Erg leuk avondje uit bij Gerard Cox en Frans Halsema 1 e hypotheek tot 130% H. H. M. REYNEVELD, tel. 05760-34176 sfsi llilii maar bereiken via lachen, amusement Trefzeker inspeieh op massapsychologie van verontruste middengroepen VOORDELIG EN VERTROUWELIJK GELD LENEN. ftRQl^/KWARTET ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1973 j'Wil je wat voor hen veranderen, dan moet je met het onderwijs beginnen' BEVNiENiLAiND /KiUiNST •TPJ\OUS9/K13 door Aukje Holtrop Onderwijs éérst Ze lezen't niet..... 'Wat je zegt dat ben je zelf' Netty Rosenfeld: ik kom alleen maar naar een forum als ik een paa-: jongeren mee mag nemen Niet zo groot.. door Ber Hulslng Afgeleerd Geen heiligen door P. L. van Enk LAGE LASTEN GEEN AFSL. PROVISIE GUNSTIGE VOORWAARDEN Mr. H. van Riel: egoïsme is de mensen duidelijk meegegeven Dieper Drees Stembus 1BBW ■iwiji isSiisii Wiegel: eenvoudige klare taal Eerste buitenlandse trip Danstheater Hans Bouma-Met andere woorden UiTGEVERSMAATSCHAPPJJ KOK KAMPEN i 26 110 148 137 5 92 66 101 15 28 155 echt leren kénnen JCORTENHOEFWat is een werkende jongere? Ik wist lie"1 niet, ik Jiad er nooit, bij stilgestaan. ■T?oen ik er voor bet'eerst bewust over boorde, raakte ik verbijsterd om wat er allemaal speelde.' jNietty Rosenfeld, radio- en televisiemedewerkster, wilde na een radio-interview met een werkende jongere, meer te weten komen. Zij vroeg en kreeg van GRM een studieopdracht om 'kennis en erva ring op te doen omtrent de levens- en werkomstandigheden van werkende jolngeren.' Die studie is nu ai en het resultaat is een brochure 'Ze bestaan echt.Handleiding voor televisiemakers om de u/eg te leren kennen inliet werkende jongeren-labyrint.' i Die brochure (voor drie gulden ver- -- lirijgbaar bij het weekblad Vrij Ne derland) bestaat uit drie delen: eerst Tl/ Don hen allppn iakelijke informatie over de werkende 1 M Ral 1 ,lc" CillOCI I «jeugd, hun onderwijsmogelijkheden en vormingsplichten en. de vakbonden niet hun jongerenafdelingen. Daar naast bevat de brochure een;verslag uan de ervaringen die Netty Rosen- flïld opdeed als tijdelijke fabrieksar beidster in een drop- en in een koek- fa briek. Riuim twee weken werkte zij daar en di it was ruim genoeg om een onverge telijke indruk te maken: 'Ik vond het ve rschrikkelijk, mijn weerzin om er- héén te gaan werd iedere dag groter, ooi: al wist ik hoe ontzettend tijdelijk hei allemaal was. Toch beschouw ik, erqp terugkijkend, die weken als da iearzaamste, een realiteit, waaraan geai ontkomen was. Gek is dat eigen lijk. want naast het uitputtende werk bestond die werkelijkheid voor éen groet deel uit een niet te beschrijven netwerk van spanningen enfrustra ties i die mede bepalend zijn voor hpt arbeidsklimaat'. Om de indrukken die ze in de fabriek opdeed, aan te vullen plaatste Netty Rosenfeld oproepen aan weckende jongeren om haar te schrijven over van alles wat hen bezighield, over vrienden en vriendinnen, vrijetijdsbe steding,. het vormingsinstituut, de ou ders. Die oproepen leverden 640 brie ven op 'en dat was erg veel. Vooral omdat i'ïetiy Rosenfeld in de fabrie ken gemerkt had dat de meisjes wel naar ve rhaien luisterden, maar zelf moeilijk tot praten kwamen. Uit die Ibrieven kwam we! een duide lijker be eld naar voren van de situa tie waari) i werkende jongeren (er zijn zo'n 3001)00 vijftien- tot achttien-jari gen die sniet meer op school'zitten maar wenken) verkeren, de narigheid die ze dagelijks moeten verwerken, de grauwheid, hun isolement, de uitzicht loosheid vs in hun bestaan. Netty Rosenfeld: 'Veel jongeren vin den het ja'miner dat ze zo snel van school zijn .afgegaan. Ze gaan dan met hun vijftiende eraf, zijn blij dat ze kunnen wei-ken, maar komen eigen lijk van de. ene onderdrukking in de andere