Groot tekort aan dakpannen Aantjes vraagt van PvdA loyaliteit Prijsbewaking verscherpt Italiaanse verbazing om bede Top van ARP kapittelt bedankende wethouder Plan Bredero Kurhaus blijft pier vernieuwd Moet de Nijenburgh een tegenhanger krijgen? Scheepsramp EEN ZELDZAAM DEBUUT! mswrnim Koek uitgedeeld om protesten te onderstrepen BB-quiz hielp bij vaststellen zwangerschap Gereformeerden helpen Pakistan 9Aantal mensen dat gaal studeren zal afnemen' AU BIN JOESOEP DAGWERK IN INDIË CHU Verdrietige procedure9 'Oude' plannen Nieuw schip - TROUW/KW AKI ET Z\ I'l'lill rEl-1 EMHEU 1973 BINNENLAlND -K5 Van onze parlementsredactie DEN BAiAG Organisaties van werkende jongeren, dienstplichtig militairen en studenten zullen zich tot liet uiterste verzetten tegen de eventuele verlaging van de dienstplichtige leeftijd van twintig tot achttien jaar en de daaraan gekoppelde afschaffing van de mogelijkheid tot uitstel wegens studie. Deze organisaties hebben dit gisteren aangekondigd op een hoorzitting van de Tweede Kamercommissie voor de fensie over de betreffende voorstellen van de commissie dienstplichtbeleid van het ministerie, die onder voorzit terschap staat van. de secretaris-gene raal van het departement, drs. Peij- aenburg, In een gezamenlijke verklaring noe men zij de voorstellen van de commis sie onaanvaardbaar. 'Met alle mogelij ke middelen zullen we er ons tegen verzetten,' aldus een woordvoerder van de werkende jongeren. 'Deze maatregelen zullen op groot verzet stuiten bij de studenten. 'Anti-Peij- nenburg comitees zijn al opgericht, (ADVERTENTIE) deelde het landelijk overlegorgaan grondraden van de universiteiten mee. In de verklaring dringen de organisa ties aan op uitbreiding op korte ter mijn van de mogelijkheden van stu die-uitstel en dit speciaal voor de jon geren die een beroepsopleiding of een dat de commissie dienstplichtbeleid opnieuw aan het werk gaat om een regeling op te stellen die het voor dienstplichtigen mogelijk maakt tus- u rjMMjoiisofcr l «man uit tie nadagen van net voorma li jAWerlandficb-Jndia DAGWKRKIN WDÏE UITGEVERIJ T. WEVER - ANTWOORDNUMMER 5 FRANEKER BESTELBON 2 178 96 20 52 7 126 40 145 92 11 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Dakpannen zijn op het ogenblik nauwelijks te krijgen. De Nederlandse „fabrikanten kunnen slechts met de grootste moeite aan de .Vraag voldoen en dan nog met vele maanden vertraging. Leveringstijden van keramische pannen van meer dan zes maanden zijn geen uitzonderingen. .Deels is de stormschade van novem ber vorig jaar enlapril dit jaar oor zaak, deels het personeelstekort in de ze f-sctor, die voor vertragingen zorgt. .De dakbedekkers zitten met de han den in het haar. In vele gevallen heb ben zij de schade aan daken, veroor zaakt door de recente stormen, nog niet kunnen herstellen. De bouwxnate- rialenhandel kan niet aan de vraag voldoen, zodat vele dakbedekkers zelf op de bonnefooi de fabrieken afrijden om daar op te kopen wat er te kopen valt. Maar ook de fabrikanten kun nen niet leveren wat besteld wordt. De gebroeders Laumans nv te Tege- len, één der grootste pannenfabrikan- ten van ons land, noemt levertijden van acht maanden geen uitzondering. De Woerdense Dakpannenfabriek, zit ook omhoog. Ook daar zijn personeels tekorten en een extra grote vraag de redenen. Directdur drs. Van Beek ziet echter als reden voor de grote vraag ook een wijziging in de bouw. Vooral de duurdere, keramische pannen zijn door het bouwen van meer koopwo ningen dan vcorheen, erg in trek. Bo vendien is er landelijk de tendens om meer laagbouw te bouwen. Het perso neelstekort vindt volgens de heer Van Beek zijn reden in het feit dat het werk niet het prettigste is. Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening deelde desge vraagd mee, dat ondanks de schaarste geen vertragingen zijn geconstateerd in de oplevering van nieuwe wonin gen. Dit is voornamelijk te danken aan het feit, dat de grote bouwonder nemingen contracten met'fabrikanten hebben en daardoor het eerst aan bod komen. sen hun achttiende en 27e levensjaar zelf het moment van indiensttreding te kiezen. De commissie dienstplichtbeleid noemt in haar rapport twee hoofdre denen voor de verlaging van de dienstplichtige leeftijd en afschaffing van studie uitstel. Ten eerste ontstaat er volgens de commissie een tekort aan militairen door het vele uitstel dat vaak in afstel resulteert, en ten tweede levert de indiensttreding van afgestudeerde academici op latere leeftijd grote problemen op. Beide argumenten ontlokten een stroom van kritiek bij de organisaties. De voorzitter van de Veeniging Vah Dienstplichtig Militairen. Paul Tur ken, zei dat de tekorten te wijten zijn aan fouten m de planning, riet Lan delijk Overleg Grondraden wees erop dat de problemen van studie-onder breking veel groter zijn dan de pro blemen waarmee afgestudeerde acade mici die nog in dienst moeten, te ma ken krijgen. 'De studiemotivering wordt aangetast als mensen ha hun voortgezette oplei ding eerst in dienst moeten. Het aan tal mensen dat, na in dienst te zijn geweest, nog gaat studeren zal veel minder zijn. Wij vrezen dat deze maatregelen gebruikt zuilen worden om een soort verkapte studentenstop in te voeren.' Ook de werkende-jonge ren organisaties meenden dat de be reidheid een voortgezette beroepso pleiding te volgen bij de werkende jongeren door deze maatregelen ern stig zal worden aangetast, 'pe ontwik keling van de laatste jaren om de werkende jongeren door onderwijs en vorming meer ontplooiingskansen te bieden wordt door de voorstellen doorkruist," zei een woordvoerder van de katholieke werkende jongeren. Deze bezorgdheid over de ontplooi ingskansen van de werkende jongeren werd gedeeld door vertegenwoordigers van de Vereniging Beroepsopleidingen Grafische Industrie. 'De stelling van de comm'ssie dat de werkende jonge ren hun opleiding op hun achttiende jaar wel achter de rug hebben, is on juist. Deze sociaal zwakkere jongeren dreigen weer het slachtoffer te wor den. Er is nu al een tendens dat werkgevers jongeren die nog een op- leöding volgen, niet in dienst willen nemen. Die tendens wordt versterkt als die jongeren ook nog op hun acht tiende jaar m militaire dienst moe ten.' De VVDM en dc kritische majoor G. Miog van de werkgroep vermaatschap pelijking krijgsmacht, wezen er voorts op dat het voor het militaire kader veel gemakkelijker is met jongere dienstplichtigen te werken. 'Die jon geren zijn eenvoudiger te manipule ren. De legerleid.ng houdt de acade misch gevormden kennelijk liever buiten de krijgsmacht. Deze maatrege len zullen nadelige invloed hebben op de democratisering van dc krijgs macht en van de maatschappij. Het is wel opvallend dat dit soort voorstel len tegelijkertijd m Nederland, België en Frankrijk'is gedaan,' aldus majoor Miog. De werkende jongerenorganisaties spraken tenslotte de hoop uit dat de gezamenlijke acties tegen de voorstel len het resultaat hebben dat de naam van de eommissie-Peijnenburg verge ten wordt, zedat de mensen bij het horen van de naam 'Peijnenburg', al leen nog maar aan het gelijkgeheten koekconeern zullen denken. Onder grote hilariteit deelden zij daarop plakken Peijnenburg koek aan de le den van de Tweede-Kamercommissie uit. Van onze parlementsredactie AMSTERDAM De fractielei der van de