Kissinger vertelde mevrouw Meir: Vlucht in dollar ooizaak crisis Weer rel om Franse staatsomroep ORTF Crisis in Amerika Positie van kandidaat vice-president wankel m Hl Cox's. Die smaakt Samenstelling van kabinet in België gewijzigd Cox's* Die smaakt 11 mé €3x's. Me smaakt 'Hifi- U'ï? ïiROW/iKm^iRfrErr. woensdag 24 oktober 197a BLWEMLAiND T7/K9 Moskou Presidem Chemical Bank: LONDEN Een vlucht In de dollar In het komend jaar zou een we- reldomvatteide monetaire crisis met ontredderende gevolgen kun nen verooraken. Deze waarschuwing werd gisteren mXonden uitge sproken doir Donald C. Platten, Chairman van Chemical Bank, één van Ameriia's toonaangevende banken met activa ter waarde van 17,5 miljari dollar. V' - PARUS (AP, Reuter, UPI) Een politieke storm die deze week is opgestoken rond de Franse staatsradio en televisieomroep ORTF heeft met het ontslag van de Franse minister van voorlichting Philip pe Malaud een hoogtepunt bereikt. Tevens heeft de Franse premier Pierre Messmer laten weten dat de chef van de ORTF, Arthur Conté, zal worden ontslagen. *»£udig<$ieet,"W, door Jelte Rep 'Zoudt u van deze man een twee dehands auto durven kopen?, heb ben tegenstanders van Richard Nixon dikwijls, maar tevergeefs geroepen. Pas achteraf hebben ze gelijk gekregen van vele Ameri kanen, die hun vertrouwen heb ben opgezegd in zijn aan schan- dalenrijke regering. Nu heeft Door de coup. Nixon Zijn toevlucht genomen tot die Richard Nixon het een Ford om zijn afzetting min- afgelopen weekeinde der aantrekkelijk te maken. Want heeft het deze Ford schijnt niet veel in zijn kan(])(iaat-vtce? mars te hebben en bovendien niet president' Gerarid Ford geheel betrouwbaar te zijn. nog wel door het Con gres zal wordenaan- Reeds voor Agnew aftrad, werden be- vaard. Niet alleen de zoekers van het Witte Huis door de vraag naar Fords be- president gepolst naar hun mening trouwbaarheid speelt over Gerald Ford, de Republikeinse nu een rol, maar voor fractieleider in het Huls van Afge- aj het feit dat Ford vaardigden. Nixon kreeg een reeks (links op de foto) kan tamme, maar eensgezinde instemnxin- worden gebruikt om gen. Want Fords kwaliteiten bestaan Nixon af te straffen, niet uit een scherpe visie, maar uit Naast Ford Carl Al- onwrikbare loyaliteit tegenover de Re- bert, de voorzitter van publikeinse partij en Nixon. Voor het Huis van Afge- Nixon- was het doorslaggevende argu- vaardigden, die Ameri- ment dat Ford in het Congres goed kaans president wordt staat aangeschreven en er bijna geen als Nixon zou worden vijanden heeft. Tenslotte moet het afgezet en Ford voor Congres Nixons voordracht goedkeu- die tijd geen vice-pre- ren en voelde hij op dat moment sldent zon zijn ge- mets voor een nieuwe slag tussen maakt hem en het Congres. Dat was dan ook de reden waarom hij zijn vriend John Connally niet heeft voorgedragen. fWfAf pr,f itffc' Wvi'i'f! Rugby Cheques Geld Keuring Vliegvelden Rome dicht Ontvoering in Argentinië Do ronnissen in Chili Moskou wilde een i direct bestand TEL AATVGAÜRjO, DAMASCUS, WASHINGTON (UiPI, Reuter, AP) President Nixon heeft Is- -raël laten ween dat er geen Amerikaans-(Russisch plan bestaat voor vrede in bet Midden-Oosten en dat de Israëlische troepen de gebieden, welke zij in de afgelopen weken op enkele Arabische telden -hebben verwerd,kunnen blijven bezetten totdat een vredesregeling is bereikt. 