Pentagon: Moskou heeft VS ingehaald op gebied van MIRV Psychiatrisch onderzoek voor de Libische kaper Westerse technologie dreigt China's karakter te verstoren Dertien dagen op Orly Opnieuw drie Cuba krijgt tweede politieke partij Overstromingen teisteren Mexico en Indisch continent Vroedvrouw voerde haar honden met vrouwen en baby's Franse vakbonden verwerpen plan van Parijs voor Lip Politie sluit zwarteslaapstadaf Onafhankelijkheid voor Puerto Rico geëist Evolutie Arabieren zeggen dat Israël schuldig is Britse politie zocht illegale immigranten op Nederlands schip Zweden wil banden met VS normaliseren Spaanse kustwacht beschoot Brits jacht Psychologische grenzen verdwijnen door geforceerde integratie in de wereld I Schietende Nederlanders in Essen gearresteerd TROUiW/KWABTET ZATERDAG IB AUGUSTUS 1973 BÜTIïMLAi?® Ï7/K8 WINDHOEK (Reuter. AP) Een politieraaekt van 150 man heeft gisteren het Afrikaanse woon oord Katoetoera in Zaadwest-Afrika afgegrendeld, nadat in de nacht van donderdag op vrijdag ge welddadigheden waren voorgevallen, die hadden geleid tot de arrestatie van. 265 leden van de Ovam* bo-stam. fjplp WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) De Sowjet-ünie heeft de VS ingehaald op het gebied van de ontwikkeling van intercontinentale raketten met meervoudige kernkoppen, die afzonderlijk op verschil lende doelen kunnen worden afgevuurd (MIRV). Gisterochtend werd het lijk van een Ovambo gevonden naast het terrein, waar schoten waren gevallen nadat de politie een inval had gedaan in een bijeenkomst van 40 leden van de mili tate Zuidwestafrikaanse Volksbewe ging (SWAPO). Tijdens de daarop volgende gewelddadigheden werd een politiepost in brand gdstoken. Twee agenten liepen verwondingen op. Katoetoera is nu verboden gebied voor mensen, die er niet wonen. Men heeft een speciale pas nodig om er binnen te komen. Het is het tweede incident binnen één week in het ge bied. Katoetoera ligt op ongeveer acht km. van de hoofdstad Windhoek en is opgezet als 'slaapstad' voor de zwarte arbeiders, hoofdzakelijk Ovambo's. De De Ovambo's vormen verreweg de grootste bevolkingsgroep van Zuid west-Af rika. Afgelopen woensdag arresteerde de politie 21 Ovambo's tijdens een de monstratie in Ondangwa, ean plaats in bet zogenaamde 'zwarte thuisland', dat grenst aan Angola. De demonstra tieve bijeenkomst was georganiseerd om te protesteren tegen de arrestatie van SWAPO-Ieden, die zonder vergun- ning van de politie meetings hadden gehouden in het kader van de komen de verkiezingen, die moeten uitmon den in een semi-onafhankelijke Ovam- bo-wetgeving. Alleen de politieke groeperingen, die zich onvoorwaardelijk conformeren aan de Ztddafrikaanse plannen met het gebied opsplitsing in 'onafhan kelijke Stamlanden' met eigen gren zen en een eigen regering krijgen vergunning tot het beleggen van openbare bijeenkomsten. SWAPO streeft naar een onafhankelijk en ver enigd Namibië (Zuidwest-Afrika). De incidenten kwamen op een tijd stip, waarop premier Vorster van Zuid-Afrika overleg pleegde met het advieslichaam voor het gebied, onder meer over de vraag hoe de rassenver houdingen verbeterd kunnen worden. Maar het advieslichaam loopt volko men aan de leiband van de balnke re gering en alleen al de plaats van sa menkomst met Vorster in Johannes burg op eep veilige afstand van bijna tweeduizi- J km ran het gebied wijst erop dat men in alles de re gering wil volgen. Zo heeft het advieslichaam gisteren een verklaring uitgegeven, waarin ie dere suggestie van controle door de Verenigde Naties als opvolgster van de Volkenbond, die het gebied destijds als mandaat aan Zuid-Afrika toewees - van de hand werd gewe zen. Tevens werden Zambia en de We reldraad van Kerken veroordeeld we gens hun 'inmenging in de binnen landse aangelegenheden van Zuidwest- Afnka.' De overwintng van de rassenschei ding in Zuid-Afrika