Grootste kraak aller wordt verfilmd Heeft spaargeld dat u voorlopig niet nodig heeft Neemdarteen RPS beleggingsrekening: Meer rente! Computer operator Siemens 4004/150 [F(0)[K[K[E[E-W[FW Tollens-prijs voor A. Koolhaas Besloten sfeer Bernard Haller komt Subsidie voor Mime-projecten Dokterskosten (2) Politieke keuze Ikwil meer weten TiROW/KWARTET WOENSDAG 24 OKTOBER 1973 BINNENLAND T8/K12 ÜT3 Documentaire van Filmacademie ALMELO De Nederlandse Filmacademie te Amsterdam gaat van 29 oktober tot 11 november de grootste kraak aller tijden verfilmen. Deze vond op 15 november 1944 door een twaalftal verzetslieden plaats op het kantoor van de Nederlandse Bank te Almelo. Opbrengst 46.150.000,Helaas liep het op een drama uit. Tip van Trip T. van Deel over Krol men schrijft Kinderdoop (4) Inas (5) INAS (6) Kinderdoop (3) Nestor medische zending Geref. verontrusten (1) Geref. verontrusten (2) Inhouding verpleegden Angola-kommitee Telefonische hulpdienst Betaald antwoord Kruisinga (2) Aardgas (2) Aan het maken van de film, een docu mentaire van circa 20 minuten een nauwgezet wetenschappelijk onderzoek voorafgegaan. Dat gebeurde met name door de historicus <1rs F. S. Hollinger, die ook de regie neefL Er zal -ge streefd worden naar een zo groot mo gelijke authenticueit. Van de mannen, die aan de kraak Jeelnamen, is een gedeelte in Duits'-nd omgekomen. Onder hen was Derk Smoes uit Vrie- zenveen, die de leiding van de missie had. Hij kence de bank op. een prik, omdat hij er gewerkt had. De documentaire is wat men op de Filmacademie noemt een twee-jaars kiasseproject Er spelen dertien leer lingen mee. Verder een klein aantal amateurs, waaronder waarschijnlijk enkele personen, die zelf aan de kraak hebben meegewerkt. Ook zijn er nogal wat figuranten van de partij. Tot de bevolking van Almelo (en Twente) is eert oproep gericht de produktiegroep Cifil Courage aan passende attributen uit de oorlogsjaren te helpenl Zo is onder meer een vrachtauto uit die tijd nodig, waarmee het geld in eerste instantie vervoerd werd. De wagen werd, zoals toen meer voorkwam, met turf gestookt en er stond dan ook een AMSTERDAM De Tollens-prijs voor 1973 is toegekend aan de schrij ver Anton Koolhaas voor diens laatste boek 'Vanwege een tere huid'. De jury was van oordeel 'dat de auteur met zijn bundels dierenverhalen unie ke elementen aan de Nederlandse let terkunde heeft toegevoegd en dat ook zijn toneelwerk een eigen toneel-tech nisch verantwoord karakter vertoont. 'Vanwege een tere huid' vormt een climax in zijn werk als romancier. Het Tollens-fonds werd in 1851 opge richt en reikt sinds 1903 om de vijf jaar de Tollens-prijs, groot duizend gulden, uit aan een Nederlandse au teur. Tot nu toe werden o.a. bekroond Lodewijk van Deyssel, P. C. Boutens, Willem Kloos. Louis Couperus, Ar thur van Schendel, Bertus Aafjcs, Ma ria Dermoüt, Ina Boudier-Bakker en F. C. Terborgh. kachelpijp bovenop. De overval gebeurde op een regenach tige avond na een tip van Trip, de door de Duitsers afgezette president van de Nederlandse Bank, die in de buurt van Zwolle was ondergedoken. Hij riep de ondergrondse, die onder meer geld nodig had voor de stakende spoorwegmensen, op wetend dat' er in Almelo een kapitaal lag opgeslagen. Seyss Inquart had dat zekerheidshalve vanuit Amsterdam tol dichtbij de grens laten transporteren. Alle illega le werkers wisten dat het een hache lijke onderneming was met 70% kans dat men er niet levend uit zou komen maar niemand trok zich te rug. Het gebouw lag schuin tegenover de ortskommandantur. Terwijl de miljoe nen er uit werden gesleept rond om lagen zwaar bewapende verzets lieden trok een groep Grüne Poli zei zingend langs. De commandant vloekte omdat de auto half op de weg. stond, maar een der verzetslieden lichtte de Duitsers bij, zodat ze in het aarde dt nker netjes ora de wagen heen konden. Nog riskanter werd hef toen in plaats van de telefoondraad