Benoeming Brouwer niet lichtvaardig Aanslagen op ITT-kantoren Saoedi-Arabië lijkt van VS naar EEGi te zwenken Griekse vice-premier Makarezos neemt ontslag Kaping 'Chopin-expres' Senaat in VS stemt voor omvangrijke troepenaftocht VOOR DE SLANKE LIJH SUCROSA Communistische topman al gepakt Uitgaansverbod in Bagdad Chinese mammoet order voor Frankrijk Ontvoerder iflPUty'/KWARTËT ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1973 BÜEWJMiND T7/K9 SANTIAGO (Reuter, UPI) 1Het Chileense leger heeft de arrestatie gemeld van Luis Corvalan Lepe, Fde secretaris-generaal van de communistische partij. Hij was één van de meest gezochte mensen in fliH na de militaire staatsgreep van 11 september. 3500 doden Beengaan mevrouw V orrink ontkend .Van onze parlementsredactie DEN HAAG Premier den Uyl heeft gisteravond na de wekelijkse vergadering van de ministerraad gezegd dat er bij de benoeming van mr. T. Brouwer als minister van Landbouw en Visserij ten tijde van de formatie niet lichtvaardig is gehandeld. Razzia's Twee ontsnapt Om meer zeggenschap over olie Griekenland en Europa Britse militairen Afluisteren Watergate door Herre A. Halbertsma Voorzichtig Nadelig Uruguay IJsland m ATHENE (AFP, Reuter) Nicolas Makarezos, de ..Griekse vice- premier en minister van economische zaken, is gisteren afgetreden. President Sadat BEIROET (UPI) De regering van Irak heeft gisteren een uit gaansverbod voor onbepaalde tijd ingesteld voor de hoofdstad Bag dad en omgeving. Op de interna tionale luchthavens werden vluchten naar het buitenland gis teren tegen gehouden. Radio-Bagdad zei, dat de regering de ze veiligheidsmaatregelen had geno men in verband met een groot aantal gruwelijke moorden, dat de afgelopen weken in Bagdad is gepleegd. Ten minste acht mensen, onder wie vijf vrouwen en een kind, zijn op drie verschillende plaatsen met bijlslagen om het leven gebracht De politie heeft de dader(s) niet kunnen vinden. Daardoor is er grote onrust onder de bevolking ontstaan. De 'Chopin-expres' met joodse emigranten Uit Rusland kreeg gisteren een minder feestelijk onthaal in Oostenrijk dan op deze archieffoto. Palestijnse commando's kaapten de trein en maakten zich met de gij* zejaars uit de voeten. WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) - De Amerikaanse Senaat heeft zich met 48 tegen 36 stemmen uitgesproken voor vermindering van de Amerikaanse strijdkrachten in het buitenland met 23 procent binnen de komende twee jaar. Dit betekent een vermindering met 110.000 man. Het goede zoet maakt dat u nog even slank bent in die leuke najaarscreatie... Het goede zoet maakt dat u knipoogjes krijgt van de weegschaal... Het goede zoet is het geheim van die goedbetaalde mannequin... Het goede zoet zorgt dat u zich kunt meten met de meesten... Het goede zoet helpt u uw lichaamsgewicht onder kontroie te houden... Het goede zoet is koffie en thee met Sucrosa... Het goede zoet Iaat u er jaaaaren jonger uitzien... Jacht op linkse leiders in Chili gij dook onmiddellijk onder na de omverwerping van de rcgering-AlIen- it, De militaire junta loofden deze weck een beloning van 500.000 escu- éos (bijna 4000 gulden) uit voor in lichtingen, die zouden leiden tot de unhouding van Corvalan. Dezelfde jjjjs is beloofd voor inlichtingen over jeventien andere leidinggevende figu ren uit de tijd van Allcnde. De lijst met hun namen is deze week ver breid. Kranten en televisiestations tonen herhaaldelijk hun foto's. De lijst bevat de namen van oud-minis- ttrs en de secretaris-generaal van de socialistische partij. De vier man sterke militaire junta heeft inmiddels de eerste wijziging' aangebracht in het kabinet, dat de dag na de staatsgreep werd beëdigd.- De minister van onderwijs, José Na varro Tobar werd vervangen door vi- ce-admiraal Hugo Castro Jimenez. In het kabinet, dat vijftien leden telt, zit, nu nog één burger. Admiraal Toribio, een van de leden van de junta, heeft inmiddels toegege- Zoals vermeld heeft mr. 