Hardhandig einde gijzeling Beiroet Israël nu in opmars 10 90 400 ui ZIEKENHUIS VIETNAM Bezorgdheid over Midden-Oosten neemt toe KERKEN HELPEN IN HET MIDDEN-OOSTEN Dean erkent schuld in Watergate-zaak 'teev: UROLWiKiWAiKTEiT ZATERDAG 20 OKiTOBER 1973 BOEIIMJlIND ÏT2/KO WASHINGTON, MOSKOU, CAIRO, LONDEN, TEL AVIV (Reuter, UPI, AFP, AP) In de VS en de Sowjet-Unie wordt de bezorgdheid groter dat de Israëlisch-Arabische oorlog de grote mogendheden uit de hand dreigt te lopen. Grig-orenko mogelijk volgende maand vrij Johannesburg laat zwarte gegradueerden toe op universiteit Geen vertrouwen r Ai Een vrouwelijke gijzelaar, die verwondingen opliep tijdens het vuur gevecht tussen de overvallers en de politie, wordt naar een zieken auto gebracht. BEIROET (AP, UPI, Reuter, AFP) Na een beleg van 25 uur heb ben Libanese politie- en legereenheden een eind gemaakt aan de be zetting van het filiaal van de 'Bank of America' in Beiroet door vijf jongemannen, die zeiden te behoren tot de (Libanese) 'Socialistische revolutionaire beweging'. Twee overvallers, een Amerikaan en een Libanese gijzelaar kwamen om het leven. Dajan door Michael Stein De feiten Te openlijk De Russen b -£'* '"Si"?! bJ"I üiüwa'-'bi. uUsisJLs Twaalf uur verlof voor een Israëlisch soldaat, die twaalf uur op de Golan-hoogten vocht. Op de voor grond van dit tête k tête de attributen voor een ander soort ontmoeting: helm, laarzen, en machinege weer. Ingewikkeld Syrisch offensief In Chili 15 executies Het Medisch Comité Neder- land-Vietnam bouwt Binh Vién, Ha-Ian, het 220-beds •Nederlandse met een complete inventaris en medische uitrusting voor Stort nu uw bijdrage op post giro t.n.v. Medisch Comité Neder- land-Vietnam, Amsterdam. Nog geen zicht op een bestand Door het State Department werd gis teren gewaarschuwd tegen de specula ties dat Amerika en Rusland reeds na der tot elkaar zouden zijn gekomen inzake een formule voor een staakt- het-vuren en een daarop volgende vre desregeling. Woordvoerder MeCloskey zei eerder al over dergelijke vooruit zichten: 'Ik kan u met geen enkele ze kerheid zeggen dat wij ons in een po sitie bevinden, waarin we het resul taat nu al zouden kunnen, zien'. En een woordvoerder van president Nixon toonde zich voorzichtig met de uitspraak dat de VS in delicate be sprekingen zijn met de oorlogvoeren de partijen en de belangrijkste mo gendheden. De Russische premier Kosygin, die vier dagen m Cairo is geweest, waar hij vijf maal langdurig met president Sadat heeft geconfereerd, is volgens radio Moskou gisteren naar huis te ruggekeerd. Eerder had het Joegosla vische persbureau Tanjoeg gemeld, dat hij naar Damascus was gegaan voor overleg met de Syrische leiders. Volgens Tanjoeg zou de Sowjet-Unie een vredesplan hebben voorgesteld, dat er als volgt zou moeten uitzien: 1. Een staakt-het-vuren wordt gere geld met steun van Amerika en Rus land. Daarna moet Israël zich terug trekken binnen de bestandslijnen van vóór de juni-oorlog van 1967, 'op eni ge kleine uitzonderingen na', ten gun ste van Israël waarover nader onder handeld moet worden. 2. De nieuwe grenzen van de strijden de partijen zullen worden gegaran deerd door een internationale troe penmacht, waaraan voor het grootste deel wordt deelgenomen door troepen van de VS, de Sowjet-Unie en andere leden van de Veiligheidsraad van de VN. 3. De naleving van een staakt-het-vu- ren moet worden gecontroleerd door een internationale vredesmacht, waar aan eveneens de VS en de Sowjet- Unie zullen deelnemen 4. De Sowjet-Unie en de VS moe ten door middel van hun aanwezig heid, getweeën of samen met anderen, de onaantastbaarheid van de grenzen garanderen. Voordat