mm -GROSS® WTNNSER PRlliP ■ATI Nederland wil zaak Chili niet in de VN brengen PvdA-congrës Om tekorten in ontwikkelingslanden te kunnen dekken: Een geschenk van de nahiur, ter ere van de jarige La fez: de Coronita de la Rësta,zeldzaam van vorm, rónd en rank en natuurgedroogd,38 et m UW Nu bij de boekhandel! Nederland dreigt binnen afzienbare tijd koploper te worden 'Krankzinnig dat de overheid zo weinig doet' Werkloosheid in Brabant nog steeds 't grootst 'Onderwijs in de erfelijkheidsleer is achtergebleven' DE KERK IN DE COMMUNISTISCHE LINDEN Overvallers roven zeventig mille uit bank in Amsterdam Eén geheel bepleit bij reorganisatie Vr edèsteinconcern Aantjes: afschuw over geweld Chili Vrouw in auto verbrand jpp Maandag gesprek over toestand bij Kwatta IROUiW/IKTWAiR/TET ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1973 BEWliW T3/K5 Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Tweederde van de Nederlandse bevolking heeft waarschijnlijk een hartafwijking (va riërend van zeer gering tot vrij ernstig) waar iets aan gedaan moet worden. Tot deze conclusie komt de COPIH (Commissie opsporing en preventie ischemische hartziekten) na het onderzoeken van tiendui zenden werknemers van aangesloten bedrijven. VS ingehaald? Meer onderzoek Bezoekers van het Vondelpark ontkwamen niet aan een politic-controle na de overval op de Amster damse Willemsparkweg. c^2. .-iv" - Ggarros Aiitenticos. Behandeling zou gevaarlijk precedent zijn9 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De directeur-generaal van de Wereld Voedsel Organisatie van de Verenigde Naties (FAO), de Nederlander dr. A. H. Boerma, is sterk voorstander van de aanleg van mondiale voedselvoorraden om daarmee steeds heviger dreigen de tekorten in de. ontwikkelingslanden te dekken. Samenwerking Dr. A. H. Boerma moet op z'n hart passen Slechts bij éénderde van de onder zochte mensen werd het hart volledig goedgekeurd. De rest moest worden doorverwezen voor een doktersadvies of een bezoek aan de specialist. Dit vertelde ons gisteren dr. F. H. Bon- jer, leider van het COPIH-project. (Ischemische hartziekten zijn de afwij kingen die veroorzaakt worden door belemmerde bioedtoevoer naar de hartspier; in het ernstigste geval leidt dit tot een hartinfarct). Het project dat in 1971 is begonnen; is een initiatief van een aantal grote bedrijven, waarvan de bedrijfsgenees kundige diensten zich aaneengesloten hebben tot een deskundige commissie, gespecialiseerd in hartziekten. Aange sloten zijn onder meer de Rotterdam se haven, zestig bedrijven in Oost-Gel derland, de Amro-bank, de Shell, de Staatsmijnen, de bedrijfsgeneeskundi ge diensten in Tiel en Deventer, de Afczo, het marineopleidingskamp in Hilversum, de spoorwegen en de rijks universiteit van Utrecht. Als de lijn zich zo voortzet is Neder land volgens dr. Bonjer binnen af zienbare tijd de koploper in het aan tal hart- en vaatziekten. Amerika, dat nu. nog nummer één staat, zal spoedig worden ingehaald. De risieo- factoren die in ons land een grote rol spelen zijn een hoge bloeddruk, het hoge cholesterol in het bloed en het' roken. Dat deze risicoverzwarende fac toren opeens bij veel meer mensen gesignaleerd worden heeft volgens dr. Bonjer verschillende oorzaken. Zo noemt hij het wegvallen van zware li chamelijke arbeid door de mechanisa tie. 