taptoe delft In deze krant Breed samengestelde staatscommissie voor inkomensbeleid nodig Hilversum lil. dag en nacht pér 1 oktober Kapitein geboeid van boord Uitbundig feest fïetiikwartèfi VADÉMO Shell verstoken van Libische olie Vrouw was twee dieven te snel af Meeste Amerikanen blijven president wantrouwen Kerktoren Ede ook gevaarlijk Yocht bedreigt Russische tarwe Prof. dr. W. Albeda: Franse bankrovers doden gendarme en gijzelen vrouw m Haar verven in kleuren van de club WASHINGTON (AFP, Reuter, UPIFunctionarissen van het Witte Huis hebben verklaard dat president Nixon eind oktober en begin november zijn aangekondigde grote reis door Europa zal maken. Bandopnamen Muskie - - Economie ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1973 71ste jaargang no. 81 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR NEDERLAND Westblaak 9-11, Rotterdam Postbus 948 Tel. 115588 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 AfdL Bezorgingvarmf08-30uur (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE Komnctórhet: Dotfinoriumi Sna" Harderuyk i S™ DOLFINRRIUm HARDERWIJK ADVERTENTIE Makelaardij \JPVY Minder warm Op dc meeste plaatsen droog en in dé loop van de dag van bet westen uit perioden met zon. Zwakke tot matige wind uit rich tingen tussen west en noord. Maximum-temperaturen van 20 graden aan zee tot .24 graden in heli oosten van het land. MÓRGEN EN OVERMORGEN: opnieuw, zonnig en bijna everai droog én gematigd warm. Morgen zon op: 05.30 onder: 19.56 maan op: 2122 onder: ,12.06 Maandag zon op: 05.32 onder:' 19.54 maan op: 21.53 onder: 13.25 Zo, zit je in een transfer VERHUIST U? HOLWERDA ZONEN Van onze Haagse redactie 1 DEN HAAG Minister van Doorn (CRM) heeft goedgekeurd, dat Hilver sum UI met ingang van4 oktober dag en nacht zal uitzenden. In de Tweede Kamer werd tijdens het debat over het verdwijnen van Veronica op deze maatregelen aangedrongen. Minister Van Doorn had zich er toen reeds po- sitief over uitgelaten. Het plan Hilversum UI dag en nacht te laten uitzenden staat op de agenda van de omroepraad, die 24 augustus, voor het. eerst onder leiding van prof. Boukema. vergadert Ook heeft minis ter /Van Doorn zijn collega van ver keer en waterstaat van zijn besluit op de hoogte gesteld en gevraagd op. kor te termijn de technische voorzienin gen te treffen voor de'nachtelijke uit zendingen. De datum van ingang van 1 oktober staat nog niet vast. Maar de PTT ziet geen technische moeilijkheden. Wel zijn er bezwaren te verwachten van de programmamakers in Hilversum. Over de formule van' de nachtelijke muziek zou men het nog niet eens zijn. Ook wordt er op gewezen, dat de huidige oproepbegroting geen financië le ruimte biedt voor de extra pro gramma's. DEN HAAG De Libische regering heeft de oliekraan voor Shell dichtge draaid,' vermoedelijk om de grote olie maatschappijen onder druk te zetten en te bereiken, dat wordt toegegeven aan haar eisen. Deze houden o.m. in, dat oliemaatschappijen in Lybië voor 51 procent worden genationaliseerd. Volgens een woordvoerder van Shell is de groep nog in gesprek met de Li bische ..regering over de'eisen, die er op neer komen, dat ruwe olie uit Li bië aanzienlijk duurder zal worden. Er is nog geen datum vastgesteld voor een volgende bijeenkomst tussen de Shell en de Libische regering. De Nederlandse olievoorziening in het algemeen en die van Shell in het bij zonder komt door de Libische maatre gel niet in gevaar, tenminste niet op korte termijn. 'Er zijn nog meer maatschappijen, die ons land van olie voorzien en bovendien werkt de Shell in meerdere landen', aldus de woord- voerder. AMSTERDAM De sprintcapacitei ten van de 27-jarige Amsterdamse me juffrouw W. van Oevelen hebben er toe bijgedragen, dat de politie de hand heeft kunnen leggen op twee jeugdige tasjesdieven. Op het Valeriusplein werd gistermid dag het tasje van mej. Van Oevelen uit haar handen genikt door.de passa gier van een bromfiets. De Amster damse was niet uit het veld geslagen. Zij zette op haar fiets de achtervol ging inj waarschuwde onderweg een verkeersagent en gezamenlijk kon men de dieven ia de Roelof Hart- straat achterhalen. Het waren twee jongelieden uit Mijdrecht, de 18-jarige lasser J. B. en de 20-jarige L. L.