Dicht hij huis kan het óók Tien geboden voor skiërs Toerisme i Oefen thuis sSSkv Winter in het zuiden is ook geen zomer sm ik»# TROUiW/KWiAiRJTET ZATERDAG 20 OKfTOBER 1973 -TOERISME TIl/iKLl: Na veel plussen en minnen, inventariseren van overge bleven vakantiedagen en -budget, is het besluit uit eindelijk genomen: dan toch óók maar eens naar de win tersport. Net als die dikke honderdduizend anderen, die ééns van de bergsneeuw proefden en sindsdien de pret van zomerse zuidelijke costa's resoluut opofferden voor winters vertier in de sneeuwcentra omdat zo'n vakantie zo ondefinieerbaar anders is. Tips mr &E msmmm MlniiBQs door Dick Ring-lever Onderzoek «wm «rarn, w fflBWSOTwas Accommodatie Prijzen Concurrentie WINTERSPORTVAKANTIE Jawel, zeggen ervarenen, een paar weken wintersport is niet te vergelijken met een zomerva kantie, De sfeer, de lucht, het glaasje aan de hotelbar, je ge- met het allemaal ais was je m een andere wereld, die veel ver der lijkt te liggen, dan die volle zomerse camping vele honder den kilometers verderop. Waar ze waarschuwen ook: als je dan besloten bent, zorg er dan wél voor goed voorbereid op stap te gaan. Prik niet zomaar een bestemming uit de veelheid in de kleurrijke folders, maar oriënteer je eerst Realiseer je ook, dat je er in de meeste gevallen met die aantrekkelijke 'all-in'-prijs in de winter nog lang niet bent, als je althans van plan bent ook echt to gaan sporten. Want in de praktijk zal je wel wat dieper in de buidel moeten tasten om zo'n vakantie optimaal te kunnen genieten. 'Zeker de beginners, die nog niet beschikken over een uitrus ting, en de .kosten daarvan als een extra last op hun budget moeten leggen. HEEL ANDERS MAAI OOI 30 It/iZB Vooral voor hen hier een breed scala van tips uit de hand van jhri R. C. W. von Bose, direc teur van de Nederlandse Ski Vereniging: De bestemming: kies nooit luk raak, maar ga na ofjiet aange boden centrum wel sneeuwzeker is. De laatste jaren is voor veel wintersporters de vakantie in het water gevallen omdat er (vooral in de populaire Kerstpe riode' v-rinig sneeuw lag. Hoewei ever het weer in de komend.'- winter nog niets te zeggen valt is het raadzaam ze ker zc n 2000 meter hoog.» te gaan zitten, of als het dorp lager ligt er voor te zorgen een bestemming te kiezen, die goe de verbindingen met de pistes biedt. r' Van de wintersportlanden zijn Oostenrijk en Zwitserand nog steeds do mees populaire, Oos tenrijk vooral vanwege zijn prijzen, Zwitserland om zijn uitstekende accommodatie. Maar daarnaast winnen ook andere bestemmingen veld; Frankrijk (veelal ook uitstekend uitge rust, maar wat duurder) en de Balkanlanden Bulgarije en Roe menië (sympathieke prijzen, maar een accommodatie op wat lager niveau). De periode: het gezelligst maar ook het duurst is natuurlijk de tijd rond de jaarwisseling. De eerste weken van januari zij'n veel voordeliger (prijsverschil len tot dertig procent), maar tevens ook de koudste (lager temperaturen, weinig zon). Wie echt (maar ook duurder) bruin wii worden zit het best van half februari tot eind maart. Technische uitrusting: wie voor het eerst naar de wintersport gaat, doet er het beste aan ski's (met sokken) en schoenen te huren (in plaats van te kopen) en dan wel in Nederland. Be halve dat men hier meestal wat goedkoper uit is, heeft men er ook een royalere keuze (wél een paar maanden v-oor vertrek reserveren). Vooral voor de huur van schoenen geldt, dat men dat het best in eigen land kan doen omdat men dan nog de tijd heeft ze in te lopen (een bevroren teen als gevolg van te nauwe schoenen kan erg Pijnlijk zijn). Zorg er vooral