'tAf sJSi-.v "ei 55t,itóPnj Deze boodschap werd deze week aan de Israëlische pismier Golda Meir overgebracht dooi Henry Kissinger, ie Amerikaanse ninlster van buiten landse zaken, die *.ich op doorreis ban Moskou naar Washington bevond. Kis singer vertelde mevrouw Meir, dat hij jnet de Russische leiders slechts was overeengekomen, dat Amerika en de Sowjet-Unie zouten proberen, een -"vredesregeling naderbij te brengen. "Ook legde KSssinrer er de nadfurk op, dat de Sowjet-Urie geïnteresseerd ws in een onmiddellijke wapenstilstand, als gevolg van de ontwikkelingen aan bet Egyptische front, waar de Israëli sche troepen ïet Suezkanaal waren overgestoken. Kissinger, die gisteren in Washington terugkeerde na een kortoponthoud in Londen, zag zich na de hervatting van de strijd in Egypte genoodzaakt een persconferen tie af te gelasten. Zijn bezoeken nan China en Japan zlxn nu ook definitief uitgesteld. De ndnister confereerde langdurig met president Nixon, Intussen heeft de Sowjet-Unie de 'gro ve schending van het bestand door Is raël' veroordeeld en geëist dat dit en zijn troepen terugtrekt achter de linies van het tijistip, waarop het be stand maandagavond van kracht werd. Moskou waarschiwde voor de 'ernsti ge gevolgen' did voortzetting van de gevechten zou kinnen hebben. In de verklaring, die verspreid werd door het persbureau Tass. werd Israël na drukkelijk verantwoordelijk gesteld voor de hervatting van de vijande lijkheden. Kort tevoren had mevrouw Meir een rede gehouden voor een buitengewone eragdering van het Israëlische par lement Daarin verklaarde zij dat 'wanneer Egypte op onze soldaten blijft schieten, Israël de vrijheid zal hebben om militaire operaties uit te voeren, die het nodig acht om de vij and te vernietigen'. Wat eventuele on derhandelingen betreft zet mevrouw Meir dat de frontlinies in kaart ge bracht moeten worden en dat toezicht op een bestand met onderlinge over eenstemming moet worden uitge voerd. De onderhandelingen waar de nieuwe resolutie van de Veiligheidsraad over spreekt, moeten volgens mevrouw Meir 'rechtstreeks* worden gevoerd. 'Dat is de Amerikaanse interpretatie, die door de meest gezaghebbende Amerikaan is meegedeeld', aldu- de premies die verklaarde dat 'directe besprekingen moeten leiden tot een rechtvaardige en duurzame vrede en een historische stap moeten zijn in de overgang naar vrede in het Midden- Oosten'. Mevrouw Meir gaf een bedekte naar ernstige waarschuwing aan het adres van Libanon. 'Sinds het uitbreken van de oorlog hebben de Palestijnse com mando's meer dan 100 aanvallen ge- daan op 47 dorpen bij de grens met Libanon. Daarbij rijn 20 burgers en zes soldaten gedood of gewond. Onze strijdkrachten doen al het mogelijke om die aanvallen en aanslagen buiten onze grenzen te verhinderen. Maar het is duidelijk dat zuiver verdedigen de maatregelen niet voldoende zijn'. Zich opnieuw tot Egypte wendend zei mevrouw Meir dat Israël 'in staat is de zielskracht en grootheid van hart op te brengen die nodig zijn voor het aanvaarden van vrede en terugtrek king op veilige en erkende grenzen, zelfs na de wrede oorlog die ons is opgelegd. Voorwaarde is, dat volk en regering van Egypte echt vrede wil len. Maar ik heb zojuist vernomen dat Egypte zich tot de Veiligheidsraad heeft gewend om ons te beschuldigen van feiten, die het zelf heeft begaan: het verbreken van de wapenstilstand'. Volgens de premier bewijst het be roep van Egypte op de Veiligheids raad, dat het verbreken van het be stand een opzettelijke en vooraf be raamde daad was. pat bewijst ons, al dus mevrouw Meir, dat de oorlog doorgaat Wij hopen dat de Egypti sche regering zal besluiten, de vijan delijkheden te beëindigen. Wanneer zij voortgaat met het schenden van het bestand, zal zij ons gereed vinden om terug te slaan'. De premier verklaarde voorts dat Is raël besloten hee't, de onmiddellijke uitwisseling van krijgsgevangenen te eisen. "Wij hebben deze kwestie be sproken met de Amerikaanse rege ring. Ik heb er met dr. Kissinger over gesproken. En