het draad van de alarminstallatie werd doorgeknipt en deze begon te loeien. Later werden de miljoenen met een kar. getrokken door het paard Piet, naar een boerenerf in Daarle gebracht. Kort daarop liep het fout, diverse arrestaties volgden, het geld kwam weer boven water. Nader hand heeft één van de mannen ge zegd: 'Er moet bepaald geen helden dicht van gemaakt worden; we knepen 'm allemaal geweldig'. Al met al wel een prachtig gegeven voor een documentaire. De film zal voorjaar '74 klaar zijn. Zij wordt waar schijnlijk in eerste instantie in meer besloten sfeer getoond. Misschien ook in een bioscoop in Almelo zelf. En ver der weet men nooit hoe een dubbeltje rolt. Onmiddellijk na de opnamen wordt het oude, statige gebouw van de Nederlandsehe Bank in het kader van een reconstructie van de binnenstad afgebroken. ADVERTENTIE AMSTERDAM Bernard Haller komt, van 5 tot 9 november, vier voorstellingen geven, in Amsterdams de La Mar, Groningens Stadsschouw burg, POC te Eindhoven en Diligentia in Den Haag. Hij heeft een vermaard geworden eenmanshow 'Et Aiors?', zoiets als 'wat dan nog' in het Frans. Samen met een ballon, waar hij tegen aanpraat heeft hij, met veel humor en Wat melancholieke eenzaamheid een programma van conferences, imitaties, mime, goocheltoeren cn muziek. Hij doet alles, behalve zingen. En zo goed, dat hij jarenlang in Parijs stond, Broadway bereikte, en nu toer de door Spanje, Zwitserland, Italië, België, Canada, Marokko. Op deze 'we reldreis' doet hij dus ook eventjes Ne derland aan. DEN HAAG Een bedrag van 100.000,- is door het ministerie van CRM beschikbaar gesteld voor subsi diëring van beroepsmimegroepen die niet via de Vereniging van gezelschap pen op fnimegebied al door het minis terie worden gesubsidieëerd. Het doel van deze subsidiëring is, projecten mogelijk te maken op het gebied van de mime waardoor aan de betekenis van deze kunstvorm in al zijn geledin gen een grotere bekendheid en een nieuwe dimensie kan worden gegeven. Het beschikbare bedrag zal waar schijnlijk niet toereikend zijn om alle aanvragen te honoreren, aldus het mi nisterie van CRM. tmvM Het artikel over de schrijver Gerrit Krol dat deze meek op de kunstpagina van Trouw/Kwartet stond, was ge schreven door T. van Deel Zijn naam was helaas weggevallen. Hoe spaart u nu? Wellicht heeft u een paar duizend gulden ergens op een spaarrekening of boekje staan, waarvoor u 4 a 4'/2 Tente krijgt. De kinderdoop is een uitvinding van mensen. Samaria bekeerde zich en liet zich dopen. Mannen en vrouwen, geen kinderen (hand. 8:-12-13) Het Evange lie van Jezus Christus is niet vol fou ten en verwarring. Integendeel, alles ligt in volmaakte volgorde vast in 'Zijn woord.-De warboel is de schuld van 'de wijsheid' van de mensen (Gal. 1:11-12), Rotterdam II. G. Glasbergen De redactie behoudt zien het reent vuor haar Ier opname in deze rubriek toegezonden me ningsuitingen verkor! weer te geven. BIJ pu- bllfcalle wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen worden ge- *tuurd aan hel secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet. juiMbus #59. Amsterdam. Over de Tnasmeisjes' wordt geschre ven op een wijze die denigrerend is voor de staf van de bejaardenhuizen. Over de bejaardeninrichting waarin ik zelf werd verpleegd kan ik niet an ders zeggen dan dat de betrokken di recties en stad zeer bijzonder deze 'I- nas-meisjes" opvingen en begeildden op een wijze die loffelijk mag worden ge noemd. Zelfs als bejaarde heb ik deze meisjes ervaren zowel in het gezin als in het bejaardentehuis 'als vrolijke meisjes, die zongen als sijsjes' Bussum P. A. Bosman Nu er zoveel kritiek is op gezinnen waar zg. Inasmeisjes hun stagetijd doorbrengen, wil ik een reactie laten horen. In ons gezin had ik onlangs het achtste Inasmeisjd. Als zo'n meis je in het gezin haar stage doet, wor den aan dat gezin ook eisen gesteld. Het meisje moet beschikken over een eigen