Eisen van vakcentrales Minder tarwe in veevoeder Drie jaar voor rit met agent op de motorkap St Nieuwe appel (Karmijn): voorlopig mondjesmaat Pijnstillers zijn vaak onnodig duur Dé moeilijkheid bij uitvoeren regeringsvoorstel wordt de controle NAVO werkt aan compromis over Afcent Prinses Anne met Mark n ons land Homoseksualiteit geen grond voor afkeuring dienst TH biedt Chileen gastdocentschap Motorrijders van politie gaan gas terug nemen i Kerken helpen I in het Midden-Oosten Voor smokkel van mensen uit DDR ƒ58.000 betaald Wiegel: VVD moet de ARP in'trechte spoor terugbrengen Bouwplan NOS voor 93 miljoen 'Kenmerk' oyer kiezen in Portugal Samenvatting van cup-wedstrijden T&öUW/KWARTET WOENSDAG 24 OKTOBER 1973 BINNENLAND T3/KS Vitaal, dynamisch, internationaal! Peter Stuyvesant- rijke geurigetabak en... het Miracle Filter Peter Stuyvesanl^U geniet zoveel meer! Op Schiphol kwamen gistermid dag prinses Anne van Engeland en haar verloofde Mark Philips aan. Het verloofde paar zal de ko mende dagen in ons land mee doen aan ruiterwedstrijden in Boekelo. Ter begroeting was de Britse ambassadeur Barnes op de luchthaven aanwezig. Loongrens ■oo-e- Jongsie der wereldmerken. Cox maal Jonathanfris-zure smaak Van een verslaggever DEN HAAG Karmijn de sonnaville kan, als de consument er van gediend is, over een jaar of drie, vier, in fikse hoeveelheden op de Nederlandse markt komen. Voorlopig zal hij nog maar mondjes maat worden aangeboden, vooral in Amsterdam, Utrecht en Goes, Gelijkwaardige vervangers veel goedkoper Van een verslaggever DEN HAAG De hoofdpijn verdrijven is vaak nodeloos duur. Voor- verscheidene merken pijnstillers bestaan minder bekende, maar ge heel gelijkwaardige en veel goedkopere vervangers. Dit heeft het Konstumenten Kontact na een prijsvergelijkend onderzoek bekendge maakt. g Allerwege rijst de vraaghoe kunnen wij iets doen - voor het Midden-Oosten, waar het oorlogsgeweld 3 opnieuw voor velen een diep menselijk leed met i zich brengt? Het is duidelijk dat in die situatie hel pende handen nodig zijn, die willen helen, herstel len en verzoenen. Voor hen, dié uit evangelische bewogenheid een bijdrage willen geven - bestemd voor hulp aan joden en arabieren - stellen de hulp- organisaties van de nederlandse kerken en de Wilde Ganzen gaarne hun gironummer open. Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde j Kerken, GIRONUMMER 2211, Utrecht. Katholieke Stichting 'Mensen in Nood', GIRONUMMER 1111222» 's- Hertogenbosch. u Generale Diakonale Raad, sectie internationale hulpverlening van de Nederlandse Hervormde Kerk, GIRONUMMER 8685» Utrecht. Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluch telingen, GIRONUMMER 5261» Utrecht, Wilde Ganzen, GIRONUMMER 40000» Hilversum. Minister Vorrink Kamer eens n et oudercommissies Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer en de minister van onderwijs zijn het gisteren eens geworden over het artikel in de lager onderwijs-wet over de oudercommissies. Bepaald wordt, dat het bestuur van de Bijzondere scholen de ouders van de leerlingen in de gelegenheid moet stellen een ondercommis sie aan de school te verbinden. [ADVERTENTIE) Deze commissie moet het bestuur dus gevraagd of uit eigen beweging van advies dienen over de verschiliende schoolzaken. De oudercommissie, al dus het amendement van de confessio nele partijen, dat in nauw overleg met de verschillende onderwijsorga nisaties is opgesteld, bestaat tenmin ste voor tweederde deel uit ouders, al dus de voorgestelde bepaling m de wet. Het is mogelijk voor een kleuter school en een daarbij behorende lage