wij zullen onmiddel lijke uitwisseling blijven eisen om te zien of een eventueel bestand werke lijk iets te betekenen heeft'. Ook van Russische zijde zou aan uitwisseling van krijgsgevangenen hoge prioriteit worden gegeven. "n Gonte lag hevig overhoop met ex-mi- sluikreclame, die door prominente tv- nister Malaud en bad de Franse rege- persoonlijkheden werd bedreven en ring verweten zijn omroep te dwingen hen forse Inkomens had opgeleverd. ADVERTENTIE In zijn toespraak tot de Londense Ka- mer van Kophandel en Industrie zei Platten dat <nen volgend jaar, indien de Amerikanse handelsbalans een overschot gat vertonen en ook de be-, tallngsbalan in de' „zwirté', 'cijfers' komt, 'fonden zou kunnen zien terug- vloeien in follars het omgekeerde van hetgea zich jongstleden februari afspeelde'. Hij voegd'f er evenwel onmiddellijk aan toe da er een verschil is. De om vang van ie terugvloeiing kan de 12 miljard de uit de dollar zijn ge vlucht, geeel in de schaduw stellen. Het is zer waarschijnlijk, dat een- sterke Arerikaanse dollar onder steund dor de betalingsbalans van de Verenigd* Staten volgend jaar veel meer speulatief kapitaal zou kunnen aantrekkn dan dit jaar uit de dollar - Is gevluat'. Ontwikkeingen sedert de 'overhaaste' devaluate van de dollar in februari hebben angetoond dat deze munt nu ondergewaardeerd is en een bron blijft vai voortdurende spanningen in de belaigrijkste handelscentra van de wereld. 'Een volgende ge Idcrisis zou het huilige, als kairtenhuis gebouw de, moietaire mechanisme ineen doen storten' -• Platten zei voorts Jat het geïmprovi seerde monetaire ;systeem, dat de plaats van Bretton Woods innam, op zijn best als een noodmaatregel moet wordea gezien. 'Ik ran maar moeilijk de tevredenheid begrijpen van dege nen die geloven datvlottende koersen -en een mengelmoes van maatregelen op het gebied van let kapitaalverkeer ons in staat zullen dellen kortlopende speculatieve geldstomen onder con trole te houden tervijl wij treuzelen met bet totstandbreigen van een blij vende monetaire hervorming'. Platten deed een btroep op president Nixon toen hij refceerde aan diens komende bezoek aai Europese rege ringsleiders en vroe; de mogelijkheid te onderzoeken van tesprekingen over •economische en fininciële zaken op ministerieel vlak, tt, beginnen vroeg in 1974. Naast ondtwerpen van mo netaire en commercële aard zou de agenda van deze rinisteriële confe renties ook kunnenbevatten 'univer sele problemen zoal? de energiecrisis, het wereldgrondstofentekort, de ont- wikkelingssamenweKing, de rol van de multinationale imderneming en. natuurlijk, een eenarmig programma ter beteugeling vande inflatie in de wereld'. Tijdens een perscoferentie eerder op de dag zei Platten,die lid is van de recentelijk gevorme Commissie voor Buitenlandse Bankctiviteiten van de Amerikaanse baniersvereniging, dat het beleid in de Vrenigde Staten er in het algemeen rut één is van dis criminatie tegen bitenlandse banken, •maar daarentegen c op gericht is de ze in Amerika toert, laten en hun komst In menig geval elfs te stimule ren. Platten maakte duidelk dat de zeer gecompliceerde structur van het Amerikaanse bankweze gecompli ceerder dan enig ande banksysteem ter wereld het moeijk maakt een uniform en in uitwerkig voor dien gelijke gedragsregels tesntwerpen die buitenlandse banken e richtlijnen verschaft die ze nodig ïbbea bij hun expansie in de Vertigde Staten. ™aar, zei hij, de grot Amerikaanse banken ondersteunen naniem open en eerlijke concurrent; zowel in de Verenigde Staten als darbuiten, met aUe andere intematinale banken. Wij hebben ons vastgefed op en zul len vechten voor het beginsel van ïtfjft toegang van uuitenlandse ban- in de Verenigde Staten op basis van behandeling op gelijke voet als de Amerikaanse banken. 