langs evolutionai re weg is het doel van een nieuwe in terraciale vereniging van Zuid-Afri kaanse burgers, die zich 'verligte acti on' noemt Onder de 250 stichtingsle den bevinden zich wetenschapsmen sen, militairen, politici en vroegere topsporters uit alle partijen en confes sies. Onder de oprichters bevindt zich ook een aanzienlijk aantal boeren. De vereniging stelt zich uitdrukkelijk open voor alle rassen. De eerste grote vergadering van de 'Verligte Action' Is gepland voor 24 augustus in Kaap stad. Onafhankelijk van dit initiatief heeft de vroegere minister van binnenland se zaken van Zuid-Afrika Gerdener, de oprichting van een nieuwe partij aan gekondigd, welke zich tot doel stelt te komen tot een Zuidafrikaanse federa tie van staten, waarin de burgers van alle rassen in onafhankelijkheid sa men kunnen leven. De nieuwe partij wil zich voor de verkiezingen van 1975 kandidaat stellen. De 17-jarige in Oeganda geboren Nadya Thabane beeft 13 dagen door gebracht op het vliegveld Orly bij de Franse hoofdstad na een strijd tussen Pakistan-Engeland en Frankrijk, die het meisje geen van aüe toegang wilden verlenen. Na dertien dagen heen en weer gepraat kreeg het kind uiteindelijk toestemming om naar Engeland te komen. TEL AVIV, BEIROET (Reuter, UPI, AP) De Libier, die donderdag de piloot van een Libanees vliegtuig dwong in Israël te landen, is gisteren voorlopig voor twee weken in hechtenis genomen. Hij zal door psychiaters worden onderzocht. doeltreffende maatregelen die ertoe leiden dat alle Russische troepen uit het kwetsbare middeneuropese gebied, met name uit Tsjechoslowakije wor den teruggetrokken', aldus de verkb*- ring. De verklaring is opgesteld door 123 Tsjeehoslowaakse schrijvers, ge leerden, journalisten en andere intel lectuelen onder wie Jiri Pelikan, die tot de invasie van 1968 hoofd van de staatstelevisie in Praag was, en Ota Sik prominent econoom en onder Doebtsek minister van economische zaken. Dit heeft de Amerikaanse minister van defensie James R. Schlesinger gis teren pp een persconferentie bekend gemaakt. Volgens Schlesinger heeft de Sowjet- Unie twee van haar raketten met meervoudige kernkoppen beproefd. Een ervan was de SS 18. Dit is de grootste intercontinentale (in staat van het ene werelddeel naar het ande re te vliegen) raket ter wereld. De VS houden er rekening mee dat de Russen begin 1975 htm MIRV ge- vechtsklaar zullen hebben. De SS-18 raketten zouden minstens zes water stofbommen van een megaton kannen vervoeren. Op de persconferentie verklaarde Schlesinger dat nu is aangetoond dat de Russen era® gestaagd zijn hun tech- yT» nologisehe achterstand op de VS voor fiflnPTI ITI (i JI StftF een groot deel weg te werken. De mi- nister gaf te kermen dat de vooruit zichten op een Amerikaans-Russische overeenkomst voor controle op dit soort meervoudige kernprojectielen hierdoor 'aanzien] ijk verslechterd ztjn.' "In de afgelopen weken hébben de Russen voor tenminste twee van hun raketten aangetoond dat deze be schikken over de MUtV-capaciteit', al dus Schlesinger. NEW YORK (AP) Cuba heeft van de VN-commissie voor dekolonisatie, waar van 24 landen lid zijn, geëist dat Puerto Rico een onafhankelijke staat wordt, dat de Amerikaanse militaire bases op het eiland moeten worden geslecht en geen voortgang wordt ge maakt met de plannen om op Puerto Rio een superoliehaven aan te leggen. De commissie gaat thans na of Puerto Rico kan worden beschouwd als een kolonie, die onafhankelijkheid wil. De VS, die niet willen deelnemen aan de activiteiten van de commissie, zijn van oordeel dat het probleem er niet één is dat door de VN moet worden behandeld. Washington vindt dat het eiland al het recht van zelfbeschik king heeft en dat het zijn status van Amerikaanse staat kan veranderen en zich geheel onafhankelijk kan verkla ren, als het dat wil. Cuba zegt dat Puerto Rico