Brood wordt niet veel duurder, vlees waarschijnlijk wTel Bezig bedrijf Subjectsubsidie ook voor institutionele beleggers Duitse studie landbouw prijzen Vorig jaar 120 miljoen spuitbussen gemaakt Libië naast opnieuw oliemaatschappij Mitsui naar Damrak m li Ruim f 434 miljoen winst naar verzekerden in '72 Partners in suiker- fusie hadden goed halfjaar Canada beperkt vleesexport St DOW JONES INDEX Wall Street nauwelijks prijshoudend «ft "a -TRO^W/KW"AlRTET ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1973 FEs'AiNCIëN/ECONOMIE T25/K27 door Nico Kussendrager AMSTERDAM Graan, vooral tarwe, is op het ogenblik bijzonder schaars. Er is (nog) geen absoluut tekort, maar dat kan er wel komen wanneer zich slechts één grote misoogst voordoet. Aan de vraag naar graan wordt nog vol daan, zij het tegen buitensporig hoge prijzen, maar de (reserve) voorraden zijn tot een minimum geslonken. Yismeelindustrie Verbazing Goudgeel Rampzalig Heineken concentreert frisdrankensector ABN verhoogd spaarrente De!i-Atjeh verwacht gelijk resultaat Sigma Coatings breidt uit in België Philips concentreert activiteiten in Groningen Algemeen Burgerlijk P ensioenfonds bepleit: CAIRO De Libische minister voor oliezaken, Ezzedin Mabroek, heeft een verdrag met de OASIS Oil Company getekend, waarbij 15 procent van het bedrijf is overgegaan in handen van de Libi sche staat. De minister had tijdens de onderhandelingen laten we ten dat, als de maatschappij en OASIS niet akkoord gingen met de wensen van de Libische regering, de naasting toch zou doorgaan, of men de overeenkomst tekende of niet. Koersen in Montreal 15 aug. 120.40 17.540 1.729 7.21 6.22 16 aug. 12.990 1.740 609 7.30 17 aug. 11,110 15.440 1.715 667 642 S* 111 8% in an sm 2* fit ft "8 St !5S8* lot 2» SCHAARSTi; AAN GRAAI iGEN IfEKlRl Sinds 1950 heeft er niet meer zo wei nig graan opgeslagen gelegen en is niet meer zo gevaarlijk gebalanceerd op de rand van het tekort Voor die schaarste aan graan bestaan een groot aantal oorzaken. Allereerst zijn daar de misoogsten vorig jaar in de Sowjet-Unie, die voor een deel te wijten waren aan het weer (tijdens de winter ontbrak een beschermend sneeuwdek op' de bodem), maar die vooral werden veroorzaakt door orga nisatorische fouten. De technische uit rusting bleek bijvoorbeeld onvoldoen de: er waren te weinig trakteren en landbouwmachines met als gevolg dat ze steeds in een ander gebied moesten worden ingezet, wat veel tijdsverlies en grote transportkosten met zich bracht. Ook bij afvoer en opslag rezen problemen. Gevolg van de slechte oogst (168 miljoen ton tegen een ra ming van 190 miljoen) was, dat de Russen een beroep moesten doen op de wereldgraanmarkt In de Verenig de Staten kochten zij twintig miljoen ton tarwe ter waarde van twee mil jard dollar. Déze verkoop en nog wat verkopen aan China beroofden de Amerikaanse graanschuren vrijwel van hun uitvoermogelijkheden. Bat is één oorzaak van de huidige schaarste, maar er is meer. De Peru- vaanse vismeelindustrie is stil komen to liggen. Voor de graanmarkt lijkt dit op het eerste gezicht weinig gevol gen te hebben, maar consequenties zijn wel degelijk aanwezig, omdat vis meel op zeer grote schaal wordt ge bruikt als veevoer. Door het wegval len hiervan moest worden overgescha keld op'- graan, wat de vraag verder heeft aangewakkerd. Pas als de ansjo vis terugkeert in de Peruvaanse wate ren kan de vismeelindustrie weer draaien en hoeven de veevoederfabri kanten een minder groot beroep te doen op de graanmarkt. Een andere oorzaak is de langzame