Commentaar I de puntjes op johans ij STh Optreden politie Onbehagen +4-+oproep toerist en-n+t vreemd geld liet Nweer. Zonnig herstel hopwater doelbewust brieven gedaan Aibeda: Schaars goed wordt nu eenmaal duur betaald, maar: door Willem Breedveld Evenwicht weerra p.porten onder redactie van loessmif TRGUW/CTlARiTET ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1973 BIMN1EN1LAND T5/K7 DEN HAAG Enkele jaren geleden haastte iedere zichzelf respec terende politicus zich de inkomensnivellering hoog in het politieke vaandel te schrijven. Het was, zo erkende men, een eis van recht- - vaardigheid en onderlinge solidariteit. De bestaande inkomensver- de woonwagenkampen van Eindhoven houdingen waren met het ideaal duidelijk in strijd. In feite bleef Oirsehot, Havelte en Heeze. het bij deze politieke belijdenis. Frustraties BBH Prof. dr. W. Albeda koeler Het verschil tussen een rechtstaat en een politiestaat zou in één zin kunnen worden samengevat: in de rechtstaat past de overheid tegenover de burger en groepen van burgers de grootste te- - rughoudendheïd toe in het hanteren van de bevoegdheden die haar zijn ge geven, waar tegenover de politiestaat de neiging vertoont om alle bepalin gen en bevoegdheden tot in alle uit hoeken toe te passen en uit te leggen. Wie als Nederlander van deze stelling uitgaat, kan alleen maar een wrange smaak overhouden bij het kennisne men van de berichten over de razzia van tweehonderd man politie in Verschil inkomens moet iedereen kunnen vatten Als de zaak wordt uitgezocht ea dat zal wel gebeuren, want natuurlijk /komen er kamervragen dan zal blijken dat in formele zin afles wel klopt; dat alle verbrokkeld liggende bepalingen uit het Nederlandse recht •rzijn aangeharkt om dit beleid te schra- ::gen. Maar dan blijven toch de wezen- lijke, de niet-juridische vragen onbe- antwoord. Het resultaat van de razzia blijkt nau- welijks grond te geven aan het 'rede lijk vermoeden' dat moet bestaan om op deze manier op te treden. Als dan bovendien nog een politieman, in een poging om de schamele resultaten van deze gewelddadige actie weg te moffe len, wijst op de mogelijke preventieve werking van deze actie, dan pleegt hij niets meer of minder dan intimidatie. Bovendien is er dan nog de vraag of met deze actie geen inbreuk is ge maakt op het principe van de gelijk- ..heid van alle burgers voor de wet. Als de politie eens (wij geven beslist geen tip!) tussen twaalf en twee uur 's mid dags de Kalverstraat in Amsterdam zou afstuiten en alle mensen in de .-;straat zou fouilleren en onderzoeken; '_er zouden waarschijnlijk heel wat eu- t-; velen aan het licht komen. *;Maar het schijnt meer voor de hand te liggen een dergelijke actie te rich- ten op een kleine, duidelijk herkenba- re minderheidsgroep in onze samenle- ving. En als er dan toch nog één positieve - .conclusie uit deze actie mag worden getrokken: er is in de nacht van '/woensdag op donderdag in de woon wagenkampen van Eindhoven, Oir- - schot, Havelte en Heeze bewezen dat er geen enkele aanleiding is het stere otiep van 'dat woonwagenvolk' verder te koesteren. De discussie kwam in een stroomver snelling toon de industriebonden van NVV, NKV en CNV dit voorjaar een klein stukje van het nivelleringsideaal omzetten m eisen. Er werd gestaakt, er kwam een onbevredigende wapen stilstand en de laatste weken laaide het conflict om de inkomensnivelle ring weer hoog op in de Sociaal Eco nomische Baad (SEE). Sindsdien is inkomensnivellering een geladen woord geworden. Tegenstanders ver wijten het NW de oude klassestrijd opnieuw aan te wakkeren, en de maatschappij omver te willen werpen. Het kroonlid van de SER de Tilburg- se hoogleraar prof. dr. D. B. J. Schou ten bijvoorbeeld meent dat de