door Ame rika wordt behandeld, zoals men in Zuid-Afrika met de negerbevolking omspringt, en dat de toestand van de bevolking op het eiland kan worden vergeleken met die van de statenloze Palestijne® LONDEN De Britse politie is gis teren in Great Yarmouth in Norfolk aan boord gegaan van het Nederland se vrachtschip Golina uit Delfzijl, op zoek naar illegale emigranten. Toen het schip afmeerde werd bet op de kade opgewacht door drie politieau to's. De agenten waren drie kwartier aan boord, maar ze vonden alleen een lading kolen. De Golina was woensdag uit Rotterdam vertrokken. De Britse politie handelde waarschijnlijk omdat uit Nederland een tip was doorgege ven- De kapitein van het 384 ton metende schip, B. van Vliet, zei: "De Britse po litie ziet blijkbaar iedereen dezer da gen voor smokkelaar aan. Ik werd over illegale emigranten ondervraagd, maar ik heb ze niets wijzer kunnen maken'. NEW YORK (UPI). De Zweedse premier Olof Palme heeft gisteren Washington in bedekte termen ver zocht de diplomatieke betrekkingen met Stockholm te normaliseren. Pal- me deed dit in een Stockholm op de band opgenomen intervieuw dat door de Amerikaanse omroepmaatschappij NBC is uitgezonden. 'Ik vmd het met verstandig dat twee landen, die zo'n lange traditie van vriendschap hebben geen normale diplomatieke betrekkin gen onderhouden', aldus Palme. Een jaar geleden nep Washington de Amerikaanse ambassadeur uit Zweden terug om te protesteren tegen de Zweedse kritiek op de Amerikaanse Vietnampolrtaek. MADRID (Reuter) Een schip van de Spaanse kustwacht heeft een Brits jacht beschoten bij Gibraltar. Het Spaanse ministerie van marine heeft verklaard dat haar kustwacht betrok ken is geweest bij een incident waar bij het Britse jacht Pasadena donder dag in de Baai van Algeciras werd be schoten. Spanje en Engeland zijn nog steeds in een conflict over de souver- einiteit van Gibraltar. HAVANNA (KNA) Eind van deze maand zal in Havanna de oprichtings vergadering worden gehouden van de Christelijk-Sodale partij. Dit meldt het Spaanse peragentschap Prensa Asoeiada uit Havanna op Cuba. De Cubaanse minister premier Fidel Ca stro zou toestemming hebben gegeven voor de oprichting van een tweede partij. Als kandidaat voor het voorzit terschap van deze partij wordt Jose Ignacio Rasgo genoemd. Tot dusver bestaat op Cuba alleen maar de communistische partij van Cuba, die voortgekomen is uit de Eenheidspartij van de Socialistische Revolutie en de geïntegreerde revolu tionaire organisaties. Het gedrag van Mohammed A-Toenl in het vliegtuig en ook op het vlieg veld Lod heeft twijfel doen rijzen over zijn geestvermogens, zo hebben welingelichte woordvoerders in Tel Avtv meegedeeld. Men as niet inge gaan op rijn verzoek hem niet in een gevangenis op te bergen, maar hem een huis ter beschikking te stellen. Hij heeft meegedeeld dat hij de ka ping al vele jaren had gepland op een zodanige manier dat memand letsel zou oplopen en geen schade zou wor den toegebracht Hij had alleen maar goede bedoelingen gehad met de ka ping, maar hij legde verder niet uit wat die bedoelingen waren geweest Voordat A-Toeni in de rechtzaal kwam, vertelde hij de journalisten dat hij vrijgezel was en koopman en nooit tevoren in Israël was geweest, of daar familie had wonen. Hij was moslim, had m Libië vele vrienden en werkte voor niemand. Israëlische burgers die hem in de rechtzaal hoor den spreken, zeiden dat hij een duide lijk Libisch accent had. Hun verklaring week diametraal af van de opmerkingen, die de Libische ambassadeur in Irak en enkele andere passagiers van het gekaapte vliegtuig m de Libanese hoofdstad Beiroet had den afgelegd. Zij zeiden dat de man geen Libisch accent had gehad en de Libische ambassadeur verklaarde zelfs dat 'de operatie door Israël was voor bereid'. Een Palestijnse passagier zei dat de kaper tot de Israëli's op Lod gezegd had: 