Fijth terug naar HCAW ■St Doe als 182.792 0 CONCÓRDIA Over sponsoring, vrije tijd en 'n sportclub (2) Zwemsuccessen DDR in westerse ogen nogal verdacht Toekomst Jan Mulder met nieuwe aanpak aanmerkelijk rooskleuriger Sportmedisch centrum niet in Groningen Bi ft Zes ton voor Steffenhagen t+sDort+kort Amateurvoetbal al afgelast i UpPl TEOüW/KWlWi'ET ZATERDAG 20 OKTOBER 1973 SPORT T25/K25 Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM De beroemdste of beruchtste, in ieder geval de meest omstreden rechterknie van Nederland begint weer enigszins normaal te functioneren. Jan Mulder voetbalt weer. Nog steeds voorzichtig, maar onvoorstelbaar enthousiast probeert Mulder te bewijzen, dat Ajax voor hem toch niet voor niets een transfersom van meer dan acht ton aan An- derlecht heeft betaald. De aanzet tot de definitieve rentree van de populaire spitsspeler is de afge lopen weken gegeven. Of de knie van Mulder zich ooit weer naar behoren zal gedragen, blijft even wel een twééde. Eredivisie Willem de Lange neemt in het zaaltje bóven zijn café Jan Mulders beruchte knie onder handen. Boksstrijd in Djakarta door Amerikaan niet gewild Eerste Divisie GERRIT DEN AMBTMAN DJAKARTA/AMSTERDAM 'De laatste hoop der blanken' (Muhammed Ali over Rudl Lub bers) tegen 'een ouder wordende bokser die dat ook onder,ogen moet durven zien' (Lubbers over Ali) staat voor vanmiddag gepro-: grammeerd in Djakarta. Een bokswedstrijd met als inzet voor beide boksers heel andere zaken. Voor Muhammed Ali die als Cas- sius Clay zijn roem vestigde zijn het vooral de centen, voor Lub bers kan het de opening zijn naar een in Amerika gewaardeerde carrière. Voor de bokssport is het echter niet meer dan een exhibi tie wedstrijd in Djakarta. mmM Rudi Lubbers ..vijftig procent kans 182.792 goeie vaders zijn al beter af met een Concordia levensverzekering. Omdat daar de winst niet naar aandeelhouders gaat, maar naar de polisbouders, naar u. Voor 100%De moeite waard om 'ns te onder zoeken voor u zich elders laat verzekeren. Neem contact op met Concordia, Óudenoord 10, Utrecht, Tel. 030-33 3433 leeft met u mee door Hans Schmit V bS De Oostdultse zwemster An drea Eife: te brede schouders? succes Jan Muidér zelf blaakt in ieder geval weer van zelfvertrouwen. En dat is een dimensie, die sinds de fatale actie in mei 1972, ih de loopbaan van Mul der ontbroken heeft. Op die dag, toen er officieel nog geen sprake was van een transfer van Mulder naar Ajax, begon eigenlijk de periode, die hem tot een zielige underdog maakte. Mul der werd twee keer aan de knie geo pereerd, vocht tegen zichzelf en de critici die in hem de personificatie van de 'kat in de zak' zagen. Mulder trainde bij vlagen, werd door een se rie bekende artsen beklopt en beke ken, maar bleef voor de buitenwereld maandenlang een 'hopeloos geval'. SUCCES Het genezingsproces werd in feite pas kort geieden versneld. Niet door de uitgebreide medische achterban van Ajax (Integendeel: de behandelende chirurgen hadden hem opnieuw een rustperiode tot december geadvi seerd), maar door de Amsterdamse horeca-man Willem de Lange. Op de derde verdieping van zijn zaak aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal behandelt De Lange bijna dagelijks het veelbe sproken- gewricht van - de - Ajacied. Sceptisch gadegeslagen door velen. Maar wèl met succes. De Lange bouwde met Mulder een vertrouwensrelatie op.