Waarom het wetenschapsbeleid anders is c ar de burger wil Directeur 'Air Benelux' gaat met minister over 'Zestienhoven' praten SPECIALE 11II IE Natuur op de vloer, A G iMAKSTRIÜ H. Spelletjes voor atkkefójden. De kleine versdhifleti zijn het grote verschil in de Bijenkorf^ l Wetenschap en tëdmiek d 24-uurstas. Spotl Ét aan.... Fietser verongelukt Ofox lucM>e\7oditiger. Shetland Prijsmrmer. imwyKwiABmr woensdag 24 oktober 1973 Experimenten met directe democratie werken erg goed door drs. RwJoppema Zekerheid over voortbestaan gevraagd Koek verguiden IJzersterk aai Sjaaltiiilndia. Agaat, rozenkwarts en amethist m Helancaslipjes. Af en toe Is het best de moeite waard, iets netjes en zorgvuldig uit te zoeken wat je eigenlijk al wel wist. Water naar dei zee dra gen kan een manier zijn om je, scherper dan ooit te voren, te rea liseren hoe groot of hoe nat die zee is. Deze eenvoudige filosofie is opgeroe pen door het optreden, vorige week op de Vrije Universiteit, van prof. dr. H. Krauch, uit West-Duitsland ge haald door het Centrum algemene vorming van de faculteit wiskunde en natuurwetenschappen. Krauch houdt zich al jaren bezig met het Westduit- se wetenschapsbeleid. Dat begon, met een enquête in 1967 waaruit bleek dat zijn landgenoten het volstrekt niet eens waren met de manier waarop de Bondsregering het beschikbare geld over schillende tak ken van jnerzoek verdeelde. Bij die verdeling komen onderwerpen als kern energie. defensie en ruimte-onder zoek er het beste af. Maar als je de mensen .vroeg wat ze nu belangrijk vonden, «osramen er heel andere zaken naar voren, zoals medisch onderzoek en onderzoek gericht op betere ar beidsomstandigheden. Dat verschil was natuurlijk niet hele maal onverwacht, en er zijn ook uit de losse hand wel oorzaken voor aan te geven. Maar Krauch ging toch net jes en zorgvuldig uitzoeken hoe het nu kon bestaan lat de overheid van een democratisch land stelselmatig een ander wetenschapsbeleid voert dan de burgers willen. Komt dat misschien, vroeg hij zich af, omdat de meeste mensen eigenlijk niet weten wat goed voor zé is. We leven tenslotte met in een 'directe' demoeratie, waarin de mensen zelf be slissen, maar in een 'vertegenwoordi- gtngs'-democratie waarin geschoolde beroepsbeslissers namens hun kiezer iiet beleid bepalen. Uit de enquêtes bleek in ieder geval dat formele scholmg geer wezenlijke invloed op de resultaten had. De on dervraagden werden gesplitst naar op leidingsniveau, maar ook de hoogstge- schoolden vroegen niet om betere kerncentrales en kunstmanen maar om onderzoek in de 'sociale' sector. Geen goede beslissers? Komt dat misschien, vroeg Krauch zich af, omdat ook de bollebozen ei genlijk niet weten wat goed voor ons is, omdat zij op dit terrein, geen goe de beslissers zijn? Dat was aanleiding oor een heel bijzondere enquête, Krauch en zijn medewerkers vonden veertig beroepsbeslissers, mensen die binnen het overheidsapparaat of in het bedrijfsleven feitelijk beslisten over de toekenning van onderzoekgel den, bereid om hun ideeën over het meest wenselijke wetenschapsbeleid te formuleren. En deze veertig bleken het wezenlijk eens te zijn met de voorkeuren van de bevolking als geheel, en dus we zenlijk onaens met het feitelijk ge voerde beleid. Daardoor kon de vraag waarmee het allemaal begonnen was, scherper wor den gesteld. Niet: waarom heeft de overheid van een democratisch land stelselmatig andere opvattingen over het te roeren wetenschapsbeleid dan de bevolking? Maar.' waarom voert die overheid niet he4 beleid uit dat zij, met de bevolking ..chter zich. het bes te vindt? 'Koninkrijkjes' Daarvoor kon professor Krauch wel een paar redenen aangeven. Ten per ste: wie geld uit te delen heeft, lieeft daardoor een bepaalde positie. Dat brengt de neiging mee, dat geld zo uit te delen, dat die positie in ieder geval met aangetast wordt Er wor den zei Krauch, kleine konirkrijkjes opgebouwd, en het geld wil wel eens terecht komen bij onderzoekprojecten waarvan de uitdelers kunnen verwach ten dat de wetenschappelijke rappor ten niet alleen algemeen, nuttig zijn maar bovendien het koninkrijkje stut ten. Begrijpelijk en menselijk, maar een stapje verwijderd van de meest zuivere afweging van wenselijkheden. Tan tweede: als een sector van gesub sidieerd onderzoek