Als onderdeel 'werkende wijvenplan' Kwaliteit Rijn is slecht Zilveren jsibileom-ti intjes met nieuwe beeldenaar een Nederlandse militair Acties tegen bedrijf nu overbodig BB 1 Bij Albert Heijn geen Outspan meer Een geschenk van de natuur, ter ere van de jarige La Paz: de Coronita de la Rësta, zeldzaam van vorm, rond en rank en nahiurgedroogd, 38 ct Aan boord 26 ontheemden uit India en Pakistan NS stoppen weekendretour Verdachte wil graag naar Veenhuizen Luitenant-generaal Meijnderts Adviseren Geen cent iiiMTxS Zes miljoem Vrjje oefening Commercieel 'Voor booreilanden' 'Door kabelgat' AI eerder TROUW/KWAiRfTET ZATERDAG 1.8 AUGUSTUS 1973 BINiNiENiLAND T3/K5 ter gelegenheid van het 25-jarig regeringsjubileum van H.M. Koningin Juliana zijn vanaf 4 september 1973 tegen betaling van 10,verkrijgbaar op alle postkantoren, bij zeer vele banken en op de kantoren van de gemeentegiro van Amsterdam. Extra fraaie uitvoering op bestelling "s-Rijks Munt slaat afzonderlijk, ook nog een kleine serie jubileumtientjes met gepolijste stempels van gepolijste munt- plaatjes. Deze exemplaren (in munt-etui met rijkswapen en muntbeschrijving) kunnen - uitsluitend vóór aflevering binnen Nederland-worden besteld door overmaking of storting van f 30,—per munt op postrekening 9091 92 ten name van „Jubileumtientje 1973" onder vermelding van hst gewenste aantal, naam en aflever-adres in blokletters. Het bestelde aantal munten wordt zo spoedig mogelijk na 4 sept 1973 aangetekend toegezonden door 's-Rijks Munt te Utrecht i aote'rf Ggarros Autenticos. Ombudsvrouw voor werkende vrouwen DEN'HAAG "Werkende vrouwen kunnen met haar problemen voortaan terecht bij, wat genoemd wordt, een ombudsvrouw. Het is de 53-jarige Meta van Beek, die met haar team van vijftien militante medewerksters voortaan 's avonds van maandag tot en met vrijdag van 7 uur tot 10 uur te bereiken is. Het telefoonnummer ;is ,070—554513. De eerste ombudsvrouw In ons land, mevrouw Meta van Beek (tweede van links) temidden van enkele leden van het team dat uit vijftien vrouwen bestaat. DEN HAAG De kwaliteit van het Rijnwater is vorig jaar niets verbe terd ten opzichte van 1971. Dat jaar werd destijds beschouwd ais een diep tepunt in de vevuiling van de Rijn. In het jaarverslag van de Rijncommis sie drinkwaterbedrijven wordt gezegd dat alle toezeggingen en inspanningen niets hebben verbeterd. Het gemiddel de chloridegehalte van het Rijnwater was vorig jaar 226 mg per liter. Tij dens het topoverleg van de ministers van de Rijnoeverstaten in Den Haag was de maximaal toelaatbare belasting vastgesteld op 200 mg. per liter. Ook de vervuiling door zware metalen nam niet af. Via de IJssel wordt veel hiervan geloosd in het Usselmeer en de commissie acht het gevaar niet denkbeeldig dat deze stoffen plotse ling vrij zouden komen met alle ge volgen van dien nu de overheid het meer als bron voor de drinkwater voorziening heeft aangewezen. De be lasting van het Rijnwater met organi sche stoffen is met 10 tot 20 procent toegenomen. Het gevaar voor schade lijke algenbloei is hierdoor vergroot De commissie betreurt dat Nederland nit net als Duitsland overgaat tot het inzamelen van verbruikte scheepsolie. Nog altijd worden duizenden tonnen olie in de Rijn geloosd. ADVERTENTIE Verder kan men de Nederlandse om budsvrouw iedere eerste dinsdag V; d. maand persoonlijk de problemen voorleggen, wanneer ze vanacht tot elf uur 's avonds spreekuur houdt in Theater in De Steeg, Westeinde 165 Den Haag. Ook is het mogelijk de om budsvrouw te schrijven. Het adres is postbus 1520, Den Haag. Ombudsvrouw Meta van Bedk is als bedrijfsmaatschappelijk werkster in dienst van de gemeente Den Haag. Haar.directeur heeft geen bezwaar te gen de wijze waarop ze nu haar vrije tijd gaat besteden. In de tien jaar dat ze bij de Arbeidsinspectie werkte, is ze veel in bedrijven geweest, waar het werk als. specifiek vrouwelijk werd beschouwd, zoals in ziekenhuizen, wasserijen, apotheken, inpakfabrieken