KONZEW j JZ II SCHADUW VAN GORSKI treft mm mmm Het is niet alleen de make-up die't em doet. Kernvragen sportieve recreatie niet beantwoord Veertiende remise Panahaiki m Stefan Boskov: Gelijkspel van nationale ploeg in Portugal heeft ons voetbal goed gedaan Ajax praat met Leo van Veen bHI ï-vaK-S Belgische selectie. David Zwilling bij training ernstig gewond Hockeysregels bij dames en heren gelijk 'Verkoop voetballers hoogst ongelukkig' Monica Pflüg denkt aan einde carrière Lavona, Schaakvierkamp Ger Reitsma vervangt Eddy Trey tel in Feyenoord-doel tegen Gvvardia Warschau immêm Dertig zetten in drie uur n EUA TROLW/KWAiRfrET WOENSDAG 24 OKffiOBER 1973 SPORT T9/K11 ROTTERDAM - Enkele jaren geleden vond onder gezag van de Poolse voetballeiders een opmer kelijke trainerswissel] ng plaats. Ryczard Konzewicz, de toenmali ge bondscoach;' was er niet in ge slaagd zijn elftal te kwalificeren voor de eindronden van het toer nooi om het wereldkampioen schap in Mexico. Konzewicz moést gaan. Om zijn aftocht zo char mant mogelijk te dekken kreeg hij onmiddellijk een trainersfunc tie bij Gwardia Warschau aange boden. Want de Poolse voetbal bond had de toenmalige coach van die club. Kasimiriez Gorski, tot de nieuwe leider van het nationa le elftal benoemd. Gorski is inmiddels tot nationale held in Polen verheven. Hij slaagde erin het elftal voor de eerste keer in de eindronden van het wereldtoemooi te brengen. Gorski bedwong Engeland en zorgde daarmee vorige week voor één van de grootste voetbalsensaties van de laatste jaren. En terwijl de minzame Gorski in zijn land wegens dat succes nog uitbundig geprezen wordt, kent de vrijwel uitgereangeer- de Korzewicz bij Gwardia alleen maar zorgen. Nooit heeft die club die populariteit verworven van stadgenoot Legia of van Gom ik. Gwardia acteert als een bescheiden underdog in het Poolse voetbal, die zich vorig seizoen vrij 'toevallig' voer het toernooi om de UEFA-Cup plaatste. Konzewicz wil via dat evenement iets van zijn vergane glorie terugwinnen. In eerste instan tie is hij geslaagd. Gwardia overleefde de eerste ronde door twee keer van het gerenommeerde Ferencvaros uit Hongarije te winnen. Maar de tol, die voor het bereiken bij de tweede ron de betaald moest worden, bleek ui terst duur. Twee spelers van Gwardia werden'tijdens de veldslag In Boeda pest van het veld gestuurdl Verdedi ger Zmuda en aanvaller Wisnieski zullen de beide wedstrijden tegen Feyenoord (vanavond in Botterdam, over veertien dagen in Warschau) niet mee kunnen maken, omdat zij door de UEFA geschorst zijn. Tot overmaat van ramp moet Gwarida ook nog zijn beste speler missen: Nerzy Kraska, de international die vo rig jaar een van de pilaren bleek in het Poolse elftal, dat in Miinchen Olympisch goud veroverde. De snelle spitsspeier sukkelt al weken met een meniscusblessure, maar is de sondanks met zijn club naar Neder land meegereisd. 'Hij dient als ma scotte', zegt Konzewics. Door de uitschakeling Kraska Is Gwardia vooral aanvallend danig ver zwakt In dePooIse competitie moet de formatie dan ook met een zeer be scheiden rol genoegen nemen. Gwar dia staat zelfs op de dertiende (voor laatste) plaats van de ranglijst Kon zewics: 'Maar dat is geen snmaatstaf. We hébben dit seizoen veel pech ge had met blessures en daardoor onno dig een paar wedstrijden verloren. Het krachtverschil is in onze competi tie zo, gering, dat je bij een overwin ning zomaar vijf plaatsen kunt stij gen'. Gwardia biijft desondanks outsider in de beide confrontaties met Feyenoord. Yworal ook, omdat Konsewicz wissel- ïpeiers moet inzetten om de posities van Zmuda en Wisniewski te bezet ten. Maar de 62-jarige trainer weet dat ook Geyenoord niet vrij van zor gen aan de tweede ronde van het