kamer en als huisgenote opge nomen worden; haar zakgeld is laag. Ga je rekenen dan komt er nog wel wat bij gedeelte reiskosten, sociale Iastenn kost en inwoning. Elk meisje is anders de een is na drie dagen al, de ander na drie weken nog niet inge werkt. Als huisvrouw moet je met ge duld, overleg en verstand leiding ge ven. De meeste meisjes vonden het jammer dat hun stage bij ons om was. Kontakten met haar blijven vaak. Abcoude C. Griffioen Met de heer F. M. Verbeek ben ik het eens, dat voorstanders van de volwas- senendoop met name in de gerefor meerde kerken nog steeds niet royaal erkend worden. Zeker als het gaat om in wezen niet relevante zaken moeten wij, die afwijkende meningen huldi gen desnoods na een gesprek - in volle rechten worden erkend. Zij be roepen zich immers op de bijbel. Met een zovergaand paternalisme is geen mens en ook geen kerk gediend. Zui len wij het als (gereformeerde ker ken) dan nooit op brengen respect te voelen voor andere opvattingen dan de gangbare? Rotterdam X v. d. Berge Volgens de heer J. H. Bade (Tr.-Kw. 16 oktober) wil men iets doen aan de steeds hoger wordende kosten in de gezondheidszorg. Dat is prachtig, maar men maakteen vergissing als men denkt dat te kunnen bereiken door meer overheidsbemoeienis in te voeren. Een eenvoudig rekensommetje leert dat het dan helemaal onbetaal baar wordt. Mijn vraag aan de heer Bade is: zoudl U ons dit eenvoudige sommetje eens voor willen rekenen? Amsterdam Herman Hartkamp, ec. drs. Dr. Walter J. L. Dake de nestor der medische zending. Gezien de goede verhoudingen die de zendingsartsen in Indonesië toen hadden is correctie nuttig. Al voor 1900 waren Bervoets (en echtgenote) in Modjowamo en J. G. Scheurer in M. Java werkzaam in dienst der zending; zij waren, zo men wil, de nestoren. Ik verwacht dat het tweede deel van dr. Dake's werk over de medische zending op Java nog af gemaakt kan worden. Er is te weinig juiste kennis over. Den Haag Dr. M. G. Muller Ik vond de brief van de verontrusten maar een akelige getuigenis en zeker voor de predikanten in de herv kerk. Zij doen met God's hulp zoveel moge lijk is, de eenheid te bevorderen en zo de wil van onze Heiland, na te ko men. Zijn wil is toch dat allen één zijn? Gelukkig zijn er nog veel voor gangers, die met de leden van de kerk nog geloven in een heilige algemene christelijke kerk. (uit de geloofsbelij denis). Epe W. van Dalen-Scheffers Opstellers van de brief van geref. ver ontrusten, als uw geloof u heilig is, vertrouw dan ook op God en help mee bouwen aan het koninkrijk dat Jezus ons heeft beloofd. Daar bereikt u meer mee dan met het advies niet naaf een gezamenlijke dienst met her- t vormden te gaan. Laten de gerefor- Maria (2) meerde verontrusten maar eens goed luisteren naar andere christenen, die een nieuwe weg gaan, dan worden zij misschien ook wakker. Hoorn A. van Kaken. 355 van hun WAQ af moesten staan. Dit is wettelijk neg niet toe laatbaar gebleken, zodat wij nog recht hebben op onze volledige uitkering, zoals in 1967-68 bij de wet is vastge steld. Maar wat wil het geval? Naar buiten is uitgelekt, dat er een groot aantal bewoners van genoemde centra geen raad weet met hun geld, er oolc niets of vrijwel niets mee doet en bij overlijden van de bewoner gaat de fa milie med een aardig kapitaaltje strij ken! Dit is een vaststaand feit. En dit is het nu waar de maatschappij kri tiek op heeft en terecht menen wij. Echter, bij het opeisen van eeii te groot bedrag kostgeld, worden alle be woners over één kam geschoren. Men denkt domweg: men heeft z'n natje en droogje en zo kan het wel. Maar men vergeet, onbekend als men is met een psychiatrisch centrum, dat een be hoorlijk aantal inwoners, voorname lijk van de afdeling psychiatrie, hier van de dupe worden. En hoe! Die we ten wel degelijk met hun geld om te gaan en uit te geven. Kleding, schoei sel, vakantie, een concert e.d. gewron vrije tijdsbesteding, die