gült'i*s 1 Nog geen van Guinee-Bissau 1 Kerncentrale op Maasvlakte nog open zaak Agnew dagvaardt vijf nieuwsbladen krant op de bres voor een sterke christelijke pers! Het Kwartet Vier negers in VADÉMO Zware straf voor Russische baptist Veroordeeld Schots meisje vrijgelaten Proefnummer Directeur van bant bekent grote fraude bon Aanslag in Gaza: Israëli gedood J #i# S ÊH fe Éëfe mèi®#ïfeSi Z.-Afrikaopphange^_ri^; Architectenwinkel open K0TA RADJA NIEUWE MENU'S Leven in een jaar 8 pet duurder Aardgas iets duurder Minimumloon hoger CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR NEDERLAND Wcstblaak 9-11, Rotterdam Postbus 948 Tel. 115588 Gironr. 269274 t.n.v. BV. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 Dordls n Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Binnenland Wachten op verdere informatie Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het kabinet heeft besloten de volkenrechtelijke er kenning van de republiek Guinee-Bissau uit te stellen in afwachting van verdere informatie over de feitelijke machtsverhoudingen in de vroegere Portugese koloniën. Zogezegd Ziekteverzuim is een graadmeter voor de gezondheid van het. be drijf. Makelaardij N4FW Zomers Zegtu 'tmaar NEW YORK (AP, Reuter, UPI) De Amerikaanse vice-president Spiro Agnew, heeft een aantal bladen, waaronder het weekblad Time, de New York Times en de Washington Postulaten dagvaar den. Maak van deze krant, als u haar uit hebt, een voor buren, vrienden of kennissen. Werf een abonnee of schenk een abonnement aan ouders of kinderen. Directie TROUW/KWARTET 7.'.-..- 'v.- v ':-V.1 Buitenland Kerk 15 9 13 13 Dat vrëernde mtte~mciis.. .7.19" Kunst Je blijft kijken T7' Sport Economie 25 r RITA Ik schrijf een opstel over mijn vroegste kinderjaren. ZATERDAG 6 OKTOBER 1973 71ste jaargang no. 122 vooraanstaande prol/christelijke' dag Waden „Stairtvastich is ghebloven j mijn hert in teghenspoet!" 33histf samenwerken. In"ezekrant hl: tl* VM fM'i V* 1 V 1 *4t\ f li ijM tfjPTSjlrliJfk :||i V i/ Van een onzer verslaggevers Onzekerheid En ka-werkers..7 Afcent uit Limburg? 11 Gezondheidszorg in Lelystad 15 DEIN HAAG De fusie tussen de Nederlandse Spaarbankboad en de Rijkspostspaarbank zal een fusie van activiteiten zijn. De beide partners behouden hun zelfstandigheid. In Dén Haag is gisteren een persconferentie gehouden over het eventueel samengaan van de Bondsspaar banken ett de Rijkspostspaarbank. Op de foto v.l.n.r. Mr. H. Schiphorst (dir. Ned. Spaarb. bond); Mr. P. M. v. d. Laan (bestuurslid Ned. Spaarbankbond), Mr. B. Moret (voorz. Ned. Spaarbankbond), G. de Voogd (journalist PTT), drs. Ph. Leenman (dir. gen. PTT) en drs. C. J. Schotman (hoofddir. gclddicnsten). Voor de bondsspaarbanken is het es sentieel, dat bij het komende onder zoek naar de mogelijkheden van sa menwerking wordt uitgegaan van een handhaving van het privaatrechtelijke karakter van de bondsspaarbanken. Bij het onderzoek wordt ook de post cheque- en girodienst betrokken. Dit zei mr. B. Moret, voorzitter van de Nederlandse Spaarbankbond gister avond op een gezamenlijke perscon ferentie van de bond en de PTT. Het 'Het zou wel erg vervelend zijn, als wij de republiek hebben erkend en "het gebied kort daarop weer in Portu gese handen valt. :Wel zuilen andersoortige contacten tussen Nederland en de bevrijdingsbe- .weging van Guinee-Bissau die de re publiek heeft uitgeroepen, worden on derhouden. Premier Den Uyl deelde dit gisteravond mee na afloop van de wekelijkse ministerraadsvergadering. Het kabinet heeft ook geen besluit ge- PRETORIA (AFP)'. Vier van moord beschuldigdeZuidafrikanen zijn gisteren ih Pretoria opgehangen. Het waren' allen zwarten. Drie van .hen waren tot de doodstraf veroor deeld voor de moord op een vrouw in november van het