vakbe weging met de inkomensnivellering 'den grote misstap heeft begaan, zij leidt volgens hem tot een verminde ring van de belastingontvangsten en de besparingen met als uiteindelijke resultaat dat er minder kan worden geïnvesteerd en de werkgelegenheid gevaar loopt. (Zie interview met prof. Schouten in Trouw/Kwartet van vori ge week). Prof. dr. W. Albeda, hoogleraar aan de Erasmus Universiteit te Botter dam, specialist m arbeidsverhoudin gen, fractievoorzitter van de ABP in de Eerste Kamer en destijds kroonlid van de SER, heeft een andere visie op de inkomensnivellering en het con flict in de SEB. Het overleg over de arbeidsvoorwaar den weid volgens de Rotterdamse hoogleraar in de jaren vijftig en het begin van de jaren zestig in belangrij ke mate gedragen door de overtuiging 'dat heft er redelijk toe ging*. Men had volgens prof. Albeda vertrouwen in de SER waar werkgevers en werk nemers meestal eensgezind belangrij ke uitspraken deden over de gewenste sociaal economische ontwikkeling. Dat vertrouwen is nu weggevallen en de economische deskundigen zijn sinds dien niet in staat geweest dit wan trouwen weg te nemen. De belangrijk ste oorzaak hiervan is het vertrouwen dat economen blijken te hebben in de werking van de vrije markt. Dit speelt ook bij prof. Schouten een rol. Moeilijkheden tussen de partners in de - EEG zijn er vaak genoeg geweest, ook toen ze nog met zijn zessen wa ren, maar nu loopt het werkelijk de spuigaten uit. Een Amerikaanse pers- bureau spreekt al van een. 'cri- sis' in het westen. Aanleiding tot de troebelen van deze week waren de op merkingen van de Franse landbouw- minister Chirac die eerst de Engelsen van verwerpelijke zelf-bevoordeling had beticht en daarna bezorgd de Duitsers naar het Oosten zag afdrijven. De Duitsers zwegen beteuterd. Eerst v hadden ze gedacht dat Chirac gewoon een beetje grof in de mond was maar toen vernamen ze ook nog dat Chirac van te voren drie uur met Pompidou had zitten eten. Op zichzelf een' aardi ge manier om de vetsurplussen van het Europees landbouwbeleid weg te werken, maar wat de Duitsers uiter- *C; aard verontrustte was het feit dat Chi- rac zijn verwijten kennelijk van nie- mand vreemd had. Het verwijt aan C het adres van Bonn was ook te onge- f rijmd om er wat van terug te hebben: al jarenlang streeft Frankrijk immers - een onafhankelijke toppositie tussen Oost en West na en nu de Westduit- sers orde op zaken proberen te stellen met hun Oosterburen zouden ze zich V'van het Westen verwijderen' De Britten hebben inmiddels bij mon- de van hun EEG-commissaris Sir Christopher Soames zó fijntjes op de Franse uitvallen gereageerd dat men alleen al verheugd is van een nieuwe toon die in de discussies meeklinkt. Want één ding is echt veranderd: En geland, is niet meer de 'lelijke kraan- vogel' zoals de dichter Heinrich Heine die in de vorige eeuw beschreef die als er trammelant aan de over- kant van het Kanaal is haar hals over het Kanaal rekt om te zien hoe zij daar voordeel bij kan halen. Engeland 1 zit erbij en doet mee. Ook al valt het van de éne in de andere verbazing, het heeft zijn lot werkelijk met West- Europa verbonden. De meerderheid van de Engelsen heeft daar nu blijkens een recent opinie-onderzoek een kater van en dat zal voorlopig wel niet overgaan. In een ingezonden stuk in The Guardian spreekt een Brit vanuit Brussel zijn landgenoten bemoedigend toe in de geest van: we zijn hier nog maar net begonnen, wacht op onze - daden! De wederzijdse irritaties die de afgelo- pen week zo duidelijk aan de dag zijn getreden, zijn onvermijdelijk bij de overgang van het Europa van de Zes naar dat van de Negen. Sir Christoph er Soames heeft dan aan de boze Franse landbouwminister fijntjes dui- delijk