-■=--- "~s- Ruiffl'twintig gemeenten hiér gekoppeld aan dorpen daar wm mmmsm mm lil-'"': Actie bedoeld als permanent nksiii Dr. W. A. Beek: méér dan een middel om de wat aftandse democratie op te lappen Burgemeester van Dacca hier 'MMiÉwISi-f ItwM w J' TROUiW/OnAtRTTEfT ZATERDAG 20 OKTOBER 1973 'i BBVHENLAJSD T17/K17 Prof. dr. B. Goudzwaard: een vriend die honger lijdt geef je niet elke keer vis te eten maar je stuurt hem een hengel door Kees de Leeuw t Meer en meer wordt het duidelijk, dat de problemen van de Derde Wereld geen problemen zijn, die ons niet aangaan. Een harmonieuze samenleving kan alleen worden bereikt en in stand blijven, als iedereen zich daarvoor per soonlijk wil inzetten. Een erkenning van het recht op een menswaardig be staan voor de volkeren in de Derde Wereld door het 'westen' zal tot gevolg moeten hebben, dat datzelfde westen afstand doet van haar op velerlei ter rein bevoorrechte positie. De ontwikkelingshulp zal ook echt hulp aan de Der de Wereld moeten zijn en niet een al of niet verkapte ondersteuning van de eigen economie. |É|r i Ö8~Ni IwJ IépB rMf - -Miss v-' \:;i: AA:!'7* ft In de dorpen van Bangladesj is de situatie nauwelijks verbeterd. Abbé- Pierre door Piet Hagen Het uur der inspraak is aangebroken. De voorzitter opent de hoor zitting. Hij prijst zich gelukkig dat hij zelf volkomen neutraal en* ob jectief is. Ook burgemeester en wethouders hebben trouwens nog geen standpunt ingenomen inzake het rapport over de reconstructie van de binnenstad. Er is volop gelegenheid tot inspraak. Iedereen mag zijn eigen wensen naar voren brengen, al is het natuurlijk wel nodig ook te letten op het algemeen belang van de stad. Wat dat laatste betekent legt een vertegenwoordiger van de betrokken ontwikkelingsmaatschappij Em- po later nog even uit: 'Als er bijvoorbeeld een lijn dwars door een pand loopt, moet men daaraan niet al te veel waarde hechten. Het betekent* alleen dat binnenkort iets moet gebeuren en wat dat bij voorkeur zou kunnen zijn'. Politiek bewust Van onderop Dr. YV. A. Beek 'Informele democratie' Oominissie Claus - - Gerichte actie 0. -JHggf - 5«gg^i Vandaag brengt de heer As- hequr Rachman, burgemeester van Dacca, de hoofdstad van Bangladesh een bezoek aan Reeuwijk. Dit ter gelegenheid van het feit, dat Reeuwijk de 21-ste Nederlandse gemeente is, die aan een dorp in Bangladesj wordt gekoppeld. Een groep Reeuwijkers heeft het initiatief genomen tot koppeling van hun dorp aan Gopalnager. Het is de opzet dit dorp steun te verlenen bij de wederopbouw. De heer Rachman is behalve burgemeester ook secretaris-ge neraal van de U.T.O., de United Towns Organisation, die zich in Bangladesj bezig houdt met de begeleiding van het koppelge- meentenprojekt. In Nederland is dit de Nationale Stichting Koppelgemeenten Bangladesj (NSKB). Het bezoek van de heer Rachman aan Nederland was voor Trouw/Kwartet aanlei ding eens te praten piet prof. dr. B. Goudzwaard, voorzitter van de stichting, ov,er de doel stellingen van de NSKB en het ontwikkelingsvraagstuk in het algemeen. Wie het werk van de stichting wil steunen, kan dit doen door giften over te maken op giro 84S434, Coöp, Boerenleenbank Amsterdam tg.v. de NSKB. NRECiri iULPAAN )E MENSEN IN BANGLADESJ Met het bovenstaande, afkomstig uit het Bangladesj-bulletin, kan prof. -Ir. B. Goudzwaard, voorzitter van de Na-"1 tionale Stichting Koppelgemeenten Bangladesj. volledig instemmen. Deze stichting (NSKB) probeert dit dour oorlogen cn natuurrampen zwaar ge troffen land- te helpen door een kop peling tot stand te brengen tussen ge meenten in Nederland en dorpen in Bangladesj. Ruim twintig gemeenten hebben op dit moment een dergelijke verbintenis niet dorpen daar. Deze liggen in de provincie Kushtia in het westen van Bangladesj tegen de India- se grens. Het gaat om