-T. De kapitein van de Engelse itotter 'April Diamond', die wordt ver dacht van mensensmokkel, werd gistermorgen gèbmoeid door politie mannen van boord gehaaid. De groep van 26 Indiërs en Pakistani, die in de haven vaa Scheveningen werden opgepikt, zullen morgen en overmorgen het land worden uitgezet. Zie ook pagina 5. Voorbereidingen worden getroffen voor de reis van twee weken waarbij Nixon Frankrijk, Engeland, West- Duitsland, Italië, België en mogelijk nog een of twee Westeuropese landen zal aandoen. In Brussel zal Nixon de leiders van de NAVO ontmoeten om te praten over een eensgezind stand punt voor onderhandelingen met Oost- europese landen en Europese veilig heidszaken, zo is vernomen. Tot Nixons: gezelschap zullen onder meer zijn adviseur'Henry Kissinger en zijn minister van buitenlandse zaken Wil liam Hogers behoren. Nixon zou tij dens zijn reis ook een document wil len ondertekenen dat dienst tér her nieuwing van het NAVO-bondgenoot- schap. In. Washington en elders werd al ge ruime tijd aangenomen dat Nixón zijn reis naar Europa zou uitstellen tot be gin volgend jaar of mogelijk helemaal niet; op reiszou gaan, in verband met het Watërgate-schandaal. Hit het eerste opinie-onderzoek na de Watergate-rede die Nixon deze week heeft gehouden is gebleken dat de meeste Amerikanen de president blij ven, wantrouwen. Volgens het onder zoek. dat .op last van. de omróepmaat- sehappij CBS door 'Opinion Research' is uitgevoerd gelooft 60 procent van de ondervraagde: Amerikanen, die de rede via de tv hadden gevolgd, niet dat Nixon de hele waarheid heeft ge sproken, 2: procent gelooft Nixon wel en de rest zei geen mening te hebben. De meerderheid (59 pet) van de. on dervraagden vond echter dat Nixon moet blijven. Sam Ervin, de voorzitter van de Wa- tergate-commissie van de Senaat heeft opnieuw 'zijn dringende/ verzoek her haald dat- Nixon de bandopnamen overhandigt van gesprekken die hij had met hoofdrolspelers: in dé Water- gate^zóak. Het bureauvan Ervin heeft bekendgemaakt dat na Nixons rede 441 telegrammen zijn binnengekomen Muskie: LSD? ten gunste -van voortzetting van de openbare verhoren. Er waren 88 tele grammen waarin de stopzetting ervan werd gevraagd. Ervin ontkende don derdag dat zijn commissie erop'uit is de president te 'pakken'. Advocaten van Nixon hebben gisteren voor' de federale rechtbank in Was hington verklaard dat de justitie niet bevoegd is iets te doen aan Nixons besluit de banden met de Watergate- gesprekken vrij te geven. De advoca ten reageerden daarmee, namens Nixons, op hét verzoek van dé specia le aanklager iri de Watergate-kwestie Archibald Cox. -Deze had- eerder ver klaard, datNixon .vérplicht was het be wijsmateriaal uitsta levéren. De vroegere functionaris van de.Ame- rikaanse iniiehtingendiénst CIA. Miles Copètehd hééft gisteren in London ge zegd ,dat vooraanstaande functionaris sen van deze 'diénst ervan overtuigd zijn dat de instorting van senator. Ed- (ADVERTENTIÈ) van 24aug.t/m 1 sept. dagelijks om 9 uur 's avonds, behalve zondag 26augüstus kaarten bij allevvv's EDE Na de Grote Kerk in Arnhem en de oude Hervormde Kerk in Velp blijkt nu ook de toren van de Hervormde Kerk in Ede gevaar op te leveren. Om dat te bezweren moet er een stalen steiger met luifel omheen worden geplaatst. De restauratie van de toren is van rijkswege goedgekeurd, maar het wachten is nog op subsidie. Dat kan echter wel 1976 worden en zo lang kan er niet meer worden opgetreden tegen het vallend gesteente, vindt het gemeentebestuur. MOSKOU (AP) Grote hoeveelhe den van de Russische tarweoogst lopen gevaar door vochtigheid die het gevolg is van late én zeer onverwacht opgetreden regens. Op de eerste pagi na van de Prawda stond gistermorgen een oproep tot 'krachtiger staatsdisci- pline' bij de 'strijd tegen het lijden van verliezen*. Uit het stuk in de Prawda kon men lezen dat er een te kort is aan bepaalde installaties en aan mensen. Als regel kan worden aangenomen dat graan met een voch