handen af van de harlekijn Marineman saboteert opkrjriser Commentaar KLM schudt't hoofd over Limburg Airlines en Air Benelux waakzaam stoom onder redactie van bes smil door Rudie van Menrs *MeP zcthd en suiker TiROUW/KM^ETBT WOENSÖAO 24 OKfPOBER 1973 BDS3NENLAM) T5/K7 zonnige perioden beter als er maar één maatschap pij is'. Op de vraag: wat bedoelt de KLM met dat 'luchtvaartpolitieke' zegt de KLM-woordvoerder: 'Daar mag ik geen voorbeelden van geven, ik zou de concurrentie maar op een idee brengen'. Wel wijst hij op de aan sluitmogelijkheden die via de korte routes op de grote lijnen bestaat. I>rs. Fonteijn geeft toe dat de kleine maatschappijen vaak heel wat goedko per kunnen werken dan de KLM, die 'echt met de korte afstanden inzit'. Maar hij vindt het minder waarschijn lijk dat het staatsluchtvaartbedrijf in Nederland zomaar lijnen gaat afsto ten. 'Zelfs al zou de KLM z'n produk- tie slechts gaan bevriezen, dan komen er toch al honderden mensen op straat te staan. De inflatie jaagt de maatschappijen op. De luchtvaartmaatschappij KLM moet- daarom blijven groeien om de kosten voor eike ton/kilometer op hetzelfde peil te houden. Afstoten van activitei ten zou ontslag voor duizenden men sen betekenen', zegt hij. Uit dat ant woord valt te concluderen dat de rijks overheid de werkgelegenheid bij het staatsbedrijf zwaarder schat dan de verlies- en winstrekening. Er valt ech ter ook uit op te maken dat de rege ring niet staat te dringen om een eind te maken aan de verspilling tn de wereldluchtvaart, waaraan de KLM intensief meedoet (bijvoorbeeld het vliegen met halfvolle kisten of nog minder over de oceaan op hetzelfde tijdstip ais een dozijn andere maat schappijen datzelfde doet). Met Limburg Airlines heeft de KLM vrede, omdat dit maatschappijtje op de secundaire routes zit en de KLM geen concurrentie aandoet op de .gro tere luchtlijnen. Met Air Benelux ligt ,dit anders. 'Deze maatschappij gaat op de drukke routes zitten en daarom is er geen 'enkele samenspel met de KLMr aldus drs. Fonteijn. Alle 'abonnees van het blad Sex tant die in de Belgische stad Gent wonen, zullen, het-deze maand zon der moeten doen. Een postbeambte die zich kennelijk niet met in- houd kon verenigien, heeft de vijf tienhonderd exemplaren zonder pardon naar de afzender terugge stuurd. De man kan in België niet voor zijn eigenmachtige optreden gestraft worden, vooropgesteld dat iemand daartoe behoefte zou voe len. Hoewel Sextant niet op de Belgische lijst van verboden tijd schriften voorkomt, heeft de amb tenaar toch een rechtvaardiging voor zijn handelwijze gevonden: het ministerie van justitie daar heeft een bundel uitgewezen, waar in alle boeken' en tijdschriften zijn opgesomd die ooit wel eens korter of langer verboden zijn ge weest. Volgens de postbeambte, die Sextant daar wel terugvond, mogen de Belgische posterijen zulke stuk ken niet vervoeren; dat schijnt er allemaal bij te staan. In elk geval heeft die eigengereide Belg wel aan het licht gebracht dat iedere willekeurige postbode daar op z'n eigen houtje alles kan weigeren wat op die 'gele lijst' van justitie voorkomt. Die lijst houdt er geen enkele rekening mee of zo'n ver bod tien of twintig jaar geleden is opgeheven en het zal de postbode een zorg wezen. Als zijn taboe er maar bijstaat Intussen is de zeer fatsoenlijke postbeambte de enige inwoner van Gent die Sextant van deze maand van begin tot eind gespeld heeft Weerrapporten van gisteravond 19 u. Amsterdam licht bew 13 1 De Bilt onbewolkt 2 13 Deelen licht bew 12 2 Eelde half bew 13 0.5 Eindhoven half bew 13 0.5 Den Helder licht bew 13 2 Luchth, litd. half bew 13 1 Twente half bew 12 1 Vlissingen zwaar bew 12 0 2d. Limburg half bewolkt 12 2 Aberdeen zwaar bew 12 O Athene licht bew 24 0 Barcelona onbewolkt 19 0 Berlijn geheel bew 7 0.3 Bordeaux zwaar bew 16 0 Bordeaux zwaar bew 16 0 Brussel half bew 12 0 Frankfort. zwaar bew 12 2 Genève licht bew 14 0 Helsinki licht bew 1 0 Innsbruck regenbui 7 2 Kopenhagen licht bew 4 0 Lissabon onbew 25 0 Londen zwaar bew 13 0 Luxemburg half bew 11 0 Madrid onbewolkt 23 0 Malaga onbewolkt 23 0 Mallorca onbewolkt 22 0 Miinchen regenbui 7 7 Nice onbewolkt 21 0 Oslo zwaar bew 2 0 Parijs licht bew 15 0 Kome onbewolkt 20 0 Split onbewolkt 15 0 Stockholm onbewolkt 4 0 Wenen regen 10 4 Zaterdag blaast de antieke trein, die jaarlijks duizenden dagjesgan- gers van Enschede naar Haaks bergen en terug iaat tuffen, de laatste stoom uit. Voorlopig al thans, want de spoorwegen gaan de 'stichting musueum buurtspoor weg' in Enschede een. handje helpen bij het zoeken naar een nieuw trajec\ zodat de stoomtrein te zijner tijd in ere hersteld kan worden. De trein moet van zijn oude lijn af, omdat ie1 anders in botsing komt met rijksweg 35 die daar aangelegd wordt Er ligt al een plan. klaar om de trein tussen Am- hem en Dieren zijn dagjeswerk te laten voortzetten, maar of dat mag en kan, zal de toekomst moeten leren. HÜ3W3 STOCKHOM. ZONNIG OPKLARINGEN juBMi, bewolking 0 MUKfEMP, *0 WIN. TEMP. WINDRICHTING REGEN Boog water 25 oktober 1973 Vlissingen: 1.06-13.21, Haritigvlietsimzen: 2.41-15.02, Rot terdam: 3.56-15.56, Scheveningen: 2.15-14 33, Uitluiden: 2 48-15.06, Den Helder: 7.14-19 50, Harüngen: 9.12-22 00. Delfzijl: 11.97-2S.43. 'Na zo'n karwei heb jé wei wat rust verdiend, dacht je.1

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 7