re school samen één oudercommissie in te stellen. De confessionele fracties werden het met de minister ook eens over de re- geiing van bet vervoer van leerlingen van BLO-scholen. Volgens het amen dement van KVP-, ARP en CHU is een vergoeding van 100 procent van de kosten aan de ouders verplicht voor leerlingen van scholen voor kin deren met leer- en opvoedingsmoei lijkheden; voor debiele kinderen of zeer moeilijk opvoedbare kinderen. Voor leerlingen boven een bepaalde leeftijd (de minister kan deze grens bepalen) is geen volledige vergoeding voorgeschreven. Het Tweede Kamerlid Van Leijen- horst (CHU) heeft de ministers van onderwijs en van binnenlandse zaken rvs.. «rast Vervolg van pagina 1 Het valt op dat de vakcentrales wet bun looneis een half procent boven de door het Centraal Planbureau in de macro-economische verkenning ge wenste percentage van twee zijn gaan zitten. Volgens de heer De Boon zijn deze cijfers van het planbureau echter al weer achterhaald. Be optrekking met een half procent hebben de vak centrales gebaseerd op de nieuwste gegevens van het planbureau. Ai met al zijn we met een loonkostenstijging van 10.1 procent redelijk bij het uit gangspunt van de regering, nl. een stijging van maximaal tien procent gebieven, aldus de heer-De Boon. Ook de stelling in het rapport van deskun digen van de Sociaal Economische Raad dat de looneisen beneden de twee procent zouden moeter, blijven verwierp de heer Se Boon met dezelf de argumenten. Bovendien is in het rapport rekening gehouden met een tegenvaller van de sociale premies van circa 500 miljoen gulden, wat la ter niet juist bleek te zijn, aldus de heer De Boon. Tenslotte valt het op dat de vakcen trales de loongrens waarbovne de prij- scompenfatie moet worden afgeremd nebben gesteld op 35.000 gulden. De industriebonden hanteerden dit voor jaar eeen grens van 28.000 gulden. Bo vendien eisten zij een maximum in de prijscompensatie. De heer De Boon zei echter dat de vakcentrales bij de vaststelling van deze grens aansluiting nebben gezocht bij de premiegrens, die dit jaar op 32.500 gutden ligt. Vol gend jaar zal die ongeveer op 35.000 gulden komen te liggen. Volgens de heer De Boon komen de inkomens groepen die net beneden de premie- grens zitten 'er in het algemeen niet het gunstigst af'. Vandaar dat aanslui ting is gezocht bij deze grens. Hoe en w welke mate er moet worden afge remd zal tijdens de cao-onderhande- «ngen moeten worden vastgesteld. Üe werkgevers zullen naar verwacht wordt vrijdag reageren op de voorstel len van de vakbeweging. Dan komt opnieuw de commissie Bavinck bijeen, een werkgroep van de Stichting van oe Arbeid, die intern de mogelijkhe den van het Centraal Akkoord onder zoekt. j®N HAAG Homofielen zullen wet langer uitsluitend op grond van d® homoseksualiteit worden afge- wurd voor militaire dienst De lijst van zieten en gebreken die bij het mi* jhair keuringsreglement behoort zal jjj deze zin worden gewijzigd. De mi nisters van defensie en justitie heb- oen hiertoe besloten op aandrang van w PvdA-Kamerleden Voogd en Roe lof Deze meenden dat afkeuring uitsluitend op grond van homoseksua- "*Jt als discriminatie ervaren Worden. BRUSSEL Vanwege de dreigende graantekorten wil de EEG bereiken dat er minder tarwe terecht komt in veevoeder en dat méér tarwe wordt bestemd voor menselijke consumptie. Het is de bedoeling dat gerst tarwe voor veevoeder gaat vervangen. De Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de Gemeenschap, wil dit be reiken door de denatureringspremie voor zachte tarwe aanzienlijk te ver iaën, van 11,79 rekeneenheden (RE) op 7 RE per ton te brengen. Deze ver laging van de premie van 40,55 gul den per ton tot 24.08 gulden per ton betekent voor Nederland, waar rela tief veel zachte tarwe wordt gedenatu reerd, een fikse strop. De gehele oogst van zachte tarwe in de EEG be draagt jaarlijks 40 miljoen ton. Bijna een vierde daarvan wordt gedenatu reerd, d.w.z. zodanig bewerkt dat het in veevoeder terechtkomt. He besluit van de Europese Commissie geldt voor de maand november. In decem ber zal een premie gelden van 24,83 per ton, in januari van 25,59, in fe bruari van 26,35, in maart van 27,10, in april van 27,86 en In mei, juni, en juli van volgend jaar van 28,62 per ton. EINDHOVEN De technische hoge school in Eindhoven heeft de Chileen se professor Enrique Kirberg een gastdocentschap verlichtingstechniek aangeboden. Prof. Kirberg bevindt zich op het ogenblik in Chili in ge vangenschap. Hij was verbonden aan de universiteit van Santiago de Chile. Bij de uitnodiging werkt de TH sa men met het Chili comité Nederland en het Nederlands universitair asiel- fmds. vragen gesteld over het besluit van B. en W. van Groningen om geen subsi die meer te geven voor het godsdien stonderwijs aan openbare scholen. Volgende week maandag zal de ge meenteraad van Groningen over dit voorstel beslissen. De 51 hoofden van de openbare scholen zijn fel tegen het voorstel van B. en'W. Het dagelijks bestuur van Groningen wil dat in plaats van het vak godsdienstonder wijs het vak cultuurgeschiedenis op de Groningse scholen wordt gegeven. De heer Van Leijenhorst vraagt nu aan de ministers of zij hun invloed willen aanwenden om het vak gods dienstonderwijs op de scholen veilig te steilen. die met in achtneming ui teraard van de gemeentelijke autono mie. Het CH-Kamerlid vraagt verder of het besluit van B. en W. van Groningen wel klopt met de lager onderwijswet, waarin wordt bepaald: 'Het schoolon derwijs wordt onder het aanleeren van gepaste en nuttige kundigheden dienstbaar gemaakt aan de ontwikke ling van de verstandelijke vermogens der kinderen, aan hunne lichamelijke oefening en aan hunne opleiding tot alle christelijke en maatschappelijke deugden'. AMSTERDAM De 21-jarige mon teur R.Y., die op 2 mei ©en wilde rit in can gestolen auto uitvoerde met de in burger geklede motoragent Gijs de Vries op de motorkaip, is door de rechtbank in Amsterdam veroordeeld tot drie jaar met aftrek. De rechtbank achtte hem schuldig aan poging tot zware mishand ding. De officier van justitie had vijf jaar gebist wegens poging tot doodslag. De hoofdagent walde op 2 mei de pa pieren van de auto controleren en was op de motorkap gesprongen, toen de verdachte onverwacht wegreed. Van het Spui volgde een wild© rit over het Robin en de Doelenstraat, waarbij de agent rich krampachtig aan de ruu te wissers moest vastklem men om niet van de wagen te worden geslingerd. Op de KI wen iersburgwal remde de verdachte hard, waardoor de agent van de motorkap rolde. De monteur vluchtte met zijn mede-inzit tende, de 23-jarige E.Z. de straat In, maar werd geraakt door een kogel, die de agent hem nazond. Hij werd daardoor tevensgevaarlijk gewend, maar is nu helemaal genezen. Z. is vorige maand tot zes maanden met aftrek veroordeeld. Hij had de bestuurder namelijk aangemaand om weg te rijden en ter zitting bleek, dat hij daartoe wel een reden had: Z. was m het bezit van een vals paspoort en werd door de Israëlische politie ge zocht. m als veredelaar heeft gewerkt bij het instituut voor veredeling van tuin- bouwgewassen in Wageningen en daarna een eigen fruitteeltbedrijf is begonnen in Winssen aan de