Malik: China verdient standbeeld in Israël Veiligheidsraad weer bijeen nog steeds goedkoop #6,< Samenstelling van coalitie-regering is groot probleem Watergatenieuwe aanklager geëist Israël is ongerust over krijgsgevangenen Israël wil aantal joden in Syrisch gebied verdubbelen Persconferentie in Hevige Chinees-Russische botsing SrSSTbr. X°™Wcr.ïbe ÓUBO.m AVgr, Bmoisr (DPI, AP, Keuter) - Nadat de strijd Per twee geboorten één abortus toegepast mOW/KWAHTETT .DOXDERBAG 25 OKTOBER 1973 BüITENIlAND T7/K9 mASHJiNOTON (UiPI, Reuter) De senaatscomissie voor justitie begint maandag met hoorzittin gen ovetr het ontslag van Airohibald Cox, tot afgelopen weeekeinde de speciale aanklager in de .Water- gate-affaire. De vorige week door president Nixon ontslagen Cox zal zelf dé eerste getui ge zijn, die voor de commissie ver schijnt. Ondanks bet besluit van de president óm de omstreden geluids bandjes met gesprekken over bet Wa- tergate-schandaal hu. toch af 'te staan, hondt de senaatscommissie vast aan de eis, dat er opnieuw een speciale aanklager moet komen. 'Wij zijn het unaniem eens over de noodzaak'van een speciale aanklager', zei een'repu blikeinse afgeraardlge gisteren. De commissie ging niet inee met het plan van senator Edward Kennedy om on middellijk do herbenoeming van Cox en. heropening vaa diens kantoor te eisen. Op het laatste moment heeft presi dent Nixon gisteren de tv-toespraak afgelast waarin hij het Amerikaanse volk uitleg zou geven van de recente gebeurtenissen' in.de Watergate-zaak, die gepaard ging mét het ontslag van minister van justitie Richardson, diens onderminister Ruckelhaus en aanklager Cox. Waarnemers zijn het er over eens, dat de president en zijn adviseurs zich volkomen hebben ver keken op de reacties, die deze ontsla gen hebben losgemaaktbij het pu bliek. De heftigheid en de algemeen heid van de protesten hebben de pre sident ook gebracht tot zijn besluit van deze week om de geluidsbandjes, waar al maandenlang over gestreden is, af te staan aan districtsrechter Si rica. Volgens het Witte Huis gelastte Nixon zijn voorgenomen tv-toespraak af omdat hij de hele dag. bozig was geweest met het Midden-Oosten. De president had gistermorgen een on- CorrUütlC derhoud met minister van buitenland se zaken Kissinger over de kansen van de nieuwe wapenstilstand in de Arabische-Israëiische oorlog. Nixon zal nu een verklaring over de nieuwe ontwikkelingen in het Water- gate-schandaal geven in een persconfe rentie, die donderdagavond negen uur (vrijdagnacht twee uur Nederlandse .tijd) wordt gehouden. (ADVERTENTIE) SCHOORL Het enige gemeentelij- te samenwerkingsverband in Neder- 'aad tussen de KVP, D '66 en PvdA 'a.Senoorl, is uit elkaar. Directe aan- leiding voor het uiteengaan van de aakfractie is de wethouderscrisis die fl'nsdt^-vond tijdens de raadsvergade- geleid heeft tot het aftreden van «e Pvdii-wethouder J. Mueiink. Dak- 'factievLDrzitter H. Meijer onthulde •®t de diépere oorzaak van de split sing lag :n het verschil van inzicht en Welling van verschillende leden "innen de-_ fractie. Nixon's topadviseur generaal ,Haig; heeft met - kracht ontkend, dat het aanbod vani de .president van vorige week om een' Samenvatting van de tekst op de bandjes af te staan, be doeld was om aanklager Cox- kwijt ie raken. Haig-zei dat diéns houding en het daarop volgende ontslag beslist niet waren voorzién,,. ,j>' V Er gaan in Washington geruchten, dat Nixon'aanklager Cox weg wilde wer ken! omdat deze nieuwe schandalen op het spoor was gekomen. Cox zou ontdekt hebben; dat Nixon 100.000 dollar ten-geschenke zóu heb ben gekregen' van de .'multimiljonair Howard .Hughes. Hetgeld zou enige tijd in bezit zijn/geweest van bankier Bebe Rebozo,. een goede vriend van Nixon. Verder zóu'Cox gegevens heb- ben over Nixoh's>beIastin'gaffaire en d ewijze waarop de president aan geld voor zijn huizen is gekomen, t Afleiden y - Nixon.