wij meer no dig hebben dan de mensen in rie maatschappij (immers die gaan gezel lig naar huis). Het is voor ons precies zo duur als voor de andere mensen. Wordt een inhoudingsmaatregel zoals genoemd van kracht, dan werkt men de hospitalisatie in de hand. Wat wij nu beogen, is dit: Met bewoners van psychiatrische centra e.d. een landelij ke aktie te voeren tegen dit plan. De gene die achter een dergelijke aktie staan, kunnen zich met hun reacties richten tot onderstaand adres: Dolder- seweg 164. Den Dolder. Den Dolder Bewoners paviljoen 'Florence* H. van Montfoort, B. Lagcrwey, W. v. d. Burg Naar mijn en veler mening zou den we juist nu in de steeds verdere afglijding naar links' van de ARP, KVP en CHU, als reformatori sche christenen ons te bundelen heb ben, om duidelijk tegenwicht te bie den tegen de vele 'linkse' akties op de politiek in maatschappelijk gebied. Zeer vele AR en CHU-leden en -kie zers. alsook zij die toegedaan zijn het uitgangspunt van o.a. NEV, SGP en GPV, doch in de huidige partijpolitiek zich niet meer thuis gevoelen of ver ontrust zijn over de politiek van de confessionele partijen, deze allen, overtuigd zijnde van een samenbunde ling op basis van schrift en histo rie tot één reformatorische partij. Dat we in samenwerking spoedig ons kunnen bezinnen op hetgeen ons poli tiek te doen staat! Welke prominente politici alsmede verontruste groepe ringen nemen het initiatief? Wagenlngen W. Berghuis Toch is uw 'spaargeld niet geblok- f keerd. Het kan natuurlijk gebeuren I dat u onverhoopt tóch uw spaargeld I nodig hebt, terwijl het niet van j Denkt u daar langer dan 3 maanden.tevoren is opgezegd. 1,2 .of 3 jaar niet aan te komen? Waarom zou u dat spaargeld dan niet op een rekening met een' hoger rentepercentage zetten: de RPS Beleggingsrekening met opzegtermijn! Hoe langer de opzegtermijn hoe hoger dc rente. Kijk en kiest u maar: 5% rente bij een opzegtermijn van 3 maanden. 6% rente bii een opzegtermijn van 1 iaar. 7%rentebii een opzegtermijn van2 jaar. En zelfs 8% rente bii een opzegtermijn van 3 jaar! Gèën nood ;'u kunt er altijd over beschikken. In zb'n geval worden natuurlijk wel kosten in rekening gebracht. Nog meer RPS voordelen. Via een bank-of girorekening kunt u uw.gcld. overmaken op zo'n renterijke beleg- j gingsrekening. Gemakkelijk en snel. j Vooc.stortirigen in contanten' is er altijd wel een postkantoor in de buurt.. - I En 'tenslotte: de Rijksposcspaat- I bank is onze nationale spaarinstelling, I veilig en'vertrouwd Stuur mij de brochure waarin alles staat over de RPS Beleggings rekeningen met opzegtermijn. CF naam: adres: plaats: U kunt deze bon.in een envelop zonder postzegel sturen naar de Rijks postspaarbank in Amsterdam. U kunt de brochure.ook tele fonisch aanvragen. Bel - gratis - 0017. Of haal hem even.in het postkantoor. r t- Verpleegden in psychiatrische centra e.d. zoals ondergetekenden, zullen van het voorjaar gehoord hebben dat, in dien zij langer dan een half jaar ver pleegd waren, zij per 1 juli 1973 Het kruislijden van de Heere-Jezus, is een eenmalige gebeurtenis geweest, zoiets herhaalt zich niet meer. Wie dat wel gelooft begeeft zich tot de fa belen, iets waar de bijbel ons voor waarschuwt Het bloed van Jezus Christus God's Zoon eenmalig gestort op Golgotha's heuveltop is genoeg voor allen die Hem, Heer en Meester laten zijn in hun leven, om van de de tweede dood behouden te worden. Dordrecht Mevr. M. dc Bruin-Thijssen De koloniale oorlog van Portugal wordt voor een belangrijk ieel gefi- nancierd uit de opbrengsten van de. uit dwangarbeid verkregen Angola- koffie-. Wie dus deze koffie ver handelt of koopt, steunt daarmee di rect dc Portugezen bij het onderdruk ken en bevechten van de oorspronke lijke bevolking, die niets anders wil dan in vrede en vrijheid leven in ei gen land. Als gevolg van de door het Angola kommittee gevoerde boycot aktie tegen Albert Heijn heeft