'Ik ben pro-Israël, ik ben jood.' En een Libanese student vertel de dat de man tegenover de passa giers iu het vliegtuig had gezegd, in antwoord op hun vragen waarom hij het toestel kaapte: 'Dit is wat mijn re gering wil.' De pers in Libanon heeft geschreven dat de kaping een 'nieuwe daad van Israëlische piraterij' was en stelde dat de man waarschijnlijk eea Israëli was. ZELFBEDROG De Israëlische minister van vervoer Sjimon Peres heeft de verhalen van de passagiers over Israëlische betrok kenheid bij het incident 'een ernstige zaak' genoemd, 'omdat het aantoont dat de Arabische wereld in een staat van zelfbedrog leeft, waaruit ze zich maar niet kan ontworstelen.' Hij stel de als voorbeeld de Libische ambassa deur, die onmiddellijk verklaard had dat de kaper 'een zionist' was. 'Waaro ver ik mij zorgen maak, is het feit, dat de wereld dit Arabische zelfbe drog au sérieux neemt.' Hij zei dat Is raël, zich bewust van het gevaar dat guerrillastrijders een vliegtuig kapen en dat boven Tel Aviv laten explode ren, de nodige voorzorgsmaatregelen heeft genomen 'maar tot dusver heeft geen enkele Arabische terrorist zich bereid verklaard zelfmoord te plegen.' De Israëlische minister van defensie Dajan heeft m een interview met de Jerusalem Post gezegd dat met ieder gekaapt toestel m de toekomst ver gunning zal krijgen om in Lod te lan den. 'Met alle idiote dreigementen over zelfmoord-vluchten boven Israëli sche steden, moeten we bijzonder voorzichtig zijn, We zouden veel ge lukkiger geweest zijn, als het vlieg tuig in een buurland was geland.' De voormalige chef van de Israëlische veiligheidsdienst, Yanv heeft de Is raëli's ervoor gewaarschuwd geen overmaat aan vertrouwen te hebben, dat de Palestijnse guerrillastrijders m de toekomst met één of ander specta culair succes zullen behalen. 'Het aan tal doelen en de reikwijdte van hun acties zijn te groot om hermetisch af gesloten te kunnen worden.' Hij ver dedigde de Israëlische beslissing van vorige week om het Libanese vlieg tuig met George Habash te onder scheppen, omdat diens organisatie, het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina (PFLP) onmiddellijk na de Zwarte September komt, als gevaarlij ke actiegroep tegen Israël. 'Het is raar, als we hem destijds in Beiroet gedood hadden, had de hele wereld gezegd: goedzo. Maar mee, we probeer den hem in een Libanees vliegtuig gevangen te nemen en nu begrijpt de wereld niet hoe we de moed hadden om ons in de burgerluchtvaart te mengen. VERKIEZINGSFONDS Volgens Hassanan Heykal, hoofdredac teur van het Egyptische semi-officiële dagblad Al Ahram, hebben bepaalde, niet met name genoemde Arabische landen in 1970 meer dan tien miljoen dollar bijgedragen aan het herverkie zingsfonds van president Nixon. 'Maar wat voor steun hebben de Arabieren van Nixon in ruil voor dat geld ont vangen? Wonderlijk genoeg is dat geld nooit ter sprake gebracht in Amerika en zelfs nooit op de hoorzit tingen inzake Watergate', aldus Hey kal, die de Arabieren voorstelde om voortaan geen dollars meer voor hun olie te vragen maar betaling in goud te eisen, omdat dan Amerika 'op de knieën' zou gaan. Libanon en Syrië hebben gisteren een overeenkomst getekend, die de betrek kingen tussen beide landen moet nor maliseren en tot heropening van de grens moet leiden, die Syrië vorig jaar sloot in verband met het optre den tegen de Palestijnse commando's. PACHMANN Een groep prominente Tschechoslo- waakse ballinge®, onder wie de schaakgrootmeester Ludek Pachmann, heeft een beroep gedaan op West-Eu ropa en de VS de terugtrekking van alle Russische troepen uit Midden-Eu ropa te eisen. De ballingen deden dit beroep aan de vooravond van de vijf de verjaardag van de invasie van 1968 in Tsjechoslowakije, "Wij wenden ons tot de regeringen die deelnemen aan de conferentie over veiligheid en sa menwerking in Europa met het drin