ontwikkeling van de Groene Revolu tie. Door nieuwe rassen, betere mest- methoden en andere techno-biologi- sche verbeteringen moet de landbouw (vooral: graan-) produktie in de Der de Wereld aanzienlijk worden opgevij zeld. Of dat lukt is nog de vraag, maar het gaat in ieder geval een stuk minder snel dan verwacht. Onbekend heid met de nieuwe methoden en een ingeworteld cultuurpatroon vormen de belangrijkste hindernissen. De graansituatie wordt er ook niet ge makkelijker op omdat de wereldvraag per jaar met zo'n twintig miljoen ton toeneemt. Voor ongeveer de helft komt dat door de groei van de we reldbevolking en het moeizame inlo pen van voedseltekorten in de arme landen. Voor de andere helft wordt het veroorzaakt door de veranderin gen in het voedselpakket in de Wes terse wereld. Wij eten steeds meer vlees maar het beest moet wel eerst goed gevoed zijn voordat het genut tigd wordt. Daarvoor is graan nodig en dat blijkt steeds schaarser. De handel beziet de marktontwikke ling en het stijgen van de prijzen met steeds groter verbazing. Nog nooit is een dergelijke ontwikkeling meege maakt Op de belangrijkste Nederland se graanbeurs, die van Rotterdam, worden prijzen genoteerd van 56 per honderd kilogram tarwe van bui ten de EEG, terwijl dat normaal zo rond. de 25 is. Ook in Chicago, de grootste graanbeurs ter wereld, wor den bij uiterst nerveuze handel re- cordprijzen geboekt Nu is men in de graanhandel er wel van overtuigd, dat in de hele prijsont wikkeling een behoorlijk brok specu latie zit Handelaren houden hun voorraden vast in de hoop, dat de prijzen nog verder doorschieten zodat zij er meer aan kunnen verdienen. Ook in Nederland liggen die specula tieve voorraden opgeslagen, maar hoe veel weet niemand. Net zo min als iets te zeggen valt hoe de situatie op de markt zich verder zal ontwikkeien. Eén ding is wel Ze ker: er zal wel degelijk een invloed zijn op de vleesprijs maar in veel mindere mate op het brood. Behalve door een structureel tekort (de vraag stijgt sneller dan de dieren vetgemest kunnen worden) wordt het vlees de laatste tijd ook prijzig door het dure voedergraan. Sojabonen, naast graan een belangrijk deel van veevoeders, zijn door andere oorzaken ook schaars (de Amerikanen beperkten de uit voer) en over het tekort aan vismeel werd al geschreven. Dat alles tesamen gaat doorwerken op de vleesprijs. Wat betreft het brood is geen grote prijsstijging te verwachten. De Euro pese handel in graan is namelijk ver re van vrij zodat 'Brussel' regelend kan optreden. Tot nu toe rustte op de invoer van graan een behoorlijke hef fing om de boeren in de Gemeen schap, die duurder produceren dan hun cpllega's elders in de wereld, te beschermen. Dat prijsniveau nu be paalt voor een belangrijk deel de prijs die bij de bakker voor een brood moet worden betaald. Nu echter de wereldgraanprijzen bo ven dat Europese niveau zijn uitge schoten, wordt de situatie omgekeerd: er komt een heffing op graan dat van uit de Europese Gemeenschap wordt geëxporteerd. Daarmee wordt de EEG- boeren belet tegen goede prijzen graan uit te voeren en een tekort in de eigen voorziening voorkomen. En omdat de EEG meer tarwe verbouwt dan voor de eigen mondvoorraad noodzakelijk is zal het met de stijging van de broodprijs voorlopig wel mee vallen. (De bemoeienissen van de Eu ropese Commissie zorgen er trouwens ook voor, dat 1,3 miljoen ton voedsel hulp voor de door honger geteisterde gebieden in Afnka wordt veilig ge steld). Wie overigens in Nederland de tarwe goudgeel ziet worden en daaruit con