Commentaar Meningsverschil over ontwikkelings-strategie-dicht-bij-huis f Sietse gaat fietsen liever geen rector worden e** Ia "'kö'j Wisseldgeld (1) Wi?ceVeld (2) Vervoerstarieven Frankrijk stopt met franc-bescherming albert heijn stop angola koffie het: weer Onstabiel S YV W'\ bellen eer mooie man klompen kwetsbaar door Kees de Leeuw Pronk zal spoedig knoop doorhakken Voor drie jaar 'eerr.apporte: TRöPW/KwiAJRiTiET ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1973 BE\7NENLAM)/CÖMMENTAAR TS/K7 Gewonnen in het Bio-tex Vlekkenfestival. Stuur ook "n gekke vlek naar postbus 8272, Amsterdam Spelregels op Bio-tex verpakkingen.- Deel van een affiche voor 'Die streep moet weg', een film over ontwikkelingssamenwerking, een van de projecten, die de commis sie-Claus steunde. Splitsing 2§" Turns* AMP/XNMi 28-9-73 13 uur 2 onbestendig onder redbetie van foes smil 0^ fa Commissie-Claus' blijft: Er is kennelijk goed politiek garen te spinnen bij het verzet tegen de plan nen van het kabinet-Den Uyl ter ver dubbeling van de fiscale huurwaarde voor mensen die in een eigen huis wo nen. Oppositieleider Wiegel is er mee begonnen en heel wat politieke leiders zijn hem dra gevolgd. Er is goed politiek garen te spinnen bij een dergelijk verzet, want blijkens de reacties van de kiezers-woningbe zitters schijnt Den Uyl met zijn plan een gevoelige zenuw geraakt te heb- ben (en.."als politicus mag je niet van je achterban vervreemden, nietwaar?'). Maar bovendien ziet het er naar uit dat het verzet nog gehonoreerd zal 1 worden ook. Het is niet te verwachten, dat Den Uyl het hele voorstel zal terugnemen, maar hij zal het stellig wel matigen of met een iets verfijndere tabel komen. - Een verhoging van honderd procent zit er niet meer in. Het is wel duide- lijk dat in het voorstel, zoals het er nu ligt, een stuk onderhandelingsruimte voor de regering is ingebouwd dat de regering hier 'wisselgeld' heeft, zo- ais het in het politieke jargon luidt. Ieder die zich nu verzet kan gelijk al op een ffrekomstig succesje rekenen en dat is 'toch altijd mooi? Bovendien zal het verzet Den Uyl zelf niet eens onwelkom zijn. Een goocbe- laar is altijd dankbaar als het publiek de aandacht richt op niet-essentiële „handelingen om zo de eigenlijke truc nog spectaculairder te doen zijn. Zon der te misprijzen: wat doet Den Uyl als, hij zich nu stil houdt anders dan een goochelaar? Toch is cr misschien aanleidingom het thans gevolgde systeem te veran deren vooral ten behoeve van men sen, die juist uit liefde voor de po litiek vinden dat politieke debatten werkelijke inhoud moeten hebben; die vergelijkingen met spel, goochelen en spiegelgevechten de politiek onwaardig vinden. tn het verleden heeft de oppositie in bet Nederlandse parlement al eens ge werkt met een alternatieve of scha- duw-begroting. Daarop werd aangege ven, niet alleen wat men niet wilde, maar ook wat men wel wilde en hoe de dekking voor die eventuele bogerc uitgaven zouden moeten zijn. Waarom zo kan men verder rede neren verwerkt de regering zelf niet bij voorbeeld een aantal van zul ke alternatieve voorstellen in haar be groting? Dan zouden de politici bij het verdedigen of aanvallen van de begroting zelf die alternatieven moe ten afwegen.. Om het concreet te zeggen in het ge val van de verhoging van de huur waarde: Wiegel had dan bij zijn aan val gelijk zijn voorkeur uitgesproken voor het andere, alternatieve voorstel van de regering, bijvoorbeeld verho ging van de benzine-accijns met nog eens twee cent. Wat zouden de politiek en het politie ke debat er anders uit.zien. als het zo