Een panmagische, oneven droom 1 Zelf compost maken iff! bloem en plant BH flhaillglll 555e opgave voor de ladderwedstrijd Nieuwe boeken li ÜK 8 HUMi Niet piekeren maar puzzelen - door mr. G. van Vorden uw probleem ook hel: onze XROW/KWAtRiTET ZATERDAG 15 SEPTEMBER. 1973 BININENiDANp T19/K19 'Hé', dacht de heer J. Kramp in Woerden, 'binnenkort krijgen we nummer 555; en wel op 15-9-1973. Dat zijn allemaal oneven cijfers'. En magisch hield hem deze ge dachte gevangen! Zelfs in zijn dromen bleef hij er mee bezig. Drie oneven cijfers vormen 125 getallen. Dat zijn er vijf maal vijf maal vijf. Juist de drie vijven van 555...... En vijf kwadraten van vijf bij vijf. 25 2 9 11 18 25 2 q 11 6 13 20 Z2 4 6 15 20 22 17 24 1 8 15 17 24 1 8 .3 10 12 19 21 3 10 12 19 14 16 23 5 7 14 1.6 23 5 25 2 9 11 18 25 2 9 11 6 13 20 22 4 6 13 20 22 17 24 1 8 15 17 24 1 8 3 10 12 19 21 3 10 12 1.9 Pan magisch Kwadraat Panmagisch kwadraat De heer J. Kramp, in zijn droom vertoevend in het land dérConevenen en der panmagie schrijft Boycot (8) Boycot (9) Boycot (10) Boycot (12) 3 maal 10 gulden aan prijzen SS 6S 63 Waarom ruime we in de herfst de tuin op? Rijp of sneeuw geeft dode bloeistengels een bijzondere charme, alsof ze voor de tweede keer bloeien. /../v ,\t|. V 'V door henk van Halm Boycot (11) Statenvertaling (8) Dit braciit hem al dromend op de ge dachte of het niet mogelijk zou zijn, de 125 getallen van drie oneven cij fers in vijf magische kwadraten onder te brengen. En dan natuurlijk in pan magische kwadraten, in onderstaande figuur vindt u bin- nen de lijnen zo'n kwadraat, dat kort weg kan worden geschreven: 1-8-15-17- 24; 12-19-21-3-10; 23-5-7-14-16; 9-11-18- 25-1-2; 20-22-4-6-13. Niet alleen leveren de vijf horizontale rijen gelijke sommen (65) op, maar ook de vertikale kolom men,. (sommen eveneens 65). En als- men' het kwadraat naar alle. kanten verlengd met zichzelf, dan vormen al le diagonale rijen van vijf opeenvol gende getallen eveneens de som 65 (bijvoorbeeld 9+22+154-3+16 65). Op dezelfde wijze moeten de 125 ge tallen van drie oneven cijfers vijf ver schillende panmagische kwadraten vormen. De heer Kramp was :.buiten zichzelf van vreugde toen hem dit ge lukte! En hij wil u in zijn vreugde la ten delen. De in te vullen getallen zijn als volgt gegdven: een P duidt een priemgetal {ondeelbaar getal) aan. Als die P al leen staat is dit één van die 125 getal len (bijvoorbeeld 193 zou het kunnen zijn). Staan er meer P's achter elkaar, dan zijn het wel priemgetallen, maar ze behoeven niet tot de 125 te beho ren. Zo zou 115 kunnen worden ge schreven PP (5x23), waarbij 23 een even cijfer bevat doch de uitkomst 115 tot de 125 behoort. Ook zou 115 kunnen worden geschreven 5P maar natuurlijk niet 23P want daarin komt een 2 voor en dat is geen oneven ge tal. En 795 zou kunnen zijn: 3PP of 5PP of 53PP of PPP (3x5x53) en 957 zou kunnen zijn: 3PP, 11PP of PPP (3x11x29), maar niet 29PP. Om in stijl te blijven zijn de vijf ge zochte panmagische kwadraten genum merd 1, 3, 5, 7 en 9, Nummer 1. 