Kijk op de wijk m Rotterdam wenst ir. F. Posthuma behouden vaart K Kosterpaar Van Mastrigt neemt afscheid Drie gewonden bij botsing Zigeunervrouwen stalen geld PvdA manipuleert met waarheid over Zestienhoven, zegt comité Rijnmondbestuur aanvaardt hoog Shell-kantoor Ridder Nederlandse Leeuiv Rijdende bibliotheek in ziekenhuizen si Kinderboeken UROU'W/Jv".ARTDJ ZVj'KK L<\G 29 SLl 1GMBLK 1973 STAD R3 ROTTERDAM 'We hadden veel liever hier gebleven. We voelen ons hier reusachtig thuis. Je moet ons afscheid van de Tidemankerk echt als een 'gedwongen' vertrek zien. Er zat niets anders voor ons op. Maar gelukkig is er bij alle weemoed ook een lichtpuntje. Wat het huis in Loosduinen bijvoorbeeld betreft, gaan we er erg op voor uit. En ook is de omgeving natuurlijk veel mooier'. Het kostersecht- 'paar G. van Mastrigt-Hofman wrijft voor het laatst het doopvont tot glanzen. Morgen zullen zij voor het laatst de kerkdeuren van de Tide mankerk openzwaaien, zoals zij dat al ruim vierhonderd zondagen gedaan hebben. Morgen zal er afscheid worden genomen van dit ge ziene paar, dat maandagmorgen in alle vroegte naar Loosduinen zal verhuizen om daar een nieuwe werkkring, ook als kosterspaar van de Gereformeerde Kerk, te beginnen. onder redactie van loos van Bommel Bospolder-T ussendijken Crooswijk Deifshaven Hillegersberg-Schiebroek Oud Mathenesse/ Witte Dorp Overschie Schiebroek Spangen Vreewijk Hoogvliet Voor het front in de kerk staat het kosterpaar, dat in de Tideman zoveei drukke, maar toch zoveel erg goede jaren heeft doorgebracht. Begrafenis- crematieverzorging A. W. v. Mourik Firma J. GROENEVELD JR. MAKELAARS IN ASSURANTIËN ROTTERDAM - SEDERT 1931 ALLEEN EEN GOEDE BRAND-POLIS IS GOED GENOEG VOOK U. N.V. A. Sluiyter Zn. ROTTERDAM Enkele duizen den Rotterdammers hebben vrij dag de scheidende havendirec teur ir. Frans Posthuma een be houden vaart gewenst. De heer Posthuma geeft na 32 jaar in 'de haven' te hebben gewerkt het roer over aan drs. H. Scheurleer. De directeur van het Rotterdam» se havenbedrijf ontving 's mor gens uit handen van burgemee ster W. Thomassen de versierse len die behoren bij de ridderorde in de Nederlandse Leeuw. ROTTERDAM De 'boekenda mes' zijn in de Rotterdamse zie kenhuizen een bekende verschij ning. En dat is dan ook geen won der: al 76 jaar gaan de leden van de Vereniging tot Verspreiding van Bloemen en Leptuur in de Ziekenhuizen te Rotterdam elke week naar 'hun' afdeling om de patiënten van boeken te. voorzien. M'1,! 'tl'»" Ims ffeïspl JW Maïs Ëan van de boekendames buigt zich in het Dijkzigtziekenhuis met een patiënt over de boeken uit haar bibliotheek. De duiven koeren nog op het dak van de Tideman 'Je voelt het al een hele tijd aanko men, maar het vertrek komt tóch al tijd nog erg onverwachts', zegt me vrouw J. M. van Mastrigt-Hofman. 'We voelen oms échte Rotterdammers en hadden edgelijk veel liever hier geble ven.' Maar nu de kogel door de kerk i« en het besluit eenmaal gevallen is, zijn er voor het kosterechtpaar toch ook wel verschillende voordelen aan bet vertrek naar Loosdiunen verbon den. 'We zijn erg ingenomen met onze bijzonder mooie woning, die we daar krijgen.' Afscheid 'Het vreemde Is, dat je het al een he le lange tijd voeide aankomen, maar je wilde er gewóónweg nog niet aan. Elke keer dacht je, óch misschien ver andert het allemaal nog wel, wanneer op een zondag weer eens het kerkbe zoek bedroevend klein was. Eigenlijk was het zó, dat het besluit ook een soort opluchting betekende. Je wist nu tenminste, waar je aan toe was. En dat heb je toch een hele tijd lang niet geweten", zeggen ze. 