zou gaan- Bij nader inzien is minister Westerterp tot het inzicht gekomen, dat een ta riefsverhoging van 10 procent voor het openbaar vervoer in Amsterdam en Utrecht mooi genoeg is. Aanvankelijk had het kabinet deze tarieven met maar liefst 20 procent willen zien stij- i gen; anders zou het rijk de exploitatie tekorten van het plaatselijk Openbaar Vervoer niet overnemen. Voor een ka binet dat bij wijze van spreken rood (of. zo men wil. extra rood) aanloopt, wanneer in het bedrijfsleven een prijs- verhoging van een paar procent alleen maar wordt overwogen, was dat, zacht gezegd, een ietwat bevreemdende eis. Daarom is de mededeling van minister Westerterp zowel uit psychologisch als uit praktisch oogpunt verstandig. Maar ze roept ook een vraag op, en wel deze: wat gebeurt er nu in Rotter dam? De Amsterdamse en Utrechtse tram- en bustarieven moesten immers met 20 procent naar boven om ze te brengen op het peil van Rotterdam, dat al eerder met het rijk een af spraak had gemaakt over de overne ming van zijn tekort op het openbaar vervoer? Nu de vooreenomen nriisstii- ging in Utrecht en Amsterdarri wordt gehalveerd, zouden de Rotterdamse tarieven eigenlijk omlaag moeten. En als dat teveel rompslomp oplevert (omdat ze nog maar kortgeleden ver hoogd zijn) mag toch minstens worden verwacht, dat de verdere verhoging die de regering in 1974 verlangt, zo niet geschrapt dan toch aanzienlijk ge matigd wordt PARUS Frankrijk heeft de beper- kende bepalingen, waartoe het vorige week besloot in een poging de franc te beschermen tegen de speculatiegolf, weer opgeheven. Zoals bekend, was één van de maatregelen het instellen van een verbod tot het verstrekken van franc-leningen aan buitenlanders. Hiertoe werd besloten na een verho ging van het bankdisconto tot het 'aoodtarief' van 11 pet. maar met welke opdracht? Op korte termijn zal minister Pronk van ontwikkelingssamenwer king bekendmaken, wat hij voor heeft met de Nationale Commissie Ontwikkelingsstrategie, die .overigens onder de naam commissie- Claus, zo genoemd naar haar prinselijke voorzitter meer bekend heid geniet. Dat de commissie-Claus moet blijven, is vrij duidelijk de commissie zelf wil haar werk voortzetten en in de begn»,ting,1974 voor ontwikkelingssamenwerking staat, dat er 'een nieuwe commis sie komt met een nieuw mandaat en een nieuwe structuur.' En ver der, dat 'het element van deskundigheid m de commisie zal wor den versterkt' en dat 'de staf, die thans uit ambtenaren bestaat- zal worden vervangen door een niet-ambtelijk secretariaat.' Dit alles zegt echter nog niets over de vraag 'Hoe, met welke opdracht en met wie?' Daarover zal het laatste woord echt nog niet zijn gezegd. Om dat duidelijk te maken is het noodza kelijk wat dieper in te gaan op het ontstaan van de commissie en de ma nier, waarop deze de afgelopen drie jaar heeft gewerkt De Nationale Commissie Ontwikke lingsstrategie (NCO) werd eind 1970 voor drie jaar opgericht en kreeg tot taak 'de gedachtenvorming en infor matie over de grondslagen, de doel stelling de uitvoering en de voort- gang van de internationale ontwikke lingsstrategie van de Verenigde Na ties op gang te brengen en te stimule ren.' Het uitgangspunt van de com missie is vastgelegd 5n die ontwikke lingsstrategie, waarbij tevens het Tweede OntwikkeUngsdecennium werd uitgeroepen: 1970-1980. Voor de commissie is vooral hoofdstuk E van dit mondiale tienjarenplaii belangrijk, waar wordt gesproken over de activiteiten van de openbare meningsvorming. In het mandaat van de NCO staat namelijk, dat 'voor fi nanciering alleen in aanmerking ko