dorpen, die zwaar te lijden hebben gehad van het oorlogsgeweld. Het Koppelgemeentenproject werd op 6 november vorig jaar via de televisie geïntroduceerd door dr. Marga Iüom- pé. In een daarop volgende actie werd ruim 200.000 bijeengebracht voor pro jecten in dat land. Projecten, die door de bewoners in de dorpen zelf zijn opgesteld. Het betreft irrigatie, aanleg van visvijvers, leermiddelen en meu bilair voor scholen. Na het onafhankelijk worden van de nieuwe staat Bangladesj is de aan dacht voor dit zwaar geteisterde ge bied beduidend afgenomen, terwijl juist nu en in de komende jaren grootscheepse hulp Van de hele wereld bevolking een voorwaarde is voor een evenwichtige opbouw van de sa menleving. De situatie in de dorpen is sinds de onafhankelijkheid van Bangladej nauwelijks verbeterd. Er is geen geld voor de wederopbouw van huizen in veel dorpen brandde meer dan vijftig pet. van de huizen af scholen, klinieken, bruggen en noem maar op. De Nationale Stichting Koppelgemeen ten Bangladesj wil daar daadwerkelijk iets aan doen. De VU-hoogleraar dr. Goudzwaard legt uit op welke manier dat gebeurt. In verscheadene gemeen ten in Nederland zijn plaatselijke co mitê's gevormd, die een koppeling zijn aangegaan met dorpen in Bangla desj, waar eveneens lokale comitê's zijn opgericht. Deze comitê's verstrek ken uitvoerige schriftelijke informatie over de problemen die zich na de oorlog log hebben voorgedaan en wat er ge daan zou kunnen worden om die op te lossen. Er worden concrete wensen geuit en hier in Nederland wordt dan bekeken in hoeverre men daaraan te gemoet kan komen. Dr. Goudzwaard: De verhouding arm- rijk, de gehele ontwikkelingsproble matiek, is in feite toch iets, dat zich afspeelt aan de rand van het eigen le ven Het komt in begrotingen ter sprake en in acute noodsituaties wor den er nationale geldinzamelingsacties op touw gezet, maar daarna zakken deze acties weer weg. Ze gaan voorbij. Het boeiende van de NSKB is, dat het een combinatie is van verschillende factoren. Het is geen incidentele ac tie, maar bedoeld als permanente hulp. Het is een koppeling tussen mensen uit beide landen, die door dit weder zijdse contact - laten weten, wat ze nodig hebben. Er is daarnaast ook sprake van terugkoppeling Een comité in een dorp in de provincie Kushtia zegt bijvoorbeeld: er zijn ik noem maar iets tweehonderd hui zen nodig. Dan ban een Nederlandse gemeente daarop inhaken en zeggen: dat gaan wij doen. Via fotomateriaal wordt men hier op de hoogte gehou den van het resultaat van de hulp, die geboden wordt. Belangrijk is verder, aldus de hoogle raar, dat de ontwikkelingsproblema tiek midden in de Nederlandse leefsi tuatie wordt geplaatst. Er speelt zich een directe ontmoeting af, waardoor de mensen zich bewust worden van de verre sitautle daar en de dichtbije si tuatie hier. En dan kunnen we komen tot een afweging van de welvaart, waarin wij lever en de ellende, waar in zij verkeren. Tot slot wil ik ooi: nog wijzen op de vriendschap, die gaat ontstaan tussen ratfiêfi 1-5. --.-'"Cp!— --V El-S SVSfflf1 signjft "j v- ï«li Si» s .1 f *V olrT S't'fj "l 'i 'ir A i-sis' - twee bevolkingsgroepen, zodat er op basis daarvan geen sprake is van hulp, die toch een zekere mate van neerbuigendheid in zich heeft. De koppelingsgedachte, ontwikkeld door Abbé Pierre, stichter van de Emmaüs Communauteiten, houdt in, dat op een heel directe manier een relatie wordt aangegaan, waarbij even- tuele financiële steun op basis van ge lijkheid onder het thema vriendschap wordt gegeven. Abbé Pierre nam het initiatief een koppelgemeenten-project tot stand te brengen tussen de bevol king van dorpen in Bangladesj en do burgerij van adopterende gemeenten in Frankrijk. De regering van Bangladesj heeft zijn initiatief als 'zeer' doeltreffend' en van 'zeer groot belang