3P-5P-3P-3P-P; P-PPP-P- 3PPP-P;5P-3P-13P-P-P; F-PPP-5P- PPP-31P; 13P-P-7P-P-3PPP. Nummer 3: PPP-5P-P-7P-3P; 3P-PPP- P-PPP-3P; 3PPP-3P-P-P-P; 7P-P-PPP- P-P; HP-P-17P-3P-5P. Nummer 5: PPP-3P-P-19P-PPP; 7P-P- P-PPP-3P; P-5P-7P-P-PPP; 11P-13PPP- 17P-P-PPP: P-3P-5P-P-17P. Nummer 7: PPP-5P-7P-P-3P; 3F-PPP- 11P-PPP-19PPP; 5PPP-3P-P-P-P; 11P- P-PPP-13P-P; P-PPB-P-3P-5P. Nummer 9: 3PPP-PPP-PPP-PPP-P; P- PPP-11P-PPP-7P; PPP-3P-P-7P-7P; P- 3P-5P-P-P; 19P-13P-F-P-3PPP. Elk dezer panmagische. kwadraten wordt beloond met 2 punten (want 2 is een priemgetal). De te verwerven punten zijn bestemd voor onze doorlopende ladderwed strijd en zij blijven altijd geldig. Als u blijft inzenden stijgt dus steeds uw puntentotaal, ook al zendt u maar sporadisch ln. Tenslotte komt het mo ment, dat geen der andere deelnemers een hoger totaal heeft dan u en u de ladderprijs wint Daarna begint u weer met nul punten onderaan. De oplossingen dienen uiterlijk 13 ok tober binnen te zijn bij mr„ G. van Vorden, postbus 1005, Warns veld (niet in Vorden!!), dus één week voor de tiende puzzelaarsbijeenkomst in Utrecht (20 oktober), waarvoor U zich kunt opgeven bij de heer M. Va der tè Leiderdorp onder storting van vijf gulden op diens gironummer 595494. Op briefkaart of briefomslag van uw oplossing dient 'Niet Piekeren maar Puzzelen' te staan, terwijl in uw schrijven uw volledige' naam en adres in blokletters dienen te zijn geschre ven of getikt. En wilt u de heer Kramp voor zijn oneven, panmagisch probleem, een waarderingscijfer geven (1 als laagste en 10 als hoogste waardering)?. Behalve uw oplossingen zijn voor mij ook uw opmerkingen, uw kritiek, uw humor en toelichtingen van groot be lang om de oplossing daarmee te krui den. Zij verhogen uw puntentotaal niet; dat doet slechts' de oplossing zelf! Ue redactie bctioudt ilch het recht voor on$ ter opname m deze rubrteË ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. Bi) pn- billuile wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen, worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus SS». Amsterdam. Verdedigers van de Albert Heijn kof fie uit Angola willen vrij kiezen, wel ke koffie zij zullen drinken. Beseffen zij wel, dat zij niet zelf hun koffie kiezen. Dat doen de koffie-inkopers van A.H. Wij kunnen vrij kiezen uit wat voor'ons .gekozen is.- Amsterdam; H. Leijdekkers Nu de Angola-koffie weer overal in het land te koop is, zal er weer veel van gekocht worden. Maar Iaat men dan niet vergeten wat men doet. Deze koffie is duur betaald met het bloed van vele :Angolezen. Werkhoven Ko van Dijk De akties van Bosgra vieren weer hoogtij. In 1933 is zo ook de straatter reur in Duitsland begonnen. Tussen de terreur van toen en nu is maar al leen verschil in signatuur. Toen ter reur van rechts socialistische kant en nu van links socialistische zijde. Deze akties zitten vol hypocritische tenden- zen. Hoe komt het nou dat er geen arbeiders aan dergelijke akties deelne men? Allemaal door lieden met goed betaalde banen. Papendrecht P. Boer eigen grónd. Dwangarbeid'is een mis selijke zaak, maar meent de heer Hol vast, nu werkelijk dat in het'laatste geval geen honger wordt geleden, öf de omstandigheden, beter zijn? Ik ge loof dat we er met een dergelijke wij ze van discussiëren niet komen. Het is van tweeën één: óf wij boycotten allo produkten uit alle landen, die op wel ke wijze dan óok de omstandigheden van bepaalde, groepen mensen bewust benadelen; óf wij boycotten geen pro dukten, maar dringen er, door aktie groepen of niet, bij de overheid op aan initiatieven, te ontwikkelen voor nationale of multinationale druk. (Rhodesië). Mij lijkt de'laatste weg de juiste, zij het eveneens niet altijd ef fectief, (ook "de onderhavige akties zijn dat niet). Amsterdam drs. P. D. Coljce Boven de slimme advertentie van Al- bert Heijn had als kop i.p.v. 