gemaakt toen hij de hoop uit sprak dat deze 'bij het voortschrijden van de tijd meer oog zal krijgen voor het feit dat de balans van interne en externe belangen en verplichtingen van de vergrote EEG er in menig op- I zicht anders uitziet dan die van de ou de Zes.' Prof. Albeda: 'Deze economen zien de economie als een samenhangend stel sel van markten op elk waarvan zich eten streven naar evenwicht tussen vraag en aanbod manifesteert. Ingrij pen m dit samenstel van krachten is uiterst moeilijk en leidt gemakkelijk tot ontsporingen. Vandaar ook hun ongeloof in beleidsmaatregelen die tot doel hebben de markt te corrigeren; De bestaande inkomensverhoudingen zijn ook het resultaat van vraag en aanbod. Daarin wijzigingen aan te brengen kan in deze redenering ge vaarlijk zijn. Twee tegenargumenten: niet alles wat de markt doet is aan vaardbaar. De inkomensverschillen die zij oplevert vind ik persoonlijk onaanvaardbaar. Bovendien is het vaak zo dat de markt niet echt functi oneert. Er zijn vaak'kunstmatige be lemmeringen. Zo is het volkomen re delijk dat met iedereen dokter, advo caat of notans kan worden. De conse quentie hieryan is echter wel dat de inkomens die deze groepen verdienen wel van de nodige vraagtekens kun nen worden voorzien. NEDERLAND James J. West uit Amerika Jacques de Schepper te Waterloo-BelgiS op een boot Et- ten (N. Br)- J, Werkman uit Rotterdam Meppel ï«a randmeren naar Muiden, W. Koudstra uit 01-01)1x18631 op een boot, type Groninger bol. Friesland: F. H Vrooland te Zeist in Opel Friese meren: G. Th. Albers uit Leeuwarden op een zeilboot. Schoor! F. van Cugt-Spierieus uit Zaandam reist per trein. ITALIË terug door Frankrijk: R, Laan-Si man uit Amsterdam In een brutoe-Metallc Simca spe cial kent. 84-35 VF. YOEGOSLAVIE.ITAL1E T. O. Tan trlt Amstelveen Beige BMW 2002 kent 37-24 St YOEGOSLAVIE N R. van1 Eyzendoom-Var» dor Poel utt Raven- stiin, witte VW kent* 09-61 TE. ITALIE-ZWITSERLAND-DUITSLAND P. de Laat uit Tilburg groene Mercedes en caravan, kent: 40-35 ME. NEDERLAND -DUITSLAND -ZWITSERLAND A'dam, Miinchen Basel. Bruce Marsh ell uit Gr. Brittarinie groene Ford Corttna kent: XGB 245 L NEDERLAND-DUITS LAND lan Coppin uit Weymouth, Engelnd blauwe Vauxhall Victor, kent. YHV 378 G DENEMARKEN J H Pvan Dongen utt Badhoevedorp beige AUasud, kent: 88-47 XF. AMSTERDAM Vakantiegangers die vandaag vreemd geld -kopen of ver kopen, kunnen rekenen op de volgen de koersen. Het eerste getal geeft aan wat vreemd geld de toerist opbrengt, het tweede wat het hem kost. Vraag: Welke mate van Inkomensni vellering staat u voor? Prof. Albeda: 'Een radicale oplossing is het invoeren van een inkomens maximum. Je zou bijvoorbeeld stop moeten kunnen zeggen bij het inko men van een minister (ruim honderd duizend gulden). Maar is dat reëel? In het bedrijfsleven wordt vaak een veelvoud betaald. Het is te optimis tisch gedacht dat men dan ineens wel beneden die ton zou blijven. Een schaam goed (denk aan Johan Craijff) wordt nu eenmaal duur be taald. Het resultaat zou daarom alleen maar zijn ontduiking of een vlucht naar het buitenland'. Prof. Albeda waarschuwt vervolgens voor al te strakke nivelleringseisen, die gemak kelijk kunnen resulteren in een schei ding der geesten. In Zweden is de vakbeweging er bijvoorbeeld door ge spleten. Dit zou echter ook verhelde rend kunnen werken. Prof. Albeda: "Het oude ideaal van een vakbeweging van hoog tot laag zou et- mee kapot gaan. Ik zou dat persoon lijk betreuren, omdat een bevredigen de opiosing voor de' inkomensnivelle ring ér juist moeilijker door wordt Inkomensverhoudingen zijn voor mij méér een kwestie van gevoel. Je moet inkomens met elkaar in verband bren gen. Een voorbeeld is het bezoldi gingsbesluit van de