'Overigens is het ontzettend jammer, dat deze prachtige kerk zomaar dicht moet. En dan te bedenken, dat hij helemaal met gesloten behoeft te worden om ajn bouwvalligheid. Volgens deskun digen kan hij nog gemakkelijk hon derdvijftig jaar mee.' Ook mevrouw Van Mastrigt vindt het bijzonder triest, dat de kerk gesloten moet wor den. 'Het klinkt misschien wat vreemd en sentimenteel, maar je bent door je dagelijkse werk ontzettend met het kerkgebouw verbonden ge raakt. Je bent er écht van gaan hou den. 't Is toch weer een heel ander ambt dan dat je ergens op een kan toor of zo werkt.' Sluiting Niet alleen voor het kosterechtpaar, maar ook voor vele kerkgangers bete kent het sluiten van de Tidemankerk een trieste ervaring. Vooral voor vele oudere bewoners in de wijkgemeente valt er bijna een stuk van henzelf weg. Velen immers zijn aan het bede huis In de Tidemanstraat in de negen- nenveertag jaar, dat het er staat, ten nauwste verbonden geraakt, 'Vele honderden kinderen zijn er die afge lopen jaren gedoopt en tal van oude ren denken terug aan het moment, dat zij in de Tidemankerk hun belij denis deden. Bijna ontelbare huwelij ken zijn in deze vertrouwde Tideman kerk ingezegend! De ruime Tideman kerk, die op veertien december 1924 met een feestelijke en tot de laatste plaats bezette kerkdienst in gebruik werd genomen, zal in december voor goed zijn poorten sluiten. De kerk, waarin vele illustere voorgangers, zo als ds. Schilder; de latere prof. Schil der, die bij de breuk van de g-erefor- meerd-vrijgemaakten met de Gerefor meerde Kerken een grote rol speelde, de bekende ds. Knoop en vele ande ren legendarisch geworden predikers te beluisteren waren. Leen 't Hart, die later de bekende beiaardier van de Nieuwe Kerk in Delft zou worden en vooral nu in het buitenland tot m Amerika toe met zijn befeardconcer- ten grote belangstelling .trekt, diri geerde eens het kerkkoor van deze Ti demankerk. Ook voor de heer Johan Lufjkenaar Francken, die al meer dan vijfentwintig jaar het prachtige orgel Groen, banken afdakjes en een speelplaats voor de jeugd waren de wensen van de bewoners van Bos polder-Tussendijken op de bespreking met het wijkorgaan en vertegen woordigers van de gemeentelijke diensten. Die voorzieningen moeten komen op de voormalige tramremise tussen Schans en Watergeusstraat daar speciaal voor de jeugd aan de Schans, op het binnenplein van de Piet Heynstraat, het Waterkolkje en het Rozenparkje bij het Iludson- plein. Het wijkorgaan Bospolder Tussendijken houdt voortaan elke maand een open wijkvergadering. Maandagavond 1 oktober wordt in gebouw Eigen Haard vanaf 20 uur ge praat over wijkproblemen, onder meer het Bospolderplein. Dit weekeinde staat Crooswijk in het teken van een gezamelijke mani festatie van het wijkorgaan, de Van Veldhuizenstichting, de Jeugdhaven, het buurthuis Crooswijk en de s.v. Schuttersveld. De bewoners kunnen zich uitspreken over dc algemene problemen in de wijk en over het gebruik voor wijkbewoners van het nieuwe land van de Van Veldhuizen- stichting aan de Nieuwe Crooswijk- seweg 42-46. Daar zal vandaag en morgen een 'praathuis' open zijn, waar elke Crooswijker kan binnenlo pen. Maandagavond is er in het ge bouw van de s.v. Schuttersveld een openbare wijkvergadering met een videorecording van de wijk, dat-als discussiestuk moet dienen om de problemen te bespreken. De bijeen komst begmt