V.-raad verzoekt Egypte en Israël weer om bestand Generaal negeert minister 1EH De Tijd blijft verschijnen Bonden Staatsbezoek in de regen Congres brengt afzettingsprocedure op gang Geen olie uit Koeweit, KLM landingsverbod ÉsssaÈ. In deze krant salaris 2,5 pet omhoog Stijging van loonkosten tien procent Le Due Tho weigert Nobel vredespr ij s krant op de bres voor een sterke christelijke pers Het Kwartet deze week bij 66 neemt niet zelfstandig deel aan verkiezingen MifI fit, de hele winter door.,. bon Wintersport thuis oefenen HAAL NU DE VOORDELIGE GEZINSVERPAKKING Buitenland WOENSDAG 24 OKTOBER 1973 71ste jaargang no. 137 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR NEDERLAND Westblaak 9-11, Rotterdam Postbus 948 Tel. 115588 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 10.58 per maand, per kwartaal 31.35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur ties1000 gram WASHINGTON*President Xixón beeft /gisteren gecapituleerd éif' èrmeeiïige- stemd zijn Watergate-geluidsbanden over te dragen aan 'een federale rechter. Hiermee voorkomt de Amerikaanse president dat iiij door die rechter veroordeeld zal worden wegens minachting van de- rechtbank. Opklaringen Van onze verslaggevers AMSTERDAM/DEN HAAG 'Het Nederlandse standpunt inza ke het Midden Oosten is niet pro- Israël, maar pro-vrede', zo heeft een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken gis teravond gezegd. Dit is een reactie op het stopzet ten van de olieuitvoer naar Ne derland door Koeweit en het ver bod voor de KLM nog op de Jor daanse hoofdstad Amman te vlie gen. I -7- met natuurlijke vitaminen A+D Binnenland Kerk Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De cao-lonen moe- ten volgend jaar tweeëneenhalf procent opgetrokken worden. De drie vakcentrales hebben deze eis gisteren op tafel gelegd tijdens het overleg in de Stichting van de Arbeid over de afsluiting van het Centraal Akkoord 1974. 4 'Ellen, dit is je laatste kans' Sport Sa jij nu jodelen 1.1 De Rotterdammer vooraanstaande prof. christelijke dagbladen „Stantvasticb is ghcbleven mijn hert in teghersspoet!" NEW YORK (UPI, Reuter, AP) Dc Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren een nieuwe gezamenlijke lArneri- kaans-Russisclie resolutie aangenomen, waarin opgeroepen wordt tot een staakt-liot-vuren in liet Midden-Oosten, tot terugkeer naar de posities van maandag en tot het zenden van VNwaaiierners om toe te zien op liandliaiving van liet bestand. Veertien van de 15 leden, stemden voor dc resolutie. China nam niet aan de stemming deel, nadat het de raad eraan herinnerd had dat het veto-recht heeft. De V raad was in spoedzitting bijeen gekomen op verzoek van Egypte, dat Israël verantwoordelijk stelde voor de hervatting van de vijandelijkheden, nauwelijks 18 uur nadat het bestand van kracht was geworden. Dc zitting moest enige tijd uitgesteld worden om Rusland en Amerika de APELDOORN De territoriaal bevel hebber oost, gencraal-majoor L. A. D. Kranenburg, heeft zijn ondercomman danten in een brief meegedeeld, dat hij ook na liet onderhoud met minister Vredeling (op 9 okt.) 