-Hij overtuigde de speler, dat hij de knie kon gene zen. 'We hebben eerst uren met el kaar gesproken en gediscussieerd. Want Jan zat vreselijk in de put, Geen wonder, je wordt als voetballer v .v - gekocht door een van de beste clubs ter wereLd en je kan niet spelen. Tij dens die gesprekken heb ik'respect gekregen voor zijn incasseringsvermo gen en'nuchterheid', GOK De gang naar Willem .de Lange moet voor de toen bijna radeloze Jan Mul der een gok geweest -zijn. De bonkige Amsterdammer (ex-judoka, zwemmer, atleet, krachtsporter) beoefent de krachttraining zuiver als. liefhebberij en was met zijn methoden in de voet- GRONINGEN (ANP) B. en W. van Groningen heeft de werkgroep dié ijvert voor de tob standkoming van een regionaal sportmedisch centrum laten we ten dat de financiële toestand van de gemeente niet zodanig is dat de huisvestingskosten van 16.000 gulden per jaar bij wijze van subsidie kunnen worden ge dekt Het centrum zou moeten worden ondergebracht op het Martinihal-complex. De werkgroep zal nu ingaan op een aanbieding van de gemeente Assen, die het centrum voor de provincies Groningen, Fries land en Drente wil huisvesten in de gebouwen van de kunst ijsbaan Drenthe. De werkgroep was liever in Gro ningen gebleven in verband met samenwerking met de universi teit in de stad en het acade misch ziekenhuis. Het sportmedisch centrum zal vermoedelijk op 1 januari 1974 worden geopend. later een paar honderd meter meer. De knie hield het. Maar daarvoor had den we al vijf weken systematisch ge traind om het kapsel soepel te krij gen. Met veel geduld vooral. Als we merkten, dat er iets geforceerd dreig- de te worden, stópten wé ermee'. De Langewerkte toen al in nauw overleg met de chirurgen Greep en Hameiynck van het Amsterdamse Sint Lucas-ziekenhuis en trainer George op mijn methode positief gereageerd. Ik heb aangetoond, dat de knie inder daad een zwaardere belasting kon ver dragen, dan ze aanvankelijk gedacht hadden. De artsen hebben Jan-op de goede weg gezet. .Ik heb het proces versneld'. Mulder verzamelde in de eerste plaats nieuwe kracht in het privé-honkvan De Lange. 'Ik heb respect voor alle artsen. Maar uit de foto's was geble ken, dat alles met de knie Van Jan in sportman, die zichzelf gespecialiseerd heeft in het. trainen met gewichten, halters en andere krachtapparatuur. De krachttraining in Nederland vormt nog steeds een discutabel onderdeel .in "-de, begeleiding van een sporter. Voorlichting over dit onderwerp is schaars, een erkende opleiding bestaat niet. Dat ergert De'..Lange. 'Er zijn sporters, die in hun" onwetendheid middelen- gebrui-keji die niet. geschikt voor hun lichaam zijn. Er wórdt door krachtoefeningen snel roofbouw op ie mand gepleegd. Omdat de krachttrai ning, zeker in Nederland, Iets nieuws is,gaan veel individuele sporters of. clubs rommelen. Alleen al, omdat ze weieens iets over halters en gewich ten gehoord hebben. Maar krachttrai- ning^ vraagt jn ieder geval een des kundige begeleiding. Wie- op eigen houtje aan het werk. gaat, maakt brok ken. Ook de medische wereld weet van déze maferie .te weinig af. Vóór Willem de Lange is de 'rentree orde was. Dat was de aanleiding om ballerij nauwelijks gereputeerd." Mw'. H» trainen. Eerst, eesten jve. tietvi^Miiid^btb e-^' inzijn-capaciteiten Jf^mefde dai? «en persoonlijk succes. Het is een looptraining begonnen. De laatste we ken heeft Mulder ontzettend sterke benen