om 20 uur. Ook de be jaarden van Crooswijk kunnen in beweging blijven; donderdagmorgen ora 9,30 uur start in het diensten centrum van de Van Reijnstraat een bejaardengymnastiekclub, waar alle ouderen welkom zijn De vergadering van het wijkorgaan Deifshaven zal op dinsdag 2 oktober voornamelijk gaan over speelpleinen in de wijk. Met vertegenwoordigers van de dienst voor stadsontwikke ling zullen de wijkpiannen met ma quettes worden bekeken. De verga dering begint om 20 uur in het clubhuis Don Bosco aan de Sehoon- derloostraat 68. De wijkraad voor Hillegersberg- Schiebroek bespreekt dinsdag 2 ok tober de discussienota over de Berg se Plassen. Verder komen commis sieverslagen aan de orde in de ver gadering, die om 20 uur begint in het hulpbureau aan de C.N.A. Loos laan. over de herziening van het bestem mingsplan Boomgaardshoek. Het initiatiefcomitè Oud-Mathenes- se/Witte Dorp spreekt maandag avond 1 oktober over het deelge- meentebestel. De bijeenkomst wordt gehouden in de St. Matinusschool, Boeierstraat 9 en begint om 20 uur. Het dienstencentrum Overschie be staat in oktober vijf jaar. Dat is wel iets om feestelijk te vieren en dat gebeurt dan ook dinsdag 2 oktober tijdens een receptie in Musuca vanaf 19.30 uur. Tijdens de receptie is een handwerktentoonstelling te bezichti gen. Na afloop van de receptie volgt een gevarieerd prgramma met een modeshow van eigen werk en zang, In het schoolgebouw aan de Wilgen- plas worden dit seizoen weer crea tieve werkplaatsen gevormd voor beeldende en dramatische vorming. De beeldende vorming op dinsdag avond staat onder leiding van Jack de Coninck. Donderdagavond 4 okto ber is er een introduktie-avond voor dramatische vorming, waar Ria Geerüngs de leiding heeft. Mevrouw W. Santman-Van Andel van de Schiebroekse Gemeenschap heeft verdere informatie voor belangstel lenden. Zij is te bereiken op on. 188325. Het dienstencentrum Spangen be gint in oktober met twee nieuwe ac- tiviteiien voor ouderen. Maandag middag 1 oktober wordt om 14 uur in het wijkgebouw Spangen gestart met een kralencursus, die eike maandagmiddag terugkomt. In buurt huis De Put wordt vanaf 2 oktober elke 14 dagen vanaf 14 uur een volksdahscursus gehouden. Belang stellenden kunnen terecht bij het dienstencentrum, Mathenesserdijk 113, telefoon 156840. De deelraadscommissie voor stads ontwikkeling en volkshuisvesting vergadert 2 oktober om 19.30 uur in de hulpsecretane. Aan de orde ko men onder meer een brief van dp gemeente Poortugaal inzake in spraak verdere realisering Hoogvliet en het raadsvoorstel van Poortugaal Een door het wijkorgaan Vreewijk gehouden opiniepeiling onder bewo ners van de Disselstraat en Schepen straat over het Disseistraatplein le verde als resultaat op dat 50 van de 90 ondervraagde bewoners er een speelplein van willen maken; 21 be woners willen het plein ais parkeer ruimte gaan gebruiken. Ook andere ideeën werden door'de bewoners ge noemd, hetgeen voor de werkgroep die zich hiermee bezighoudt, aanlei ding is een buurtvergadenng over het Disselplein te beleggen. D e an dere ideëen zijn o.a.: alle voortui tjes weghalen; de hele straat autovrij maken; en het pleintje helemaal als groengordel gaan gebruiken. De buurtvergadenng over het Dis selplein zal worden gehouden op dinsdag 9 oktober om half negen 's avonds in het pas m gebruik geno men kantoor va» het uijkrrgaan Vreewijk aan de Volkstraat 3. win deze kerk bespeelt, betekent de sluiting een zeer verdrietig gebeuren. Stampvol In de glorietijd heeft de Tidemankerk stampvolle kerkdiensten gekend, waar bijsia werd gevochten om een plaatsje te bemachtigen. De heer Van Mastrigt vertelde hoe eens vele ongeduldige kerkgangers gewacht moeten hebben, voor het beruchte lichtje boven de kansel ging branden; ten teken, dat de nog open gebleven plaatsen in ge bruik konden worden genomen. 