uteiv m Industriebond NKV weigert cao Hoogovens Lector vraagt om vervolging van boycotters i TY-oog gaat al vroeg open. Commentaar ^et weer' ^et werk en nos vee"meer p'e'ten ervoor: Ontspanning Generaal-majoor Wijting topman van krijgsmacht Septemberzomer re er rappor ten schoolhaar vrijheid Prinsjesdag meest geschikt? m 1 en 5 mei TKOLW/CT-AiRTET ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1973 BLYYEXLAND T5/K7 RB h *m zijn- ;.Kf A' ,K;:v Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De' viering van het regeringsjubileum van konin gin Juliana op 5 september, is tot nu toe misschien wel het beste 'pleidooi' geweest voor het vie ren van een nationale feestdag aan het eind van het zomersei zoen- Een nieuwe discussie over de ontkoppeling van de verjaar dag van de koningin en de na tionale feestdag lijkt daarom zinvol en gewenst. Zoveel mensen zijn er op de been als er aan het eind van de zomer een nationaal feest gevierd wordt (opname op de Dam in Amster dam op 5'september j.l.) Prinsjesdag li 28 14-5-73 13 «ur aanhoudend droog onder redactie van loes smil f.t |p Bondskanselier Brandt heeft deze weck een-paar opmerkingen over dc Westduitse ontspanningspolitiek ge maakt, die sommigen niet van hem zullen hebben verwacht. Deze politiek kan er, zo zei Brandt, niet toe dienen om invloed te oefenen op de binnen landse toestand in communistische landen. Haar doel bestaat uitsluitend hierin, normale betrekkingen mét Wcst-Duitslands oostelijke buurstaten te scheppen. Of de inwoners van die staten onderdrukt worden, cn in welke mate, doet er dus althans in dit opzicht -niet toe. Om dit te bena drukken, liet Brandt zich zeifs ontval len, dat zijn regering haar ontspan ningspolitiek zou voortzetten, zelfs als Stalin nog heerser in het Kremlin zou Dat regeringen zich bij hun streven naar handhaving en verdieping van de vrede niét kunnen laten leiden door hun opvattingen over het binnenlandse gedrag vin andere regeringen, is een wijdverbreide mening. Zij steunt meest al op de gedachte, dat buitenlandse politiek uitsluitend de belangen van het eigen land moet dienen. Zeker in Nederland wordt deze stelling soms hartstochtelijk bestreden, zij het. zel den op regeringsniveau. Sommigen wekken daarbij zelfs de indruk, dat het de hoofdtaak van een minister van buitenlandse zaken zou moeten zijn om, ongeacht het effect, de handel en wandel yah buitenlandse regimes te kritiseren. Geen van beide opvattingen lijkt ons juist Door de niet-inmenging in an-, dermans binnenlandse zaken te verhef fen tot een onaantastbaar principe (hetgeen Brandt deze week leek te doen), kan een regering zich te ge makkelijk afmaken van de vraag, of ze door politieke pressie wellicht het lot van onderdrukten elders zou kun nen verlichten. Dat zulke pressie soms effect kan hebben, heeft de houding van het "Amerikaanse Congres jegens het Russische emigratiebeleid voor Jo den bewezen. Uitspraken van Sacha- row wijzen in dezelfde richting. Anderzijds mag men de kansen die hier liggen, niet overschatten. Het zou onverstandig zijn, naar het middel van politieke druk te grijpen, wanneer er geen reden is om te vermoeden, dat het beoogde effect kan worden be reikt. Met een buitenlandse politiek die zich door morele overwegingen laat leiden zonder acht te slaan op het nuttig resultaat, is niemand gediend. Dat de pleitbezorgers van zo'n beleid daarvoor, altijd voldoende t^og hebben, zou een iets. te boude bewering zijn;. Wat de. Opmerkingen van Willy Brandt betreft,' 'moet ten slotte worden ge zegd, dat de praktijk bij hem blijkbaar