'Ik hoop', zo besloot Platten zijn verklaring, 'dat deze houding gereciproceerd wordt el ders in de wereld'. de informatie te geven die in het straatje van de overheid past Met na me de voorlichting over de strijd in het Midden-Oosten (Parijs vaart een pro-Arabische koers) zou Conté en zijn ORTF tegen het zere been zijn geweest. Voorlichtingsminister Ma laud en tevens in feite de baas van Conté had de ORTF op zijn beurt ver weten de financiën onzorgvuldig te beheren, maar tevens linkse en com munistische medewerkers te hebben aangetrokken. De staatsomroep is al vele jaren lang een omstreden instelling in Frankrijk, vooral omdat de gaullistische over heid een stevige vinger in de pap heeft. Vooral In verkiezingstijd en bij moeilijke perioden zoals de mei-op stand van 1963 werd met name de te levisie door do president en regering gehanteerd als orgaan ter beïnvloe ding van de publieke opinie en kreeg de oppositié nauwelijks de kaas zijn stem te laten horen. CONTÉ Arthur Conté, een voormalig socialist die later lid werd van de gaullistische partij UDR werd, was 15 maanden De ORTF werd in die tijd ook weer fel gehekeld wegens de pro-gaullisti sche, gekleurde berichtgeving. Minister Malaud, die Conté verant woordelijk stelde voor financiële te korten bij de ORTF en het aannemen van linkse programmamakers, had on der meer geëist dat Jacques Sallebert, voormalig correspondent der ORTF in de VS en hoofd van de radioafdeling zou worden ontslagen. Conté heeft verklaard dat hij 'finan cieel wordt gechanteerd', wat betekent dat gedreigd is dé "uitgaven voor de ORTF van staatswege te kortwieken, waardoor de omroep automatisch nog moeilijk medewerkers kan aantrek ken, die het bewind minder gunstig gezind zijn, of pogen meer onbevoor oordeelde Informatie te verstrekken. 'COMMUNISTEN HOL' Vorige .week zei Conté dat minister Malaud de culturele afdeling van de ORTF-radio, France-Culture, een 'eommunistenhol' had genoemd. Door minister Malaud te ontslaan en. hem te benoemen op een andere post als minister van ambtenarenzaken en door het te verwachten ontslag van BRUSSEL (ANP) Na een veelbe wogen politieke ochtend in Brussel (ministers en staatsecretarissen liepen gisterochtend in het Brusselse rege ringcentrum heen en weer zonder te weten waar ze aan toe waren) i de Belgische regering teruggebracht van 36 ministers en staatssecretarissen tot 28, Dat werd bekend door middel van een door bet palets uitgegeven com muniqué. Twee ministers hebben, zo bleek, het politieke loodje gelegd en zeven staatssecretarissen. Him taaken zijn verdeeld over de overgebleven ministers en staatssecretarissen, ter wijl er één nieuwe figuur in het kabi net gaat optreden. De zeer omstreden minister van ver keer, de socialist Anseele, de man die ervan beschuldigd is dat hij financiële onregelmatigheden bij de Belgische PTT heeft toegestaan, is nu van het politieke toneel verdwenen. Ook de minister van middenstand, Hanotte, is slachtoffer geworden van de 'struc tuurwijzigingen' binnende Belgische regering. (ADVERTENTIE) geleden gevraagd directeur,, te iwoxdeh ..Conté heeftMessmer nu gepoogd ,de ->an de ORTF. De* Omroep 'hadrtoëir -zaak te sussen en aan twee kanten in net een schandaal achter de rug vanhet vlees te Snijden. A6* Hoe betrouwbaar is Nixons Ford? Een Democratisch parlementslid had voorspeld dat dit tot de bloedigste slag sinds Gettysburg zou leiden. iPpTB •&35: IPs jj Vitf-M'' F •c&f' Jr*¥liér r jSp,|!trphdJ|P> jw .LR ■li firn'4 ■t De 60-jarige Gerald Rudolph Ford heeft alleen maar uitgeblonken als rugby-speler. In 1932 en 1933 was hij centrumspeler