voor de weder opbouw van het land' toegejuicht De regering acht de rechtstreekse contac ten van plaatselijke gemeenten hier met de lokale bevolking in Bangladesj vooral van belang, omdat hulp van ge meente tot gemeente geen politieke beïnvloeding met zich meebrengt. Be halve in Frankrijk Is men nu ook In Nederland, Italië, Zeden en Denemar ken met dit project bezig. De projecten, die financieel worden gesteund, aldus dr. Goudzwaard, zijn door de bevolking' in de dorpen zelf gekozen. Het zijn hup. eigen .projecten en de mensen bepalen zelf, wat het eerst nodig is. Het is aan beide kan ten een werken aan de basis en de ge meentebesturen zijn er alleen* maar om dit werk plaatselijk'te steunen en financieel mogelijk te maken. Het speeit zich niet af op het niveau -van b. en iv. maar op het niveau vah je bevolking zelf. Met een gering bedrag grijp je zo in die dorpen in,'door een visvijver aan te ieggen of de huizen bouw te bevorderen. Dr. Goudzwaard haalt het voorbeeld aan van een vriend, die honger lijdt. Die geef je niet elke keer vis te eten, maar je geeft hem een hengel,'zodat hij er zelf uit kan komen. Op initia tief van de stichting zijn er al enkele keren medewerkers vanuit Nederland naar Bangladesj getrokken- om de si tuatie daar ter plaatse te bekijken.. Via nieuwsbrieven wordt aan 'de ge meenten hier verslag gedaan van de Actiegroepen en ons 'falende systeem1 Dit verhaal is niet verzonnen, maar waar gebeurd. Het wordt verteld door Wolfgang Alfred Beek in het proef schrift over 'Basisdemokratie' waarop Wj gisteren in Utrecht promoveerde. Het verhaal speelt in Den Helder en het resultaat van de inspraak-avonden met dia's is bekend: Empeo kreeg van ae gemeente de opdracht om de bin nenstad met zijn vierduizend 'krotten en slechte panden" te vernieuwen voor een totaal bedrag van honderdtwintig miljoen gulden. Uit de cynische ma- mer waarop Becker deze geschiedenis tijdens een gesprek, enkele dagen voor ton promotie, nog eens navertelt blijkt duidelijk hoe bij over inspraak denkt. Als het een doekje voor het bloeden is, hoeft het van hem niet Heck is Duitser en zijn boek is in het Duits geschreven. Maar door de vele «ederlandse begrippen en citaten die hij gebruikt is het boek alleen ieesbaar voor hen die Duits zowel als Neder lands kennen, zoals al blijkt uit de ondertitel: 'Beitrag zur Diskussion um inspraak" und 'actiegroepen'. £r zijn de laatste tijd wel meer studies ver schenen over de verhouding tussen bestuurders en bestuurden en over het functioneren van de veel geprezen in spraak. Zulke onderzoeken beginnen dan met de constatering dat de afstand tussen overheid en burgers te groot is. Via een enquête onder de bevol king wordt dat vermoeden bevestigd. Ais het lukt rollen uit die enquête ook nog wat 'beleidsconclusies". Zo in de geest van: de overheid moet de mensen zo vroeg mogelijk inlichten over eventuele plannen, meer hoorzit tingen houden, enzovoorts. In vergelijking met dergelijk onder zoek is de studie van Beck over in spraak en aktiegroepen zeer onortho dox. Zijn uitgangspunt is uitgesproken anti-kapitalistisch. Hij meet de politie ke betekenis van inspraak en actie groepen in de praktijk af aan de mate waarin zij bijdragen tot de overwin ning van het kapitalistische systeem. Nu zijn er in Nederland naar schat ting vierduizend actiegroepen en een of andere groep van huisvrouwen die tegen gekleurd toiletpapier is van wege de milieuvervuiling (het voor beeld is van Beek zelf) doet niet be paald anti-kapitalistisch aan. Beek heeft zich daarom geconcentreerd op een aantal politiek-bewuste aktiegroe pen in saneringswijken, die in direct conflict komen met gemeentebesturen, slopers, politie of bouwondernemingen. Het optreden van zulke actiegroepen maakt het er voor de plaatselijke overheid niet gemakkelijker