gekregen. Ze zijn nog nooit zó sterk geweest*. De Lange is: geéti tovenaar, maar een en beschouwdé-de afwerking van Mul ders genezingsproces als een enorme uitdaging. De-Lange: 'We hebber: een loopschema opgesteld. Bijna - iedere dag zijn we. in het Amsterdamse Bos gaan train en j Heel voorzichtig eerst. stukje erkenning van de krachttrai ner. Hoe sterk de behandeling van De Lange bij Muider, is aangeslagen be wijst wel het feit, dat ook Wim Suur- bier.en Barry Hulshoff inmiddels de kleine ruimte boven café De Lange Lubbers-AIi: op eerste hebben ontdekt. Eerder al trainde De Lange met, judoka Wim Ruska én hielp hij Toon den Boer van De Vole- wijekers. 'De artsen hadden Den Boer al volledig afgeschreven. Hij, zou nooit meer kunnen voetballen. W? zijn drie maanden samen aan het werk gegaan. Toen had hij nergens meer last van. Als ik iemand met een gezonde atrofie (een aantasting van een gewricht door te weinig beweging red.) krijg, dan is het voor mij «en,bekeken zaak. Dan zorg.ik ervoor, dat alles weer In orde komt'. Jan Mulder is volgens De Lange hard op weg naar een volledige genezing. 'Het gaat goed met Jan', heet het rus tig. 'Maar er zit nog steeds wat vocht in die rechterknie. Daarom moeten we hem voorlopig nóg met alle zorg begeleiden. Het kapsel herstelt zelfs uitstekend. Dat is nog een kwestie van weken'. Het vertrouwen, dat De Lange bij,'diverse spelers, Mulder in het bijzonder, heeft veroverd, is voor Ajax' nu fel. omstreden, clubarts Rf>? link aanleiding geweest zich heftig te- gen De Lange af te zetten. Rol ink laakte het feit,, dat de Lange geen di ploma's bezit én heeft zelfs het woord oplichter in de mond genomen. De Lange toont zich niet geschokt door die aantijging van de.arts, die een an der blijkbaar met de roem 'ziet gaan strijken. De Lange: 'Ik. doe alles voor niets ea ben echt niet op geld uit -Ik heb een van de bekendste café's van. Nederland waar ik mijn boterham verdien. De training met sportmensen is een hobby van me.Ik sta ver bo- ven alle poéspas. Ik wil alleen maar sportmensenhelpen. ■-Iedereen is van: harte welkom-. Maar je weet hoe het Heden Ajax—PSV Morgen MW-FC Utrecht De Graafschap—Haarlem SpartaAZ'67 - Telstar*—Feyenoord FC Den HaagNAC Roda JCFC Twente. FC.GroningcnNEC Go AheadFC Amsterdam om érg veel geld EERSTE DIVISIE Vitesse—Véeiidam Heracles—PEC SC—Cambuur Willem II—FC VW Excelsior—FC Den Bosch VolendamSC Amersfoort Fortuna VI.Fortuna SC EindhovenHeerenveen Helmond SportWagenlngen FC DordrechtVolewijckers Van onze honkbalmedewerker AMSTERDAM Ade Fijth, de wer per van Sparta, die zijn ploeg dit jaar naar de Nederlandse honkbaititel leid de, zal volgend seizoen weer uitkomen voor zijn oude club HCAW in Bus- sum, Ade Fijth, die twee jaar bij Sparta gespeeld heeft en beide keren .een nationaal kampioenschap mee maakte, is de dérde Nederlandse wer per van naam, die zijn club verlaat Eerder ai besloot Nol Beenders van Haarlem Nicols over te stappen naar stadgenoot HCK Kinheim en maakte Win Remmerswaal (Storks) bekend volgend jaar een honkbalopleiding bij gaat: iemand, die plotseling in de bè- Ron Fraser in Miami te gaan volgen, langstelling, staat heeft veel vrienden Inmiddels is Boute Vakkers, die jonge talentvolle werper van de Haagse eer ste klasser Cel eritas, dte vorige maand en vijanden'! Voor Muhammed Ali gaat het dus vooral om de centen. De Amerikaanse ex-wereldkampioen heeft op het