ARP, mr. W. Aantjes, heeft gisteravond in Amsterdam op de PvdA een beroep gedaan loyaal te zijn. In een vergadering van zijn partij zei mr. Aantjes. dat ondanks de pijnlijke formatie ARP en KVP bereid zijn met het kabinet en de andere rege ringspartijen iets tot stand te bren gen. Deze loyaliteit mag ook van de PvdA worden verwacht Mr, Aantjes vindt dat het congres van de PvdA niet deze geest ademde. Uit dagende en pi evocerende redevoerin gen als door Van Thijn gehouden die nen niet een goede onderlinge ver houding van de politieke partijen, die het kabinet willen laten slagen. De formatie Burger was mislukt, be toogde mr. Aantjes. Het kabinet is tot stand gekomen na de informatie Van Agt-Albeda. De PvdA moet nu niet proberen aan het kabinet alsnog het karakter te geven van een kabinet zo als Burger dat niet tot stand Icon brengen. Als dat gebeurt waarschuw de mr. Antjes, heeft dit kabinet geen lang leven. Over de verhouding tot de CHU merkte Aantjes nog op, dat hij van de Unie verwacht, dat ze bij de algemene politieke beschouwingen in de Twee de Kamer diebter bij de ARP en KVP zal staan dan bij de VVD. De CHU moet het gemeenschappelijk program van" dc KVP, ARP, en CHU bij de beoordeling van het kabinet op redelijke wijze hanteren en niet als een absolute eis. De drie christen-de mocratische partijen hebben een min derheid en daarmee moet de CHU re kening houden, zei de heer Antjes. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering heeft gis teren de prijsvoorschriften verscherpt. De stijging van externe kosten mogen niet meer in de prijzen worden door berekend, met uitzondering van drie belangrijke categorieën. Deze zijn de inkoopprijs var. grond- en hulpstoffen Van een verslaggever ROME 'Heden ten dage heeft de mens God uit rege ringszaken verjaagd en het is logisch dat ook Gods naam wordt weggelaten'. Dit commen taar geeft het Italiaanse persbu reau ASCA op het weglaten van de naam van God uit de Troon rede. Het persbureau vervolgt: 'Wij geloven niet dat God zich daar erg ongelukkig om voelt. Als de formule een rest van oude schijnheiligheid was, zal Hij be grip hebben voor die afschaf fing, omdat Hij niet geeft om vormelijkheid maar om oprecht heid en om de intentie die er chter de woorden zit. Hij zal zeker blijven ingrijpen in het lot van het Nederlandse volk en de regering, ook als Hij 'daartoe niet officieel wordt uitgenodigd. 'Maar twijfel en verbazing ko men op wanneer men vraagt naar het motief waarom de naam van God werd uitgeban nen: namelijk om een handjevol 'agnostlei', niet-gelovigen onder de Kamerleden niet in verlegen heid te brengen. Dit soort fat soen en fijngevoeligheid zijn eenvoudig absurd als men stil staat bij de betekenis van het woord agnostisch: onverschillig heid, dat wil zeggen, overtuigd dat het absolute niet te kennen is en daarom iedere speculatie en elk onderzoek met betrek king tot het absolute nutteloos is. Hoe kan nu, zal men zich afvra gen, iemand zich in verlegen heid voelen die zich per defini tie vanuit zijn levensvisie niet bekommert om juist datgene, waarvan anderen bang zijn dat zij erdoor in verlegenheid wor den gebracht. De conclusie moet zijn dat agnostici gevoeli ger oren hebben dan gelovigen of gemakkelijk 'beïnvloedbaar zijn. Al met al bevestigt dat weer eens duidelijk waar het met die bloedelozeen o zo 'fijne' gelovi gen onzer dagen naar toe gaat: zij verzwijgen hun eigen geloof om niet diegenen voor het hoofd te storen die zich erin verlustigen hun eigen ongeloof van de daken te schreeuwen', aldus het Italiaanse persbureau. Intussen heeft ar-fractieleider Aantjes in het partijblad Neder landse Gedachten van deze week geschreven 'dat het pre mier Den Uyl niet zou ontsie ren als hij de kritiek uit de Tweede Kamer op het weglaten van Gods naam uit de Troonre de zou beantwoorden door er zijn spijt over te betuigen'. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De heer T. Hopman, wethouder van de gemeente Pijnacker, die bedankte als lid van de ARP, is door de waarnemend voorzitter en secretaris van de partij terechtgewezen voor deze stap. In de brief aan de heer Hopman staat: D hebt inmiddels uw beslissing genomen, deze met verve snel wereld kundig gemaakt en uw ongenoegen op ruime schaal doen blijken. Een ver drietige procedure na een actief lid maatschap van 25 jaar'. De brief ver volgt met: 'Samen zullen wij moeten luisteren naar wat het evangelie van ons vraagt; samen zullen wij daar een politiek antwoord op geven. Jammer, dat u zich daaraan nu onttrekt en dat u - hoewel in gewetensconflict verke rend - een principiële discussie ont loopt over de vraag wat in de Neder landse politiek gerechtigheid en recht vaardigheid inhoudt en hoe wij daar aan concreet gestalte zullen geven'. Voorts wordt de heer Hopman verwe ten, dat hij zijn beslissing om uit de partij te stappen niét concreet genoeg motiveert. Men acht het bovendien voorbarig, zich nu al op te winden over plannen, die nog niet eens in de beide kamers besproken zijn en waar van nog niet te zeggen valt wat er concreet uit de bus zal komen. 'Het parlement moet nog spreken en de ARP-fractie moet haar defenitieve standpunt nog bepalen. Is het nu zin nig en getuigt het van verbondenheid om op basis van plannen, die u niet juist acht te bedanken', schrijft men. De brief, waarin de heer Hopman ver scheidene malen wordt gevraagd nog eens kritisch en goed over een en an der na te denken, eindigt met de uit nodiging, de zaken nog eens funda menteel te komen doorsprekè». 'Dan moet', aldus het partijbestuur 'echter niet volstaan worden met (overigens goed in het gehoor "liggende) oppositi onele kreten, want uw en ons verant woordelijkheidsbesef is daarvoor te groot'. en halffabrikaten, de tarieven en re tributies van de overheidsdiensten en motorrijtuigenbelasting en invoers- rechten en accijnzen. De loonkosten vallen niet onder de externe kosten. In de nieuwe prijzenbeschikking wor den verder voorschriften gegeven over het voeren van een eenvoudige admi nistratie, zodat de controle doeltref fender kan zijn. Drs J. Koning en de heer D. Corpo- raal hebben de heer Hopman geschre ven, dat bet bijzonder teleurstellend is, dat iemand bedankt zonder eerst van zijn verontrusting blijk te hebben gegeven. En dat terwijl de heer Hop man maar al te bekend is met tal van personen in de partij en met de weg om zijn bezwaren kenbaar te maken. SCHEVENINGEN De bouwgroep Bredero begint zijn werkzaamheden voor de reconstructie van de bad plaats Scheveningen met een grondige vernieuwing van de pier. Daarna zal begonnen worden met de restauratie en verbouwing van bet Kurhaus (in clusief inrichting van een casino) en nieuwbouw op de plaats- van het Grandhctel. Tenslotte wilde Bredero- groep het Scheveningse Circustheater in eigen bezit houden. Deze plannen zijn deze week door de Bredero-groep aan de gemeente Den Haag bekend gemaakt. De Bredero-groep zal zich overigens geheel houden aan de richtlijnen, die door de Haagse gemeenteraad in au gustus zijn opgesteld, toen' nog sprake was van een overname van de bezit tingen van de EMS door de bouwcom binatie. Bredero wil nog deze winter beginnen met de renovatie van de Scheveningse pier, zodat die het vol gend zomerseizoen normaal in ge bruik kan zijn. De restauratie van het Kurhaus zal vooraf worden