in het ongeslagen kam pioensteam van de universiteit van Michigan en het jaar daarop werd hij uitgeroepen tot de waardevolste spe ler van de rugbyploeg. Volgens presi dent Johnson heeft Ford echter 'te lang rugby gespeeld zonder helm'. Maar wat hij aan intellect miste, com penseerde hij met hard werken. In het Huis van Afgevaardigden, waarin Ford sinds 1948 zitting heeft, wat hij een kleurloze, onopvallende fi guur tot 1965. In dat jaar besloten de door het Goldwater-debacle geteister de Republikeinen iets aan hun tv-ima- go te doen door zich te ontdoen van hun fractieleider Halleck, die over dubbele onderkinnen en een rode knopneus beschikte. Ford viel om hoog. Niemand had verwacht dat hij het zou volhouden als fractieleider, maar Ford handhaafde zich door zijn ontroerende loyaliteit aan zijn partij. Altijd verdedigde hij haar visie. Als .Eisenhower tegen interventie in Viet nam was, was Ford tegen. Als Nixon voor interventie in Vietnam was, was Ford voor. Als Nixon tegen toenade- ring met de communisten was, was Ford tegen en als Nixon ervoor was, was Ford ervoor. Ford is dus niet meer dan de perfecte loyale helper, iemand die in 1976 in ieder geval te oud is om president te zijn en die die ambitie ook niet schijnt te bezitten. Wat dat betreft hoeft zijn voordracht niet op veel bezwaren te stuiten in het Congres, Maar na het trauma van de schanda len Agnew en Watergate is een on middellijke vraag: is Ford wel be trouwbaar? Het Congres h eft reeds beloofd dat het zijn boekhouding zorgvuldig zal uitkammen want Fords naam wordt genoemd in verband met verschillende financiële onregelmatig heden. Het dagblad Washington Star News wist te berichten dat de helft van Fords huidige verkiezingsfondsen afkomstig zijn uit een geheime inza melingscampagne, die de anonimiteit van de schenkers waarborgde (het geen tegen de Amerikaanse wet is). Volgens het- persbureau Associated Press gebeurden er ook vreemde din gen bij de financiering van zijn ver kiezingscampagne van 1970. Ford zou toen vijf cheques heblen ontvangen van verschillende belangengroepen, die hij doorstuurde naar het Republi keinse partijbestuur. Dit deed hij, naar zijn zeggen, omdat zijn verkie zingsfonds het wettelijke plafond reeds had bereikt en zodat andere Re publikeinse kandidaten van het geld konden profiteren. Maar enkele dagen later kreeg Ford een ongeveer gelijk bedrag (12.000 dollar) teruggestuurd door het partijbestuur als een bijdra ge aan zijn verkiezingsfonds. Dit wekt de indruk dat het doorspelen van de vijf cheques slechts een poging was om de namen van de gulle gevers te verhullen. Ford beweert echter dat hij niet wist dat een ongeveer gelijk bedrag aan zijn verkiezingsfonds werd geschonken. Het persbureau AP identificeerde ln 1970 Ford ook als één van de 15 par lementariërs, die illegale campagnebij- dragen hadden ontvangen van .wee Amerikaanse rederijen. De twee re derijen bekenden schuld en de namen van de bewuste parlementariërs wer den geheim gehouden. Maar volgens AP was Ford één van hen. Ten tijde van de commissie-Warren (die de toe dracht van de moord op president Kennedy onderzocht), deed Ford ook al van zich spreken, toen hij als com missielid «en voordelige overeenkomst met het blad Life sloot om een 'insi de story* te schrijven. Toen de publi- katie van het Warren-rapport ver traagd werd, ontsnapte Ford maar net aan het gevaar dat zijn verhaal nog eerder zou verschijnen dan het offi ciële document. Bovendien negeerde Ford de afspraken met opperrechter Warren, toen hij transcripten van de commissie meenam als materiaal voor zijn boek 'Portrait of an Assassin'. In een ander boek, "The Washington Pay-Off speelt Ford zelf een