voor de juiste ski's te huren. Er zijn zoveel soorten en merken (voor begin ners, gevorderden, renners ea bochten-experts), dat uitkijken wel raadzaam is. Elke goede sportzaak heeft echter tabellen van de fabrikanten, waardoor de keuze wordt vergemakke lijkt. Zie er eveneens op toe, dat de juiste lengte wordt gegeven. De bepaling daarvan hangt van ver schillende factoren af (li chaamslengte, gewicht, leeftijd, vaardigheid, geslacht). Omdat het nog wel eens gebeurt, dat de verhuurder zomaar wat aan smeert, Is het aan te bevelen hem deze gegevens nadrukkelijk te geven. Te vragen om ski's -met degelijke veillgheidsbindin- gen is niet meer nodig, omdat - alle ski's daar tegenwoordig van zijn'voorzien. We! belangrijk Is, dat ze gelijk goed worden afge steld. In de meeste zaken be schikt men over apparatuur, waarmee de breekkracht van de botten kan worden gemeten. De uitslag dédrvan is bepalend voorde (geschaalde) afstelling, (wel even het nummer onthou den, waarop moet worden afge steld). Wat de stokken betreft: die moeten een .halve meter korter zijn dan de lichaamsleng te. Tip voor de schoenen, huur zo stijf mogelijke en moderne (geen veters; wél "gespvormige 'Sehnallen"). Kosten: die vallen, wanneer wordt gehuurd, mee. Voor rond zes gulden per dag heeft-men een-paar ski's met stokken en schoenen. Kopen .wórdt -een stuk duurder; voor ski's met stokken is men al gauw zo'n 400 gulden kwijt, terwijl de prijzen van de schoenen varië ren van 150 tot 400 gulden. Wil men na het eerste experiment toch kopen, dan kan dat: veel sportzaken berekenen daarvoor slechts de prijs minus de huur prijs- Om te voorkomen, dat men geen kat in de zak koopt, dient er wel op te worden toegezien, dat de ski's aan onder- en zij kant geen kerven vertonen. Andere uitrusting die kan na tuurlijk net 'zo duur of goed koop worden als men zelf wil. Maar de beginner wordt aange raden het voorlopig maar een voudig te houden. Dat betekent een winddicht gewatteerd jack, een skibroek, een polaroid zon nebril (die chicque imposante sneeuwbrillen komen alleen goed van pas als men tot de geroutineerde snelle afdalers behoort), een paar goede leren of kunststoffen handschoenen (of wanten) een trui, en be strijdingsmiddelen tegen zonne brand (ook voor de lippen). Meer heeft men in feite niet nodig. Misschien alieen een ma* jot (voor dedames) of een lange onderbroek, maar dat is dan alleen nodig voor de mo menter. dat men niet op de ski's staat: wie in actie is, zal het eerder te warm dan te koud hebben. En dat alles hoeft grof weg berekend nooit meer dan - 300 gulden te kosten. Wat het apr6s-ski betreft: spor tieve kleding (trui en broek) is meestal voldoende. Tenzij men gaai feestvieren in Bellevue in het Zwitserse Gstaad, waar de whisky meer -dan een tientje per glas kost en bont haast al niet meer chique genoeg is om in de pret te kunnen delen Zomaar een oefening voor hen, dïe_ thuis wat aan passende con ditietraining willen doen: begin onderaan de trapmet de voe ten naast elkaar alsof men een helling kruist en wip dan, steeds van richting vcrander- e"d. de treden omhoog. Houd daarbij de schouders recht. Wie elke dag deze oefening een paar maai herhaalt, zal er straks op de ski's zijn voordeel mee kun nen doen. Geen moed, geld of zin om direct een zó grote sprong naar de vermaarde centra in de grote wintersportlanden. te maken? Geen nood, want dicht bij huis kunt u ook terecht, Duitsland en België propageren daarvoor gebieden (de Harz, Sauerland, de Eifel en de Ardennen), die bij uitstek geschikt zijn voor hen, die het eens willen probe ren, terwijl de al enigszins ge vorderden