toernooi begint Vast staat dat Peter Bessel in de aanval zal ontbreken. Ressel kampt al weken met een enkel blessure. Die kwetsuur was een van de redenen van zijn vervanging in de duels tegen De Graafschap en Telstar. Trainer Wiel Coerver: 'Ressel had er tegen De Graafschap onmiddellijk uit moeten gaan toen hij geblesseerd raakte. Maar dat wilde hij niet Daar betaalt hij nu de rekening voor'. Daarnaast is Ressel in de spits gecon fronteerd. De Schoenmaker werkt tij dens de training harder dan ooit om een plaats in de basisopstelling te ver overen. Vanavond krijgt hij een nieu we kans te bewijzen, dat Coerver niet ten onrechte zijn inzet en ambitie prijst. Coerver heeft gisteren, kort voor het vertrek van Feyenoord naar het KNVB-sportcentrum in Zeist, nog geen opstelling bekend gemaakt. 'We hebben nog steeds geen zekerheid over het meespelen van Wim Rijsber- gen, Wim Jansen en Jïirgen Kristen- sen. Ze hebben allen last van blessu res. Ga ik nu vervangers aanwijzen en blijkt dat de vaste spelers wel kunnen aantreden, dan moet ik anderen weer teleurstellen'. Vrijwel zeker zal Ger Reitsma tegen Gwardia in het Europese bekervoetbal debuteren. Reitsma, die ruim twee weken geleden voor zijn artsen-exa men slaagde en sinds dat moment twee keer per dav kan trainen, moet Eddy Treytel in het doel vervabgen. De vijf tegentreffers tegen De Graaf schap en de drie tegen Telstar, die Feyenoord moest incasseren, zullen aan deze beslissing niet vreemd zijn. Want met name de nederlaag van af gelopen zondag bij Telstar is bij Feyenoord hard aangekomen. Het maakte de problematiek van Feyen oord wéér actueel. Want er is in Ne derland geen groter praathuis dan de Kuip. Wat het veroorzaken van inter ne onrust betreft, wint Feyenoord het zelfs makkelijk van Ajax. GERRIT DEN AMBTMAN UTRECHT Ajax, dat na Ar no Steffenhagen nog een tweede aanvaller wil contracteren, heeft via trainer Knobel contact gelegd met FC Utrechts topsco rer Deo van Veen, Van Veen. die bijzonder geïnteresseerd is in een verbintenis met Ajax, heeft dit aan zijn trainer Bert Jacobs meegedeeld ea bóven- dien al het bestuur vanFC Utrecht verzocht hem opnieuw op de transferlijst te plaatsen. Van Veen was aan het begin van dit zeizoen in onderhande ling met diverse Belgische ciubs. Die transactie ging toen niet door omdatFC -Utrecht een te hoge geldsom voor Van Veen ibedong. Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Een jaar geleden, ook in de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup, schoof Europa's sterkste clubteam, Ajax, z'n opponent CSKA Sofia moeiteloos aan de kant. Zelfs in de Bul gaarse hoofdstad, waar de Iegerploeg zó moeilijk te bevechten is, ge lukte het Ajax om gedecideerd afstand te nemen-, 1-3. In Amster dam werd de eliminatie van CSKA daarop, als een formaliteit, vol tooid (3-0). En dat in een voetbaljaar, dat voor de Bulgaren zo boor devol perspectief was begonnen. CSKA leek, nadat het een seizoen eerder op suspecte wijze van de finale van het Europa Cup-toernooi werd afgehouden, in staat definitief door te breken naar het areaal van de absolute topploegen. Toen Ajax «Sic mogelijkheid uitsdha- beide, accepteerde vooraf, dr. Stefan Boskov, CSKA's trainer, dat bijzonder gelaten. Hij erkende de superieure klasse van de Amsterdammers, dat wel, maar nüöt zonder een zweem van teieuratellinig. Stefan Boskov zelf ta mers hechtte zoveel waande aan een goed resultaat tegen Ajax. Voor hem persoonlijk betekende een eventuele opmans van CSKA zóveel als genoegdoening. Als rehabilitatie voor de 'val' düe hij, Stefan Boskov, maakte toon de Bulgaarse officials ham in 1970 m. de wereldkampioen- schappen in Mexico als bondscoach ontsloegen. Daarom ook lijkt het' aan nemelijk dat Boskov mi het