men, die activiteiten, die gericht zijn op doeleinden, die in de VN-strategie voorkomen. Met deze op zijn zachtst gezegd vage opdracht moest de commssie- Claus aan het werk. Naar goed vader lands gebruik werden haar leden ge- recruteerd uit alle maatschappelijke geledingen van de bevolking, waarbij dan nog om het geheel een. extra- nationaal tintje te geven een lid van het koninklijk huis werd aange zocht het voorzitterschap op zich te nemen. Zo zitten er in de NCO verte genwoordigers van de NOVIB, UNE SCO, de kerken, van werknemers- en werkgeversorganisaties, het Neder lands Vrouwencomité en van jongeren organisaties. Bij de installatie van deze uit 31 le den bestaande commissie op 2 decem ber 1970 verklaarde de toenmalige mi nister Udink van ontwikkelingszaken, dat "de commissie geen pressiegroep zou vórmen, geen eigen beleid zou uitstippelen en dat het om niet-eon- troversiële zaken zou gaan'. Eigenlijk kwam het hierop neer, dat de rege ring bij voorbaat deze commissie pro beerde af te remmen en daarvoor, da", ook een aantal garanties" inbouwde. Deze bestonden uit het feit, dat het 'om uiet-controversiële zaken moest gaan dat heel Nederland erin verte genwoordigd moest zijn (evenwicht tussen links en rechts) en de ambte lijke staf, die van het ministerie van buitenlandse zaken afkomstig, aan de commissie werd toegevoegd. v Deze staf kon de commissie bijsturen en verder de minister inlichten, waf- deze erg belangrijk vond. Met' een prins ais voorzitter en als slotgarantie het ministeriële goedkeuringsrecht voor alles, wat de commissie- doet, kon de regering-De Jong met een ge rust hart de commissie op het Neder-' landse volk 'loslaten'. Men had rich aan alle kanten ingedekt en er kon op papier aithans niets misgaan. Toch zou het kabinet-Biesheuvel (haar opvolgster) het nog moeilijk ge noeg'krijgen met de NCO en toen er vorig jaar zo hier en daar gesproken werd over wat er met de commissie zou moeten gebeuren, maakte minis ter Boertien snel duidelijk, dat de- club van Ciaus voor drie jaar man daat had gekregen om het Nederland se volk bewust te maken inzake de ontwikkelingsproblematiek en dat het daarna afgelopen zou zijn. Met andere woorden: er werd verondersteld, dat het proces, dat dan op gang zou zijn gebracht, zich verder wel vanzelf zou ontwikkelen. -Het verrassende was namelijk, dat de comraissie-Claus het wel degelijk' 'aan durfde om mm of meerYadical& pro jecten als de koffie-aetié van ttötlAn- gola-comité en het stuk'"Schoen* voor het schorum' van het Dokumentair Aktueel Theater (DAT) te steunen' (om een paar projecten te noemen, die de commissie in conflict brachten met de regering),-In die drie jaar hebben zich echter"wel meer conflic ten voorgedaan, maar deze wist men binnenskamers te houden. Dat de commissie-Claus wel in conflict met de regering- moest komen, wilde ze (ADVERTENTIE) •tuur ewvaandeltja •Is dit maa zich nog enigszins waar maken en geen verlengstuk zijn van het rege ringsbeleid (wat Udink duidelijk voor ogen stond) lag eigenlijk voor de hand. Het VN-stuk over ontwikkelingsstrate gie is op zich interessant, maar je kan er in Nederland niet de boer mee op. Het gaat over de verhouding arm rijk op internationaal gebied waarvan de meeste mensen nog steeds denken, dat dat kan worden opgelost in de sfeer van "liefdadigheid en de collecte bus'. Wil men echter op dit gebied echt iets bereiken, dan moeten ook de machtsverhoudingen in eigen tand worden aangepakt, met name bij het bedrijfsleven. Die rijn namelijk 'niet los te maken van het armrijk-vraag stuk in de wereid. De mensen aan