Discriminatie vaak vastgelegd in wetten, cao's en reglementen mam Mëisjesnaam geeft moeite ffiOUiW/K^AtRiTET ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1973 BINNENLAND T17/K17 door Cisca Dresselhuys Betaling Ontslag Huishouding Bijstandswet Van onze onderwijsredactie ROTTERDAM De onderwijsge- meenschap 'De Vrije Wentelwiek' draait een paar weken. Het is nog te, vroeg om te juichen, maar de start van de Vrije Wentelwiek verdient wel extra aandacht. Het gebeurt niet alle dagen dat leer lingen en ouders een schooi be zetten en dan van de staatssecre taris van onderwijs toestemming krijgen op de puinhopen van de oude (door het bestuur afge schreven) school een nieuwe 'on- derwijsgemeenschap' te stich ten. SNss De Vrije Wentelwiek zal nog heel wat problemen moeten oplossen Pensioen Spreiding rijksdiensten Vrouw-zijn kost ergernis en soms geld AMSTERDAM Dat de tegenwoordige maatschappij de vrouw op Teel gebieden anders behandelt dan de man, is geen nieuws. Dat deze 'andere behandeling soms zonder overdrijving met het woord 'discriminatie' kan worden betiteld, is al evenmin nieuws. Maar wat misschien weinig mensen beseffen- is bet feit, dat deze andere be handeling oftewel discriminatie in heel wat gevallen niet voortvloeit nil incidentele onwilligheid van de man, maar gewoonweg is voor geschreven door wetten, c.a.o.'s, pensioenfondsen, reglementen en andere officiële stukken, die zowel liet maatschappelijke- als liet arbeidsleven in Nederland in bepaalde banen leiden. Wanneer éen vrouw ergens ontslag krijgt of een bepaalde uitkering niet kan bemachtigen, is dat soms gewoon bet gevolg van liet keurig en stipt uitvoeren van deze officiële bepalingen. Om te kunnen beoordelen in hoeverre er in ons land nog sprake is van offi cieel geregelde '.discriminatie van de vrouw, hebben wij een speurtocht ge houden door allerlei wetten, c.a.o.'s, reglementen van pensioenfondsen, ambtenarenreglementen en andere min of meer officiële paperassen. Of schoon we hierbij waarschijnlijk nog maar een bepaald deel van het geheel ontdekt hebben, kunnen we' toch wel concluderen, dat, hoewel er de laatste jaren heel wat voor de vrouw discri minerende regelingen zijn geschrapt (zó wordt de man in de wet niet lan ger als het gezinshoofd aangemérkt en kreeg de vrouw volledige handelings bekwaamheid, wat betekent, datzij bevoegd is contracten te .sluiten en dergelijke) er nog heel wat minder prettige voorschriften zijn blijven be: staan, die soms alleen maar kwetsend zijn, maar soms ook betekenen, dat vrouw-zijn gewoon geld kost Omdat ze slechter betaald wordt voor gelijke arbeid, of omdat ze voor bepaalde al gemene uitkeringen, zoals bijvoor beeld bij werkloosheid, niet iri aan merking komt. Een van de eerste, opvallend discrimi- ncrende bepalingen ten aanzien van' de vrouw, hebben we' gevonden in de grondwet, op zichzelf al geen staaltje van moderne; aangepaste wetgeving. Zó staat hier in het tweede hoofdstuk waar gesproken wordt over de troons opvolging in artikel 11, dat de kroon bij erfopvolging overgaat op de nako melingen van de laatstoverleden ko ning waarbij zonen voorrang heb ben boven dochters en dat in een land, dat al verscheidene generaties door vrouwen geregeerd wordt. In het burgerlijk wetboek, artikel- 246 wordt gesproken over de ouderlijke macht Hier staat te lezénA-datid^öu- ders de