cludeert dat zeker voor ons land nooit een probleem kan ontstaan, kan snel uit de droom worden geholpen. De Nederlandse tarwe heeft namelijk een erg laag eiwitgehalte, wat betekent dat de bakkwaliteit slecht is. Een uit Nederlandse tarwe gemaakt brood is binnen een paar uur oud en wordt niet hoger dan een centimeter of vijf. Daarom gaat maar een zeer klein deel van de oogst naar de meelfabrieken om, na menging met betere soorten, tot broodbtoem te worden verwerkt. De rest wordt gebruikt voor veevoer en in mindere mate voor het bakken van beschuit en biscuits en het stoken van jenever. Kortom, Nederland zal bij een normale voorziening altijd tar we moeten invoeren. Net zo goed als de Verenigde Staten altijd tarwe zullen blijven uitvoeren. In welke mate is een andere vraag. Tegen de grote exporten van vorig jaar is (achteraf) fel verzet gerezen. Graanexporteurs en het ministerie van landbouw geven elkaar de schuld van het fiasco, waarvoor boeren en consumenten het gelag betalen. 'Was hington' zal daarom voorlopig ook wel niet weer dergelijke gigantische ex porten stimuleren, maar veeleer pro beren het areaal voor de verbouw van tarwe in de Verenigde Staten uit te breiden. De steun, die vorig jaar naar de reders ging die het graan voor de ■Russen verscheepten, gaat volgend jaar naar de boeren als zij hun areaal maar willen vergroten. Wanneer dat inderdaad gebeurt, zal ook de jaarlijk se produktie weer omhoog worden ge bracht. Zoals bekend blijft de produk tie dit jaar onder de schatting, hoe wel zij hoger ligt dan verleden jaar. Tn de Sowjet-Unie stelt men alles in het werk om een reeordoogst te berei ken, waar wel kans op is omdat de lente dit jaar vroeg kwam zodat het rijpingsproces voorspoedig verliep, Als de organisatorische problemen al thans voor een deel worden opgelost kan de oogst een stuk beter worden dan die van 1972. Toch wordt nog re kening gehouden met Sowjetrussische aankopen op de wereldmarkt, net zo goed als de Chinezen die zullen doen hoewel het in Peking verschijnende Volksdagblad meldde, dat in de pro vincie Sjantoeng *s lands grootste graanschuur een reeordoogst is binnengehaald, 'ondanks droogte en andere tegenslagen'. De vooruitzichten in andere delen van de wereld zijn minder hoopgevend. Argentinië, één van de vijf grote ex portlanden, probeert zelfs tarwe uit de Verenigde Staten te betrekken, omdat de eigen oogst tegenvalt en het toch zijn export contracten wil nako men. De andere grote exporteur op het zuidelijk halfrond, Australië, heeft weinig tarwe voor uitvoer be schikbaar omdat ook daar oogst is te gengevallen door droogte. Daarmee kwam vooral Japan in de problemen, dat grote hoeveelheden uit Australië invoert. Toen ook nog de Amerikaan se schattingen tegenvielen werd vori ge week ijlings een vertegenwoordiger naar Ottawa gestuurd om met de Ca nadezen over graanaankopen te onder handelen. Toch kan over het algemeen niet wor den gezegd dat de oogsten werkelijk tegenvallen, laat staan dat van werke lijke misoogsten sprake js. Gelukkig niet, want de gevolgen zouden ramp zalig zijn. En in de toekomst moet er wel heel wat gebeuren wil de Club van Rome op den duur niet toch ge lijk krijgen. (Iets was enigszins over ijld hier en daar geconcludeerd wordt). De produktie moet, net als de afgelopen tien jaar, fors worden uit gebreid. Niet zozeer door vergroting van het areaal, maar vooral door het verhogen van de opbrengst per hecta re. Nieuwe rassen worden daarvoor ontwikkeld, zoals ook wordt gewerkt aan variëteiten, die minder gevoelig zijn voor