en confectiefabrieken. Het Instituut van de ombudsvrouw is een onderdeel van het door Dolle Mi na gelanceerde 'werkende wijvenplan' dat tot 1 mei 1974 loopt Tot zo lang is het werk van de ombudsvrouw en haar helpsters experimenteel. Ombudsvrouw Meta van Beek gaf gis teren toe, dat haar positie nauwelijks vergeleken kan worden met die' van de ombudsman (die er trouwens nog niet is). Een groot verschil is vooral, zo legden haar"medewerksters uit, dat de vrouwen veei minder rechten heb ben dan de mannen en dat het daar om veel moeilijker is op basis van de wet te "bemiddelen. De atak van de ombudsvrouw is niet zo zeer bemiddelen (wat de ombuds man'zou doen), maar de vrouw die in haar werk problemen heeft te advise ren. Dan wil h'dt team de vrouwen sti muleren om voor haar eigen belangen en'rechten op te komen. "We werken ook structureel'. De problemen die zichvoordoen, denken de ombuds vrouw en haar team te bundelen, aan de instanties voor te leggen en in de publiciteit te brengen. De-dames verwachten, dat de ombuds vrouw het erg druk zal krijgen en er veel reacties binnen zullen komen. 'Want op het gebied van het recht voor de werkende vrouw loopt Neder land ver achter, Een ideaal land is Zweden, waar sinds 1960 al een beleid is ontwikkeld om de discriminatie van de vrouw op te heffen'. De stichting van de ombudsvrouw heeft praktisch geen cent. Maar toch gaat men van start, omdat het nodig is. Er is zelfs geen begroting. Wél zal een beroep worden gedaan op allerlei verenigingen en instanties om het werk te steunen. Ook klopt men aan bij de vakbeweging, die voor het grootste deel uit mannen bestaat. Het NW. heeft weliswaar 'een 'vrouwen-se cretariaat. Maar dat kan niet veel be ginnen in de mannen-beweging, zo zeggen de vrijwilligsters van het team van de ombudsvrouw, die maandag aan de slag gaan. ADVERTENTIE APELDOORN 'Het is mogelijk met minder geld toch een betere geoefendheid van de Needrlandse militair te bereiken'. Dit is de me ning van de commandant van het eerste legerkorps van de land macht, liutenant-generaal F. E. Meijnderts, de hoogste baas van alle parate troepen. Het bewijs voor deze stelling hoopt generaal Meijnderts te leveren met de oefening 'Big Ferro', die van 10 tot 22 september in West-Duitsland zal wor den gehouden onder zijn commando. Het is een oefening uniek door zijn omvang en door zijn opzet Ruim 40.000 militairen behalve het gehe le Nederlandse legercorps ook Belgi sche, Duitse en Amerikaanse troepen doen er aan mee. Ze zijn uitgerust met 3800 wielvoertuigen, 1500 rups voertuigen, 400 tanks en 260 vliegtui gen en helicopters, waarmee haast twee weken lang geoefend zal wórden op een terrein van ruim 100 bij 100 kilometer tussen Hannover, Bremen, Hamburg en Lüneburg, het vak dat Nederland ook in oorlogstijd moet verdedigen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN - De voor volgende week zaterdag aangekondigde Ttarde aotde' tegen Albert Heijn door de Boycot Outspam Aldde .(BOlA), is geheel in de lucht komen te liangen, nu het grootwinkelbedrijf heeft laten weten sinds twee weken geen Zuidafrikaanse (Ihrtspam-smaas- appels meer te verkopen. De toosten van deze gigantische opera tie, voor zover het Nederlandse aan deel betreft, werden, gisteren door ge neraal Meijnderts begroot op ruim zes miljoen gulden. 'Het gaat hier echter niet om extra toosten; deze oefening past ia het oefenprogramma. Het is zelfs zo dat met één zo'n grote oefe ning tegen lagere toosten een betere geoefendheid kan worden bereikt dan met de verschillende kleinere oefenin gen, zoals die in 1972 werden gehou den. Die oefeningen kostten bij elkaar meer dan Big Ferro", vertol-aarde de generaal. Voor de oefening Big Ferro is een voor Nederland uniek systeem ge bruikt. Tot niu toe werden alle oefe ningen volgens een strak systeem op gezet, Als er twee partijen waren, stond precies in het draaiboek wan neer een van de partijen iets moest doen en wanneer de andere iets moest laten. Big Ferro wordt een zogenaamde 'vrije oefening', waarbij alleen een be paald doel wordt aangegeven. Voor de rest moet maar worden afgewacht of dat doel zal worden bereikt en in wel ke termijn. Na confrontatie tussen de Lt.