tigheidsgraad, na een moeizaam oog sten doordat het plat ligt, kunstmatig kan worden gedroogd als de vochtig heidsgraad niet hoger is dan 14 S 15 percent Maar het is nu duidelijk dat men, evenals verleden jaar, nog niet beschikt over voldoende drooginstalla ties. In de elevatoren van één van Europa's voornaamste 'tarweschuren', de gebie den van Toela, Koersk en Ryazan, wordt thans graan afgeleverd waarvan de vochtigheidsgraad gevaarlijk hoog is, aldus de Prawda. Zie ook pagina 27 Instelling van een dergelijke commis sie is volgens de Rotterdamse hoogle raar noodzakelijk, omdat de Sociaal Economische Raad d'e zich al twee jaar met bet vraagstuk van de inko menspolitiek bezighoudt uiteindelijk in zijn advies aan de regering toch te kort zal schieten. De mensen die buiten het bedrijfsle ven vallen nemen aan het overleg in de SER over deze problematiek geen deel. Inkomenspolitiek behoort echter alle groepen van de bevolking te om vatten, aldus prof. Albeda. Het ver baasde hem dat de regering die de verkleining van de inkomensverschil len tot een van haar belangrijkste doelstellingen heeft gemaakt een der gelijke initiatief nog niet heeft geno men. In het interview opperde prof. Albeda ook de mogelijkheid van de instelling van inkomensraden. Deze raden zou den studies moeten verrichten naar de inkomensverschillen en vervolgens normen moeten aangeven welke inko mens bij welke functie horen. In het overleg tussen werkgevers en werkne mers zouden deze norm inkomens vast gelegd moeten worden in een cao. De werkingssfeer van cao's zou tegelijker tijd uitgebreid moeten worden tot ver in de top van het bedrijfsleven, zodat de hogere inkomensgroepen zich niet aan afspraken kunnen onttrekken. De inkomensraad zou ook de nomin- komens moeten publiceren van men sen die buiten de cao vallen, vrije be- (ADVERTENTIE) Er gaat niets boven de anfeersttaire ütets drs/mr/ir in combinatie met uw praktijkervaring. Kring ïtreffitse Repetitoren* Binnenland Kerk ward Muskie tijdens de campagne voor de presidentsverkiezingen vorig jaar veroorzaakt werd doordat Water- gate-inbreker E. Howard Hunt of een van zijn collega's een verfijnde vorm van LSD in Muskie's drinken heeft gedaan. Het feit dat MusMe huilend ineen stortte buiten, het gebouw van een krant die hem had aangevallen tijdens de belangrijke voorverkiezingen in New Hampshire werd beschouwd als 'een van de voornaamste factoren die zijn kansen, om door de Democrati sche Partij kandidaat gestéld te wor den, voor het presidentschap de grond in boorden. In een interview zei Copeland dat Hunt, een voormalige medewerker van de CIA, die in die tijd werkzaam voor het comité voor de herverkiezin gen van de president, hot middel waarschijnlijk heeft toegediend door het in een glas limonade te depone ren. Copeland, die nu in Engeland woont, zei dat Hunt tijdens de campagne de CIA had bezocht en om een dosris LSD had gevraagd. Het werd hem ge weigerd', zei Copeland, 'maar aange nomen wordt dat hij het elders te pakken heeft gekregen. Het is .niet zo moeilijk te maken door iemand met een redelijke kennis van de leer der geneesmiddelen. De Amerikaanse vice-president Spiro Agnew heeft gisteren vrijwillig die delen van zijn persoonlijke boekhou ding aan de officier van justitie in Baltimore overgedragen die betrek king hebben op het officiële onderzoek dat gaande is naar -het. aannemen van onder meer steekpenningen. Agnew zou in de tijd dat hij functies .(ondermeer als gouverneur) in de staat Maryland bekleedde, geld heb ben aangenomen'"vaö bouwondeme- mingen in de ruil voor- overheidscon tracten. f' De vice-president heeft de beschuldi gingen als 'verdomde leugens' van de hand gewezen en. zich tot volledige medewerking met de justitie bereid verklaard. Reis door Nederland anderhalve eeuw geleden 11 Buitenland DEN HAAG De regering zal op korte termijn een breed samen gestelde staatscommissie moeten instellen, die ziek bezag gaat hou den met bet vraagstuk van de inkomenspolitiek. Prof. dr. W. Albe da, fractievoorzitter van de ARP in de Eerste Kamer deed deze suggestie in een interview met onze