'Brouwer reeds nu, vier maanden na de forma tie, wegens zijn slechte gezondheid ontslag genomen. De minister-presi dent zed, dat vier maanden geleden de gezondheidstoestand van de heer Brouwer zeer intensief en uitgebreid »an de orde is geweest. Van de neuro loog, chirurg en internist die de mi nister in een nabij verleden, bij een operatie hadden behandeld, was een verklaring ingewonnen waaruit bleek dat deze medici mr. Brouwer geen re denen hadden om hem dc aanvaar ding van zijn ambt te ontraden. Dat het oordeel van de artsen van de minister thans anders is, was toen door de formateurs dc heren Burger en Ruppert niet voorzien, aldus drs. Den Uyl. Wat de opvolging van de aftredende minister betreft, zei hij, dat er nog enkele weken tijd is. Het is niet de bedoeüing naar aanleiding van de nieuwe vacature te schuiven met an dere posten in het kabinet. De pre mier antwoordde met 'ja' toen hem werd gevraagd of het uitsluitend het plan is deze man op deze post te ver langen. Van de KVP-fractie is bekend dat zij erop staan/ dat ook de nieuwe minister uit haar kring wordt aange trokken Verder ontkende de minister-presi dent krachtig dat ooit enig» overwe ging aan de orde is geweest of nog is, om overigens veranderingen in het kabinet aan te brengen, 'ik heb zelfs geen begin van een neiging, te menen dat de taakvervulling van mevrouw Vorrink' of van minister de Gaay Fortman daartoe aanleiding zou ge ven. Mijn ontkenning kan niet catego risch genoeg zijn,' aldus de premier naar aanleiding van geruchten als zouden deze bedde bewindslieden over enige maanden aftreden. ven dat er duizenden doden zijn ge vallen bij de-staatsgreep, In een inter view met de Nederlandse tv-journalist Johan van Minnen zei hij, dat er min stens 3500 mensen waren omgekomen in de dagen van de staatsgreep, Tot- nutoe deden de militairen het voorko men alsof eb slechts 300 slachtoffers waren. De admiraal bevestigde in dit interview ook, dat er al, sinds het voorjaar plannen waren gesmeed in de legertop om Allende ten val te brengen. Hij bevestigde de lezing, dat het leger wel moest ingrijpen om een communistische machteovername te voorkomen. De communisten zouden van plan zijn geweest de hele legertop om zeep te helpen. Het leger in Chili gaat nog steeds door met zijn jacht op alles wat links is. Er worden op uitgebreide schaal huiszoekingen gedaan om vroegere linkse leiders, literatuur en wapens op ;te sporen. De legerleiding heeft la tei» weten dat er geen genade zal zijn. voor hen die worden betrapt op wa penbezit of betrokken zijn bij onder mijnende activiteiten.-Officieel bekend gemaakt dat er al vijf mensen zijn geëxecuteerd. Volgens ooggetuigen zijn er echter In de eerste dagen na de staatsgreep al honderden zonder enige vorm van proces gefusilleerd. He anti-marxistische-organisatie 'Va derland en Vrijheid' is gisteren opge heven, omdat alle politieke partijen in Chili verboden zijn. Bovendien is ons doel, omverwerping van de regë- ring-AHende bereikt zo voegde de lei der van deze'groep Rodriguez Grez, er aan toe. Hij ontkertde een aandeel te hebben gehad in de coup van elf sep tember. Grez nam wel deel aan de mislukte staatsgreep tegen Allende in juni van dit jaar.' Vervolgv an pagina 1 De Arabieren begonnen hun operatie, toen de 'Chopin-expres* de Oostenrijk se grensplaats Marchegg naderde, Zij waren in de Slowaakse stad Bratisla wa 'niet ver van de grens - stapt De trein vervoerde 73 j emigranten, die op weg waren naar een doorgangskamp In Wenen, dat on der leiding staat van het door Israë li's geleide joodse bureau en dat door de Oostenrijkse politie bewaakt wordt Na afhandeling van bepaalde formali teiten worden de emigranten naar Is raël gevlogen - tage- joodse De Tsjechische treinbestuurder raakte gewond, toen de Arabieren bij de grensovergang de trein overmeester den. Oorspronkelijk hadden ze twee douane-beambten in gijzeling geno men, maar volgens de politie wist één van hen te ontsnappen. De passagiers hielden de kapers in bedwang met hun automatische pistolen. De politie verklaarde dat ook nog een joodse vrouw en ,haar kind ,was gegijzeld, NEW YORK (AP). Het kantoor van de grote Amerikaanse onderne ming ITT in Manhattan is gisteren ge troffen