ouderlijke macKiTteéêrtihuhA minderjarige kinderen samen uitoëfeA ne.n,; maar dat bij verschil van inzicht over de opvoeding de wil-van de va der beslissend'is.' In artikel 247 staat, dat de vader het bewind .voert' ovér. een eventueel vermogen, •dat-een min-' derjarig kind bezit en dat eveneens de vader het kind vertegenwoordigt bij alle burgerlijke handelingen (de" moeder komt hier pas ten tonele m bet geval dat er geen vader is). In datzelfde burgerlijke wetboek staat in artikel 83, dat echtgenoten verplicht zijn. tot samenwoning en dat de plaat' van de samenwoning in - onderling overleg moet worden vastgesteld en bij gebrek aan overeenstemming door de man. Stuk voor stuk allemaal bepalingen, die de vrouw op een tweede plan zet ten; dié haar wel inspraak geven maar die haar, wanneer er 'geen overeen stemming kan worden bereikt, geen beslissingsbevoegdheid geven. Dan bomt de man en spreekt het verlos sende woord. Ook in verschillendecollectieve ar beidsovereenkomsten (c.a.o.'s) zijn nog aardige staaltjes van discrimina tie van de vrouw te vinden. Het meest -sprekende, voorbeeld "is natuur lijk wel de nog steeds bestaande onge lijke betaling voor gelijke arbeid. Wanneer een man'en een vróuw-pre cies hetzelfde werk doen, krijgt de vrouw .er tooh minder voor betaald. Waarom? Alleen omdat ze een vrouw is. Officieel mag dit soort ongelijke beta lingen voor gelijke arbedd al sedert juli' 1972 niet meer -bestaan,-toen een- verdrag dat het jaar daarvoor onderte kend was, kracht van wet kreeg. Toch staan in de nieuwe door de - verschil lende partijen al goedgekeurde confec- tie-e.a.o., die nog verbindend verklaard moet worden door de minister, nog steeds aparte tabellen voor vrou wenarbeid. Nog steeds is er verschil in beloning voor gelijke arbeid. Op' het ogenblik bedraagt dat verschil in de textiel-industrie nog maar-liefst elf pet. In december 1974 moet dit ver schil zijn weggewerkt. En zo zal dan (nadat in .1951 door de Internationale Arbeidsorganisatie, waarvan Nederland, pok lid is, een conventie werd opgesteld, waarvan Nederland de ondertekening heeft we ten uit te stellen tot 1971) 23 jaar la ter die gelijke betaling, voor gelijke arbeid hopelijk een feit gewor den-zijn. In een andere c.ao. die van de KNSM tegelijk de eerste e.ao., die dit be drijf kreeg, staan nog speciale tabel len voor mannelijke en vrouwelijke werknemers, die dan wei worden ver- dedigd'met'dè opmerking, dat 't om on gelijke functies gaat, -maar de onder scheiding blijkt'niet gemaakt op func-- ,ties, maar- op ;geslacht*-In .de c.a.o. van de.; betonjjiortelihduïftri'e, die van 1971 tot 1973 gold, bestonden zelfs nog he lemaal. geen vrouwelijke werknemers. Hier werd in de aanhef, waar het be- - grip werknemer omschreven werd, ge steld, dat een werknemer is,'iedere man nelijke-, werknemer in "dienst van de werkgéver. Hoewel er toch wel wat vrouwen, met name als laborante, werkzaam waren in de betonmortelin- dustrie. (In de nieuwe c.a.o., die voor 1973 en 1974, is het woordje 'manne lijk' nu trouwens verwijderd). I Een bepaling die ook in bepaalde ar beidsovereenkomsten nog wel voor komt. met name' In dié van kleuter- leidstere, is die van het ontslag bij huwelijk en/of zwangerschap. Hoewel er wettelijk nog nooit iets -geregeld is omtrent een verbod op óntslag 'om deze redenen (een wetsontwerp hiero ver is al lange