TNO bestrijdt verwijt van concurrentie eminent J Het IJsselmeer is Europa's gootsteen 't l<an nog net lót en met dinsdag krijgt iedere spaarder iets aardigs bij de Rabobank. Verzet rêa rganisatièplan van Rijn - Schelde - Verolme Aanpassing van krijgsmacht is een goede zaak, maar men 'slaat door' Ouders actief bij besturen rk scholen Blue Band jubileerde 1 van den burg Afremmen investeringen voor kabinet nog moeilijke zaak Toestemming voor zigeunerfamilie m I j* - TROUW/KWARTET DONDERDAG 25 OKTOBER 1973 BINNENLAND T3/K3 Vijftig jaar geleden werd het margarinemerk Blue Band in Neder land geïntroduceerd. Voor de margaiinèfabriët Van. Den Berg en Jurgens reden om dat feestelijk te, herdenken^ Het van vroeger be kende 'Blue Band-meisje' overhandigde Rotterdams burgemeester Thomassen het zeven miljardste pakje, waarin een gift van een ton. Dit bedrag is bestemd voor een organisatie op het gebied van het maatschappelijk welzijn, De supermachten en het Midden-Oosten 3 mogelijkheden met garantie/service Verdund rioolwater in Rijn 9 'ÊmÊÊSÊm - Leuke attentie We vinden't altijd leuk als iemand op bezoek komt Daarom doen we nu ook eens iets terug. Met een aardige attentie. Voor de kinderen zo'n grappig 'Ping'-kleurboék af'n spannend'Ping'-stripboek. Omdat't deze week een beetje feest is bij de Rabobank. Spaarplannen uitvoeren Als u komtkuntu meteen uw spaarplannen in daden omzetten. Laat u maar eens verteilen hoe u bij dë Rabobank kunt sparen volgens uw eigen wensen <?n omstandigheden, j Zo noemen zich Raiffeisenbanken en Boerenleehbankén Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Minister Lubbers (economische zaken) zou evenals de industriebonden NW, NKV en CNV van mening zijn dat de directie van de scheepsbouwcombinatie RSV (Rijns-Schelde-Verolmever buiten haar boekje is gegaan met de opstelling van een reorganisatieplan voor dit concern. Hoewel het plan nog niet officieel is gepubliceerd zouden ongeveer 1500 man personeel in de nieuwe opzet moeten afvloeien. Tucht Doordrammen (ADVERTENTIE) positief over voorstel DEN HAAG Minister Lubbers staat .positie! tegenover bet compromis, dat de ARP, KVP en CHU gisteren in de Tweede Kamer hebben voorgesteld over de wijze waarop de investeringen in de randstad moeten worden afgeremd. Vraag is echter nog of liet kabinet-Den Uyl als geheel met de voorgestelde oplossing akkoord zal gaan. Gisteren waren besprekingen hierover met andere minis- ters nog gaande. Het voorstel van de confessionele par tijen werd gisteren op tafel gelegd door drs. Ad Schouten van de ABP. Het komt er op neer, dat het vergun ningenstelsel voor de randstad be perkt blijft tot de noodgebieden. Voor de overige gebieden van het westen wordt een meldingsplicht van kracht voor de bedrijven, die zich willen ves tigen. De minister kan echter de vin- - ger aan de pols houden, omdat hij de bevoegdheid krijgt toch met vergun ningen te gaan werken, wanneer noodgevallen daartoe aanleiding ge ven. Drs. Schouten betoogde, dat dit voorgestelde systeem in de gedachten- gang van de minister paste. In zijn antwoord bestreed drs. Lubbere dit niet. Hij Vond de suggestie van drs. Schou ten acceptabel, omdat de meldings plicht mist vrijblijvend is. Binnen een maand na de melding in het gebied buiten Rijnmond kan de minister im mers bepalen dat een vergunning voor een project toch nodig is. Minister Lubbers had nog wel een voorwaarde. Hij was van mening dat voor projecten van zeer grote omvang buiten het Rijnmondgebied wel een vergunning nodig is. De bewindsman dacht aan een grens van drie miljoen bouwkosten. Binnen Rijnmond be draagt deze grens één, miljoen gulden bouwkosten. ;r, -. De minister déelde mee, dat bij het leggen van deze grens buiten Rijn mond voor ongeveer zestig