spreken in hun eigen leefsituatie is een eerste vereiste. Ontwikkelings hulp wordt nog altijd gezien als een kwestie van geld, terwijl het vee! meer gaat om het veranderen van structuren. Het is zinnig de discussie daarover te stimuleren. Ook, intern heeft de commissie-Claus het "moeilijk gehad. In de preambule van het VN-stuk is onder punt vijf onder meer te lezen, dat 'het welsla gen van de internationale ontwikke lingsstrategie grotendeels afhangt van de verbetering van de algemene inter nationale toestand.' Daarbij-wordt ook gesproken over ontwapening, kolonia lisme, rassendiscriminatie en apart heid'. Vait nu, om maar bij het Ango- la-comité te blijven, de koffie-actie daar wel of niet onder? Een groot ge deelte van de commissie vond duide lijk van wel: men trok de lijn conse quent verder door naar de uitbuiting hier, de eigen consumptiemaatschap pij. de inkomensongelijkheid en het behoren tot machtsblokken als EEG en NAVO. Nationaal echter als de NCO was, viel ook hier verdeeldheid te bespeuren. De rest van de commissie wilde name lijk van een verband tussen de situa tie hier en die in de Derde Wereld niets weten. Er werd bijvoorbeeld wel erkend, dat er zo iets als een interna tionale arbeidsverdeling zou moeten komen, maar dat dat ook gevolgen zou hebben voor het bedrijfsleven in Nederland, daar wilde men niet of nauwelijks aan. Hierdoor kwam de commissie onvoldoende toe aan het uitstippelen van een eigen beleid. Dat er toch nog zoveel werk is verzet er werden in totaal 86 projecten ter hand genomen is met name te danken aan de werkgroepen die zijn geformeerd. Daar werd het denkwerk verricht en vandaaruit werden voor stellen gedaan aan de plenaire verga dering. Hoe moet het nu verder met de Nati onale Commissie Ontwikkelingsstrate gie? In juli van dit jaar gaf de com missie ruim voordat dit op 2 de cember zou aflopen haar mandaat aan de minister terug. In de eerste plaats was het geld (in totaal tien miljoen, verdeeld over drie jaar) op, maar bovendien wilde men de minis ter ruimschoots de tijd geven zich te herinnen op wat er met de NCO zou moeten gebeuren. In een brief laat de commissie-Pronk weten het werk te willen voortzetten, omdat ze 'van oordeel is, dat de ont wikkelingsproblematiek een voort gaande bewustmaking in Nederland vereist' Zij vindt verder, dat de over wegingen, die in 1970 bestonden op haar op te richten, nog altijd bestaan. Bovendien wil de commissie meer tijd om een beleid te kunnen uitstippelen en minstens evenveel geld als In het verleden. Minister Pronk liet daarop weten, dat hij meer informatie wilde over het mandaat. 'Wat moet er met de oude statuten van Udink gebeuren. Vallen acties van het Angola-comité of van de BOA (Boycot Outspan Aktie) nu wei of niet onder de preambule van het VN-stuk. Heeft dat met ontwikke lingsstrategie te maken of niet?' Dit veroorzaakte een splitsing in de commissie. Een kleine groep vond van niet en de rest was mening, dat het er alles mee te maken heeft. 'Ais je het een doet en het ander nalaat, heeft het geen effect Dat Is nu juist de bron van alle ellende geweest en die strijdvraag is nooit opgelost', al dus de laatste groepering. Eind augustus werd het ontwerp-man- daat aan de minister toegestuurd. Daarin staat onder meer: 'De commis sie heeft tot taak te bevorderen, dat de Nederlandse bevolking rich bewust wordt van de noodzaak tot ontwikke lingssamenwerking en daarbij de in ternationale en nationale belemmerin gen, die de ontplooiingskansen van de ontwikkelingslanden en hun bgwoners verkleinen, weg te nemen. En ook dat de taak van de commissie