'in een vrij land: vrije keuze voor vrije men sen' beter kunnen staan: 'geld .stinkt niet' of 'de een z*n dood- is de ander z'n brood' (of andersom). Die vrijheid waar Albert Heijns advertentie zo bol van staat, .is de vrijheid Van de ondernemer om te verdienen aan de onvrijheid en onderdrukking van me demensen. Nederlanders kunnen wat dat 'goede''handelsgebruik betreft bo gen op een evenlange ervaring. Voor de oorlog sloten we onze grenzen voor {77 joodse vluchtelingen, om exportland Duitsland niet.voor het hoofd te sto ten. In de oorlog zagen velen er brood in voor de bezetter blinkers e.d. aan te leggen. Pecunia non olet. Zijn we vergeten dat de aktiegroepen van toen (het verzet) hetzelfde wilden als de aktiegroepen van nu: strijd tegen onderdrukking, uitbuiting en rassen discriminatie. Dg inkooppolitiek van Albert Heijn is gewetenloos! Vraag: zou AH bijv. ook door Russische jo den en dissidenten in gevangenschap gemaakte wasknijpers willen importe ren? Amsterdam mr. M. C. Kroon Op verzoek van verscheidene lezers nu eens iets over het maken van compost Ik maak daar zelf geen punt van, maar neem eenvoudig de natuur als voorbeeld. Alles wat op een bepaald stuk grond groeit heeft zijn bouwstoffen aan diezelfde grend onttrokken. Zou je aan het einde van de zomer, bij het zogenaamde opruimen van de tuin (ja, waarvoor doen we dat eigenlijk?) alle plante- stro, afgesnoeide takken, maar ook gewied cm kruid keurig in vuilniszak ken gestcuwd wegdoen, dan doe je tegelijkertijd een deel van de bouw stoffen weg uit. de aarde van je tuin, Die moet je dus er kunstmatig weer inbrengen, hetgeen men meent te bereiken door kunstmest te strooien. Daarmee worden wel de bekendste stoffen weer in de bodem aangevuld, maar wat weten we van de sporenelementen die door plan ten wórden opgenomen en met het weggegooide afval uit de tuin ver dwijnen? Er is maar één goede manier om de grond in conditie te houden: zorgen voor een. natuurlijke kringloop waarin het afgestorvene weer naar de aarde terugkeert om zo de vruchtbaarheid in stand te houden. Het dode is de basis voor nieuw le ven. Daarom Iaat ik in de herfst alle plantestro staan om het pas in het voorjaar, als de eerste voer jaarsge wassen te voorschijn komen, af te breken en plat op de grond te leg gen. Het voordeel is bovendien dat de tuin in de winter een minder ka le indruk maakt en dat tussen de stengels neergedwarreld boomblad niet door de wind wordt weggebla zen.. Bbd is juist in de natuurlijke kringloop erg belangrijk. Bovendien, hebt u wel eens zo'n onopgeruimde' tuin gezien tijdens rijp of onder de sneeuw?' In het voorjaar wordt ln korte tijd het dode materiaal op de grond door de uitlopende planten bedekt. In de koelte onder het plantekleed breken cwaramen en bacteriën takjes en stengels af en trekken wonnen dor blad in de grond, waar andere bodem- organismen het werk van de wor men afmaken. Het duurt we! een paar jaar vcor zo'n natuurlijke strooisellaag is omgezet tot vrucht bare humus maar de voedingsstof fen keren terug waar ze vandaan ge komen zijn. Nu" heb ik gemakkelijk praten: mijn tuin staat vól wilde planten, waar door afval op de grond niet stoort, integendeel het natuurlijke aanzien nog versterkt Maar ik kan me best voorstellen dat anderen, met andere esthetische nonnen, daar niet aan willen, zonder overigens het voor deel van de kringloop te willen mis sen. Zij willen biodynamisch ofte wel organisch tuinieren en zelf com post maken, 'op oen nette manier' Dat is in feite hetzelfde als wat ik doe, maar men laat iets minder aan. de natuur zelf over en bevordert een snelle omzetting. Door dat ver snelde composteren is het mogelijk - in één seizoen een flinke hoeveel heid ccmpost te maken. Een van de bekendste manieren, toegepast o.a. door