krant. roepen e.d. Wijkt hun inkomen ver naar boven af dan zou de publiciteit corrigerend kunnen werken, een soort scbandpaaleffect, aldus prof. Albeda Zie pagina 7 BREST (Reuter) In de Franse stad Brest in Bretagne hebben twee gewa pende bankrovers een 71-jarige vrouw gegijzeld en zijn gisteravond door honderden politiemannen belegerd. Dc bankrovers hadden eerder een po litieman gedood. Dit gebeurde nadat de twee mannen een bank hadden be roofd en er te voet met wat kasgeld vandoor waren gegaan. Zij werden op gevangen door een politiepatrouille. Tijdens het daarop volgende vuurge vecht kwam de gendarme om het le ven. Tenslotte vluchtten de rovers een naburige villa in gijzelden de bejaarde bewoonster ervan en eisten een auto en een vrije aftocht. Een speciale afdeling van de Franse poli tie is gisteren ter versterking naar Brest gevlogen. Kunst Nixon eu Graan 6ohaam 17 27 Dromen'yap. De Chirico Kunsl om op le eten Sport Vragen óver sportblessures .ppbft ..17- 17" fe# Ém ipi W* Huldiging op het Haagse Malieveld ln 1923: vtar koningin nlngln Wilhelmlna en prins Hendrik, Ja, in 1923, toen ook in Nederland wat later the roaring twenties' zouden worden,.op gang-begonnen te komen, werd er uitbundig feest gevierd. Dat was ter gelegenheid van het 25-jarig regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina. Onze redacteur J. Thijs is in de historie gedoken en komt in ons speciale num mer '25 Jaar Koningin Juliana' met een boeiend ver haal over de manier van jubileumvieren anno 1923. Anders dan nu: luidruchtiger, .feestelijker en met veel meer omhaal van woorden.- Zonder die omhaal: denkt u aan de bon hieronder?. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GHIO:PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEID SE CRT. DORDTS DAGBLAD O (aanfcruisen a.u.b.)j Betaalt per maand /kwartaal Opgegeven door: Naam: Adresi Plaats:.. IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap (+- briefpa- pier en pen). -■ Pletine-schaaltje (flessénoa- denetters). ..U':., - Mapje postpapier en-envelop- pea x F,en postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, Antwoordnummer 2889, Amsterdam. Rotterdammer vooraanstaande pept. christelijke dagbladen „Stantvastich is ghebtaven mijn hart in teghanspoeti** s l in het grootst© overdekte 'i(: Dolfijnenstadion ter wereld-met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijdendagelijks 10.Ö0 -11.30- 13.00 -14.30 -16.00 en 17.30 uur. Zondags niet om 10.00 uur. Onderwatervoedering door kikvorsmeisjes. Robarium. Expositie walvisashtigen. HÖÖGEVEEN J>jf. Q5280 :-S4250 Of iieett u ander transport nodigz Een vertrouwd/adres:. DOKKUM05180 22=92 2580 LELYSTAD: 03200- 2'16 00 - 2 14 00 Zie ook pagina 27 Nixon gaat toch naar Europa toe ©reuring©*, Het Tehote, Lutkenteawstraat. Maandag 27 augustus 20 uur Zwolle, ödeoo, Blijmakt. Aanvraag studiegids T97S Eerste Nederlandse Open Universiteit faa. Economie, Accounlan», I Algo-ioen universitair toelatingsexamen. Nu verlaagde «oeiatinsealaen. Openbar© vrijblijvende Informatie bijeen komsten, waarop de ctirsusmethods ew examenfadliterten worden uiteengezet <a uw vragen worden beantwoord. Maandag 20 sugustua 20 uur Amsterdam. Krasnapolsky, Dam. Dinsdag 21 augustus 20 uur Utrecht Jaarbeurs, achter CS. Woensdag 22 augustus 20 uur Rotterdam, Bouwcentrum, Stationsplein. Donderdag 23 augustus 20 uur Eindhoven, Cocagne. Vesdijlr. Zaterdag 25 augustus tl ear 1 mm i^l Dr. Albert van den Henvel ls ln Rostand geweest. Op pagina 2 komt bij hier nog eens op terug. In het kort komt zijn conclusie erop neer dat er in de Sonjet linie een levendige kerk ls, waarvan bet bestaan een wonder mag heten, gezien de nog steeds voortdurende druk waaronder die kerk ge bakt gaat. WIJ ln het Westen moeten deze kerk vasthouden en dit - meeleven, organi seren. .wmt Badlo <m, tv Recepten Strips,feuilleton 'Caümentaar' -i... Dichtbij en verder |$|p Weer, opeoep toeruten Familieberichten Lezers schri)v«ft Hantemrabtiék, K'iii'innilw.êia- Vee markt plein 3S. Ulreeht. bel ou 030 - 9*06 41 al S406 42.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1