ig 'het be vorderen van een kritische beschou wing in dit opricht van het beleid van Nederlandse instellingen, inclu sief de Nederlandse regering.' Naar aanleiding hiervan het ver haal wordt eentonig stelde de voorzitter in de slotzitting de commis sieleden expliciet de vraag: "Vallen boycotacties en dergelijke daar hu on der?' En opnieuw ontstonden er te genstellingen in de plenaire vergade ring. Besloten werd toen in een brief aan de minister deze problematiek uit een te zetten. Het wachten is nu op minister Pronk. Hij zal de knoop moeten doorhakken. Als Kamerlid heeft Pronk eens ge zegd dat de commissie een voorhoede functie zou moeten vervullen. Het hangt er natuurlijk helemaal vanaf, hoe het stuk vgn de minister uitvalt, maar gelet op de ideeën van Pronk zal het toch we! deze richting uitgaan. (ADVERTENTIE) angola comité da costastraat 88 amsterdam giro 600.657 Van onze weerkundige medewerker Het weer is dit weekeinde onstabiel Dit betekent dat buien ons pad kunnen kruisen. Het vervelende weer kan ook bezoekers van een tuinfeest treite ren Sommige buien kunnen onweer geven, aangezien ons land aan zijn west- en noordzijde nu eenmaal omge ven wordt door 17 gr.C.-warm zeewa ter. De weerkaart van vrijdagmiddag 4 uur toonde vooral boven Ierland maar ook boven WalesNoord-Enge- land en Schotland ettelijke symbolen voor cumulo-nimbi: verticaal krachtig ontwikkelde buienwolken met vezelige ijspruiken. Om 7 uur gisteravond wa ren de meest gevorderde cn door grondstations waarneembare cumulo- nimbi langs een lijn gegroepeerd van Bristol over midden-Engeland tot de zuidoost-Schotse kust. De isobaren tn zuid-Engelandzuid-Wales en zmd-ler- land toonden enkele onregelmatighe den: aanduidingen voor trogjes, die de buiigheid bij tijd én wijle bevorderen, en een iets markanter systeem (her kenbaar aan plotselinge'luchtdrukstij gingen tussen Ierland en west-Enge- land). Het vliegveld Shannon meldde gisteravond een hagelbui. De temperatuur zal vandaag en mor gen wat aan de lage kant blijven. De stromingslijnen laten zien dat er lucht, afkomstig van het noordelijk deel van de oceaan naar het Noordzee-gebied onderweg is. Vrijdagmiddag passeerde dezè lucht het weerschip I ten noord westen van Schotland met een tempe ratuur van 7 graden Celsius, 's Avonds woedde er een noorderstarm. In noord- Ier land en zuid-Schotland werd 9 gra den gemeten, in zuid-lerland nog 11 tot 12 gr. Celsius, in zuid- en midden-En geland 13 tot 15 gr. Celsius, ongeveer even hoog als in ons land- In Stuttgart werd hei gisteren nog 19 graden, Frankfort 20, Gibraltar 24, Toukm 28, Perpignan 29 en Seville 34 gr. Celsius. De producent van dit staaltje helfst- -weer is een omvangrijk lagedrukgebied met centrum bij de Shetlands (974 mil libar), dat maar weinig in noordooste lijke richting verder schuift. Tussen AKICK KL&SUüu UMMk dit minimum dat in Sule Skerry vlak ten noorden van Schotland in de afge lopen vierentwintig uur 56 mm regen en in Kirkwall op de Orkaden 42 mm regen bracht en het Azorengebied van 1028 mb kan de westelijke circulatie goed gedijen. HOOG WATER 30 september: VUssingen 3,47 16 03; Haringvlietsluizen 5.34-17,50; Rotter dam 6.48-18.45; Sehevenmgen 5.03- 17.22; IJmuiden 5.39-17.58; Den Hel der: 5.34-17.50; Harlmgen 0.06-12.04; Delfzijl 1.55-14.05; 1 oktober: VlLssio- gen 4.23-16.40; Hanmgvhetsluizen 6.09- 18.26; Rotterdam 7.17-19.28; Schevenïn- gen 5.38-1? 