tijd,in de,maak), is het tegenwoordig vvel zo, dat huwelijk en zwangerschap voor een gewestelijk arbeidsbureau (waar voor elk ontslag een vergunning moet worden aange vraagd) geen redenen meer zijn, om deze vergunning te geven. Iets anders is het, wanneer een dergelijke bepa ling vast ligt in een bepaalde arbeids overeenkomst, zoals bijvoorbeeld die van sommige kleuterleidsters, waar van beide partijen van tevoren op.de hoogte zijn van het bestaan van deze bepaling. Overigens is zij al jaren ge leden officieel geschrapt -uit 'het -rijks ambtenarenreglement. r. Een wèt.-.dié ooki-nogal wat verschil; kent in behandeling van man en in dit geval getrouwde vrouw, is de Wet Werkeloosheids .-Voorziening (de WWV). Wanneer een man of vrouw, onvrijwillig werkloos wordt dus wordt ontslagen krijgt zowel man als vrouw gedurende een half jaar WW (een uitkering van de werk loosheids wet) Daarna treedt de WWV in werking, die mannen nogmaals twee jaar een uitkering garandeert En deze wet maakt wel degelijk' verschil in de be handeling van man of getrouwde vrouw, die wèl béide belastingen heb ben betaald,waaruit de wet gefinan cierd wordt. Een getrouwde vrouw krijgt namelijk geen enkele'uitkering op gromj van déze, wet op één uitzon dering na: de vrouw moot ais kostwin ner aangemerkt worden, dat wil zeg gen zij moet tenminste de helft van het minimumloon verdienen en dat moet tenminste driekwart van het in komen van haar echtgenoo-t zijn. Heel wat getrouwde werkende vrouwen, die part-time werken voldoen niet aan. de ze voorwaarde, en krijgen dus geen verdere werkloosheidsuitkering meer. Dat dit onredelijk is wordt op het ogenblik steeds meer ingezien. Het verwijderen van deze beperkende be paling en het gewoon onderbrengen van de getrouwde werkende vrouw onder de WWV is één van de eisen van de vakbondsnota arbeidsvoorwaar denbeleid 1974. Ook de SER consta teert in een advies van februari 1973: 'wel wil de raad bepleiten, dat de ge huwde ••vtoüw-'!1tt'"geval'-.'v&>'''*wérldoos- heid onder dezelfde voorwaarden als mannelijke werklozen uitkering van de Wet Werkloosheidsvoorziening en de Rijksgroepsregeling Werkloze Wer- nemers kan ontlenen'. Een ander weerhaakje aan de werk loosheidsuitkering aan werkende ge trouwde 'vrouwen is het feit, 'dat vrou-. wen, die na hun 'werkloos worden, weer een 'normale' dagtaak in het huishouden vinden, geacht worden niet langer werkloos tezijn en dus geen uitkering meer krijgen. Latere jurisprudentie gaat hoe langer hoe meer betekenis toekennen aan de duur van de naast de huishoudelijke taak verrichte werkzaamheden. Wan neer deze werkzaamheden buitenshuis langere tijd hebben geduurd, wordt de belanghebbende thans dikwijls wel .(gedeeltelijk) werkloos geacht. Degenen, die part-time arbeid verrich ten (en dit.zijn op het ogenblik in ons land. bijna alleen vrouwen) en daaruit 'werkloos worden, moeten op straffe van verlies van uitkering een volledige dagtaak aanvaarden, indien zij daartoe zonder al te grote bezwa ren in staat moeten worden geacht. Wanneer zij dit weigeren, omdat ze persé part-time willen blijven wer ken,., wordt hunwerkloosheidsuitke- ring stopgezet. HoeweL dit natuurlijk geen maatregel is, die speciaal ddscri- minorend ten opzichte Van vrouwen is, maar wel van part-time werkers, komt het- indit géval''toch op - hetzelf de neer; omdat,in ons land bijna