royaler is dan de leer. Zo is ook de Westduitse regering van plan om op de Europese Veiligheidsconferentie, die volgende week in Gènève wordt hervat, met kracht te streven haar een vrijere uitwisseling van mensen en ideeën tussen Oost cn West. En als dat geen poging is om de binnenland se toestand iii Oost-Europa té verbete ren, wat is het dan wel? Een nationale feestdag als slot van de zomer Koningsgezinder! en republikeinen én de massa daartussen die alles om het even is, zullen het eens moeten zijn met de constatering dat op 5 septem ber een geslaagd feest gevierd is. Niet alleen het mooie.weer was daaraan debet, andere factoren beïnvloedden de feestelijkheden evenzeer gunstig. Ze zijn belangrijk genoeg om bij een keuze van het tijdstip voor de natio nale feestdag gewicht in de schaal te leggen. Een pleidooi voor ontkoppe ling van de verjaardag van het staats hoofd en de nationale feestdag is nog urgenter, nu Nederland in.de (nabij- e?) toekomst geconfronteerd kan wor den nrdt een koninginnedag in het hartje van de winter de verjaardag van prinses Beatrix op 31 januari. Waarom een nationale feestdag aan, het eind van het zomerseizoen? Onze weerkundige medewerker heeft bij een vluchtig onderzoek over de laatste twintig jaar uitgerekend dat de datum van eind augustus eèn gemiddelde temperatuur had van 16.2 graden Cel slus tegen 30 april 9.6 graden Celsius en 31 januari twee graden Celsius. Neerslag van betekenis kwam achttien maai op 31 januari voor, vijftien keer op 30 april en veertien maal op 31 au gustus. De klimatologische voordelen zijn dus duidelijk. Maar het tijdstip van 31 augustus is vooral van belang in een omgeving die voornamelijk beheerst wordt door een agrarische samenleving. Ondanks verstedelijking en industrialisering is dat in Nederland altijd nog het geval. De boeren vormen in feite Öe belang rijkste schakel in de produktiehuis- houding, wat zij voortbrengen is van vitaal belang voor de primaire behoef te van de mensen. Dat wordt wel eens onvoldoende onderkend. Een goede vjjjftig jaar geleden deelde bijna heel Nederland nog in de vreug- i-.ii.~-"zf j *V: j'é;' es* Van onze Haagse redactie DEN HAAG De ministerraad is gisteren akkoord .gegaan met de be noeming van generaal-majoor A. J. W. Wijting van de Kon. Luchtmacht tot voorzitter van het comité Verenig de chefs van Staven. Generaal Writing volgt in deze functie lt-generaal W. van Rijn op. die ontslag heeft geno men, omdat hij het niet eens was met het beleid van minister Vredeling (defensie). Generaal Wijting die met ingang van 5 november zijn nieuwe taak in de rang van luitenant-generaal aanvangt zal in de nieuwe defensie-structuur de functie van chef van de defensiestaf krijgen. De reorganisatie van de defensiestructuur, diénader uitge werkt zal worden in de defensienota die begin-volgend jaar verschijnt, be oogt een grotere samenhang tussen het beleid van de verschillende krijgs macht-delen te bereiken. In de nieuwe organisatie zal de chef defensiestaf op elkaar afgestemde adviezen aan de po litieke leiding moeten voorleggen over opbouw en uitrusting van de krijgsmacht-delen. Volgens de normale procedure had in plaats van lt.-gen. Van Rijn de huidi ge chef-luchtmachtstaf, generaal J. H. Knoop, benoemd moeten worden. Mi nister Vredeling heeft de normale hiërarchieke opvolging- echter bewust doorbroken, omdat generaal Wijting jonger is en dus langer in zijn nieu we functie kan blijven, waardoor de continuïteit van het beleid wordt be vorderd. 