Herfst achter glas Vanaf begin vólgend jaar: bloedprik kort na de geboorte Zigeuners schuilen in kerkje Moeilijkheden Trouw/Kwartel in ministerraad B. en W. Groningen gaan elke week het (zwem)bad in Gerrit van Dongen draagt 'commando' van jongerenorganisatie Minimumloon jongeren per 1 januari fe#, 0 m. De mening van twee deskundigen Het meest verkochte geschiedeniswerk Binnenkort verschijnt de zevende druk Extra pluspunten die de doorslag geven Wie nu intekent bespaart dertig gulden Laat dit dubbele voordeel u niet ontgaan Tijdig toepassen van therapie kan ziekte voorkomen Kostganger steekt met een broodmes Kaas met ster-allures Gevolmachtigd minister Antillen neemt ontslag UITGEVERIJ T. WEVER Antwoordnummer 5 FRANEKER VOORDEELCOUPON 1KOOW/KWiAiRTBT ZATERDAG 20 OK1TOBER 1973 BINNTENIiAND JTS/K3 mi Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Vanaf begin volgend jaar zuilen alle pasgeboren baby's door middel van een bloedprik tussen de zevende en de ze ventiende dag na de geboorte worden onderzocht op een ziekte die wanneer er niet op tijd iets aan gedaan wordt leidt tot imbeciliteit of idiotie in de ergste vorm. Vroeger stierven deze patiënten op on geveer twaalf-jarige leeftijd, tegenwoordig kunnen ze in inrichtingen zo'n 35 jaar oud worden. Erfelijk tdetvergeten^Fricoeten Verzoekschrift Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een regeling voor het minimumloon voor de wer kende jeugd (van 15 tot en met 22 jaar) zal naar alle waarschijn lijkheid met ingang van 1 januari worden ingevoerd. r -i- ilifii - 14&i «wiPHiÉ jsp§# f. - X';'/ -+■ 33 25 126 164 28 128 3 96 17 29 184 Door het weer van de laatste dagen is wel duidelijk geworden dat het definitief herfst geworden is. Flinke regenbuien en stormachtige wind maken het in de buitenlucht ver toeven erg onaantrekkelijk. Vandaar ook dat deze fotograaf haastig door de regen lopende mensen, die hun paraplu krampachtig vasthouden van wege de harde wind, maar vanachter glas op de plaat heeft gezet ET *»- -^5- S&ïSSÖEBB êsr'-t.i 5 V-SISt* fil* Alle baby's onderzocht op vorm van zwak? innigheid Door een nog niet zo lang geleden ont dekte Iherapie, waarbij de patiëntjes al vanaf de derde week na d'e geboor te op een speciaal diëet moeten wor den gezet, kan het hela ziekteproces worden voorkomen, mits dit direct tot ten minste het zesde levensjaar volge houden wordt De kinderen blijken dan geen enkele lichamelijke of gees telijke afwijking te vertonen en kun nen vanaf die leeftijd een normaal le ven lijden. Nederland zal nu als eerste land in de wereld de controle op deze ziekte (phonylketonurie, afgekort PJCU.) bij alle pasgeboren baby's gaan uit voeren. Wel heeft een aantal staten in de Verenigde Staten, (onder meer New York en een paar deelstaten in Duitsland onder meer Beieren) ook op grote schaal zuigelingen op deze ziekte gecontroleerd. Evenals bij een proefonderzoek in Groningen en Friesland, dat de afgelopen vijf jaar werd gehouden, bleek dat een op de vijftien k twintigduizend kinderen de ze ziekte bij de geboorte heeft Twee patiëntjes in Groningen en Friesland, die nu inmiddels vijf jaar zijn en van af hun geboorte het speciale diëet hebben gevolgd blijken nu gezonde kinderen te zijn, die niets mankeren. In Groningen en Friesland werd de baby's door wijkverpleegsters bloed afgenomen. Hoe het in de andere pro vincies zal worden geregeld wel licht dat daar de huisarts of de arts die de bevalling leidt, het gaat doen staat nog niet vast De provinciale kruisorganisaties hebben de opdracht gekregen om dit per provincie te or ganiseren. Extra-probleem bij de orga nisatie in ons land is, dat hier naar verhouding veel meer vrouwen thuis bevallen dan in het buitenland. Al leen de ziekenhuizen bij de organisa tie inschakelen is dus lang niet vol doende. De