'Maar dat de mensen in plaats van de fiets of de benenwagen nu de auto of het openbaar vervoer naar hun werk nemen speelt een nog veel grotere rol', aldus dr. Bonjer. - Verder hebben de sterk gestegen in komens er in ons land voor gezorgd dat de mensen veel meer eieren, vlees met vet en boter eten dan vroeger. Een zwaarder lichaamsgewicht is daarvan het gevolg. Bovendien zorgt het groeiende autopark voor een toe nemend aantal stresssituaties. Tegen over het verschijnsel van een afne mend roken door de bevolkingsgroep van middelbare leeftijd staat het feit dat veel meer jongeren en vrouwen gaan roken, en we lin die mate dat uit eindelijk het aantal rokers nog steeds stijgt. Hieruit kan ook voor een deel BREDA Noord Brabant blijkt nog steeds de provincie met naar verhou ding de meeste werklozen. Eind au gustus stonden bij de Brabantse ge westelijke arbeidsbureaus 13.240 man nelijke werkzoekenden ingeschreven; dat is 3,2 procent van de mannelijke beroepsbevolking tegen een landelijk gemiddelde van 2,5 procent Ook de werkgelegenheid voor vrouwen ont wikkelt zich in Brabant zeer ongun stig. Hun aantal bedroeg eind vorige maand 3.669. Meer dan de helft van de mannén (7.123) was al langer dan een half jaar werkloos. De marge is vooral on gunstig ln de bouwsector, hoewel de vraag naar .geschoolde bouwvakarbei ders wel groot is. Ook zijn er veel werkloze handels- en 'kantoorbedien den. Het dieptepunt in de metaalsec tor lijkt echter voorbij te zijn. De vraag haar metaalarbeiders is in Bra bant gestegen. De categorie 'minder geschikten' is in Brabant minder groot dan elders. Het landelijk percentage minder geschik ten bedraagt 23 proeent. van het aan bod, terwijl dat ln Brabant slechts vijftien proeent is. vkjVBO Op de rijksweg Roennond- Venlo in de gemeente Belfcld is. de 44-jarige. mevrouw -E.' Mommers-Wint- jes uit Belfeld bij. een verkeersonge luk om het .leven gekomen. Zij stak met haar fiets de weg over en werd daarbij gegrepen-door een personen auto. ADVERTENTIE verklaard worden dat het aantal hart- slindende onderzoek (voor de tiendui en vaatziekten onder jonge vrouwen schrikbarend toeneemt', aldus dr. Bonjer. Volgend jaar hoopt het COPIH zijn onderzoek uit te breiden tot twintig duizend werknemers. Voor het eerst zullen er dan ook ambtenaren onder zocht worden en wel in Tiel en Am stelveen, twee gemeenten die hierom hebben verzocht. Het kapitalen ver zend dit jaar moest 900.000 gulden worden neergelegd) wordt voor het grootste deel gefinancierd door het bedrijfsleven zelf. De overheid gaf dit jaar voor het eerst een subsidie van 2000 gulden. Dr. Bonjer noemde het 'ronduit krankzinnig' dat de overheid zo wei nig aan de prevéntie doet in de ge zondheidszorg. 'Met name in de be strijding, van hart- en vaatziekten werkt een preventieve zorg niet al leen levenbesparend maar ook sterk kostenbesparend', meenthij. Hoewel er bij de regering al tijden een advies ligt van de gezondheidsraad, waarin wordt aangedrongen op een bevol kingsonderzoek, is er tot nu toe niet méér van de grond gekomen dan een proefonderzoek onder tweehonderd man overheidspersoneel. Personeelste kort bij de rijksgeneeskundigedienst wordt als hoofdoorzaak hiervan ge noemd. Bovendien is een gebrek aan opvangmogelijkheden na gebleken hartafwijkingen een grotp moeilijk heid. aldus dr. Bonjer. UTRECHT De mogelijkheden om erfelijke ziekten te ontdekken,te ge nezen of te voorkomen zijnde laatste jaren aanzienlijk toegenomen. Maar het onderwijs in de erfelijkheidsleer is achtergebleven, en daardoor ook de toepassing in de praktijk, schrijft prof. dr. S. J. Geerts in Metamedica. het tijdschrift van de Katholieke art senvereniging. - Actieve opsporing van patiënten of mogelijke lijders is bij infectieziekten al gemeengoed, maar vindt bij erfelij ke ziekten