overheid. Alle in komens liggen er van hoog tot laag vast. In het jaarlijkse overleg kun je dan altijd sleutelen aan de wenselijke verschillen. Wat mij betreft voeren de partijen de spanning dan ook hoog op, maar uiteindelijk moet er toch een consensus uit de bus rollen. De Oplossing van het conflict is interes sant, niet het conflict zelf. Houdt dit niet een veroordeling in van het optreden van de industriebon den en de houding van het NW ln de SER? Prof. Albeda: 'Ik moet helaas zeggen dat de industriebonden nogal met de botte bijl tewerk zijn gegaan. Ik vind het juist dat ze de eis van nivellering voor een stukje omgezet hebben in ei sen. Je moet ergens beginnen. Het re sultaat van de staking is echter dat elk van de partijen hard en verbitterd op zijn standpunt is gaan staan. Een bindende uitspraak door bv. een com missie van wijze mannen zou in dit geval een betere oplossing zijn ge weest Nu hebben de industriebonden een gedeeltelijke nederlaag geleden'. Het is deze gedeeltelijke nederlaag die volgens prof. Albeda verbittering heeft gewekt bij de achterban. Het uittreden van het NW uit de SER zou daarom voor een groot gedeelte te verklaren zijn uit frustraties binnen de eigen club'. Prof. Albeda: 'Het is duidelijk dat het .NYV-bestuur, zowel door deze ontwik keling als door het conflict vorig jaar in eigen kring nog maar den kleine marge van handelen heeft. Natuurlijk kon het NW daarom niet blijmoedig meedoen aan een half-jaarlijk rapport van de SER waarm zulke impopulaire maatregelen zijn vervat, zoals handha ven van de berijfsrendementen, ach terblijven bij de loonontwikkeling in het buitenland en uitermate magere uitspraken over de inkomensnivelle ring'. Vraag: Dit rapport draagt ook in zijn afgezwakte vorm de sporen van de vi sie van het kroonlid prof. Schouten, nl, dat inkomensnivellering nadelige effecten kan hebben voor de besparin gen en de belastingopbrengsten. Bent u het daar me eens? Prof. Albeda: 'De gevaren die prof. Schouten schetst lijken me nogal overtrokken. Het doet me sterk ddn- ken aan de argumenten die onderne mers wel hanteerden als vermogens- aanwasdeling ten gunste van de werknemers ter sprake kwam. Zij zei den dan dat er in feite weinig te ver delen viel en als er toch verdeeld zou worden dat dit ten koste van de in vesteringen zou gaan. Maar dat kan na tuurlijk niet Of het ene argument is juist of het andere. Dateelfde geldt ei genlijk ook voor de inkomensnivelle ring. Volgens mij valt er aan de ni vellering niet zo gek veel-te verdie nen. De vakbeweging heeft eigdnlijk teveel beloofd. Dit houdt echter tege lijkertijd in dat de bezwaren van prof. Schouten niet zo zwaar kunnen wegen'. Vaag: Valt er eigenlijk wel iets te ni velleren? Prof. Albeda: Natuurlijk wel, maar het is een zaak op langere termijn. Veel belangrijker is geloof ik het ratio naliseren van inkomensverschillen. De verschillen moeten om te beginnen openbaar worden gemaakt en vervol gens moet duidelijk worden waarom die verschillen er zijn. Het moet er gens op gebaseerd zijn. Je zou proble men over inkomensverschillen moeten kunnen voorleggen aan een onafhanke lijke inkomensraad. De inkomensraad stelt norminkomens vast, die dan tij dens de onderhandelingen van werk gevers en werknemers geheel of ge deeltelijk gerealiseerd kunnen wor- dn. De inkomens die buiten de cao SIDMHQiM Amerikaanse dollars Engelse ponden Belgische francs Duitse marken Italiaanse lires Portugese escudo's Franse francs Zwitserse francs Zweedse kronen Noorse kronen Deense kronen Oostenrijkse schillings Spaanse peseta's Griekse drachmen 2.64-2.74 6.60-6.90 6.93-7.18 107.50-110.50 0.4275-0.4575 11.00-12.00 60.50-62.50 88.00-91.00 63.00-65.00 47.00-49.00 45.25-47.25 14.82-15.12 4.75-5.00 8.50-9.50 