ogen blik eigenlijk alleen nog zijn naam over. Zijn krachten nemen af. Hij is met langer meer de zo bewonderde atletische danser in de ring. Hij Is een even kwetsbare bokser geworden voor de man met ijzer in de vuisten als elke andere bokser die op de we reldtoptien staat. Op zijn naam al leen echter kan Muhammed Ali veel geld verdienen. Dat wil hij er ook uit slaan. Zo heeft hij tegen Lubbers winst nodig om straks in januari weer een grote slag te kunnen slaan als hij weer eens tegen Joe Frazier aantaeedt Nu het gevecht steeds nader komt laat Muhammed Ali zijn zwakke kan ten toch ook steeds meer,zien. In Dja karta liet hij zich zelfs ontvallen: 'Dit is een gevecht dat ik zelf liever niet gewild had. We hebben een afspraak gemaakt met deze mensen. Je kunt /e met iets beloven en het dan niet na komen maar ik zou willen dat we er met aan begonnen waren'. Het is na tuurlijk maar een zacht uitgesproken gedachte van Ali, want hij is mis schien al veel kwijtgeraakt zijn show Is dezelfde gebleven. Hard roepen, dreigen met vechten en even vertel- iii^i jiiifi tori' vÉJirS-'r iPikii-'LiiciMifijltW een succesvol debuut in het uatóomale team tegen Taiwan maakte, door Haar lem NicoLs aangetrokken om de open plaats van Beenders in te nemen. op de wereldranglijst Iedere plaats die hij door het duel in Djakarta kan stijgen betekent alleen maar r>eer geld. En door zich buiten de ring voor te doen als een man die alle BbKi'UN De transfersom voor Ar- kans heeft Muhammed Ali te verslaan no "teffenhagen, die donderdag een len dat het gevecht niet de volle twaalf ronden zal duren. Een korte bloemlezing uit zijn kreten: 'Lubbers wil alleen maar geld en roem zodat hij er in-de toekomst aan kan verdienen Ik moet mezelf dwingen hem serieus te nemen Als' hij denkt te kunnen winnen moet hij wel gek zijn'. Rudi Lubbers neemt zich echter se rieus als eventueel winnaar van het gevecht. De Amsterdammer heeft zich er maandenlang op voorbereid. Ali's woorden dat hij uit is.op geld. en roem. om er in de toekomst beter van te worden, zijn dan ook volkomen correct Lubbers tracht zich in Dja karta te verkopen. Hij staat dertiende haalt hij in ieder geval de Amerikaan se kranten. Zijn prestaties in dé ring doen dan niet eens zoveel'meer ter zake. Lubbers toont zelfvertrouwen. Daagt in' de spaarzame ontmoetingen Ali uit alsof hij met een beginner te doen heeft Schreeuwt hem hard toe dat hij hét allemaal nog waar moet maken. Maar dezelfde Lubbers weet dat hij in het nadeel is. Wat de ervaring be- treft, wat gewicht en lengte betreft Dat vooral vreest hij. Rudi Lubbers gokt daarom op een betere conditie dan de Amerikaan. Winst op dat punt zouden hem tegen het einde van de twaalf ronden misschien kunnen red den. Vol zelfvertrouwen zei hij deze week: 'Ik geloof dat je nu kunt zeggen dat ik vijftig procent kans heb. Maar ie dere dag groeit het vertrouwen dat ik hem kan verslaan. De hitte die in Djakarta heerst acht Lubbers een voordeel: 'Ik ben vijf jaar jonger dan Muhammed Ali en ik ben er zeker van dat ik sneller aan dit klimaat ge wend ben dan-hij, We zullen allebei moeite hebben na de zesde ronde door te gaan, maar omdat ik jonger ben en beter geacclimatiseerd ben /al ik het langer volhouden', Ali's ant woord op die woorden: "Mijn voorou ders komen uit Afrika, zou ik dan niet snel wennen aan dit klimaat?' De belangstelling in Djakarta valt overigens tegen. Voor