nog nauwelijks ingang, al dus de Nijmeegse hoogleraar. De ac tieve toepassing van de huidige ken nis wordt volgens hem bovendien be lemmerd dcor het 'solistisch' optreden van veel artsen, terwijl de erfelijk heidsleer juist in samenwerking met anderen moet worden beoefend. Voor een deel van de nu bekende erfelijke ziektebeelden acht hij opsporing drin gend noodzakelijk, evenals opsporing van de 'dragers' die een ziekte aan hun kinderen "kunnen overdragen zon- der er zelf aan te lijden. Informatie op dit punt kan bijdragen tot een ver-. antwoord ouderschap.aldus prof Geerts LEEUWARDEN De veertienjarige Evert van Veldhuizen is. door een vrachtwagen overreden. Toen de vrachtwagen hem passeerde viel hij en kwam onder de wielen terecht. Hij was op slag dood. ADVERTENTIE ZATERDAG 22 SEPTEMBER INFORMATIE-INSPIRATIEDAG Sprekers: ANNE VAN DER BIJL '3 middags bekend als evangelist achter het IJze ren Gordijn. MICHAEL BOURDEAUX 's avonds 7.30 uur Anglicaanse predikant en directeur van het centrum .voor studie van godsdienst en communisme ln Londen. Bovendien zal er een nieuwe film wor den vertoond over christenvervolging in Kusland. Aanvang: 3 uur. Het programma zal ongeveer 9 uur afgelopen 2ijn. Plaats: Bergkerk te Zeist. Bergweg 9J. Be dag wordt georganiseerd door ..Kruistochten", adres: postbus 47. Er- melo, Maak uw predikant of voorganger attent op deze dag en probeer zoveel mogeUJk mensen mee te nemen. rfgdp^Pj. Van een verslaggever AMSTERDAM Twéé mannen met een nylonkous oyer hun hoofd hebben gistermorgen hét filiaal: van de spaar bank van de.Stad; Amsterdam aan de Willemsparkweg beroofd van waar schijnlijk zeventig mille. Toen de 36-jarige. G. B. L. Slot, die als 'plaatsvervanger- .van/de m'et'Vakari- tie zijnde kassier-beheerder optreedt, gistermorgen het.pand binnenging zag hij zich plotseling met de twee man- net) geconfronteerd:De mannen bon den hem aan hander. en voeten vast, ontnamen hem zijn sleutels' en' gingen naar de kluis. Toen zij de kluis niet open-, konden krijgen sleepten zij de geknevelde heer Slot mee en op de grond liggend moest déze precies, ver tellen hoe de kluis geopend kon wor den Nadat 7* het geld bemachtigd hadden verdwenen ze door .de voor deur, de geknevelde man op de. grond achterlatend. Na een paar minuten wist deze zich gedeeltelijk te bevrij den en alarm te.slaan. Hij was daar mee bezig toen hetpersoneel tegen negen,, binnenkwam,. Een intensieve jacht op. dejidaders léverde gisteren niéts'ón" RH Ö'StfA' IPGS GRONINGEN Opnieuw is er een confectiebedrijf in Groningen in ern stige moeilijkheden geraakt. De Zwa- con conféctie-industrie heeft surséan ce van betaling aangevraagd. Het be drijf telt .121 werknemers, waarvan-46 part-timers.' Gisteren is het personeel ingelicht Er is een aanvraag ingediend voor opne ming in de speciaal voor de werkgele genheid in de Groninger confectie-in- (ADVERTENTIE) dustrie opgerichte, stichting Herplaat sing Werknemers Cohfectie-industrie. In laatste instantie beslist de minis terraad daarover. De bedrijfsleiding kan niet garande ren dat'volgende week de lonen zul len worden uitbetaald. Het personeel heeft zich echter al bereid verklaard v/el door te blijven werken. Er zijn nog orders voor ongeveer een maand werk. Ook de bedrijfsvereniging is op de hoogte gesteld. Aangenomen mag wor den dat de werknemers hun loon wel betaald krijgen, ook als het bedrijf daartoe Zelf de middelen niet meer heeft De bovengenoemde stichting heeft onlangs-tijdelijk Mol in Nieuwe- schans onder haar hoede genomen en thans is. dat met Van Dam nog het