Kosygin naar verluidt in Cai ro zonder veel resultaat voor dit plan pleitte, omdat de Egyptenaren blijven staan op hun eis van totale ontrui ming door Israël van de bezette gebie den, zou de Joegoslavische minister van buitenlandse zaken in het geheim in Cairo zijn aangekomen om even eens voor een snel staakt-het-vuren te pleiten. Joegoslavië is een zeer goede vriend van de Arabieren. De Rilssi- MOSKOU (AP) Russische medici hebben bekendgemaakt, dat de voor malige majoor-generaal van het Russi sche leger, Pjotr Grigorenko, volgen de maand zal worden ontslagen uit de psychiatrische inrichting waar hij nu verblijft, zo verluidt in welingelichte bronnen. Grigorenko heeft ruim drie jaar in in richtingen doorgebracht. Onlangs nog hebben de Zweedse professor Carlo Perris en de Brit dr. Denis Leigh een bezoek gebracht aan Grigorenko, die in het Sto!bowaya-z.iekenhuis verblijft. Zij bezochten hem nadat zij een symposium over schizophrenic hadden bijgewoond, waarop ook werd gespro ken over de psychiatrische behande ling van dissidenten in de Sowjet- Unie. JOHANNESBURG (Reuter) De Rand Afrikaans Universiteit in Johan nesburg gaat binnenkort zwarte stu denten toelaten. Het wordt hiermee de eerste Afrikaanstalige universiteit in Zuid-Afrika die een dergelijke stap neemt .Overigens zal er van een socia le integratie met blanke studenten geen sprake zijn. sche wapen-luchtbrug naar Syrië en Egypte loopt via Joegoslavië. Volgens diplomatieke kringen in Lon den maakt de Sowjet-Unie zich nu grote zorgen over de gevolgen van een langdurige oorlog voor haar ont- spanningspolitiek en is men in Mos kou in toenemende mate onzeker, of Egypte de militaire aanvankelijke winst zal kunnen handhaven. Tegelij kertijd zou men in Moskou vrezen, dat als de oorlog inderdaad blijft voortduren waarop de Arabische land ennu aansturen Israël te veel verzwakt zou worden, iets wat Rus land absoluut niet wil, omdat een uit eindelijke grote Arabische overwin ning de voortgezette Sowjet-aanwezig- heid in de Arabische wereld overbo dig maakt. Een 2ekere mate van span ning in het Midden Oosten, die door de grote mogendheden onder controle kan worden gehouden, zou de Russen het best uitkomen. Aldus deze diplo matieke bronnen. Het is nu al volstrekt zeker dat Israël onderbeen beding met het Russische vredeisvoorstel zal ingaan, omdat het geen vertrouwen heeft in internatio nale, en zeker niet in Russische ga rantie!.. Regeringsfunctionarissen in Tel Aviv zeiden gisteren dat Israël be reid is tot twee soorten bestand: of een bestand op basis van de situatie, waarop de strijd eindigt, of een be stand op basis van de bestandslijnen van twee weken geleden. In de VS, waar 67 van de 100 Senaats leden een resolutie hebben gesteund om Israël van iedere militaire hulp te voorzien, die noodzakelijk is om de wat genoemd werd 'agressie' te weerstaan, gelooft men dat een staakt- het-vuren pas tot stand zal komen, ais er meer duidelijkheid in de militaire situatie is gekomen. Het State Depart ment heeft de Arabische olieboycot koel opgenomen. Een woordvoerder noemde de beslissing van Saoedi-Ara- bië, de olie-export naar de VS met tien procent te verminderen, 'een zaak van enige spijt'. 'h I M i&j&vi Ï-S.f VJÏiS. fit J1 rV"" k,"WX* (ADVERTENTIE) Allerwege rijst de vraag: hoe kunnen wij iets doen voor het Midden-Oosten, waar het oorlogsgeweld opnieuw voor velen een diep menselijk leed met zich brengt? Het is duidelijk dat in die situatie helpende handen nodig zijn, die willen helen, herstellen en verzoenen. Voor hen, die uit evangelische bewogenheid een bijdrage "wil len geven bestemd voor hulp aan joden en arabieren stellen de hulporganisaties van de nederlaadse kerken en de Wilde Ganzen gaarne hun gironummer open. Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken, GIRONUMMER 2211, Utrecht. Katholieke Stichting "Mensen in Nood', GIRONUMMER 1111222, 's-Hesrtogenbosch. Generale Diakonale Raad, sectie internationale hulpverlening van de Nederlandse Hervormde Kerk, GIRONUMMER 8685, Utrecht Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen, GIRONUMMER 52G1, Utrecht. Wilde Ganzen, GIRONUMMER 40000, Hilversum. Vervolg van pagina' 1 Het Franse dagblad France-Soir heeft gemeld dat gisteren 200 Israëlische tanks het. Suezkanaal zijn overgesto ken om de strijdkrachten aan de wes telijke kanaaloever te versterken. Het blad zei deze informatie uit een ex clusieve bron te hebben ontvangen. Tot de aanval werd overgegaan nadat de (vermoedelijk Palestijnse) bezet ters hadden gedreigd, hun gijzelaars één voor één uit het raam te zullen werpen als niet aan hun eisen zou worden voldaan. Die eisen waren: tien miljoen dollar voor de strijd tegen Is raël, vrijlating van gevangen genomen Palestijnen en een vrije aftocht naar het buitenland, mogelijk Algerije. Eén van de vijf terroristen gaf zich aan de politie over, nadat -hij gewond was geraakt bij een ontvluchtingspo ging. De viër anderen wierpen links en rechts met handgranaten, waarvan er enkele op straat ontploften; ook schoten zij op de politie in en buiten het gebouw met machinepistolen. Twee bezetters werden gedood, de an dere twee konden worden gearres teerd nadat zij buiten gevecht waren gesteld. In het gebouw heerste gedurende het gevecht, waarin de politie van traan gas gebruik maakte, grote paniek. Tal rijke gijzelaars slaagden er niettemin in via de uitgangen beneden en ook over de daken van belendende perce len te ontsnappen. Böhalve een Liba nese employé van de bank bleek ook de 52-jarige Amerikaan John Crawfors Maxwell uit Long Beach (Califomië), die zich als klant in het gebouw be vond,'te zijn omgekomen. Een- aantal gijzelaars (aanvankelijk waren het er 39) en vijf voorbijgan gers liepen verwondingen op. Zij wer den naar ziekenhuizen overgebracht en mochten van de politie niet met journalisten praten. De Masrefstraat In het financiële district van Beiroet, dat men wel 'Wall Street' noemt, was bij de bestormde bank bezaaid met munitiekisten, stukken steen en ver splinterd glas. Radio Israël heeft gisteren bekendge maakt dat minister van defensie Mos je Dajan donderdag een bezoek heeft gebracht aan de Israëlische eenheid die ten westen van het Suezkanaal ope reert. Er werd niet bij verteld waar Dajan precies het kanaal was overge stoken. Hij had op de westelijke oever onder meer gesproken met Egyptische militairen, die daar gevangen zaten. In een tv-interview zei Dajan dat de Israëlische eenheid op de westelijke kanaal-oever zal blijven tot het eind van de oorlog. "Haar eerste taak is de vijand in de rug te treffen-, zijn raket- batterijen en lanceer-inrichtmgen te vernietigen en in het algemeen de vij andelijke posities aan. het front te verzwakken. Maar mogelijk zijn er nog veel belangrijker taken weggelegd voor deze strijdmacht', aldus Dajan. Twee Israëlische bladen brachten giste ren reportages van verslaggevers die zich eveneens op de westelijke kanaal- oever bevinden. Zij noemen de strijd macht die het kanaal is overgezet 'om vangrijk' Volgens deze corresponden ten effenen tanks met schuivers het terrein om de aanvoer van meer WAAROM DE OORLOG ISRAEL OVERVIEL Op zaterdag 5 oktober werd reserve-luitenant David B. 