-zou met de dramatische ge beurtenissen van' afgelopen weekeinde _i 1 --* «.«- l if NEW YORK (UPI, Reuter) De bijeenkomst; waarin de Veilig heidsraad voor de tweede keer binnen 48 uur besloot om de strij dende partijen in het Midden-Oosten op te roepen de wapens neer te leggen, werd beheerst door een hevige botsing tussen de Sowjet-Unie en China. Egyptische krijsgevangenen worden door Israëli's op de westelijke Suezkanaaloever in buitgemaakte Egyptischevrachtwagens afge voerd. Vervolg van pag. 1 Midden-Oosten. Diplomatieke experts in Londen hebben laten weten dat Washington in Moskou bij hun stre ven naareen snel staakt-het-vuren zijn voorbijgegaan aan het uitwerken van eenkrach tig omlijnd vredesplan. Ook in de bestandsbepalingen zitten zoveel dubbelzinnigheden dat hierover langdurig geharrewar moet worden verwacht. Zo wordt erop gewezen dat in de Veiligheidsraad-resolutie 338 (van maandagochtend) wordt gespro ken over het 'onmiddellijk' beginnen van vredesonderhandelingen. Een da tum voor deze besprekingen is niet vastgelegd. Bovendien is nauwelijks omschreven in welke vorm zal worden onderhandeld en gesproken 'onder passend toezicht'. Israël heeft hieruit al afgeleid dat dit rechtstreekse Israë- iisch-Arabische onderhandelingen be tekent. Evenmin is bepaald wie pecies aan de besprekingen moeten deelne men en wordt slechts gesproken van de 'betrokken partijen', i Het moeilijkste probleem,', aldus de waarnemers, zal zijn, de Israëlische eis van 'veilige en erkende grenzen' te verenigen met de Arabische verlan gens naar teruggave van alle door Is-, raël bezette Arabische gebieden. De zaak wordt nog moeilijker door de merkwaardige posities die Egyptena- ren, Syriërs en Israëli's nu aan de fronten innemen en waarbij wordt aangenomen dat Israël er. militair thans het voordeligst voorstaat. Bo vendien "wordt nergens gesproken over de kwestie van de Palestijnen, een der kernpunten in de problema tiek van het Midden-Oosten, Vier Amerikaanse senatoren hebben dinsdag een resolutie Ingediend waa rin een ontwerp vredesverdrag voor het Midden-Oosten wordt,voorgesteld. In de resolutie die door senator Jesse Helms van Noord-Carolina werd toe gelicht als basis voor de vrede voorge steld: het teruggeven van de door Israël bezette gebieden aan Egypte, Syrië en Jordanië; hettot. stand brengen van brede, gedemilitariseerde zones langs de penzeri van-Israël en'de Arabische landen;r- 7- de oplossing van het. probleem van de Palestijnse vluchtelingen; internationaal bijstand aan de Ara- rische' landen voor hun economische ontwikkeling, speciaal om- de Palestij nen werk te verschaffen ;en garantie van de politieke souverei- aiteit van Israël. Marokko v MArokkó, die de bestandsresoluties van de V-raad heeft verworpen, hoeft gisteren opgeroepen tot een spoedbij- oenkomst van de Arabische ministers "an defensie en - buitenlandse zaken om de toestand in het Midden-Oosten na het staakt-het-vuren te bespreken, De oproep werd gedaan door koning tssan