55; IJmv-tden 6.16-18.33; Den Helder 6.09-18 ?6; Hariingen 0.30 12.35; Delfzijl 2.28-14.40. X x. AH» «IAH T<v l»*11 Amsterdam regen 18 5 De Bilt regen 18 5 Deelen regen 18 2 Eelde regen 16 10 Eindhoven regen 18 1 Den Helder regen 16 12 Lucht Rtd regen 17 5 Twenthe regen 16 6 Vlissingen regenbui 17 2 Zd Limburg zwaar bew 16 0.4 Aberdeen onbew 13 15 Athene licht bew 26 0 Barcelona zwaar bew 24 0 Berlijn zwaar bew 12 0 Bordeaux zwaar bew 21 0 Frankfort zwaar bew. 17 0 Genève onbew. 16 0 Helsinki mist 6 0.5 Innsbrück zwaar bew. 12 0.3 Kopenhagen regen 11 0.5 Lissabon onbew. 31 0 Locarno licht bew. 23 0 Londen onbew. 14 7 Luxemburg zwaar bew. 15 0.4 Madrid onbew. 28 0 Malaga onbew. 27 0 Mallorca licht bew. 12 0 München luiebt bew. 12 0 Nice licht bew; 23 0 Oslo regen 10 2 Parijs geheel bew. 19 0 Rome onbew. 22 1 Split zwaar bew. Stockholm geheel bew. 6 0.4 Wenen onbew. 12 9 Zürich mist 14 0.1 Casa Blanca mist 26 0 Istanboel mist 25 0 Las Palmas onbew. 27 0 New York onbew. Tunis licht bew. ZONNIG OPKLARINGEN MIST REGEN HA GEI cfSn SNEEUW ONWEER *20* BEWOLKING m WA&TEBfc. HM, TEMP. WINDRICHTING dichtbij ft De ergernis van velen over de gro te hoeveelheid zuiver en kostbaar water, die keer op keer door het toilet wordt gespoeld, is niet nieuw. Een Utrechtse gedeputeer de,die de oude gedachte van de baksteen weer oprakelde, bracht de zaak opnieuw in discussie, maar de ouderen ons althans zij die de jaren dertig bewust hebben meegemaakt herinneren zich nog wel de dubbele trekkers aan de stortbak. En de generatie die zich dat niet meer herinnert, kan het leren van het gedicht 'kloppen svp* van C. Buddingh'. van september '35 tot juni '38 studeerde ik middelbaar engels a. de lessen werden gegeven in het gymnasium aan de laan van meerdervoort te den haag. het was een zich deftig voordoend gebouw: de stortbak van de wc had dan ook twee deftige trekkers er hing een stukje ivoorkarton naast waarop in deftige drukletters stond: 'voor grote spoeling gebrulke men de lange trekker voor kleine spoeling gebrulke men de korte trekker' een vermoedelijk iets minder deftig iemand had eronder geschreven: 'tn geval van twijfel wende.men zich tot de.rector' En om het gedicht'even In zijn ge heel te citeren: de moraal van het gedicht wijst in een heel andere richting kennelijk de actualiteit van de jaren 1963-1965, toen dit gedicht werd geschreven. Moraal: ga niet 6 ij het onderwijs, en als u toch bij het onderwijs gaat word dan liever geen rector Omdat allang duidelijk was dat er behoefte aan zo'n instelling was, is d® stichting 'vrouwen bellen vrou wen' opgericht, een telefonische luister- en talichtingendienst met een makkelijk te onthouden num mer: 020-25.91.50. De vrouwen die vóór 'bellen' staan, kunnen alle vrouwen zijn: van overal, met kleine en grote problemen die ze desgewenst anoniem aan andere vfouwen willen voorleggen. Of vrouwen die gewoon hun hart eens willen uit storten bij iemand die echt naar ze wil luisteren. Want dat willen die andere vrouwen achter het appa raat: in de eerste plaats luisteren, informatie gewen, ais bet kan zelf helpen of anders verwijzen naar een instantie die in elk geval hulp kan bieden. Die vrouwen voor lopig veertig, afkomstig uit bewe gingen als Man/Vrouw/Maaitsehap- pij zijn grondig van problemen en oplossingen op de hoogte ge bracht door de Amsterdamse ge meentelijke gezondheidsdienst en beschikken nu, behalve over hun parate kerend®, over een uitgebreide 'sociale kaart' barstensvol gege vens, en. goede contacten met alle mogelijke diensten en instellingen. Van maandag af is de stichting el ke werkdag bereikbaar: van maan dag tot en met vrijdag, *s morgens tussen negen en twaalf en 's svond^ ook tussen negen en twaalf. 