tot, dat Ajax en CSKA opnieuw in een zo vroeg stadium bij elkaar bracht,- als de grootste bedreiging van zijn stre ven beschouwd. Boskov geeft dat niet toe, ameedit die bewering, zoals hij la» - ter- in' het gesprek andere vragen om- mchtjSg ontwijkt Zegt slaehts; 'In voet bal in Europees verband moet je dit soort spelingen van het lot aanvaar den. Het helpt je niet als je gaat kla gen. Wij hébben tegen Ajax geloot en dus doen we orts best om via Ajax een ronde verder te konten. Punt uif. Hoewel Stefan Boskov onderkent dat Ajax opnieuw favoriet ds in de dubbe le confromitaitite slaat hij CSKA's kan sen hoger aan dan vorig jaar. Bn niet •alleen omdat <ie Amsterdamse équipe toen, vooral dankzij Johan Oruijff, zo veel bridle uitstraalde. Boskov: Uk verklap geen geheim wanneer ik zeg, dat Ajax Cruijff erg mnsL 'Cnitjff is een fenomeen, dat zonder meer. Maar hij was het nést alleen, die Ajax' macht bepaalde. Als üc naar Ajax kijk in een wedstrijd, zoals tegen PSV dan zie ik toch wear dat volstrekt unieke wat Ajax nog steeds heeft. Wat mid denvelders als Neeskens en Haan doen, dat eterk stuwende ea snel schakelende, dat zie je nog nauwelijks bij andere clubs in Europa. Iedereen probeert. Ajax te tamateren. Gok CSKA, omdat Ajax de stijl van de toe komst hanteert Alleen de perfectie zoels Ajax die had, bezit nog geen an dere club'. VERMINDERING Dat het verschil tussen Ajax en CSKA, zoals zich dat vorig jaar nog manifesteerde, geslonken is, zo werpt Stefan Boskov op, is niet een gevolg van een mogelijke Amsterdamse waar- dewermtaïering. Boskov zoekt dat pri mair in de situatie waarin hot Bul gaarse voetbal, na de 2-2 remise van de nationale ploeg iii Lissabon'' tegen Portugal, verzeild is genaakt Bulga rije is immers zo goed als zeker van deetaame aan de wereldkampioen schappen van het volgend jaar in BRUSSEL (Belga) De Belgische coach Raymond Goethals heeft de lijst met 22 voorgeselecteerde spelers be kendgemaakt met het oog op de wed strijd België-Noorwegen, volgende week woensdag. De selectie bestaat uit de volgende spelers: Alfons Bas- tijns, Pierre Carteus, Jöhan Devrindt, Raoul Lambert, Georges Leekens. Lue Sanders en Erwin vanden Daele (al len van Club BruggeL Andrê Denul, Jean Dockx, Gilbert van Binst, Fran cois van der Eist, Paul van Himst en Jan Verheyen (alien van Anderlecht), Nico Dewalque, Leon Dolmans en Christian Piot (allen "van Standard), Jos Heyligen (Beerschot), Swat Jans- sens (Lierse), Jean Janssens (Beveren Waas), Maurice Martens (RWD Mo lenbeek), Robert iRoosbeek (SC Char leroi) en Ivo van Herp (KV Meche- len).' gft fcriM-urv! liilillÉ#1 I wmmmmÊm wmm Trainen op het Wassenaarse strand, Barry Hulshoff springt, George Knobel kijkt toe. KITZSTEINHOBN (SID) Da- vid Zwilling,. de Oostenrijkse skiër die vorig jaar tweede werd in het klassement om de wereld beker, heeft zaterdag een tame lijk hoge prijs moeten betalen voor zijn speelsheid tijdens de training. Aan het eind van de afdaling, bij het zogenaamde uitglijden, probeerde leder van de Oostenrijkse^ topsldërs, die aanwezig waren bij het trai ningskamp op de Kitzsteinhorn zover mogelijk te springen. Zwilling sprong met veertig me ter veruit het best, maar hij kwam ook verreweg het slechtst terecht. Na zeven uur was hij weer helemaal bij bewustzijn met een hersenschudding, een enigszins verschoven zesde rug wervel, 'een bloeduitstorting aan zijn stnitje, een scheur in de enkelbanden van zijn linkervoet en de zekerheid dat hij met een sprong van veertig meter al zijn tralningskameraden duidelijk overtroffen had.. West-Duits land. Boskov: 'De wil naet zeggen dait oiuze Internationales we hebben er, drie, Denev, Zafirov en Vassilef bevrijd heeft In hun doen en laten althans zijn ze «iet veran