door een zware explosie. In Rome werd gistermorgen een bom ge gooid naar het ITT-kantoor. Deze on derneming was destijds betrokken bij pogingen om hetregiem-Allende in Chili omver te werpen. MADRID (AP). Manfredo Casado, de man die woensdag in de Domini caanse republiek de zoon van de Mexicaanse ambassadeur ontvoerde, is gisteren in Parijs aangekomen. Hij kreeg in zijn land een vrije aftocht naar Spanje, nadat hij de jongen had losgelaten. In Madrid werd hij na twee uur op het vliegtuig naar Parijs gezets waar de politie hem opving en wegleidde. De Fransen wilden eerst bekijken of hij wel kon worden toege laten. STAATSBURG (ANP) - Franse en Italiaanse afgevaardigden in de assem blee van de Raad van Europa willen proberen Griekenland weer in "deze raad te krijgen. De Griekse regering ïou erg gebrand zijn op terugkeer in de Raad van Europa. Griekenland ver liet de raad nadat Nederland en de drie Scandlnavishe landen een klacht tegen dit land hadden ingediend bij het Europeso hof voor de rechten van de mens. BELFAST (AP). De Britse rege ring zal het aantal Britse militairen in Noord-Ierland verkleinen. De rege ring heeft dit besluit genomen, omdat de kans op samenwerking tussen ka tholieke tui protestantse politici zou tijn toegenomen. In oktober zal het aantal Britse militairen in Noord-Ier- land van 16.500 tot 15.500 worden te ruggebracht. IAS VEGAS (AP). Het Ameri kaanse ministerie van justitie gaat on derzoeken of telefoongesprekken tus sen een medewerker van de miljonair Howard Hughes en Donald Nixon een broer van de president, zijn afgeluis terd. "Washington Post meldde 6 sep tember dat de 'telefoon van Donald Nixon was afgetapt in opdracht van president Nixon. WASHINGTON (Reuter). De grote Amerikaanse televisiemaatschappijen rullen de hoorzittingen van de com missie die het Watergate-schandaal onderzoekt, niet meer rechtstreeks uitzenden. De Amerikaanse kijkers rullen nu samenvattingen kunnen nen, die 's avonds worden uitgezonden. Na Libië wordt Saoedi Arable bet tweede Arabische land dat voor zijn luchtmacht Franse Mi- rages aanschaft. Het gaat om 38 Mirage-Ill E etraalbommenwerpers voor de lange afstand, die van ja nuari 1974 af zullen worden geleverd. Volgens geruchten heeft Saoedi Arabië ook belangstelling voor de Franse 'Crotale' afweerraketten ter bescherming van bet land. tegen aanvallen van vijandelijke vliegtuigen. Tot nu toe bestelde Saoedi Arabië vrij wel al zijn wapens in Engeland en in de Verenigde Staten. Waarnemers vra gen zich af of deze aanschaf het begin is van nauwere economische kontak ten tussen het land van. koning Feisal en de Europese Economische Gemeen schap. Saoedi Arabië moet in de toe komst het grootste deel van de Euro pese behoefte aan aardolie gaan dek ken. Bij de grote olieconcerns bestaat een zekere ongerustheid dat het land in samenwerking met Europese en Ja panse partners wil proberen om zélf een aandeel in de winning, het tran sport de raffinage én de distributie van aardolie te krijgen. Al 'deze funk- ties werden tot nu toe grotendeels verzorgd door de ARAMCO» de Arabi an Americaïn Oil Company. Het over hevelen van de Saoedische oliestroom naar nieuwe maatschappijen waarin de Saoedische staat participeert, en het verrichten van belangrijke aanko pen in Europa en Japan, kunnen in vloed uitoefenen op de betalingsba lans van de Verenigde Staten en op de positie van de dollar als internatio naal betaalmiddel. Publieke uitspraken van koning Fei sal én figuren uit zijn naaste omge ving maken,duidelijk dat Saoedi Ara bië uiterst voorzichtig wil manoeuvre ren en op dit moment allerminst van plan is om bekend te maken welke mogelijke strategieën het tegen elkaar afweégt Tegenover een interviewer van de BBC verklaarde Feisal on langs, dat hij tot een verandering van politiek werd gedwongen door -felle kritiek uit andere Arabische landen, waarin hij ervan werd beschuldigd 'een pact met het zionisme en met het Amerikaanse imperialisme te zijn aangegaan.' In een interview met een journalist van het weekblad Al-Hawa- dith, dat wordt beschouwd als een spreekbuis van