eenmaal goed van de grond gekomen is, zijn daar men sen met voldoende tijd en kennis om doorwrochte voorstellen voor verder onderzoek uit te werken. Zo kan een organisatie voor ruimtevaart honder den nieuwe projecten voorstellen. Maar voorstellen voor onderzoek naar betere onderwijsmethoden komen minder makkelijk van de grond, want lerareren hebben het druk. In de sec tor gezondheidszorg loopt het ook met zo soepel. En dus worden de de mocratisch gevoelde prioriteiten van het wetenschapsbeleid in de praktijk maar moeizaam werkelijkheid. Het goed gevoede onderzoek breidt zich var nature uit en versterkt zijn ko ninkrijkjes. En milieuvraagstukken, stadsproblemen, onderwijs en gezond heidszorg krijgen onvoldoende aan dacht. Geordende anarchie Deze analyse van Krauch (gemaakt voor de Westduitse situatie overi gens) is misschien wat aan de eenvou dige kant. Maar dat neemt niet weg dat sommige verschijnselen en neigin gen wel degelijk herkenbaar zijn. Krauch laat het niet bij het signale ren van wat ar fout is. Hij is actief betrokken bij experimenten met een heel directe democratische techniek van besluitvorming die hij in en speels moment wel als 'sterk georden de anarchie' wil omschrijven. Dat be sluitvormingsproces speelt zich op de televisie af, en het kaa ook pas echt werken wanneer we allemaal kabelte levisie hebben en niet alleen maar hoeven te kijken maar ook terug kun nen praten. (Dat is technisch moge lijk maai het duurt nog wel een jaar of wat In de Duitse experimenten verliep de inspraak telefonisch). In de studio zit een groep deskundige besluitvormers om een ronde tafel m een situatie die Krauch bij voorkeur 'georganiseerd conflict' noemt Bij hun. beraadslagingen worden zij ge steund èn in hun bewegingsvrijheid beperkt door een 'gegevensbank', be- diend door een paar mensen die blik semsnel de van belang zijnde feiten kunnen produceren. Dat doen die mensen niet alleen op verzoek, maar ook eigener beweging wanneer ie mand iets zegt dat met waar is. (Krauch: de industrieel die vertelde dat de consumenten de meeste milieu vervuiling veroorzaakten kreeg prompt de cijfers te horen die hei te gendeel aantoonden). En behalve door hun gegevensbank kunnen de beslis sers ook worden onderbroken door het terugpratende publiek. Deze 'di rectie democratie" is nog wat moeilijk voor te stellen, maar volgens Krauch werkte het 'èrg goed net zo span nend als een cup-final'. SCHIEDAM Dinsdagmiddag rund het middaguur is de 72-jarige fietser P., den Brinks op een kruising te Schiedam dodelijk verongelukt, De 25- jarige vrachtwagenchauffeur S.C. de R. uit Rumpt. heeft bij het rechteafs- laan de naast hem rijdende fietser vermoedelijk niet opgemerkt waar door deze werd aangereden es onder de achterwielen van de vrachtwagen terecht kwam. Met zeer ernstig hoofd letsel werd de man naar hert gemeen teziekenhuis in .Schiedam gebracht waar hij na aankomst bleek te zijn overleden. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Rotterdamse directeur P. Felderhoff, die vooral bekendheid kreeg door liet nog steeds niet van de grond ko men van het luchtvaartmaatschappijtje Air Benelux dat hij opricht te, gaat volgende week minister Westerterp (verkeer en waterstaat) zekerheid vragen over het eventueel voortbestaan van de luchtha ven Zeslienhoven. Het open blijven van de Rotterdamse luchthaven is voor de heer Felderhoff van groot belang omdat hü na twee jaar voorbereidingen, vergunningen afwachten en rondbreien van de fi nanciering, nog altijd hoopt met Air Benelux regelmatige vldegdiensten te gaan verzorgen tussen Botterdam en Southend en tussen Rottendam en ZÜrich/Basel. De Rotterdamse raad huldigt al "een aantal jaren het standpunt dat Zes tienhoven gesloten moet worden. De Rotterdams PvdA, die na de gemeen- teraadsverkieziwgen een 'links' pro gram college wË, zal volgend jaar nog geprononceerder gïuAttag van Zestien- 1 boven bepleiten.. De Rijnmondraad is ook van oordeel dat Zestteoteven dicht moet De omwonende bevolking van Zestienhoven wil sluiting van de luchthaven. Het Rotterdamse college stoort zich alleen niet aan die uitspra ken «n blijft onder aanvoering van de WD-wethouder an met ondermeer de steun van CPN pal staan achter Zes tienhoven. Het college heeft een. aan tal dagen geleden steun gekregen