gegaan door een'grondige studie. Men hoopt het gebouw in 1975 al voor het pu bliek open te kunnen stellen. Bredero wil voorts in de tweede helft van 1974 reeds beginnen met nieuwbouw op de plaats van het huidige Grand Hotel, dat daarvoor gesloopt moet'' worden. De herontwikkeling van Scheveningen zal niet alleen door Bredero uitge voerd worden, maar door een consor tium, waarin Bredero voor maximaal 50 procent deelneemt, Bredero houdt wel de leiding. De gemeente Den Haag zal een supervisor aanstellen, die bij de nieuwbouw op de plaats van het Grand Hotel betrokken zal worden. Opvallende nieuw gheid in de plannen isdat Bredero het circusthea ter bij de plannen wil betrekken. Aanvankelijk zou men dit gebouw aan de gemeente Den Haag verkopen, maar Bredero vindt dat het onderdeel van het Scheveningse geheel uit maakt. Vier vakorganisaties hebben inmid dels bij de commissie voor fusie-aan gelegenheid van de SER een klacht ingediend naar aanleiding van de overneming door Verenigde Bedrijven Bredero in Utrecht vamde Haagse en Scheveningse bezittingen van de E'MS. De bonden vinden dat zij te laat zijn ingelicht. Toen de zaak tussen de EMS en Bredero al beklonken was, zijn de vakorganisaties pas op de hoogte gebracht. Van een verslaggever UTRECHT Een huisarts meldt deze'week in het blad 'medisch Contact' dat hij dank zij de Berend Boudewijn-quiz heeft kunnen vaststellen dat een van zijn patiënten zwanger r was. Het meisje meldde zich op zijn spreekuur, aar ze wist niet' op weike datum ze Voor het laatst ongesteld was geweest Ze maakte daar nooit aantekenin gen van. Ze vertelde wel, dat ze altijd ongesteld werd als de Be- - rend Boudewijn-quiz op de tele visie was en dat deze quiz al twee keer was uitgezonden zon der'dat de menstruatie zich had aangediend. 'Het was toen niet moeilijk meer om vast te stel len dat er inderdaad een zwan gerschap bestond', schrijft de dokter, 'maar om de exacte duur ervan te bepalen had ik mijn TV-programmabladen van de laatste maanden moeten be waren'. p," ffc- «Ml Hspar- I Het lichaam van een van de bemanningsleden die gisternacht dronken, wordt hier in IJmuiden aan land gebracht. bij de ramp met de kustvaarder 'Leliegracht' ver- Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Als 't een beetje wil telt ons land het volgende najaar vier gere formeerde sociale academies. We hebben al een vrijgemaakte gereformeerde socia le academie in Zwolle en De Nijenburgh in Baarn. welke laatste uitgaat van de Stichting Gereformeerde Opleidingen (SGO). Zoals bekend kan zijn begint in september 1974 te Ermelo de gereformeerde sociale aca demie, welke opgericht is als 'alternatief' van De Horst in Driebergen, - en nu blijkt uit een bericht», uit Kampen dat daar de verwachting leeft 'om reeds in september 1974 van start te kunnen gaan' met een gereformeerde sociale acade mie. We verklappen geen geheim als we hier neerschrijven dat men m hervormde en gerefor meerde kring niet allenvege gelukkig is met de ontwikke ling van respectievelijk De Horst en De Nijenburgh. Ver scheidene hervormden en ge reformeerden zijn huiverig ge worden om hun kinderen naar een van beide sociale acade mies te sturen, omdat deze naar hun inzien te 'links' zijn. Dit heeft geleid tot activitei ten om te kornen tot een gere formeerde sociale academie en gezamenlijke inspanning van confessionelen, gereformeerde bonders, 'rechtse' gereformeer den, buitenverbandse vrijge- maakten, christelijke gerefor meerden en leden van de ge reformeerde gemeenten heeft ertoe geleid dat volgend jaar in Ermelo zulk een academie geopend kan worden. In gereformeerde diakonale kringen, zo vernemen we uit