'Vele kerkgangers hadden zich dan aan het einde van een kerkbank opgesteld om, zodra het lampje ging branden naar een open plaats te snellen. En het ge beurde niet zelden, dat kerkgangers, die nog op een open zitplaats zaten te loerpn de desiilussie van hun leven kregen toen direct voordat het lichtje ging branden de bezitters van de zit plaatsen nog binnen kwamen snellen. Nee, die tijd? is voor goed voorbij', zegt hij- In die glorietijd gebeurde ook wel, dat de twaalfhonderd zitplaat sen, die het bedehuis rijk is, niet toe reikend waren om alle gemeenteleden van een plaatsje te voorzien. Snel moeten er don nog enkele honderden stoelen bijgesleept worden. En soms telde een kerkdienst niet minder dan zeventienhonderd kerkgangers. In de loop der jaren liep dit aantal terug en vooral de laatste tijd is het kerk bezoek aan de Tidemankerk zeer sterk afgenomen. Tijdens de middagdien sten werd de kerk al niet meer ge bruikt, omdat de dan aanwezige tach tig kerkgangers in de immense ruimte ran het kerkgebouw bijna verloren gingen. De middagdiensten werden dan ook In een kerkzaal onder de kerk gehouden. De ochtenddiensten werden nog wel in de kerk gehouden, maar ook daar werden niet meer dan rond de vier- tot vijfhonderd kerkgan gers geteld. Overigens moet de sloop van de Tidemankerk niet alleen als het gevolg van het teruglopen van het kerkbezoek gezien worden. De wijk rond de Tidemankerk is een oude stadswijk, die door de jaren heen ook wat ontvolkt is geraakt Vele pasge trouwden trekken uit deze wijken weg om in de nieuwbouwwijken te gaan wonen. Bij de sluiting van de kerk is ook dit een belangrijke factor, die niet over het hoofd gezien kan worden. Overigens is het aantal van achtduizend zielen, die tot de Tide- manwijkgemeente behoorden, in de afgelopen jaren teruggelopen tot ruim tweeëneenhalf duizend. Herinnering Het kosterechtpaar Van Mastngt ver trekt overigens met de beste herinne ringen. 'We hebben hier een kostelij ke tijd gehad. De verhouding met de Commissie van Beheer en de wijkpre- dikant is altijd gewéldig geweest.' Wel zal de heer Van Mastngt even zijn dierbare hobby: het schilderen van de Rotterdamse havens moeten missen. 'Mijn man is een geweldige liefhebber van schilderen en vooral kan bij urenlang bij de havens rond zwerven. Dat zal hij daar wel erg moeten missen', zegt mevrouw Van Mastngt. Naast het beoefenen van de (ADVERTENTIES Dr. Zamenhofstraat 71, Rotterdam-16 Tel. 136468-208884-209536 Dag en nacht te ontbieden. Rouw kamers beschikbaar in allcstadsdelen. ADVERTENTIE AlLE VERZEKERINGEN PENSIOEN-ADVISEURS. ri'-' Roft.étdam-3 - Postbus 1857 flaes de Vriest loan 177 J Tel. 23.0.36 - 23.89.63 ROTTERDAM.