Alwin Seifert ('Tuinieren zonder gif', uitg. Hollan- dia, Baarn) en door Rob Herwig, is het opzetten van coraposthopen van allerlei organised afval uit tuin en keuken ln combinatie met kalk en beender-hoom-bloedmeel. Seifert legt echte hopen aan die hij afdekt met oud gras, Herwig werkt met compostcontainers van stapelba- re secties. Die secties zijn van ver zinkt staal met perforatie en profile ring en meten 100x100x45 cm. Ze worden peleverd door fa. G. A. van der Wurf,. Oosterengveg 32, Hilver sum. en kosten j 85,- per sectie. Bij zaadhandels en in tuincentra zijn Engelse compostsilo's .te koop, ver- I m m s vaardigd'vari dik ijzerdraad dat met epoxyhars tamelijk roestvrij is afge werkt. Ze bestaan uit vier schotten die met bijbehorende clips tot een rechthoekige silo van 69 x69x91 cm zijn op te zetten. Compleet kosten ze ongeveer vijftig gulden. De corapostcontainer, -silo.of -hoop mag niet op een stenen vloer staan maar regelrecht op de aarde. Bodem- organismen moeten de afval om zetten en daarom vrije toegang heb ben tot de gestorte afval. Wel' kan een metalen container eventueel te-? gen te snel roesten op e;n paar ste nen in de hoeken gezet worden. Warmte, vocht, een redelijke mate van zuurstoftoevoer en de aanwezig heid van een rijk bodemleven zijn. bepalend voor de snelheid waarmee de afval wordt omgezet, en nieuwe composthoop kan geënt werden met wat rijpe compost, waardoor het proces sneller op gang komt In ons klimaat kan een compostplaats het best in de zon worden aangeiegd. Belangrijk is dat die plek goed te gen wind beschut moet liggen. Be planting eromheen kan helpen- en onttrekt tevens de niet bepaald sier lijke container aan liet oog. Na het storten van een laag afval tot .twee decimeter dikte strooit men been-: der-hoom-blöedmeel erover heen (ongeveer twee ons per vierkante meter) en bestuift deze met magné- •siumkalk. Dit moet door "de aange brachte laag gemengd wórden door er flink op te, kloppen. Daarna strooit men een dunne laag leem- houdende aarde over dit alles heen. Is er geen leem voorhanden, dan is aarde, met wat fijn verdeelde 'kiel ook goed. Daarbovenop komt de tweede laag, die afgedekt wordt met oud gras of met blad, warit de hoop mag niet afkoelen.- Dit gras mag niet vers in grote hoeveelheden in de afval terechtkomen, want daiar vormt het dikke pakketten die te" nat worden en gaan verrotten. Gras' is dan beter te gebruiken voor mul ching: op onbedekte grond leggen? om vocht vast te houden en opkruid te weren. Boomblad mag pas in-de containèr als het droog ëh ver schrompeld is. Alles, takken, sten gels, koolstronken, moeten- in stuk- jes gehakt worden van een decime ter. Het geheel mag niet te droog zijn, want dan gaat de afval schimmelen. Maar wordt het te nat, dan komt er :niet voldoende zuurstof bij en krij gen ongezonde bacteriën .een kans. Een goéde composthoop mag 'niet ruiken. De vochtigheid kunt u enigszins in de hand houden door bij langdurige regenval de container med plastic af te dekken, bij droogte de hoop te besproeien. Als de'container vol is, kan de. gehe te inhoud in een tweede container worden ovcrgevorkt'om daar verder te rijpen. In de eerste kan dan een nieuwe hoop worden gezet. Rijpe compost ruikt naar bosgrond, en is heel fijn van structuur. Voor u die gaat gebruiken, moet ze worden ge zeefd. Alles wat dan -. op de zeef blijft liggen, kunt u weer opde composthoop gooien,. Het is mij nog steeds niet duidelijk geworden, waarom Outspan en Angola uit den boze zijn en de krab uit Rus land, spercieboontjes uit China en