kiimaatsinvloeden. De Groe ne Revolutie moet opnieuw worden bezien en vooral moet er een effectief Wereldorgaan komen, dat de produk tie voor zover mogelijk en de voorraadvorming moet regelen om de graanvoorziening in de gehele wereld veilig te stellen. Op het ogenblik Is er een vleugellamme Wheat Council, die amper invloed kan doen gelden. Wan neer deze raad wordt vervangen door een sterke, machtige organisatie (waarop de Amerikaanse senator Hu- bert Humphrey vooral heeft aange drongen), dan kunnen riskante maan den met minimale voorraden (of zelfs, tekorten) worden voorkomen. AMSTERDAM Tengevolge van di verse ontwikkelingen op de Neder landse frisdrankenmarkt heeft Heine ken besloten om de gehele produktie van haar frisdrartkenonderneomng Vrumana in Bunnik te concentreren. Deze concentratie zal tussen 1 januari en.,1 april 1975 haar tyeslag krijgen. Vrurnona heeft naast haar hoofdvesti ging in Bunnik nog eeaj klein prbduk- tiébedrijf in Bergen op Zoom,'" waar uitsluitend vruchtensappen worden gemaakt Het ruime tijdsbestek geeft de mogelijkheid tot zorgvuldige be hartiging van de belangen van de daarbij betrokken ongeveer 60 neelsleden. perso- Hierfoor zal een plan worden uitge werkt, dat o.m. de mogelijkheid tot overplaatsing naar andere Heineken- vestigingen inhoudt De vakbonden en de ondernemingsraad zijn omtrent het besluit ingelicht AMSTERDAM Met Ingang van I september zal de Algemene Bank Ne derland de spaarrente verhogen als gevolg van -de veranderingen die zich de laatste weken op de kapitaalmarkt hebben voorgedaan, aldus de bank. De taneven zullen dan als volgt lui den: rente op spaarrekeningen en spaarboekjes 4,5 pet (was 4 pet); de posito's met een opzegtermijn van 2 jaar 7 pet (6,75 pet). De posito's met een vaste looptijd van 2 jaar 7,25 pet (7 pet), idem met een vaste looptijd van 3 en 5 jaar resp. 7,5 pet en- 8 pet (7,25 pet en 7,5 pet). Spaardëposito's met een oplopende rente 7,5 - 7,75 pet (7 - 7,5 pet). u; AMSTERDAM —De winst voor be lastingen over de eerste zes maanden van het lopende boekjaar is bij Han- del-Maatschappij Deli-Atjeh ongeveer 20 pet hoger geweest dan in dezelfde periode van 1972, aldus de maatschap pij. Hoewel het seizoen voor twee der voornaamste deelnemingen eerst-in de tweede helft van het boekjaar valt, meent het bestuur te mogen aanne men dat, bijzondere tegenvallers voor behouden, de nettojaarwinst 1973 ten minste gelijk zal zijn aan die van 1972. Toen bedroeg deze 190.000 waaruit een dividend werd uitgekeerd van 5 pet UITHOORN Sigma Coatings (on derdeel van het Belgische Petroflna- concem heeft de verfindustrie Gomez In Courcelles, eveneens in België), producent van verven voor de bouw- industrie en de doe-het-zelf verkoop, overgenomen, aldus Sigma. Gomez heeft ongeveer 50 man in dienst en is voornamelijk regionaal georiënteerd. Uit rationele overwegin gen zal de produktie worden,;overge bracht naar de fabriek van Sigma in Manage, op enkele kilometers afstand van Courcelles. Het voltallige rjroduk- tiepersoneel van Gomez .zal eveneens daar te werk worden gesteld. De com merciële staf blijft in Courcelles en in Luik, waar een bijkantoor van Go mez is gevestigd. De activiteiten in die plaatsen zullen worden uitgebreid, De overneming is in overeenstemming met de Belgische vakorganisaties tot stand gekomen. Verleden jaar verwierf Sigma het Bel gische bedrijf de Clerck PVBA en mest de overneming van Gomez is Sig ma Coatings nu ook in België een van de grootste verfindustrieën geworden, aldus het bedrijf. EINDHOVEN Philips