ziekte wordt veroorzaakt door een aangeboren storing in de stofwisseling die leidt tot een teveel aan een be paald eiwit Daardoor treedt hersenbe schadiging op. Uiterlijk is er, zeker in de eerste tijd, niets afwijkends aan de baby te zien, terwijl de geneeswijze toch al in de derde week moet begin nen wil men de ziekte zo effectief mo gelijk bestrijden. Pas na zes maanden, als het al te laat is om met de therapie te beginnen, kan men zien dat deze kinderen in hun ontwikkeling achterblijven: ze gaan spugen, krijgen een vreemd be wegingspatroon en een afwijkende pigmentvorming, allemaal verschijnse len van deze ziekte die tot idiotie leidt werd ook wei de urine van de babies onderzocht (de proef van Woolf). Bij het nemen van een proefmonster wordt een prik in de hiel van de baby gegeven, die volgens dr. J. Phaff, ge neeskundig adviseur voor de moeder- schapszorg van het ministerie van volksgezondheid, 'even vervelend is. maar niet meer pijn doet dan een flinke muggesteek'. Uit een chemisch onderzoek van dit bloedmonster in het streeklaboratori- um voor de volksgezondheid zal dan binnen enkele dagen kunnen blijken of de baby al dan niet een PKU-pa- tiëntje is. Is, dit wél het geval, dan zal de baby drie tot vijf maanden opgeno men moeten worden in een van de daarvoor speciaal op te richten behan delingscentra, die waarschijnlijk ge- ADVERTENTIE De ziekte Is erfelijk maar recessief, dat wil zeggen dat er een groot aantal dragers van deze ziekte is, die de ziek te ook aan hun kinderen kunnen doorgeven, zonder dat zijer zelf slachtoffer van zijn geworden. Daar om moeten alle pasgeboren baby's worden onderzocht, wil men de zeker heid hebben alle patiëntjes tijdig te ontdekken. Gebleken is dat de ziekteopsporing door middel van de bloedprik de zo genaamde Guthriemethode de meest betrouwbare is. Voorheen, ook bij de proef in Groningen en Friesland, concentreerd opgezet zullen worden in de akademische ziekenhuizen. Daar na kan het dieet thuis, met behulp van een diëtiste, worden voortgezet. Hoe het onderzoek, dat in fazen wordt ingevoerd, gefinancierd zal worden, staat nog niet vast ofwel uit de rijks middelen ofwei via de AWBR. Onder meer de ministerraad moet zich hiero ver nog uitspreken. Zeker is in ieder geval wel dat het onderzoek voor de ouders gratis zal zijn. Frappant is, hoewel er maar 148 PKU-patiëntjes in inrichtingen verblijven, bij een kos- ten-baten-analyse naar voren komt, dat een landelijk onderzoek, .dat' per kind zes k zeven gulden kost en dat deze ziekte totaal zal uitbannen, een kleiner bedrag vergt dan de perma nente verzorging van zo'n 150 PKU- patiënten in inrichtingen. ROERMOND De 35-jarige kost ganger H. H. P. heeft gistermiddag in Roermond zijn niets vermoedende kostheer met een broodmes in de rich ting van het hoofd gestoken en hem daarna aan arm en hand flink ver wond. Het slachtoffer, de 39-jarige J. H. T.. is na behandeling in het zie kenhuis van Roermond weer terugge keerd naar huis. De kostganger is kort na de steekpartij door snel gealar meerde politie-agenten in de buurt aangehouden. Het mes is onder strui ken teruggevonden. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM De Joegoslavische zigeunerfamilie Hopic (bestaande uit ongeveer dertig personen), die de laatste maanden op een kampeerter rein in Amsterdam bivakkeerde, is met behulp van inwoners van Amster dam ondergedoken in het kerkje in Ruygoord om te voorkomen dat ze gisteren of vandaag onverwacht het land zou worden uitgezet De groep Amsterdammers, die zich de laatste weken inspant om geld voor zes caravans voor de familie Hopic, die alleen maar over een paar gamme le tentjes beschikt, bijeen te brengen, is bijzonder boos over de dreigende uitzetting, omdat hierdoor de actie volkomen doorkruist wordt. 