jam uit Hongarije niet. Ook de heer Holvast (Tr/Kw van 10 september) draagt geen steekhoudende argumen ten aan. Gaan wij zijn drie punten eens nauwkeurig na. Van de koffie-op- brengst wordt 30 pet defensiebelas ting geheven (argument 1) waarmee onder meer een opstand in Angola te gen de onmenselijke omstandigheden bloedig is neergeslagen, (argument'2). Men leze Konsalik's roman 'Bloed bruiloft in Praag* maar eens om te constateren dat het wel wat naief is te veronderstellen dat de Angola-kof fie een uitzonderingspositie inneemt. Het derde, argument van Holvast, lijkt plausibel. Het grote aandeel van Ne derland in de export van Angolese koffie zou bij wegvallen daarvan een duidelijke economische druk uitoefe nen op Angola en dus op Portugal en de dwangarbeiders, 'die dan zonder werk kwamen, de mogelijkheid bieden 'naar hun eigen dorp en hun eigen gezin' terug te gaan en te werken op Wijlen dr. A. Noordtzij, heeft in 1908 een boekje uitgegeven onder de titel: 'Is een nieuwe vertaling van het Oude Testament nodig?' Daarin vindt men een indrukwekkende reeks van apert onjuiste vértalingen in de Sta ten ver- taling.. Verder noemt de heer Becker mannén als Kuyperen Bavinck, voor 'wie de Statenvertaling altijd een kracht .is geweest'. Het is hem waar schijnlijk ook niet bekend dat deze geleerden, samen met dr. A. Rutgers, een herziene uitgave van de Staten vertaling het licht hebben doen zien waarin veel. verouderde uitdrukkingen door meer moderne zijn vervangen. De Statenvertalërs waren van dogma tische vooroordelen niet vrij; In Gen. 3:15 vertaalden zij: 'ik zal vijandschap zetten tussen u'en deze vrouw", klaar blijkelijk om de katholieken een argu ment voor de Mariaverering uit de hand te slaan, maar in de grondtekst staat duidelijk''de vrouw". (De katho lieke exegese meende namelijk dat met "de vrouw' in Gen. 3:15 Maria bedoeld is), en in 2 Sam 8:18 vertaal den zij: 'Davids zonen waren prinsen', hoewel er in de grondtekst duidelijk 'priesters' (kohaniean) staat. Hier heb ben zij klaarblijkelijk een correctie in Gods Woord aan gebacht om Davids handelwijze niet in strijd te doen ko men met de priesterwet van Exodus Leviticus, die immers voorschreef dat alleen mensen uit de stam Levi priester mochten zijn. (David was uit de stam Juda). Deventer J. v. Rossum Horizontaal: 1. kashouder, 7. hoender achtige vogel, 13. plaats in Italië, 14. plant, 16. opgeld, 17. scheik. element, 18. Railroad (afk), 20. middeleeuws koopvaardijschip, 21. familielied, .22. deel van de bijbel, 2-3. opschudding, 26. wapenschouw, 28, vreemde munt, 30. grond, 31. en personne (afk.), 33. toestemming, 35. pers. voornaamw., 36. houten bakje, 38. Foyal Mail (afk.), 39. stoomschip, 40. kippenloop, 41. doortochtgeld, 42. jongensnaam, 43. watering, 44. recht stuk vaarwater, 45. Mangaan (afk.), 46. familielid, 48. nauw, 50. jongensnaam, 51- bewerkt materiaal, 55, scheik. element, 56. stoer, 57. steekwapen, 59. smerig, 62. lange gedachten uithaal, 64. oude leng temaat, 65. gewicht (afk.), 66. knopje op een priktol, 68. rechten inbegepen (afk.), 69. aardrijkskundige aandui ding, 70. Ierland, 72. soepel, 74. bril slang, 76. hachelijk, 77. sterke pen uit een vogelvleugel. Verticaal: 1. negatieve electrode (meerv.), 2. dakbedekking (Ind.), 3. senior (afk.), 4. leverige stof, 5. voegwoord, 6. latwerk, 7.wig, S.reeds, 9. wolkam, 10. koning van Basan, 11. end, 12. aantekenen, 15. doortocht geld, 19. wijnglas, 21. Myth, figuur,' 24. luitenant (afk.), 25. deftig, 26.tres, 27. Assistant Engineer (afk.),' 29. maanstand, 30. spil van een wiel, 32, aardappel, 34. elk, 35. gemeenteweide, 37. puistje, 40. buitenhaven, 44. bewo ner van Roemenië. 