derd. Miesohéen hebben ze onbewust wel steeds met die gedachte aan het weroMtSteflitoemeai geleefd, maar daar was voor ons ntots van te merken. De betogen van de nationale ploeg en van de,clubs worden ook bij ons door de spelers streng gescheiden. Maar toch ben ik van mening dat die 2-2 remise tegen Portugal ons voetbal goed gedaan heeft. Zo'n iriitslag maakt iccterean die bij voetbal betrokken is weer enthousiast en geeft de spelers voldoening. We hebben veel jongere spelers in de ploeg, die met de natio nale ploeg en met Jong-Bulgarije een stuk erkenning vinden. Ze ervaren dat ze meekunnen op internationaal niveau en dat maakt de jongens zelf bewuster. Ik heb bij het CSKA ge merkt Wie hèdd het vier jaar gate den neg voor mogelijk dat dé nationa le ploeg Portugal voor eigen publiek zou bedwangen? Niemand. Nu gebeurt het toch. Dan ontstaat dat gevoel van waarom moeten we nu nog angst heb ben voor andere ploegen. Daarvan profiteert CSKA. Ook dé nict-intenna- uonals'. Het merkwaardige dn dat Bulgaarse voetbal blijft evenwel dat de landen ploeg bij de laatste vier wereldltitel- toernooien niet heeft ontbroken. De ciubs daarentegen haakten veel moei lijker bij de kop aan, Boskov: 'Niet zo vreeand als je de situatie din ons voet bal kent. We hebben een forse sprei ding van talent in ons land. Een ptoeg als Lefsto-Sofia, die momenteel die ranglijst aanvoert met zestien pun ten uót acht wedstrijden (CSKA en Lokomotóva Plovdiv staan met 12 uit 8 op em gedeelde tweede plaats) telt zes mtematkmalls, wij hebben er ea- kefle en Lokootöva heeft er nog wat'. GELUK In Bulgarije is het niet mogelijk om een supersterk dubteam te vormen. We hebben dit jaar één nieuwe speler gekregen, Vassalef een jonge verdedi ger van «en clubje uét Noord-Bidgarij- e. Die heeft zich zo sterk ontwikkeld, dat de mi al in dé nationale ploeg uit komt Dat is het geluk, dat je als dub nodig he/bt als je geen spelers kunt kopen of op andere manieren voetbal lers kunt krijtgen'. Wij zouden dol graag een voetballer ais Bonev van Lokomotiva in onze selectie opnemen, maar wat dacht je dat er dan in Plo- dw gebeurde. De supporters zouden de hete stad platbranden. Het opti maal verzamelen van voetbaltalent blijft voor de clubs daardoor een uto pie. Ik wtf me er niet over uitlaten of dat voor het voetbal een voordelige situatie is'. (ADVERTENTIE) Het voetbal van CSKA heeft op spel- teehndsch en. taktisch gebied geen schokkende veranderingen ondergaan in die laatste jaren, zo méldt' Boskov. 'Voetbal blijft bij ons onafhankelijk ran het enthousiasme van' de spelers. In het verleden was bet zo dat een ploeg, zoals CSKA verlamde door de naam van een tegenstander. Snel geïmponeerd waren onze jongens en dat ging ten koste van het enthousias me. Dat siijt nu. Door de successen van da nationale ploeg vooral. Dat is de erkenning, waarvan de ciubteams in Bulgarije, nu de nationale ploeg aan em gelijkspel tegen Cyprus vol doende heeft om zich definitief te plaatsen voor de w.k. moeten profite ren'. POUL ANNE MA Van een onzer verslaggevers LONDEN De verwachting is gewet tigd, dat in 1975 het heren- en het da- meshockey onder dezelfde regels zul len worden gespeeld. Op een in Lon den gehouden vergadering van de hiervoor ingestelde sub-commissies van de technische commissies van de F.IJL (Internationale Hockey Federa tie) en de LF.W.H. (de wereld dames- hockeybond) Is men tot eenvergelijk gekomen, dat is vastgelegd in een ge zamenlijk uitgegeven communiqué. Het dames-hockey zal de volgende be langrijke wijzigingen, aangepast aan de spelregels van het heren-hockey, ondergaan: de buitenspelregel (het te rugbrengen van drie naar twee speel sters); een strafbal in plaats van een strafbully; een push in plaats van het inrollen; verdedigers achter de mid denlijn bij straf- en lange corners in plaats van achter de 22-meter lijn. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De rijksover heid stelt dit jaar voor het eerst geld beschikbaar voor sportieve recreatie. Do post op de begroting van het ministerie van CRM mag dan dat eerste jaar nog tamelijk bescheiden zijn (300.000 gulden), de ver wachting is gerechtvaardigd dat dit in de toekomst zal uitgroei en. Voor 1974 immers is het be drag al gestegen tot 816.500 gul den. Het begrip 'sportieve recreatie' is echter nog nauwelijks afgeba kend en daarom organiseerde het ministerie van CRM giste ren in Den Haag een openbare discussiedag, waarop vertegen woordigers van diverse instan ties een bijdrage konden leve ren aan het toekomstige beleid ten aanzien van de sportieve re creatie. Want zoals minister Van Doorn stelde, 'de neerslag van deze dag is mede bepalend voor het program van actie voor 1974.' Die neerslag echter viel na een dag discussiëren nauwelijks te ontdekken. Minister Van Doorn kon dan wel vertellen wat met de begrotingspost wordt voorge staan (het in beweging brengen, van grote groepen van mensen die nu niet door de georgani seerde sport worden bereikt, omwille van gezondheids-, socia le en recreatieve motieven), de kernvragen bleven onbeant woord, De belangrijkste is wel de vraag naar de mate waarin de georganiseerde sportwereld (gebundeld in de Nederlandse Sport Federatie) bij het ontwik kelen van die sportieve recrea tie wordt betrokken. Volgens minister Van Doorn krijgt die georganiseerde sport 'n belang rijke stem in het kapittel, maar de bestaande wrijving tus sen NSF ers CRM (met de vrees van de NSF te worden afgeslo ten van dit stuk sportontwikke ling) werd later op de dag geenszins weggenomen. Ook de discussie-stukken van de band van prof. dr. Klaas Rijsdorp' en drs Bart Crum brachten geen duidelijkheid. Beiden willen de georganiseerde sport niet bui ten spel zetten, maar begrijpen ook de reserves van de overheid tegenover de mogelijke aanpak van de sportwereld. De georga niseerde sport heeft, zo stelde Bart Crum, het in het verleden wat laten afweten en zal zijn monopoliepositie moeten af zwakken. De recreatie-sport (Rijsdorp) in een ander denk model en daar zal de sportwe reld nog aan moeten wennen. DEN HAAG (ANP) Minister Boersma (sociale zaken) acht het 'ver kopen' van voetballers 'bepaald en op zijn zachtst gezegd een hoogst onge lukkige zaak'. Hij zegt dit in antwoord op vragen van het PPK-Kamerlid Van Gorkum over de honorering van top- voetballers. Uit het antwoord blijkt dat de minister voorshands geen reden ziet tot wetgeving inzake het transfer systeem. nu de KNVB de voorstellen van een commissie van advies over het transfersysteem wil uitwerken. Deze commissie kwam onder meer tot de conclusie, dat het huidige transfer systeem op essentiële punten in strijd is met het geldende arbeidsrecht en adviseerde tot invoering van een nieuw stelsel. INZELL (SID) -Monika Pflug, Olympisch kampioene,, hardrijden op de schaats (1000 meter) en wereld- sprintkampioene 1972, denkt er ernstig "ver met de wedstrijdsport te stop- Pen. De boekbindster uit München, die binnenkort in het huwelijk hoopt te treden, kan de financiële lasten die de trainingen met zich mee brengen Net meer dragen. Bondstrainer Her bert Höfl zegt daarover: 'Monika Pflug heeft sinds juni al 2500 kilome ter met de auto afgelegd om twee- of driemaal per week in Inzeil te kun- hen trainen.' een belofte voor mooier haar DEN HAAG De vijftiende partij van de tweekamp om het wereldkam pioenschap dammen tussen titelhou der Sijbrands (wit) en Andreiko is gisteren na dertig zetten op voorstel van Andreiko in remise geëindigd. Voor de