'De beste, man op de beste plaats was bij deze benoeming mijn uitgangspunt', zei minister Vredeling gisteren. Hij benadrukte dat de be noeming in nauw overleg met gene- raal Knoop is voorbereid. Minister Vredeling zei niet de indruk te hebben dat deze verbreking ran de hiërarchieke lijn ontstemming bij de militaire top van defensie zou veroor zaken, maar zeker kun je daarvan na tuurlijk nooit zijn, voegde hij daaraan toe. Gen.-maj. Wijting is 48 jaar en mo menteel commandant van het com mando taktische luchtstrijdkrachten, m 1942 begon hij zijn militaire car rière op 17-jarige leeftijd als leerling- Spitfire-püoot in Engeland. UTRECHTDe Industriebond NKV zal de cao bij Hoogovens niet teke nen. Dit omdat de Hoogoven-directie op het punt van de prijscompensatie 'al net zo halsstarrig blijkt te zijn als de metaalwerkgevers van de FME'. Zoals bekend heeft de Industriebond NKV, in tegenstelling tot de indus triebonden van NW en CNV de lan delijke metaal-cao ook niet getekend. Bij Hoogovens heeft de bond onge veer 3000 leden. Evenals, op landelijk niveau verspeelt de katholieke bond door het niet on dertekenen van de cao ook bij Hoogo vens de vakbondsbijdragen, die in dit geval ongeveer 150.000 zouden heb ben bedragen. Hoogovens hééft zich wel bereid verklaard de Industriebond NKV dé faciliteitente geven die de bond in staat moeten stellen 'construc tief deel te nemen aan hét overleg over de volgendecao: studiemogelijk heden voor ledén en kaderleden, faci liteiten voor het bedrijvènwerk e.d. de van het oogstfeest zo ontroe rend mooi beschreven door vooral Vlaamse schrijvers als Stijn Streuvels en Felix Timmermans. In Vlaanderen had je na het binnenhalen van het laatste hooi het zogenaamde 'wafelen- fek'st', nadat het koren binnen was werd het oogstfeest 'gevierd en kwa men de duizenden 'pikkers', boerenk nechts en boerenmeiden bijeen om mét burgers 'en buitenlui te plezieren. In veel dorpen in de Betuwe wa ren voorbeelden te over zag je dat óp 5 september-fiet regeringsjubileum iverd aangegrepen om dat oogstfeest te. vieren. De spanning bij de boeren of ze alles wel op tijd binnen zoudèn krijgen, was geweken. Er waren, boe renwagens"' beschikbaar om mee te doen aan soms uitbundige optochten. Toeschouwers(werden erbij betrokken, bij het feest en bij de oogst die bin nen gehaald .was. Er is daarom alle reden om rekening te houden met de 'boerenhuishouding' bij een .tijdstips bepaling voor de nationale feestdag. Hét zou een gelukkige combinatie zijn als de nationale feestdag zousamen vallen met prinsjesdag. Twee jaar ge leden is daarvoor in de commentaar-, kolom vap Trouw-Kwartet een plei dooi gevoerd. De aanleiding was toen de (inmiddels afgestemde) grondwets wijziging prinsjesdag voortaan niet meer op de derde dinsdag in septem ber te houden, maar op de laatste dinsdag in augustus en natuurlijk piet minder het sombere perspectief van de viering van een koninginnedag in het jartje van dt' winter op 31 januari. Om praktische redenen (de korte tijd die het parlement heeft om voor oudjaar alle begrotingsstukken al te handelen) zijn er in Den Haag nog heel wat voorstanders van ver-' vroeging van de, grondwettelijk vast gelegde datum van prinsjesdag. Als dat zou gebeuren en de suggestie van deze krant van twee jaar geleden zou worden doorgevoerd, zoii dat een kans zijn alle stromingen in Neder land de kans te geven de nationale feestdag op de eigen wijze te interpre teren en te vieren. De koningsgêzin- den zouden op die dag het bestaan van de monarchie kunn'dn Vieren, de 'republikeinen' zouden een nieuw de mocratisch jaar inwijden, de menden die van de parlementaire democratie houden zouden meer inhoud gegeven' zien aan het instituut van de statén- generaal en op het platteland zou het oogstfeest meer inhoud hebben en de boeren zopden meer waardering krii.