de Saoedische rege ring, waarschuwde hij de andere Ara bische landen echter voor slogans die 'tot doel hebb°n om de Arabieren te verleiden tot een pokerspei met hun sterkste wapen, de aardolie, als inzet* Hij voegde daar aan toe: 'Niemand vraagt ons, waar wij het geld vandaan moeten halen om onze broeders in de strijd tegen Israël bij te staan, als wij de oliestroom onderbreken.' Zijn zoon prins Saoed al Feisal verklaarde tegen over heizelfde weekblad: 'Wanneer vandaag de oliestroom wordt onder broken, dan zijn het niet de Verenig de Staten die daar schade door lijden, maar Japan en Europa dus juist landen die beginnen, ons hun toene mende sympathie te tonen De minister voor planning, Nis ham Nazar, verklaarde onlangs in een lezing te Los Angeles, dat het econo misch nadelig zou zijn voor zijn land om nu de produktie van aardolie in zijn land op te voeren tot het niveau dat de Verenigde Staten hebben voor gesteld. Als redenen daarvoor noemde hij de inflatie in de wereld en de re cente waardedaling van de dollar, die tot gevolg hebben gehad dat oliereser ves in de grond tegenwoordig sneller in waarde! stijgen dan dollarreserves op een bankrekening. Nazar voegde hier echter aan toe dat de Saoedische regering vanstandpunt zou kunnen veranderen, ais de Verenigde Staten zich bereid toonden om zijn land te heipen bij de industrialisering en te gelijk wilden meewerken om in het Midden Oosten een politiek klimaat te scheppen, dat voor de bevolking van dé Arabische landen een periode van economische bloei zou inluiden. Men mag deze laatste opmerking be schouwen ais een aanwijzing dat de Saoedische regering sterk afwijzend staat tegenover de pogingen van Was hington om dpor massale leveranties j van straaljagers en helicopters aan de Sjah van Perzië een bewapeningswed loop tussen de landen rondom de Per zische Golf uit te lokken. Mogelijk moet de bestelling van Franse straal jagers en raketten ook worden 'gezien als een waarschuwing aan de rege- ring-Nixon, dat de Arabische landen zich niet geroepen voelen om de Ame rikaanse vliegtuigindustrie die na de terugtrekking van de Verenigde Sta ten uit het Vietnam-conflict noodlij dend is, aan werk te helpen. Volgens de bekende Egyptische jour nalist Hassanein Helkal, hoofdredak- teur van het in de hele Arabische we reld invloedrijke dagblad Al-Ahram, ligt de situatie in het Midden Oosten momenteel zo dat niet de olie wordt gebruikt als wapen in de strijd om Is raël, maar andersom Israël wordt ge- MONTEVIDEO (AFP). De rege ring en het leger van Uruguaywiilen maatregelen nemen tegen het marxis- UltuSgSrS me. Ze willen bekijken of het niet mogelijk-is om een internationale ac tie te ontketenen 'om te verhinderen dat het marxisme zich bemoeit met de binnenlandse aangelegenheden van de Amerikaanse landen'. Verwacht wordt dat Uruguay de betrekkingen met de Sowjet-Unie zal verbreken den de communistische partij zal verbieden. bruikt als wapen ln de strijd om de olie. Hij wijst erop dat er aan de éne kant gebieden zijn die veel olie pro duceren maar weinig konsumeren (de Arabische landen) en aan de andere kant gebieden die weinig olie produ ceren maar veel konsumeren (Europa en Japan). De natuurlijke oliestroom van de eerstgenoemde gebieden naar de laatstgenoemde gebieden worden echter grotendeels verzorgd door en kele grote multinationale ondernemin gen waarvan de aandelen grotendeels in Amerikaanse handen zijn. Deze concerns hebben als politiek om alle fasen van het proces exploratie winning, transport, raffinage en dis-, tributie zoveel mogelijk in eigen handen te houden, en vormen samen een hechte trust om deze politiek te gen mogelijke indringers te verdedi gen, Heikal ziet hierin een voorbeeld van de greep die enkele machtige Amerikaanse belangengroepen op de Derde Wereld hebben, een greep die verhindert dat de arme landen zelf hun bodemschatten kunnen exploite ren en met de winsten daaruit zelf hun economische ontwikkeling bekos tigen. Volgens hem is de staat Israël bezig een soort stroman van die be langengroepen te worden met als be langrijkste opdracht, de