Waal bij Nijmegen. Hij verkreeg het ras al in 1949, maar het duurde lang voordat er een commerciële produk- tie van enige omvang mogelijk is. De enige teler die een enigszins be hoorlijke hoeveelheid Karmijn aan de markt kan brengen is tot nu toe de heer C. Liesse uit Dronten, Vorig jaar kon hij achttien ton leveren, dit jaar 80 tot 100 ton. De heer Liesse krijgt nu van het ministerie Karmijn de Sonnaville is een nieuw appelras, ontstaan uit een kruising van Cox's oranje pippin en jona than. Signalement: basiskleur geel, maar voor een tot drie kwart kan hij vrij helder rood 2ijn, en iets ge streept De schil heeft net als de goudreinet wat verruwing. Vrucht vlees stevig, smaak fris-zuur met cox-aroma. De nieuwe appel lijkt volgens som migen meer op een mengsel van Cox en Goudreinet maar de werke lijke herkomst is Cox maal Jona than. Het ras werd gewonnen door ir. P. de Sonnaville, die jarenlang van landbouw financiële medewer king voor een markttoets. Een deel van de appels zal via een grossier m Amsterdam, een ander deel via de veiling in Utrecht wor den aangeboden om daar de reacties van de handel te peilen. Kwekers van fruitbomen tonen volgens het proefstation al goede belangstelling. Deskundigen zijn blij met de kar mijn de sonnaville. omdat een rode Nederlandse appel pijnlijk gemist werd na het verdwijnen van de Jo nathan (wel rood maar geen smaak, wordt door het proefstation pos- thuum geoordeeld) en van de 'ste- appel'. De smaak bevalt de consu ment, weet het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen al te vertel len. Karmijn is een winterappel: de beste pluktijd is de tweede helft van september, de goede verbruiksperio- de valt van december tot en met fe bruari. Van een verslaggever DRIEBERGEN De motorrijders van de zogenaamde snelle surveillan cedienst der Rijkspolitie zeilen" gas moeten terugnemen. Nu gebleken is. dat hun hebreu niet voldoen'aan de nieuwe veiligheidseisen acht de korps leiding bet onverantwoord langer met hoge snelheden te rijden. Vandaag gaan specialisten van rijks- en gemeentepolitie en deskundigen van TNO pralen over een nieuwe helm, die beter tegen een stootje kan. Wanneer geen fabrikaat kan worden gevonden, da»' een nieuwe, steviger, helm kan maken, zullen politie en TNO zelf een model ontwerpen. ADVERTENTIE Volgens een publikatie in 'Koop kracht' verdient de farmaceutische in- Van onze correspondent ARNHEM De 54-jarige biandkast- fabrikant Piet Coldewijn uit 'sHeer- enberg In de Gelderse Achterhoek heeft 58.000 gulden neergeteld om een bevriend echtpaar uit Oost-Duitsland naar Nederland te laten smokkelen. Een Zwitserse mensensmokkeïorgam- satie haalde vorige week de 36-iarige Dieter en zijn 29-jarige vrouw Elke midden in de nacht uit Leipzig. Ze lieten alles achter: hun. huis, hun au to, en hun caravan. In een paar plas tic tassen kon het hoogstnoodzakelijke meegenomen worden. De brandkastfabnkant, overal in Eu ropa bekend om zijn verzamelwoede van treintjes, schakelde in Ztirich een smokkelorganisatie in, die het echt paar uit bed trommelde met het wachtwoord 'zevenassige locomotief'. Het echtpaar zoekt nu werk vlak over de Duitse grens. Ze willen in Neder land asiel vragen. Coldewijn wil zelf niets zeggen over het avontuur. 