met hechtstrip WISO start in Alkmaar Uit de maandbladen tijdelijkter kennismaking slechts o.b. een wereldnaam in moderne maandhygiëne 10 STUKS MAANDVERBAND Jong Oranje zonder spelers Amsterdam Eds trom weïin Europees df tal FIBA contra anti-basketbal t+süort+kort Honkbalclubs gaan akkoord met transfers Olie-boycot Over criminaliteit Allebei gelijk Gortzak gaat weg Keizer Nixon Van Agt en Terlouw Over Nobelprijzen Arrestatie in Groningse moord Einde van tweekamp om dam-titel? Honkbalzege Cuba TR0W/O7A31TET DONDERDAG 25 OKTOBER 1973 T12/K14 DEN HAAG (ANP) In de wedstrijd om het wereldkampioenschap dammen tussen Ton Sijbrands en Andris Andreiko hebben beide spe lers kans gezien hun gevestigde kort en klein-remise record in de veertiende partij van zeventien zetten te verbeteren en te brengen op zestien zetten. Zij verdienden daarmee de onderscheiding 'de flop van de top', die aan nog geen enkele speler werd uitgereikt. Met de ze remise werd de stand 17-15 in het voordeel van Sijbrands. Sportêoto Accent: Vrij Nederland: Haagse Post: Groene Amsterdammer: De Nieuwe Linie:. Elseviers Magazine: Hervormd Nederland: Méér zekerheid kan een vrouw De unieke o.b. hechtstrip niet verlangenzorgt voor dubbele zekerheid, o.b. maand.verband is bijzonder Het vèrband gewoon even in sterk absorberend en heeft een het slipje drukken en het heerlijk donszacht non-woven blijft feilloos op z'n plaats. Spelden, gordelges zijn omhulsel Vochtspieidende lagen zorgen er voor dat het oppervlak langer droog blijft, dus duidelijk meer draag- comfort geeft. geheel overbodig geworden. Dus hebt u meer bewegings vrijheid, meer zekerheid dubbele zekerheid! Oob.®»11 Oor demoden* °-b'^ehandige hechtstnp. Remise-record zestien zetten IN a precies twee uur en zeven minu ten spelen, werd in een positie die veel interessante varianten beloofde, plotseling tot remise besloten. Daar mee maakten zij niet voor de eerste keer een slechte reclame voor hun sport Als gevolg daarvan zijn in dc internationale damwereld stemmen opgegaan <üe zeggen dat de geldbedra gen voor een dergelijke tweekamp aanzienlijk moeten worden gemini- seerd of dat er in het geheel geen match meer om de wereldtitel moet worden gespeeld. De mogelijkheid is zeer wel aanwezig dat de organisato ren snel een simultaanseance voor net publiek organiseren. De kans is ech ter groot dat het remise-virus ook op hierbij betrokken spelers zal over slaan- Wat Sijbrands en Andreiko be treft, is het wachten op meer verant woordelijkheid tegenover de buiten wereld. Zestiende partij Wit: Andreiko Zwart: Sijbrands I. 34-29 19-23 2. 40-34 14-19 3. 43-40 10-14 4. 50-43 5-1» 3. 31-26 20-25 0. 37-31 14-10 7. 41-37 10-14 8. 45-41 4-18 (de oud-wsretCkamploen Pierre Chesten (Fral heeft van deze opening een uitgebreide analljse gemaakt) 9. 32-2S 23»32 10. 37x28 19-23 (zwart Keemt de hek- stelling In11. 23x19 13x24 (de dam door 34- 38 26-21 36-32 en 33x4 verliest voor u-lt een schijf door 6-13 en 12-18) 12. 41-37 8-13 13. 37-32 2-8 14. 42-37 14-19 15. 47-41 10-14 014. 