ge- val. Dé vakbonden zullen pleiten dit ook met Ewacon te doen. Dit bièdt de gelegenheid een oplossing te zoeken. Het bedrijf is gespecialiseerd in da- mesconfectiemantels. Met de zomer mantels gaat 't niet zo goed door de ge weldige buitenlandse concurrentie en aldus-directeur W. M. Veenkamp als gevolg van gebrek aan kooplust voor de zomermantel ln het algemeen. Daardoor zit het bedrijf met eèn voor raad onverkochte mantels en onder- produktie. Het' aantrekken van loon- confectie bleek geen oplossing te brengen. Dit was zeifs verliesgevend. EINDHOVEN Belgische en Neder landse vakbondsbestuurders dringen er bij de raad van bestuur van Vre- destein Europa op aan hun 'waar schijnlijke onvermijdelijke reorganisa tie' voor de diverse vestigingen als één geheel door te voeren en niet in verschillende onderdelen. I11 een telegram aan de raad van be stuur wordt, los daarvan,, dringend verzocht de beslissing over de vesti ging in het Belgische Gent, waar 144 man werken, op dit momént in ieder gevhl nog niet te nemen. De raad van bestuur yan Vredestein bevindt zich momenteel in Amerika, waar de Europese problemen worden besproken met de top van het Good- rieh-concern. Eind oktober 1971 werd Vredestein door Goodrich overgeno men. HÈNGËLO, AR-fraetieleider Aan tjes heeft gisteren er zijn afschuw over uitgesproken dat het marxistische experiment in Chili op gewelddadige wijze de grond is'ingeboord. Hij "ver geleek de dood van president Allen- de met de moord op de Kennedy's én op Martin Luther King. Door een man uit de weg te ruimen kun je een hele beweging de grond inwerken, aldus rar. Aantjes. Hij zei dit op een verkiezingsbijeenkomst met kiezers in Hengelo bij een werk bezoek van twaalf AR-kamerlcden aan noordoost-Overijssel en. Twente. Van een onzer verslaggevers BREDA:Ovér de 'zeer; gespapnen' situatie bij de chocolade- én cacaofa briek Kwaita in Breda, gaan de vak bonden aanstaande .maandag praten met de directie van het bedrijf. Kwatta is'een deel van de Amerikaan se onderneming Continental Foods. De teruglbpende resultaten bij Kwatta is de oorzaak van onrust onder het 330 man personeel,.die vrezen dat een groot deel van- de .mensen ontslagen zal 'worden De ondememingsraad van Kwatta heeft gisteren een'gesprek ge had met de voorzitter van het bestuur van Continental Foods. De onderne mingsraad 7al in oktober een beslis sing nemen over 'de reorganisatieplan nen van het bestuur. CASTRICUM De 47-jarige mevrouw J. W. P. van Baarsen-ten Bra^k uit Santpoort is gistermiddag op de pro vinciale weg Zaandam—Castricum in haar autoverbrand na een frontale botsing met een.: vrachtauto. Dé be stuurder van 'de vrachtauto, die tever geefs probeerde haar uit de in brand, gevlogen personenauto te redden, werd met lichte brandwonden in het zie kenhuis in Alkmaar opgenomen. DOETINCHEM.De 76-jarige J. T. Dieker uit het Gelderse Wijnbergen (gem; Bergh)'is op zijn fiets geschept. T>nn door een personenauto en overleden. For ROERMOND De 64-jarige H. Van- neer uit het Limburgse Roosteren is Het partijbestuur van de PSP 7,egt in omgekomen toen de auto waarin hij een verklaring met ontzetting kennis zat slipte en tegen een boom terecht- te hebben genomen van de militaire kwam. De bestuurster werd zwaar ge- machtsgreep in Chili. Het doet een wond. dringend beroep op de regering-Den Van 0112e Haagse redactie r DEN HAAG- Staatssecretaris Kooijmans (buitenlandse zaken) vindt dat de omwenteling in Chili niet behandeld behoort ie worden door de algemene vergadering van de Verenigde Naties die dinsdag in New York begint- Het