45. sober, 47. Myth, figuur, 49. Javaans orkest, 51. bede huis, 52. landbouwwerktuig, 53. die rengeluid, 54. onderrichting, 56, post restante (afk.), 58. muzieknoot, 60. vette .'looistof, 61. nachtgewaad, 63. bestuurder van de Republiek Venetië, 66. zelfkant, 67, holte in een muur, 71. Rijkstelefoon, 72. Chinese lengte maat, 73. munt (afk.), 75. waterstand' Oplossingen tot en met woensdag a.s. per briefkaart zenden aan: Trouw/Kwartet, postbus 859, Amster dam. Linksboven vermelden: Week- endpuzzel. Oplossing van vorige week: Hor. 1. letsel, 6, drevel, 12, Erna, 14. oven, 16. om, 18- Ee, IS., sap, aL er, 22. de, 23. mikpunt, 26. eenmaal, 29. Ella, 30. netel, 32. anna, 33. e.d., 34. ar, 36. lor, 37. pa, 38. sa, 39. snot, 41. mand, 43, do, 44. marmiet, 45. ik, 47. kram, 49. Sara,, 52. N.T., 54. en, 56. ent, 58. TO, 53. ga, 59. arak, 61. Peter, 63. eren, 65. gedegen, 67. energie, 69. e.k., 70. no. 71, dar, 73. Ie, 74- Ne, 75. perk, 77. rans, 79. aantal, 80. gander. Vert. 2. e.e., 3. trepaan, 4. sneu, 5, e.a. 7. R.O., 8. even, 9. vermaan, 10. en, 11. komeet, 13. da, 15. gelaat, 17. mild, 19, stel, 20. peer, 22. dans, 24, kl„ 25. nn, 27. el, 28. An, 31. torment, 35. roman, 37. patat, 39. sok, 40. ram, 41. mes, 42. dia, 46. onager, 48, reke nen, 50. roerend, 51. kaneel, 53. trek, 55. eend, 56. teer, 58. gein, 60. ad, 61. p.e. 62. R.N., 64. Hg.', 66. gort. 68. elan, 72. al, 75. pa. 76 ka. 77 ram 78. Se. De prijswinnaars rijn: C, A. Ooster- men; mej. A. Loonstra, Havensctr. 24, Nickcrk Oldekerk: W. Verveer, Koe- str. 20, Schoonhoven. I Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behan deling worden genomen Geheimhou ding is verzekerd. Vragen die niet on derling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven wor den gesteld. Per brief dient een gul den aan postzegels te worden ingeslo ten. Adres: redactie Trouw-Kwartet, postbus 948, Rotterdam.' Vraag: Een ouder echtpaar, in ge meenschap van goederen gehuwd, zou een van de schoondochters willen uitsluiten van hun nalatenschap. Be doeld echtpaar is eveneens in gemeen schap van goederen gehuwd. Hun kin deren willen we echter niet uitslui ten. Moeten we dit door een notaris loten vastleggen? Antwoord: Een bepaling als door u bedoeld is niet ongebruikelijk en de notaris zal het zeker voor u in orde maken. Bespreek, als u dat nog niet deed, ook kwesties als vruchtgebruik door de overlevende als een van u beiden zou overlijden. Ook het aan deel van de overgeblevene kan gunsti ger door de notaris worden geregeld, zoals u enige weken geleden in ons blad kon lezen. Wat wij u echter per soonlijk zouden aanraden (de notaris zal het daar wel mee eens zijn) maak deze schikking ten opzichte van al uw kinderen. In een goed huwelijk maakt het geen verschil wie van de twee over het geld beschikt, maar voor de zoon in Jcwestie wbrdt deze zaak al leen maar moeilijker als hij een uit zonderingspositie inneemt tegenover uw andere kinderen. Vraag: Waarom zien wc zo vaak in oude kerken bij afbeeldingen van per sonen op graftomben een hond aan de voeten? Wat is de betekenis daarvan? Antwoord; Het door u genoemde mo tief is zo oud als de omgang tussen hond en mens. Het lijkt ons niet juist, hier terug te gaan tot mytholo gische symboliek, want daarvoor is het te veel uit het leven gegrepen: De om zijn baas treurende hond is een bekend verschijnsel dat ook voorkomt in veel oorlogstekeningen. Een voor beeld is het graf