aandacht van de wereldopinie van de hoofdzaak' de westerse hegemonie over de Arabi sche olie af to leiden. De voor naamste taak van de Arabische diplo matie op dit ogenblik is volgens de visie van Heikal, de Europese landen en Japan ervan te overtuigen dat er ook andere mogelijkheden zijn om hun olievoorziening veilig te stellen mogelijkheden die voor beide par tijen voordelig zouden kunnen zijn. Waarschijnlijk doelt hij daarbij op de potentiële afzetmarkt voor de Europese en de Japanse industrie, die de Arabi sche landen zouden vormen als zij een groter aandeel in de baten van de energievoorziening van de wereld kunnen veroveren. OSLO (AP). Noorwegen is bereid om zaken van IJsland te behartigen in Groot-Brittannië als. het tot een di plomatieke breuk zou komen tussen deze twee. Gisteren heeft de Noorse regering er bij beide landen op aange drongen onderhandelingen te begin nen over het conflict over de visserij- grenzen, dat nu 13 maanden heeft ge duurd. Heikal geldt algemeen als een man die veel ziet in de radikale Libische president kolonel Khaddaffi, en het is dan ook helemaal niet gezegd dat ko ning Feisal diens zienswijze voor 100 pet deelt Het zal hem echter niet zijn ontgaan dat men in de Derde Wereld, na de mislukking van het ex periment van Allende in Chili, nu in toenemende mate de Arabische leiders ziet als mogelijke nieuwe uitdagers van de Amerikaanse zakenwereld. Ko ning Feisal, die zich als bewaarder van de heilige steden van de Islam Mekka en Medina graag opwerpt als de belangrijkste leider in de Arabi sche wereld, wordt daardoor langzaam in een historische rel gedrongen die hij aanvankelijk zeker niet heeft wil len aannemen. Op welke manier hij deze rol denkt te vertolken zal de toe komst moeten uitwijzen. Voor politieke moeilijkheden in Irak zijn geen sterke aanwijzingen. Wel hield vice-president Saddam-Hoessein maandag een rede, waarin hij vertel de, dat de regering bedacht is op 'im perialistische samenzweringen' en 'contrarevolutionaire activiteit". Hij zei dat er geen mogelijkheid was dat het huidige regiem van de socialist!- sche Baath-partij, omver geworpen zou worden. Hij legde toen ook ver band tussen 'contra-revolutionaire ac tiviteiten' en de reeks opzienbarende moorden. Op 30 juni is er in Irak nog een staatsgreep gepleegd. Dc coup mislukte en de initiatiefnemers zijn. inmiddels terecht gesteld. In de boodschap van de regering voor de radio werd de bevolking opgeroe pen samen te werken met de speciale comité's, die moeten toezien op de uitvoering van de veiligheidsmaatre gelen. Burgers, die weigeren mee te werken zullen uiterst streng worden gestraft, aldus de %'erklaring. Makarezos maakte deel uit van het militaire driemanschap dat in 1967 via de kolonelscoup de macht aan zich trok. Makarezos gaf geen reden voor zijn aftreden. Maar op een persconfe rentie in Athene gaf hij toe dat hij ernstige politieke onenigheid had ge had met president George Papadopou- los. Makarezos weigerde details over zijn meningsverschil met Papadopouios te geven, maar verwees naar een conflict over de samenstelling van het minis terie van economische zaken, wat Ma karezos' speciale domein was geweest. Makarezos verklaarde af te treden, om de vorming te vergemakkelijken van een burger-regering onder leiding van Spyros Markezinis. Markezinis ds de leider Van dé kleine Progressieve Partij. Verwacht wordt dat hij de komende dagen tot premier wordt benoemd. Waarnemers'in Athe ne verwachten dat andere militaire kabinetsleden vandaag hun ontslag zullen aanbieden. CONSTANTIJN Ex-koning Constantijn heeft laten we ten dat hij naar Engeland zal verhui zen. Constantijn, die sinds december 1967 in Rome in ballingschap woont zou nadere details bekendmaken op een persconferentie. Constantijn en zijn echtgenote Anne-Marie gaan éérst twee maanden naar Denemarken om zich daarna definitief in Engeland'te vestigen. maar kennelijk kon ook zij zich in vrijheid steilen. Op heit grensstation dreigden de com mando's de gijzelaars te doden, ais hun geen auto werd gegeven om naar het vliegvold te rijden. Na korte on