en.gezegd werd dat de bijeen komst diende om de Arabische een- neid te versterken en te zorgen 'dat onze_ overwinningen geconsolideerd worden' en dat 'onze triomf niet in ron schaakmat' verandert Louis Couperus Het zwevende schaakbord F.M.Dostojewski Aantekeningen uit een dodenhuis Graham Greene De stille Amerikaan Ernest Hemingway Hebben en niet hebben Iris Murdoch Op zand.gebouwd Muriel Spark De vrijgezellen ben willen bereiken, maar hij zou ook de aandacht hebben willen afleiden. .Door zijn onverwachte besluit om de geluidsbandjes af te staan kunnen de geruchten over nieuwe:corruptie-schan dalen op de achtergrond raken en de bandjes alle'aandacht trékken In dé wetenschap .dat.de bandjes weinig be-, lastend" materiaal tégen hem bevatten zou Nixon doelbewust de zaak in scè ne hebben gezet tussen Israël en Egypte nog enkele malen hoog oplaaide, leek het er gisteren op.dat aan beide fronten in het Midden-Oosten een wapen stilstand tot stand was gekomen. reikt bij het ingaan van het tweede bestand. Na het ingaan van het eerste bestand op maandagavond heeft het Israëlishce leger bog belangrijke Ter reinwinst geboekt, zo meldt. Tel Aviv. In de Sinaï werd de omsingeling van Aan het Syrischefront was het de he le dag al betrekkelijk rustig. Corres pondenten meldden, dat er slechts een paar maal artillerie was gehoord. Maar aan het: front ,in Egypte is nog de gehele dag slag geleverd. - Enkele uren na hét bestand, dat gis- het derde Egyptische leger van 20!000 olgens generaal Hatg, de chef van termorgen om zes uur inging, meldde man bereikt, terwijl op de westelijke Nixons staf, meende de president met Israël dat de vijandelijkheden waren kanaaloeyer Israël oprukte tot aan'de zijn voorstel van vorige week gestaakt Minister van defensie Mosje rand van Suez. Alle verbindingen tus- werkelijk de strijd om de bandjes te Dajan zei dat de oorlog werkelijk was sen deze stad en Cairo zouden zijn hebben kunnen beëindigen. Minister afgelopen. Terzelfdertijd meldde verbroken. Egypte heeft dit ontkend. Richardson zou het ook een goede op- Egypte echter nog- hevige gevechten Israël zegt dat-het nu een gebied lossing hebben gevonden en gepro- in de Sinai en'in de omgeving van beerd hebben'aanklager Cox voor het Suez. Later bevestigde Israël, dat er, plan te winnen. nog gevochten was, maar dat de strijd Ondanks de ontkenning,vanhet Witte' weer was geluwd, 's Middags was het- Huis zijn de geruchten over de'nieu- weer raak. we schandalen voor sommigen leden Egypte verklaarde, dat'Israël probeer- Van het congres reden om door té de versterkingen te brengen haar de gaan met de procedure,'die zou kun- westelijke oever .van het Suez-kanaal nen leiden tot afzetting van ,de "presi- en een aanval op de stad Suez had ge- dent. De democratische afgevaardigde daan'. Het Egyptische leger had de Jerome Waldie zei: 'Ik heb de" indruk, aanval afgeslagen. per titel Uitgeverij Contact, Amsterdam! dat de speciale aanklager nieuwe af faires op het spoor was, waar de pre sident ongerieflijk nauw bij betrok ken was'. Senator George McGovem" vond, dat een onderzoek naar een eventuele af- zetting-;dóffr moet gaan, onafhankelijk van de zaak van de geluidsbanden. Se nator Adlai Stevenson zei, dat het laatste gebaar van Nixon niets had veranderd. lil het Huis van Afgevaardigden heb ben 68 democraten de resolutie ónder tekend, die de eerste stap is naar de afzettingsprocedure. Ook de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden Carl Albert is van mening, dat het voorlopig onderzoek naar do mogelijkheid om de president in staat wan beschuldiging te stellen, door moet gaan. Israël zei, dat de gevechten weer wa ren ontbrand doordat het Egyptische leEer dat in de Sinai omsingeld is door Isra ëllsche troepen, probeerde de vijande lijke, linies, te doorbreken. In een Is- 'raëüsche legercommuniqué werd ge- -. sproken over een 'wanhoopsactie'. Egypte maakte bekend, 'dat gistermid dag niet-Israëlische jagers (Mirages) hebben deelgenomen aan aanvallen op Egyptische stellingen op de oostelijke kanaal-oever. Acht Israëlische toestel len zouden zijn neergehaald. Bij' de aanval op Suez zijn volgens Egypte dertien vijandelijke tanks vernietigd. Israël beweerde gisteren nog vijftien Egyptische vliegtuigen te hebben neergeschoten. Volgens Israël hebben de gevechten van gisteren geen wijzigingen meer gebracht in de posities, die waren bc- De woordenstrijd barstte los toen de Chinese vertegenwoordiger Tsjao rich krachtig verzette tegen het voorstel van de Russische afgevaardigde Jabob Malik om direct te gaan stemmen over de door de VS en de Sowjet- Unie opgestelde resolutie. Tsjao was woedend omdat nog niet eens een Chi nese tekst van de resolutie voor han den was. In zijn rede prees de Chi nees de schitterende overwinningen van dé Arablsèhe legers, maar hij he kelde de rol van de VS en de Sowjet- Unie. Hij-zei, "dat Rusland de wapens aan de Arabieren niet had geleverd om 2e werkelijk te heipen, maar om de ontwikkeling in het Midden-Oosten te kunnen controleren. Zwaaiend met beide armen riep de Chinees uit, dat de VS en de Sowjet-Unie de Veilig heidsraad vaD de Verenigde Naties manipuleren. Hij zei, dat de belde su permachten de raad 'misbruiken als een gehuurd instrument om hun sme rige overeenkomsten te bezegelen'. Jakob Malik antwoordde, al even ver hit, dat China de 'Israëlische agres sors' helpt met zijn houding in de Veiligheidsraad. STANDBEELD Nadat de raad de resolutie met dê op roep het vuren te staken had aan vaard met veertien stemmen voor en niet één tegen, viel Malik Tsjao op- 'nieuw aan. 'Hij voerde het woord, omdat hij een voorvechter voor de TEL AVIV In Israël groeit met de dag de ongerustheid over het lot van de Israëli's, die door Egypte en Syrië zijn gevangen genomen. Deze twee landen hebben namelijk enerzijds be kend gemaakt dat zij honderden Israë lische militairen gevangen hebben ge maakt, waaronder een groot aantal pi loten, terwijl zij anderzijds nog steeds geen inlichtingen daarover hebben verstrekt aan het Internationale Rode Kruis. - Volgens de Conventies van Gcnève, die ook door Egypte en Syrië zijn-on dertekend, moeten de namen en de andere personalia van krijgsgevange nen onmiddellijk na gevangenhmne aan het Rode Kruis worden verstrekt en moeten functionarissen van het Rode Krats in de gelegenheid worden gesteld de gevangenen te bezoeken. Maar Egypte beeft tot dusver slechts de. namen van 43 gevangenen doorge geven en Syrië geen enkele chaos is', zo beschuldigde Malik. 'Hij dreigde een veto over de resolutie uit te spreken. Van ons had hij dat mo gen doen. Israël zou een standbeeld voor de Chinese delegatie hebben op gericht, wegens de ondersteuning van zijn agressie', aldus de Russische afge vaardigde na afloop. Waarnemers lel den daaruit af, dat de Sowjet-Unie voortzetting van de oorlog in het Mid den-Oosten gevaarlijk voor Egypte achtte. Na de ruzie tussen Tsjao en Malik be leefde de Veiligheidsraad nog een harde botsing tussen Baroedi van Sa- oedi-Arabië en de Israëlische ambassa deur Yosef Tekoah. Deze Taatste on derbrak de lange toespraak van Baroe di, omdat deze anti-semitische taal ge bruikte. Baroedi begon daarop te roe pen*. 