Groningen heeft het bedrijfscomplex 'Gronin gen 2' verkocht aan De Gruyter BV, die er een groot zelfbedieningswaren- huis zal inrichten, waar te zijner tijd aan 350 mensen werk wordt geboden, aldus de Philips Koerier. Het totale complex beslaat 8,8 hecta re, waarvan 11.200 vierkante meter is bebouwd, en zal over anderhalf jaar ontruimd zijn. De tussenliggende peri ode zal door Philips gebruikt worden voor nieuwbouw op het complex 'Gro ningen 1'. De plannen die hiervoor thans in studie zijn betreffen de uit breiding van bet magazijn, de gieterij en de bouw van een nieuwe specifieke Philitehal. In de gieterij worden alle gieterij-activiteiten en de elementenfa- bricage geconcentreerd. De assembla ge van de koffiezetapparaten wordt verplaatst evenals de produktie van de raamventtiatoren, citruspersen en dergelijke. In 'Groningen 2' zijn op dit ogenblik de stofzuigerf abri cage en de produktie en assemblage van de koffiezetappara ten ondergebracht voorts zijn er kan toren voor hulpafdelingen en magazij nen. In totaal werken er 250 mensen. De rtofzuigerfabricage zal, zoals be kend, in de "komende maanden wor den overgebracht naar Hoogeveen. De concentratie op het complex 'Gro ningen 1' geeft Philips een aanmerke lijke verbetering van de communica tie, een verhoging van de efficiency en een beter werkklimaat, aldus de Philips Koerier. DOORWERTH De directeur van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds, dr. mr. N. H. Wisrda, heeft de regering gevraagd niet alleen een aan vullende subjectscubsidie te verstrék ken aan degenen, die een leegstaande woning betrekken van een gemeente of een womngbouwcoöperatie, maar ook aan hen die een leegstaande wo ning huren van instituionele beleg gers zoals pensionfondsen, verzeke ringsmaatschappijen en banken. Ook dit zijn sociale instellingen, voegde hu hieraan toe. Dr. Wiarda heeft dit in Doorwerth (Gld) gezegd waar hij een modelwo ning heeft geopend in een complex van 200 terrasflats, bestaande uit 104 maisonettes, 32 eengezmsflats en 64 Hats, voor alleenstaanden, die huren hebben variërend van 215 tot 350 per maand. De directeur van het Algemeen Bur gerlijk Pensdeonfonds heeft aan zijn uitspraak toegevoegd dat hij met van discriminatie wilde spreken maar dat BONN Het Westduitse ministerie van landbouw bestudeert momenteel een rapport van een onafhankelijk ad viescollege, waarin de'suggestie wordt gedaan om, in plaats van de gemeen schappelijke agrarische prijzen van de Europese Gemeenschap, een nationaal landbouwprijssysteem - te kanteren. Dat heeft 'een woordvoerder van het i ministerie meegedeeld. Het rapport geeft een scala van moge lijke veranderingen van het land bouwbeleid, variërend van het achter wege laten van leder toezicht van bui tenaf tot het volledig overdragen van de verantwoordelijkheid voor het landbouwbeleid aan de regeringen van de afzonderlijke landen. het toekennen van aanvullende sub jectsubsidies alleen aan toekomstige bewoners van leegstaande woning- bouwwoningen er veel op lijkt Hij vroeg zich. af of dit wél de bedoeling van de regering is. Ook heeft hij nog gewezen op de situ atie op de woiungbouwmarkt, die ge- ziien de produktiecijfers een ombui ging te zien geeft. Ook de portefeuille van het Algemeen Burgerlijk Pensi oenfonds wordt belangrijk dunner. Hij herhaalde dan ook de eerder geda ne aankondiging, dat het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds zijn uiterste best zal doen om m grote aantallen, waarbij in instantie aan 10.000 wonin gen wordt gedacht in seriebouw over geheel