-generaal Meijnderts twee partijen zullen scheidsrechters uitmaken wie de strijd heeft gewon nen en dus mag doorgaan. 'Het wordt zo veel aardiger voor iedereen die er aan meedoet, het eigen initiatief wordt beloond en daardoor zal de in zet veel beter zijn', verwacht de gene raal. Ingaande op de kritiek die onder meer door de kritische landmacht- overste K. Bloema op de massale om vang van deze oefening is geuit, zei generaal Meijnderts: 'Tot nu toe wer den de hoogste commandortiveaus on voldoende met daadwerkelijke oefe ningen geconfronteerd. Er vonden wel theoretische oefeningen plaats, maar het is heel wat anders een probleem op te lossen aan een keurig bureau dan in een tent met slecht licht, na dat je al een nacht niet hebt geslapen. De stelling van „overste Bloema dat dit soort massale oefeningen tegen woordig niet meer noodzakelijk is om dat er geen masale aanvallen meer te verwachten zijn, vind ik volstrekt on redelijk en onjuist. In de officiële NAVO-strategie, dc flexible response, wordt rekening gehouden met ieder soort aanval, van beperkte incidenten tot massaal gevecht Wat wij nu bij Big Ferro inzetten, is nog maar vrij laag op de trappen van alle mogelijk heden', aldus de generaal. Het lag in de bedoeling op 25 augus tus Tiard en gericht* voor alle filialen van Albert Heijn actie te gaan voeren tegen de verkoop van 'apartheids-si naasappelen'. In het actiecentrum in .Leiden van.de BOA werd de laatste dagen dag en nacht aan de voorberei dingen voor het massale protest ge werkt. Maar gisteren kwam de BOA ter ore dat Albert Heijn si rads twee weken geen Outspan-sinaasappelen meer heeft ingekocht en dal de laat ste voorraden al sinds enkele dagen zijn uitverkocht Esau du Plessis van de Boycot Out span Aktie, zei gisteren het bericht pas te zullen geloven als hij dat zwart op wit van de directie van Albert Heijn krijgt toegezonden. Hij zei het bedrijf te zullen verzoeken de BOA schriftelijk mee te delen welke sinaas appelen wel en niet meer door Albert Heijn worden verkocht Tegenover ons verklaarde een woord voerster van de directie van het krui- deniersbedrijf dat Albert Heijn nu nog .uitsluitend sinaasappelen ver koopt uit Suriname, Brazilië, Austra lië en Noord-Amerika. Het winkelbe drijf is sinds twee weken van in- en verkoopstrategie uit 'commerciële overwegingen veranderd. 'Dc reden is dat de handsinaasappelen uit Austra lië en Noord-Amerika (Sunkist) beter zijn. Daarom zijn wij uitsluitend op deze soorten overgegaan. Die beslis sing is bepaald niet beïnvloed door politieke aTgumenten. Wij hebben al eerder laten weten dat wij ons niet laten leiden door politiek. Wij verko pen uitsluitend wat het beste is voor onze klanten. Omdat de handsinaasap pelen uit Australië cn Noord-Amerika beter zijn van kwaliteit zijn we daar- politie entert Britse trawler De NS zullen de proef met de week endretours, waarbij reizigers op za terdag een retourtje konden kopen voor de prijs van een enkele reis plus een gulden niet voortzetten. De reden hiertoe is dat het - 'voordelig saldo' de opbrengst van de kaartjes van mensen -die anders niet de trein zou den hebban genomen) verminderd met het bedrag dat de 'vaste' zaterklanten nu minder voor hun retourtje betaal denniet van dien aard was dal het definitief invoeren van liet zaterdagre tour volgens de NS gerechtvaardigd was. Wie meent dat een dergelijke maatre gel, waarbij alleen de opbrengst uit gangspunt is, in strijd is met de te genwoordige visie van de NS dat openbaar vervoer vooral ook een maatschappelijk rendement moet heb ben, vergist zich volgens de Spoorwe gen. De NS zijn namelijk verplicht om bij de invoering van ieder nieuw tarief daarvan melding te doen bij het rijk, dat tenslotte de NS-tekorten inoet