's middags om Iialf drie opgebeld. Het was Grote Verzoendag, de dag waarop het hele leven in Israël als verlamd is. Wie rui et in. de synagoges is, bevindt zidi thuis. De radio is dood, alle openbare verkeer tot en met de luchtvaart ligt stil en de enige vervoersmiddelen, die men kan zien, zijn sporadisch - ziekenauto's. Wde volstrekt atheïstisch is en bijv. een grammofoonplaat opzet, draagt er zorg voor dat de muziek voor de buren niet hoorbaar is. David B. was dus volkomen verrast, toen de telefoon rinkelde. Na enig aarzelen pakte hij de hoorn op. Aan de andere kant van de lijn was Ie mand uit zijn eenheid, die zich identi ficeerde en zei dat David een half uur had om zich gereed te maken. Dan zou hij door een auto opgepikt wor den, omdat de oorlog was uitgebro ken. 'Ik dacht dat hij een geintje met me wilde uithalen en maakte mij voor de helft gereed. Als het inder daad een geintje was, zou ik voor de helft voor de gek gehouden zijn. En als hij serieus was, zou ik voor de helft kaa* staan', vertelde David een paar dagen later. Zelfs het gierende geluid van een laag overscherende straaljager boven de doodstille stad Tel Aviv bracht hem nog niet tot an dere gedachten. Zoals David B. waren alle andere Is raëli's volkomen verrast door de Ara bische aanval. Want zelfs de inlichtin gendienst had pas de vorige avond ze kerheid gekregen dat ieder ogenblik de oorlog kon uitbarsten. Goida Meir wilde op vakantie gaan en twee jon gens uit Haifa hadden de rustdag be stemd voor een ontspannende jacht partij in de Golan-hooge. Ze hadden een jeep gehuurd en waren vroeg in de ochtend al op tocht, toen ze opeens verrast werden door de explosie van een granaat op een paar honderd me ter afstand. Ze vloekten zachtjes (wat eigenlijk verboden is, zeker op Grote Verzoendag), omdat het leger kenne lijk de een of andere oefening hield, zonder dat er een oefenterrein uitge zet was. Toen zagen ze de tanks ko men. Ze spoedden zich erheen om ach eens even duchtig te beklagen. En toen zagen ze tot hun verbijste ring dat het geen Israëlische, maar Syrische tanks waren die oprukten, de een na de ander, honderden. Ze wis ten dekking te zoeken en 's avonds in het donker lopend de Israëlische li nies weer te bereiken. Zij behoren tot «e weinige Israëli's die het begin van het Arabische offensief hebben over leefd. Vele militairen werden scha kend, lezend of kaartend in hun bun kers aan het Suezkanaal overvallen, velen in de Golan tijdens hun rust met messen afgemaakt. Hoe was het mogelijk, dat de Israëli's tot in de allerhoogste legerkringen zo «oor de oorlog verrast werden, die zelfde Israëli's, die sinds jaren door oe buitenwacht van een veiligheidsob- fessie en een Massada-complex worden beschuldigd? De Amerikaanse minis ter van buitenlandse Kissinger heeft het antwoord daarop indirect gegeven, toen hij een week na het uitbreken van de oorlog toegaf, dat de geheime wensten van Amerika en Israel volle dig op de hoogte waren van de feiten, maar die feiten verkeerd interpreteer den, omdat zij ze inpasten in een reeds bestaande conceptie. Wat waren die feiten? Reeds medio september ritselde het In de Libanese hoofdstad Beiroet van de geruchten, dat de oorlog nu vlak voor de deur stond. Het zeer goed Ingelichte dag blad Al Nahar maakte op 21 septem ber melding van het feit dat presi dent Sadat twee hoge Palestijnse com mando-leiders ervan op de hoogte had gesteld dat 'zeer binnenkort" de Egyp tische troepen het Suezkanaal zouden oversteken. Hij verzocht de Palestijn se vei7.et.ske we ging zich gereed te houden voor de komende slag, aldus nog steeds Al Nahar, waarmee duide lijk verwezen werd naar het openen van eer, tweede front in het noorden. Een dergelijk bericht is echter zo vaak verspreid sinds de juni-oorlog