op. De reactie van de overheid is begrijpe lijk: zij probeert de aktiegroepen po litiek te neutraliseren. Beek: 'Ze houdt krampachtig vast aan de overgeleverde vormen van het parlementaire stelsel. Ze erkent wel dat er iets niet klopt in onze democratie, maar ze stelt zich niet de vraag wat er mis is. Ze be schouwt die actiegroepen als een wel kome aanvulling op een overigens nog redelijk systeem.. En die inspraak ver loopt dan voigens uiterst conventione le methoden: via hearings, voorlich tingsavonden en enquêtes. De tijd die voor de inspraakprocedure is uitge trokken is bovendien zo kort, dat het proces van inspraak niet eens op gang komt.' behoeften van de bewoners; het maak te geen gebruik van de deskundigheid die bij de bewoners zelf aanwezig was; en het durfde het niet aan om de bewoners zelf actief te laten mee werken in de stadsvernieuwing. Tegen over de negatieve ervaringen met in spraak in de Jordaan stelt Beek de positieve resultaten van inspraak in de Transvaalbuurt in Leeuwarden. Daar waren de omstandigheden gun stig zodat het stadsbestuur de inbreng van de bevolking zonder gevaar voor politiek gezichtsverlies kon tolereren en zelfs kon steunen. Wanneer de overheid zelf het Initiatief kan nemen tot inspraak-procedures is er nog een redelijke kans dat alles zonder veel moeilijkheden verloopt In gewikkelder wordt het wanneer de in spraak van onderop komt en actie groepen zich gaan roeren. Beek be schrijft daarvan verschillende voor beelden. Uit de inspraak-geschiedenis in de Jordaan concludeert hij dat het Imkse gemeentebestuur van Amster dam door zijn optreden de emancipatie van de bevolking heeft tegengegaan. Het sloot niet aan bij de werkelijke Beek ziet in actiegroepen meer dan een middel om de wat aftandse de mocratie weer op te lappen. Actie groepen zijn politiek juist van belang omdat zij het falen van het huidige systeem aan het licht brengen. Een echte omwenteling van het kapitalis tische stelsel kan alleen tot stand ko men door verandering van de produk- tieverhoudingen. Maar actiegroepen in de welzijnssector kunnen wel de aan dacht vestigen op de kwalijke gevolgen van het kapitalisme (zoals de woning nood) en zo direct de geesten rijp ma ken voor de noodzakelijke omwente ling. Wie de uitgangspunten van Beek niet deelt zal dergelijke conclusies met ver bazing lezen. En dat je op dergelijke beweringen nog kunt promoveren ook zal zulke mensen helemaal een gruwel zijn. Beck's promotor, de Utrechtse rector Sj. Groenman, geeft toe dat de stellingname van zijn leerling nogal ongewoon is. 'Maar hij komt in het be gin van zijn proefschrift eerlijk voor zijn uitgangspunten uit En dan moet je toegeven dat hij bij zijn verdere analyse tot heel opmerkelijke resul taten komt die je waarschijnlijk niet gevonden zou hebben wanneer je een opstelling binnen het kapitalistische systeem gekozen zou hebben', zegt Groenman. Maar ook als je de uitgangspunten van Beek respecteert, blijven er nog wel ■wat vragen over. Een aantal van die vragen heeft Beek voorzien. Actiegroe pen zouden het nadeel hebben dat zij ondemocratisch werken en ze zouden niet deskundig zijn. Het is waar, zegt Beek, dat de meeste actiegroepen niet gekozen zijn, en gewoon spontaan ont staan. Maar binnen die actiegroepen gaat het wel heel democratisch toe en er is meestal een zeer intensief con tact met de mensen in de buurt Het is geen formele democratie, maar de informele democratie werkt soms wel zo goed. Actiegroepen zijn ook niet representa tief zoals een gekozen gemeenteraad, maar is dat een eerlijk verwijt zolang' zoveel bestuurders niet gekozen maar benoemd zijn? En ook het bezwaar van ondeskundigheid vindt Beek niet terecht. In het begin is een actiegroep natuurlijk niet zo terzake kundig als een gemeentebestuur. Maar na verloop van tijd kent zo'n