het duel. dat .n het Senayan stadion (120,000 plaat sen) wordt gehouden, zijn in'de voor verkoop pas 30.000 kaarten verkocht. En dat ondanks het feit dat Muham med Ali als moslim een grote schare aanhangers heeft in Indonesië. Veel mensen blijken échter: bang te zijn weer geld uit te geven voor een kort gevecht dat favoriet Muhammed Ali snel zal beslissen. .Dat is ook de me ning in Amerika, waar Muhammed Ali als de grote "favoriet geldt'Wat dat betreft is een overwinning van Lubbers extra in zijn voordeeL tweejarig contract tekende bij Ajax, bedraagt volgens Winfried Tromp,- vice- voorzitter van Hertha BSC, 600.000 gulden. Daarvan zou Hertha 250.000 gulden krijgen en de Zuidafrlkaanse club Helenic, waarvoor Steffenhagen de laatste twee jaar uitkwam, eenzelfde bedrag. Winfried Tromp was bijzonder tevre den over deze transfer, die hem de woorden ontlokte: 'Wij zouden natuur lijk het liefste al onze- schandaal spelers aan het buitenland verkopen'. TENNIS Het bestuur van de KNLTB heelt toestemming gegeven om van 24 t.m. SO maart ln Rotterdam een prol- toernooi van de WCT-groep te houden. TENNIS - Jan Hordijk vertrekt half no vember naar Australië nm daar deel ta nemen aan een circuit dat op 6 Januari Is afgelopen. HONKBAL m de vijlde partij van de reeks om het wereldkampioenschap voor teams heeft New York Mets met 3-0 ge wonnen van de Oakland Athletics. De Mets lelden nu met 3-2 en hebben nog een overwinning nodig om de titel te pakken. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) De KNVB heeft alle wedstrijden voor de zaterdag- en zondagamateurcompetitie afgelast. Ook hebben alle afdelingen de wedstrijden voor vandaag en morgen afgelast, ter wijl de wedstrijden van de jeugdelftal- len betaald voetbal eveneens geen door- geen doorgang zullen vinden, gang zullen vinden. Ook alle voor vandaag vastgestelde korfbalwedstrijden, zowel op landelijk als afdelingsniveau, zijn afgelast Voor morgen is nog geen beslissing geno men. Het klinkt wat pretentieus om van een sportvereniging te vragen zich ook nog bezig te houden met de toekomst De beslommeringen 'over het heden zijn voor veel van die vrijwilligers waar de sportwereld op drijft al meer dan genoeg. Toch blijkt er steeds weer aan dacht en besef ook voor de toe komst van die vereniging. Zo zette bijvoorbeeld de Amsterdamse voet balclub DCG twee jaar terug een discussie-avond op touw, waarvoor de belangstelling opmerkelijk groot was. En zo is ook -de Haagse "handbalciub Héllas bereid een po ging te wagen in te haken op een veranderende maatschappij, waarin de vrije tijd en daarom ook (al dan niet ln nieuwe vormen) sport beoefening een meer centrale plaats zullen- innemen. Uiteraard is een sportvereniging niet meer dan een miniscuul on derdeel in het proces dat voert naar veranderde samenlevingsver banden. Chris Kruis, voorzitter van Hellas: 'Je moet je als sport vereniging afvragen wat je voor ogen staat Wil je- die sportge- meenschap op zichzelf blijven of zeg je: wij gaan streven naar uit breiding van het potentieel om straks een veelzijdiger invulling te kunnen vormen van het behoefte patroon. W-es nu, dat laatste "staat mij wel voof ogen. A1& je dat wat pretentieuze doel hebt vastgesteld, moet jé je afvragen: op welke wij ze ga ik te werk? Daarbij moet je twee dingen onderscheiden: wat kan ik op korte termijn als vereni ging doenen wat gaat er op lange termijn gebeuren.' Hellas