tereUiit, alleen krijgen ze er nu geld voor. Later krijgen ze dan spijt en villen, dan toch wat leren. Maar een avondschool is zwaar, hoor. vooral na zo'n lange dag op de fa briek. Je zou daarom mogelijkheden 'overdag moeten hebben om die 'spijt optanten' alsnog een kans te geven. Ouders proberen ze wel op school te houden, maar die zijn machteloos. Er zijn zoveel redenen om de pest aan school te hebben. Als je niet mee- kan, en dat elke dag weer merkt, dan wil je er zo gauw mogelijk af. Daar om mijn zegen aan al die projecten die voor dat soort kinderen de school wat prettiger willen maken. Wil je echt wat veranderen voor deze jonge ren, dan zul je volgens mij eerst het onderwijs en de onderwijzers moeten veranderen en dat zal me wat moeite kosten, dat kan niet in één dag. En daarna kun je proberen om die jonge ren tot hun achttiende op school te houden. Dat is de volgorde, eerst het onderwijs en dan de leerplicht'. Het boekje gaat tenslotte ook in op wat de televisie voor werkende jonge ren kan doen en doet. Uit kijk- en luisteronderzoeken is duidelijk geble ken dat werkende jongeren niet bij voorkeur naar zware informatieve pro gramma's kijken en luisteren. Als je deze grote belangrijke groep wilt be reiken, zul je hiermee rekening moe ten houden. Het is net als met al het geschrijf over werkende jongeren: het gaat over hen. maar zelf zullen ze het meestal niet lezen. Net als de brochu re van Netty Rosenfeld: 'Ze zouden het best kunnen lezen, maar ze doen maar io is het hu eenmaal. Als je moet kieaen tussen TBOS en VPRO, dan kies je de TROS. Behalve als er 'AU in the family* is natuurlijk, want daar kun je om lachen'. Via lachehi, amusement rijn werkende jongeren te. bereiken en daar moeten televisiemakers rekening mee houden. Hebben ze. gereageerd op de brochu re? 'Nóu, stiet erg. Ik kan ook moei lijk roepen: kom, aan de slag nu, hup vooruit! IK heb ze wat dingen laten ■zien, die ik graag wilde weten. Die studie heeft met mijn nieuwsgierig heid te ma&en. Wat ze ermee doen, is hun zaak. Bovendien,- ze hoeven mij er niet bij te betrekkten, ik ben geen amuse- mentsmens. Ik ben geen moppenbe- denkster, kan geen muziek of sketch maken; ik-moet er niet aan denken, dat is mijn» werk niet. En dat is wel nódig, hoor, voor dit soort program ma's waar >een mens om lachen kan. En -je moet grote kennis hebben van de groep wiaar je het voor doet, Wij hebben noga! eens de neiging om'te denken: zo en zo moet het, want zo is het goed voor de werkende jongeren. Dat slaat nergens op'. CTTl Foto: Flip Dronkers Dit soort programma's zouden niet in de eerste plaats informatief moeten zijn. 'En je 'moet ook niet zo'n groot onderwerp memen, zoals dé, vakbonden en dé bazen. Solidariteit, tolerantie, dat zijn belangrijke dingen endat zijn ook hanteerbaarder onderwerpen- dan de bazen. En solidariteit is zo ontzettend belangrijk, daar draait al les om. Het klinkt pathetisch, dat weet ik, maar ik denk dat het alle maal pas eeri; beetje beter gaat in de wereld als er-meer solidariteit is'. Zulk soort programma's zouden bij de werkende jongeren het bewustwor dingsproces kunnen versnellen. Een begrip overigens waar Netty Rosen-. feld wat vraagtekens bijzet 'We roe- het niet. Ërr het is ook eigenlijk niet V pei} het allemaal, hoor, ik ook. Maar i 'n 11'ht mndtAn nm rlnti lie tn tnoi*lrnnrlis voor hen geschreven. Ze lezen Pep, stripverhalen, dat is makkelijk. Ze zijn ontzettend moe na zo'n dag, moet je denken. Ze hebben niet geleerd om moeilijke dingen te lezen. Als zé wat anders zouden lezen, zouden ze ook niet in de fabriek staan'. Zo is het ook met televisieprogram ma's: 'Je kunt er wel over zuchten,' wat moeten wie dan, als die werkende jongeren bewust worden? Wie bege leidt dat, wat gebeurt