veertiende keer al is deze tweekamp. De partij duurde drie uur. De stand is nu 16-14 in het voordeel van Sijbrands. PATRAS Trainer Wilf McGuinness noemde het een verschrikkelijke slag, de pech die Panahaiki maandagmid dag om vijf uur, Oosteuropese tijd, trof. Andreas Michalopoulos, spitsspe ier van Griekenland en Panahaiki, brak tijdens de training 'zowel scheen- als kuitbeen van zijn linkerbeen. De moeilijkheden van Spitz Kohn, Twents trainer, die nog altijd met blessures tobt van Jeuring en Drost zinken volleig n het niet bij de klap, die de Griekse tegenstander van Twente voor de wedstrijd ran. van middag moet verwerken. 'Het is onbegrijpelijk', vertelde de Engelse trainer. "We hebben pas nieuw gras in het stadion. We wilden er één keer voorzichtig met de spelers op oefenen om hen te laten wennen en het kost mij de man die door zijn doelpunt tegen Grazer AK onze plaats in de tweede ronde veilig stelde. Bij een aanval probeerde onze reserve doelman een ba te onderscheppen. Mi chalopoulos wilde bem ontwijken door op te springen, maar raakte hem toch, Na de botsing kwam Andreas ongelukkig terecht, met als gevolg op nieuw een breuk in zijn linkerbeen. Hij was pas weer goed in vorm, nadat hij aan het einde van vorig seizoen ook al een keer zijn imker-scheenbeen had gebroken'. 'De klap', voegde McGuinness eraan toe, 'is ontzettend hard aangekomen. Vooral bij de spelers. Aan mij de taak het moreel weer te herstellen. Ik zal mijn mannen er weer van moeten overtigen dat zijtegenover Michalo poulos verplicht zijn meer te geven dan ze eigenlijk kunnen. Ek kan al leen maar hopen dat ik daarin zal sla gen'. Het is niet het enige probleem, waar mee de trainer van Panahaiki wordt geconfronteerd. De UEFA heeft Dan- delis, die een waarschuwing opliep, in de eerste ronde van het toernooi om de Europa Cup III voor één wedstrijd geschorst en daarmee is McGuinness de tweede man uit zijn voorhoede kwijt Dandelis namelijk is rechtsbui ten. Panahaiki klemt zich echter aan een strohalm vast, de strohalm van dé hoop dat Them Is Rigas weer zal kun nen spelen. De oud-international was vorig jaar betrokken bij een omko- pings-schandaal. Hij zou 20.000 gulden hebben aangenomen, tegen hei einde van het seizoen, om bij te dragen dat PAOK uit Saloaikl niet van Panahaiki zou verliezen. Toen de club achter de ze omkopingsaffaire was gekomen, werd Rigas onmiddellijk voor het le ven geschorst De door de.Vereniging uitgesproken straf werd overgenomen door e Griekse bond en Rigas ver dween haar Zuid Amerika. Enkele we ken' geleden keerde hij terug in de le vendige havenstad Patras en werd met open armen ontvangen. Hij train de weer bij rijn oude vereniging; die voor deze topspeler graag het "verge ven en vergeten' wilde toepassen. Aan. het Griekse ministerie voor sport Is verzocht de door de club zelfbepaalde straf over de. 26-jarige -vleugelspeler ongedaan, te'maken en hem weer toes temming te geven, liefst 'nog'voor' vandaag, uit te kómèn1'voor Panahai ki. McGuinness verwacht dat de tribunes om het nieuwe gras in het stadion 'de mat is eigenlijk nog niet helemaal gereed, wij hadden voor het gras be ter nog een maandje kunnen wachten* met 26.000 toeschouwers gevuld zal zijn. Dat getal is ongeveer het dubbe le van wat bij de gemiddelde competi tiewedstrijd komt Het is ook het aan tal dat nodig is om de premie bij eventuele winst óp Twente te kunnen uitbetalen. De spelers van Panahaiki, die voor hun overwinningen op Gra zer AK in dé eerste ronde per man 4500 gulden toucheerden, zullen bij een plaats in de derde 'ronde ten kos- te van Twente, kunnen rekenen op ongeveer 6000 gulden. De premies bij Panahaiki zijn hoog. Het salaris van zijn trainer trouwens ook: 6000 gulden per maand. Dat is het