projecten per jaar een vergunning moet worden behandeld. De bewindsman kon, zich niet voorstellen dat de heer Schouten aan dit aantal zijn principiële bezwa ren kon ophangen. Uit de interrupties van het ARP-kamerlid was namelijk gebleken dat de heer Schouten het niet helemaal eens was met de voor waarden die minister Lubbers aan, zijn compromis bad toegevoegd. Juist om ook congestie buiten Rijnmond te voor komen en de congesties doen zich veel sneller voor dan tnen denkt wil de minister in ieder geval de groot ste investeringen buiten Rijnmond door middel van een vergunning dn de hand- hóuden. Eender op de dag had de heer Schou ten reeds betoogd dat de confessionele fracties en de minister op één lijn zou den komen. Er zou slechts sprake zijn van een in praktisch opzicht gering verschil van mening. Maar wel heeft dat verschil, zo zei drs. Schouten diep gaande principiële wortels. Op dat principiële aspect va rde zaak werd de heer Schouten duchtig aan de 'tand gevoeld door collega-Kamerleden. De heer De Ruiter (PvdA) wees op een ARP-rapport van tier. jaar geleden waarin al werd gewezen op het recht van de overheid de vestiging van een bedrijf te verhinderen. De woordvoer- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Organisatie voor toegepast natuurwetenschappelijk on derzoek TNO bestrijdt dat zij particu liere laboratoria oneerlijke concurren tie zou aandoen. De Vejeniging van raadgevende scheikundigen VRS had, na jarenlange vruchteloze gesprekken over de verhouding tussen de particu liere laboratoria en de door de over heid gesubsidieerde TNO-instituten, een proces aangespannen tegen TNO en de Staat der Nederlanden. Volgens een verweerschruft dat TNO bij de rechtbank in Den Haag heeft inge diend, blijkt nergens uit de TNO-wet en de statuten van de organisatie dat het tegen betaling uitvoeren van on- (ADVÈRTENT1E) derzoek aan beperkingen is onderwor pen. Materieel voert TNO aan dat de orga nisatie weliswaar subsidie krijgt, maar dat die alleen gebruikt wordt voor werk in het algemeen belang. Wie TNO een onderzoekopdracht geeft, móet de volledige kosten beta len, zodat de concurrentie niet oneer lijk is. De VRS heeft er vooral bezwaar tegen dat TNO naast het echte speurwerk ook routine-onderzoek verricht, dat volgens de vereniging typisch in de particuliere sector thuishoort. Maar TNO voert aan dat het uitvoeren van routine-opdrachten in een aantal ge vallen de aangewezen methode is om contact te onderhouden met de indus trie, en daardoor op de hoogte te blij ven van nieuwe ontwikkelingen en problemen. Die vaststelling over het riooi is ove rigens vrij letterlijk waar, vertelde dr. K, Biersteker van 'de Rotterdamse GGD. Wat betreft het aantal kwalijke bacteriën kan het'produkt dat bij Lo- bitb ons land binnenkomt, worden be schreven als tien tot honderdmaal verdund rioolwater. 'En' wat de zee in stroomt, is niet veel beter'. v De gevolgen van die omstandigheid betalen we in de vorm van duur drink water en dure zwembaden. Maar dat we van dèt water niet ziekworden, moet ons niet te hard geruststellen, zei dr. Biersteker..'Het is net zo-iets als overal air conditioning installeren en dan'zeggen dat het met de lucht verontreiniging buiten' wel meevalt'. Een .'werkgroep van de VMD had, met buitenlandse zusterorganisaties vere nigd in de 'Internationale Rijngroep' een lijvige nota "opgesteld over hoe erg het is en wat 'tve er aan zouden moeten doen. 