er? Stel, dat ze weten wat er aan de hand is, hoe hun positie werkelijk is en dat ze dan toch aan het werk moeten? Bewustwording is noodzakelijk net als leerplicht, maar wat dan? Wie vormt dat? De jongeren moeten opgevangen worden, maar door wie? De vormings- leider? Dat kan zo'n man niet, daar is hij niet op voorbereid. Nout dat kan een hele moeilijke periode voor die jongeren worden. Wij kunnen' naar psychiaters die ons bewust maken en ons begeleiden, maar wat kunnen zij? Ik weet het allemaal niet. het heeft alles met verdraagzaamheid te maken. Zodra die jongeren gaan roepen en schreeuwen, roepen wij: boud je bek. Dat hob je gezien bij dat Brandpunt-, programma over werkende jongeren, waarbij de jongeren in opstand kwa men. Ontsteltenis bij de toeschouwers vanwege dat gedrag. Datzelfde heb-.ik eens in een VARA-programma gezien, vlak voor de laatst? verkiezingen. Hans Kombrink stond te praten op plaatsen waar veel werkende jongeren bij elkaar rijn, fabriekshallen, een dis cotheek cn hij stond daar te praten.. Maar hij was nergens, ze luisterden nauwelijks, gaven een grote mond te rug. Hans Kombrink werd overspoeld en dat is de werkelijkheid. Zijn taai- deugde riiet. en toch stond hij ontet- tend zijn best te doen, zijn bedoelin gen waren uiterst integer. Dan kun je met je handen in het haar gaan zitten en roepen: laten ze luisteren, maar je moet aan de slag. Zo van: nou, voor uit, dat weten we weer. Dat program ma met Kombrink, dat is in een la verdwenen, daar is niets mee gedaan verder'. tectuelen vandaan die over wakende jongeren gelezen hebben. Net als die heiligverklaringen van de arbeiders, hoor. Je moet niet zoveei verwachten van de mensen, en dus ook niet van de werkende jongeren. En je moet rustig kunnen zeggen, dat ze soms verschrik kelijk zijn. Het is net zo met die lief dadige houding. Dat komt van vrou wen die het goed bedoelen, maar die geen idee hebben over wie het gaat. Daar staat in de brochure een goed voorbeeld van: een avond georgani seerd door yrouwen die het beste voorhadden, maar het moeilijker vom den mét werkende meisjes te praten dn óver ze'. AMSTERDAM Het nieuwe, lang voorbereide, programma van Frans Halsema en Gerard Cox, dat wij don derdagavond in Klein Bellevue beleef den, heet 'Wat je Zegt dat beri je Zelf'. En wat zij zelf zeggen dat zij zijn. in hun openingslied, met wat zelfspotvlot, talentvol, onderhou dend, toch gewoon gebleven zijn ze ook. Michel van der, Plas heeft een stel goede dialogen, of sketches 'op Hun lijf' géschreven en elkaar mooi aan vullend, met een lakonieke humor en ..aardige typeringen maken ze daar wat van. Zij bespotten de onbenulligheid "i bekende 'kwissen'; Gerard is een '»ische Culturele attaché, die Frans' pen or v.en niet begrijpt. .«*.<~.n 'a- verjaarde hoplie- uj' neringen op te l* i ;<rrij en ze krij- ge,v rue; <>af 1 aan het yel len en caaon-zingen na een les in groeten en platte knopen en zo. Dan is er een kostelijke parodie op de Vondeliaanse. wijdlopigheid van het maar praten en niks doen. Ze zingen ook samen, een zotte Spaanse copla bijvoorbeeld' over een uitgetelde pie rewaaier uit Schagen; of een lief iro nisch liedje voor een mevrouw in de zaal; en van de witte kerst, zoals dat dan in films gaat. Frans heeft alleen een lied over een jongen en een meis je, die stil willen, yrijen in de natuur en dan, als in de films, begeleid wor den door violen, een koor en kerk klokken (op de band), en een gevoe lig Ik Mis, een van de beste liedjes, die over het algemeen niet zo sterk zijn. Gerard Cox maakt een geweldig nummer van herinneringen, en een hommage, aan Lou Bandy, die hij nooit-zag, naar hij zingt, maar die hij toch best imraiteert, vooral ook als conferencier met de moppen.Zo maakte Lou dat ook. Ze