'zijn zienswijze' onverkort handhaaft. Hij kan 'helaas' niet voldoen aan de wens van de mi nister, om de militaire kanalen niet te gebruiken voor het uiten van zijn op vattingen over het defensie-apparaat. De generaal heeft zijn ondercomman- dantcn tevens meegedeeld, dat hij 'na lang beraad evenmin kan voldoen aan het schriftelijk verzoek van de minis ter, gezien de gronden waarop het be rust'. De generaal heeft zijn beslissing me de genomen naar aanleiding van de zoals hij zegt 'in hun onjuistheden op vallend met eikaar overeenstemmende radio- en persberichten'. (ADVERTENTIE) |!32S kans te geven het eens te worden over een nieuwe resolutie. Rusland had een tekst opgesteld waarin Israël geheel alleen verantwoordelijk werd gesteld voor de hervatting van de strijd, die gisteravond nog in alle hevigheid woedde. In de gezamenlijke resolutie wordt niet over schuld gesproken. Toen de Russische afgevaardigde voorstelde zonder debat over de resolutie te stem men, ontstond een felle woordenwisse ling met de Chinese afgevaardigde, die zei dat de supermogendheden hun wil aan de V-raad willen opleggen. De ver gadering moest tien minuten geschorst worden voordat aan de stemming kon worden begonnen. AMSTERDAM Het VNU-concern (Verenigde Nederlandse Uitgeversbe drijven) heeft ondanks ernstige be zorgdheid over de financiële toekomst van het dagxlad De Tijd - besloten de exploitatie van De Tijd 'voor shands' voort te zetten. Dit heeft de voorzitter van de raad van bestuur van VNU aan de ondernemingsraad van De Tijd meegedeeld. De VNU heeft geen gebruik gemaakt van een aanbod van de regering tot het geven van een renteloze lening uit het bedrijfsfonds voor de pers. Het VNU-concern heeft besloten dat. De Tijd niet met ingang van 1 janua ri zal worden vervaardigd in bet tech nisch bedrijf van de VNU jn Best (NB). 'Dit zou in de huidige sociaal- organisatorigche.. situatieonaanvaard- baar; zijn', aldus ,de .raad.vaq. bestuur. Het dttftffiahdélC'^thïf 'de NDU over verlening' van het lopende zet* en drukcontraet in het technisch bedrijf van het Algemeen Handelsblad in Amsterdam, dat sinds 1 mei 1972 De Tijd vervaardigd. De NDU heeft zich daartoe bereid verklaard. De Italiaanse president Leone en zijn vrouw zijn gisteren hun driedaags staatsbezoek aan ons land in de stro mende regen begonnen. In open calè ches reden zij, vergezeld door konin gin Juliana, prins Bernhard, prinses Beatrix en prins Claus, van het Am sterdamse centraal station naar het palcis op dc Dam. Onder grote br langstelling legden de Italiaanse president en zijn vrouw een krans bij het nationaal monument. Hier bevond zich ook een groep Itali anen uit Sardinië, die met op horden geschreven leuzen demonstreerden te gen dc sociale toestanden op hun el- land. Zij slaagden er echter niet in de demonstratieborden onder ogen van de president te hrengen. Nog voor de ze de Dam op liep, namen recher cheurs de borden tn beslag, Cp de foto de calèche met de presi dent, konlngle Juliana cn prinses Be atrix. Nixon geeft rechter toch Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen. Tot matig afnemende wind, krimpend van noordwest naar zuidwest. Maxi mum temperaturen rond 12 gra den. MORGEN EN OVERMORGEN: Rustig en overwegend droog weer. Weinig verandering ln temperatuur. Morgen zon op: 07.22 zon onder: 17.26 maan op: 06.49 maan onder: 16.38 Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM D'66 zal in Rotter dam ia 1974 niet zelfstandig deelne men aan de geméenteraadsverkiezin- gen. Op een ledenvergadering werd gisteravond een motie aangenomen, waarin staat dat zelfstandige deelname aan de verkiezingen in 1974 niet haal baar is. De fractie herzag haar oor- sproofcelijke motie, waarin als motive- i ring van dit besuit de verkiezingsuit- i sag van de Zaanstreek werd genoemd. Het dichtdraaien van de oliekraan door Koeweit kan aanmerkelijk grote re gevolgen hebben voor Nederland dan het stopzetten van de olie-export door Algerije. Het aandeei van Koe weit in de Nederlandse olie-import bedraagt 20 procent, dat van Algerije slechts 3,5 procent. Zie verder dc financleel-economische pagina. Ook daar meer bijzonderheden over dc Arabische olie-boycot. Nixons capitulatie beëindigde een dag vol dramatische ontwikkelingen: De Republikeinse en Democrat!