dit grootwinkelbedrijf de verkoop van Angola-koffie enkele dagen geleden gestaakt Hiermee is gebleken, hoe zinvol juist deze boycotaktie was. en hoe snel en effectief zij het gewenste resultaat heeft geleid. Een ieder die. Christen of niet, er nog een levend geweten op na houdt, eri op de hoogte is van feiten en achtergronden, zal zich over het succes van het Angola- kommitee verheugen. Het is hartver warmend, dat een aantal Nederlandse hoogleraren en predikanten van naam zich zo positief achter de boycotaktie hebben opgesteld. Ellecom lr. II. Zoete Nog altijd staat op de telefoongids van Rotterdam: 'in sociale en geestelijke nood' nr, 36.22.44. Bijna vanaf het be gin van de T.H.D. was ik meÊewerk- ster, omdat ik meen dat ten diepste alle nood, geestelijke nood is. Door Gods genade hebben wij wezenlijk meer te geven. Zien we dat niet meer of zijn we geestelijk zo arm gewor- den. Of speelt geld hier ook al de overheersende rol? Capelle a.d. IJssel Chlen X van Beek Waarom stelt Betaald Antwoord zich op naast het eenzijdig-gerichte Ango la-comité? De kortgeleden naar de Portugezen overgelopen leider van een der bevrij dingsbewegingen heeft meerdere ver klaringen gepubliceerd over het 'moordsysteem' dat door de vrijheid strijders wordt toegepast Mijns in ziens gaan gerichte politieke motieven schui! achter die zo menslievend aan doende akties. De anti-Angola-koffie aktie en daarmede de Albert Heijn- boycot acht ik- misleidend, Men spreekt eenzijdig van bloedkoffie, mag anderzijds ook niet gesproken worden dat bloed kleeft ian de handen van het? die de bevrijdingsakties steunen? Delft R. 't Hart Als er een-is die recht-, van spreken heeft op het gebied van milieubeleid dan is iiët juist dr. Kruisinga. Hij heeft als staatssecretaris van volksge zondheid en milieuhygiëne zich zeer uitvoerig met het milieubeleid bezig gehouden. En dat heeft resultaten, ge had!! Zeer veel wetsontwerpen op dit gebied heeft, hij zelf 'door de kamer gehaald' of :er een werkzaam aandeel in gehad.; Kreten, slaken op dit gebied is geen kunst, dat gebeurt iedere dag, maar degelijke wetgevende arbeid ver richten is veel moeilijker, maar haalt wel meer uit! De bijdrage van de heer Den Uyl persoonlijk aan de mi lieuhygiëne is tot op heden wel ui terst gering geweest. Hij immers haai de als wethouder van Amsterdam Mo bil Oil naar de hoofdstad. In zijn 'groeinota' als minister van economi sche zaken repte hij met vrijwel geen woord over. een milieubeleid. Vlak daarna begon dr. Kruisinga met z'n 'milieuweek', 't was wel nodig! Heinkenszand H. Eversdljk De kern van mijn ingezonden stuk van. oniangs was, dat er altijd-vol doende'energie en voedsel zal zijn, omdat- 'de schepper" dat heeft beloofd. Vandaar dat ik het onredelijk vtod, de gasprijzen te verhogen en dan nog wel zo fors. Als alle energie zou opra- ken,' hébben we het ook niet meer n> dig. Dit laatste is gewooneen kwestie van 'vertrouwen'- Hardcnbcrg K. Snieder Fokker-VFW produceert de F27 Friendship. de F28 Fellowship en neemt deel in vele internationale civiele, militaire en ruimtevaart- projekten. Automatische informatieverwerking Is hierbij niet meer weg te denker». Onze Siemens 4004/150 is uitgerust met een 256 K.b. kerngehéugen, magneet banden, schijven en data transmissiefaciliteiten. Bij de 'operating' van dit computer-systeem is plaats voor een mede werker, die aan het volgende voldoet: HAVO/MTS-niveau Leeftijd 23 jaar of ouder bereidheid in ploegen- dienst te werken. Hebt u geen ervaring op genoemd vakgebied, dan kunt u toch solliciteren. In dat geval zal door middel van een dagopleiding de nodige kennis opgedaan worden. Voor een-aktieve mede werker met teamgeest, die bereid is zich volledig in te zetten, bestaan goede perspektieven. Sollicitaties kunt u onder nummer 104 sturen aan de afdeling personeelszaken, postbus 7600, Schiphol-Oost

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 12