hebben vooral óp het prettige ver maak gemikt en er wordt wat afge- lachen en ze lieten daarom het ca baretachtige aanpakken van proble men nogal links liggen (ofschoon ze dat toch ook wel konden). Maar zoals zc 't nu doen valt het (mij) niét'eens zo best. Ze hebben het net even te veel over homo's, want zo belangrijk cn belachelijk zijn die nu ook weer niet. En ze worden een enkele keer te grof. Ze mogen het best een keer. over een scheet hebben, maarals dat woord zes keer leuk moet lijken, word*'het kinderachtig. Met hun kri tiek op het publiek (niemand Is hon derd procent) zitten ze wel weer goed, maar het nummer is te lang, het meeringertje is' te plechtig, een geschikt laatste nummer is het niet Het wordt een taai uitsmijtertje, na een erg leuk avondje uit. Frans Ehl- hart, aan de piano, Tijmen Hoolwerf, gitaar en Jan van der Voort, basgi taar, zijn beste begeleiders! Werkende jongeren zijn geen heiligen en het moet gewoonerkend worden dat ze zich soms ellendig gedragen. 'Die heiligverklaringen zijn ontzetten de flauwe: kul. Die komen van intel- Dat verslag is een uiterst treurig stukje geworden: al die goedwillende mensen met hun voorgekookte ideeën over wat werkende jongeren zijn. 'Ik had ook van dat soort ideeën toen ik de fabriek inging, maar dat heb ik af geleerd. Ik deed het gewoon vaak fout merkte ik. Ik wordt vaak gevraagd voor forums, maar dat doe ik niet. Ik ga alleen als ik een paar jongeren mee kan nemen. Ze hoeven mij ten slotte niet te leren kennen, want ik ben geen werkende jongere. Ach, er is een werkende jongere-mo- de. En ais iedereen nou wilde probe ren om die jongeren echt te leren kennen, dan zou ik zeggen: OK, ik kom met ze mee, want daar wil ik wel bij helpen. Maar op zo'n avond kun je niet buiten die jongeren zelf. Ik wil niet dat gezeur óver ze,dat mooie plannetjes maken voor die wer kende jongeren. Altijd dat gepraat er over, probeer ze tc Ieren kennen'. egoïsme Dc WD gaat niet al te zeer gebukt onder het juk van liet kabinet-Den Uyl. Wiegel houdt weer een toernee door hef: land, voor volle zalen, die hem zoals mr. H. van Hiel tot diens verbazing zegt te hebben vastgc steld avond aan avond staande ovaties brengen. Nieuwe leden stromen toe, de opinie peilingen wijz»en uit dat de WD ook in de kiezersgunst stijgt. Alle reden dus om er weer een mooie dag van te unal'cen, wanneer vandaag de partijraad van de WD in Utrecht bijeenkomt. Waar haalt Wiegel zijn succes van daan? Van Riel, die zijn ogen toch heus niet in zijn zak heeft, moest vo rige week oja een Zuidhollandse bijeenkomst van i de Arjos toegeven dat hij het ook - niet weet Hoogstens mag wat hem bletreft worden gecon stateerd dat de jongeheer blijkbaar trefzeker inspeelt op de massapsycho logie van verontruste middengroepen die zich kennelijk welbevinden bij Wiegels themati'. k van het 'balen, hebben en houden i', om een uitval van Aantjes naar de 1 'VD te citeren. Wiegel buit die t hematiek tot de bo dem uit, tegenwoordig door de be leidsvoornemens v an het kabinet-Den Uyl die de burger geld kosten tot wanstaltige propoö ties op te blazen en er vervolgens furie «is tegen te keer te gaan. Zo heet het plan van het kabi net om volgend jaar dc normale pro gressie in de loon- en inkomstenbelas ting niet terug tigeven 'stiekeme diefstal, ofschoon d it voorstel in de miljoenennota open en eerlijk aan het parlement is voorgel'egd. De verdubbe ling van de huurwaarde van het ei gen huis heet 'bitter onrecht', dat vooral de kleine man treft Een kind kan uitrekenen dat het plan van het kabinet de laagbetaalde eigenaar van een klein huis slechts enkele tientjes per jaar kost en de goedbetaalde eige naar van een duur huis enkele dui zenden. - Dd kleine man kan ook op Wiegels innige ontferming rekenen wanneer het gaat om de accijnsverhoging met bijna vier; cent per liter op benzine. 