'Ik heb veel vrienden achter het ijzeren gordijn. Ik zou er misschien nog wel meer kunnen ha len'. dustrie goed geld aan de onwetend heid van de lijdende klant Uit het onderzoek blijkt dat sommige pijnstil lers acht maal zo duur zijn als ande re, terwijT de produkten alleen in hun bijverschijnselen kunnen verschillen. Het blad noemt enkele voorbeelden van goedkopere vervangers voor duur dere pijnstillers. Voor twintig tablet ten Hedex moet 3,17 worden neerge teld, en voor twintig Panadol-tabiet- ten ƒ3,05. Wie bij de apotheek naar Paracetamol vraagt, krijgt echter pre cies deselfde pijnstiller. Voor twintig tabletten Paracetamol behoeft slechts ƒ0,90 te worden betaald, meer dan drie keer zo weinig die voor een mer- kloze pijnstiller die in geen enkel op zicht verschilt van de twee bekende merken. Ook aspitine van Bayer heeft een volstrekt identieke vervanger: Aeetosal. Ook hier is alleen sprake van verschil in prijs: aspirine kost in een doosje van twintig stuks 1,50 en Aeetosal in dezelfde hoeveelheid maar ƒ0.45. Allcende medewerkers van zieken fondsen (artsen en apotheken) wor den door de Arnhemse prijzer-voor- lichting over deze prijsverschillen in gelicht. Deze medewerkers krijgen terecht, aldus Koopkracht het ad vies hun patiënten goedkopere ver vangers voor te schrijven. 'Maar de consument die niet voor elke pijn naar de dokter gaat, mag niet weten wat op farmaceutisch gebied goed en goedkoop voor hem is' 'Lozen van chemisch afval aan banden Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Twee factoren zullen de eerstkomende jaren de uitvoering van de wet op chemische afvalstoffen en afgewerkte olie bemoeilijken: het vinden en aan stellen van genoeg deskundigen voor een effectieve controle op de naleving van de wet en de onzekerheid over liet preventieve effect van de straffen die aan onderne mers worden opgelegd die de wet ontduiken. Dit zei minister Vorrink gisteren bij de presentatie van het wetsontwerp dat het ongecontroleerd lozen van deze stoffen aan banden wil leggen. kan Voornaamste punten uit het ontwerp zijn dat alleen bedrij ven dié een vergunning heb ben deze afvalprodukten mo gen verwijderen. Die bedrij ven, zowel als de producenten van de afvalstoffen, moeten daarvan melding doen bij de overheid. Bovendien zal in principe het storten op de bo dem of onder de grond wor den verboden, tenzij de minis ter daarvoor een ontheffing heeft gegeven. In de eerste jaren zullen voor al de grote bedrijven de mees te afval lozen worden gecon troleerd. Later zal de controle worden 'uitgebouwd' tot de kleinere ondernemingen. Over tredingen van de wet zullen worden aangepakt via de wet op de economische delicten. De zwaarste straf die op grond van deze wet kan worden ge geven is bedrijfssluiting. De minister hoopt dat het arse naal van straffen dat via deze wet kan worden opgelegd, sa men met het maatschappelijk bewustzijn er voor borg zullen staan dat de nieuwe wet wordt nageleefd. Maar of dit zal lukken moet nog in de praktijk blijken, voegde zij er aan toe. Het is de bedoeling dat parti culiere bedrijven de afvalstof fen zullen verwijderen, zoals nu al gebeurt bij de N.V. Af valverwerking Rijnmond in het Botlekgebied, de N.V. CINDU in Amsterdam en de verbrandingsschepen die op zee opereren. Pas als het particulier initia tief op dit punt te kort schiet, overweegt de overheid zelf dit soort bedrijven in het leven te roepen. Ook bij deze wet geldt dat de vervuiler betaalt, en wel via heffingen die de bedrijven, die zich van de afvalstoffen ontdoen, worden opgelegd. De zen kunnen dit op hun beurt verhalen op de toeleveringson dernemingen van het afval. Deze wet, die bij het aantre den van de nieuwe regering al bij de Raad van State klaar lag, is een kaderwet. De bepa lingen zullen nader worden uitgewerkt in algemene maat regelen van bestuur. De mate rie is zo aan veranderingen onderhevig, dat het volgens de minister te veel tijd zou gaan kosten