'Hoe je bek'. De voorzitter van dé raad, de Australiër Mclntyrè dreig de daarop met een nieuwe schorsing. Tekoah noemde het 'een belediging voor ons allemaal om hier naar te luisteren'; ADVERTENTIE Exclusieve bruidsmod» en internationale keus van 800 vierkante kilometer ten wes ten van het Suez-kanaal in bezit heeft en tot op zestig kilometer van "Cairo is opgerukt Egypte heeft 400 vierkan te kilometer veroverd van de Sinai woestijn, die sinds 1967 door Israël wordt bezet De Israëlische terrein- winst in Syrië wordt geschat óp bijna' 500 vierkante kilometer. De legers," van Israël zijn hier 35 kilometer van. Damascus verwijderd. Volgens. Israëlishce en andere niet- Arabische bronnen verloor Egypte in deze oorlog tot en met gistoren onge- ook mocht het Rode Knris niei de veer 260 vliegtuigen, Syrië 221. In. to- vangenen tn deze landen zien,"' taal zouden meer dan 2000 Egyptische en Syrische tanks zijn uitgeschakeld. Israël -verloor zelf verscheidene hon derden tanks en naar schatting 125 vliegtuigen. Gedurende de eerste acht dagen, van de oorlog sneuvelden 656 Israëlishe soldaten. Daarna zijn geen dodencijfers meer brekend gemaakt. Minister Dajan zei gisteren voor de televisie, dat Syrië én Egypte nu geen militaire, bedreiging meer vormen vo<5r Israël. 'Als ze opneuw de oorlog beginnen, ontstaat er groot gevaar voorEg ypte en zijn troepen', zei.hij. De huidige bestandlijnen kunnen- vol gens hem door Israël zeer lange tijd- worden verdedigd. vangenen Met name over do gevangenen ib* Syrië maakt men zich in Israël grote zorgen, omdat die in het verteden nogal eens voorgoed plachten te 'ver dwijnen' of na jarenlange martelingen in krankzinnige toestand aan de Israë lische autoriteiten terug., werden be zorgd. De onrust over de Israëlische krijgs gevangenen weerspiegelde zich in de politieke verklaringen, die premier Golda Melr de afgelopen tijd heeft af gelegd. Zij beklemtoonde voortdurend dat één -van de allereerste punten voor een effektief staakt-het-vuren een uitwisseling van de krijgsgevange nen zou moeten zijn. door Herre A. Halbertsma De grote overwinnaar in de Turkse verkiezingen is tot ieders verbazing de Republi keinse -Volkspartij. De Recht- vaardighèidspartijdie bij de verkiezingen van 1965 de abso lute meerderheid in het parle ment veroverde (240 van de 450 zetels) en die meerderheid nog wist te vergroten bij de verkie zingen van 1969 (tot 256 zetels), moet nu met een smadelijke 'tweede plaats genoegen'nemen. De schuld van die nederlaag ligt volgens de verbitterde leden van de Rechtvaardigheidspartij bij twee groepen die zich hebben afgeschei den en dit keer onder eigen vlag aan de verkiezingen deelnamen: de Demokratlsche Partij, aanhangers van de grootgrondbezitter Adnan Menderes (in 1960 als premier afge zet en later opgehangen) en'de Nati onale Heilspartij die veel stemmen heeft gewonnen niet éénprogramma voor Islamitisch socialisme (eenuit vinding van de Libische kolonel.' Khaddaffi). De verrassende overwin ning Van de Republikeinse Volkspar tij, die een sociaaldemocratisch pro gramma voorstaat, heeft de politieke situatie in Turkije echter niet dui delijker gemaakt. Deze