eerste stap is ér een die een aantal verenigingen reeds hebben gedaan of overwegen te doén: de club groter zien te maken, meer sporten zien te bieden. Chris Kruis: 'Hellas heeft 300 leden, om daarmee Iets te proberen te doen. zou Oen lachertje zijn. We zoeken dus samenwerkingsverbanden met andere verenigingen.' Hellas hoeft wat dat betreft niet ver te zoeken. Want op de fraai gelegen groen strook aan de Haagse Laan van Poot, aan de voet van de: duinen, vindt niet alleen Hellas een onder komen, maar zijn ook nog andere clubs gehuisvest, zoals de dames- handbalclub Hygiea en de atletiek vereniging Olympia '48, VenLTC en Haag '68. Chris Kruis: 'Sinds enige tijd zijn we bezig te onder zoeken hoe we kunnen samenwer ken en dat zal in de toekomst mo gelijk tot een samengaan leiden. Daarnaast zijn we bezig de atle- tiek-training te bundelen. Zo'train de bijvoorbeeld, om iets te noemen, detechnische 'tnan van Haag ^68 een jochie, terwijl op hetzelfde veld een grote groep van VenLTC geen technische trainer had. Zo proberen we ook bijvoorbeeld de administratie efficiënter te maken.' 'Op korte termijn kun je ook zoe ken naar nieuwe spelvormen, naar nieuwe spelsoorteo. Je kunt zo je mogelijkheden-pakket uitbreiden en dat hoeft niet alleen bétrekking te hebben op je leden maar vooral ook op de achterban van die leden. We willen die achterban er zoveel mogelijk bij betrekken, ze plezieri ge mogelijkheden bieden. Zo kun nen op een. verharde, baan, mensen die daar zin in hebben bij ons ten nissen; een activiteit die niet zo aan leeftijd is gebonden; een life time activiteit. Die achterban is erg belangrijk. De gezinsstructuur is aan het veranderen; wannéér de man aan atletiek doet en de vrouw zaalhandbalt, zul je ook de vraag krijgen: wat doe ik met de kinde ren. Verder verdwijnen op een ze ker moment een aantal leden naar de periferie van dé vereniging. 21e hebben het wel gezien. Als je met die mensen gaat praten, blijkt dat ze vaak wel belangstelling voor an dere dingen hebben. Nou kun je wel zeggen: ga dan maar ergens anders heen, maar je kunt ze ook in de gelegenheid stellen die din gen te doén die ze leuk vinden. Bovendien kunnen oudere leden, door hun maatschappelijke ontwik keling, veel voor de vereniging be tekenen, Nu ontvallen ze je, ter wijl je dat ln sommige gevallen kunt voorkomen "door neven-activi teiten te bieden en te stimuleren.' 'Die schaalvergroting leidt, en dat is erg belangrijk, tot een organisa tie die aansprakelijk is. voor de overheidsinstanties. Die aansprake lijkheid is bijvoorbeeld noodzake lijk voor je deelplannen, zoals die over de accommodatie. Bij Hellas staat de zaal in Voorburg en ligt het veld en het clubhuis aan de Laan van, Poot, een forse scheiding die het wenselijk maakt dat ér een accommodatie aan de Laan van Poot komt.' Wie, zoals Chris Kruis zei een veelzijdiger invulling wil zijn voor maatschappelijke behoeften, hoeft zich dan niet tot sport te beper ken. Denk aan de kruisverenigin gen, de kaartclub, de biljart-club van bejaarden die op de overdag leegstaande sportcomplexen best onderdak hadden kunnen vinden. Chris Kruis: 'Ik dacht dat een sportcomplex, dat een face-lifting heeft gekregen ook mogelijkheden moet bieden voor totaal andere ac tiviteiten. Het is vreemd, wannéér een accommodatie overdag braak ligt We zullen moetën kijken op welke gebieden we onderdak kun nen verlenen; We zullen