gende verzoek om tijdens deze bespre kingen vast te houden aan de eis tot bewegingsvrijheid voor mensen, ge dachten en informatie. Voorts vragen wij de deelnemers aan te dringen op MEXICO CITY (Reuter) De zware overstromingen, waardoor Mexico de laatste dagen geteisterd wordt, hebben nu al 70 procent van het tod onder water gezet In het noorden zijn ai, typhus en kinkhoest uitgebroken. Minstens 20 mensen zijn verdronken en 50 anderen worden vermist Men vreest veel meer slachtoffers. Ver scheidene dijken staan op het punt van doorbraak. De overstromingen, waardoor India, Pakistan en Bangladesj getroffen zijn, groeten uit tot een enorme ramp. Er zijn al honderden doden en er wondt nog meer zware regenval verwacht Li Pakistan wondt de schade al op meer dan een miljard gulden, gescihati De drukke politieke activiteit, die de laatste weken in Pelting is gesigna leerd, schijnt vrij zeker te duiden in de richting van een op handen zijnde tiende Chinese partijcongres. Het con gres zal zich moeten bezighouden met het goedkeuren van een nieuwe grondwet, het kiezen van een nieuw centraal comité en een nieuw politbu- ro, dat uit 21 leden bestaat. Door zui veringen bestaat het huidige potitbu- ro nog slechts uit 13 leden, van wie een deel hoogbejaard is. Met span ning wordt uitgekeken naar wie Mao Tsetoeng zal (zullen) opvolgen, en wie de m ongenade gevallen Lioe Sja- o-tsji als staatshoofd zal opvolgen. In een serie van twee artikelen be schrijft een ANP-verslaggever de ach tergronden. De jonge Chinezen, die dezelfde leeftijd hebben als de 'Rode Gar disten ten tijde van de verwoesting van de Britse ambassade in 1967, op bet hoogtepunt van de culturele revolutie, doen nu vredig een spelletje kaart Als de warmte van de dag valt zitten zij 's avonds op de trottoirs. Daarnaast springen de kinderen touwtje, terwijl de scherpe tonen van een fluit zich mengen met het ge schetter van een draagbare radio. Even verderop rookt een grootmoe der, al mediterend, een lange pijp met een minuscule kop. De vreemde ling die voorbijgaat en vermijdt at te zeer zijn nieuwsgierigheid te tonen trekt natuurlijk wei belangstelling, maar als hij met stilhoudt zal hij geen oploop veroorzaken, Zal dit rustige en vertrouwde China Itojven? Of moet men in de optochten van jongens en meisjes, met rode halsdoeken om, die de trom roeren en te ritmische pas achter rode vlaggen aanlopen, de voorboden zien van nieu we culturele revoluties, waar interne stuiptrekkingen en explosies van vreemdelingenhaat hand in hand gaan? Niemand kan met zekerheid zeggen of het bezoek van Nixon in februari 1972, of de bijna wekelijkse installatie van een nieuwe buitenlandse ambassa de in Peking, een opening naar de buitenwereld vormen of slechts voor bijgaande verschijnselen zijn. Is de traagheid waarmee politieke en admi nistratieve structuren worden geor dend niet een bewijs dat op het hoog ste niveau het debat voortduurt over het definitieve of het taktische karak ter van de interne en externe norma lisering? Veelkoppige druak Ondertussen was er in september 5972 de affaire Lm Piao, die leidde tot de dood van Mao's kroonprins. Men blijft tot op dit moment het 're visionisme' van oud-president Lioe Sjao-tsji dagelijks doormidden hakken alsof het, ondanks de overwinning van de culturele revolutie, eeuwig no dig blijft onophoudelijk de koppen af te houwen van de veelkoppige draak van het 'economische' dat Chroestsjow heet In werkelijkheid zijn er twee proble men die nauw met elkaar verweven rijn: de gedragslijn ten opzichte van het buitenland en het thema van de binnenlandse revolutionaire weg van China. Het bezoek van de Amerikaan se president heeft de Chinese wil ge toond om daar waar ze te vmden zijn, (bij het kapitalistische Westen) te zoeken naar de modernste technologie en de bestuursmethoden, die China een industriële macht kunnen