33-27 remise op voorstel van An dreiko. Het diagram na de vijftiende zet ls:Wlt: 18 schijven op: 26 27 29 31 33 24 35 36 37 38 3» 40 41 43 44 43 48 49. Ztvart: 18 schijven op: 1 3 6 7 8 U 12 13 14 15 18 17 18 1828 24 DEN HAAG (ANP) De nieuwe profsdhaatsorganisatie WISO gaat offi cieel van start met een tweedaagse wedstrijd op dè Alkmaarse kunstijs baan. Op 29 en 30 november rijden de sprinters tweemaal een vijfhonderd en tweemaal een duizend meter, de alirounders werken een kleine meer kamp af. AMSTERDAM, Jn de selectie van .Jong-Oranje, dié volgende week dins- dag in Eindhoven tegen Jpng-Noonve- ;gen uitkomt zijn tamelijk verrassend geen spelers van EC Amsterdam opge- nomen- Hoewel met name bondscoach Fadchonc zich enkele weken geleden nogal lovend over "talenten als Van der Lem, Husers en. Nico Jansen, uit liet heeft de, verantwoordelijke man van Jong-Oranje, Cor van der Hart, niet één van die spelers opgeroepen. In de zestienmansselectie zijn wel op genomen; keepers Leen Barth (Ander- Jecht)| en Paul de Jong (Ajax), verde digers: Sije Visser (NEC). Rijsbergen (Feyenoord), Krijgh en Van Kraay (PSV) en Van Ierssel (FC Twente); middenvelders'. Willy van dé Kerkhof (PSV)', Kotten en Thijssen'(FC,Twen- te), Vormaer (Haarlem), aanvallers: Jlep, Arnold Mühren. (Ajax), Bos (FC Groningen), Lubse (PSV) en Kist (AZ'67). Van onze sportredactie AMSTERDAM De Zweed Ralf Edström van PSV heeft na cverleg met bestuur, coach en spelers de uit nodiging om op 31 oktober uit te ko men voor het Europees elftal aan vaard, Het Europees elftal, waarvoor de aangeschreven Ajacieden moesten bedanken, speelt die dag in Barcelona tegen Zuid-Amerika. In dat duel zal overigens ook de Westduitse spits Gerd Müller ontbreken. De speler van Bayem heeft Ladislaus Kubala van zijn beslissing op de hoogte gesteld. Zijn ploeggenoot Franz Beckenbauer speelt daarentegen wél. MUNCHENHet bestuur van de Internationale basketbal fe deratie, FIBA heeft met onmid dellijke ingang voor alle la Eu ropa te spelen internationale wedstrijden 'n nieuwe regel in gevoerd voor betreft de per soonlijke fouten. Iedere per soonlijke fout, die in een speel- helft boven de tien wordt ge maakt, zal voortaan met twee vrije worpen worden bestraft. Tot nu toe werd voor een. der gelijke fout (het blokkeren van een tegenstander) een inworp aan de tegenpartij,gegeven. Met deze wijziging in de spelregels bindt de FIBA de strijd aan met het 'antibasketbal', - dat vooral bij het laatste toernooi om het Europese kampioen schap te Barcelona heel sterk aan het daglicht trad. Met de beoogde fouten, trachtte men te verhinderen, dat de tegenstan der 'over ;dc middenlijn kwam. ..De technische commissie van de FIBA heeft, dagelijks na. het toernooi in Barcelona gerea geerd en wilde de straf reeds na de achtste persoonolijke fout invoeren. Het bestuur van de FIBA heeft denieuwe Tegel op tien bepaald. Per wedstrijd lag het aantal persoonlijke fouten in Barcelona tussen de 39 en 87. Dc nieuwe regel zal het vol gend jaar over de gehele wereld gelden. r--- Het bestuur vari de Nederlandse basketbal bond heeft nog geen definitieve beslissing genomen over het aantal ploegen dat in de kampioenspoule zal uitko men. Op 16 juni J.L werd beslo ten sléchts zes teams in deze poule toe te laten- Op verzoek van de verenigingen uit de ere divisie werd de definitieve be slissing echter opgeschort tot de helft van de competitie. Het be stuur van de NBB wil de uit komst van de thans gehouden enquête eerst ter advies voor leggen aan de commissie top sport en vervolgens op 3 novem ber bespreken met de eredivisie clubs zelf. AUTOSFOBT Wilson FittlpaMI. fle ou dere roer T»n dc ex-wereldkampioen (1972) Emerson. »a! voleend Jaar niet meer in Formule I-races uitkomen. Zake lijke belangen houden hem, zegt hit, in Brazilië. 