actiegroep zijn zaak jes soms beter dan een gemeente raadslid. Wolfgang Beek geeft toe dat er con flicten kunnen zijn tussen de ene ak- tiegroep en de andere of tussen de ene buurt cn de andere. Dan moet er een mogelijkheid zijn om zulke pro blemen om een hoger niveau (bijvoor beeld van een gemeenteraad) uit te vechten, zegt hij. Het grote voordeel van actiegroepen vindt hij in ieder geval dat zij direct aansluiten bij de leefsituatie van de mensen. Dat is dan precies het omge keerde van wat er destijds in Den Helder gebeurde. Daar kregen de mensen op de hoorzitting te horen dat ze zich maar niet druk moesten maken over de afbraak van hun eigen huis, en dat ze vooral bedacht moesten zijn op het hogere, algemeen belang. Wat is dan het algemeen belang, vraagt Beek. Dat is een vage toestand die de mensen vervreemdt van hun eigen situatie, zodat ze vanuit een soort sociale gespletenheid leren te aanvaarden wat ze eigenlijk niet wil len. dorpen, die men heeft bezocht, en ge- signaleerd waar en hoe, men op plaat- selijk- niveau .de -doelstellingen van ,het koppelgemeentenproject probeert te concretiseren/ De Nationale '.Stichting heeft vijftig duizend. gulden van de commissie- Claus1" gekregen voor activiteiten op het gebied',-van voorlichting en be wustmaking, van het" werk van de kop pelgemeenten. Behalve doel op zich- zelf: (contact mét .en financiële hulp aan- de bevolking van Bangladesj) vprmt een confrontatie met de bevol king .van.'Bangladesj nl, tevens aan- leiding tot' 'dat bewustmakings- en ac- tiveringsproces. Bij ,de. activering, die vertrekt vanuit de leef- en werksitua tie 'van de* gemeenteleden wordt er naar gestreefd, dat ontwikkelingssa menwerking niet langer een 'randver- - schijnsel' blijft, maar gaat behoren toti de- actualiteit van het gewone da gelijkse Heven. Dr. Goudzwaard: Belangrijker dan de financiële kant aan de zaak is de wer kelijke bewustwording. Dat men in de gaten krijgt, dat deze problematiek een. onderdeel is van zijn eigen leefsi tuatie. Ideaal zou natuurlijk zijn, als heel Nederland zou zijn gekoppeld aan' een dorp er zijn er ruim dui zend in Bangladesj. Wij missen >n ons .rijtje met name de grote steden, die bovendien In staat zouden zijn de wat grotere projecten aan te pakken. 'Ik zelf heb het idee aldus dr. Goudzwaard dat deze manier van hulpverlenen afgezien van alle an dere belangrijke aspecten meer ef fect heeft dan de-manier waarop mo menteel aanontwikkelingssamenwer king wordt „gedaan Het is een gerichte financiële acüe en er valt onderweg niets af. Daarmee bedoel ik, dat er zo goed als geen onkosten zijn. Als er driehonderd gulden wordt overge maakt, dan worden daar bijvoorbeeld ook.twee huizen voor gebouwd, als je weet, dat één huis 300 Taka kost dat is 300 gulden." De Nationale Stichting stelt zich in zoverre politiek op, dat het deze on- vrede signaleert en stelt, dat ontwik kelingssamenwerking op een andere manier moet worden opgezet dan tot nu toe gedaan wordt Wij zijn ten aanzien van de ontwikkelingslanden nog niet verder dan het standpunt van de bedeling uit de vorige eeuw. Dat zit mij eigenlijk het meeste dwars. Deze problematiek moet een rol spelen bij de beslissingen, die hier in Nederland worden genomen. Daar om zijn dit soort discussies broodno dig. Op avonden, die de stichting in het land belegt komen deze dingen ook naar voren. In feite is het nog steeds zo, dat wij ons kunstmatige be hoeften laten aanspreken en bij het consumeren daarvan nauwelijks nog de spanning voelen, dat we volledig beslag leggen op schaarse grondstof fen, die voor het bevredigen van de meest reële behoeften daar nodig zijn. Ik dacht dat via het werk van het koppelgemeentenproject het mogelijk is weer iets van die spanning voelbaar te maken.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 17