ook moe ten steunen, ons totale apparaat ten nutte van die andere groepe- ringen aanwenden.' Velen ln de sportwereld staan tegen over deze gedachten nogal huive- rénd. Chris Kruis: Tn de vereniging wil men aan de ene kapt wel mee denken over een grotere conceptie, maar is men aan de andere kant' benauwd voor hét verlies van iden titeit Men is bang de gezelligheid, fen dat.ik toch het:belangrijkste, te verliezen en- dat zorgt 'voor terug houdendheid. Begrijpelijk, maar - toch hoeft het een het andere niet uit; te sluiten. Schaalvergroting wil niet zeggen ineens Tnet z'o 500den te moeten communiceren. Kijk naar een wijk daar wonen duizen den mensen bij elkaar die ieder hun eigen weg zoeken. En dan kun. je die wijk vaak nog niet eens zelf uitzoeken.' omdat je belangrijkste overweging een dak boven je hoofd is. Een sportgemeenschap kfös je zelf. Maar: de angst te veo; drinken in de massa bestaat E a dat zul je moeten onderkennen, om het te kunnen oplossen.' Manfred Ewald, voorzitter van de Oostdnltse sportbond (DTSB) beeft zich onlangs, bij het 25-Jarig bestaan van zijn bond, ergkwaad gemaakt Aanleiding tot zijn boos heid waren een aantal Insinuaties van Westerse Journalisten, die de opmerkelijke successen van de sportmensen uit de DDR toeschre ven aan het gebruik van anabolica, het nieuwe 'tovermiddel' van de topsport Met name de prestaties van de Oostdultse zwemsters bij de eerste wereldkampioenschappen In Belgrado (waar de DDR-meisjes de Amerikaanse hegemonie doorbra ken) wekten argwaan. Ook ln Nederland werd daarvan blijk gegeven. De Zwemkroniek bracht een artikel onder de titel: Het geheim van het Oostdultse zwemmen: bormonva, anabolica en doping. Het artikel was groten deels gebaseerd op een Interview in het Franse sportblad L'Equlpe, dat een gesprek publiceerde met een anonieme man, die zowel In de DDR als ln Frankrijk zou hebben gewoond en die insider zou zijn in het Oostdultse zwemmen. Die man schrijft de successen toe aan lang durig en zwaar belast trainen, maar zegt ook dat de voornaamste oorzaak ergens anders ligt En dat ergens anders zouden dan de hor- moon-preparatén zijn.. De boosheid van Manfred Ewald is te begrijpen. Want de Zwemkro niek signaleert het zelf al: er is geen spoortje „van een bewijs te vinden, Dc - beschuldigingen zijn dus'ronduit verdachtmakingen en insinuaties. Er wordt nog wel naar lets van een bewijs gezocht door te wijzen op opvallende gedaante-vér wisselingen en opmerkelijke' zware schouder- en bovenbeenpartijen. Maar ook dat réchtvaardigd geens zins het uitbrengen van dergelijke beschuldigingen. De vraag of in de. DDR. hormonen worden gespoten en geslikt is niet alleen niet te beantwoorden, maar bovendien ook nog overbodig. Want hormonen worden al bijna tien Jaar overal in de wereld ge- bruikt, met als waarschijnlijk be ginpunt de Amerikaanse atletiek. Ket doet daarom uiterst hypocriet aan na. al die jaren van Ameri kaanse overheersing ln de zwem- sport te hebben gezwegen, nu in eens de beschuldigende vinger naaf de DDK"uit te steken. Het gebruik van'dergelijke preparaten is niet iets specifieks Oostduits, het is in herent aan het overtrokken presta tie-streven van de topsport, waar ter wereld ook. Het zou dan ook nuttiger zijn om, naast het bestrij den van het doping-gebrulk. zich eens af te vragen waarom er do ping wordt 'gebruikt.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 25