Overvaller mgerekend Panden staan metro in de weg Gekleurde diefstal Twee mannen verdronken Kijk op de wijk 90 Spoorwagen propaangas gekanteld ^JANKRANÏ Kind in nood vraagt acuut vierduizend collectanten Vouwblad over leerlingenraden Jubileumviering in Laurenskerk Agenda Aktiecomité wint eerste slag Op Westblaak en Eendrachtsplein Nieuw gebouw Vandaag ifnetW TROIM/KWAiMET ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1973 STA© 313 Onder redactie van Toos van Bommel, telefoon 115588, toestel 46. iAlexancjerpolder Charlois Hoek van Holland Hoogvliet Lombardijen Middelland Spangen IJsselmonde ROTTERDAM De verhuizing van de Provinciale Bibliotheek Centrale van Zuidholland, die ge vestigd was aan de Hillegonda- straat 25 in Rotterdam, naar het gebouw De Goede Haven aan de Havendijk in Schiedam is thans iir volle gang! Het voormalige schoolgebouw in Hillegersberg, waar de Provinciale. Bibliotheek was ondergebracht, bleek voor het omvangrijke werk veel te klein geworden. Het gebouw, waar de Bibliotheek is ingetrok ken, is de vroegere Gereformeer de Kerk De Goede Haven van Schiedam. ■BSt voor ROT1ERDAM Het actiecomité dat de belangen van de eigenaars van plezaervaartnigein en de schippers van zogenaamde stilligerg verdedigd heeft de eerste slag gewonnen. Dit bleek uit de druk be zochte protest-vergadering aan boord van De "Witte Zwaan in de Glashaven. V Zowel 'drs. W. J. Viersen als zijn col lega J. Riezenkamp hebben toegezegd dat.de stilliggers die reeds in het Rot terdamse havengebied zijn blijven val len onder de havengeld-regeling. Aan vankelijk lag het inhet voornemen deze categorie aan te slaan onder het hoofstuk precario-rechten waardoor de Stilliggers aanzienlijk meer geld voor hun plaatsje aan de kade zou moeten gaan betalen. Voor de eigenaars van jachten die in Rotterdam willen blijven overliggen zal de precario-regeling opnieuw wor den bekeken. Het actiecomité heeft voor deze groep alle hoop dat een aanvaardbare regeling uit de bus zal komen. We vertrouwen er op dat er in èlk geval een betaalbare regeling ingevoerd zal worden, aldus de heer P. C. Fens, woordvoerder van het ac tiecomité. .Hef is juist voor deze categorie een hard gelag omdat zeven jaar geleden liet innen van havengeld werd afge schaft omdat het ophalen van de een den guldens gingen kosten. Sindsdien betaalden zij geen liggeld meer. de havengeld-regeling voor stilliggers -geldt .overigens alleen voor de sche pen die nu in de havens liggen. Het aantal hiervan wordt geschat op 400. schepen. Het ligt in de bedoeling de haven nagenoeg te sluiten voor nieu we stilliggers door ie bepalen dat de ze nieuwelingen wel volgens de nieu we (dure) regeling worden" aangesla gen. Daarmee wil men voorkomen dat er te veel kaderuimte in beslag wordt genomen. Er is nog een derde groep die het precaric-zwaard boven het hoofd zien hangen. Dat is de groep van.de zoge naamde bedrijfsschepen, stilliggende vaartuigen dus waarop een of ander, bedrijf wórdt uitgeoefend. Fens: Hoewel deze groep zich even eens afzet tegen de Rotterdamse pre cario-regeling hebben zij officieel geen contact gehad. Ook tijdens de protest-vergadering waren er geen vertegenwoordigers aanwezig. Hoe het dan ook zal uitpakken is. niet duide lijk al vrezen wij dat hier de gew raakte achtien gulden vijftig regeling per vierkante meter gewoon doorge voerd zal worden. Het actiecomité zal zich de komende weken intensief met de afwikkeling bezig houden. Op touw staan nog en kele werkvergaderingen alsmede een gesprek met leden van B en W over de regeling voor pleziervaartuigen. 