van minister Westerterp (verkeer ca wa terstaat), die van mening is dat de luchthaven voorlopig open moet blij- ven. Die uitspraak vindt de heer Felder hoff niet voldoende. Hij wil meer ga ranties voordat hij mei Air Benelux gaat beginnen en achttien mfljoaj gulden gaat investeren. Het exploits- tietekon. van Eestte- hoven bedraagt op <li ogenblik 5 miljoen gulden per jaar. Volgens Felderhoff zal dat te- kort minder worden, zodra Air Bene-' lux regelmatig vluchten, vanaf Zestien* hoven gaat uitvoeren. LEIDEN In de week voor Sinter. klaasszal er in de dienstencentra gele-')4 genheid zijn een echt oud hollands» kust te beoefenen, het koek vergui- ■- den. Wie hieraan mee wilt doen, moet" zich opgeven bij het dienstencentrum in de buurt of telefonisch 40483, voor'1 26 oktober a.s. Zwart/witte nachtjapon met duster. U mag 'tzelf zeggen: nachthemd of gewaad voor de kleine uurtjes. S-M-L. Als oktober-Prijswinner99,-. Afd. Nachtmode. Woaprijaeaop uitvindersfcearzea, 'n Geluid loos 6-litermoael zondèr kalkaanslag. Verhitting tot 85®. Met signaallampje, 198,-. Afd. Elektrische Apparaten. Het nieuwste stoom-strij k ijzer van G.E. Dankzij een coating mager gewoon water ingeen kalkaanslag. Stroom- gaten verdeeld over het hele teflon strijkvlak. Met waterpeOglas. Zes standen. Inclusief ruststandaard 79,95, Er is ook een handige, wandklem voor stoom strijkijzers. Oranje, geel of wit Met snoerhaspel. 9,75..- Katoenen Finse boerenkleden. Handgeweven bonte kleden van dikke ïneengedraaide strengen. Aan twee kanten te gebruiken. Bontgemêlserd. Als oktober-Prijswinner van (60 X 120)27,-tot (190 x 290) 198,-. Wollen Indiase Meden. Vier handgeweven streepdessins in naturel met bruin. Aan twee kanten bruikbaar, Ais oktober-Prijswinner ran (140 x 200)179)-tot (200 x 300) 385,-. Afd. Tapijten. Royale tweeklcurstas verstelbaar vanhandtas tot schoudertas. In vier kleurkombinaties. Normaal 44,95. Als oktober-Prijswinner 39,95. Afd. Tassen. India zijde in vele kleuren en dessins. 30 x 150 cm. Als oktober-Prijswinner 8,95. Afd. Sjaals Onze afdeling Bijouterie heeft er een hele kollektie van. Verwerkt in sieraden» b.v: Handgeslepen amethistketting. 50 cm. 45,-. Handgeslepen ketting van groen streep agaat. 50 cm. 89,-. Agaatkettingen uitduid-Amerika. 1 meter. 16,95. Bijpassende armband 5,95. Handgeslepen hartjes. 9,95 en 16,95. Handgeslepen hangers 12,95 en 16,95, Agaat riogen. Als oktober-Prijswinner 2^95. Makkelijk zittende pakken om lékker mee door het huis te scharrelen of om in te slapen. Angelsaksers noemen 't Lounge wear Links: 100% katoenen pak met kontrasterende sjaalkraag. Zwart-oranje, rood-zwart of dorikerbruin-staalblauw. S-M-L. 39,95. Rechts: 100% katoen in baseball-stijL Dit maal kontrasteren de schouderstukken. Zwart-rood of donkerbruin-staaïblauw. S-M-L-XL. 39,95. Afd. Herenmode. Onder, muurspot In wit of bruin, die u in alle richtingen kunt verstellen. Neustaal 45,-. Als oktober-Pri i swinn er 29^15. Boven: staande dubbelspot In bruirt of wit Als lecslamp, boven planten of zomaar als sfeermaker!jes. Normaal 119,-. Als oktober- Prijswinner 8975. 'Afd, Verlichting. Blank houten auto. Met acht houten tonnen en een trekkoord. 7,95. Claudia de pop. Lengte 36 cm. Volgens de laatste mode gekleed. Normaal 29,95. Als oktober-Prijswinner 17,95. Afd. Speelgoed. Xegspel. 24 romantische landschapskaartjes die op alle manieren aan elkaar gelegd kunnen worden. En steeds past 't Bij elkaar zijn er 1686553615927922354187720 mogelijkheden. 3,75. Romantisch ganzenbord. Bijna te mooi om mee te spelen, zeggen verzamelaars. Met alle toebehoren 11,95. Afd. Kadorama. Rateketéddd... het jachtseizoen is geopend. En dus vindt u alle wild- heerlijkheden weer op onze afdeling Levensmiddelen. In diepvries. Maar ookkant en klaar met saüs, zodatu 't alleen nog maar hoeft te verwarmen. U kunt ze ook komen proeven. Fazant 11,95. Wilde.eend 8,95. Hazen,-g 7,95. De laatste als oktober-Prijswiimer 7,25. 100% wollen pullover. In acht herfstkleuren. U kunt kiezen uit een ronde of een V-hals. Beide als oktober-Prijswiimer 23,-. f Afd. Gebreid. In o.a wit, bleu, geel of zwart Maat 38-42. Als oktober-Prijswinner 5 voor 10,- Afd. Damestricotage. aio. js-aoorama. v ■;>- Or aE is»sK'»d I !i'

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 8