alle part-time werkers vrouwen zijn. Het .zou aardig zijn-eens te zien of deze regeling gehandhaafd zou blijven, wanneer het percentage part-time werkende '"mannen opeens enorm zou .toenémen" En nu we toch terecht gekomen zijn bij de vrouwen, dié maar een gedeel telijke werkkring hebben, is het aar dig eens te zien hoedeze behandeld worden door het bedrijfsleven. Gecon stateerd móet worden, dat er 'n enor me chaos heerst in de regelingen ten behoeve van part-time werkers. Nergens bestaan bindende voorschrif ten van overheidswegé over.de rechts positie van de part-timer, Elk bedrijf kan en mag zijn eigen voorwaarden stellen en éigen arbeidsovereenkom sten opmaken. Heel vaak zitten do part-timers niet in de c.a.o.'s en niet in pensioenfondsen. Al met al leiden ze een enorm onze ker arbeidsbestaan. Dat komt vooral naar voren bij eventueel ontslag. De meeste bedrijven,, die part-timers; iri dienst hebben, denken deze maar on middellijk te kunnen ontslaan, wan; neer Inkrimping van personeel nódig is. Maar al te vaak gebeurt-dit inder daad. omdat de part-time werkende vrouwen geen tegenspel bieden. Zé denken, dat ze inderdaad van de. ene dag op de andere op straat gezet'kun nen worden; hoewel ze in ieder geval altijd protest kunnen aantekenenbij 't gewestelijk arbeidsbureau, dat. voor elk ontslag ook dat van een part- timer-een ontslagvergunning moet' geven. Dat nalaten om te protesteren., heeft een dubbele negatieve uitwer king: ten eerste is de parttimer dan zijn baan kwijt en ten tweede krijgt hij geen werkloosheidsuitkering, omdat hij niet geacht wordt, .'onvrij-.' willig werkloos' te zijn. Er is immers niet geprotesteerd tegen h?t ontslag?. Dat part-time werkende vrouwen ook bij grote instellingen met een goed omschreven personeelsbeleid als eer ste op de-kelen stam», wanneer er ont slagen moeten vallen, bleek enkele ja ren geleden bij de Sooiale Verzeke ringsbank in Amsterdam. Hier. viel' in 1967 een stuk werk weg, waardoor dus mensen overbodig werden. Bij be schikking van de minister van sociale zaken en volksgezondheid moest de af vloeiing toen als volgt worden gere geld: eerst degenen, die vrijwllig-weg wilden en ten tweede de mensen/die er part-time werkten, (ongeacht hoe lang of kort ze er werkten); Dat bete kende dat ongeveer vijftig getrouwde part time werkende vrouwen ontsla gen werden. Ook in het. Rijksambtenaren-reglement staat nog altijd een bepaling, waar- door de getrouwde vrouwen er in tij den van ontslag als een van de'eerste groepen uit vliegen. Hier staat -name lijk in artikel 96; dat éérst ontslagen moeten worden, zij die dat wensen, dan degenen, die 35 of meer pensioen- jaren hebben opgebouwd, dan dege nen die, 35 jaar of jonger zijn, waarbij degenen, die geen kostwinner, zijn het eerst weg moeten. Geen kostwinner: dat zijn natuurlijk de meeste gehuw-, de werkdehde' vrouwen, vooral wan neer ze part-time werk doen. Nu kan gezegd wórden:'hét is-toch re delijk, dat er bij ontslag eerst gedacht, wordt: wie heeft er financieel .