'Juist die auto is zeker voor mensen met lagere inkomens zo be langrijk om er 's zaterdags en 's zon dags met de kinderen mee op uit te trekken', jammert de VVD-leider. Een eenvoudige berekening had hem kun nen leren dat een weekeind-tocht van, zeg vijfhonderd kilometer, de laag be taalde in een goedkope, zuinige auto volgens de plannen van Den Uyl hooguit 1,50 extra zal kosten, maar de duurbetaalde man in een benzine- slurpende slee natuurlijk heel wat meer. Wiegel verbergt hier kwalijk dat zijn erbarmen, bij alle geweeklaag over de kleine man, in werkelijkheid naar de grote man uitgaat Hetgeen trouwens ten duidelijkste blijkt uit het feit dat zijn tegenvoorstellen vooral zullen snijden in de welzijnsvoorzieningen en ontwikkelingsuitgaven. Prof. dr. J. Pen heeft deze week in Het Parool geschreven dat 'gedempte geluiden' op hun plaats zijn bij het beschrijven van de eerste begroting van Den Uyl, maar Wiegel die Pen in zijn ver kiezingscampagne veelvuldig en wel lustig heeft geciteerd doet het met luide kreten. Kreten die elke vorm van argumentatie missen en door be dachtzamer lieden gemakkelijk zouden kunnen worden doorgeprikt, ware het niet dat Wiegel zo iemand, zodra deze daartoe een poging onderneemt, on middellijk het woord ontneemt door met luide stem: 'Volstrekt onjuist, volstrekt onjuist' te roepen. De eenvoudige, klare taal. van Wiegel gaat er bij de 'verontruste midden groepen' waar Van Riel het over had, in als honingkoek; ze komen in drom men op hem af. 'Het egoïsme is de mensen duidelijk meegegeven', zei (ADVERTENTIE)' mogelijk tot 22.00 uur bereikbaar Van Riel vorige wóek op de Arjos-bij- eenkomst, waar hij tegen de studen- -tenpredikant J. M. van Minnen de prestatie moraal verdedigde. Wiegel mobiliseert dat egoïsme waar hij kan. Het zou overigens te simpel zijn, te menen dat zijn bewonderaars zich al leen in bezit en inkomen bedreigd voelen. De onzekerheid gaat blijkbaar dieper, zoals blijkt wanneer zich, met de middengroepen, linkse militanten onder zijn gehoor mengen. Dat was deze week tijdens een spreekbeurt in Amsterdam het geval. Het linkse ge joel en geschreeuw, de maatschappij kritische interrupties en tegenwerpin gen deren Wiegel niet in het minst, hij gebruikt ze integendeel om in het oog van zijn volgelingen nog' fatsoen lijker, guitiger en staatsmannelijker voor de dag te komen. Wordt hem, door een niet goed inge licht en wat afgunstig persoon voor de voeten geworpen, dat hij een duur huis aan de Leidsegracht bezit, dan antwoordt Wiegel, zeer ad rem en al lerminst-. onterecht: 'Wie heeft een huis aan de Leidsegracht gekocht? De heer Lammers, meneer de voorzitter*. De? interrumpant gaat af. Wiegels pu bliek beloont hem met een donderend applaus. Minder onschuldig is wat volgt als zijn oppositie Wiegel uitdaagt, het be wind van Allende te beoordelen. Hij roept: 'Degenen die nu schreeuwen, kunnen dat doen omdat wij in een vrij land leven.' Achter zo'n kreet gaat al een wereld van akelige sugge sties schuil. Helemaal bont maakt Wiegel het wanneer hij een papiertje voorleest waarop een man uit de zaal - zijn toetreden tot de WD motiveert Wiegel leest voor en zegt dan: 'Ik zal zijn naam maar niet onthullen, want we moeten tegenwoordig voorzichtig zijn met de veiligheid van personen.' Dat voor zoiets een applaus kan op gaan, stemt tot grote somberheid. In het geweld van deze grove midde- leri gaat het geluid van Drees,- leider van DS'70, de andere oppositiepartij, natuurlijk teloor. Drees blijft, ook in de oppositie, een man met een eng wetenschappelijk geweten, wie het verre is zulke onzin te debiteren als de propaganda-machine van de WD produceert. Drees' stem is