tienvoudige van wat zijn spelers 'vast' krijgen. Maar naast die 600 gul den zekere inkomsten ('wij zijn semi- profs', verontschuldigt McGuinness) kan een gewonnen wedstrijd al meer opleveren. Na de overwinning in Vo los, van afgelopen zondag, kreeg iede re speler 700 gulden uitbetaald. Uit- overwinningen ^worden beter beloond dan een zege in thuiswedstrijden en er is bovendien een schaal, waarin re kening wordt gehouden met de kracht van de tegenstander. Winst Jn Athene of Saloniki tegen de Griekse topclubs levert duizend gul den de man op. Panahaiki kan derge lijke premies in feite niet uit de ge wone recettes betalen. Net als andere clubs echter krijgt de vereniging fi nanciële steun van et ministerie van sport, waardoor er wat meer armslag is. Bovendien kan de club, die al 82 jaar bestaat, bepaald niet armlastig worden genoemd. In do beginjaren van het bestaan heeft de vereniging financieel erg goed geboerd en daar van zijn bezittingen overgebleven, die nog jaarlijks een niet te verwaarlozen rente opleveren. Panahaiki gebruikt een belangrijk deel van die Inkomsten mede om zijn spelers met voor Griek se begrippen rijke premies te stimule ren. Het resultaat van deze vereni- gingspoütrêk is een laaiend enthousi ast elftal, dat als semi-professional wordt betiteld, maar dat al maandag zijn trainingskamp heeft betrokken. Een dergelijke voorbereiding is te doen gebruikelijk. Voor de normale competitiewedstrijden komen de spe lers ook al op vrijdagmorgen bij el kaar. En wanneer er toevalligeen verre uitwedstrijd op het programma staat, keren de spelers, die Twente vanmiddag ontmoet pas maandaga vond terug naar huis. AMSTERDAM In het Amsterdamse ctfé De Engelbewaarder zal op 16 no vember een schaakvierkamp beginnen. Deelnemers aan dit evenement zijn Nederlands kampioen Genna Sosonka, grootmeester Jan Hein Bonner, Hans Ree en Jan Timman. Er is nog niet- beslist of de spelers elkaar twee pf vier keer zullen ontmoeten. Via spon sors is voor de eerste prijs 2000 gul den beschikbaar gesteld. .De tweede prijs levert al aanmerkelijk minder geld op: 1250. 'N: profiteert van succes «f»qgsgrati u liÈiSpfei IShjSsrfffilSfeliliïi g^^i^ÉÉSsif »>i K v 'Vr.„ Wat mooi is heeft kleur. Kieur verandert u, maakt u mooier. Wel eens een andere make-up geprobeerd? Nieuwe kleur aan uw gezicht gegeven? Gebruik dan ook een Lavona haarkleurspoeling. Het effekt is fantastisch. Aiie 25 tinten Lavona haarkieurspoeiingen worden op basis van een verzorgende crème gemaakt Deze zorgt voor het herstel van de natuur lijke glans van uw haar en geeft tevens een egale dekking. Uw Lavona-adviseur kan u precies vertellen welke kleuren bij uitstek voor uw haartype geschikt zijn. Tube voor 2 behandelingen f 3,- Het verloop van ie vijftiende partij is als volgt: Wit: Sijbrands Zwart: Andreiko 1. 32-23 19-23 2. 28x19 14x23 3. 33-23 23x32 4 37x28 10-14 5. 39-33 14-19 8. 41-39 16-21 (xwart zoekt verwikkelingen) 7. 31-2» S-10 8. 41-37 9-14 P, 37-31 U-IS 10. 38-32 18-22 11. 31- 27 22x31 12. 28x37 (wit gaat niet in op een flankspelgenre) 12-18 IS. 43-3S 7-12 14. 38-31 21-28 15. 31-27 17-22 18. 28x17 12x21 (het spel heeft nu een klassiek karakter gekregen) 17. 48-41 8-11 18 33-28 19-23 19. 28x19 14x23 29. 38-33 4-9 21. S5-S0 (hier deed wit een remise- voorstel. dat werd: afgeslagen) 19-14 (op 20- 25 kan wit goed met 39-24 vervolgen) ïf. S3- 28 14-19 23. 30-25 20-24 24. S9-S3 11-17 25. 25. 20 24-30 28. 34x25 15x24 27. 49-43 17-22 28. 28x17 21X12 29. 13-38 12-17 SO; 33-28 8-12 (re mise op voorstel van rwart). Stand: wit 13 schijven op 25, 27, 28, 32, 37, 38, 40. 41. 42. 45. 47, 48 en 59 Zwart 13 schijven op 1, 2, 3. 12, 13, 18. 17, 18. 19. 28, 24 en 26.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 11