— Op de Varkenoord- sebocht botsten twee personenauto's, doordat één van de wagens slipte op de natte tramrails. Drie personen moesten met verwondingen naar het St Claraziekenhuis worden gebracht. De bestuurder van één van de auto's, de 40-jarige H. J. Steenhoven van het Oldenoord, brak zijn knieschijf en zijn pols, de 70-jarige'K. P. van Hen- gei van de Maashaven, die bij hem in de auto zat, liep gekneusde nbben op. Zijn echtgenote werd gewond aan het gezicht ROTTERDAM Uit een woning in de Oranjeboomstraat werd uit de slaapkamer 1250 gulden gestolen. Dat is vermoedelijk gebeurd door zeven zigeunervrouwen, die in de middag om wat water voor een baby kwamen vragen. Een der vrouwen heeft waar schijnlijk kans gezien het geld uit de slaapkamer weg te nemen (ADVERTENTIES Ludolf de Jongstraat 25 Rotterdam. Tel. 373207-£73428 Verzorgt al uw transporten door geheel Nederland. De burgemeester overhandigde Rotter dams jongste ridder ook de Wolfert van Borselenpenning in zilver uit er kentelijkheid voor de vele verdiensten voor de ontwikkeling van de Rotter damse haven. De penning draagt als inscriptie: Ir. Posthuma 1941-1973 Rot terdam en de haven danken U'. Iedereen die gisteren afscheid nam van de heer Posthuma kreeg een door hem zelf geschreven boekwerk mee met als titel 'Havent schakels tussen mensen'. In dit artikel, dat de vorm van een laatste opdracht aan de Rot terdamse haven heeft aangenomen, onthult de heer Posthuma o.a. dat een verzoek van het havenbedrijf ongeveer tien jaar geleden om spe cialisten te krijgen op het gebied van de milieuhygiëne niet werd ingewil- Iegd, omdat men het niet tot de taak van het havenbedrijf vond horen. Volgens de heer Posthuma is de ha ven lang niet meer zo populair als vroeger. De oorzaak moet volgens hem gezocht worden in het feit dat de sanering van de oude stadswijken in tegenstelling tot die van de haven, niet krachtig genoeg is aangepakt. Verder zijn volgens de heer Posthuma veel nieuwe wooncentra dicht bij haveil-en industrieterreinen gebouwd. Ir. Posthuma vindt dat de zorg voor. de hygiëne van liet milieu verder moet worden verbeterd, waarbij hij speciaal denkt aan de aromaten die in de uitlaatgassen van oudere auto's voorkomen en aan de luchtvervuiling door de huisverwarming. Volgens de heer Posthuma kan een goede beheer sing van het milieu overigens alleen worden gerealiseerd door een allesom vattende internationale samenwer king. De Rotterdamse haven heeft een goe de toekomst, mits niet nog meer te genwerking wordt ondervonden. In dit verband merkt de heer Posthuma op dat Nederland nog wel zarleren in te zien dat men indsutrieën nu een maal niet kan dwingen zich in achter gebleven gebieden te vestigen zoals het noorden of zuiden van het land. Doet men dit toch dan vestigen die bedrijven zich in het buitenland. Een zekere vertraging in de groei van Rot terdam-Europoort is verantwoord maar een volledig stopzetten is uit den bozen. ROTTERDAM Het comité werkne mers Zestienhoven beschuldigt de PvdA-fractie in de Tweede Kamer er van argumentatie te gebruiken die niet op feiten berusten. De fractie heeft er bij de minister op aangedron gen de subsidie van de Rotterdamse luchthaven stop te zetten. Het comité wijst op een rapport waarin door het bedrijfsleven duidelijk wordt gesteld dat een luchthaven voor Rotterdam onmisbaar is. Volgens het comité is de passage over het dalende passa giers- en* vrachtver/oer in de brief aan de minister niet geheel juist. De cijfers mogen dan in absolute zin zijn gedaald, de drie overgebleven maat schappijen kennen een stijgend ver- voers- en passagiersaanbod. De argu mentatie van de PvdA is volgens'het comité het bewijs, dat de partij 'zelfs met de waarheid manipuleert om de volksvertegenwoordiging zand in do ogen te strooien schilderkunst is cfe koster ook een groot liefhebber van orgelmuziek. 