- gen. Voor de bestuurders: die de leer der repressieve tolerantie huldigen moet het tijdstip uitermate gunstig voorko men, omdat veel actiegroepen- wind uit de zeilen genomen wordt-te de monstreren Er zijn nog een paar redenen waarom dt' nationale feestdag losgekoppeld zou moeten worden van de verjaardag van het staatshoofd. Op die maniér krijgen namelijk bevrijdingsdag (5 mei) en de dag van de arbeid (1 mei) weer heel wat meer inhoud. De laat ste vijfentwintig jaar zijn die dagen door de viering van de nationale feestdag op 30 april naar de achter grond geschoven en eigenlijk is dat Van onze weerkundige medewerker Dit weekeinde blijft de natuur door feesten. De zon vervult een hoofdrol en de kans op regen blijft, uitermate klein. De middagtemperaturen berei ken in het binnenland waarden van 20 tot 23 graden. Dat de zomer nog steeds kerngezond is, komt door de bestendigheid van een hogedrulzzone ven Schotland tot de Zwarte Zee, waarvan het zwaarte punt zich van de Noordzee .naar de Balkan verplaatst (1026 millibar). Dit maximumslaagt er met veel sne den.- Er zijn minima die via Noord- Scandinavië naar Rusland gaan en ver der is ér een lagedrukgebied ten wes ten van de.golf van Biskaje dat lang zaam in noordoostelijke richting op dring t: - ln zuidwest-Frankrijkwaar het an ders, bij een Atlantische wind, koeler is dan elders in Frankrijk, werd het gistermiddag bij zuidoostelijkewind voor de afwisseling eens tropisch. In de Vendée, Saintonge en Les Lahdes steeg de temperatuur tot 30 a 32 gra den met een topper in Chassiron. Dit station meldde gisteravond een chaoti sche onweerslucht, overigens zonder dat het ergens nog tot donder of blik sem was gekomen. Tot op dit moment heeft De Bilt twee officiële zomerse dagen van 25 graden of wanner, gemeten, juist normaal De vliegbasis Twerte staat op vier zomer se dagen (normaal 3) evenveel als in Beek, waar het op 5 september j.l. 31.3 graad C. werd. We moeten tot 1964 teruggaan om meer zomerse da gen in een septembermaand te vin den: Ticente toen 5, en Limburg 7. In september '59 kwam Gemert op 8 en in september 1949 registreerden De Bilt en Maastricht respectievelijk 8 STOCKHOM HAMBURG ADAM URS.UN nOUJS ZURICH BELGRADO BOEKAREST BARCELONA ISTANBOu PAIMA ALSERS TUNIS* ANP/KNMI toch een beetje een vorm- van intole rantie tegenover 'andersdenkenden'. Er zijn nu eenmaal veel mensen die 5 mei, de dag van de arbeid of prinsjes dag belangrijker vinden dan koningin nedag. Door een" nationale feestdag te verschuiven naar de eerste dinsdag in september iaat je iedereen in zijn waarde. Ook de koningin zelf trou wens, mag je veronderstellen. Want 't moet toch een aardig en prettig idee zijn je verjaardag te vieren,, zonder te moeten voldoen aan allerlei, represen tatieve verplichtingen. Een défilé voor het bordes van Soestdijk is na tuurlijk een mooie vorm van aanhan kelijkheidsbetuiging. Maar de konin gin. wordt er wel een hele morgen mee uit de familiekring gehaald. Op de nationale feestdag op de eerste dinsdag van septemberzal volop gele genheid voor dat défilé zijn en zal hot voor de koninklijke familie heel wat aangenamer wezen enkele uren op het bordes te moeten doorbrengen. Volgens de rijksvoorlichtingsdienst is hét nog nooit voorgekomen in de Ne derlandse monarchie, dat de verjaar dag van het regerend staatshoofd ook geen nationale feestdag was. In