'De eerste slag hebben wij in eik ge val gewonnen', aldus de heer Fens. ROTTERDAM De politie in Rot terdam heeft de 21-jarige H. T., die onlangs bij een overval op een bank in het Oostenrijkse Luie 78.000 shil ling 13.000) buitmaakte, aangehou den. Hij is voor de officier van justi tie in Rotterdam geleid. De dader, van wie de uitlevering door Oosten rijk was verzocht, zal aan de politie van het land worden overgegeven. ROTTERDAM Het laten staan van de drie panden op de hoek van de West- blaak en het Eendrachtsplein betekent een risico van ernstige vertraging in de aanleg van de metro-lijn naar het oosten. Bovendien komt er een kostenverho ging van acht ton tot mogelijk zelfs anderhalf miljoen. Het heeft er om gespannen maar dc eigenaars van zogenaamde 'stilliggers' hebben de. eerste slag gewonnen. ROTTERDAM De heer H. van Bochove was gisteren precies veertig jaar bij het Christelijk onderwijs. De heer van Bochove deed in 1932 staats examen aan het Henegouwerplein. Via de Christelijke Mulo (1947) en de Ds. A. R. Rutgersmulo (1963) werd de heer Bochove conrector van de Chr. Scholengemeenschap Mamix-Athe- neum-Havo-Mavo. Van 1963 tot 1973 was de jubilaris ouderling van de Hervormde kerk. Jn 1970 werd hij be noemd tot ridder in (Deense) Danne- brogorde. ROTTERDAM Om naar behoren mee te werken aan de aktie 'Kind in nood' van het Natianale Comité Zilve ren Regeringsjubileum Koningin Juli ana heeft Rotterdam binnen tien' da gen niet minder dan vierduizend col lectanten nodig. Als die er op 27 au gustus zijn, kunnen zij worden voor zien van de nodige papieren en alles wat zij nodig hebben en dan kunnen zij op de avond van 3 september op pad voor de huis-aan-huis-collecte en de straatcollecte voor het nationale geschenk: een tweede dialysecentrum voor jeugdige nierpatiëntjes in Neder land en projekten voor hulp aan door oorlogsgeweld invalide geworden kin deren in het buitenland. Het Rotterdamse gemeentebestuur roept om al deze collectanten te krij gen de hulp in van de Stichting Fondsenpromotie, alle- Rotterdamse sportorganisaties en de onderwijsin spectie. .-, Iedereen boven de dertien jaar kan' meedoen. Vrijwilligers voor collectewerk op 3 september kunneb zich bovendien tot 27 augustus opgeven in kamer 143 van,, het Rotterdamse," stadhuis, .tele foon 147744, toestel 433 of 179, de se cretarieën van de deelgemeenten en de hulpsecrctariën van de wijken. Ter begeleiding van de®e actie is een comité gevormd, waarin burgemeester W. Thomassen en wethouder G. Z. de Vos zitting hebben naast de vele an dere vooraanstaande Rotterdammers. Dit sombere beeld geven b. en w. in hun preadvies, opgesteld naar aanlei ding van het aanvaarden door de ge meenteraad van de motie-Ribbius in oktober verleden jaar. Het ging er om, dat voor de bouw van het voorlopige eidnstation van de raetro-oostlijn op de hoek van Westblaak, Eendrachtsplein, Wester singel en Rochussenstraat in ieder ge val het pand moet verdwijnen op de hoek van de Westersingel en de Ro chussenstraat, waarin de Westland- Utrecht Hypotheekbank is gevestigd. Die bank is bereid, dit pand snel te ontruimen, mits het op de hoek van Eendrachtsplein en Westblaak, precies daartegenover de beschikking krijgt over de drie daar staande panden. Die moeten tegen de grond om plaats te maken voor een/zeer groot kantoorge bouw waarin de" bank kan komen en waarin de bank een fikse ruimte heeft voor verhuur, aan derden. Het komt er dus op neer, dat de bank gaarne wil meewerken, mits zij 'er aanzienlijk beter van wordt'. Vooral dit laatste was aanleiding tot de motie van de socialist Chr. Ribbi- us, welke enthousiaste leiding steun kreeg van (de prot. chr.) wethouder H. J. Viersen (haven en economische aangelegenheden). De