'Ik heb in mijn leven al heel wat kerkor gel in binnen en buitenland bekeken', zegt hij. Mevrouw Van Mastngt, die in Workum in Friesland geboren werd, probeert tussen het drukke werk van kosteres nog wat tijd te vin den voor wat borduurwerk. Die tijd was er niet altijd, want het werk in de Timankerk en lokaliteiten was beslist met mis. Niet alleen moest de enorme kerk schoongehouden worden, maar in de benedeniokaliteiten waren bijna eike dag alle mogelijke aktivi- teiten van ter («raadsvergaderingen tot sodëteitsmiddagen voor bejaard'en. Tot de sluiting van de kerk zullen de kosterswerkzaamheden verricht wor den door de heer Ben van Duin, de al geruime tijd de rechterhand van de koster van de Tidemankerk was. In januari hoopt men reeds met de sloop van de kerk te beginnen. Op de vrij gekomen grond zal een aantal bejaar den woningen gebouwd worden. Na de sluiting blijven voor de gereformeer de kerkgangers van Deifshaven nog drie kerkruimten over en wel de oude kerk aan de Duystraat, de aula van de technische school De Poort aan de Laanslootseweg en de aula van het be jaardenverzorgingstehuis De Matbe- nesser Bogerd aan de Franselaan. De duiven koeren nog op het dak van de 'Tideman'. De orgelklanken ruisen nog langs het klimop van de kerk. 'Het zal leeg worden als de kerk ver dwijnt', zeggen de mensen in de wijk. De glas en loodramen vertonen al de eerste gaten, want de hoge kerkven sters vormen een dankbaar object voor de jeugd. 'Het is allemaal voor- bijl', zegt hst kosterechtpaar Van Ma stngt wat bewogen nu liet afscheid zo snel nadert. Het zal het kosterpaar. dat bij zovele kerkelijke aktiviteiten altijd het middelpunt is geweest, zon dag niet aan belangstelling ontbreken. ROTTERDAM Het Rijnmondbe stuur ziet geen reden tot een negatief advies aan dc gemeente Rotterdam voor wat betreft dc bouw van het gro te nieuw Shell-kantoor. aan het Hof plein, even en oosten van het bestaan de Shell-kantcor. Maandag 8 oktober komt deze zaak in de Rijnmondraad ter sprake en is het aan te nemen, dat de gemeente Rotterdam dan spoe dig een bouwvergunning zal kunnen afgeven. Met dit nieuwe gebouw vijf entwintig etages boven een parkeer garage van vijf lagen krijgt de Rotterdamse binnenstad een geheel nieuw accent, want het Sheli-gebouw wordt een van de hoogste bouwwer ken van Rotterdam. Er zijn uit dc Rotterdamse bevolking enige bezwaren tegen dit bouwwerk. Het voornaamstë bezwaarschrift is dat van de Werkgroep Anti-Wereldhan delscentrum. die m een uitgebreide nota aandacht vroeg voor de visuele verontreiniging van het stadssilhouet en het te venvachten valwindenpro bleem. Bovendien zal, aldus de werk groep, het enorme beroep, dat dit ge bouw doet op de stadsverwarming, meewerken aan de milieuvervuiling. Het Rijnmondbestuur meent wel, dat de reacties tegen dit nieuwe Shell-ge- bouw aanleiding geven tot overwegmg van allerlei zaken. Deze moeten ech ter aan de orde worden gesteld in en ander kader dan het regionale selee- tieveve stigingsbeleid. Boekendames delen 6000 boeken uit Ruim 60 dames werken vrijwillig mee aan de rijdende bibliotheek, die in het Dijkzigtziekenhuis, het Bergwegziekenhuis, het Zuiderzieken huis en het reactiveringscentrum aan de Asserwe voor boeken zorgt. Uit een gesprek met de secretaris van de vereniging, mejuffrouw K. G. van der Ploeg, blijkt wel dat de dames hun werk met enthousiasme' doen. 