wanneer door wijzigin gen in de bepalingen het hele parlement zich daarover op nieuw zou moeten uitspreken, zoals voor wetswijziging nodig is. BRUNSSUM In kringen van de NAVO in Brusisel wordt momenteel koortsachtig gewerkt aan ©en compro misvoorstel inzake de verhuizing van het Afcent hoofdkwartier NAVO van BBrunssum naar Ramstein isn West- Duitslamd. Volgens -woordvoerders van Afcent houdt dit compromis in. dat 3 tot 500 werknemers im Zuid-Ldmburg zullen blijven. De overigen (2.500 man) zuilen naar West-Duitsland -wor den overgeplaatst. De in Bmnssutn overblijvende mensen zullen behoren tot de radiocentraie en de bewakuvgs- dienst, die dan geconcentreerd wor den in het huidige hoofdkwartier in Brunssum. Tegen het compromisvoor stel bestaan van Engelse en Neder landse zijde bezwaren. Deze richten zich vooral tegen het feit dat voor het zesvoud waren bedoeld ten koste van enkele tientallen miljoenen gulden. Van Limburgse zijde wordt het voor stel een 'schijnoplossing gjenoerad, die het ontslag zal betekenen voor en kele henderden burgers. Maandag 5 november zal het Limburgde college van G.S. tijdens een bezoek aan mi is» ter Lubbers economische zaken) ea„- minister Vnedeling (defensie) pleiten voor het behoud van de totale Afcent. Vertrek betekent, aldus G.S. een ver lies i«n koopkracht in Zuid-Limburg van 70 miljoen gulden en bet ositsfag van 880 burgers, die nu- werkzaam zijn bij Afcent en bedrijven die traste werkzaamheden voor Afcent verrich ten. t 1 Van een verslaggever r DRACHTEN 'Ik zet mij niet af te gen de ARP-maar tegen de koers die de huidige leiding van de ARP volgt Het is nu nog onze taak de ARP in het rechtse spoor te brengen. Voor hen die het niet meer zien is- de WD hun tehuis'. Dit heeft WD-fracüe- voorzitter H. Wiegel op een bijeen komst in Drachten gezegd. Als de heer Biesheuvel In de Neder landse politiek terug zou- komen zou dat bij de volgende verkiezingen stemmenverlies voor de VVD opleve ren, maar er zijn ju veel AR- en KVP-mensen die WD stemmen, aldus de heer Wiegel. Hij vond dat fractie voorzitter Aantjes en minister Boers- ma te weinig hebben beseft wat da houding van de achterban zou zijn als zij meegingen met het kabinet-Den Uyl. HILVERSUM Volgend najaar zal de NOS beginnen met de bouw van een kantoorflat, een ondergronds par keergarage en een telefooncentrale. Totale geraamde kosten 93 miljoen gulden. Daarmee wordt een flinke stap gezet op de weg naar centralisatie. Thans zijn de NOS-kantoren overal in Hil versum verspreid. Verwacht wordt dat de bouw over twee jaar voltooid is. HILVERSUM 'kenmerk' zal vana vond aandacht besteden aan de ver kiezingen, die het komende weekeinde in Portugal worden gehouden. Verder komen in de uitzending de 15.000 illegaal in ons land verblijven de werknemers ter sprake. Afhanke lijk van de ontwikkelingen in het Midden-Oosten zal daaraan aandacht worden besteed. HILVERSUM De NOS-televisie al vanavond in 'Studio Sport' samenvat tingen uitzenden van de Europacup wedstrijden Ajax-GSKA Sofia en Feyenoord-Gwardia Warschau. 'Studio Sport' komt om 22.15 uur op Neder land I. Van de wedstrijd Pahahaiki Patras-FC Twente die vanmiddag in Griekenland wordt gespeeld zullen geen beelden door de NOS worden uitgezonden. Wel zal de NOS-radio vanmiddag van 15.33 tot 16.15 uur op Hilversum H een rechtstreekse reportage uitzenden van de tweede helft van de wedstrijd. De beide andere Europacup-wedstrij den zullen door de NOS-radio van 20.15 tot 22.15 uur in een rechtstreeks schakelprogramma op Hilversum UT worden verslagen.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 5