van 1967, dat niemand er geloof aan hechtte. In tegendeel, men meende zo wel in Arabische als in Israëlische kringen dat Sadats mededeling aan de Palestijnen alleen een doekje voor het bloeden was, opnieuw een schijnma noeuvre, om de Palestijnen te sussen vanwege de opnieuw tot stand ge brachte verzoening tussen Egypte en Syrië enerzijds en het gehate Jordanië van koning Hoessein anderzijds. Sinds 25 september circuleerden er in Israël en in de Arabische landen aan houdende berichten over oorlogsvoor bereidingen van het Syrische en Egyptische leger. Minister van defen sie Dajan maakte hiervan zelfs open lijk melding op de 25e september, toen hij tijdens een bezoek aan de Go- hn opmerkte dat de Syriërs aan hun kant van de bestandslijn vele honder den tanks, stukken artillerie en raket- lanceerinrichtingen hadden opgesteld, bijna net zoveel als de Egyptenaren aan het Suezkanaal. De Israëli's zagen ook grote troepenverplaatsingen, maar zij legden die uit als een vriendelijk gebaar van Syrië tegenover koning Hoessein. De Syrische troepen aan de grens met Jordanië konden nu im mers weggehaald worden, nu Damas cus en Amman weer vrede met el kaar hadden gesloten. En waar anders moesten die troepen gestationeerd worden dan aan de bestandslijn met Israël? Op 2 oktober zeiden 'goed ingelichte kringen' in Tel Aviv, d.w.z. leger-offi- cieren, dat de Syrische troepenbewe gingen bepaald niet als een offensief gebaar beoordeeld moesten worden. En ook aan de Egyptische troepenbe wegingen aan de westelijke oever van het Suezkanaal moest geen overdreven aandacht worden besteed. Ook toen op diezelfde dag bekend werd dat presi dent Sadat in het Suezfront de uitzon deringstoestand had uitgeroepen,ver anderde dit niets aan de mening van de Israëli's dat er niets aan de hand was. Het Egyptische leger pleegt ieder jaar om deze tijd zijn grote herfstma- noeuvres te houden en de Egyptische president moest dat nu zeker doen 'om zijn leger van de verveling te vrijwaren'. Juist het feit dat de oorlogsvoorberei dingen zich zo openlijk voltrokken en de Palestijnen in Libanon er ook nog over praatten, suste de Israëli's nog meer in slaap. Want op hetzelfde ogenblik werd in de Arabische pérs over niets anders geschreven dan over de noodzakelijk geworden. Israëlische represaille-aanval op de Arabische landen, nadat de Palestijnse comman do's in Oostenrijk zo veel succes had den geboekt op politiek en op mate rieel gebied, met hun aanslag op Joods emigranten uit de Sowjet-Ünie. Natuurlijk was ook de Amerikaanse geheime dienst volledig op de hoogte van de troepenbewegingen aan Egyp tische en Syrische kant, maar ook de Amerikanen maakten zich geen enkele zorg. Hadden president Nixon en par tijleider Breznjew niet tijdens hun top-bijeenkomst van mei vorig jaar el kaar plechtig beloofd dat hun landen 'geleid door de verplichtingen die het Handvest van de VN op hen legt, zich van de noodzaak bewust zijn om alle pogingen in het werk te stellen de oorlogsdreiging uit de weg te ruimen en de voorwaarden te scheppen die de vermindering van spanningen bevor deren'? Deze moeilijke volzin werd onder punt drie nog eens verduide lijkt: 'De VS en de Sowjet-Unie heb ben een speciale verantwoordelijkheid om alles te doen wat in hun macht ligt, opdat conflicten of conflict-situa ties niet zullen voorkomen, die de in ternationale spanning zullen vergro ten*. Dit akkoord word tijdens Brez- njew's bezoek aan de VS van afgelopen voorjaar bekrachtigd. En daaruit dis tilleerden de Amerikaanse politici de overtuiging dat de Russen hen onge twijfeld zouden waarschuwen, als zij niet in staat zouden zijn de frustra ties aan