Talloze vragen over voetbalblessures onbeantwoord m a door Hans Schmit iSllSBSaa. Opbouwen door Ruud Verdonck Succes TROUW/CTiMITET ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1973 SPORT T21/K21 AMSTERDAM Hoewel het aantal beroepsvoetballers dat jaarlijks voor langere tijd is uitgeschakeld niet bekend is, zou het aantal 'be drijfsongevallen' zonder meer kunnen worden gereduceerd. Blessu res zijn, meent Hans Kriek, chirurg in Amsterdam en ex-lid van Ajax' medisch begeleidingsteam, in theorie overbodig. Door perfec tionering van de beweging, van de techniek en van de taktiek zou het mogelijk moeten zijn blessures te vermijden. Maar voetballers, zou je haast zeggen, zijn ook maar mensen met alle mogelijkheden en on-mogelijkheden vandien. Zelfs Johan Cruijff, alom bewonderd vanwege zijn perfecte bewegingstechniek en bijna feilloze intuïtie, die hem wekelijks ongedeerd doet ontsnappen uit een woud van wild maaiende, toch wel erg hard geschoeide voetbalbenen; zelfs Cruijff slaagt er niet in ongeschonden door het voetballeven te gaan. Trainer asstïïïm r- H Geen slagveld, maar een voetbalwedstrijd. Blessures tijdens het duel FC Utrecht-Sparta vori vorig seizoen. Preventie Professioneel HAARLEM 'Van welke krant bent U? Throe? Wat betekent dat op z'n Engels? Aha, faithfull. Ja, dat begrijp ik. Een goede naam voor een christelijke krant. Trouw aan Jezus Christus, dat moet iedereen zijn. Laten we gaan zitten'. Paul Neumann is aan het woord. Hij is coach van een Amerikaans basketbalteam dat de af gelopen week door Nederland toerde om vijf wedstrijden te spelen tegen Flamingo's. Het komt even wat vreemd over, omdat de naam Jezus Christus tijdens basketbalwedstrijden niet zoveel gebruikt wordt. Maar Paul Neumann is zeer serieus. Met zijn basketbalteam wil hij het geloof ln Christus verkondigen. En dat is wel heel op merkelijk sinds het Leger des Heils is gekomen met een beatband. Pikant Slaapkamer Zendingswerk op het sportveld: zingende spelers in de rust van een basketbalwedstrijd. Maatstaven Moe Beroepsvoetballers praten veel over geld en denken daardoor waarschijnlijk meer dan wie ook aan bon benen. Niet op het veld; ddar eist alleen de verlangde prestatie alle aandacht op. Maar juist in die weken of maanden van' stilstand, die vrijwel iedere prof eens meemaakt, staan vooral die benen centraal in hun denken. Een verkeerd uitgevoerde sliding, een ongelukkige botsing, een te felle charge of 20 maar een gedachteloze beweging op de training vormen de inleiding tot een slepende periode van onzekerheid. Zijn toekomst is onzeker, hij moet (plotsklaps verdwenen uit de publiciteit) alles alleen verwerken, begint na lange tijd aarzelend te trainen, op een bijveld, ver weg van de continue voetbalshow. Een beroepsvoetballer beseft juist dan dat het zijn benen zijn die hem kunnen maken of breken. Hij wil terug en vervalt in uitersten, vertrouwt blindelings op zijn medische begeleiders of scheldt ze juist de huid vol omdat het allemaal té lang duurt Hij komt in een crisis-situatie, maar het publiek merkt daar slechts zelden iets van. Kan immers niet alleen een Johan Cruijff in een dergelijke vertrouwens-crisis het zich permitteren bij een Europa Cup-duel thuis te blijven? Een beroepsvoetballer loopt dagelijks het risico in een dergelijke situatie verzeild te raken. Zij lopen, volgens Ian Adams, arts van de Engelse eerste divisie-club Leeds United, vier keer zo vaak een blessure aan hun been op als een amateur. Het Is echter nauwelijks bekend wat voor soort blessures zij nu oplopen, In welke situatie die blessures ontstaan en, wat het belangrijkste is, hoe die blessures kunnen worden voorkomen. Ian Adams vond, niet geheel onverwacht, bij zijn spelers vooral blessures aan het been, voornamelijk kneuzingen en breuken. Het hoeft niet direct een loopbaan te beëindigen of tot blijvende misvormingen te leiden, want in tegenstelling tot wat in Engeland werd gedacht, herstelden van ongeveer 1500 ondervraagde profs slechts 45 niet volledig. Hoe die getallen in Nederland liggen, is onbekend. Er is nog nooit een inventarisatie van blessures