Enge land is het al tijdenlang gewoonte dat op de eerste zaterdag in juni nationa le feestdag wordt gevierd in de vorm van 'trooping the colour', of 'the Queen's official birthday' (de konin gin haar officiële verjaardag). Maar met de verjaardag van koningin Elisa beth heeft dat feest niets te maken. Die viert haar verjaardag in alle be slotenheid in april. Misschien dat ko ningin Juliana wel jaloers op haar is. Van een verslaggever DELFT Lector dr. ir. A. Verruijt van de afdeling weg- en waterbouw kunde van de TN in Delft heeft de officier van justitie in Den Haag in óverweging gegeven een vervolging in te stellen tegen studenten, die vorig jaar onderwijs gevolgd'hebben, zonder collegegeld betaald te hebben. Bij zijn brief voegde de -lector een lijst met namen van studenten die zich"aan deze overtreding schuldig ge maakt hebben, mét een opgave van de practica en oefeningen waarbij de overtreding geconstateerd was door enkele docenten. Een paar van deze docenten hadden een dag vóór deze brief aan de'officier van justitie de minister van onderwijs schriftelijk ge vraagd een besluit van - het Delftse college van bestuur te schorsen of te vernietigen om niet-ingeschreven stu denten die een registratieformulier hebben ingevuld, te beschouwen als examenstudenten. Ook het besluit dat alle op deze manier geregistreerde studenten actief en; passief kiesrecht hebben, zou volgens de docenten ge schorst of vernietigd moeten worden. Lector Verruijt verwijt het eoliege van bestuur dat het eerst inlichtingen bij de afdeling weg- en waterbouw kunde heeft ingewonnen om niet-beta- lers te kunnen vervolgen en. dat het bestuurscollege later op dit voorne men Is teruggekomen. Inmiddels is één van de genoemde docenten, prof. ir. W. C. Bischoff van Heemskerck, dekaan van de afdeling weg- en water bouwkunde overleden. Zoals-in een deel van onze vorige op lage gemeld vindt staatssecretaris Klein dater voor studenten geen ar gumenten meer zijn om geen college geld te betalen.- Wie niet betaalt, zal later toch .moeten betalen. Dr. Klein heeft dit tegen het Groningse collége van bestuur gezegd max. neer- temp. slag en 9. Superzomers was september 1947 met De Bilt op 10, Maastricht op 13 en Gemert op -14 zomerse dagen. Tenslotte even een antwoord op dc vraag hoe het er in onze zomer in Groenland eigenlijk voorstaat. Hier enkele temperaturen van vrijdagmid dag 4 uur: Danmarkshavn op 77 gra den noorderbreedte aan de oostkust: minus 2 graden bij een krachtige west-noordwesten wind en drift- sneeuw. Holsteinberg op 67 graden noorderbreedte aan de zuidwestkust: plus 9 graden en de Amerikaanse ba sis Tkule op 77 graden noorderbreed te aan de noordwestkust minus 5 gra den C. f.SMI Amsterdam onbew 18 0 De Bilt motregen 0 Deelen onbew 19 0 Eelde mist 21 0 Eindhoven onbew 18 0 Den Helder onbew 17 0 Luchth. Rtd. mist 18 0 Twente onbew 20 0 Vlissingen onbew 20 0 Zd. Limburg onbew 19 0 Aberdeen geh bew 16 0 Athene licht bew 26 0 Barcelona licht bew 0 Berlijn licht bew 16 0 Bordeaux onbew 25 0 Brussel onbew 20 0 Frankfort onbew 19 0 Genève zwaar bew 22 0 Helsinki zwaar bew 11. -0.4 Innsbruck mist 22 0 Kopenhagen zwaar bew 18 0 Lissabon regenbui 24 15 Locarno regen 24 0.1 Londen onbew 20 0 Luxemburg onbew Madrid half bew 28 0 Malaga licht bew 30 O MalloTca mist 31 O Munch en onbew 18 0 Nice geh bew 26 0 Oslo zwaar bew .17 0 Parijs licht bew 23 0 Rome half bew 28 0 Split onbew 26 0 Stockholm licht bew 12 0 Wenen zwaar bew 17 0 Zurich licht bew 20 0 Casa Blanca onbew 25 0 Istanboel zwaar bew 23 0 Las Paknas z onbew 26 0 New York zwaar bew Tunis licht bew 31 0 Hoos water: 16 september: Vllssingen: 3 53- 16.03: Haringvlietsluizen: 3.33-17.54: Rotter dam: 6.46-18.51: Schevenlngen: 5.00-17,22: IJ- muiden: 5.37-17.59; Den Helder: 10.05-22.12: Harlingen: 12.12-: Delfzijl: 1.59-14.09. 