raad aanvaard de de motie, uitsprekend dat de af te breken panden historische waarde hebben en in ieder geval gespaard moeten blijven en dat het bovendien geen pas zou geven dat de Westland- Utrecht Hypotheekbank zich via deze affaire in een zo voordelige positie manoevreerde. In hun preadvies stellen b. en w. dat de gemeente Rotterdam geen keus heeft, doordat de minister van ver keer en waterstaat nadrukkelijk heeft ROTTERDAM De 24-jarige chauf fer P. G. W. van R. uit Arnhem, dia op 27 juli jl. uit een loods aan de Waalhaven in Rotterdam, 20 kieuren- teievisietoesteUen meenam, is in Den Haag aangehouden. Tien apparaten werden in beslag genomen. De man werd aan de Rotterdamse politie over gedragen. De totale waarde van de buit bedroeg 40.000. Rotterdam uit de usseihavën is het lichaam van ,de.. 43-jarige.kraan machinist B. Hekman opgedrègd.' Tij dens werkzaamheden aan de wal moet de man te water zijn geraakt. Uit het Beerkanaal is hét lichaam van de 25-jarige G. Velthuis opgedregd. Het slachtoffer moet tijdens werk zaamheden in het water gevallen zijn. Dinsdag 21 augustus slaat drs. D. P. I. O. Storaebrink, plaatsvervangend hoofd van de afdeling sport en re- creatie, de eerste paal voor het nieu- I we clubhuis van de speeltuinverem- fging 'Hét Lage Land'. De leden van I de speeltuin moeten echter na die 1 eerste paal zelf de handen uit de I mouwen steken, want voor het -grootste deel hangt de bouw af van I zelfwerkzaamheid. Wie graag een handje wil helpen is van harte wel kom bij de heer H. Geertsma,. teltv foon 204356 en de heer J, Hollander, telefoon 201045. De deelgemeenteraad Charlois zal bij b. en w. aandringen op een her nieuwde busverbinding met bet cre matorium. Buslijn 61 is begin 1972 opgeheven en sinds, die tijd moeten bezoekers zonder eigen vervoer een. flink eind (vanaf .de Slinge) lopen •Dinsdagavond 21 augustus verga- dert de deelraadscommissie voor sport en recreatie in het Clemens- huis. Op de agenda staat onder meer de bestemming van het IJsciubter- rein en onder de noemer 'wat ver- der ter tafel komt') de huuropzeg- ging voor zwembad Charlois. De deelgemeenteraad Hoek van Hol land vergadert dinsdag 21 augustus om 19.30 uur in de secretarie. Enke- i Ie agendapunten zijn de mogelijkhe- den voor een 'jeugdcentrum in de vroegere Blaugasfabriek en een nota over inspraak van de bevolking bij een structuurplan voor Hoek van Holland. De commissie stadsontwikkeling wil een spoedige verplaatsing van de weekmarkt naar het winkelcentrum. De gemeente Rotterdam wil de ver plaatsing nog wat aanhouden, maar de commissie wijst het argument dat naar de nieuwe situering geen 'loop' zou komen van de hand. Bij het winkelcentrum kan het aantal kramen worden uitgebreid en boven dien kan dan het plein voor het clubhuis De Zevensprong eindelijk ten dienste komen van het clubhuis werk. De werkzaamheden aan de Buiten dijk, die ruim twee maanden hebben geduurd, zijn voltooid. De bussen van lijn 76 rijden weer hun gewone route en de tijdelijke extra dienst is tegelijkertijd opgeheven. Het wijkorgaan Middelland verga dert 21 augustus in het wijkgebouw aan de Eerste Middellandstraat 103. Op de agenda staat onder méér de verdere ontwikkeling van het deel- gemeentebestel. Het wijkorgaar. Spangen vindt, even als het wijkorgaan Bospolder/Tus sendijken, dat Nieuw Mathenesse bij de toekomstige deelgemeente Delfs- haven ingedeeld moet worden. De daar gevestigde industrieën kunnen van belang zijn bij het deelgemeen- tebeleid, zo stellen de wijkorganen. Beide zullen een brief aan b. en w. zenden, waarin dit punt wordt aan gestipt. De deelgemeente Delfshaven zal volgens de voorlopige