geweest, nog nooit een onderzoek geweest naar de tijd van herstel, naar de genezingsmethode. Naar welke factoren ook, die een rol kunnen spelen bij het ontstaan van die blessures. Waarom kampte NAC het afgelopen seizoen met zoveel blessures, waarom sukkelden zo veel spelers van een FC Den Haag of een Telstar, terwijl op hun tenen lopende top- clubs als Ajax en Feyenoord het afgelopen seizoen redelijk ongeschonden doorkwamen? Zijn verdedigers in het voordeel ten opzichte van aanvallers; welke rol speelde de leeftijd, de fase in de competitie; in hoeverre is een zekere voetbal-moeheid, lichamelijk en geestelijk, in het spel? Bit verhaal geeft geen antwoorden, kan ook geen antwoorden geven zolang de sportgeneeskunde ln Nederland een zaak is van individueel en incidenteel initiatief. De mensen die aan het woord kömen, brengen een aantal aspecten naar voren, waarvan de invloed en jie onderlinge samenhang nauwelijks te peilen valt, maar die misschien iets duidelijk maken over hoe nu precies het aantal blessures in het (beroeps)voetbai kan worden teruggedrongen. KWETSBARE BUITENBEENTJES Is die perfectie echter alleen in theo rie te bereiken, in de dagelijkse voet bal-praktijk moet het mogelijk zijn het risico te beperken. Hans Kriek noemt een aantal factoren, die in het complexe verschijnsel van de voetbal blessure (vooral voortkomend in spie ren, pezen, aanhechtingen, banden en uiteraard ook bestaand uit botbreu ken) een rol spelen: 'De training is erg belangrijk; beSast je remand niet te veel, is de training wel specifiek op zijn lichaamsbouw afgestemd? Daarnaast speelt de taktiek een rol, is ook de houding van de tegenstander van belang. Ook de periode van het seizoen kan van invloed zijn, in het begin bijvoorbeeld door overmatige inspanning na een periode van rust en aan het eind door zowel geestelijke als lichamelijke vermoeidheid. Ver geet de positie in de competitie niet, de leeftijd van de speler, zijn sociale omstandigheden. Dat laatste kan van belang zijn voor het herstel: hoe wordt een speler thuis opgevangen? Blessures treden ook vaak op als een club een andere trainer krijgt, hoewel dit moeilijk te bewijzen is omdat de medische begeleiding zo slecht is ge documenteerd en gesystematiseerd. Hetzelfde zie je bij amateurs die prof worden of spelers die naar een hogere categorie gaan. Deze spelers krijgen in het begin van het seizoen vaak be wegingsletsels blessures die tijdens het seizoen echter waarschijnlijk in aantal afnemen, omdat de spelers een grotere vaardigheid krijgen in het be wegen en het vermijden van blessu res'. De trainer speelt in dit geheel een be langrijke rol. Niet alleen op het veld geeft hij zijn spelers Instructies, ook tijdens de training bdpaalt hij de ma te waarin en de wijze waarop een spe ler moet bewegen en wordt belast En juist daardoor kan hij meehelpen aan de preventie van letsels. Hij bouwt een training op, gericht op een be paald resultaat maar Iaat dan ook weer de teugels vieren. Hans Kriek: 'Een seizoen is ineens afgelopen, een speler gaat zomaar met vakantie. Maar een speler kan niet zonder sport tijdens zijn vakantie, dan moet hij daarna weer te snel naar de top, met alle risico op blessures'. Evert Teunis- sen, trainer van FC Den Haag, be hoort tot degenen die dergelijke geva ren erkdnnen. Hij vertelt over hoe hij een training probeert op- en af te bouwen: 'Het einde van het seizoen is een afbouwperiode, je doet dan nog weinig conditie-training. We behou den in die periode de intensiteit van de training, maar draaien de duur te rug en verminderen ook de herhaling. Je merkt dan dat de vermoeidheid in het algemeen afneemt, er is meer ge legenheid tot herstel en dat is ook van geestelijk belang. We hebben dit jaar, met fysio-therapeut Clemens Schrover, een vakantie-programma op gesteld. Voor de vakantie hebben we de spelers een test afgenomen en ze edn schema meegegeven voor duurlo- pen, oplopend tot 5500 meter aan het eind van de vakantie. Ook moesten ze wat spieroefeningen doen. Direct na de vakantie hebben we ze getest en zijn met lopen van 4.000 meter in plaats van 2400 