niet zo gunstige hoofdrol. Het werd geschre ven door Robert ,N. Winter-Berger, die in Washington lobbiede voor klanten, die moeilijkheden hadden met de regering. De schrijver mocht het kantoor van de Republikeinse fractieleider gebruiken en kon op die wijze Fords invloed gebruiken om be paalde zaken in het voordeel van Wlnter-Bergers klanten te regelen. Ford zou de schrijver al bij één van hun eerste ontmoetingen hebben ge zegd: 'In Washington is geld de naam van het spel. Zonder geld ben je dood.' Winter-Berger schrijft dat Ford voor de door hem verleende diensten geen geld voor zichzelf eiste, maar dat hij steeds bijdragen per cheque wilde aan de verkiezingscomité's van met name genoemde Republikeinen of aan Repu blikeinse organisaties. 'Naarmate de tijd verstreek, kreeg Jerry de smaak van geld te pakken. Hoewel hij twee jaar geleden aarzelend en schuchter was, was hij nu arrogant en er stellig van overtuigd dat geld de naam van het spel was. Hij herhaalde die zin dik wijls tegenover mij. Hij was een goed voorbeeld hoe macht, Iemand, die volgens mij één van de weinige oprechte en eerlijke mensen in Was hington was, corrumpeert', aldus de schrijver. Toen het boek gepubliceerd werd, noemde Ford de beweringen van Win ter-Berger 'flauwekul', 'drek', 'bela chelijk1, 'verzinsels' en "bedenksels'. Maar de schandaal-kronlkeur Jack An derson, die zijn eigen onderzoek in stelde, ontdekte ongeveer 50 brieven van Ford over Winter-Berger en ver scheidene brieven, waarin Ford hem bedankte voor diens verkiezingsbljdra- gen, Anderson schreef: 'Ford ontkent niet dat Winter-Berger donaties schonk aan Republikeinen, maar legt er de nadruk op dat ze n'et aan hem werden gedaan. Toch hebben we ont dekt dat diverse bijdragen Ford direct hielpen. De lobbyist gaf bijv. honder den dollars aan het Republikeinse co mité in het district Kent, dat toeval lig Fords politieke thuisbasis is.' Al deze verhalen rondom Ford kun nen natuurlijk best onwaar-zijn. Of misschien zijn ze niet alleen van toe passing op Ford, maar op iedere doorsnee politicus in de Verenigde Staten. Maar na Watergate en Agnew slikt het Amerikaanse publiek derge lijke politici niet meer. Het eist daar om een deugdelijke keuring van de betrouwbaarheid van deze Ford. Voor al omdat Nixon misschien spoedig het stuur uit handen zal moeten geven. Vervolg van pagina 1 Ingetrokken heeft Het telegraafkan toor in Washington werd overspoeld met telegrammen voor het Witte Huis, dat ditmaal niet zo snel als an ders kon vertellen of ze instemmend of afkeurend waren. Het Huis van Afgevaardigden, dat gis teren na een lang wedkeinde weer bij een kwam, besloot de jridische com missie opdracht te geven een voorbe reidend onderzoek te beginnen om vast te stellen of er redenen zijn om de afzettingsprocedure tegen Nixon formeel te begonnen. Het beshut werd genomen tijdens afzonderlijke fractievergaderingen achter gesloten deuren. De afzettingsprocedure moet in het Huis van Afgevaardigden be ginnen. AMLS EEN MEERDERHEID DAAR MEENT DAT ER GRONDEN VOOR EEN AANKLACHT ZYN, ZAL DE SENAAT EEN PROCES TEGEN' DE PRESIDENT MOETEN VOEREN. Voor een veroordeling is een twee- derde meerderheid in de Senaat no dig. Volgens het persbureau ÜPL dat een vluchtig onderzoek instelde, is er in het Huis een kleine meerderheid voor afzetti g van. Nixon. De Democragen in het Huls willen echter ook gewoon doorgaan met bet onderzoek naar de antecedenten van Gerald Ford. Nixons kandidaat voor het vice-presidentscgap. Op het ogen blik is de Semocratixche voorzitter van het Huis. Carl Albert, de directe opvolger van Nixon. Albert heeft erop aangedrongen haast te maken met de benoeming van Ford, omdat anders het publiek