gemeente- lijke plannen de wijken Bospolder- Tussendijken, Delfshaven, Oud-Ma- thenesse. Spangen en het Witte Dorp omvatten. Het wijkorgaan Spangen heeft b. én w, nog eens voorgesteld, bij het wegvallen van lijn 11 buitende spitsuren, lijn 1 de twee haltes beneden in Spangen aan de Huygensstraat te laten aandien. Het wijkorgaan had dat al eerder voorgesteld op een vergadering van de R.E.T op 5 april, maar in een brief van b. en w. betreffende de tramlijnen wordt met deze suggestie geen rekening gehouden. De wijkraad voor IJsselmonde zal aan b. en w. een meerderheids- en een minderheidsvoorstel over de toe komstige deelgemeenteraad IJssel monde voorleggen. Zeven van. de op de laatst gehouden vergadering aan wezige leden (elf) wil een samen gaan IJsselmonde met Feijenoord, Hillesluis en Noorderieland. Voorde len hiervan vond men de gevarieer de samenstelling van zo'n deelge meenteraad, die bij de bevolking meer zou aanslaan dan een deelraad IJsselmonde en Lombardijen. Dat laatste was het minderheidsvoorstel, dat overeenkomt met de ideeën van de gemeente. Ook IJsselmonde voelt, evenals de oude wr'ien, niets voor samengaan met Vreewijk, zodat het een vraag is waarbij deze wijk zal worden ingedeeld. Provinciale bibliotheek in nieuw onderkomen ROTTERDAM Om de jeugdige nieuwe leerlingen van het Rotterdam se openbaar voortgezet onderwijs at tent te maken op het sinds kort be staande stelsel van leerlingenraden (en lerarenrarien plus raden van het niet-onderwijzend-personeel) is een vouwbladvervaardigd dat binnen de scholen aan aüe brugklassers ter hand kan worden gesteld. De raden bestaan op grond van de door de Rotterdamse gemeenteraad voor een aantal jaren aanvaarde Ver ordening inzake de interne democrati sering. Binnen elke afzonderlijke school vormen de raden samen de Schooladviesraad. Het vouwblad is gedrukt in een op laag van 6000 exemplaren. ROTTERDAM - Het gemeentebe stuur zal het regeringsjubileum van koningin Juliana op 5 september om 10.30 uur herdenken met een feestelij ke bijeenkomst in. de Laurenskerk. Voor deze viering, waar burgemeester Thomassen een feestrede houdt en waaraan de Laurenscantorij, de orga nist Johann Th. Lemckert en de Mari nierskapel meewerken, zijn gratis toe gangskaarten verkrijgbaar. Vanaf 22 augustus kunnen deze kaarten worden afgehaald bij de stadhuisportier, Stad huisstraat, zijde postkantoor, bij het Kerkekantoor van de Laurenskerk, Grote Kerkeplein 5 en bij het RET kaartenverkooploket van het autobus station Zuidplein. In verband met het beperkte aantal zitplaatsen kunnen maar twee kaarten per persoon wor den uitgereikt De Provinciale Bibliotheek Centrale van Zuid-Holland,die de kleinere ge meenten van beneden de dertigdui zend inwoners, welke geen eigen bi bliotheken hebben, bevoorraden, hoopt in het nieuwe onderkomen in Schiedam meer armslag te hebben. Hoewel de verhuizing van de enorme voorraad boeken van Rotterdam naar Schiedam nog volop plaats heeft, is een deel van het gebouw reeds in ge bruik. De boekenvoorraad die in het nieuwe gebouw in Schiedam ondergebracht wordt is zeer gevarieerd. Alle moge lijke romans, detectives en geschiede nisboeken worden in keurige rijen op gesteld. Uiteraard is men niet gespeci aliseerd in bepaalde boeken, zoals bij voorbeeld .wetenschappelijke boeken; maar de assistentes zullen er alles aan doen om de boeken, die niet voorra dig zijn, bij andere bibliotheken te bestellen. Aan de Provinciale Biblio theek Centrale-in Schiedam zijn ongè- veer honderdtachtig medewerkenden verbonden. Op dit ogenblik worden ongeveer twintig gemeenten in Zuid- Holland bereikt en van alle mogelijke boeken voorzien. De Provinciale