meter zoals in het vo rige seizoen begonnen. Je hoeft dan niet in korte tijd van een lage basis conditie naar het wedstrijd-niveau. Dit voorkomt blessures; ik heb daar vorig jaar een bewijs voor gekregen. Aad Kila bijvoorbeeld had na zes we ken vakantie een overgewicht van ze ven kilo, We hebben toen in feite wat roofbouw moeten plegen om de condi tie terug te krijgen. Hij krdeg toen ook lies- en kuitklachten'. WilSriilhHÉfilii £q:v plaats in helt elftal) de rivaliteit onge- Maar zoals ook via de televisie het trouwd met de beham Afgezien echter van de trainer en zijn methoden, die vaak verschillen en voor het bewegingsapparaat van de spelers nadelige gevolgen kunnen heb ben. (Joop Brand vertrekt bij Haarlem, Barry Hughes, een man uit een ge heel andere 'school', komt en Haarlem heeft in de seizoen-voorbereiding acht geblesseerden), kunnen blessures ook ontstaan door de in sommige gevallen onredelijke eis tot presteren. Teunis- sen: 'Er wordt, wanneer een nieuwe trainer komt, direct succes geëist Ik vecht dat aan, prestaties moeten een fundament hebben. Je kunt geen spe lers over de kop jagen, ze te veel be lasten, zodat ze in een wedstrijd bles sures oplopen. Juist dit aspect is mo menteel actueel. Het geld is op om spelers te kopen, je zult nü moeten opbouwen. En je hebt dan te maken met jonge mensen, van wie je niet te veel kunt eisen. Je zult daarom voor zichtig moeten zijn'. Niet alleen de trainer wordt opge jaagd, ook tussen de spelers onderling kan (wanneer het dringen is om de reservebank te verwisselen voor een plaats in helt elftal) de rivaliteit onge zonde vormen aannemen. Spelers trap pen elkaar, zoals een enkele keer blijkt, op de training naar de benen. Volgens Karei Jansen van de Vereni ging voor contractspelers (WCS) zijn dergelijke uitwassen inherent aan het systeem: 'Een belangrijke oorzaak voor veel blessures ligt besloten in de organisatie van het betaald voetbal zelf. Het elkaar moeten opjagen, het honoreringssysteem, de spanningen die daar uit voort komen, spelers die misschien ziek zijn en toch blijven doorgaan, uit angst dat hele com plex zou eens moeten worden her zien'. Opnieuw staat de trainer cen- .traal. Evert Teunissen: 'Rivaliteit moet er zijn, maar als die ongezond wordt, moet de trainer ingrijpen, een pedagoog zijn. 'Een speler moet be heersing hebben, dat moet hij ook op de training leren, want zo'n houding werkt door in een wedstrijd'. Preventie, het lijkt zo'n logische zaak. Maar zoals ook via de televisie het publiek gewezen moet worden op Jhoe bijvoorbeeld brand te voorkomen, zo moet de voetbalprof herhaaldelijk worden gewezen hoe hij het aamtal ri sico's kan verminderen. Karei Jansen: 'Het is belangrijk op de training ook een wedstrijdiiitrusting te dragen. Hoe vaak zie je niet een speler met afgdzakte kousen en op gympies trai nen? Waarom wordt er niet meer op gelet dat spelers ook dan scheenbe schermers, bandages en steunver- banden dragen?" Kan de training de basis zijn voor veel blessures, het publiek ziet ze vooral ontstaan in de wedstrijd. Een speler zakt in elkaar, grijpt naar zijn enkel, zijn knie en 'moet soms per brancard het veld verlaten. Hans Kriek: "Er ontstaan vaak blessures aan het band-apparaat. Dat doet zich spec taculair voor, is pijnlij'k en acuut. Maar in feite zijn dergelijke blessures gemakkelijker te behandelen, omdat dergelijk letsel in de' dagelijkse prak tijk vaak voorkomt. Iemand struikelt, zwikt van een stoeprand. In de oplei ding tot chirurg raak je dan ook ver trouwd met de behandelingsmetho den, die vrij afdoende zijn'. In het betaald voetbal heeft de afgelo pen jaren in Nederland een woord op gang gedaan, dat inmiddels een vrij ongunstige betekenis heeft gekregen: 'professioneel'. Omdat het resultaat al- les-bepaiend is, mag je (moet je zelfs) als beroepsvoetballer een doorgebro ken tegenstander in een gevaarlijke situatie onderuit halen. Rinus Miehels leerde het zijn spelers en het beroeps matig 'neerleggen' van den tegenstan der is een aiom aanvaard gebruik. Een wat vreemd gebruik overigens, want je kunt er tegenstanders (in fei te je eigen