partij haalt niet een meerderheid in het parle ment (450 zetels), en zal dus een co alitie-partner moéten zoeken. Maar welke partij dat zou kunnen zijn, is nog een groot raadsel kust wilden annexeren, daarna liet hij door Europese geleerden een nieuwe grondwet ontwerpen, voerde het Europese schrift; in, verbeterde de positie van. def vr.ouW, enz. .Zijn helper's-; en' aanhangers waren bijna allemaal étadsménsert.''dé bureaucra tie die. zij opbouwden maakte zich op het platteland gehaat. Langzaam maag .zéker werd! deze partijhet ANKARA ("Reuter; Dc uit twee partijen gevormde rege ring van de Turkse premier Maim Talu is dinsdag afge treden; Naar verwachting zal president Fahri Koruturk tot nieuwe premier benoemen de slachtoffer>an jrijh eigen reputatie 48-jarige leider van de sociaal*. Atatürk De Republikeinse Volkspartij is de oude partij van Mustafa Kemal AtatUrk, de grondlegger van het mo derne Turkije. Met harde hand voer de hij een aantal hervormingen in, nadat het oude Ottomaanse Rijk in de eerste wereldoorlog hopeloos was verslagen (het had zich met Duits land verbonden). Eerst verdreef hij als aanvoerder van het leger de Grieken, die een deel van de Turk.,- voofal;np<de dood ySp Atafiirk. In 1950 .won de kónséfyatfè've 'Recht vaardigheidspartij,geleid door de grootgrondbezitter Adnan Menderes. tot: ieders verbazing de verkiezingen. Het' geheim yan Menderes was dat hij; door zijn jeugd óp het platte land,'de juiste toon wist té treffen om de kleine boeren het grootste deel van de Turkse bevolking in het hart té 'raken. Hij kon mét ver stand van zaken over'veeteelt én het verbouwen vaii groenten - en fruit praten, en- speculeerde handig óp de godsdienstige gevoelens van dé gro tendeels analfabete boeren. Mende res-stelde, veel geld beschikbaar voor de bouw van moskeeën en dorpshui-: zen (een soort sociaal-kultüfele een-.; tra), maar wekte meer en meer de spot óp van de studenten en de in tellectuelen. Toen deze beide groe pen tenslotte een alliantie sloten met jonge, ambitieuze militairen was het iot van Menderes bezegeld. hij werd gevangengenomen en na een proces ter dood veroordeeld. Militairen - Sindsdien is de status en ook de macht van de militairen in de Turk se samenleving sterk toegenomen.. Een merkwaardige bijdrage daartoe levert het pensioenfonds van de mi litairen, dat zijn kapitaal belegt in allerlei nieuwe projecten, zoals de bouw van fabrieken en hotels. In ze kere zin prijzenswaardig als bijdrage tot de ontwikkeling van het land, heeft het de officieren de smaak van het kapitalisme leren kennen. Hun verbond met de studenten, die voor een deel met het marxisme dweep ten, sloeg vrijwel onmiddellijk na democratische Republikeinse Volkspartij, die bij de algemene verkiezingen van 14 oktober 185 yan de 450 zetels inde nationale vergadering won. de val van Menderes in het tegen deel om. Sindsdien heerst in Turkije een strenge censuur, vertalers, en uitgevers van 'klassieken' zoals Marx, Lenin en Mao verdwenen voor jaren in de gevangenis. Onder grondse verzetsgroepen, meestal op gezet door studenten, werden bijzon der hard aangepakt. Deze harde lijn van leger en politie tegen alles wat naar marxisme zweemde vond uitbundige instem ming bij de Rechtvaardigheidspartij, die door zijn naam een vrijwel feo dale maatschappijvisie probeert te maskeren. De leiders hoopten dat op deze manier ook de Republikeinse Volkspartij voorgoed onder de duim kon worden gehouden. De