vorig jaar, dé vier de had in augustus 1972 een moord gepleegd. Pr. H. Doeleman, medisch adviseur van het GAK (ADVERTENTIE) HÖOGEVEEN. Tel 06280 - 64250- Zonnig weer na optrekken och tendmist Maximum-temperatu ren van 22 graden, maar In ge bieden waar de mist laat op trekt enkele graden lager. Wei nig wind. MORGEN EN OVERMORGEN: aanhoudend rustig nazomcrwccr. Kans op mist in nacht en ochtend. Morgen zon op: 06.50 onder: 18.04 maan op: 15.59 onder: 01.16 Overmorgen zon op: 06.52 onder: 18.02 maan op: 16.17 onder: 02.28 nomen over de erkenning van het nieuwe bewind in Chili. 'We, zijn daar en we blijven daar om zoveel moge lijk te doen'. Nederland heeft diplomatieke stappen genomen in verhand met de terreur die in Chili wordt uitgeoefend. Pre mier Den Uyl wilde hierover geen na dere mededelingen doen, omdat: dit bepaalde personen betrof. De regering onderzoekt de berichten dat'er in Ar gentinië 115 uit Chili gevluchte bui tenlanders zouden zitten die naar Ne derland willen. Wat betreft het pro bleem van de Russische Joodse- emi granten zei drs, Den. Uyl dat Neder- bijzondere verantwoordelijkheid heeft omdat Nederland de Israëlische belan gen in Moskou behartigt. Over de iop lossing van dit probleem wbrdt' het- Is raël en de andere westerse landen druk overleg gepleegd. Israël heeft aldus drs. Den Uyl, laten weten dat een concreet aanbod van Nederland op dit ogenblik om de hulp over 'te nemen niet gewenst zou zijn, omdat de besluitvorming in Oostenrijk nog niet rond is. Het internationale over leg heeft tot doel een internationale paraplu te vinden waar het opvangst- kamp Schonau kan blijven werken. Het kabinet heeft gisteren de zieken fondsgrens op 23.000 vastgesteld. Mensen met een inkomen daaronder vallen dus ender de verplichte zieken fondsverzekering. Momenteel is die grens f 20.850. Het kabinet heeft te vens de premiepercentages van een aantal sociale verzekeringen vastge steld. De premie voor de algemene ouderdomswet stijgt van 10.4 naar 10,8 procent en die voor de alg. wedu wen- en wezenwet wordt gehandhaafd op 1,6 procent. De premie van öe alg. kinderbijslag wet stijgt van 1,8 naar 1,9 procent en die voor de kinderbijslagwet-loontrek- kenden van 3,2 naar 3,6 procent. De premie van de alg. wet bijzondere zieklenkosten tenslotte is vastgesteld op 2,65 procent, was 2,6 proeent Eer der was aangenomen dat een stijging tot 2,8 procent noodzakelijk zou zijn. De totale druk van de sociale verzeke ringen blijkt, aldus dr. Den Uyl, min der te zijn dan eerder werd verwacht. Dit levert het kabinet een voordeel op van 340 miljoen. Dat voordeel kan het kabinet goed gebruiken. We zijn tenslotte maar een armeluistroep, aldus drs. Den Uyl. Ep Dc Amerikaanse vice-president Spiro Agncw blijft vechten tegen de beschuldi gingen van eorruptie. Agnew hield donderdag in Illinois een rede tijdens oen diner van een Republikeinse organisatie. Verblind door het licht, van de tv- lampen houdt Agnew zijn hand boven het gezicht. MOSKOU Boris Sdorowjets, een van de leidende predikanten van de Russische baptisten, is door e-n recht bank in de Oekraihse Khaxkof veroor deeld tot drie jaar strafkamp en een daarop volgende verbanning van ze ven jaar. Pas in 1972 had hij een tienjarige ge vangenisstraf achter de rug. Als lei der van een hagepreek in een bos met tweeduizend deelnemers op 2 mei 1973, waarvoor geen vergunning ver leend was, werd hij. opnieuw gearres teerd. Sedert 14 mei is hij in honger staking en wordt hij gewelddadig ge voed. ADVERTENTIE Indisch Chinees - Europees Restaurant Mathenesserplein 31 Rotterdam vanaf 1 september met uitgebreide keuze voor gezelschappen en recepties Afhalen tcjen gereduceerde prijzen. Telefoon 010 - 231764. DEN HAAG Gedeputeerde staten van Zuid-Holland vinden, het voorba rig