- Een eenzame president Nixon bij het Witte Huis, waar de stilte de laatste' dagen wordt verstoord door het getoe ter van automobilisten. Bij het Witte Huis staat namelijk een bord: 'Toeter als u voor aftreden bent'. Toen Nixon zich bulten zijn ambtswoning begaf, werd hij opgevangen door mensen, die duidelijk lieten blijken dat zij aanwezigheid ln het Witte Huis niet langer is gewenst. Later week de pre sident onverwacht uit naar Camp Da vid, buiten Washington. (ADVERTENTIE) Halltraii helpt sche fracties van hét Huis van Afge vaardigden gaven de juridische com missie opdracht de afzettingsprocedu re tegen Nixon op gang te brengen. De ontslagen minister van justitie Elliot Richardson werd ovationeel toe- geklapt en -gejuicht door -ijn voorma lige ambtenaren, toen hij een perscon ferentie belegde. De senaatscommissie van Sam Er- vin verklaarde dat er geen enkel com promis is- gesloten met Nixon betref- lende een samenvatting van do ge luidsbanden. De omroep ABC -meldde dat de ontslagen Watergate-aankiager Cox corruptie van Nixon op het spoor was, toen hij ontslagen werd. Het be wijsmateriaal kon in veiligheid wor den gesteld, voordat Cox' kantoor werd verzegeld. De meest dramatische ontwikkeling was evenwel het onverwachte besluit van Nixon zijn geheime Watergale-ge- luidsbanden over te dragen aan de fe derale rechter. John Sirica, zoals hem op 29 augustus was bevolen. Nixons advocaat Charles Wright vertelde de rechter dat Nixon tot maandag niet van plan was geweest de banden vrij te geven, maar dat hij van gedachten was veranderd. 'Er zouden mensen ge weest zijn, die zouden zeggen dat de president de wet niet eerbiedigt', zei de advocaat, 'maar deze president overtreedt de wet niet'. Rechter Sirica antwoordde dat hij 'erg biij' was. Nixon zal vannacht 2 uur (onze tijd) voor de tv zijn besluit toelichten. Er was reeds bericht dat Sirica 'ver stoord' was over de gebeurtenis :n van het afgelopen weken en dat hij Pijnstillers onnodig duur... 5 Lozen chemisch afval5 Regionale luchtvaart 7 Rel bij Franse omroep 9 Hoe betrouwbaar is Nixons Forti? 9 Indonesiërs op synode 2 reeds de procedure bestudeerde, vol gens welke hij Nixton kan veroordelen wegens minachting van 't hof. De rech ter had Nixon. hiervoor naar de ge vangenis kunnen sturen, hoewei juri dische deskundigen betwijfelden of een dergelijk bevel kon worden uitge voerd. Maar gisteren capituleerde Nixon en maakte hij bekend dat hij de geluidsbanden af zou geven, zodat de rechter ze kan afluisteren. In zijn vonnis van augustus zei rech ter Sirica dat hij de banden zcu af luisteren om te beslissen of ze gege vens bevatte, waarop mensen in de af faire-Watergate konden worden ver volgd. Ervins senaatscommissie en de ontslagen Watergate-aankiager Archi bald Cox hadden om uitlevering van de banden verzocht. Op de vraag van Sirica wanneer hij de geluidsbanden en andere, documenten kón verwach ten," antwoordde Nixons advocaat: 'Zo spoedig mogelijk, binnen een paar da gen. Oorspronkelijk had Nixon aangeboden een samenvatting van de banden op te stellen, die gecontroleerd zou worden door de 77-jarige senator Stennis. 'We hadden gehoopt, dat deze oplossing de constitutionele crisis zou beëindigen', zei advocaat Wright. 