17 SEPTEMBER: Vllssingen: 4.28-16.41: Ha- ringvlletsluizen: 6.10-18.34: Rotterdam: 7.23- 19.33: Schevenlngen: 5.37-17.38: IJmuiden: 6.17-18.3S; Den Helder: 10.36-22.46: Ha-Iingen 0 34-12.48: Delfzijl: 2.59-14.50. dichtbij Vroeg of laai zal iedereen vandaag wel even de talevisie aanzetten. Want dat kan bij hoge uitzonde ring: héél vroeg of héél laat. Van wege z'n vijftigste verjaardag mag de AVRO om zeven uur ol zijn te levisie-oog opendoen, en Willem Duys goeiemorgen laten zeggen en nog veel meen Om tien over zeven volgt het vroegste NOS-joumaal en om kwart over- zeven het eerste echte (kinder-)programma: Bibele- bóns. En vanaf dat moment doel de televisie tot 's nachts half én geen oog meer dicht en wie van te levisie houdt, kan dus zijn hart ophalen. - Wie gaat er om zeven uur 's mor gens op de vrije zaterdag al voor zijn toestel zitten? Zomaar wat te lefoontjes links en rechts in het land leverden dit resultaat op: De heer Van Zijtveld (niet AVRO's popfiguur Cees) uit Utrecht: 'Dat ben ik zeker niet van plan. Misschien wel af en toe, maar niet de hele dag. Mijn zoon zou wel naar het sportpanorama willen kijken, maar die is overdag niet thuis. Er zal hier maar een zeer geringe belangstelling zijn.' Mevrouw Moraal (niet van Jan Moraal) uit Amsterdam: 'Zoveel tijd zal ik wel niet hebben en ik vind het trouwens, zonde van het mooie voeer. Ik ben een werkende vrouw en deze zaterdag ben ik maar toevallig vrij. Bovendien ga ik naar mijn zieke dochter, dus ik zal m'n handen vol hebben aan de kleinkinderen.' Achttienjarige Sietze Bremer (heeft niets te maken met Televi- ziers Ria) uit Groningen: 'Mijn zusje van twaalf is wel- fan plan naar de kinderprogramma's te kij ken, ikzelf naar sport en m'n óu-_ ders misschien naar Wie tan de drie.' Of zijn vader om tien over zeven near het nieuws gaat kij ken? 'Zeker voor die vijf minuten uit bed en dan er weer in!. Dan kan ie net zo goed om tien uur op staan en naar de radio'luisteren.' Mevrouw Keyzer (niet de vrouw van de AVRO-voorzitter) uit Rot terdam: "s Zaterdags heb ik wel wat anders te doenM'n drie kin deren zullen wel wat kinderpro gramma's bekijkenmaar óm. kwart over zeven slapen ze nog. En mijn man houdt welaan sport, maar als het mooi' weer is gaat ie liever. vis sen dan voor de. televisie' zitten.' Het spijt mevrouw Emmink. (geen familie van Herman) uit Amster dam wel een beetje dat ze net voor deze zaterdag al kaarten voor een concert in Monn'ckendam. heeft. Dat laat ze niet lopen, maar 'an ders hebben we zoiets wel vaak aan staan.' De heer Duys uit Venlo zit in elk geval niet om zeven uur al- naar naamgenoot en meer ook niet Willem te kijken. Hij is met verlof thuis, want 'ik ben zeeva rend-en ov zee kan ik niet uitsla pen.' Vandaar dat hij het deze, och tend beslist icèl zal doen. De rest van de dag kijkt hij alleen tv 'als het interessant is. Sport, dat zit er wel in.' De AVRO zelf is intussen 'zo'n beetje op alles voorbereid. Er zijn al mensen geweest die gezegd heb ben: dat willen we meemaken, die 17'/i uur tv. Te zijner tijd gaan we de cijfers over kijkdichtheid en waardering in elk geval naar bui ten brengen.' En dan zullen we pas toeten hoeveel kijkers deze ma rathon uitgezeten tlebben. ÉfPNfliÉMillSwt'iïïf Dc Bibelebonse kinderen zijn er vanmorgen in het jnblleum-AVRO-pro- gramma