nu al uit te spreken dat nooit een kerncentrale op de Maasvlakte mag verrijzen. Zij hebben dit geantwoord op vragen van het statenlid J. J. C. la Fleur. Dé vragen gingen erover dat het be stuur van Rijnmond,aan de.bouw van de 380 kv hoogspanningslijn door Voorne en Putten de voorwaarde heeft verbonden dat de aanleg nooit zal leiden tot de boutv van een kern centrale op de Maadvlakte. GS delen mee dat er geen verband bestaat tus sen de aanleg van dc leiding en een eventueel ooit op de Maasvlakte te bouwen kerncentrale. DEN HAAG De prijzen zijn in september met 1procent gestegen. Het prijsniveau ligt daarmee thans 8 procent hoger dan in september van het vorig jaar. De prijsstijging van 1 procent komt voor bijna de helft voor rekening van de kleding, o.a. door de wisseling van het zomer- naar het winterpakket. Duurder werden ook fruit, vlees, mar garine, eieren, vloeibare brandstoffen, schoeisel, trein- en PTT- tarieven. Uit een in september gehou den huurenquête bleek dat de huren sedert april-mei in geringe mate zijn verhoogd. Voor aardappelen trad een prijsdaling op: De eind september af gekondigde revaluatie heeft op de cij fers nog geen invloed gehad. EDINBURGH (Reuter) Te negen jarige Mary Cairns die luidkeels gil lend het gerechtshof in Glasgow in Schotland had verlaten, nadat .ze er wegens het toebrengen van zwaar li chamelijk letsel aan een vriendinnetje tot achttien maanden vrijheidsbero ving was veroordeeld, is gisteren in hoger beroep in vrijheid gesteld. Haar straf werd omgezet in drie jaar voor waardelijk. De Schotse rechtsspraak stelt achtjarigen al verantwoordelijk voor hun daden. Had de zaak in En geland gediend, dan zou Mary Cairns vrijuit zijn gegaan, omdat verantwoor delijkheid voor handelingen daar pas bij tien jaar begint. Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG De aangekondigde verhoging van de aardgastarieven heeft slechts een geringe invloed op het prijspeil van de particuliere con sumptie, nl. 0,1 procent. Minister Dui- senberg (financiën) zegt dit in ant woord op vragen van Kamerleden. Agnew wil dat de bladen de bronnen bekendmaken, waaruit zij hebben ge put voor publikatie van de berichten dat de .vice-president binnenkort in de staat Maryland zal wórden gedag vaard. - Agnew wordt ervan verdacht in de tijd dat hij in deze staat gouverneur was steekpenningen' te hebben aange nomen van bouwconcerns, die over heidsopdrachten wilden hebben. De Amerikaanse minister van justitie Elliot Richardson heeft zijn officieren van justitie gisteren opgedragen eerst zijn persoonlijke goedkeuring te vra gen alvorens tot ondervraging-overite :.;gaan .ysn-iournaUsten,die menyheéft- gedagvaard; v' Een. wóordvoerdér van het iéeëkblad Timé-directeur voor juridische aange- Time heeft laten weten dat het blad niet van plan is zijn vertrouwelijke bronnen te onthullen; Don Wilson, de Time-directeur voor juridische aange legenheden .zei gisteren dat de dag- vaardingi-dp het bureau van Timë in Washington is overhandigd. Ook op de bureaus van The "Washington Post, The New York Times. The Washing ton Star-News, en de New York Daily Mail zijn dagvaardingen uitgereikt. De dagvaardingen zijn uitgevaardigd nadat een federale rechter de advoca ten van Agnew had gemachtigd een onderzoek in te stellen naar hun be weringen dat de openbare aanklagers in de zaak Agnew nieuws hebben la ten uitlekken. Uit Baltimore is gisteren vernomen, dat de hoge districtsfunctionaris N. Dale Anderson, die destijds Agnew op deze post opvolgde, in staat van be schuldiging is gesteld wegens belas tingfraude in de jaren 1969 tot 1972. is de bedoeling, dat er een overkoe- pend orgaan komt, waarin de bonds spaarbanken met de PTT zullen deel nemen. De zeggenschapsverhoudin gen in dit lichaam maken een van