'Maar de gebeurtenissen van het week einde maakten het waarschijnlijk dat dat niet zou gebeuren'. TELEGRAMMEN De 'gebeurtenissen' waaraan Wright herinnerde was een storm van veront waardiging over de ontslagen van de onafhankelijke Watergate-aankiager Cqx, minister van justitie Richardson en diens onderminister Ruchelhaus, nadat Cox zich had verzet tegen het aangeboden compromis, dat Nixon nu Voor vervolg zie pag. 9, kolom 7 Deze twee en een half procent zal voor de helft in centen en voor de an dere helft in procenten moeten wor den uitgekeerd. De prijscompensatie die hier nog bovenop komt zai mini maal 160 gulden per procent prijsstij ging moeten bedragen. Dit betekent een hogere compensatie voor de sala- risgroepen beneden de 36.000 gulden per jaar. Om de financiering hiervan mogelijk te maken zullen de inko mensgroepen boven de 35.000 gulden minder prijscompensatie ontvangeu, Over een maximum in de compensatie is door de vakcentrales niet; gespro ken. De vakcentrales zijn er bij het stè'leh van deze voorwaarden vanuit gegaan dat de prijsstijging volgend jaar niet meer dan 5.5 procent zal bedragen. Rekening houdend met een overloop van dit jaar en een verzwaring van de belasting- en sociale premiedruk zal de loonkostenstijging volgend jaar cir ca 10.1 procent bedragen, Reëel zal de gemiddelde werknemer er volgend jaar zo'n 2.7 procent beter op worden. Hier is wel bij inbegrepen circa 1 procent incidentele loonstijging'(pro moties, toeslagen e,d.). Dat deze 2.7 procent iets hoger uitkomt dan de looneis van 2,5 procent (de initiële loonstijging), komt omdat de prijsstij gingen volgend jaar 'naar verwacht' wordt lager zullen zijn, De heer JL.'de .Booi)r vice-v6or?ltter j céntralèS'Zjch mét/het stellen van de- dtlidelijk beperkingen ze voorwaa hebben moeten opleggen. Zij waren- hiertoe bereid omdat de regering het urgentieprogramma van de vakcentra les grotendeels heeft gehonoreerd. 'Het regeringsbeleid vormt, ook na de algemene beschouwingen die inmid dels in de Tweede Kamer zijn gehou den, voor ons geen belemmering om tot de afsluiting van een Centraal Ak koord te komen', aldus de heer De Boon. Voor vervolg zie pag. 5, kolom 1 HANOI (AFP) ïïe Noordvietnamcse politicus Le Due Tho, aan wie samen met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger de Nobel prijs voor de vrede is toegekend, wil de prijs niet in ontvangst nemen. Hij zegt de prijs onmogelijk te kunnen aanvaarden gezien de 'heersende situatie in Zuid- Vletnam, ln stand gehouden door het bewind van Saigon en door de Verenigde Staten'. Le Due Tho heeft zijn weigering in een brief ter kennis gebracht van de voor zitter van de Noorse parlementscommissie die de Nobelprijs toekent. Deze heeft de brief nog niet ontvangen. In zijn brief laat Tho de mogelijkheid open dat hij aanvaarding van de prijs opnieuw in overweging zal nemen wanneer er werkelijk vrede zal zijn in Zuld-Vietnam. UW overtuiging een krant die gezien is en gezien noieer ais nieuwe abonnee naar inhoud' en mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerft en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een kront ook voor uw buurman. Zet hem van Jaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Naam: Adres-, Adres: Plaats CSKA profileert van succes kwartaal. Kerk in üe wereld X te uwe boeken Men schrijft ons Radio cn tv Strips, feuilleton Puzzel Ommen tuar Dein bij cn verder Weer V.'« vciibch»j> ci» techniek Fuiiuheiicrich-cii 2 2 7 7 s 14 Setaalt per: TI maand; nïeuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen De gratis Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen D pletine schaaltje (flessen onderzetter) G hendige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: De Rotterdammer, antwoordnr. 364 Rotterdam

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1