'Zen van ons beiden moet thuis- bUJven om deze te regelen'. MOTORSPORT —De "'.allaan Giacomo Agosttnl heeft zich opnieuw voor een pe riode san een jaar verbonden om in 330 en 589 cc races uit te komen. Dit :r. te genstelling ot eerdere uitlatingen van d? 13-voudlge wereldkampioen, die aankon digde de motorracen) vaarwel te zeggen en zelfs enige proefritten ln racewagens maakte. SCHAATSEN Dc wedstrijden om de Ureel Cup, die aanvankelijk zaterdag 17 november in Deventer zouden worden ge houden, zijn verschoven naar 24 novem ber. De kernploegen konden 17 november .niet In Deventer aan dc start verschijnen wegen» trajninsskampen in Davos 'he- ren) em Inzeil (dames). SKI Oostenrijks 21-jarige drievoudige wereldbekerwinnares Atmemarle Proell is in alle stilte In het huwelijk getreden met Herbert Mover, verkoop-directeur van een Oostenrijkse ski-fabriek. Anne- marles Proell. onbetwist de sterkste skf- ster van dit ogenblik, zal in leder geval nog dodnemen aan de wereldkamnioen. schappen, die Jn februari In St. Moriti worden gehoude. TENNIS NederlarwS-SparJe voor de Ko ning Gustav Beker wordt delimiter m Nederland gespeeld. De KNLTB. die aan. vankeHjk uit Spanje de toezegging had gekregen dat de wedstrll daar gespeeld zou lommen worden, heeft het duel vast gesteld op vrijdagavond 16 en zaterdag 17 november lit hed Frans Otten-stedlon In Amsterdam. VOLLEYBAL Rusland. Zuid-Korea. Ja pan en Peru hebben zich geplaatst voor de flnalegroep van het toernooi ora het wereldkampioenschap voor dames in Uru- WfEL«ENNEN De Deen Niels Fred- borg «leeft het wereldrecord over een ki lomet.» met staande start van de Itali aan Gisxï «artori roet 0.12 sec. verbe terd. HIJ bradht hot op 1.04.49 VOETBAL De Deventer eredtvlstovere- tóglrvg Go Ahead beeft het militaire elftal met 9—1 (rust I1) verslagen. Kerkhof opende voor de militaire ploeg de score. Groenendijk (2) en MafsraJd «coerden daarna voor Go Ahead. VOETBAL Eintracht Frankfurt, leider van d« Bundesllga, heeft de ultwedrtrtfd tegen Kickers Offenbach met 5—2 verlo ren. Bin tracht deelt mi de eerste plaat» met Borusela JlSnchengladbach met 17 punten u« 12 duels: Kickers steeg door de winst naar de derde plaats met 14 tilt VOETBAL Voer de tweede wedstrijd, tegen Schotland in de voorronde van het toernooi om de Europese beker voor amateur-Jandemeams, zijn de volgende speler» eeaelecteerd: Ven Laar (Amstel veen). Harten» <DEX). Koppendraaier (DWV). Meerten» temmen). Jansen (Heer), Van Buuren (HDVS), Wil» (Mid delburg), Boiten (RKC), Van Dullemen (RVC) Schemznekes (SDWÏ, Hogehboom (De Spartaan). Hanssen (Veritas), De Jong en Van der Leek (Xerxes). Van onze honkbalmeéewerker AMSTERDAM In een vergadering van alle hoofdklasseverenigingen is er tussen de verschillende dubs overeen stemming bereikt over de transfers van honkballers tn de hoogste klasse. De verenigingen hebben zich in het vorige seizoen verplicht alle over schrijvingen volgens een 'gentlemen's agreement1 te bespreken. Het ging in de vergadering om een vijftal spelers: Karei G rouwe 1 gaat van OWO naar Ni cols, Ade Fijth ruilt Sparta voor zijn oude club HCAM, een andere Spartaan Jan Stijger speelt volgend seizoen bij Schoten, evenals dc HCA- W-er Frank Bailey, terwijl Alvin Mar tha van HCAW haar Giants gaat. Een volledige lijst van alle overschrijvin gen verschijnt op 2 november. Daarop zullen ook Nol Becnders en WiJ Kuy- pers van Nicols staan, die naar de eerste kiassers Kinheim en Terrasvo gels gaan en Boules Vakkers, die van Celeritas naar Nicols verhuist WILLEMSTAD (ANP) In een vriendschappelijke wedstrijd heeft het ■Cubaanse honkbal negental met 91 gewonnen van de Curagaose selectie. Winnende pitcher was Antonio Jime nez en verliezende pitcher Rafaela. Beiden