geven vergelijkbaar met zijn demografisch en politiek gewicht Maar de keus, voortvloeiende uit de welhaast defini tieve breuk met de Sowjet-Unie, bergt enorme gevolgen in zich voor het bin nenlandse leven. Inderdaad heeft de aanwezigheid van enkele buitenlanders op Chinees grondgebied geen enkele invloed op een land dat zijn identiteit onwrik baar heeft gehouden, dwars door tal rijke bezettingen heen. De draagbare radio daarentegen, de computer, de televisie en de raketten moeten tot veranderingen leiden in de Chinese samenleving, die geen evenbeeld heb ben m drieduizend jaar geschiedenis. Het is duidelijk dat de leiders met problemen zitten. Draagbare radio Vandaag de dag bevloeit een boer zijn akkers nog steeds met twee hou ten emmers maar in zijn zak heeft hij een draagbare radio waarop hij de zender 'Stem van Amerika' kan ont vangen, die niet eens meer gestoord wordt, terwijl in de lucht een straalja ger voorbijschiet Men kan zeggen dat 'het rijk van het midden' voor het Lin Piao, hier samen met Mao Tsetoeng, heeft de Chinese strijdkrach ten geïnjecteerd met aanhangers, die nu behoedzaam worden verwij derd. grondwet waarin na het verdwijnen van Lin Piao de opvolging van 'de grote voorzitter' zal worden vastge legd. Lin Piao Centraal in de controverse staat de fi guur van Lin Piao. Niets weerspiegelt beter de ongenezen breuk ta de partij dan de voortdurende aanvallen op de oud-minister van defensie en vice-par- tijvoorritter, die in september 1971 het leven verloor na een mislukt ge vecht om de macht Bijna iedereen in China, van beginnend student tot ge zeten partijfunctionaris, weet dat Lin de voornaamste schurk Is bij de criti ci, al zal het nog de eerste keer moe ten worden dat hij door officiële par- tij- en regeringsmedia met name wordt genoemd. Op straat aarzelt ech ter niemand Lin openlijk als 'verra der" te veroordelen en niet alleen met het eufemisme "zwendelaar als Lioe Sjao-tsji'. De campagne van de critici, gericht op het verminderen en uiteindelijk uitbannen van de invloed van pro-Lin- elementen, is een traag proces. Wat het traag maakt, en daarom ook zo ge vaarlijk, is dat het leger veel Lin- aanhangers herbergt. Een paar over haaste stappen tegen hen zouden gro tere problemen kunnen scheppen dan de poging van Lin zelf zich te vergrij pen aan Mao Tsetoeng. Lin zat op de hoogste stoel van defensie sinds 1959 en had een zee van tijd om de strijd krachten te injecteren met rijn aan hangers, hetgeen hij ook deed. eerst rijn psychologische grenzen ziet verdwijnen. Via een bijna geforceerde integratie in de wereld. Wellicht was de culturele revolutie wel de noodza kelijke voorwaarde om als geweldda dig middel in het diepst van de Chi nese zielen de revolutionaire en natio nale originaliteit van het land te be- krachtige. De innerlijke tegenstellin gen tussen de interne en externe identiteit ran de huidige volksrepu bliek hebben een vrij scherpe contro verse veroorzaakt m de hoogste partij gelederen. De situatie is bijna iden tiek aan die van 1966 toen Mao de Ro de Gardisten in het geweer riep om alle 'revisionisten' en "bourgeois-ele- menten' openlijk aan de kaak te stel len. De felste strijd wordt geleverd tussen de 'politici' en de 'technocraten', die met het oog op het zeer nabije partij congres, het tiende, de beste en in vloedrijkste stellingen pogen te be trekken. Het congres zal onder meer moeten beslissen over een nieuwe Zuivering BELFAST (AFP, Reuter). De Noordiersd politie heeft gisteren de verminkte lijken gevonden van twee ieden van de 'provisionele' IRA. De mannen werden gevonden na een mortieraanval van de IRA op een po litiepost, die donderdagnacht werd on dernomen. De politie neemt aan dat de twee mannen om het leven zijn gekomen door het voortijdig ontploffen, van een granaat, die zij hadden willen af vuren. De lijken werden gevonden op een landweggetje