'Deze mensen, die in Joegoslavië enorm gediscrimineerd worden, omdat ze zigeuners zijn, hebben de overheid hier nog geen cent gekost en hebben niemand enige last veroorzaakt. Nu wij met een aantal particulieren bezig zijn deze mensen tenminste aan be hoorlijke behuizing en vervoersmidde len te helpen, komen de autoriteiten ook met een bijdrage: ze willen de fa milie Hopic de Belgische grens over zetten', aldus de Amsterdamse journa list Joep BUttinghausen, die de actie voor de caravans voert. Ook Release Haarlem bemoeit zich met de zaak. Deze organisatie heeft een verzoekschrift aan de minister van justitie gestuurd, waarin gevraagd wordt de Joegoslaven als vluchtelin gen in ons land toe te laten en ten minste niet tot uitwijzing over te gaan, voordat de Amsterdamse actie de zes caravans heeft opgeleverd. De Joegoslaven maakten deel uit van een negentig ieden tellende groep, die voorjaar 1972 met financiële hulp naar Joegoslavië werd teruggebracht. Omdat zij, volgens Release, 'in dat land praktisch geen recht van leven en werken hadden' keerden de zigeu ners dit jaar naar Nederland terug. Zestig leden van de groep zijn inmid dels alweer naar België vertrokken. In België mogen ze maar één dag blij ven, waarna ze weer de grens van Frankrijk worden overgezet en zo ver der, totdat ze weer terug zijn in Joe goslavië. De Amsterdamse helpers willen nu 25,000 gulden bijeen brengen voor zes wagens ter vervanging van de lekke tentjes, die vooral met het weer van de' laatste dagen een totaal menson waardig verblijf zijn. (gironummer 2403797 ten name van W. J. V. BUttinghausen, Wouwermanstraat 19, Amsterdam, onder vermelding van 'caravans voor zigeuners'). Van onze parlementsredactie DEN HAAG De ministerraad heeft gisteren gesproken over het vraagstuk van de steunverlening aan kranten naar aanleiding van de moeilijkheden, waarmee Trouw/Kwartet te kampen heeft Het kabinet heeft zich in het bijzon der afgevraagd, nu de overgangsrege ling afloopt op grond waarvan een klein deel van de opbrengst van de STER-recIame naar de kranten ging, of er andere maatregelen mogelijk en no dig zijn. Besloten is reeds de indiening van de medium-nota, op grond waarvan een algemeen beleid voor de massa media zou kunnen worden gevoerd, te vervroegen. De nota kan nu begin vol gend jaar tegemoet worden gezien. Van een verslaggever GRONINGEN Het college van burgemeester en wethouders van Gro ningen heeft besloten elke dinsdagochtend te gaan zwemmen. B. en W. vinden dat zij te weinig lichaamsbeweging brijgen. Aan het besluit is wel de beperking verbonden: 'voorzover het werkroosier het toelaat'. Fred Borgman: de ARJOS moet blijven Van onze parlementsredactie DRIEBERGEN Vandaag draagt Gerrit van Dongen het voorzitterschap van de ARJOS over aan zijn opvolger Fred Borgman. Dat gebeurt aan het slot van een studieconferentie over 'maatschappelijke visies' op 'Kerk en Wereld' te Drieber gen. Gerrit van Dongen, die dertig jaar is, heeft drie jaar de AR JOS geleid. Het was geen ge makkelijke tijd met twee ver kiezingscampagnes. Ook moes ten belangrijke beslissingen worden genomen over de christen-democratische samen werking, waar de ARJOS ui terst kritisch tegenover stond en nog staat. Het was ook tij dens het bewind van Gerrit van Dongen, dat een belang rijk rapport op tafel kwam, waarin eigenlijk werd gepleit de ARJOS op te heffen en te laten opgaan in de ARP. De nieuwe voorzitter Fred Borgman (26 jaar oud, vijf jaar getrouwd en twee kinde ren) vindt, dat dit rapport te yroeg is verschenen. Hij denkt in het geheel niet aan de op heffing van de ARJOS. Want uit niets blijkt, dat de ARP ernst maakt met de vernieu wing van de partij, de voor waarde van de ARJOS. Wan neer de ARJOS nu wordt op genomen, ontstaat er een hi aat voor de jongeren beneden de dertig jaar en desnoods