er gemakkelijk een weekendje kunnen trainen om straks in het hooggebergte niet al te stram op de latten te komen. Eén probleem hebben deze ge bieden echter wèl: ze zijn niet sneeuwzeker, want geen enkel gebied reikt tot aan de 1500 meter. De hoogste toppen in de Harz zijn 1000 meter, die in Sauerland 850 meter, die in de Eifel 750 meter, terwijl de cen tra in de Belgische Ardennen maar zo'n 650 meter laten note ren. In de praktijk betekent dit, dat men er meestal nooit voor de jaarwisseling zal kunnen skiën: de beste kansen voor een echte sneeuwvakantie liggen tussen het begin van het jaar en half februari, al kunnen ook voor die periode nooit garanties wor den gegeven. Dat is ook de reden, dat er zo weinig georga niseerde reizen naar deze stre ken worden gemaakt. De dicht-bij-huis-skigebieden bieden meer perspectief voor de individueel reizende winterspor ter, die zijn vertrek kan laten afhangen van de sneeuwval (voor hen is het goed te weten, dat zowel het Duits als het Belgisch verkeersbureau in Am sterdam m de winter dagelijks sneeuwberichten via de telefoon geven: op 24.12.93 resp. 25.12.51). Deze handicap houdt overigens niet in, dat de centra die wor den gepropageerd niet volledig „'"ril. zouden zijn geoutilleerd. Elke plaats in deze gebieden, die zich als wintersportcentrum opwerpt beschikt over vrijwel dezelfde accommodatie als de grote cen tra in Oostenrijk, Zwitserland en Frankrijk. Dat betekent dat er skiliften zijn, dat men ski cursussen kan volgen en even eens de ski-uitrusting kan hu ren (tegen ongeveer dezelfde ta rieven als in de grote winter sportgebieden). In kort besték, kunnen van de ze gebieden de volgende centra worden genoteerd: in het verst weg gelegen gebied, de Harz, springen de plaatsen Hahnenklee-Bochs* wiese en Braulage er uit. In Sauerland Winterberg, Wiliingen en Brillon. 0 In de Eifel het bekende cen trum Sehwarzer Mann enke le kilometers ten noorden van Priim, Heil enthal en Nürburg (de accommodatie in deze drie centra is iets minder dan die' in hét Sau erland en de Harz, maar ze ker voor de beginnende skiër toch ruim voldoende). 0 In de Ardennen is La Gleize bij Franeorehamps het grootste en bekendste, maar ook in de omgeving van Ro- bertville, Malmedy en Spa zijn goede mogelijkheden. Voor al deze gebieden (met uit zondering van de Harz) geldt, dat ze zo dicht bij huis liggen, dat men er gemakkelijk zelfs voor maar een weekend naar toe kan. Zowel per auto (de toegangswegen worden sneeuw vrij gehouden) als per trein. Wat dat laatste'betreft: een re tourtje Amsterdam-Winterberg (tweede klasse) kost 84, een retour Goslar 105,20 en een retour Prihn 88,40. Het reserveren van hotels in deze gebieden moet men zelf doen. Bij de verkeersbureaus (het Duitse: Spui 24, Amster dam: het Belgische: Leidseplein 7. Amsterdam) kan men daar voor gratis een gidsje krijgen. Telefonisch of schriftelijk kan dan direct bij het gekozen hotel worden geboekt (de prijzen in een middenklasse hotel liggen rond de 45 gulden, voor een tweepersoonskamer-zonder pen sion). Kinderen: natuurlijk, ook die kunnen mee, maar zet ze dan wet een helm op het hoofd (een bromfietshelmpje is al mooi ge noeg). Cursussen: voor zo'n honderd gulden in de week krijgt men in het Alpengebied meestal wel degelijk les: dagelijks twee uur 's morgens en twee uur *s mid dags. Privé-lessen zijp óók mo gelijk, maar dan betaalt men al gauw 70 gulden per dagDe ervaring leert, dat zo'n cursus de eerste dagen vrij vermoeiend is (vooral de derde dag levert nog wel eens prolemen), maar na twee weken les is vrijwel iedereen toch wel in staat al een behoorlijke