'Met zijn benentgeving over Portu- gals optreden in Afrika doet het dagblad De Telegraaf zijn oorlogs verleden alle eer aan', is een stel ling van mevrouw Mineke J. J, Schipperde Leeuw, die gasteren aan de VU is gepromoveerd tot doctor In de ietteren. In haar proefschrift —Te blanc et l'ocd- dent', wait op 'de blanke en het Westen' neerkomt blijkt ze voorts ook deze mennmg toegedaan: 'Het feit dat tot nu toe de meeste informatie over Afrika en Afrika nen door Westerlingen werd ver spreid, heeft niet altijd bijgedra gen tot een juiste berichtgeving* Waarom zou een vrouw zich wel mooi opmaken en een man niet? Daar beeft de creatieve Engelse Mary Quant blijkbaar diep over nagedacht. In elk geval moet ze tot de conclusie gekomen zijn dat een mooie man er ook best mag zijn. /Want ze heeft een zgn. unisex-ma- J ke-up gemaakt, geschikt dus voor alle sexen. Helemaal geloven dat haar unl-makc-up er ingaat doet ze (nog) niet. 'No nog een grap voor tijdens een feestje, maar wie weet hoe dë trend er volgend Jaar uit ziet', is te lezen in een etalage van het Amsterdamse Malson de Bon- neieiie, waar deze week demon straties in mooi maken en mooi zijn worden gegeven. Wie be nieuwd is hoe het gaat en hoe het staat, moet vanmiddag de laat ste kans! maar gauw naar de Amsterdamse Halverstraat, waar tussen twee en drie en tassen vier en vijf een dame èn een heer zich in de etalage met Mary Quants ma ke-up door vakkundige handen la ten verfraaien. Zo denkt de slager over u: La'ten we oppassen ome slechte luim niet op do klanten af te reageren. Het is een licht kwetsbaar vollje dat ons echter aan de omzet moet hel pen!' Ja, u leest het goed om nog even letterlijk het rubriekje "mes scherp* uit D"e slager vakblad voor de vleesspecialist' te citeren. Onder het kopje 'koning klant* wordt daar de ervaring van een slager met een 'lastige klant' uit de doeken gedaan: een jonge huis vrouw, die een bepaald stuk vlees niet wilde en een ander wilde heb ben, maar de slager vroeg bits of ze ook al verstand van vlees had. Klant en slager waren uiteindelijk allebei zo boos dat de neringdoen de haar zonder vlees de winkel uit joeg. Ket verhaaltje eindigt dan met de hierboven geciteerde waar schuwing. Zo te zien vormen niet de klanten, maar de slagers een 'licht kwets baar volkje', al willen wij niet zo grof generaliseren als het slagers vakblad. Van dik-hout zaagt men planken, maar men snijdt er ook klompen van. In ons land verdwijnt jaar lijks zestigduizend i kubieke meter hout in de klompenindustrie, waar uit drie miljoen paar klompen te voorschijn komen, maar meer dan de helft van al dat hout wordt als afval beschouwd en gewoon wegge gooid. Dat is onbruikbaar —zegt men en er zijn dan ook studies aan de gang om er achter te ko men of die ruim dertigduizend ku bieke meter 'afvalhout* misschien iets voor de fabricage van papier is. Van de drie miljoen paar klompen wordt het allergrootste deel in eigdn land verkocht en gedragen; vijfentwintig procent komt in de toeristenindustrie terecht.en onge veer tien procent is voor de ex port Alles over klompen is te zien op de zesenveertigste Brabantse klompenbeurs, die traditiegetrouw in een grote tent op het markt plein van St Oedenrode gehouden wordt Vrijdag 5 oktober opent de burgemeester de beurs en de maandag daarop de laatste beursdag mogen speciaal inko pers van winkels, warenhuizen en ziekenhuizen bestellingen komen doen. Want ook chirurgen en ver pleegsters blijken zich graag tot het klompeodragend volksdeel te rekenen. ^ênS)# ©PIB 'Hoe lang werk je al In de vogel-afdeling, Simpkins?*

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 7