7-19 uur. Amsterdam zwaar bew. 30 0 De Bilt onbewolkt 30 0 Deelen onbewolkt 32 0 Eelde onbewolkt 30 0 Eindhoven onbewolkt 31 0 Den Helder zwaar bew. 28 0 Luchth. Rtd. zwaar bew. 29 0 Twente licht bew. 30 0 Vlissingen half bew. 29 0 Zd. Limburg onbewolkt 31 0 Aberdeen onbewolkt 23 0 Athene onbewolkt 29 0 Berlijn onbewolkt 26 O Bordeaux zwaar bew. 26 2 Brussel half bew. 30 0 Frankfort onbewolkt 29 0 Genève onbewolkt 26 0 Helsinki onbewolkt 28 0 Innsbrüek onbewolkt 27 0 Kopenhagen mist 27 0 Locamo geh. bewolkt 27 0 Londen zwaar bewolkt 31 0 Luxemburg onbewolkt Madrid onweer 33 02 AHtmvut am -w-«p eïÏT MWifK Malaga licht bewolkt 33 0 Mallorca half bewolkt 34 0 Miinchen onbewolkt 24 0 Parijs zwaar bewolkt 33 0.4 ZUrich onbewolkt 27 0 vallen zullen gepubliceerd moeten worden. Als die extreem hoog zijn krijg je al gauw een schandaal-effect. Om dit idee enige inhoud te geven zou de werkingssfeer van de cao's moeten worden uitgebreid tot ver in de top van de onderneming. Vraag: Ook in een systeem van werk- classificatie, waarbij aan ieder soort werk een bepaald Inkomen wordt ge koppeld, blijft er natuurlijk het ver schil in talent. Een begaafd iemand kan op betrekkelijk gemakkelijke wijze veel geld verdienen en bijvoorbeeld een minder begaafd iemand, die naar zijn gevoel ook z'n uiterste best doet, niet? Prof. Albeda: 'Het probleem van de schaarste blijf je natuurlijk houden. Als de vraag naar een bepaalde man groot is en het aanbod is gering stijgt zijn prijs. Voor de mmder begaafden en minder validen moet daarom voor een goede onderkant gezorgd worden, een vangnet. Het kabinet-Den Uy! heeft als belang rijkste doelstellingen de verkleining van de Inkomensverschillen. Wat raadt u de regering aan te doen. Prof. Albeda: 'Wat er m d'e! SER ge-" beurd is zijn nog maar schermutselin gen. Het vraagstuk van de inkomens nivellering moet natuurlijk op poli tiek niveau worden uitgevochten. De SER is bijvoorbeeld bezig met het op stellen van een advies over de inko menspolitiek, maar dat advies schiet tekort De groepen die büiten het be drijfsleven staan zijn er bijvoorbeeld niet bij betrokken. Wil het anti-mfla- tiebeleid slagen dan moet de vakbewe ging de stellige zekerheid hebben dat iedereen bereid is te matigen. Het in- komensvraagstuk speelt daarbij een belangrijke rol. De regering zou daar om edn breed samengestelde staats commissie moeten instellen die beter dan de SER in staat is het inkomens- vraagstuk aan te pakken. Het verbaast me eigenlijk dat dit nog niet is ge beurd'. Van onze weerkundige medewerker Het weer zal dit weekeinde minder warm zijn. Maar vooral in het binnen land zal de temperatuur, ook zondag en maandag, met maxima van 22 d 25 graden toch vrij zomers blijven. Aan de west-noordkust wordt het niet war mer dan 19 21 graden. Vóór de pas sage van een koufront uit Engeland, werd het gisteren in het oosten van het land nogmaals 30 gr., elders 25 tot 28 graden. De passage van het systeem, samengaand met een dat on der 295 mtllibaar uitgediepte depres sie ten noorden van de Faröër, kan hier en daar vannacht en vanmorgen en onweersbui hebben uitgelokt. Om 7 uur gisteravond was de wind in Friesland al noordelijk geworden. In de loop van het weekeinde zijn op nieuw de zonnige perioden te ver wachten en het blijft op de meeste plaatsen droog dankzij een nieuwe hogedrukcel van meer dan 1020 milli bar in het zeegebied ten westen van Ierland. Deze breidt zich in oostelijke richting uit. De barometers tn ons land reageren meer op de hoge-ïage druk, wat uiteraard meegenomen ts. Bijzonder m de achter ons liggende toarmtepenode was de overmaat aan zonneschijn. De Bilt registreerde van vorige week vrijdag tot en met don derdag ongeveer 93 zonuren, dat ts de