afdaling te ma ken. Voor de overmoedigen: ga noodt zonder leraar de piste op; statistieken zeggen dat juist bij die afdalingen de meeste onge lukken voorkomen. Liften: voor de geoefende skiër is het meestal voordelig voor het gebruik van liften een pas of een knipkaart te kopen (veel goedkoper dan voor elke lift naar boven apart te betalen). De prijzen van die abonnemen ten variëren van 50 tot 100 gul den per week, afhankelijk .van de omvang van het liftennet In sommige plaatsen vindt men he le 'circussen', via welke men tochten door verscheidene dalen kan maken. Wie voor het eerst op.'de' ski gaat staan, doet er hét beste aan met dat abonnement nog maar een jaar te wachten. Om dat zijn areaal de eerste weken beperkt zal blijven tot het oe fenweitje, heeft het weinig zin een pas aan te schaffen voor liften, die toch niet gebruikt kunnen worden. Verzekering: Sluit niet de nor male' ongevallen-verzekering maar een 'Wintersportverzeke ring. De premie is wei twee- maal.zo.vhoog, maar dektjoökr-j' veel'meer.. En dat kén zijn vóór- delen hebben, want de behande ling van een beenbreuk loopt vaak stevig in de papieren. I®, ijiW ■ipl- KW*!?» q Is tljs-quiijj. u Ptél 1 Gymnastiek: eigenlijk voor ie dereen, maar zeker voor de be ginners, geldt dat men zich li chamelijk moet voorbereiden; tenminste zes weken voor ver trek. Dat kan een hoop narig heid voorkomen, Sn ieder geval onaangename spierpijnen, op de eerste dagen. Dè Nederlandse Ski Vereniging (in hét ANWB- hoofdkantoor aatijde Wassenaar- seweg in Den Haag, tel. 070» 28,44.261 heeft een lijst van on geveer. 35 scholen in alle delen training begrepen).-Op deze les sen worden vooral die spieren ontwikkeld, waarvan bij het skiën veel gevraagd wordt (ba lans-oefeningen). Praktijklessen op kunstskibanen kan men in' Nederland op drie plaatsen volgen: op Bmhrell (bij Wassenaar), uitgaande van de Stichting ter Bevordering van de Skisport in Nederland ■(inlichtingen' 'Haagsestraat 8/ Sehevemngen; tel. 070-559214) en de Nederlandse Reis Vereni- Nu de wintersportcentra voller raken en het gevaar van botsin gen op de pistes steeds minder denkbeeldig lijkt; wordt in som mige plaatsen al overwogen evenals de wegen ook de skiba nen te voorzien van "verkeers borden'. Als eerste stap daar naar toe heeft de internationale ski-federatie al een tiental re gels opgesteld, waarmee men een soepeler lopend ski-verkeer hoopt te bereiken: 1 Houd rekening met andere skiërs. Breng hen niet In gevaar en berokken hen geen schade. 2 Pas nw manier van skiën en snelheid aan het terrein en de weersomstandigheden aan. 3 Er moet zo worden afge daald, dat de skiër vóór'u niet in gevaar komt 4 Laat bij het inhalen andere skiërs voldoende ruimte» op dat deze in hun eigen stijl rustig kunnen doorgaan. 5 Wie de piste kruist, moet zich ervan vergewissen ande ren daarmee niet te hinde ren. 6 Stop niet zonder noodzaak In nauwe doorgangen of op plaatsen met slecht zicht Wie valt, moet zo snel mo gelijk de doorgang vrijma ken. 7 Wie omlaag of omhoog loopt met of zonder ski's, dient aan de uiterste rand van de piste te blijven. Bij slecht weer zal hij deze zelfs .moeten verlaten. 8 Volg altijd de aanwijzingen op de piste op. 9 Iedereen is verplicht bij on gevallen hulp te verlenen. 