-het, minst last van. Dat zijn dan inder daad de vrouwen, die een -man met; een inkomen hebben. Maar 'hierbij wordt arbeid dan alfeen maar. gezien als een middel om geld te verdienen,, en niet als een bezigheid, die plezier, voldoening en kans op zelfontplooiing biedt. -, ■HHHHHHNNBHHpNHMHhié.,,'- Een heel andèré "wettelijke"-'regeling, waarbij :de getrouwde werkende vrouw er, soms niet;, best afkomt is- dc algemene bijstandswet. Onlangs was er het geval van de Utrechtse juriste Dorelies Yrizarry (getrouwd, werkloos- na voltooiing van haar studie), die ook in hoger, beroep een uitkering als kostwinster geweigerdw.eht'; Er waren verschillende redenen,'waarom 'zij niet voor deze uitkering in aanmer king kwam, maar al waren die er .niet' geweest, dan had ze;de, pitkering toch niet gekregen op grond van een won derlijk Koninklijk Besluit'.dat als na dere uitwerking dient Van een artikel uit de Bijstandswet. In het KB num mer 19 van 8 februari ,1972 staat na melijk te lezen, dat een vrouw pas.als kostwinster voor de bijstandswet kari worden aangemerkt, wanneer rij 'voorafgaande aan het tijdstip .van-de' indiening van de aanvraag om bij- 'Nieuwe' school op puinhopen van oude Tijdens de bezetting van de Rotter damse huishoudschool aan de Noor- derhavenkade (vlak voor de vakantie) heeft een der moeders dit gedicht ge maakt: 'in de hoofden en in de lijven yan die kinderen is het-een chaos. Ze hebben de dingen -geleerd ronder te weten waarom. Hun han- nen zijn verkeerd gegroeid. Ze heb- oen alles los van elkaar geleerden los van de grond, los van het leven. -" In dat ouwe onderwijs begonnen rojuj het dak; wij moeten bij de fun damenten beginnen'. Een bezoek aan de Wentelwiek leert SaL ,aatste niet gemakkelijk is. De aerde klas van vorig jaar heeft exa men gedaan en is van school af. De nieuwe aanwas meegerekend zijn er -nu 104 leerlingen. Als de school vol gend jaar weer subsidie wil hebben rol zij minstens 125 leerlingen moeten nebben. De huisvesting is verre van ,'deaal. De helft van de lessen wordt gegeven in het noodgebouw aan de Aoorderhavenkade, de andere helft een kilometer verder in een aftandse rogere school aan de Bergsingel. Het gebouw aan de Bergsingel is verve- ioosen ongezellig. Zelf opverven mag zomaar niet: dat moet lang van tevo ren begroot worden en dan nog is zelf doen iets wat zich maar moeilijk laat begroten. De schooldag begint gemoedelijk. Of ficieel begint de school om half ne- gen, maar het duurt nog. wel een kwartier voordat de lessen op gang komen. Bij het nalopen van de pre sentielijst blijken er nogal wat leer lingen afwezig té zijn. Ria van Dam, lerares of misschien moeten we zeg gen 'begeleidster', erkent dat het .ver zuim een probleem Is, Het gebeurt ook dat leerlingen vertrekken voordat de school is afgelopen, .'Dat gebeurt wanneer je de leerling meer vrijheid geeft. Officieel is iedereen natuurlijk verplicht op school te zijn. Maar we passen geen sancties-toe om ze ertoe te verplichten'. Misschien zijn het aEnloopmoeilijkhe- den. Het kan zijn dat de leerlingen eerst wat moeten wennen aan die vrijheid en dat ze tenslotte zichzelf meer verantwoordelijk gaan voelen. Overigens is op traditionele huishoud scholen het verzuim ook een pro bleem, 'Dan is het ook vaak zo dat ie mand thuis moet blijven als moeder ziek is of als het druk is in de win kel V zegt Ria van Dam. Op de lesrooster staan voor vanmor gen 'maatschappijgroepen'. Twee we ken geleden zijn al itjsèën verzameld voor mogelijke projecten: piratenzen ders (tochtje naar Veronica, waarom hebben bepaalde politieke partijen Veronica de das om gedaan?); drugs; Jehova-getuigen; milieuvervuiling; oorlog; schoolkrant. Nu moeten dé leerlingen in