Nederland een ABC woning te brengen met een huurpeil die voor de meeste inkomens betaalbaar is. Hij hoopt op steun van de overheid voor zover het de normale subsidie betreft. AMSTERDAM-— In 1972 hebben de Nederlandse levensvmekeringmaat- schappijen in de vorm van winstde- ling, rentestandskorting en overrente- deling in totaal 420,6 miljoen aan de verzekerden in Nederland ten goede laten komen. In 1971 beliep dit 345,4 miljoen: een stijging van bijna 22 pet. In de collectieve sector (pensioenen en dergelijke) steeg de winst die aan de poiishouders ten goede komt van ƒ243,9 miljoen in 1971 mar ƒ309,9 miljoen in 1972. Deze laatste winstda ling wordt in hoofdzaak genoten in de vorm van een van de rentestand af hankelijke korting op de premie. Deze korting kan ook worden gebruikt voor verhoging van de verzekerde pensioe nen. AMSTERDAM De omzet van Gist- Brocades is in de eerste zes maanden van het lopende boekjaar gestegen met 13,6 pet tot ƒ299,4 min en de nettowinst met 191,7 pet tot 9,0 min, alles ten opzichte van dezelfde periode van het voorgaande boekjaar. Meneba boekte met 234,6 min een 20,2 pet hogere omzet en zag haar net towinst met 42,7 pet stijgen tot ƒ4,4 min. De pentrale Suiker-maatschappij boekte ,eefn 3,6 pet hogere omzet op /1673''tnln en een 10,8 pet hogere nettowinst op 5,1 min, zo blijkt uit het vrijdag verschenen bericht over de fusie van de drie maatschappijen. De nettowinst per 10 geplaatst aan delenkapitaal bedroeg in de eerste zes maanden voor Gist 2,47, voor Mene ba 1,82 en voor CSM 3,40. Voor het gehele voorgaande boekjaar waren, de cijfers 2,58, 3,24 resp. 5,90. Zoals reeds eerdér bekend werd ge maakt, biedt Gist-Brocades per aan deel Meneba van 50 nominaal 3,5 aandeel Gist van 10 en per aandeel CSM 10 aandelen plus 300 in con tanten. Bij deze biedingen is rekening gehouden met de winst en winstver wachting, de beurs- en intrinsieke waarde van de aandelen en de cash flow. De drie maatschappijen plaat sten over en weer ter bescherming van de fusie reeds aandelen bij el kaar. Een daarover aangespannen kort geding door Suiker Unie werd door deze verloren. Het bod van Gist zal gestand worden gedaan, indien onder meer tenminste 80 pet van het uitstaande kapitaal, re kening houdend met de emissies over en weer, van Meneba en CSM wordt aangemeld, maar indien gewenst ook bij een lager percentage. De aanmel ding staat open tot en 'met vrijdag 21 september. Uiterlijk 28 september zal bericht worden of het bod gestand zal worden gedaan. DEN BOSCH Verleden jaar zijn in ons land in totaal bijna 120 miljoen spuitbussen geproduceerd, tegen 119 miljoen in 1971. Hiervan werden m eigen land bijna 65 (v.j. 54) miljoen stuks verkocht, zo blijkt uit het jaar verslag van de Nederlandse Aerosol Vereniging. De leden van deze vereni ging vertegenwoordigen ca. 95 pet van alle afvuilers in Nederland. Van de 120 min spuitbussen, die vorig jaar werden gemaakt, bevatten meer dan 50 (in 1971:48) min luchtverver sers en huishoudelijke produkten. In totaal 22 (24) min dienden voor de verpakking van insecticiden en plan- tenbeschermingsmiddelen en ruim 21 (19) min voor haarverzorgingsmidde- len. Cosmetische produkten (w.o. deo- doranten en parfums (vereisten bijna 13 (16) min spuitbussen en autover- zorgingstniddelen (excl. lakken) 4 min stuks (onv.). ,Het jaar 1972 is. voor de Nederlandse aerosol (spuitbussen) industrie geen gemakkelijk jaar geweest De vrij on gunstige economische situatie drukte zijn stempel op de fabricage var, aero sols en op die van de toeleveringsbe