veertig jaar voor wie het ak- tief lid-zijn van de ARP niet aantrekkelijk is. Frcd Borgman, die lid is van de staten van Noord-Holland en voorzitter van de fractie van de ARP, CHU en KVP in de gemeenteraad van Aals meer, ziet het evenmin zitten, dat de ARJOS opgaat in één gezamenlijke organisatie voor jongeren. Fred Borgman is te gen de zogenaamde open par tij. Trouwens over de hele christen-democratische samen werking is hij pessimistisch. Hij is dan ook bang dat zijn Aalsmeerse fractie na de ge meenteraadsverkiezingen het volgend jaar uit elkaar zal val len. De nieuwe ARJOS-voorzitter is helemaal niet te spreken over de CHU. Deze partij is op het ogenblik verschrikke lijk lastig. Fred Borgman: 'De CHU pleegt op het ogenblik abortus provocatus op het christen-democratisch appèl (CDA). De Unie beschouwt het gezamenlijk christen-demo cratisch program als een soort Keerpunt'. Zoals eens de vroegere AR JOS-voorzitter Hans de Boer, is Fred Borgman, algemeen secretaris van de christelijke kruideniersbond Hij neemt .vandaag de voorzittershamer over van Gerrit van Dongen, -<W»tnnr I Vs¥i%» Gerrit van Dongen die sinds kort werkt bij de be- sturenraad van het protestant- christelijke onderwijs. De christelijke vormingsinstituten zijn speciaal aan zijn zorg toe vertrouwd. Voorlopig blijft de ARJOS be staan. Dat is de overtuiging van de nieuwe voorzitter. Als 'J,?™*»,!iftijTy;' I Fred Borgman het aan hem ligt zal ledental van twaalfhonderd verdubbe len. De ARJOS-conferentie is gister avond begonnen met een re feraat van het tweede kamer lid Hans de Boer over de ver schillende maatschappijbe schouwingen. Zijn zorg was, dat binnen de ARP en CHU over de nieuwe vormen van de theologie nauwelijks wordt gesproken. Maar de nieuwe in zichten gelden wel in CDA- verband. Hans de Boer waar schuwde: Waar het gezag van Gods Woord vanouds binnen de ARP als allesbeheersend is aangeduid, dacht men dan on gestraft die gezagsopvatting achter zich te kunnen laten en vanuit nieuwe inzichten niet door allen meebeleefd, niet door allen geaccepteerd politiek te kunnen bedrij ven? Het CDA zal mislukken, de inhoud verliezen, wanneer men er niet in slaagt aan te geven wat geloofsbeleving in de politiek van vandaag bete kent'. Vandaag discussieert de ARJOS verder over de maatschappijvi sie naar aanleiding van inlei dingen van de Tweede Kamer leden Dick Dees (WD), me vrouw Hannie van Leeuwen (ARP) en Hans Kombrink (PvdA). Gespreksleider is Ge rard van Rijn. SCHIPHOL De gevolmachtigd mi nister van de Nederlandse Antillen in ons land. de heer S. G. M. Rozendal, heeft ontslag genomen. De minister heeft dit gistermiddag na zijn aan komst uit Curasao op Schiphol meege deeld. De heer Rozendal zal op 2 no vember met zijn gezin Nederland voor goed verlaten. Als reden voor zijn ontslag noemde de heer Rozendal de moeilijkheden binnen de Democratische partij, waar van hij voorzitter is geworden na de onenigheid met de demissionaire pre mier Isa en de ministers Elbage van onderwijs en Pijpers van Welvaarts- zorg. De ministerraad heeft gisteren goed keuring gegeven aan een algemene maatregel van bestuur voor de invoe ring van deze regeling. Do regeling komt er op neer, dat de minimum-jeugdlonen worden afgeleid van het wettelijk minimumloon (nu ƒ985,40 per maand). Voor elk jaar be neden de 23 jaar wordt een percenta ge van 7J4 procent afgetrokken van het werkelijk minimumloon. Iemand van 20 jaar krijgt bijvoorbeeld op z*n minst 77,5 procent (100 procent min 3 keer 7J4 procent) van het minimum loon uitbetaald. Aan de 15-jaxigen moet op z'n minst 394,20 worden uit betaald. dat is 40 procent van het ei genlijke minimumloon. Bij een kortere dan normale werkduur "Is het minimum-jeugdloon naar even redigheid weer lager. Zo bedraagt in geval van één dag partiële leerplicht