groepjes verder met'die onderwerpen. Veroni ca is onbetwist het populairste onder werp. Besloten wordt dat twee groep*, jes naar het stadhuis aan de Coolsin- gel zullen gaan om leden van de PvdA-fractie In de gemeenteraad te vragen waarom hun partijgenoten in de Tweede Kamer hun favoriete zén der het zwijgen wilden opleggen. Voordat de leerlingen op stap gaan wordt eerst gepraat over de vragen dié ze willen stellen. Verder moeten ze natuurlijk weten wat eenpolitieke partij eigenlijk is. Wie.kent een poli tieke partij? VVD, weet een van de leerlingen, .en. een ander weet zelfs wat dat betekent: veel vrije dagen. Nog meer -partijen? Schoorvoetend volgen anderen:- PvdA, CHU, AR, KVPWat..doen die partijen dan? TegenVeronica stemmen, zegt ie mand. Goed,- zegt Ineke 'alle 'docenten 1 worden bij de voornaam genoemd), maar'waar stemmen ze dan? Op het Binnenhof. En dan volgt een summier re uitleg van ons. parlementaire systeem: Het lijkt op de verkiezingen die pas op'school gehouden zijn. Al leen ging het daar dan niet om pira tenzenders, maar om de verkiezing van teen schoolbestuur van leerlingen, ouders en mensen van buiten de school. In de gangen hangen nog verkiezings leuzen: 'Er moet geverfd worden. Jo ke zorgt ervoort Kijk, zegt Ineke, dat doen politieke partijen nu ook: de een wil hogere lonen,-de ander wil meer geld voor defensie, enzovoorts. Op die manier wordt de belangstelling voor popzenders gebruikt voor het opwek ken van politieke belangstelling. Het Is niet makkelijk meisjes van veertien jaar (die paar jongens laten we maar even buiten beschouwing) uit te leg gen wat onze volksvertegenwoordiging uitspookt Wanneer de Veronica-groep een half uur weg is gaat de te&ioon. Niemand op het stadhuis blijkt iets te weten van een afspraak met fractieleden. Even duurt de verwarring. Tenslotte wordt er toch nog iemand gestrikt om de socialistische aanval op de piraten te verdedigen. Ook een tweede maatschappijgroep heeft de nodige pech. Zij zouden een gesprek hebben met iemand die ad junct-directeur van een centrum voor drugsverslaafden is geweest. Maar op het laatste moment laat deze het af weten. Een vervanger is er niet en'de thema-groep Drugs moet maar wat an ders verzinnen. Een derde groep is bezig met een ver kenning van het ziekenhuiswezen. Ze stropen vooral kraamafdelingen af. En ze bestoken de zusters met vragen pgggnm over het knippen van de navelstreng, de beste voorbehoedsmiddelen en de duur van de barensweeën. De bezich tigde babies wekken groot enthousias me. Het zijn schatjes. Ineke doet een voorzichtige poging om enige belang stelling te kweken voor de manier waarop zo'n ziekenhuis georganiseerd is. Wat zijn de verschillen tussen het ene ziekenhuis en het andere. Hoe is het in het buitenland? In een ander lokaal zit een groep te praten over de eigen schooL Gaat het goed zo? is het beier dan vorig jaar? Er. zijn een paar leerlingen die terug verlangen naar de vleespotten van Egypte. Ze zijn nu veel vrijer, de le raren (allemaal nieuw) zijn veel aar diger, maar leren ze wel genoeg? Is het toch niet beter meer met nette schoolboeken te werken in plaats van met stencils? Wat heb je aan a! dat gepraat? Geen wonder dat sommige mensen wegblijven De Wentelwiek zal nog heel wat pro blemen moeten oplossen. Staatssecre taris Veerman heeft nu voor een jaar zijn fiat gegeven. Er is