ai vroeg bij: om kwart over zeven probeert presentatrice Mar- greet Heemskerk ze al .onder de douche te'stoppen, maar'daar zijn:niet alle Bibelebonse kindertjes éven dol op (zie ook: 'tv-oog gaat'al Vroeg open'). Engelse scholieren hebben er iets op gevonden om hun schoolvakan ties zelf te verlengen. In navolging van de Verschrikkelijk Vurige Voetbalfans in hun land, dié hun haar in de kleuren van'hun gelief de club laten verven, heeft een aantal schoolkinderen het popidool David Bowie als lichtend hoofd voorbeeld gekozen. Lichtgevend zelfs soms, als je de veertienjarige Andrew Sharp neemt. Net als voor al zijn leeftijdgenoten hield ook voor hem deze week helaas de gro te vakantie op en moest hij weer naar zijn Londense school, waar hij arriveerde met .paars geverfd en gepiekt 'haar, la David Bowie - vindt 'hij zelf tenminste. 'Je komt maar terug als je er weer normaal uitziet', kreeg hij te horen en hij mocht naar huis. Vijf tienjarige. Va lerie Crawford, zag- haar David Bo wie weer heel anders en verscheen in Bournemouth op school met fel geel en blauw geverfde lokken. Ook zij mocht onmiddellijk op nieuw met vakantie. De ouders van de kinderen zijn. het allerminst eens met de beslissing van de schooldirectie. Mevrouw Crawford liet verontwaardigd we ten dat zij haar dochters hoofd 'erg mooi en modern' vond. De militair is vrij in de keuze van zijn haardracht, lezen we in het Algemeen Marineweekblad. Niet VPrhi)nPll dat hij daarin volledig vrij. zou uuucil 2ijn, want regels moeten er in het leger zijn. De militair moet in elk geval, al dus volgt uit het leerzame bericht, voldoen aan persoonlijke en be- drijfsveiligheidseisen, aan groeps- hygiënische eisen en operationele eisen. Dat komt er op neer, dat 'de haardracht schoon en -goed onder houden' dient té zijn. wat nog enigszins begrijpelijk uit de verf komt als 'groepshygiënische'. eis. Maar nu.de rest: 'Noch de persoon lijke. nóch de bedrijfsveiligheid wordt geacht te wórden bedreigd bij het dragen ran bakkebaarden,- baard of snor, of'een kapsel-dat dicht 'aansluit aan. het hoofd én dat niet over oren, ogen of (boord of kraag valt. In dat laatste geval voldoet de haardracht kennelijk niet aan dc pertoonlijke of be- drijfsveüigheidseisen" en dan moét de persoonih kwéstié.'blj de vér-.' vulling, van de functie ,eèn doelma tige beschutting' - volgens voorge schreven model dragen. En hoe bepaal* je' nu wanneer je zo'n be schutting welof niet moet dragen? Dat bepaal je helemaal niet:- "De minister wijst de commandanten of de functionarissen aan; dié'ge rechtigd zijn te bepalen bij welke werkzaamheden of dienstverrich tingen het dragen van een derge lijke beschutting overbodig is'.'-Die vrijheid heeft de militair zélf dus ook niet. evenmin ahriin een over zees gebiedsdeel of in-'het buiten land, waar 'de vrijheid van haar drachtkeuze wordt beperkt door' de ter plaatse geldende nonnen'. "En de beperking gaat riog verder: 'Bij een internationale staf wordt de haardracht bepaald door de in die staf geldende voorschriften' In hoeverre mag je dan als mili tair dus je. eigen haardracht ki*. zen? Gooi dat maar in je dienstpet Een boek, getiteld 'Geboorterege ling', dat te Bombay in India werd uitgegeven, bevat de volgende waarschuwing van de uitgever 'El ke vermenigvuldiging ten strengste verboden zonder onze schriftelijke toestemming*. Aldus een citaat in Quo Vadis, een blad voor zeevaren den en vrienden van de zee. Als' een koe melk drinkt, gaat hij dan meer melk geveen. denk je?'"

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 7