Arabische kant in de hand te houden. Maar niets van dat alles gebeurde. In tegendeel, de Russen hadden de laat ste maanden met name de Syriërs van een overvloed aan SAM-6-raketten en tot op het laatste ogenblik Egypte en Syrië van strategische, taktische en technische kennis voorzien. Reeds in maart van dit jaar hoorde ik in Cairo dat de Russische adviseurs weer terug waren gekomen, die in juli 1972 door president Sadat zo onverwachts waren verwijderd. Als de Russen dan niet gewaarschuwd hadden dat er oorlog op til was, hoe konden de Amerikanen en Israëli's dan toch niet weten op grond van de 1 - j «blMi1 U ft <si ■P fi-ftt - jt jh vastgestelde troepenbewegingen en aankondigingen, dat de strijd weer hervat zou worden? In de allereerste plaats, omdat iedereen, maar dan ook iedereen de verkeerde conclusies trok uit het gevoel van frustratie in de Arabische landen over de eigen mach teloosheid ten overstaan van de Israë lische overmacht en over het voortdu ren van de Israëlische bezetting. In Egypte werden grappen gemaakt, zo dra president Sadat het over de oor log had, die nu nabij was. Diezelfde grappen heb ik ook in Jordanië ge hoord. Ten tweede trok iedereen uit de ver slechterende Russisch-Arabische be trekkingen de gevolgtrekking dat de Sowjet-Unie niets zag in de militaire capaciteiten van de Arabieren en he lemaal niet bereid was om de Russisch- Amerikaanse verhouding in de waagschaal te stellen voor de Arabi sche strijd. Dat de Sowjet-Unie op twee gedach ten haar Arabische politiek bepaalt werd aan het begin van deze oorlog duidelijk. Enerzijds een veel gematig der propaganda in Moskou over de strijd dan tijdens de juni-oorlog van 1967, anderzijds een steeds grotere mi litaire hulp, naarmate de Israëli's weer de overhand dreigden te krijgen. Enerzijds werd er door Moskou bij Algerije, Libanon en met name ko ning Hoessein van Jordanië openlijk op aangedrongen aan de oorlog deel te nemen duidelijk in strijd met de Nixon-Breznjew-overeenkomst anderzijds hielden de Russen de on- derhandelingskanalen met Washing ton voortdurend open. De Russen wa ren klaarblijkelijk zo aangenaam ver rast over de krijgsverrichtingen van hun Arabische bondgenoten dat Has- sanan Heykal in Al Ahram vorige week vrijdag schreef: 'Ik heb deze week geen gelukkiger gezicht gezien dan dat van Wladimir Winogradow, de Sowjet-ambassadeur in Cairo. Hij kwam juist van een gesprek met pre sident Sadat, die hem gezegd had: 'Dank zij uw wapens zijn wij het ka naal overgestoken', Winogradow ver telde mij (Heykal): 'Ik ben drie jaar ambassadeur in Cairo geweest. Ik heb goede en slechte dagen hier gehad, maar dit is de climax van mijn car- nere in Cairo'. En toch lijkt het erop dat de Ameri kaan-Russische toenadering op de lan ge duur niet door de oorlog gevaar zal lopen. Nixon heeft te veel belang bij die toenadering, omdat dat het enige pluspunt is in zijn politiek, dat hij kan aantonen. Ook al is hij ge prikkeld dat de Russen hem een kool hebben gestoofd, hij kan niet meer te rug. De zgn. détente tussen de twee grootmachten kan slechts afgeremd worden, omdat het Amerikaanse Con gres woedend op hem is en reeds vóór de oorlog moeilijkheden maakte (zie het Jackson-amendement) als on derdeel in de machtsstrijd Congres president West-Europa wil eveneens, koste wat bet kost een ontspanning om de de fensie-lasten te verminderen. Vandaar dat de conferentie in Genève over de ontspanning in Europa rustig door gaat en er helemaal niet gesproken wordt over de oorlog in het Midden- Oosten. Het grootste probleem voor de rege- ring-Nixon blijft dan ook hoe zij zich het zeer pro-Israëlische Congres van het lijf kan