bij een vijfdaagse werkweek het mi nimum jeugdloon voor een vijftienja rige weer 4/5 van 394,20. (ADVERTENTIE) O 5 SfEE f£ KRT ,.V - rórnitttr sww-fc^v MïsET t-~ «■<1 tv'H X WÏ.T ■■■■■•- f -i.xtCk'. j» ji^sr -C' MP - \4 -j VÏWi Of. Er zijn vertellers die niets van de historie afweten. Omgekeerd kan het ge beuren, dat historici die de vertelkunst niet machtig zijn, zich aan het schrijven zetten. Van de gebroeders A. en H. Algra kan dat stellig niet worden gezegd. Integendeel, zij hebben getoond niet alleen de historie te kennen, maar ook geboren vertellers te zijn. De bekoring van hun gezamen lijk werk, DISPEREERT NIET, is dan ook dat het geen droge opsomming van feiten geeft, maar de geschiedenis als het ware 'in perspectief' toont, als een levendig panorama, waarin enerzijds de grote lijnen en markante feiten duidelijk te onderkennen zijn, anderzijds ruime aandacht wordt ge schonken aan het kleine, menselijke detail. Daarin schuilt het .geheim-en tevens het "succes van dit boeiende en rijk geïllustreerde standaardwerk, dat 15 november a.s. (precies een jaar na verschijning van de zesdel) zijn ZEVENDE DRUK beleeft, kompleet in vijf delen en geheel up tot date. Wist u dat DISPEREERT NIET het enige werk is waarin ook de geschie denis van het voormalige N li' DE It LANDS-1NDIË en "DE WEST* uitvoerig is beschreven? En dan niet alleen de politieke geschiedenis, maar ook die van KERK en ZENDING in deze gebieden. Er is zelfs een heel deel aan gewijd: in totaal ca. 600 tekstpagina's en 156 blz. illustraties. Het gehele werk omvat maar liefst 2.700 pagina's en telt meer dan 850 prenten, kaar ten, tekeningen en foto's. Een ander belangrijk pluspunt: het vijfde deel is volledig bijgewerkt (tot en met de jongste kabinetsformatie!) en bevat bovendien een uitvoerig alfabetisch register, dat de vindplaatsen vermeldt van ca. 2.000 namen en trefwoorden. Dit zijn slechts enkele van de vele pluspunten die DISPEREERT NIET op andere* geschiedenisboeken voor heeft. Geen wonder dat er reeds meer dan 25.000 exemplaren van werden verkocht „Zeer levendig en boeiend geschreven. De heren Algra geven een geschiedverhaal dat historisch volkomen verantwoord en bovendien prettig leesbaar is, terwijl de vele portretten en illustraties de aan trekkelijkheid nog verhogenDit is populaire geschiedschrijving van uitstekend gehalte!" Dr. J. A. van Arkcl, historicus „Wij kennen geen geschiedwerk, dat de weg van ons volk zó boei end, zó illustratief en vanuit een zó bewogen positieve overtuiging beschrijft als ditEn in wat een fraaie uitgave. Wie dit boek niet in zijn bibliotheek heeft staan, doet zichzelf tekort!" Drs. T. M. Gilhuis, onderwijsdeskundige Tot 15 mei 1974 geldt een voorintekenprijs van ƒ28,50 per deel (totaal ƒ142,50); daarna wordt de prijs ƒ34,50 per deel (totaal ƒ172,50). Met andere woorden: wie nü intekent geniet een prijsvoordeel van maar liefst 5 x 6,30,in totaal 1 Belangrijk is ook dat de vijf delen gelijktijdig verschijnen, zodat u onmid dellijk over het komplete werk kunt beschikken. De totaalprijs behoeft daarvoor geen belemmering te zijn, want u kunt desgewenst in termijnen betalen, tot een minimum van slechts ƒ14,50 per maand. Profiteer van de lage voorinte kenprijs en de gemakkelijke be talingsregeling nu het nog kan. Maak gebruik van de VOOR DEELCOUPON en zend die vandaag nog, voorzien van uw naam en adres, aan uw boek handelaar of (in open envelop, zonder postzegel) aan: Telefoon (05170) 3147; bij geen gehoor 2436. Zend mij bij verschijning rechtstTeeks/via boekhandel DISPEREERT NIET, door A. en H. Algra. Kompleet in 5 deien 142,50. Ik betaal het gehele bedrag ineens/ in termijnen van (minimaal 14,50 per maand Naam: Straat: Plaats: Datum: Doorhalen wat u niet wenst. N.D.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 5