een leerplan gemaakt dat het motto draagt: 'je leert niets zonder het te leren'. In dat leerplan wordt van alle vakken kort aangegeven hoe de leerstof wordt aan gepakt.De verschillende vakken (Ne derlands. Engels, geschiedenis en aard rijkskunde, maatschappijleer, wis kunde, kennis der natuur, muziek, te kenen, handvaardigheid, algemene technieken, gezondheidszorg, kinder verzorging, woning-yoeding-kleding, naald vakken) worden zoveel mogelijk Een tekenend feit uit de finan ciële wereld. Hoewel de vrouw niet door. wettelijke bepalingen gedwongen is „haar meisjesnaam op- te geven en verder onder haat' mans naam door het leven té gaan, is het uiterst moeilijk om als getrouwde vrouw officiële zaken-■ en paperassen; op de meisjesnaam gesteld te krijgen. (Artikel. 9 van het burgerlijk - wetboek spreekt over: de ge trouwde vrouw is 'bevoegd' haar mans.naam te dragen/niét 'verplicht'. Vraag aan de. juridische afde ling van de AÏERO-bank: kan eén getrouwde vrouw bij u on der haar meisjesnaam een bank rekening openen. Antwoord: Nou, liever niet. Wij zullen dat beslist niet stimule ren. Uitpraktische overwegin gen zullen wij de vrouw probe ren 'over te halen af te zien van dat plan. Een getrouwde vrouw 'kan namelijk betalingen krijgen (bijvoorbeeld van de overheid) die op haar mans naam en niet op die van haar gesteld zijn. Kan' dus erg veel chaos geven. Vraag: maar als ze er nu op staat, dat kan toch? Antwoord: Ach mevrouw, ik wil ook zoveel wat niet kan. Ik kan ook wel een andere- 'naam willen heb- benlV. Opmerking: maar het gaat hier niét 'om een andere naam, ze wil juist "haar eigen naam' hou den. Antwoord: Nou mevrouw, zijn er nu werkelijk geen belangrij ker dingen in de wereld om u over op te winden? stand al. grotendeels voorzien heeft fn het Onderhoud van haat gezin'. Hoe kan dat bij een academisch gevormde vrouw, die pas op de arbeidsmarkt komt,wanneer ze afgestudeerd is? Voor de man geldt deze beperkende bepaling niet Hij wordt so wie so hoofd van het gezin (deze term be- .staat ia deze wet nog) en dus kost winner,. genoemd. v in onderlinge samenhang gegeven. Het maken van een verslag- over een bezoek aan een ziekenhuisis bijvoor beeld een goede training .in Neder-, lands. Het onderwerp wasmiddelen leent'zich voortreffelijk voor een pro ject over milieuvervulling. En wie weet kanode popmuziek van Veronica weer leerstof voor de Engelse les-op leveren. We vrezen alleen wel dat de keurige gekafte boekjes! met de veelzeggende titel '0. hoort het zo* nooit meer uit de kast zullen komen. Niémand zal zich er meer om bekommeren, of. de leerlingen van dé Vrije Wentelwiek zich thuis gedragen als Nettie Gans, die geen thee kan schenken zonder voetbad en bij het presenteren de gas ten op de tenen trapt Een heel' aparten somber hoofdstukvormen de pensioenvoor zieningen voor de werkende vrouwen. In de zomer van -1969 is door het mi nisterie- van sociale zaken en volksge- zond beid in' samenwerking met de contact-commissie-', bedrijfspensioen fondsen éen enquete gehouden naar de positie van de vrouw i-n deze pen sioenfondsen. Uit dit onderzoek zijn schrikbarende feiten'naar voreni geko men, zoals 'dat.van de tachtig bij het onderzoek betrokken i pensioenfondsen er twintig totaal geen Vrouwen opne men. V. V:„,--;-A Verder kennén van de overige 'zestig pensioenfondsen meer dan dé' helft (33) "een