begonnen de wedstrijd op de werpheuvel. In de vierde inning nam Cuba een voorsprong van 40 op Cu rasao. door een homerun van Ciplro in het ilnkerveld. De Cubanen sloe gen verder 14 hits, Curagao elf. Daar entegen maakte Curacao S veldfouten tegen de Cubanen 2. DEN HAAG (ANP) D« djfer» v*n «por!to to no. 13 van 20-21 oktober 1973 zijn: Deelne mers: 485.997, Bruto-lnleg f 1.144,974,-: PrfJ- zettbedrac; 484.324,-. Beschikbaar voor de le, de 2e, de 3e prije en de premie elk 131.981,-, is prijs: winnaar, die bruto 121.981.- ontvangt. 2e prij»: 89 winaar», d<e elk bruto 1.497,90 ontvangen. Se ptlj»: 1483 winnaar», die per kolom 81,- ontvangen. Indien voor woenadag 14 novmber geen re el om ex worden Ingediend, ontvangt de eerste prtfewmnaar bovendien nog het bedrag van de premie, groot 121.981.-. Dr. W. Drees jr., die tijdens de al gemene beschouwingen in de Tweede Kamer er bij de regering op aandrong een dam tegen de toenemende crimi naliteit op te werpen, wordt in Vrij Nederland door Hans Smits van re pliek gediend. In een door cijfers en een grafiek ondersteund betoog stelt hij dat de 'verontrusting over de on veiligheid op straat de mensen wordt aangepraat en niet ih overeenstem ming is met de feiten. 'In 1972 vorm den de echte levensdelicten (728 in totaal) slechts 0,2 procent van het to- -taal aantal misdrijven. Deze cijfers tonen aan, dat Nederland niet bepaald een ïand Is, waarin de onveiligheid (in de zin van: mensen, die elkaar naar het leven staan) een groot of toenemend probleem is', J. van Tijn draagt nieuwe oorlogs- correspondentie bij (Daar ligt de brug over het Suez-kanaal en het is een mooi gezicht') en R. Ferdinan. dusse schrijft in een artikel over de jongste ontwikkelingen in het Water- gateschandaal: 'Zondag, bij het bericht van het plotseling ontslag van Cox, dacht ik: 'Die man weet niet meer wat hij doet*. Ik belde enkele psychi aters op en die gaven schoorvoetend met alle voorbehoud, enz. toe dat het gedrag van Nixon in dere zaak wel tekenen van gestoordheid, van bewustzijnsvernauwing vertoon de'. In Terzijde wordt commentaar geleverd op de toekenning van de No belprijs aan Kissinger ('Manneke Pea ce'): 'Weet u waarom Kissinger die prijs heeft" gekregen? Omdat hij altijd zo'n schot achter de vrede zet'. Wie hebben er nu eigenlijk gelijk: de joden of de Arabieren? W. L. Brugs- ma schrijft in de Haagse Post dat het antwoord op die vraag 'even simpel ais verschrikkelijk' is: 'Beide partijen hebben gelijk. En dat is verschrikke lijk ómdat conflicten waarin belde partijen gelijk hebben, niet op te lossen zijn'.'Ischa Meijer, nog steeds als oorlogscorrespondent ter plekke, Iaat weten dat er in Tel Aviv een ver moeide, onwezenlijke sfeer hangt De aandacht richt zich langzamerhand op andere zaken dan de grote, niet te vatten, machinaties verweg". Op verzoek van de Haagse Post gaf briga de-generaal Bill Clumpkens ('met toestemming van defensieminister Henk Vredeiing') een militaire analy se van de jongste oorlog in het Mid den-Oosten. Columnist Hofland houdt zich bezig met 'Nixons revolutie'. 