betrouwbare bron, wordt de reserve jegens De Nijenburgh zo al niet gedeeld, dan toch wel begrepen en in elk geval vond men aanleiding de diako- nieën te adviseren, op een verzoek om steun aan 'Erme lo' gunstig te reageren. Dit advies is echter nog niet de deur uitgegaan, omdat men opeens met de Kampense plan nen geconfronteerd werd. De plannen in Kampen date ren echter niet van vandaag of gisteren. Blijkens een döor Kampense burgemeester drs. J. van Tuinen en de rector van de theologische hoge school van de gereformeerde kerken te Kampen prof. dr. J. Plomp, ondertekend persbe richt kwamen al in 1971 initi atieven naar voren om in Kampen een sociale academie op te richten. Onlangs is daar toe contact opgenomen met de SGO (welke niet kèrkeiijk ge reformeerd is, in zoverre dat zij niet onder synodaal toe zicht staat). Dit laatste zou er toe kunnen leiden dat de Kampense acade mie een soort dependance van" die in Baarn wordt maar hieromtrent is niets zeker, het SGO-bestuur moet nog verga- deren over de Kampense plan nen (Dat zal begin volgende maand zijn). Dat Kampen toch nu al, nu nog zo weinig met stelligheid te zeggen valt, met een persbericht komt vindt volgens onze zegsman zijn oorzaak in het feit, dat men daar lucht kreeg van de diakonale aanbeveling inzake Ermelo. Hoe dit zij, men zou één en ander aldus kunnen sa menvatten dat men straks naast de vrijgemaakte academie te Zwolle een "linkse' gerefor meerde heeft in Baarn, een 'rechtse' gereformeerde in Ermelo en een 'gewone gere formeerde in Kampen (want etiketten opplakken doen we graag). t Vervolg van pagina 1. kustvaarder "Gulfstream' redden de overige zes opvarenden. Het marine schip zette gistermiddag drie gered den in Deft Helder aan wal. De Gulf stream had al eerder op de middag in IJmuiden geredden aan wal gebracht. Over de oorzaak van de ramp kon gis teravond nog weinig meegedeeld wor den. De rederij BV Spiethof in Am sterdam, eigenaar van de kustvaarder, kon alleen meedelen,,-dat de Lelie gracht "eenvrij. nieuw schip was. Het is in 1968 gebouwd. Gistermorgen, omstreeks elf uur, is het gekapseisde schip naar de bodem van de Noordzee verdwenen. De IJmuidense sleepboot Stentor bracht gistermiddag de drie stoffelij ke overschotten in IJmuiden aan land. De reddingsboot Marie' Louise uit IJmuiden zocht toen nog naar het vierde slachtoffer, kapitein Van Ho ven, wiens lichaam drijvend in zee ge signaleerd was vanuit een helikopter. Machinist Broekstra van de "Lelie gracht' zei gisteren, dat de kapiteitn van het schip waarschijnlijk over boord is geslagen. De machinist kreeg van stuurman Kentenga opdracht van boord te gaan. De heer Broekstra wil de zich niet over de ooizaak van het ongeluk uitlaten. 'Het schip is gekap seisd. Hoe dat gekomen is, zeg ik niet'. Een woordvoerder van de marine- voorlichtingsdienst sprak over een 'wat raar ongeluk*. Bij het noodsein kon de bemanning geen positie opge ven. 'Het gebied, dat we moesten af zoeken, was gelukkig maar klein. Toch zijn we voor vier mensen te Iaat gekomen', aldus de woordvoerder. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het werelddiakonaat van de gereformeerde kerken wil in eerste instantie een kwart miljoen gulden ter beschikking stellen van de kerken in Pakistan voor de hulppro gramma's. die deze kerken hebben op gesteld na de overstromingsramp. Dit bedrag hoopt men te kunnen ge ven uit de opbrengsten van de na jaarscollecte voor het werelddiakonaat nog twee miljoen gulden nodig, de Pakistaanse rampsituatie komt daar nog bovenop. De Pakistaanse kerken willen zich on der andere inzetten bij de herhouw van gebouwen voor de hele gemeen schap, zoals