hogere -toetredingsléeftijd voor vrouwen (wat tot gevolg kan' hebben- dat de vrouw minder peni- •soenjaren -maaktVen dus liter een ■kleraerijjëhsioén krijgt). Van de tach tig pensioenfondsen hadden maar 27 een gelijke, behandeling van mannelij ke en. vrouwelijke werknemer.In be paalde.'gevallen 'betaalden de vrouwen ook nogAeeri hogere - premie dan de man. fDe bedrijfspensioenfondsen, die ten.tijdé-van dit onderzoek geen vrou wen toelieten "rijn: het pensioenfonds voor dg dakpannen en siersteemndus- trie, .vóór -dé zeevisserij, voor de stro kartonindustrie (werken'redelijk veel vrouwen),; voor dé cartoon age-en de papieren zakken-industrie (werken re delijk5 veel vrouwen), voor dé bak steenindustrie, voor de schoenmakerij, voor de drankindustrie, voor de klompenindustrie ,voor- het bloembol-1 lenbedrijf (perken veel vrouwen), voor de betonmortelindustrie, vóór de porselein-, en aardewerkindustrie (werken vrij veel vrouwen), voor de rubber- en thermoplastische industrie, voor de .Nederlandse leerindustrie twee pet vrouwelijke werknemers voor de houten emballageindustrie, voor jtte.haven van Zaandam, vóór de aardappèlmeéindustrie. Voor het bitu mineuze dakbedekkingsbedrijf; voor de Federatie van Bond®, vanRund- veefok- :'én Melkooartrolevereaigingen 'l in>Nederland,-vó<>r.de landbouw (wer ken redelijk veét vrouwen) en het Al gemeen Pensioenfonds ypör-de schoen industrie (25 pet.' vatTyrie werkne mers zijn-vrouwen! en dé-lederwaren- irdustrie (hééft Van dé'; werknemers zijn vrouwen). AAiA: A Ook bij de spreiding van de rijksdien sten, waarbij ambtenaren overge plaatst moeten worden, blijkt verschil In behandeling tussen "mannelijke en. vrouwelijke werknemers. Zo wordt nu gewelkt aan de overplaatsing van een groot aantal CBS-ambtenaren naar Heerlen. -Er zijn wel een paar vaste regeis over wie wel en niet voor over plaatsing in aanmerking komt. maar deze:dekken lang niet alle gevallen. Er komt voor elke dienst, die overge plaatst wordt, een bezwarenscom mis sie dié van geval 'tot geval oordeelt. Uit de praktijk is gebleken welke ar gumenten zwaar tellen bij dergelijke commissies (is gebleken bij bijvoor beeld overplaatsing van Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds). Bezwaren, die gemakkelijk aanleiding geven tot een afvloeiing in plaats van een over plaatsing rijn: ouder dan.zestig jaar. en het .geval dat 'een.getrouwde vrouw, die bij de overheid werkt, eer» man' heeft, die in Den Haag buiten de de te verplaatsen overheidsdienst werk. Deze vrouw moet in Den Haag blijven vindt men. Iets anders is het met de getrouwde man, die bij de te verplaatsen rijksdienst werk éndie een yrouw heeft, die buitenshuls werkt Aan de baan van deze werken de vrouw wordt la yeel minder geval len zoveel waarde gehecht, datde man een., afvloeiingsregeling krijgt aangeboden, en ih Den Haag kan blij ven. - Een discriminatiefeit bij dejNeder- landse Spoorwegen: de getrouwde NS- employé heeft vrij reizen voor zich zelf en rijn gezin. De getrouwde vrouw,, die bij de NS werkt heeft al leen vrij reizen vóór' zichzélf, maar niet voor haar gezin.. Alleen wanneer ze kostwinster is en haar man een In komen heeft dat kleiner is dan 6640 gulden per'jaar (de,, belasting vrije voet) mag haar, gezin delen in -, het gek not: van het vrije- réizen. A-

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 17