helft van het normale aantal in de hele maand. De zonnigste dagen wa ren zondag, maandag en dinsdag elk met 13,6 uur oftewel 92 procent van de tijd, dat de zon boven de horizon staat. (Normaal hele maand 44 pet.). De stralendste augustus van deze eeuw was die van 1947 met in De Bilt 313 zonnige uren (normaal hele maand 186), overeenkomend met een percentage van 79. Verbetering: In ons overzicht van gis teren werd een temperatuur van 32 graden Celcius vastgelegd op 22 juli 1973. Dit moet zijn 22 juli 1972. Hoog water, 1» augustus VUssIngen: 4.5317.04; Hartngsliefcslulzen: 6,31818.52; Eotterdam: 7.4318.48: Schevenlngen: 5 51 13.15; IJmuiden: 6.3518.59 Den helder: 10.»—22.3»; HarUngen: 0.32—13.07; delfzijl: 3.03—15.08. Hoog tvatr, 20 augustus VUssIngen: 5.30— 17.44; Karingvlietsluizen: 7.0919.33; Rotter dam: 8.2220 32: Schesentngen: f 218.55: Uroutden. 7.1519.42: Den Helder; 11.19— 23.25; HarUngen: 1.27—13.40; Delfzijl: 339— S.50, dichtbij Misschien zou het beter zijn nu eindelijk eens over hem op te hou den, want er is en wordt al veel over hem geschreven en gezegd en dat wordt al gauw té veel Kran ten en tijdschriften staan al jaren bol van belangrijk en onbelangrijk nieuws over die ene Johan Cruijff en eigenlijk weten we daardoor al net zoveel van hem als van, laten we zeggen, oud-mmister Luns: dat hij ook getrouwd is, hoeveel kinde ren hij heeft, dat hij ook een prij zig optrekje bewoontook niet al tijd zegt wat hij weet, dat hij fn brood ook ver buiten de deur wil verdienen en ook in madame Tus- sauds handen als was was. Van één ding schijnt haast nie mand zeker te zijn: de puntjes co Johans ij, de ij van Cruijff. Een greep uit de zekerheden omtrent 'de meest bewierookte voetballer ter wereld', zoals die in diverse bladen in weinig uiteenlopende toonaarden bezongen wordt, maakt dat al snel duidelijk. Cruyff is eer zuchtig, Cruijff is anders en veel- zijdiger. En Cruyff zelf heeft on danks alles eens gezegd, nationale gevoelens te koesteren: 'Als ik de keus had tussen spelen voor een Nederlands elftal en een Benelux- elftal, zou ik voor het eerste kie zen. Je bent nu eenmaal Nederlan der' (keus tussen een Nederlands en een Spaans elftal was er toen nog niet), Cruyff mag dan meestal als je de verhalen mag geloven - niets dan goeds doen, Cruijff maakt ook wel eens een fout, een kleintje na tuurlijk. Toen hij het, twee uur voor het vertrek van een charter vliegtuig naar Miinchen (waar Ajax een Europa Cup-wedstrijd moest spelen tegen Bayem München) liet afweten, heette het: 'Als een opgejaagd dier, door aen reeks van alarmerende berichten in paniek geraakt, heeft Johan Cruijff zich laten verleiden tot een onverstandige daad'. En alle En gelse lezers hebben uit hun eigen Britse sportpagina's kunnen leren, dat Cruyff éen uitzonderlijk talent is (even relativeren: op het voet balveld), dat hij twee jonge kinde ren heeft, gelukkig getrouwd is en er nog minstens twee (kinderen) bij vnl Maar de knagende twijfel over de ij van Johan blijft, ondanks alle zekerheden die als een paal boven het water van de Vinkeveense plas sen staan. Totdat de film "Nummer veertien, Johan Cruijff' uitkomt. Je kunt die ij dan wel niet in de film zien, maar wel op de gevels van de bioscopen (en ver daarbui ten). Helemaal definitief ebt 'de twijfel pas weg, als Nico Scheep makers boek 'Cruijff, Hendrik Jo hannes, fenomeen'verschijnt. Be halve dat die constateert dat Jo han Cruijff de Johann Sebastian Bach' van het Nederlandse voet bal' is, dat dezelfde Johan het brein heeft van Di Stefano, de technische kwaliteiten van Stanley Matthews, het karakter van Nobby Stiles, het verrassende van Euse- bio en de snelheid van Jesse Het echte Engelse ale is niet meer wat het voor de oorlog was. De kwaliteit is er alsmaar slechter en slechter op geworden. Niet dat die uitspraak van ons is, want hoe zou een zeer incidenteel en zeer matig drinker van puur Hollands bier zich zo'n oordeel durven aanmatigen? De constate ring is afkomstig van Brits bier kenner en tevens socialistisch par- lementslid John Cronin, die menig pintje door het dorstige keelgat pleegt te laten glijden, zij het met steeds minder smaak. Deze b.b.