de belangrijkste onderdelen van het on derzoek uit. Het zal beslist niet zo zijn, aldus mr. Moret, dat de bondsspaarbanken een deel zullen gaan vormen yan een soort staatsspaarbank. Integendeel, de bondsspaarbanken zullen hun (regio nale) zelfstandigheid behouden en derhalve noch een onderdeel van de overheid, noch van een staatsbank zijn. Ook zullen zij (voorshands) hun ei gen vermogen behouden. Hetzelfde geldt ten aanzien van de bij 'net on derzoek betrokken PTT-instellingen. Drs Ph. Leenman, directeur-generaal van de PTT, meent dat de samenwer king, los van de voordelen van schaal vergroting, aanvullend kan werken. Beide instellingen verwachten, dat de studie, die overigens zeker enkele maanden in beslag zal nemen en waar bij vele problemen naar voren zullen komen, positieve punten voor een sa menwerking zal aantonen. De onafhankelijke bondsspaarbanken zullen ieder voor zich moeten beslis sen of zij aan de samenwerking zullen meedoen. De verwachting bestaat, dat met name de tien grootste spaarban ken in ons land, die tezamen, onge veer 70 pet. van het totale inleggerste goed van de hondsspaarbanken bezit ten, in-gunstige zin zullen reageren. Het aantal spaarbanken dat meedoet zal echter ook een criterium zijn bij het tot stand komen van de samen werking. Moocht een te groot aantal spaarbanken, aangesloten, bij de Ned. Spaarbankbond, van mening zijn, dat zij niet kunnen meedoen, dan gaat de fusie niet door. ZIE GOK PAGINA 25... T ROTTERDAM De rijksrecherche heeft de 44-jarige directeur van de Rabo-bank in Klaaswaal gearresteerd omdat hij ervan wordt verdacht via onregelmatigheden in de financiële administratie minstens een miljoen gulden te hebben verduisterd. De di recteur, reeds 15 jaar in dienst van de bank, heeft een vrijwel volledige be kentenis afgelegd. De bank is verze kerd tegen schades die door fraudu leuze handelingen van personeel ont staan. Volgens de hoofddirectie van het bankconcern verrichtte directeur L. G. getrouwd en vader van drie kinderen de malversaties via de re kening van een belangrijke cliënt uit de overheidssfeer. De bedragen die hij de afgelopen jaren door knoeierij en in. de boeken 'vrijmaakte' gébruik te hij voor het doen van particuliere uitgaven en ook voor de opvulling van de achterstand die was ontstaan bij het afdragen van assurantiepre mies, die klanten aan hem hadden be taald. Het onderzoek is nog in volle gang. G. heeft allé medewerking bij het ver der onderzoek toegezegd. DEN HAAG Het minimumloon zal per 1 januari met twee procent extra worden verhoogd. De uitkeringsnorm van de bijstandswet zal op hetzelfde niveau worden gebracht als het netto- minimumloon. Minister Duisenberg (financiën) zegt dit in antwoord op vragen van Kamerleden. Carmiggelt 60 jaar Welrner ougetluldig. Na de Praagse lente Heldliaftige ministers Prof. Kuitert schrijft afscheids brief aan zijn leermeester prof. Berkouwer (foto) 2 Achterberg, onderwerp van proefschrift Fokkema.17 Loting Europa Cup21 UW Multinationals Radio cu tv Recepten Strips, feuilleton Commentaar Weer Dichtbij cn verder Puzzel Familieberichten Postzcgelnieuws Men schrijft ons Nieuwe boeken Dammen cn schaken Beuts 8 8 19 IS 19 1» 23 noteer ais nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondigi Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adres: Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter] handige paraalmap met briefpapier en pen CP!» Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: öe Rotterdammer, antwoordnr. 364 Rotterdam GA2A (AP)De plaatsvervangend commandant van de politie in Gaza. is gisteren op de operatietafel bezweken" aan verwondingen die hij eerder op de dag had opgelopen toen eea hand granaat ontplofte v.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1