de Democraten ervan zou den verdenken dat zij op deze wijze in het Witte Huis willen komen. De Democratische fractieleider in het Huis. Thomas O'Neill opende de ver gadering met een verklaring, dat 'geen andere president het hoogste ambt van dit land in zo*!! lage achting heeft gebracht*. Hij zei dat tiendui zenden telegrammen binnenstroomden bij het Congres, waarvan de mees ten vroegen om de afzetting van Nixon. Inmiddels zijn zowel in het Huis als in de Senaat voorstellen gedaan om het Congres een onafhankelijke Wa tergate aanklager te laten benoemen, die het werk van de ontslagen Cox moet voortzetten. De ontslagen minister Elliot Richard son heeft gisteren een langdurige" ova tie gekregen van ambtenaren van het ministerie an justitie. Tevergeefs trachtte de oud-minister het applaus te stillen. Het ging over in ltrid in- stemmend gejuich. Richardson beleg de een persconferentie om zijn hou ding in het conflict met Nixon uit te leggen. Hij meende dat de integriteit van het landsbestuur op bet. spél staat m de door Nixon veroorzaakte crisis, maar zei dat „hij niet de'man isom te beslissen over de vraag'of Nixon uit' zijn ambt moet orden, gezegd. Het Amerikaanse volk moet de'feiten be oordelen en- een beslissing nemen. Overigens vond Hichmdsoa Nixons compromis 'redelijk' maar bij kon zich niet verenigen met de beperkin gen die aan Cox werden opgelegd. Cox weigerde het compromis te aan- vaaixtenu t In "een brief aan.hetbof vanberoep heeft- de commissie-Ervin gezegd dat - zij geon! enkel .Compromis,heeft geslo ten met Nixoh/vZq ze! dat het een eenzijdig aanbod van Nixon was en dat ze de gerechtelijke procedure om de geluidsbanden in banden te krij gen zal voortzetten. De commissie is bij bet hof in beroep gegaan tegen de uitspraak van Sirica,die weigerde Nixon te dwingen,de banden uit te le veren, omdat hij zich daartoe niet be voegd verklaarde. Cox werd wel door hem in het gelijk gestéld. De Amerikaanse omroep ABC heeft gemeld dat vlak voor het kantoor van Archibald Cox werd verzegeld, belan grijke stukken over Nixons persoonlij ke financiën zijn overgebracht naar de senaatscommissie van Ervin. Volgens het bericht behoorde tot het materi aal documenten, die enkele dagen ge leden door een niuwe geuige waren aangedragen. Er zou een privé-beieg- gingsfonds bestaan hebben ten bate van de president, dat beheerd werd door een bank, die eigendom is van zijn vriend Bebe Rebozo. Twee maat schappijen zouden meer dan één mil joen dollar op de rekening hebben ge stort, aldus ABC, Onderzocht wordt of 'vermiste' campagnebijdragen wellicht ook op Nixons rekening zijn gestort. ROME (Reuter) De twee grote vliegvelden bij de Italiaanse hoofdstad zijn gesloten voor alle luchtverkeer als gevolg van een staking van het technisch personeel voor verbetering van werkomstandigheden. Sinds maan dagavond zijn geen vliegtuigen meer van Fiumleino of Ciampino vertrok ken. met uitzondering van de speciale vlucht waarmee de Italiaanse presi dent Leo tie naar Nederland reisde. BUENOS AIRES (AP) —De direc- teur van de Zwitserse luchtvaartmaat schappij in Buenos Aires, Kurt Schmidt, is door gewapende mannen ontvoerd. Schmidt zou een Argentijn van Zwitserse afkomst rijn. CO' CION (AFP) Een militai re i^wrtöank to Conception in het zuiden van Chili beeft vier mensen ter dood veroordeeld wegens diefstal van explosieven, het vervaardigen van bommen en het oprichten van gewa pende groepen. De doodvonnissen zijn onmiddellijk na de uitspraak voltrok ken. Vijftien andere aangeklaagden in dezelfde zaak werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van tien tot rijf jaar. (ADVERTENTIE),

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 9