'De samenstellers van de Rijnnota hebben de problemen goed weergegeven', vond minister HAARLEM Staatssecretaris Glastra van Loon, heeft/na overleg met minis ter Van Doom van CRM, in principe toestemming, gegeven voor een ver blijf van een half jaar in Nederland van de zigeuner-familie Hopic. Hij heeft echter een aantal voorwaar den: Er moet een standplaats voor de caravans zijn. Er moet toestemming zijn van de gemeente waar die standplaats is. Er moet een overieg-situatie zijn gedurende de periode van zes maan den tussen het ministerie van CRM, het ministerie 'van justitie 'en Release. Gedurende de eerste periode moet er een goede begeleiding van de zi- geunergroep worden gegarandeerd. Inmiddels zijn.de vijf caravans door de groep van de heer Büttinghausen urat Amsterdam aangeschaft. (ADVERTENTIE) sggimBgifflMga contant-koop huurkoop huur m. kooprecht Deze week in Hervormd Neder land o.a.: Defensiebeleid een vrij jacht terrein. Verdient Kissinger de vredes prijs? Harvey Cox: Zonder telefoon, t.v., en op de fiets. Het ritselt van leven in en vooral buiten de kerk. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. <3 piano- en orgelhande! arnhemsestraat 8 amersioort teieloon 03490-13877 Alsjeblieft. Aan het begin van het debat, gister middag om half vier, Het de heer De Ruiter (PvdA) een protest horen, om dat de Kamer (als gevolg van het .be zoek van de Italiaanse president) een half uur te laat begon. In dit demo cratisch huis, aldus de heer De Rui ter, is. dat niet juist tegenover het pu bliek, Voorzitter Vondeling reageèrde met de opmerking,, dat hij van de woorden van het Kamerlid kennis had genomen. der van de PvdA wees er verder op dat reeds lang gemeentebesturen zonder dat er objectieve normen zijn op grond van de wet op de ruimtelijke ordening geen vestigingsvergunning verlenen. Terwijl de Kamer gisteravond over het wetsontwerp debatteeade, nam' de KVP-krimg in Den Haag een motie aan, waarin op de KVP-Kamerfractie een dringend beroep werd gedaan om het wetsontwerp van minister Lub bers aan: te nemen. Ook in ARP-krin- gen in Den Haag spreekt men zich uit voor het wetsontwerp. Men is het niet eens met de kritiek van Schouten. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het IJsselmeer is liet goosteenputje van Europa. Deze variatie op de wat afslijtende vaststelling dat de Rijn liet riool van Europa is, liad directeur ir. C. van der Veen van. de Amster damse waterleiding bedacht voor de Rijnmiddag die de Vereniging milieudefensie (VMD) gisteren in Den Haag organiseerde. ■Vorrink van volksgezondheid en mi lieuhygiëne in haar toespraak.-Zij be vestigde nog eeiis dat de Rijn 'een h,o- ge prioriteit in ons beleid heeft', maar dat we, behalve dat we 'onze ei gen vervuiling moeten bestrijden, toch afhankelijk blijven van wat in internationaal overleg kan worden be reikt De volkenrechtdeskundige dr. A. W. Koers scherpte dat later wat aan. Er zijn wel internationale rechts regels waar we aan vast kunnen hou den, zei hij, maar in het volkenrecht moet een land zelf optreden om zijn rechten ook te realiseren. 'Als wij meer prijs stellen op de meest vriend schappelijke betrekkingen met Frank rijk, moeten we het zout* blijven van de Rijn, aan onze eigen houding wij ten'. .vf,.!sft ■'■"ii"-/* s 4 mmt&M W s"V;- m m Minister Lubbers sprak gisteren op de scheepsbouwdag van de Industriebon den in Den Haag. Hij deed er onder meer de uitspraak dat de 'regering vast van plan is strak de hand te hou den aan hetgeen bepaald is in het rapport Winsemius'. De voorzitter van de industriebond NVV, de heer Arie Groenevelt \vee3 erop, dat dit rapport een herstructurering van de Neder landse scheepsbouw bepleit echter zonder dat dit zou leiden tot een ver mindering van de werkgelegenheid. Wanneer toch afvloeiingen noodzake lijk zouden zijn dan zal hiervoor over leg moeten worden gepleegd met alle betrokkenen en op z'n minst gepraat moeten worden over vervangende werkgelegenheid. 