leidingge vende figuren onder de militairen zagen echter terecht fn dat het ondergrondse verzet steeds ster ker zou worden, tenzij door middei van een aantal sociale hervormingen aan de ergste grieven van de'arbei ders en de studenten in de éteden tegemoet gekomen zou worden. Ai- leen als de linkse oppositie cj> deze manier voor een deel de wind uit de zeilen genomen zou worden, -was het leger bereid om voor boeman te blijven spelen. Naar huis De leider van de Rechtvaardigheids partij, Demirel, wist deze hervor mingen echter niet door het parle ment te krijgen, dat nota bene door een meerderheid van zijn eigen par tijleden werd beheerst. Toen het aantal gewapende aanslagen van guerrillastrijders snel toenam greep het leger in maart 1971 opeens in: Demire! werd met zijn regering naar huis gestuurd en de militairen stelden een zakenkabinet in. Tege lijk werd op verschillende manier een subtiele pressie uitgeoefend op het parlement om dc door dit zaken kabinet voorgelegde wetten goed te keuren, wat niet zonder tegenstrib belen gebeurde. Suleyman Demirel zette zijn politieke loopbaan voort als partijleider en poseerde tijdens de campagne voor deze verkiezingen als de grote verdediger van de de mocratie, die door het geweld van een dictatuur van zijn rechtmatige plaats was gesciwven en deze nu weer kwam opeisen. Een grote tegenslag voor Demirel was dat de loider van de Republi keinse Volkspartij, de negentigjarige Ismet Inönil, eindelijk opstapte om plaats te maken voor een opvolger. Die opvolger werd Bulent Ecevit, 48 jaar, journalist, opgeleid op de be roemde Amerikaanse Harvard-Uni- versitcit maar tamelijk kritisch ten opzichte van de politiek van de Ver enigde Staten tegenover de ontwik kelingslanden in het algemeen, en tegenover Turkije in het bijzonder. Ondanks zijn hoge ontwikkeling komt hij als spreker goed over bij de massa van de bevolking, wat wel hieruit blijkt dat zijn partij ditmaal niet alleen in de steden maar ook op het platteland veel steramen heeft gekregen. Hij is voorstander van een gematigd sociaal-democra tisch programma, waarbij Turkije wel lid blijft van de NAVO. maar in zijn buitenlandse politiek eerder aansluiting zoekt bij Europa dan bij de Verenigde Staten. In feite streeft de groep rondom Ecevit er zelfs naar dat Turkije op korte termijn een volwaardig lid wordt van de Eu ropese Gemeenschap! De Republikeinse Volkspartij, die zijn aantal zetels in het parlement (3lechts 97 sinds de verkiezingen vaa 1969) nu opeens ziet verdubbe len, maakt dus voor het eerst sinds 23 jaar een kans weer aan de macht te komen. De partij heeft veel aan hang in de grote steden zoals Istan- boei, Ankara, Ismir en Adana, maar ook op een deel van het platteland. Aan de boeren beloofde Ecevit steun bij de ontwikkeling van het platteland en toestemming om op nieuw opium te verbouwen, aan de stadsbewoners bestrijding van de in flatie en hervorming van de staats bedrijven, aan de studenten vrijla ting van alle politieke gevangenen en gratis universitaire studie. Regeerkans Toch ligt de politieke situatie in Turkije niet eenvoudig, omdat geen van de twee grote partijen een abso lute meerderheid heeft kunnen be halen. Er zal dus een coalitie-rege ring moeten komen. Een samenwer king tussen de twee groten lijkt weinig waarschijnlijk, gezien de ver bittering die over en weer bestaat Voor de verkiezingen zag het er naar uit dat misschien de Vertrou- wenrpartij aan Demirel