'De revolutie die de Amerikaanse presi dent wil voltrekken is gericht tegen de gevestigde machten van de oude orde, de regenten die met hun over geërfde mahoniehouten lepel mee wil len blijven roeren in Nixons ogen chique lastposten die erniets toe doen en dat ook duidelijk moeten weten'. De als hoofdredacteur van De Groene Amsterdammer fungerende redacteur Wouter Gortzak stapt blijkens een mededeling in het blad begin volgend jaar op 'Hij hoopt daardoor in staat te zijn zich met wat langademlger werk te gaan bezighouden dan in een zuiver-joumalistieke context mogelijk is'. Gortzak zal wel 'nauw bij De Groene Amsterdammer betrokken' blijven'. Over de wrijving binnen de redactie, waarover enige tijd geleden geruchten de ronde deden, wordt in de mededeling niet gerept. Het merendeel, van de andere medede lingen in De Groene heeft, zoals ge bruikelijk, betrekking op het wereld nieuws. In een beschouwing over de jongste verwikkelingen rondom Nixon wordt gesteld dat het duidelijk is 'dat als Nlxon nu niet werkelijk afgezet wordt binnenkort de algehele macht in de VS aan de 'loodgieters' en de militairen getrokken zal worden'. Paul Brill schrijft dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie de politieke situatie in het Midden-Oosten ('geluk kig overigens') niet naar hun hand kunnen zetten. Het reilen en zeilen in Nederland komt aan de orde in arti kelen over buitenlandse arbeiders en over de kinderbescherming ('Nieuwe pogingen tot gezamenlijk optrekken van kinderbeschermers en minderjari gen'). De Nieuwe Linie heeft een nieuwe naam voor Richard Nixon bedacht: 'de keizer van het kapitalisme". En Ame rika wordt omschreven als 'het enige land ter wereld waar ook schurken grote bewondering kunnen oogsten'. Op het ook in deze krant besproken proefschrift van Wolfgang Beek, 'Ba sisdemocratie', wordt commentaar geleverd door de Amsterdamse wet houder Han Lammërs ('Kijk, in de Jordaan. heeft ëen ogenblik de illusie bestaan dat de beslissingsbevoegdheid in de buurt kon 'liggen. Dat is on juist Dat kan niet') en door ir. Pie- ter Bakker, die gelooft- dat Beek 'on derschat hoeveel architecten ook in gemeentelijke diensten de actiecomi tés wiilen helpen', Minister Max van der Stoel, NVV-voorzitter Wim Kok en prof. dr. H. Berkhofgeven, ant woord op de vraag waarom de rege ring,-de vakbeweging en Raad-van Kerken eenzijdige steun aan Israël hebben verleend. Prof. Berkhof zegt onder meer: 'Jezus is een Jood en dat is niet toevallig; hij is een vrucht van de weg die God met dit volk gekozen heeft'. De bijlage Open Boek bevat een lezenswaardig interview met de schrijver A. den Doolaard. Overde oorlog in het Midden-Oosten zegt hij onder meer: 'Jullie van De Nieuwe Linie weten toch wat" erfzonde is. De mens is een mengsel van goed en kwaad. Oorlog zit gewoon ingebakken. Dat los je collectief niet op. Ik ken mezelf. Ik heb heel kwaaie trekken', Ook Elseviers Magazine gaat in op de opmerkingen die hi de Tweede Kamer over de criminaliteit in Nederland zijn gemaakt De minister van Justi tie, Van Agt, zegt in een gesprek met Elsevier: 'Sommigen menen dat crimi naliteit verdwijnt zodra de samenle ving aanzienlijk is verbeterd. Zij schrijven hst bestaan van de misdaad geheel op het conto van een onrecht vaardige maatschappij en geloven niet, dat een oorzaak ook in de mens zelf gelegen is. Een utopistische ge dachte, waarvoor ik te oud ben om er geloof aan te hechten'. De politieke leider van D'66, Jan Terlouw, beant woordt vragen Over dé toekomst van zijn partij. Naar aanleiding van de verkiezingsnederlaag in Zaanstad zegt hij; 'Het is voor ons wel bitter te zien hoe de huidige regeringscombinatie zich ontwikkelt We hadden gehoopt en gerekend dat het een 'echt progres sief kabinet zou worden, maar dat is in praktijk heei anders "uitgepakt. De Algemene Beschouwingen hebben dui delijk gemaakt dat het kabinet-Den Uyl niets meer of minder is dan ëen ge woon coalitiekabinet van vijf partijen. Als je deze