'Overleg heeft niet plaatsgevonden en uit de woorden van de minister meen ik te mogen aflei den dat hij het niet zal gedogen dat een van do partijen (de directie) het rapport in eigen voordeel zal uitleg gen', aldus do heer Groenevelt. Het rapoort Winsemius werd enkele jaren geleden opgesteld toen het Ver- olme-concern in grote financiële,moei lijkheden kwam té verkeren. De rege ring sprong toen bij om het bedrijf perspectieven te bieden. Voor de toe komst word besloten tot een fusie tus sen de Rijn-Schelde-groep en het Vex- olme-concem. Op het ogenblik be heert de overheid nog de aandelen van Verolme en heeft daarmee een stem in het RSV-ccmcem. De scheepsbouwdag van de industrie bonden was bedoeld als een appèl aan de Nederlandse scheepsbouw om de handen in een te slaan en gezamen lijk de te verwachten moeilijkheden het hoofd te bieden. Volgens de In dustriebonden is het daarom noodza kelijk dat de bedrijfstak wordt geher structureerd. 'Wanneer de bedrijven Generaal Van Rijn kón zo niet verder Van een onzer verslaggevers NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: Abonnementsprijs 13.per half jaar; ƒ38,— per jaar. Abonne menten kunnen elk ogenblik in gaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder post zegel) verzenden aan: Hervormd Nederland. Antwoordnummer 1776, Den Haag. DEN HAAG De aanpassing van de krijgsmacht aan de burgermaatschappij is een goede zaak. Helaas stopt de slinger van die aanpassing niet in het jniste mid den, maar slaat door. Dit zegt luitenant-generaal W. van Rijn in een interview- met het maandblad Ons Leger als toelichting op zijn aanvrage om met vervroegd pensioen te gaan als voorzitter van het comité verenigde chefs van staven. Dat vervroegde pensioen is de 57-jarige generaal inmiddels verleend, 'Mijn besluit om ze ventien maanden eerder heen te gaan is niet het gevolg van een behoefte om flink te zijn. Ik kon doodeenvoudig zo niet verder', aldus luitenant-gene raal Van Rijn, die als reden van zijn ontslag-aanvrage het defensiebudget en vooral de achteruitgang van de discipli ne in het leger noemt. Wat betreft het defensiebud get ziet de generaal twee uit gangspunten botsen: het stand punt van een politicus.'wat is haalbaar' en dat van een mili tair 'wat is noodzakelijk'. De minister van defensie heeft zijn uiterste best gedaan een zo hoog mogelijk bedrag voor defensie te bereiken, maar de beslissing ligt bij het kabinet en daardoor kreeg het 'haalba re' een bijzonder accent, aldus Van Rijn. Ook voor de discipline geldt helaas veelal: wat is politiek (met) haalbaar, meent de luitenant-generaal. Hij vindt het een uitstekende zaak, dat militairen meer zelfstandig heid krijgen'. In oorlogstijd vragen wij van de militairen initiatief en improvisatiever mogen. Voor wat wij van hen in oorlogstijd vragen, moeten wij in vredestijd de kern leg gen', aldus de voormalige voorzitter van de verenigde chefs van staven. Maar de slinger is te ver doorgeslagen. Waarom eigenlijk? Om nog propressiever te zijn? Om de jeugd te winnen? Voor het image van de partij? Met het oog op de volgende verkiezin gen?' De generaal meent, dat men te ver is gegaan en nog steeds verder gaat. In het interview noemt hij een groot aantal concrete voorbeelden. Het tuchtrecht moest op de helling. Maar de k'nderen moeten niet met het badwater worden weggespoeld. Waarom mag een commandant nu geen meningsuitings-delic- ten meer krijgstuchtelijk af doen, waardoor hij bijvoorbeeld niet weer onmiddellijk kan in- grpen wanneer officieren en onderofficieren worden bele digd? Waarom mag een briga decommandant, in uiterste Luitenant-generaal W. van Rijn noodzaak, iemand niet meer naar de tuchtklasse van het Depot van Discipline verwij zen? Dat was een geweldig af schrikkingsmiddel in de hand van meestal zeer bekwame of ficieren, aldus de generaal. Ook wat betreft de lange ha ren is men te ver gegaan. Een dracht, aangepast aan het hui dige modebeeld, is een goede zaak. 