Is nog niet zeker of minister Van der Stoel ln zijn, algemene speech Ln New York. aandacht aan,.Chili zal schenken, maar Nederlandzal in ie der geval geen initiatief nemen om de zaak ter behandeling op de agenda- ge plaatst te krijgen. Nederland stelt zich op het standpunt dat de omwén- teling een binnenlandse aangelegen heid van Chili -is.' -Het handvest van de VN laat niet toe dat deze organisa ties zich. in de binnenlandse aangele genheden van lidstaten mengt Een uitzondering op deze regel wordt ge maakt als. er van .buitenlandse inmen ging sprake is geweest of als de vrede in het algemeen wordt bedreigd. 'We beschikken nog over weinig informa ties ten aanzien van de toestand in Chili, er zijn nog helemaal geen be wijzen dat een derde mogendheid bij dé omwenteling direct betrokken is geweest', aldus dé staatssecretaris. Hij meende dat behandeling van .de Chi- leénse kwestie een gevaarlijk prece dent zou opleveren, omdat dan de weg wordt geopend om in' de VN al lerlei binnenlandse aangelegenheden van lidstaten aan de orde te stellen. Overigens heeft Cuba dé coup in Chi li al voor de veiligheidsraad van de' Verenigde Naties gebracht Dit speci aal omdat een Cubaans schip zou rijn a angevallen. 'Voor de algemene vergadering zijn nu al 104 agendapunten ingediend. Bui tenlandse zaken venvacht dat de pro blemen in het Midden-Oosten, zoals al eerder het geval is geweest, een zwaar stempel op de vergadering zal druk ken. Belangrijke punten die verder behandeld zullen 'worden is de situa tie in Noord- en Zuid-Korea, in zuide- lijk-Afrika en een debat over ontwa pening. Uyl om haareerder uitgesproken sympathie .voor de ontwikkeling, in Chili nu tot uitdrukking te brengen door een 'kraobtig protest in Was hington en een opschorten van de fi nanciële steun aan Chili die iri han den van dejunta dreigt te raken en dit nieuwe bewind niet te erkennen. Boerma bepleit wereld-voedselvoorraad De omvang vSn deze voorra den zou moeten worden vast gesteld in nauw overleg tus sen de ontwikkelingslanden eh de graanexporterende westerse landen. Dr. Boerma, die dit gistermid dag zei op de algemene verga dering van de. Heidemaat schappij in Rotterdam, zal het voorstel indienen op dé eerst komende FAO-conferentie in november. Hij wil ook, dat de voornaamste graanprodjiceren- de westerse landen zich. ver binden hun produktie op peil te houden, tenminste op het zelfde niveau als dat van de afgelopen jaren. Dat de graan voorraden'in de wereld de laat ste jaren (mede door de grote leveranties van de VS aan Rusland) zijn verminderd, noemde hij verontrustend. 'Op het ogenblik zijn de we reldvoorraden van tarwe op het laagste niveau sinds.twin-. tig jaar, terwijl in die tijd de wereldbevolking met vijftig procent is toegenomen. Die af name is nog versneld doordat de voornaamste" graanexporte rende landen hun voorraden bewust hebben verminderd omdat deze voor hen een last zijn. Hoe verschrikkelijk de gevolgen daarvan kunnen zijn, is nog onlangs gebleken in grote delen van Afrika, waar dóór droogte zo'n zes miljoen rechtstreeks met hongersnood werden bedreigd'. De FAO-directeur registreerde overigens meer wanverhoudin gen tussen het westen en de derde wereld: 'het is toch wel een vreemde zaak dat de Eu ropese Gemeenschap de boe ren in haar lidstaten zeshon derd gulden betaalt voor elke koe, die zij slachten om op die manier de produktie van gesubsidieerde melk te verla gen, terwijl het gemiddelde jaarinkomen van een Afrikaan óp het platteland minder dan 150 gulden is'. Dr. ir. F. Sonneveld, president van de raad