klinieken en scholen, waarvan er 25.09,"" verwoest zijn, en van huizen. De herbouw van een school kost 2100 gulden, van een klei ne kliniek 1050 gulden en van een. eenvoudig huis 550 gulden. - Jongeren-organisaties fel tégen verlaging dienstplichtige leeftijd E Ti fa Als dal érgens van gezegd (tan worden, dan toch wal van het opzierbarende en (volgens de kenners) wére boek Roman uit de nadagen van Nederlands-lndie door A.G. DEELMAN (oud-resident van Zuid-Borneo) Het boek telt 362 pagina's en is bijzonder fraai uitge voerd in een gekeef Imnen stempeiband met geplasti ficeerd stofomslag in vicr-kleurondruk, naar een ont werp van de bekende graficus Bert Bouman. PrSJa ƒ24,50. „Heef meeslepend geschreven. Deelman Is bepaald een geboren verteller. Hg heelt het vooroorlogse leven van de fndonesiér roet open ogen waargenomen en hij vertelt daarover in 'n beheerste, maar meeslepende stijl. Zijrt verhalen zijn bijzonder levendig en overtui gend. Jaao JoDoe in de HAAGSCHE COURANT Deelman kan uitstekend vertellen Bij de beschrijving van All's avonturen in de donkere bin nenlanden bere.kt hij eer. sprookjesachtige sfeer die doet denken aan de beste stukken uit ïclkien s De ban van de ring Een op zijn minst interessante en naar rmjn smaak zelts goede roman die rek er Kandidaat is voor net supplement op Nieuwenhuys' recente literatuur geschiedenis Oost-IndischeSp'pgel Hans ystvoort in VRIJ NEDERLAND Ge-en atledaaqs romannetje met een Indisch sausje overgoten, maar berustend op eigen her innering en Deeinans eerstelinq verruimt en verheldert de kijk op de met algemeen bekende .Buitengewesten en is met alleen voor de indie-kenners een MUST. Want het is een wdar Doek V. N. Moens in TONG-TONG Afc.ÜCFl UaN ,4 A ■k I- 14 - s. l-WV-ka. GtJiK-fVtaWXiV' WrJfV Hommage aan een verstild verleden door J. DE LOOS-HAAXMAN Omvang 160 pagina s. waarvan 4S bladzij'den illustra ties. Bijlage: insteekmap met 12 kleurenreprodukties naar originele Indische aquarellen van Jhr. J. C. Rap- pard Fraai uitgevoerd m geheel linnen band. op groot for maat (20 x 27 cm), me! geplastiliceerd stofomslag in vierkleurendruk. Prlj» f 35. Mevrouw De Loos. die van 1925*'39 conservator was van de Landsveizaitietmg Schilderijen te Batavia, be schrijft feilloos, met een tedere, welhaast aquarelle pen hoe het dagelijks leven zich in Indiè afspeelde. De bij het boek gevoegde prachtige reprodukties zijn wel haast overbodig, zo waar wee! zij .tempo doeloe' ge- stalt# te geven Mr F. R. Stock in PRISMA-Lectuurvoorllchting ..Dit prachtige werk met zijn originele titel is een dank bare herinnering aan .tempo doeloe'. ..Al bij at een kostelijk boek." LEIDSCH DAGBLAD Oe schrijfster heelt een stijl die heider is als kristal, en het is een genot haar te volgen, als zij het zonlicht laat flonkeren in de glazen boordevol herinnering die zi| voor ons uitstalt EINDHOVENS DAGBLAD Deze boeken kunnen binnen enkele dagen in uw bezit zijn als u gebruik maakt van de BE STELBON. Zend deze. voorzien van uw naam en adres, aan uw boekhandel of (in open enve lop. zonder postzegel) aan Zend mij de volgende boeken rechtstreeks/via boekhandel: ...ex. Deelman, ALi BIN JOESOEP. Prijs 24.50. ex. De Loos-Haaxman, DAGWERK IN INDIÈ. Prijs 35. Ik betaa! het gehele bedrag ineens/in termijnen van(minimaal 10.permaand. Naam: Straat: Plaats: Datum:. Doorhalen wat u niet wenst. CP U KUNT NATUURLIJK OOK TELEFONISCH BESTELLEN. ONS NIEUWE TELE FOONNUMMER IS: 05170-3147 (3 LIJNEN); B.G.G. 2436. i r- Wf-f, si.' jrijy. Mn Bh JMjqi r-M 'llUllilMfjtl jfcr 4iiitwq|iijt«iilri$ Nóg 'n gereformeerde sociale academie tK">

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 5