aanzuiveren. Van een verslaggever DEN HAAG Niet alledaagse tonelen hebben zrich gisternacht afgespeeld in de haven van Scheveningen. Daar heeft de Haagse politie een Engelse trawler geënterd en 28 mensen aangehouden, 26 Indiërs en Pakistani en twee Britse bemanningsle den. De Britse trawler, die de naam 'April Diamond' voert, maar vorig jaar nog 'Mosquito' heette, is waarschijnlijk gebruikt om buitenlanders illegaal Engeland binnen te smokkelen. De trawler, een schip dat de laatste jaren herhaaldelijk in de Scheveningse haven is ge signaleerd, is eerder deze week in de nachtelijke uren uit Scheveningen vertrokken in de richting van de Engelse kust De Britse kustwacht heeft echter hoed scherp naar het schip uitgekeken. Dat is vermoedelijk de reden waarom de 'April Diamond' naar Sche veningen is teruggekeerd, met alle vreemdelingen nog aan boord. In de Scheveningse haven be gonnen de moeilijkheden. De bemanning heeft namelijk gis ternacht een poging gedaan uit te varen en tegelijk de 26 Indiërs en Pakistani kwijt te raken. Dat werd gedaan door deze mensen zonder meer met een vlotje overboord te zetten. Bij t deze manoeuvre raakte een 'van de Pakistani zelfs te water, maar deze kon bijtijds worden opgepikt. De kapitein van de trawler heeft voorheen (toen het schip nog Mosquito heette) gezegd dat hij met zijn schip booreilanden op de Noordzee van proviand voorzag. Dat werd al enigszins in twijfel getrokken, daar nimmer meer dan normale hoeveelheden proviand aan boord gingen. De bewegingen van het schip zijn dan ook in het duister ge hukt. Het schip komt al tenminste drie jaar geregeld in Scheven ingen. Gewoonlijk placht de boot 's nachts uit te varen, zonder enige voorafgaande waarschuwing. Toen de 'April Diamond' gisternacht terug keerde in de haven van Sche veningen, vermoedelijk na een mislukte missie naar de Britse kust, kreeg het schip een lig plaats toegewezen, maar de be manning weigerde die. De trawler koos eigenmachtig lig plaats achter een vissersschip. Daar wilde de Britse beman ning dat de 26 Indiërs en Pa kistani zich zouden verbergen in de ruimen van visserssche pen, maar de politie heeft daar een stokje voor gestoken. Toen besloten de Britten op nieuw uit te varen, maar in de buitenhaven zette de be manning een vlot overboord. Daar moesten de Indiërs en de Pakistani opklimmen. Op dat moment greep de politie in. Over het schip is de laatste dagen het een en ander te doen geweest in de Britse pers. Een nader onderzoek heeft intussen aan het licht gebracht dat de trawler 23 In diërs en drie Pakistani aan boord had. Een aantal van de ze mensen heeft een tijd in een kamerverhuurbedrijf aan de Amsterdamse Nieuwendijk gehuist. Dat heeft de Amster damse vreemdelingenpolitie kunnen opmaken uit de gege vens van de Haagse politie. Een eerste verhoor van de Britse bemanning heeft intus sen niet veel uitgehaald, be halve dan een ongeloofwaardig klinkend relaas. De schipper van de 'April Dia mand' wist van niets. Hij ver onderstelde dat de 26 Indiërs en Pakistani misschien door een kabelgat in zijn scheepje waren geklommen, een wel licht wat curieus aandoende verklaring. Op een gegeven moment zou hij tot zijn stom me verbazing hebben geconsta teerd dat zich 26 vreemdelin gen aan boord van zijn schip bevonden. Ook de rederij in Lowestoft (waar de trawler thuishoort) reageerde hoogst verwonderd op het vinden van 26 mensen. Nee, men wist alleen te vertellen dat de "April Dia mond' werd gebruikt voor de proviandering van booreilan den. De beide Britse bemanningsle den van het schip zijn de 36 jarige schipper J. D. R. uit Blofield en de 24-jarige scheepsmaat F, M» A. G. die de Britse nationaliteit heeft, maar uit Rhodesië komt. Vol gens de Haagse politie hébben deze heren hun al dan met vrijwillige gasten, op een wei nig zachtzinnige manier van. boord proberen te werken. Toen de Indiërs en Pakistani in de buitenhaven moesten overstappen op een vlot, schreeuwden de heren 'out, out!', alsof