de noodzake lijke meerderheid in het parlement zou willen geven, of de Eenheidspar tij aan Ecevit Beide partijen, die in het vorige parlement enkele tiental len zetels hadden, zijn bij de verkie zingen van 14 oktober echter vrijwel weggevaagd. De nieuwe partijen die nu de balans naar de ene of naar de andere kant kunnen doen doorslaan zijn de Demokratlsche Partij van de Menderes-aanhangers (in 1970 uit de Rechtvaardigheidspartij gestapt) en de Nationale Heilspartij van prof. Necmettin Erbakan (die de Ideeën van kolonel Khaddaffi aanhangt). Wat er uiteindelijk voor regering uit de bus zal komen blijft daardoor een open vraag. Als een chaos dreigt zullen de militairen ongetwijfeld op- niéuw ingrijpen, al was het alleen maar'om de investeringen van hun pensioenfonds te beschermen! TEL AVIV (UPI) De Israëlische autoriteiten hebben plannen ontwor pen om het aantal Israëlische burgers van nederzettingen in de heuvels van Golan;het sinds 1987 bezette Syri sche gebied te verdubbelen tot 3000 gezinnen. Dit heeft een functio naris van de Internationale Zionisten bond in.Tel Aviv meegedeeld. Deze bond speelt, een grote rol bU de vestiging van joodse nederzettingen aan de Israëlische grenzen. Volgens de functionaris was het versneld doen groeien van nederzettingen te de Hoogten van Golan, waar in de af gelopen weken fel is gevochten, het belangrijkste van alles in het licht van wat in de jongste oorlog is ge beurd. Het aantal Israëli's in de neder zettingen in dit gebied zal worden vergroot en er zullen twee nieuwe ne derzettingen bijkomen, aldus de zegs man. De ene nederzetting werd om schreven als een 'dienstencentrum, de andere als een niet-agrarisch dorp'. Volgens de functionaris zijn er géén plannen de joodse bevolking te ande re bezette Arabische gebieden te ver groten afgezien van de 46 nederzettin gen die voer de laatste oorlog al wa ren voorgesteld. De Israëlische rege ring moet voordat het plan het aantal Israëli's in het Syrische gebied te ver groten kan worden uitgevoerd er eerst nog haar goedkeuring aan ge ven. BRIGHTON (Reuter) Van elke drie zwangerschappen wordt er gemid deld over de wereld één door abortus beëindigd. Dit blijkt uit een overzicht dat is samengesteld door de internati onale organisatie van verenigingen voor geboorteregeling LPPH. Volgens directeur J. C. McDonald van het statistisch bureau van IPPH was het de eerste keer dat geboorterége- lingspraktijken in 7de' hele -wereld systematisch waren onderzocht De ge gevens zijn verstrekt door de ruim honderd aangesloten verenigingen en hebben betrekking op 63 procent van de wereldbevolking. Nog geen derde deel van de ouders ln de vruchtbare leeftijdsgroep gebruikt regelmatig voorbehoedmiddelen. De Franse regering heeft gisteren de politiek kleurloze topambtenaar Mar- ceau Long (47) benoemd tot directeur van de staatsradio en tv-omroep OR.TF. Long volgt Arthur Conté op, die is ontslagen na een ruzie, met de Franse minister van voorlichting Philippe Ma- iaud. die inmiddels een andere functie heeft gekregen. Conté had geprotes teerd tegen de politieke druk dia door Malaud op hem was uitgeoefend de ORTF gaullistische te laten opereren. ging' niet door S/.-'iBi I nt. jrtülji)iiï,c - j-'-ein».,! -ruilr ëSMBSS r i Rotterdam - Dordrecht Korte Hoogstraat.4,- Spuiweg 1Ö5 Ook getp*cialis*«rd in domesconfectii en modeartikelen. Linkse overwinning in Turkije

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 9