collega's) min of meer ernstig mee verwonden. Minister "Van Agt (justitie) heeft er in het verleden al eens voor gepleit dergelijke overtredingen wettelijk strafbaar te,stellen. Die dreiging plus een aantal ethische overwegingen zou den er toe moeten leiden, dat de profs een soort berodps-ettriek ontwik kelen en elkaar niet langer meer op zettelijk blesseren. Evert Teunissen: 'Als mens sta ik daar volledig achter, maar het zal moeilijk zijn dat in de praktijk door te voeren. Ik vind dat je, zelfs in de harde strijd opa jezelf enhet elftal staande te houden, de wetten van de sportiviteit niet uit het oog mag verliezen. Betaald voetbal is en blijft sport en sportiviteit is niet het in elkaar trappen van -een-tegen stander. Dergelijke dingen horen in een trainersopleiding thuis en, om even bij de trainer te blijven, belang rijk daarbij is dat de status van de trainer sociaal zekerder wordt. Je leeft nu in onzekerheid, hetgeen ge makkelijker leidt tot ongezonde rivali teit, tot het aansporen van spelers tot in feite ongeoorloofde dingen'. Ook Karei Jansen beaamt dit, maar: 'Je moet het niet te idealistisch zien, het probleem is te ingewikkeld. Natuur lijk moeten er regels komen, bij het boksen mag je ook niet onder de gor del slaan. Voetballers zullen meer res pect voor elkaar moeten tonen. Maar al dié ethische aspecten zijn terug te voeten, alweer, tot één ding: het hele systeem betaald voetbal'. STUK ZENDINGSWERK ONDER DE BASKET Het is woensdagavond half negen. De Haarlemse Kennemersporthai heeft een paar honderd basketbal- fans langs de kassa zien trekken om het eigen Flamingo's voor de start van het basketbalseizoen weer eens aan het werk te zien. Dat het niet zomaar een oefenwedstrijd betreft blijkt echter snel. De Evangelische Omroep heeft een cameraman met vijf helpers en helpsters gestuurd. De NCRV doet het wat eenvoudiger met den tweepersoons équipe. Dan kan het niet meer om zo maar een basketbalwedstrijd gaan. Voor die inbreng zorgt een selectie team van de Amerikaanse westkust, de tegenstander van de Haarlemse club. In een voetnoot op het infor matiebulletin van Flamingo's staat wat eufemistisch vermeld: "n Pikan te bijzonderheid is het feit dat dit team tevens de christelijke gedachte wil uitdragen'. Vandaar de belang stelling van de twee elkaar becon currerende christelijke omroepen. Van het uitdragen van de christelij ke gedachte blijkt tijdens het spel zelf niets. De Amerikanen spelen nie't harder of zachter dan een ande re topploeg. Maar als de scheidsrech ters het pauze-signaal hebben gege ven, slaan de basketballers aan het getuigen. Er wordt een microfoon opgesteld, de spelers gaan er in car ré omheen staan, terwijl de in het onberispelijke, onbestemd pak gesto ken-tolk zich een weg naar de spreekbuis baant. Een van de spe lers stapt naar voren en iegt een ge tuigenis af, waarbij de tolk een gave imitatie van een oud nummer van Seth Gaaikema geeft De geluids weergave is echter zo slecht, dat het publiek na de mededeling 'Wij zijn hier niet allden gekomen om te bas ketballen', verder vrijwel verstoken blijft van het gesproken woord. Maar als de met een gitaar en een wasbord uitgeruste groep 'When the Saints' inzet, wil iedereen wel graag meeklappen, het is tenslotte een be kend lied. Na de andere twee liede ren wil het publiek ook nog best klappen, maar dan is het ook weer basketballen geblazen. Van het effect van de afgelegde ge tuigenissen mag gezien het slechte geluid weinig verwacht worden. Al stelt Flamingo's speler Walter Om bre na afloop: 'Ze zongdn nu veel meer dan andere avonden. Ze had den zeker succes'. Coach Neumann beaamt dat later. 'Dit was een heel fijn publiek. De mensen klapten mee met onze liederen en er werd geluisterd naar wat wij te vertellen hadden. Dat is soms wel eens an ders. Dan worden er grofheden ge roepen of wordt er gefloten. Nu niet, dit was heel fijn om te doen'. De basketballende geloofsverkondi ger is op dit niveau (naar Neder landse maatstaven gerekend bracht Paul Neumann een zeer sterk team op de been) een uniek verschijnsel. En het is eigenlijk vreemd dat we er in Nederland nog nooit van ge hoord hebben. Zeker omdat er al sinds 1952 van dit soort teams toer» nees maken. Paul Neumann wil de historie graag even oprakelen. 