houden, Israël kan laten winnen op het slagveld (maar niet al te veel) en tegelijkertijd de conserva tieve Arabische staten niet al te zeer van zich vervreemdt, terwijl tegelij kertijd de verhouding met Moskou mooi moet blijven. Een uiterst inge wikkelde opdracht, die uiteindelijk toch ten koste van" Israël zal gaan. zwaar materieel gemakkelijker te ma ken. De pogingen van Egypte om dit bruggenhoofd te vernietigen rijn .vol gens hen mislukt 'Israël' heeft nu het initiatief en de Egyptenaren. hebben veel hogere verliezen', zo meldden rij vanuit de plaats die Is aangeduid met 'ergens, in Egypte.' Sjmuei Gonen, de Israëlische comman dant aan het zuidelijke front heeft verklaard van mening te rijn dat op aanraden van Russische adviseurs Egyptische mensenmassa's in de strijd" bij het Suezkanaal worden geworpen. 'Velen strijden een soort zelfmoordge vecht Het is een Russisch plan,, daar over bestaat geen twijfel er zijn zelfs Russische antwoorden op onze bewegingen.' 'De hoeveelheden zijn massaal. Massale aanvallen, massale aantallen wapens, massale anti-tank wapens, massale aantallen tanks en enorme verliezen aan manschappen. Het lijkt een beetje op de Chinezen in Korea. Zij vallen golf na golf aan. Wij doden de meesten van hen. Zij rijn bereid zich bij duizenden op te offeren', aldus generaal Sjmuei Go nen. In de Sinaï-woestijn is gisteren de omvangrijke tankslag voortgezet Door verschillende correspondenten is de. tankslag 'de grootste uit de hele mili taire geschiedenis' genoemd. Tot nog toe wordt als de grootste tarrkslag be schouwd die van juli 1943 bij Koers en in de Sowjet-Unie tussen 2700 Duitse en 3600 Russische tanks. De preciese aantallen tanks in de Sinaï zijn niet bekend. Uit Beiroet is vernomen dat de Arabi- sche legers een belangrijk offehslef zijn begonnen met als doel de Israëli's uit de Hoogten van Golan te verdrij ven. Aan. de strijd zouden honderden, waaronder Jordaanse, Iraakse ea Sy rische tanks* deelnemen. Iraakse en Syrische1 tanks deelneménf" Volgens Israël'zpudeh zijn strijdkrach-, 'ten erin zijn geslaagd op het Syrische front stand te houden. de Syrische hoofdstad Damascus werden gisteren - met tussenpozen explosies gehoord, die telkens werden gevolgd door een zwarte rookpluim. Volgens de Syri sche woordvoerder waren het door Is raëlische vliegtuigen afgeworpen tijd bommen geweest, Syrië zei gisteren dat bij gevechten van donderdag dertig Israëlische tanks, tien pantservoertui gen en vijf artilleriestellingen ver nield waren. WASHINGTON (AP, UPL Reuter) De vroegere adviseur van president Nixon, John W. Dean, heeft zich giste, ren schuldig verklaard aan samenzwe ring tot belemmering van het onder zoek naar de Watergate-affaire. Dean, die beweert er van overtuigd te zijn dat Nixon er persoonlijk van op de hoogte was dat de zaak in de doof pot werd gestopt, zal zijn volledige medewerking verlenen aan het verdere gerechtelijke onderzoek. In ruil daarvoor zal hij niet op andere punten worden vervolgd, met uitzon dering van meineed als zijn getuigenis vals mocht blijken. Rechter Sirica zal pas een vonnis uit-' spreken na de afwikkeling van moge lijke volgende Watergate-processen, waarbij Dean kan worden opgeroepen als getuige voor de staat. SANTIAGO (Reuter) De politie van Chili heeft meegedeeld dat In de stad La Serena, 400 kilometer ten noordea van Santiago, 15 mensen zijn terechtgesteld die 'gevaarlijke extre misten' waren. Zij hadden wapens en waren van plan militaire barakken aan te vallen. Volgens de officiële be kendmakingen zijn nu meer dan 100 mensen door de junta geëxecuteerd. ADVERTENTIE

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 9