'De meeste dames blijven heel lang bij ons', aldus juffrouw Van der Ploeg, die er zelf ook al een respectabel aan tal jaartjes heeft opzitten. Toen de vereniging 76 jaar geleden werd opgericht, werd de meewerkende dames gevraagd of ze zich ook op so ciaal gebied nuttig wilden maken. Het ging in die begintijd voornamelijk om het opfleuren met bloemen van de saaie ziekenzalen; de bibliotheek telde toen maar 900 boeken. Het sociale element is later losgelaten: niet iede re 'boekendame' bleek daarbij in haar element te zijn. Toch is het contact met de patiënten erg belangrijk. Vooral mensen die wat langer in het ziekenhuis liggen maken graag een praatje met hun wekelijkse boekenda me en mejuffrouw Van der Ploeg ver telt, dat de dames dat zelf ook leuk fi k liIMf ,r 'jl v iMk irte ijiVjV.j 1 i ïrórabr ui.niu-i.v '.in ,s'j s,4 ili f '1 vinden. 'Er wordt wel eens gezegd: het was zo'n saaie boel deze week, geen patiënt zei een woord!' Bloemen zijn in de ziekenhuizen te genwoordig niet meer nodig; die krij gen de patiënten voldoende. Maar voor boeken is de belangstelling enorm. De vereniging heeft ruim 6000 boeken op allerlei gebied: ontspan ning, detectives, de zwaardere moder ne lectuur en jeugdboeken, Er zijn boeken in alle Europese talen en de laatste tijd is er veel behoefte aan boeken m het Arabisch, Marokkaans en Chinees. Mejuffrouw Van der Ploeg zit een beetje met die laatste boeken in haar maag: de vereniging heeft ze wel, maar er is erg moeilijk aan te komen en juist de buitenlandse arbeiders die door hwa taal in een ziekenhuis extra geïsoleerd raken, zijn, erg blij met een boek in hun landstaal. Ook de "kinderboeken vormen een pro bleem. Die worden letterlijk 'stukgele zen' en het vervangen kost de vereni ging, die alleen via contributies en giften geld in bet laatje krijgt, eigen lijk te veel. Mejuffrouw Van der Ploeg: Boeken als in De Soete Suyker- bol kunnen we wei Wijven aanschaf fen. Daarom zijn we ook zo blij als ons boeken in goede staat wor den aangeboden; vooral bij de kinder boeken is het ondoenlijk om alles nieuw te komen.' Welke boeken worden nu het meest gevraagd? Mejuffrouw Van der Ploeg: 'Streekromans zijn bij de vrouwelijke patiënten erg populair. Ook het genre 'goede romans' en detectives wordt veel gevraagd. En dan de wat lichtere lectuur, zoals boeken van Carmiggelt. Tegenwoordig is er veel vraag naar science-fiction boeken en naar de mo derne schrijvers als Wolkers en Van het Reve.' De meeste patiënten hebben aan één boek per week niet voldoende en dat hoeft ook niet: ze kunnen er zo veel krijgen als ze willen. Er zijn mensen die vier of vijf boeken per week lezen en er is onlangs een heer geweest, die er aan acht nog niet genoeg had. Zesduizend boeken lkt heel wat Maar toch heeft de vereniging altijd behoefte aan nieuwe. Er wordt zui nig ingekocht maar de vraag naar goede, gelezen boeken blijft bestaan. Een heel grote wens van de vereni ging is boeken in zeer grote druk, die het bejaarden met slechte ogen moge lijk maakt soms voor het eerst in "ja ren weer eens een boek te lezen. Me juffrouw Van der Ploeg; 'We hebben er nu vijf, maar ze zijn zo ontzettend duur!' Daarnaast nogmaals kinderboe ken. Hoeveel mensen die 'uit de klei ne kinderen' zijn hebben niet nog boeken in de kast sta'an die toch nie mand meer leest? En dan de boeken voor buitenlanders: Tsjechisch, Turks, Marokkaans, Arabisch, Spaans, Chi nees... het is allemaal van harte wel kom. Bij de ziekenhuizen, waar de boekendames werken, kunnen de boe ken ter attentie van de dames worden afgegeven. Daarnaast zal ook mejuf frouw Van der Ploeg, Bachlaan 58, te lefoon 187416 ze graag in ontvangst nemen.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 3