op 16 km. van Po- meroy in het Graafschap Tyrone m westelijk Ulster. De lijken zouden door andere leden van de IRA van de plaats van de overval zijn weggesleept en vervolgens achtergelaten. In Straband in de buurt van de grëns tussen Ulster en de Ierse republiek is gisteren een meisje geraakt door een schot, afgevuurd door een van de drie gemaskerde extremisten. Leden van de IRA hebben bekendge maakt dat zij een rooms-jatholieke va der van zeven kinderen wegens 'ver raad' hebben doodgeschoten. De geëxecuteerde man was de 37-jarige Patrick Duffy uit de katholieke slop penwijk Greggan .in Londonderry. Duffy werd al meer dan een week vernist en zijn lijk is nog niet gevon den. MEXICO (Reuter) De politie in Mexico heeft de overblijfselen van tien vrouwen en pas geboren kinde ren aangetroffen onder de vloerplan ken van het huis van een 58-jarig# amateur-vroedvrouw. Deze vrouw, Hermelinda Ayala Alonso, heeft vol gens de politie twintig honden in haar huis met de lijken gevoerd van de vrouwen en kinderen die bij de bevalling waren gestorven. De beende ren werden in de patio, onder de vloer van keuken en slaapkamer be graven. Deze zijn donderdag door de politie opgegraven. De politie deed een overval in het huis, nadat één der echtgenoten, die zijn vrouw naar de vroedvrouw had' zien gaan, had geklaagd. Zij trof een 13-jarige,jongen aan die het stoffelijk overschot van een 18-jarig meisje, Ge* orgina Flores, aan het begraven was. De jongen en vrouw zijn gearresteerd. De 'vroedvrouw', die niet bevoegd was, gebruikte haar keuken als 'opera tiekamer*. Een luitenant van politie zei dat de vrouw eenvoudig leeft 'en misschien niet genoeg te eten kon ge ven aan haar honden -wanneer nj di# niet met mensenvlees voerde'. PARIJS (AFP, Reuter) Franse vakbondsleiders hebben bet plan van de Franse regering verworpen de hor logefabriek Lip in stand te houden, maar 250 tot 300 werknemers van de fabriek te ontslaan. Ook de 1200 personeelslede® van de Lip-fabriek hebben het plan onaan vaardbaar genoemd, In een rede ®P de Franse tv van de Franse minister voor industriële ontwikkeling Jea» Charbonnel werd gezegd: 'Allereem is het noodzakelijk dat naar de legali teit wordt teruggekeerd. Op dit punt kan er geen compromis komen.' Char- boa nel zei dat de van plan Met name de laatste tijd zijn er ver hulde aanwijzingen in de officiële pers, dat het regime van Mao met succes tegen de aanhangers van Lin Piao optreedt In het geheim en ui terst behoedzaam worden ze verwij derd uit de voornaamste politieke en bestuurlijke centra van het land. Slot volgt: Mao gaf Tsjoe nooit In het openbaar rijn persoonlijke steun. was de Lip-fabriek In drie of vier a te verdelen: ee® hor logefabriek, een wapenfabriek en een fabriek voor madhinegereedsohapp«n- De fabrieken zouden in september en oktober in bedrijf gesteld bunnen en 850 van de 1200 personeelsleden van Lip opvangen. In Frankrijk duren inmiddels sympa- thiestakuvgen en incidenten tussen be togers en politie voort uit protest te gen het verjagen van de werknemers va® Lap uit die fabriek door de poli tie. ESSEN (DPA) Twee Nederlandse hasj-handelaren zijn na een schietpar tij in een hotel in Essen (Noordrijn- Westfalen) gearresteerd. De politie had dé hotelkamer van een van hen, de 23-jarige H. E. na ee ntip uit Venlo omsingeld. Toen twee poli tiemannen met getrokken revolver naar binnen gingen schoot deze een 45-jarige politieman door de buik, een arm en het bekken en vluchtte al schietend de trap af. Voor het leven van de politieman wordt gevreesd. Onder aan de trap stonden twee ande re pr> tiïemannen, die H. E. met een buika-Jiot velde® Zijn 18-jarige met gezel, wiens naam niet is vrijgegeve® werd eveneens gearresteerd. De twee Nederlanders bleken vijf kilo hasj bij zich te hebben. Err stige onlusten inf-ika

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 8