van Wilem de Zwij ger, berustend op de waarschijnlijk ware traditie dat het kooikertje van Willem de Zwijger bij zijn dode baas en diens graf bleef treuren, eten wei gerde en spoedig stierf. Vraag: Hoe kan ik nagaan of onze fa milie een familiewapen heeft? Zo niet, waar kan men dat laten vervaar digen? Antwoord: Iedere Nederlander kan, als hij dat wenst, een familiewapen ontwerpen en laten uitvoeren, als dat wapen niet ontleend is aan het geregi streerde wapen van een adellijke fa milie. Bij het Centraal Bureau van Genealogie, Nassauplein 18, Den Haag, kunt u informeren of een wa pen van uw familie daar bekend is en men zal u daar wel aan een adres kunnen helpen van een goede heral dische tekenaar. Raadpleeg ook de be roepengids van de "PTT. Aangezien het copiëren en uitwerken van een fa miliewapen zeer veel tijd kan vergen, raden we u aan. goed te informeren naar het honorarium van de door u geconsulteerde kunstenaar. Vraag: Kent u de schilder W. H. Eic- kenberg? Antwoord: Van W. H. Eickenberg (1845-1916) zijn werken in verschil lende musea aanwezig (Nederlands Historisch Scheepsmuseum, Kröller- Müiler en Goois Museum). Hij schil derde vooral landschappen en stadsge zichten. Uw schilderij heeft ongetwij feld waarde. Hoeveel kunnen we ech ter niet zeggen. Wendt u tot de ex perts in musea in de buurt. Rectificatie: De heer C. Bos, lezer van deze krant en eigenaar van het in 1903 opgerichte reparatie- en restaura tie-atelier van antieke klokken 'Buhse Sc Fehr', als tot zijn verbazing in on ze rubriek dat zijn zaak niet meer be staat. Het tegendeel is waar. Welis waar is het bedrijf sinds 1968 niet meer in Rotterdam gevestigd maar in* Bergambacht, Bovenberg 69. De heer Bos zou graag in contact komen met de eigenaar van de antieke klok die via onze rubriek naar zijn firma in formeerde. 'BIJ de beesten af door Bert Haan- stra, Anton Koolhaas, prof. dr. G. P. Baerends, A. 7. van Dijk en dr. D. H1I- lenius. Ultg. Ploegsma te Amsterdam. 156 blz. 19,50. Na een periode van enige.' twijfel aan de mogelijkheid een film te maken over de overeenkomsten in het gedrag bij mens er. dier, heeft Bert Haanstra op een gegeven,moment, na herhaalde aandrang door Anton Koolhaas, het besluit genomen die film toch te ma ken. Inmiddels is al wel gebleken dat de aanvankelijke twijfel van Haanstra overbodig was. De film 'Bij de beesten at' is een sukses geworden. In het ge lijknamige boek, dat nu voor ons ligt, vertellen Haanstra en zijn belangrijk ste medewerkers nos eens over de be- -l-.vi, va,, ,t„xe f;im en vooral, ..vr da erva'r.ngcn die zij tijdens de opnamen hebben opgedaan. Haanstra geeft daarbij te kennen dat hij eerst 'na het lezen van de boeken als 'De naakte aap' van Morris, 'Over agres sie' van Lorenz en Ardrey's 'African Oenenis' het risico aandurfde drie jaar aan een film van een uur en drie xwartier te gaan werken. Achteraf zegt Ilaanstra dat hij ondanks alle. voorbereidingen tijdens het filmen veel geluk heeft gehad. Immers, ook in een periode van drie jaar -ont breekt de tijd om voor een film met zoveel dieren erin als in de film van Haanstra alle dieren langdurig te ob serveren. Veel dieren, die in de film, en in hot boek op een groot aantal kleurenfoto's te zien zijn, hebben zich dan ook, als voorbeeldige acteurs gé- dragen. Ze aarzelden niet desgewenst bepaalde scènes over te doen. In hot boek belichten met name Dick Hille- nius en prof. Baerends de meer we tenschappelijke kanten van het ge- dragsvergelijkcnde onderzoek.'

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 19