10 Wie geinige Is van of be trokken is bij een ongeluk; is verplicht zich bekend te maken. den gegèveh. De ^ijzcaTvariëran ^oordfioliandse Bergen (Dtïin«> van 25 tot '50 gulden voor een weg 1, Tel. 02208-5064). De kos- complete cursus (in sommige ge- ten variëren van 85 tot 120 gul* vallen is daarin ook de buiten* den per tien lessen. Pcrffendorf wnifrtu Wie wii vluchten voor de Hol landse winter hoeft dat niet persé op de ski's te doen. Zelfs meer dan de helft van het op een kleine 150.000 ge schatte legertje van winter sporters laat die ski's staan en gaat alleen om de sfeer, een snee u w wand eling en het après- ski. Maa>r ook de toerist, die zelfs déSrvoor niet warm loopt, kan deze winter alle kanten uit. De reisbureaus etaleren een breed scala aan mogelijkheden: van een. kort en relatief voordelig tussen doortje naar Europese metro- poles en zuidelijke costa's tot complete overwinteringen aan palmen boulevards toe. Het is er allemaal, te kust en te keur. Alleen: wie kiest, zal wél kritisch de brochures moeten lazen. Want hoewel de meeste touroperators wat zijn teruggekomen op de gekleurde lyrische foldertaai van een paar jaar terug en meer en meer exacte infomatie lijken te geven, zijn er nog altijd reisbedrijven, die hun produk- ten zonniger aanprijzen dan ze in werkelijkheid kunnen zijn. De ToeristenKampioen van de ANWB (sinds de komst van de nieuwe hoofdredacteur Bram Roosendaal opmerkelijk veranderd in een aantrekke lijk kritisch consumenten-or gaan), die de programma's eens nauwlettend, onder de loep nam, komt tot de conclu sie, dat sommige touroperators gewoon rondruit te veel belo ven. Dat geldt met name waar het klimaat in de overwintering»- gebieden betreft. Het klinkt ook een beetje zot als je voor hartje winter klanten probeert te werven met de belofe van 'een gouden boog van fijn zand met een zalige blauwe zee'. Dat neigt naar wartaal, want zelfs de zo hoog geprezen Cos ta del Sol dient zich in de winter zelden zo aan. Het eni ge wat men ervan zou künnen zeggen is, dat het klimaat in vergelijking met het Holland se weer 'mild en vriendelijk' is. Maar dan moet erook gelijk bijgezegd worden, dat het zelfs in zuidelijk Spanje in de winter guur kan zijn, dat die duik in het blauw van de mediterrannée meestal een il lusie is en dat een regenjas en paraplu even noodzakelijke at tributen zijn als een tanden borstel. Toegegeven: de meeste touro perators wagen zich niet meer aan zulk soort opgewekte fan- fiswrii fare-leuzen, maar erg duidelijk zijn ze toch vaak ook niet. In de meeste broehues houdt men zich op de vlakte met in feite weinig zeggende beloftes als 'hier vergeet u moeiteloos de Nederlandse winter1 en de constatering, dat men zondet- overjas kan lopen en de ver- warmingskosten laag zijn', Dat zijn flodderige opmerkin gen, waaraan de toerist ook zo goed als niets heeft. Veel meer duidelijkheid verschaft een staatje, met temperaturen. Daaruit blijkt dan al gauw, dat (om maar één voorbeeld te noemen) de gemiddelde maximumtemperaturen aan de Costa del Sol 16.1 graad be draagt, de minima 8,4, dat het aantal regendagen per maand zeven bedraagt (een kwart!) en dat het aantal zonuren per dag niet boven de 5,7 komt. In vergelijking met Ne derlandse cijfers gooit Spanje daarmee wel hoge ogen, maar ze onderstrepen wel, dat' die winter aan de zuidelijke cos ta's ook geen zomer is Trouwens, ook ten aanzien van andere zaken, zoals de accommodatie, zal men nuch ter moeten zijn en geen pa- ieisjes moeten verwachten. Wat beloofd wordt, krijgt men meestal wel, maar -veel meer dan het uiterst noodzakelijke is het niet. De huiselijkheid zal men zelf moeten brengen, zeker als men voor een paar maanden op reis gaat. Boeken, een platenspeler, het zijn zomaar een paar voorbeel den van zaken, die node ge mist worden. Maar ook waar het om kleinere attributen gaat. dient men zich voor te bereiden. Hoewel veel ter plaatse kan wordengekocht, zijn er altijd dingen, die maar beter kun nen worden