Bibliotheek Centrale van Zuid-Holland heeft een bibliobus, waarmee men de verschillende ge meenten bezoekt. Het ligt in de be doeling om binnen afzienbare tijd nog een tweede bibliobus aan te schaffen. Voordat men zich in het gebouw De Goede Haven ging vestigen moest er nog heel wat verbouwd worden. Deze verbouwing is overigens nog niet he lemaal voltooid. Zoals bekend was het gebouw eigendom van de Gerefor meerde Kerk van Schiedam. Doordat de wijk, waarin het gebouw De Goede Haven staat, in de loop van de jaren ontvolkt raakte en daardoor ook het kerkbezoek aan dit gebouw terugliep, besloot de kerkeraad van de Gerefor meerde Kerk in Schiedam enige tijd geleden om het gebouw te verkopen. Eén ïeu'k" radiootje in moderne'' kleuren voor in de tienerkamer, maar ook handig om mee te ne-, men tijdens uitstapjes.:- - Audio trénsistorradio van een 'prima Kwaliteit met: kompiete midden- eri lange golf. oortelefoon batterij jaar garantie Deze leuke radiootjesin verschil lende kleuren koopt u nu voor nog géén zevenliep gulden. Vrijdagavond om 6 uur begint in de kelder de verkoop van deze transistorradiootjes kom pleet met oortelefoon, batterij en 'n Vi jaar garantie voor Géén tel. of schrift, best. bepaald, dat de metro binnen zeven jaar over de oostiijn moet rijden. Er is een fatale datum van 1 januari 1977, vóór welke datum het terrein, waar de Westland-Utrecnt Hypotheek bank nu is gevestigd, volledig bouw rijp moet zijn. Noodgedwongen stellen b. en w. op nieuw de raad voor de Westland- Utrecht Hypotheekbank haar zin te gever, en de panden op de hoek van de Westblaak en het Eendrachtsplein af te breken. BARENDRECHT Vrijdagochtend vroeg is op het spoor Europoort-Rooz- endaal een goederentrein, bestaande lit zes tankwagons van het spoor ge lopen. Dit gebeurde ter hoogte van het dode stuk _e ven buiten het station Lombardijen. -Twee wagons kantelden. Een ervan was leeg en schoonge maakt, de ander was half gevuld met trichloor propaan, een vloeibaar gas. De brandweer was direct ter plaatse doch hoefde slechts toe te kijken. Er is aanzienlijke materiële schade. De wagons waren behoorlijk toegetakeld en het spoor was over een lengte van bijna driehonderd meter onbruikbaar geworden. Dit betekende een opon thoud van enkele uren voor het goe derenverkeer. De reizigersdiensteii on dervonden geen enkele vertraging. Door de geringe snelheid waarmee de trein reed, werd niemand gewond, terwij! de directe aanwezigheid van brandweer en NS-personeel de omwo nenden voor een eventueel gevaar, bespaard bleven. Er was echter geluk kig geen gevaar voor brand of explo sie. Met zwaar materiaal werden de verongelukte wagens weer in de rails geholpen. ADVERTENTIE BOTTERDAM: Stadtiuis: 12.00 Carilloncon cert: Laurenskerk: 10.30 Carillonconcert: Ujnbaanpleln: 15.00 Concert door Willem Beuker; OOLTöENSPLAAT: Port Prins Hendrik: 19.30 Muziek- en zangavond RAAMSDONK: Zaal Nienwenhnljzen: 14.00 Fancy Fair Jeugdvereniging Raatuedonk 'k Heb deze week eens wat rondge snuffeld achter de RET-schermen, waar ik de vreemdste verhalen hoor de, die je stuk voor stuk kan scha ren onder het hoofdstuk 'vernielin gen'. Neem nou die plattegrond/vaó Rotterdam bij het Centraal Station, vorige week moest hij worden gerè-' pareerd, omdat de jeugd zo vriende lijk was geweest het gias te vernie len en vervolgens de kaart zelf. Kos ten? Op de cent precies vijfduizend gulden. Maar dan moet u. wel even bedenken -dat die vijfduizend gul dentjes voor een deel betaald wor-' den van gemeenschapsgeld, 't Ta gek', vertelt RET-voorlichter J. Reinders, 'maar er is nooit iemand die het ziet gebeuren. Net zo min als de mensen zien, dat de tl-buizen uit de trams en métro worden gesto len, dat de rubber banden langs de roltrappen worden .doorgesneden; of. dat de ramen van dé wachthuisjes weer-eens worden ingegooid.' Elke dag rijden er twee glaswagens door de. stad. Zodra zij 'klaarzijn met de route kunnen ze. weer opnieuw be ginnen. De bagagekluizèn" en tele fooncellen in. de metro -moeten het ook steeds ontgelden en het gevolg is dat "we nu alleen nog maar lege gaten of dichtgemetselde hokjes vin den. 