ontwikkeling ziet, vraag je je wel met klem af: hebben we daar nu zo ons best voor gedaan, hebben we voor zo'n kabinet nu zo moeten bloeden'. Dr. F. A Hoogendijk consta teert niet zonder leedvermaak: 'Zo gaan zij die de ontploffingstechniek meenden te beheersen, zelf in lucht op'. De Noorse Storting-commissie, meent L. H. Ruitenberg in Hervormd Neder land, handeldé 'niet correct', toen. zij Henry Kissinger de halve Nobelprijs voor dè vrede gaf" én de andere helft aan zijn (tegenspeler toekende. Ruiten-' berg betoogt dat de ene vrede nu een maal niet de andere is. 'Het is, of ze daar in Oslo zeggen willen: de vrede is een zeer complexe zaak'. Het Twee de-Kamerlid voor de PvdA Piet Dan- kert vindt dat de voorlichting over defensie en buitenlands beleid sterk moet worden verbeterd, Kamerleden en ook het publiek krijgen hun infor matie over defensie uitsluitend uit het militaire apparaat "Wij gaan hele maal af op militairen. Generaal Meijn- dertsis plotseling het kompas van progressief Nederland, hoewel hij al leen maar een WD-er is die dén en ander wat efficiënter wil organiseren'. Drs. Harry van den Berghschrijft naar aanleiding van de olie-boycot dat West-Europa 'zich vanwege commer ciële belangen ia de vierde Arabisch- Israëlische oorlog op zijn best neu traal heeft opgesteld. De Europese landen, lijken economische belangen te laten prevaleren boven wat moreel aanvaardbaar en rechtvaardig is'. Onder de lezers van Accent moeten veel automobilisten zijn,' want het schenkt nogal wat aandacht aan de olie-boycot 'Europa in kwetsbare po- ritte' staat; op het omslag al te lezen. Pomphouders zijn in deze bange tijd gepromoveerd tot 'psychiaters voor automobilisten'; "Vanuit de autoradio komen de alarmerende berichten uit het Midden-Oosten op de automobilist af: 'Arabische landen zullen olie ea benzine als wapen in de strijd' gebrui ken'. O In het pompstation langs on ze vaderlandse wegen, een pleister plaats voor zoiets oerstoffelijks als een auto, fungeert de pompbediende als klankbord voor de emoties; die zul. ke mededelingen uit het dashboard- kastje toch bij menigeen oproepen'. Ook veel .auto zit er in het aan ex-au- tocoureur Liane Engelman gewijde omslagverhaal, dat als titel de uit. spraak meekreeg: 'Ik heb bewezen dat ik kan racen, maar de mannen blijven op je neerkijken': Ook journalisten waren lang niet altijd lief voor haar, vertelt ze aan Emmy Huf. 'Zelfs jour nalisten die me serieus interviewden voor een krant, verkochten het daarna aan een seks-blaadje en dan was ik wel de enige aangeklede vrouw die daarin stond, maar het was toch maar van 'Seks bij de races'. Van een verslaggever GRONINGEN De Groninger politie heeft de vermoedelijke dader aange houden van de moord op de 39-jarige prostitue Bea Pot. die vcige week in haar wining werd neergestoken. Aan gehouden is de 35-jarige te Groningen wonende P. L. R. van beroep machi- nist, maar ai enige tijd geteden ar beidsongeschikt verklaard. Hij heeft verklaard 'een schoon geweten' te hebben, aldus de politie. R. is voor de Groninger politie geen onbekende. Hij pleegde al eens een gewelddelict en moest zich ook al ver- antwoorden wegens een vermogensde lict Hij staat bekend ais agressief. De door de Groninger politie op grond van getuigenverklaringen gemaakte fotomontage van de vermoedelijke da der leverde een der aanwijzingen op. Over het motief van de moord tast de politie nog volledig in het duister. ab. maandverband is dubbel zeker

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 14