bet slavendrijvers waren. In de consternatie die toen volgde is een van de mensen in het water van de haven terechtgekomen. Intussen is de vreemdelingen dienst van de Amsterdamse politie ervan overtuigd dat de 25 vreemdelingen al dinsdaga vond laat aan boord zijn ge gaan van de 'April Diamond'. Al in de nacht van dinsdag op woensdag heeft men op het punt gestaan in te grijpen, maar de voorbereiding was toen te kort. Volgens de inspecteur A. J. A. Steen maken de organisatoren van de mensensmokkel zich schuldig aan levensgevaarlijke praktijken. Ontheemde men sen worden - aldus de aanwijs zingen niet zelden op beest achtige wijze vervoerd, bij voorbeeld opgevouwen in pak kistenen op elkaar gestapeld. 'Het kan niet anders of daar bij vallen wel eens doden*. Ook uit Engeland komen be- richten van Pakistani die ge vonden zijn onder een lading spruitjs, die uit het Westland waren verscheept Er bestaan uiteraard sterke vermoedens dat de 'April Dia mond' regelmatig bij dit soort praktijken betrokken lis ge weest, maar bewijzen daarvan heeft men niet op overgegaan,' aldus Albert Heijn. De woordvoerster voegde eraan toe dat de perssinaasappelen die "dow' iAl- bert Heijn verkocht worden, afkom stig zijn uit Suriname en Brazilië, t'\ Albert Heijn zal dit jaar* ook geen Outspan-sinaasappelen meer gaan ver kopen,. zo werd gezegd. Op dit ogen blik zijn de zomerseizoensinaasappe len op de markt die half september het veld ruimen voor r de wintersei zoen-vruchten. Die zijn afkomstig uit het Middellandse Zeegebied, Israël, Spanje en Noord-Afritosu Als de Boycot Outspan Aktie van 'AP bert Heijn deze, tegenover ons gedane mededeling, per brief krijgt toegezon den, zal van de aK ie op 25 augustus worden afgezien. Gisteren was hét draaiboek voor de aktie tegen alle Al- bert Heijnfilialen de deur uitgegaan. In dit draaiboek wordt Albert Heijn nog verweten vanaf het begin aan 'een zeer uitdagende houding ingeno men te hebben.'-De BOA had met de demonstratie tegen Albert He Ito de boycotactie van apartheidssinaasappe len willen 'uitproberen'. Als succes hoopte de BOA te bereiken dat de ac tie "besmetting zou betekenen voor de goede naam van Albert Heijn met om zetdaling*. Bovendien zou veel over last voor het personeel zijn veroor zaakt. Al eerder was Albert Heijn een van de eerste grootwinkelbedrijven die eveneens uit 'commerciële' overwegin gen besloot geen Angola-koffle meer te verkopen. Het bedrijf was sinds enige tijd op de hoogte van do actie die de BOA overwoog tegen de ver koop van apartheidssinaasappelen. De conclusie van Albert Heijn dat de si naasappelen uit Zuid-Afrika van min dere kwaliteit zijn dan die uit Austra lië en Zuid-Amerika is er de oorzaak van dat wellicht veel discussie en moeilijkheden vermeden kunnen wor den. Overigens is het mogelijk dat als de actie tegen Albert Heijn niet door gaat, er een ander grootwinkelbedrijf dat nog wel Outspan-sinaasappelea blijft verkopen, op de korrel genomen wordt De vele regionale actiegroepen van de BOA is tenminste aangeraden het actie-draaiboek goed te bewaren. MAASTRICHT De officier van jus- titie bij de rechtbank te Maastricht mr. F. Gonzalves heeft tosteren zes maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijkgeëist te gen de 50-jarige steigermaker J-. B„ omdat hij rich voor de zoveelste maal aan flessentrekkerij en landloperij heeft schuldig .gemaakt Deze eis viel bij de verdachte niet in goeden aarde. Na logeerpartijen zonder te bétaïèn in Middelburg, Verte en Valkenburg had hij zich bij de politie gemeld en hoopte hiervoor thans een jaar Veen- huizen te krijgen. Daar had hij lijk pas zes maanden wegens misdrijf doorgebracht en het er bijzonder goed bevallen, zoekt naar verzorging en heid maar aan dit verjange rechtbank ditmaal niet toegeven v de officier. Dc verdachte toonde zich zeer teleurgesteld over de lichte straf- eis. De rechtbank zal op> 24 augustus uitspraak doen.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 5