'k Ben overigens ook die wachttijden' bij' de tramhaltes nog eens gaan controleren.' Valt eerlijk gezegd best méér 'k Hoordé trou wens dat iedereen gratis en Voor niets een dienstregeling kan. krijgen hoé laat een bepaalde tram bij een" 'halte is. En echt, het mag eens een minuutje schelen, maar dan zijn', ze ■ér óók. "W' wordt i er nóg wel eens gezegd dat die EET zo duur is.. Tja, voor niets gaat de.zon op. én. zelfs dat nog niet altijd.: Vaak hoor; jé; de klacht dat reizen van bijvoorbeeld Vlaardingeö naar Ommoord, zo duur is.:. Niet voor .'t, .èen,o£;,ander, maar Ik !zouigéwóón'détreinfpikken voor negen dubbeltjes. Bij de BET kunt u als u wiit trammen-op een-dag een dagkaart kopen voor een/riks. Overigens trok ik een paar weken geleden een vergelijking tussen Den Haag-en Rotterdam, waarin ik zette dat een tramkaart in Den Haag 'maar' 2,40 kostte en hier 3,60. Het verschil zit hemin het aantal ritten. In Den Haag vier op een kaart a in Rotterdam acht y Voor/ ;ensen die graag zingen/een paar Ups. Op zondag 19 augustus be gint de Vereniging voor Interkerke lijke Jeugd Evangelisatie weer met de repetities van het Groot UE-Koor Rotterdam o.l.v. Frits Heuvelink. De repetities worden gehouden van 14.45 tot 16 uur in de Vaste Burcht- kerk aan-de Van Swietenlaan. Jon geren vanaf 16 jaar zijn welkom. De repetities van de Chr. Harmonie- vereniging Stirsum Corda worden voortaan gehouden in de Van Kam- penschooL De majorettes repeteren opdinsdag van 19 tot 20 uur in hét Volksgebouw aan de Schiedamseweg, tot 2 uur oefenen daar de trompe- tistén én tamboers. De drumband neemt op zaterdag 1 september deel aan een concours in Vianen én óp zaterdag 8september in Schiedam. Er zijn nog een aantal vakatures. In lichtingen hierover kunt u krijgen bij de heer A. Nieuwstraten, Burg. Van Walsumlaan 463, tel. 703288 in Vleardingen. Onze hartelijkse gelukwensen gaan naar het' echtpaar P. F. K. Zeeman- Twigt, Ludenhorst 21a, (zie foto). Maandag 27 augustus zijn zij 60 jaar getrouwd. Bruid (84) en bruidegom (83) recepiëren vrijdag 31 augustus van 20 tot 2 uur in een zaal van de Credokerk aan de Slinge. Het bruid spaar heeft 39 jaar in Kralingen ge woond. 21 jaar gelden verhuisde het naar Zuidwijk. De heer Zeeman is in 1955 als baas bij de afdeling ka bels en buizen van gemeentewerken gepensioneerd. Beiden genieten nog een goede gezondheid. De bruid handwerkt graag, terwijl de bruide gom gek is op 'vissen. Het echtpaar heeft 2 kinderen. 6 kleinkinderen en 7 achterkleinkinderen. Tot slot nog even uw aandacht voor een collecte van het Koningin "WH- helmina Fonds, dat dringend geld nodig heeft voor de kankerbestrij ding. Daarom- wordt een collecte ge houden in de week van 3 tot 8 sep tember. Er. zijn echter nog een aan tal- collectanten nodig. Wie dit goe de doeldaadwerkelijk wil steunen, kan een paar uurtjes tijd geven en gaan collecterend (minimam leeftijd 13 jaar). U kunt u aanmelden aan het bureau' van het KWF, Karei Doormanstraat. 111, Rotterdam, tel. 135410. Daarna ontvangt u alle in* lichtingen. Natuurlijk zijn; giften ook; welkom op postrekening T02.9W) t.n.v. KWF in Rotterdam.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 3