'Daarna moest men ech ter zo nodig, onder druk van buiten, waarbij politiek gewin waarschijnlijk in het geding was, de nonnen laten vallen, wat ons internationaal bela chelijk maakte'. De afschaffing van de groetplicht lijkt 'een voorbeeld van de verslechte ring der discipline uit een zucht nog verder te gaan'. Een bond van dienstplichtigen noemt de generaal 'een goede zaak', het huidige doordram men van de VVDM een slech te'. Men geeft de dienstplichti ge te weinig inspraak. Het zijn weer de mensen met de grootste mond die de posities gaan bekleden. Er wordt bo vendien geïnfiltreerd door mensen, die er op uit lijken om de krijgsmacht te onder mijnen. 'Vergeet daarbij niet, dat de VVDM niet zo'n fors ledenaantal had gehad, wan neer niet het ministerie het lidmaatschapsgeld van de sol dij zou inhouden'. Hij noemt het instellen van een ombudsman onnodig en geldverslindend. 'In het leger zijn genoeg ombudsmannen: de commandant, de geestelijke verzorgers, de kontaktorganen, de sociale diensten, de persó- neeisofficieren eti vooral de staf van de inspecteur-gene raal. 'Tenslotte merkt de luite nant-generaal op, dat demon straties in hét leger niet geto lereerd kunnen worden. Aan het einde van bet inter view. dat Ons Leger op de voorpagina afdrukt spreekt luitenant-generaal Van Rijn als zijn mening uit, dat het gezonde verstand uiteindelijk zal overwinnen. En dat dit zal uitlopen op de zinspreuk, die hij indertijd voor de 43-ste Pantserbrigade koos: 'Als 't moet. dan goed'. elkaar blijven beconcurreren en hun koninkrijkjes biijven oppoetsen, zal straks blijken dat het te laat is. Voor 1976 wordt een terugloop voor de scheepsbouw verwacht en daar moe ten we nu op inspelen, aldus de heer Groenevelt De op het congres'aanwe zige kaderleden namen een - resolutie aan waarin .zij-de volgende voorwaar den aan de herstructurering stelden: herstructuering zal slechts moge lijk zijn wanneer overheid, werkgevers en werknemers in eendrachtige sa menwerking komen tot een allesom vattende sociaal scheepsbouwbeledd. herstructuering mag geen aanlei ding geven tot vermindering van het aantal arbeidsplaatsen. zonder dac daarvoor kwalitatief gelijkwaardige arbeid in de plaats kan worden ge steld. herstructuering moet inhouden dat bijzondere zorg wordt besteed aan het behoud van dc werkgelegenheid voor oudere werknemers, aan verbetering van de werkomgeving, een verbete ring van het sociaal klimaat. Volgens de Industriebonden biedt herstructurering de Nederlandse scheepsbouw mogelijkheden voor ver scherping van onze positie op de scheepsbouwmarkt, onder meer omdat veel scheepswerven een gunstige geo grafische ligging hebben, er langduri ge ervaring op scheepsbouwgebied is en er over voldoende vakmanschap kan worden beschikt. Van onze onderwijsredactie DOORN De Nederlandse Katholie ke Schoolraad zal bevorderen, dat ou ders, personeel, oudere leerlingen en vertegenwoordigers uit de katholieke gemeenschap actief gaan deelnemen in het besturen van scholen. Dat is "net resultaat van het beraad dat'de katholieke schoolraad gisteren in Doorn heeft gehouden. Op het ogenblik gaat een meerderheid van rk-scholen uit van een stichting, een orde of congregatie, of een kerk bestuur. Een minderheid van de ka tholieke scholen gaat uit van een ver eniging. Volgens de voorzitter van de schoolraad, professor dr. G. Brennink- meijer, laat de betrokkenheid van ou ders nog vaak te wensen over. De vergadering sprak wel uit, dat de schoolraad de democratisering van het schoolbestuur moet stimuleren, maar hoe de bestuursvorm er uit moet zien, werd in het midden gelaten.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 3