auto's op de Diemerzeedijk schade aan', aldus de nota. Waar die weg naar'Almere dan moet via Muiderberg. Verder hebben.wei ons het probleem niet gesteld. Door wonen, werken en recreatie zo dicht mogelijk bij elkaar te houden- maken we die ,weg gewoon overbodig. Waar om moet een Amsterdammer op weg naar een strand een uur lang z'n.leven in een auto wagen als hij op de fiets naar het strand zou kunnen?' COEVORDEN Coevorden krijgt een pannekoekenfabriek. Het bedrijf gaat half september met rond de 20 personeelsleden van start De initiatiefnemer, de heer A. Hui zing die momenteel een pannekoeken- boerderij drijft in het Drentse Odoorn verwacht dat na de aanlooppe- riode van een jar- ongeveer 65 perso- nen in het bedt werkzaam kunnen zijn- Het succes met zijn pannekoekboerde- rij was voor de heer Huizing aanlei ding een marktonderzoek te hóuden. Dit leerde hem, dat de pannekoek in is in Nederland. Ook in het buitenland is er veel be langstelling. Inmiddels hebben een aantal grote Nederlandse levensmidde- lenconcerns al gezorgd voor een iikko order. we est. De minister reageerde met deze uit spraak op berichten in de Belgische pers, eerder dit jaar, waar werd ge meld dat Nederland koffie uit Angola zou invoeren via Zaire en België. De koffie zou dan in Zaire worden over- gepakt Zaire zou voor deze transactie een heffing innen, die ten goede zou komen aan de door Kinsjasa gesteun de Angolese Bevrijdingsbeweging FNLA. Volgens minister Kayinga is dit bericht 'absoluut onjuist' en hij betreurt het dat op deze manier de indruk wordt gewekt dat Zaire mee- werkt aan ontduiking van de koffie- boycot Zaire is maar zijn zeggen op geen enkele manier betrokken bij de ze transacties, alleen de Nederlandse handelaren zijn hiervoor verantwoor delijk, namen van importeurs die zich met deze praktijken bezighouden wil de hij niet noemen om de goede be trekkingen niet in gevaar te brengen.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 10