trouwens al te hees en te zacht en zijn toepetje helpt hem niet: bij de onstuimige groei van de VVD blijkt DS'70 dat vandaag eveneens congresseert in de opiniepeilingen bijkans te zijn weggevaagd. Intussen is dc actie van Wiegel niet geschikt om op 9, 10 cn 11 oktober bij de algemene beschouwingen over de miljoenennota het kabindt-Den Uyl uit het zadel te wippen. De ver halen waarmee hij nieuwe scharen kiezers achter zich verenigt doen KVP en ARP niet verlangen naar herstel van de betrekkingen met de WD. Wiegel lijkt dat op de koop toe te ne men. Hij heeft zich er aliang bij neer gelegd dat het kabinet de slag om de eerste begroting zal overleven. Hij mikt op de verkiezingen voor gemeen teraden en provinciale staten van vol gend jaar, waarbij de contouren van 'een nieuwe meerderheid' zichtbaar mo-ótcn worden. Het is niet onmoge lijk dat die strategie min of meer zal slagen. Dat de WD de KVP in groot te voorbij zal streven lijkt zelfs waar schijnlijk. Maar zelfs wanneer de 'nieuwe meer derheid' van de oude coalitie van de vijf (KVP, VVD, ARP, CHU cn DS'70) weer boven de horizon zou ko men, zou dat slechts een theoretische meerderheid zijn omdat Wiegel dan nw eerst zou moeten proberen, de confes sionelen weer voor zich te winnen. En dc kansen daarop dalen naarmate zijn aanhang toeneemt DEN HAA GHet Nederlands Dans Theater begint vandaag aan zijn eer ste buitenlandse toernee. 's Avonds •wordt opgetreden in het Westduitse Emden in het Stadsthéater. De vol gende dag vliegt het gezelschap naar Boedapest, waar het deelneemt aan het Festival met voorstellingen op 2, 3 en 4 oktober. Het is voor het eerst, dat. het Nederlands Dans Theater in Hongarije optreedt In het kader van het Steirischer Herbst-festivai wordt op 7 en 8 oktober gedanst in het Opernhaus in het Oostenrijkse Graz, waarna het ensemble naar Den. Haag terugkeert De programma's voor deze buitenland se voorstellingen vermelden de ballet ten: Circles van Glen Tetley, Fugitive Visons van Job Sanders, Moves van Jerome Robbins, Concerto Grosso van Charles Czamy, Septet extra en Gros se fuge van Hans van Manen, After Eden van John Butler en Sunday Pa pers van Cliff Keuter. Voor deze toer nee hoefde het gezelschap geen extra subsidie bij de overheid aan te vra gen. (ADVERTENTIE) Hans Bouma-In de schaduw van God Paperback/5,90 Eeri tiental voor de NCRV uitgesproken avondoverdenkingen van deze predikant-dichter. De auteurstelt een reeks bijbelse gegevens.ean de otde, die doorgaans geringe of slechts eenzijdige aandacht ontvangen. Iedere overdenking wordt met een lied var. deschrijver afgerond. Dertig belijdenissen Paperback/4,95 Een nieuwe toonzetting van vertrouwde thema "sals: uitverkiezing, eredienst, opstanding, hoopvol sterven. Maar ook belijdenissen ever de verantwoordelijkheid van de mens voor desehepping en de positie van Israël. Drs C. H. Koetsier - Die de verdrukten recht verschaft Op zoek naar een kerk van de armen in Zuid-Amerika Paperback 7,50 Een boeiend verslag van de strijdende kerk in Zuid-Amsrika, die staat voor da geweldige uitdaging zich duidelijk to stellen aan de kant van de armen en rechtelozen. De auteur bezocht hjervoorzes landen. Ds R. Kaptein,-Het huwelijk zonder kinderen Paperback/8,90 Een metgrotadeskundigheid en pastorale bewogenheidgeschreven boekje over het kinderloze huwelijk. Drs Paul Oskamp - Liturgische broedplaatsen Paperback/11,90 De auteur bezochtvcrschillende diensten overal in Nederland die, opvielen vanwege hun liturgischevormgeving.Ziin bevindingen vindt u in dit boek neergelegd. Een uiterst actueel boek voor alien die op enigerlei wijze bij de kerkdienst zijn betrokken! Deze boekenzijn in de boekhandel verkrijgbaar Wi ;"J'

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 13