drijven. Verscherpte concurrentiever houdingen waren het gevolg. De ex port van aerosols verliep stroever dan voorheen. De OASIS Oil was het eigendom van de Shell en drie andere maatschappijen, hoewel de Shell de enige is, die het contract nog niet heeft ondertekend, omdat het overleg met het hoofdkan toor van de maatschappij nog niet is voltooid. De Shell zou, aldus minister Mabroek, haar aandeel in de gewone ruwe olie behouden. Jongstleden vrijdag had Libië 51 pro cent van de Amerikaanse Occidental Libya Oil Company overgenomen. Evenals de Occidental zal OASIS, al dus Mabroek, worden vergoed naar verhouding van de boekwaarde. De drie andere eigenaren van OASIS zijn de maatschappijen Continental, Mara thon en Amerada Hess. De vergoeding zal worden betaald in vier etappes en in de vorm van ruwe olie. Rente zal niet worden uitge keerd. De werkzaamheden van OASIS zullen worden geleid door een commissie, bestaande uit twee Libiërs en één ver tegenwoordiger van de OASIS. Bij het nemen van besluiten zullen de meeste stemmen gelden. Tegen 1975 moet de OASIS alle operaties aan de Libische regering hebben overgedragen en zal ook dan nog verplicht zijn alle ge vraagde diensten te blijven verlenen. Ander nieuws van het oiiefront komt uit Iran. Terwijl alle olielanden bezig zijn met besprekingen om hun produk tie niet uit te breiden wil Iran de zij ne gaan vergroten. Het is de bedoe ling de huidige van 5,8 miljoen vaten op 8 miljoen vaten per dag te bren gen. Men wil dit tegen 1978 hebben bereikt Uit een en ander kan blijken dat Iran het machtige olieland Saoedi Arabië naar de kroon wilsteken. In dat land heeft de produktie in 1972 gemiddeld 6 miljoen vaten per dag bedragen. De regering van Nepal heeft vrijdag de invoer ende distributie van olie en olieprodukten in het koninkrijk van drie buitenlandse oliemaatschap pijen overgenomen. De betrokken con cerns zijn de Koninklijke-Shell Groep, Exxon Corporation, Bunnah Oil Com pany en de Indian Oil Corporation. De regering maakte bekend dat de staatsonderneming Nepal Oil Corpora tion voortaan de invoer «ai de distri butie van olie en olieprodukten in Nepal voor haar rekening zal nemen. Het land voert jaarlijks 70.000 (me trieke) ton benzine en andere oliepro dukten in. De Indian Oil Corporation zal gedu rende een jaar technische kennis be schikbaar stellen aan de Nepalese staatsmaatsehappij. OTTAWA De Canadese regering gaat de export van rund -en varkens vlees tijdelijk beperken om te voorko men, dat Amerikaanse zakenlieden Ca nadese .vleesvoorraden. opkopen. EFFECTENKOERSEN AVOND VERKEER AMSTERDAM Ia het telefonisch avondver- keer kwamen giste&vond de volgende koer sen tot stand (tussen haakjes de officiële slotkoers van dezelfde dag). Akzo ?o gb (70); Hoogovens <es.so); Kon, Olie 108.50-lOg.S0 (108.40); Philips 48.30-89 gl (48.20); Unilever 121.SO-131.50 gb>; ELM (101.50) 15/8 16/8 IS/8 Boris 2.13 2.20 2.20 Dom Tar Chem 22% 6.22% 22% Husky 23 25% 25% Nat. Glas 10 10% 19% Mass Ferguson 21% 22% 23% Nat. Resources 5.15 3.44L C.45L Shell Canada im 29 20% Indoet. Sparen UtU. obl. Mode 15 aug. 874.17 157.03 94.64 71.33 698.3 16 aug. 872.74 156.07 94.55 71.38 688,9 17 aug. 871.84 155.37 95.12 71.46 682.5 Aaad. OM. Ten, is. L, TOKIO Begin oktober zullen de aandelen van het Japanse conglome raat Mitsui and Co op de Amsterdam se effectenbeurs worden geïntrodu ceerd. zo heeft het bedrijf in Tokio bekendgemaakt. De aandelen zullen worden verhan deld in de vorm van Continental De positary Receipts (CRD's)', ieder ver tegenwoordigend 100 