-spe- cialist wil nu dat gewraakte 'ale' luidkeels ln het Lagerhuis aan da kaak stellen en bovendien probe ren zijn regering te pressen het nationale bier op hetzelfde kwali teitspeil te brengen als het Franse en Deense. Erg veel steun voor zijn streven lijkt er met in te zitten. Cronins eigen geestverwanten hebben, zelfs a! geprotesteerd toen de regering besloot het bierbrouwsysteem met dat in de andere E.E.G.-landen ge lijk te trekken. En het zwaar be snorde conservatieve Lagerhuislid Sir Gerard Nabarro is het bij voor baat al helemaal niet met Cronin eens. Volgens hem is het Franse brouwsel, dat Cronin als een soort nektar beringt, weinig meer dan 'water waarin een hopblad is uitge knepen'. Owens, is hij ook (met een ambte naar) in het bevolkingsregister ge doken, tsaar beide heren samen de puntjes op de ij ontdekten, zodat Cruyff echt Cruijff hoort te heten. Hóórt, want Johans vrouw Danny bekent telefonisch: "We weten het zelf ook niét precies. In onze trouw akte en paspoorten staaf het ook verschillend. Maar het liefst schrijf ik het met een y'. Zodat de twijfel blijft. Twee grootheden or weg naar één doel: het Londense wassen beel- denkabinet van madame Tussaud, waar alle alom bekende, beruchte, geliefde en gehate personen thuis horen. Rechts de heer Joseph Luns, toen (drie jaar geleden) nog minister van buitenlands® zaken, links de heer Johan Cruyff, eh... Cruijff, eh... Cruyff, nee, bepaal delijk toch Cruijff (rie ook: 'de puntjes op johans if). Doordat Jürgen Conny Seldler (8851 Kaisheim/Donauwörth, Hof- gasse 44/78. West-Duitsland) een poosje - schrijft hij eerlijk- in de gevangenis heeft gezeten, is hij zijn vroegere vrienden en vrien dinnen kwijtgeraakt Begin volgen de maand wordt hij ontslagen en dan zou hij vreselijk graag met een Nederlands'meisje willen cor responderen. Hij is 22 jaar, en' be grijpt onze taal best, maar zal zélf wel ln het Duits of Engels moeten antwoorden. Wie ook ritten te springen om Ne derlandse pen-vrienden en -vrien dinnen, rijn de leerlinge» van de (middelbare) Hankook-school in de Zuidkoreaanse stad Seoel, 'Wij zou den er allemaal zoveel plezier aan* hebben en er een hoop van kun nen opsteken', schrijft de lerares Engels, die op haar adres (miss Lee, Beom Soon, p.o.box 20, Cen tral Seoel, Korea) graag de eerste ln het Engels geschreven, briefjes zou verzamelen.'van geïnteresseer de Nederlandse tieners, het liefst óók scholieren. Het is nu echt wel gedaan met het dierenpark van Tilburg. Toen de katholieke hogeschool daar een paar maanden geleden van Den. Haag verlof kreeg om de parkter reinen nodig voor uitbreiding van de hogeschool - te kopen, be stond er nog een stille hoop dat het zo'n vaart niet zou lopen. Een actiecomité beijverde rich om het onheil af te wenden, maar dat hoeft al niet meer: Burgers dieren park in Arnhem heeft intussen een zeeleeuw, antilopen, fazanten, gan zen, arenden, gieren en andere die ren van Tiburg overgenomen. Bur gers betaalde 20.000 voor de hele handel, althans voor dat deel van levende have dat naar Arnhem verhuist De rest van de Tilburgse dieren is verkocht naar andere die renparken in ons land.'in Duits land, België en Frankrijk. *Een hondenwandelmachine voor luie eigenaars, zei je. Mm dat Is wel wat'

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 7