meegenomen. Een koffiepot je bijvoorbeeld, «em asbest plaatje, een fluitketel, een tbaemute. filterpotje, alu minium folie, theedoeken, theelicht]'e of een. kaartspel. Allemaal, zaken, die in Spanje moeilijk of erg duur te koop zijn. Ee-i paar andere tips: neem wat mee om het appartement •gezellig te maken. Wat foto's, kleedjes en spellen. Ook in het zuiden kunnen de avonden lang zijn,.. .Voorts, stap zodra u klachten hebt direct naar de hostess of de- huismeester en blijf niet inQkken. In de meeste geval led kunnen die stiel de oplos sing voor uw probleem leve ren. Wat de prijzen van overwinte- rmgsreizen betreft: die varië ren sterk. Voor de Spaanse overwinteringsgebieden (Costa del Sol, Costa Blanca en MaJ- lorca) lopen ze van 735 tot 1658 gulden voor een verblijf plus ms van zo'n honderd dagen. Die verschillen lijken groot, maar daarbij moet wel rekening wonden gehouden met de kwaliteit van de ac commodatie. Wie wil boeken, zal zich daarover terdege moe ten laten informeren. Ben reis van drie maanden is tenslotte geen tussendoortje: beter wat meer betaald dan drie maan den kniezen omdat bet appar tement niet naar wens is. Ook waar het de 'vliegensvlug ge zonretourtjes' betreft, is het aan te raden die brochures kritisch te lezen en niet alleen af te gaan op de vetgedrukte prijzen, want die geven te veel gevallen niet de werkelij ke kosten aan. Door bepalin gen van de Rijksluchtvaart dienst, die vastgestelde mini mum-prijzen voor de meeste bestemmingen aan de reisbu reaus heeft opgelegd, is men in veel gevallen verplicht meer te rekenen dan nodig zou zijn. In die gevallen wordt dan juist de eigen prijs vetge drukt en het te betalen RLD- minimmn met aanzienlijk klei nere letters genoemd. Het ver schil tussen beide prijzen" krijgt men uitgekeerd in de vorm van waardebonnen, die besteed kunnen worden voor autohuur ter plaatse, maaltij den (voor zover dde niet het pakket zijn opgenomen), ex- cursies of voor het kopen van souventers bij zaken, waarmee de touroperator afspraken heeft gemaakt. Dat lijk natuurlijk een. oplos- steg, maar in feite is de con sument daar nauwelijks mee gebaa. Hij moet tenslotte het volle bedrag betalen ear woed'c verplicht ter plaatse uitgaven te doen, die hij misschien he-, lemaal niet van plan was te doen. In de gevallen waar het om maar enkele tientjes gaat is dat nog niet zo'n bezwaar, maar er zijn ook reizen, waar bij waardebonnen voor 100 tot 150 gulden per persoon wor den gegeven. Dat betekent, dat een echtpaar in zo'n geval wordt verplicht in vier of vijf,, dagen een dikke 200 gulden extra uit te geven aan, zaken waar het -niet do minste be hoefte aan heeft Touroperators hebben niet na gelaten daarover te klagen en te wijzen op de voordelen, die concurrerende reisbedrijven, die van luchthavens buiten Nederland vertrekken hebben omdat de RLD-arm zóver niet reikt: Sunair Christoffel en Broere, die Brussel als ver trekplaats hebben. Terwijl het minimum RLD-tarief voor Mallorea 212 gulden is. Kan Sunair 4-daagse reizen naar deze bestemming bieden voor 184 gulden! ('t Is maar één voorbeeld). Het bezwaar van daarvoor 1 eerst naar Brussel te moeten I reizen, wordt door Christqffel en Broer© opgevangen door hun klanten van ees fors aan tal Nederlandse plaatsen gra tis per bus naar het vliegveld te brengen. Voor wie precies wil weten wat hij bij de andere van Schiphol vertrekkende reisbu reaus minimaal kwijt is, hier de RLD-grsnzem voor tripjes, torntjes en vlagjes: Costa del Sol 269, Costa Blanca 249, Malton» 212 en Rhodos 418 (vanaf 1 no vember 342),

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 11