van bestuur van de Heidemij, pleitte voor meer samenwerking bij de uit voering van ontwikkelingspro jecten met de lokale bevol king. Als voorbeeld noemde hij het groenteteelt-project van de Heidemij in-Senegal, waar op een terrein van 350 hectare nog maar enkele Eu ropeanen werken, tegen, in het drukke seizoen,-enkele duizen den Scnegalezen. Wanneer het project tegen 1980 tienduizend hectare groot zal zijn, zullen er vele duizenden Scnegalezen werken voor een inkomen, dat duidelijk boven het gemiddel de in Senegal ligt. Op dit pro ject, waarvandaan de afgelo pen winter twee miljoen kilo groente en fruit via Neder land over West-Europa zijn gedistribueerd (wanneer het project klaar is zullen dat tweehonderd miljoen kilo zijn), 2al ook een "vakschool voor de Senegalezen tot stand worden gebracht. Om het effect van die ontwik kelingsprojecten zo groot mo gelijk te doen zijn, overweegt de Heidemij nu in de statuten van haar. lokale vestigingen de bepaling op te nemen, dat winsten, dié ter plaatse wor den gemaakt, voor een flink deel worden bestèmd voor herinvestering in het betref fende land. Vervolg van pagina 1. - verklaard, dat het beleid-Den Uyl in-., zet. zal moeten zijn bij de raads- 'én statenvérkiezingen van volgend jaar. 'Een goed resultaat voor de PvdA'ver groot de kansen van een progressieve politiek, ook -landelijk.Geef daarom' Den Uyl een steun in de rug', .aldus Van der Louw. "V: Overigens had hij op enkele onderde len wel kritiek op het kabinetsbeleid. Hij waarschuwde dat de plannen ter verdubbeling van de, huurwaarde van eigen woningen nief ^diegenen zullen mogen duperen, die Undanks een laag inkomen door de woningnood naar ei gen woningbezit zijn gedrongen. Op merkelijk was dat Van der Louw uit drukkelijk zijn- verontwaardiging uit sprak-over de- behandeling -van Sow- jet-intellectuelen, zoals Boekowslri, Amalrik» Solzjenitsjih én Sacharow in eigen land. Hij riep ook op tot massa le ondersteuning van de actie tegen de verkoop door Albert Heijn van An golese koffie. CHILI J- '.Al' Het congres heeft met enkele ogen blikken stilte de omgekomen Chileén- se president Allende herdacht.. Van der Louw -zei dat in Chili weer-eens is gebleken, hoe lang de weg is die socialisten moeten gaan, als zij goede democraten-willen zijn. Het congres werd gisteravond toege sproken door de Chileense politicus Carlos Parra, die 's morgens uit Don- den op Schiphol was aangekomen. Parra, die tót de radicale Chileense partij behoort en.als Europese verte genwoordiger van de regering Allende optrad, pleitte ervoor dat Nederland binnen de EEG het initiatiefzal. ne men om .de nieuwe machthebbers ih Chili erkenning te onthouden. Hij. gaf Nederland ook de raad de ontwikke lingshulp aan zijn land voorlopig op. te schorten. 'Ik zal dit nieuwe fascisti sche regime blijven bevechten, zoals de plicht is van iedere socialist in' en buiten het land', aldus Parra. - Eén delegatie van het PydA-congres zal vandaag in Amsterdam deelnemen aan de protestdemonstratie tegen de gebeurtenissen in Chili. OPSCHORTEN Het congres nam gisteravond een'mo tie aan, waarin het zich uitspreekt voor opschorting van de lopende fi nanciële en technische hulp aan: Chili. In de motie staat dat de Nederlandse regering de Chileense junta voorlopig niet moet erkennen en dat zij de mo- getijkheden moet onderzoeken dé te genstanders van de junta en politieke vluchtelingen hulp te bieden. Het par- tijbestuur zal in overleg met de radi cale partij van Chili hetzelfde moeten" 'doen.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 5