'Het is eigenlijk allemaal begonnen op Taiwan. Daar stelde mevrouw Tsi- ang Kai-sjek de vrouw van de presi dent in 1952 voor can uit Amerika een team van jonge basketballers over te laten komen om op die ma- Sis ken en in de zomer met ons mee gaan, maar het merendeel zit nog op de universiteit Die jongens moeten het grootste deel van hun reiskosten zelf verdienen. Ziedaar het pro bleem. Er zijn jongens die het bij een brengen door het geven van Bij belcursussen, door het geloof te ver kondigen, Dan krijgen zij dikwijls grotere of klein'dre donaties waarvan zij deze reis kunnen bekostigen. Het is niet zo dat negers daarbij geheel ontbreken. In Afrika hebben wij een team dat geheel uit negers bestaat'. nier het geloof te verkondigen. Dat is gebeurd in samenwerking met de Overseas Crusaders Incorporated (een Amerikaanse zendingsstieh- ting), en het team heeft op scholen en in wijken, maar ook in kazernes tegen teams gespeeld en het geloof in Jezus Christus verkondigd. Dat was het begin. Sindsdien is het werkterrein uitgebreid. We hebben dit seizoen acht teams op de been. Wij zijn eerst in Oost-Europa ge weest en nu hier, we hebben een team in Afrika, we hebben een team in Australië, een in Indonesië, we hebben een meisjes-team dat een toernee maakt en we hebben nog honkbalteams. We zijn de sportam- bassadeurs van de zending vanuit Amerika geworden'. Opmerkelijk is wel dat Paul Neu mann erin is geslaagd een team sa men te stellen van hoge kwaliteit. Wat zijn de maatstaven om in aan merking te komen voor 20*n team? Neumann: 'Er zijn eigenlijk drie maatstaven. Natuurlijk moet men een christen zijn. Ze moeten hun ge loven willen en kunnen beleiden. Ja en ze moeten ook wat kunnen bas ketballen. En dan is er bijgekomen dat je een beetje moet kunnen zin gen en dat we iemand nodig hebben die gitaar kan spelen en iemand voor op het wasbord. Dat zijn de ei sen. We noemen ons team Venture for Victory (Inzet voor de overwin ning, red.). Niet voor de vrede, maar voor de overwinning voor Je zus Christus. We hoeven op het veld niet te winnen. Dat is wel leuk, maar het gaat vooral om de verkon diging van het geloof in Jezus Christus'. In het W team, zoals op dd borst van de spelers staak zitten geen ne gers, Dat is opmerkelijk omdat zij juist de top van het Amerikaanse basketbal grotendeels bepalen. Paul Neumann heeft daar een eenvoudige verklaring voor. 'Het is met deze gens zo dat het veelal studenten i.j.i. Er zijn erbij die gewoon wêr- Paul Neumann noemt zichzelf een zendeling. Hij geeft in Indonesië bij belcursussen terwijl hij daarnaast werkzaam is als gymnastiekdocent. 'Ik ben afgestudeerd aan de Stan- University in Caiifomië. Daarna ben ik via de Overseas Crusaders in In donesië terecht gekomen. Ook om te getuigen van de liefde die Jezus Christus voor ons allen heeft. Ik komt uit een christelijke famili'd. Toen ik elf jaar was las ik in de bij bel, in Johannes 3 vers 16 dat God ons allen zo lief heeft gehad, dat hij zijn eengeboren zoon heeft gegeven. In mijn slaapkamer heb ik toen Jp- zus Christus genood. Ik heb zijn liefde leren kennen en die wil ik nu verkondigen'. 'Spelen met een basketbalteam dat ook het woord van Jezus Christus onder de mensen wil brengen', zegt Neumann, 'heeft zeer zeker beteke nis. Vooral voor de intelligente mensen die Jezus aan willen nemen. Ja, er zouden misschien nog andere mogelijkheden zijn. Zoals spellers af zonderlijk in een team onder bren gen. Dan kunnen zij ook het Woord verkondigen. Maar we hebben nog te weinig kontakten. Dit is ons eer ste jaar hier. Maar men heeft ons overal in Europa gevraagd volgende zomer weer terug te komen. Wij willen dat ook graag'. Op dat moment staan zijn spelers stil op de gang en drinken een fles je prik. Gaat u nu morgen bijvoor beeld in Amsterdam de straat op om het geloof te verkondigen? Neu mann: 'Morgen slapen ,we. We zijn allemaal móe'.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 21