derhandelingen met de plaatselijke politie kregen ze een Volkswagen-bus- je. De Oostenrijkse douane-beambte trad op als chauffeur. De 50 km naar het vliegveld werden ze gevolgd door een politiewagen. Onmiddellijk nadat de groep op hét vliegveld Schwechat bij Wenen was aangekomen, werd de luchthaven voor het luchtverkeer gesloten. De Arabie ren en hun gijzelaars' liepen af op een toestel van Iberian Airlines. Volgens deze maatschappij was de bemanning van het toestel van het alarm op de hoogte gesteld. De bemanning ging onmiddellijk van boord en sloot de deuren hermetisch af. De Arabieren merkten dat zij het vliegtuig niet konden overmeesteren en begonnen daarop in hun auto onderhandelingen met de autoriteiten. Zij hielden handgranaten aan de vei- ligheidspin in hun mond en dreigden hun gijzelaars en zichzelf op te blazen als niet aan hun eisen werd voldaan. De Australische kanselier Bruno Kriesky, die van joodse afkomst is, was constant in telefonisch contact met het zwaar-benvaakte vliegveld. Het busje was omcirkeld door politiewa gens en helikopters cirkelden erbo ven. Politieagenten schermden het vliegveld van de buitenwereld af en in burger gestoken scherpschutters pos teerden zich op strategische punten. Kort nadat de onderhandelingen op het vliegveld waren begonnen, gaven de Arabieren een wtólaiing uit, ■waarin zij zich 'adelaars .an de Pales tijnse revolutie' noemen, 'Wij hebben deze operatie ondernomen, omdat wij menen dat de emigratie van joden uit de Sowjet-Ume een groot gevaar voor onze zaak vormt", aldus de verklaring. 'Wij'hebben deze operatie niet onder nomen omdat wij van nature moorde naars zijn, maar om de misdaden van de zionisten'. Verwacht wordt dat het Huis van Af gevaardigden het Senaatsbesluit niet zal goedkeuren, zodat de' beslissing meer van symbolische betekenis zal zijn. Een voorstel om de troepensterkte in het buitenland met 40 procent te ver minderen was eerder door de Senaat verworpen als te drastisch. Het Senaatsbesluit wordt beschouwd als een nieuwe belangrijke nederlaag voor president Nixon, die er sterk bij de Senaat op had aangedrongen niet tot een dergelijke stap over te gaan met het oog op de nieuwe besprekin gen tussen Oost en West over weder zijdse troepenverminderingen in Eu ropa. Het besluit van de Senaat is te vens de meest dramatische uiting van groeiend onbehagen in het Congres over de militaire jol die de VS in het buitenland spelen en over het feit dat de kosten van een dergelijke buiten landse troepenmacht te zwaar drukt ..op de Amerikaanse economie. BRANDT De Westduitse bondskanselier Willy Brandt, die in de VS op bezoek is. heeft herhaald dat de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Europa noodzakelijk is om het militaire machtsevenwicht tussen Oost en West te handhaven. Volgens Béandt moet deze troepen-aanwezigheid niet wor-, den gereduceerd tot een 'symbolische bijdrage'. De aanwezigheid van Ameri kaanse strijdkrachten in Europa is de beslissende factor en zal onmisbaar blijven in de toekomst die thans nog onvoorspelbaar, is*, aldus Brandt. Brandt zal vandaag besprekingen voe ren met Nixon. Aangenomen wordt dat de kwestie van de Amerikaanse troepen in Europa een der. voornaam ste onderwerpen van gesprek zal zijn. PEKING Een Frans consortium heeft van de Volksrepubliek China een order verworven voor heJevejJng van een petrochemische fabriek ter waarde van driehonderd miljoen dol lar. Het is het grootste ^enkelvoudige contract dat China ooit'heeft gesloten. De transactie omvat de verkoop van zestien' 'prodüktie-eenheden' bij een totaaL van achttien binnen het fa briekscomplex. De produktie zal on der andere bestaan uit de vervaardi ging van synthetische vezels zoals nylon. De belangrijkste bij 'het akkoord be trokken Franse. concerns zijn Technip en Speichim. Eerder deze maand wer den de onderhandelingen over de le vering yaa de petrochemische fabriek afgesloten tijdens het bezoek van de Franse President, George Pompidou, aan China. (ADVERTENTIE) SUCROSA: HET GOEDE ZOET V'dtöSS

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 9