gewone aande len. Het introductiebericht zal in de loop van september verschijnen. Op dezelfde wijze zullen de aandelen Mit sui binnenkort op de effectenbeurs van Frankfort worden verhandeld, al dus de maatschappij. Mitsui is een wereldconcern dat werk zaam is in de chemische-, petrochemi sche-, olie- en metaalindustrie, mijn bouw en goederenhandel. Het bezit te vens een bank. NED. FONDSEN IN NEW YORK Kon. Olie noteerde gisteren S 42%-43 (41%- Philips 18%-% (17%-%); Unilever 46*47% (46-47%) en KLM 38% (36%). (Opgave Dupont-Wulston.) NEW YORK ACF Industrie Airco Allied Chemical Alum. Co of Am, American Brands American Can Am Cyanamid Ara Electr Power Am Metal Climax Am Motors am Smelt C Ret Am Tel Tel Atnpex Anaconda Armco Steel Atlant Richfield Bendix Beth! Steel Boeing Burlington Ind Can Pacaflc Ity Celanese Chase Manhattan C'nesMe System Chrysler Cities Service Colgate Palmollve Colt Industries Commonw Edison Cons Edison Cont Can Cont Oil Curtiss Wright Curtiis Wright A Dart Ind Deera and Co Dow Chemical Du Font (El) Eastman Eod&k First Nat City Admiral Corp Aliengheny Pew S AKzona Am Standard Amsted Ind Balt Ohio Bavuk Cigars Can Breweries Cetto Chadboum Goth Chase Select Fd Columbia Gas Ccminco Com Telephone 16/8 17/8 46% 11 34% 67% 35% 7% 19% 47% 7% 21 19% 84% 34 2S% 18% 28 16% 32% 46% 41% 23% 44 32 14% 29 21% 23% 27% 24% 34 33% 51% 55% 163% 46% 67% 35% 28% 21% 24% 35% 7% 1»% 47% 5 21 19% 82% 32% 26 1»% 27% 16% 32% 45% 41% 23% 44% 31% 14% 2S% 21% 23% 27% 24% 33 53% 51% 260% Fluor Corp 133 133% 43 «3% II 1044 18% 18% 23 23 13% «rad 46% 40% 41% 41%b 4Vt 14?, 14% 1% 1% 9.87 8.78 25 26% 33 20 20% 46 *7 Ford Motor Fruehauf 53% Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ UtU Gen Tel Tel Getty OU Gileue Gimbel Brothers Goodyear I and B 21% Gulf OU 22% 23% 82% 18% :S%ex 113% 57% 26% 60% 23% 62% 1874 28% 114 21% 18% Illinois Central Ind. insiico Int Busin Mach Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper Int Tel A Tel Johns ManvUle Jones and Laugh Kesneeott Copper Kraft Co Ling-Lemco Vough Litton Ind Lockheed Aircraft Marcor Martin Marietta May Dep Stores McDonnell Dougla Mobil OU Corp Nabisco Nat Cash Register Nat Distillers Nat Cypsum Nat Steel Nat Lead Ind 18% 9% 9% 300% 300% 33% S3 32% 32% 41 19 17% 17% 30% 2®% 42% 42 8% 5% mi 22% 16% i«% a 29% 20% 19% 55% 55% 41% 28% 13% 31 13% OUn Pae Gas and El Penis Central Pepsico Phelps Dodge PhiUp Mortis 35% 25% Philips Petr Procter 24% 2 80?, 45% 123 55% 2% 80% Gambl 97% 23% RCA Republic Steel Reynolds Ind Royal Dutch Petr Santa Fd Ind Sears Roebuck Shell Oil Southern Southern Pacific Railway Sperry Rand Stand OU Calif Stand OU Indiana Exxon Corp Studebaker Worth Sun OU 23% 22% 22% 47 46% 42% 41% 23% 23% 96% 08 54% 63% 16% 16% 28% 29% 34 33% 78% 78 90% 90% 3©% 56% 461/, 46% Gen Cigar int Bank tor Ree Int Flav Frag 1st Paper o Interspar Kansas City Ind Kansas Power sm Kroger 15 14% 97% 07% 90% 91% 39% 39% 21.40 21.40 12% 21% 21% Leasee 10% a Lone Star Cement 17% 17% Lehman 14% u% Madison Fund 9% 9% Texas Gulf Texas last Transamerlca Unilever Union Carbide Uni Royal United Aircraft United Brands US Steel West Union Te! Westinghouse El Woolworth Nat Can NY Centr A North West R Am Philips Co Occidental Petr Pacific Light Public Steel Standard Brands Tandy U titer. Electr United Corps United Gas 30 7.4 101% 102% 11% 11% 34% 33% 11% It 27% 36% 8% 8% 27% 27% 18% 34 20% 16 9% 9% 21% 21% 18 18% 47% 47 19% 19% 15?. 15% 8. 18% 15% 15% Western Bancorp 27% 27%

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 27