Kranenburg volgt bevel op eetbare damschijven 9 MIJN KAT ZiïOPZANDVaORÏ WAT NU? Knipperlichten aan als auto op rijbaan staat Apart bureau voor klachten over politie Nederland wil zonodig troepen leveren voor vredesmacht van de YN Nu kleuren-tv Touwtrekken tussen KV P, PvdA en VVD als'lokker' bij medicijnen Kabinet 'zit' nog met vier benoemingen CHIP® Volgende ronde in debatover rem investeringen Minister, commissarissen, burgemeester Groep wil komen tot 'evangelische f persstichting' N VV-voorzitter vraagt steun voor dagbladen Veel ontslagen voorspeld in grafische wereld f ARP is tegen statiegeld auto „Jkgenta-SiiperLux: de lamp met 30 meer licht op tafel Geen extra schooluren Cijfers KLM slechter dan in vorig boekjaar Ruim 1.300 man speciaal opgeleid de trein hobby j voor jong en oud K.V.P. achter 'vergunningenstelsel' Touwtrekken 'Onaanvaardbaar' voor dezelfde stroonükosten TROUW/iKWiAiRTET VRIJDAG 26 OKTOBER 1973 BENT®N;DAiM)''' Alweer een Nederlandse dam-kampioen: knapperige aardappelschijfj'es die de gekookte aardappel-sleur smakelij'k doorbreken! Verwen uw kinderen eens extra: haal voorgebakken Dam-schijfjes In huis. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Kemenade heeft het gisteren op een be langrijk punt van de Tweede Kamer moeten verliezen. Het aantal uren onderwijs per jaar bij het kleuteronderwijs en in de eerste twee klassen van het basisonderwijs wordt 880 uur per jaar en niet 920 zoals de minister wilde. een diepvries- produkt van in 't zakje met de rode ruit be! voor nadere informaties OZ503-7241 s Drs. M. J. J. van Amels voort, minister? Oud-minister Geertsema, gepasseerd? j- w.r r*»f r*.T>. tjt.t Van onze Haagse redactie DEN HAAG Generaal-majoor Kranenburg wordt niet ontslagen. Hij heeft alsnog besloten zijn actie tegen de 'aanval op de defensie' te staken. Hij heeft gisteren de bevel hebber van de landstrijdkrachten luitenant generaal IJsselstein gezegd een dienstbevel over die zaak te zul len opvolgen. ïf 1- generaal Kranen burg dit dienstbevel geweigerd uit te voeren dan was ontslag int de dienst gevolgd zo heeft minister Vredeilng gisteren aan de Tweede Kamercommissie voor defensie ge zegd. Direct ontslag van generaal Kranen burg wegens zijn weigering aan het dringende'verzoek van minister Vre- deling te voldoen, is wel overwogen maar dit bleek op juridische moeilijk heden te stuiten. Omdat een verzoek van de minister voor een militair geen bevel, in houdt, zou ontslag we gens het weigeren van dit verzoek slechts door een moeilijke juridische procedure mogelijk zij^ geweest- De minister kan militac m geen be vel geven. Hij heeft dc «cvelhcbber landstrijdkrachten daarom gisteroch tend verzocht het betreffende dienst bevel te geven. Volgens militaire In siders was het toch nog een veras sing dat generaal Kranenburg op. het laatste moment 'eieren voor zijn geld' koos. Minister Vrédeting uitte gisteren kritiek op het beleid van de bevel hebber landstrijdkrachten dje veel eerder dan de minister op de hoogte was van de actie van generaal Kra nenburg. 'Het was beter geweest als generaal IJsselstein mij direct over de actie van generaal Kranenburg had ingelicht Hij heeft zich vergist in mijn politieke waardering van de actie van generaal .Kranenburg', al dus minister Vredel'ng. De minister benadrukte nog eens dat hij de actie .van gene-aal Kra nenburg afkeurt'omdat deze via de hiërarchieke kanalen aan onderge schikten óm commentaar heeftver zocht op zijn, denkbeelden, waardoor deze ondergeschikten zich gedwon gen kunnen voelen politiek stelling te nemen. GeneraalKranenburg is. blijkens een mededeling van de Le- geryoorlichtingsdienst, bij zijn me ning gebleven dat hij geen politieke problemen aan de orde heeft ge steld.' Generaal-majoor L. Kranenburg (ADVERTENTIE) X - -W* - dit »|M. Minister legt het af tegen Tweede Kamer Tegen waren de meeste leden van de PvdA en ARP-fractie. enkele KVP-ers en de fracties van de WD, BP, RKPN, SGP, en GPV. Juist omdat het onderwijs in deze leeftijd zo belang rijk is, had de minister gezegd, zou hij het erg jammer vinden, wanneer zijn voorstel zou worden verworpen. AMSTELVEEN' De resultaten die de: KLM thans boekt, zijn aanzienlijk slechter dan vorig jaar. In het tweede kwartaal van het op 1 april begonnen boekjaar maakte de KLM een winst van 26,4 miljoen gul den, tegen 55 miljoen ur het overeen komstige kwartaal van het vorige boekjaar. Gereiénd over bet eerste halfjaar (dus van april af) bedroeg de winst 25,1 miljoen, tegen 47,1 miljoen in de eerste.helft van het vorige boekjaar. Hij kreeg zijn zin niet De Kamer ging akkoord met het voor stel van de minister, dat beneden een bepaalde leeftijd de vervoerskosten voor leerlingen van blo-scholen volledig vergoed worden. De mi nister kwam met dit voorstel gedeel telijk tegemoet aan de wensen van.de fracties van KVP, ARP en CHU. Een ander besluit, van de Kamer is het vak 'nuttig handwerken' uit de wet op het lager onderwijs te halen. Het nuttig handwerken valt nu onder het vak handarbeid en kan zowel door meisjes als jongens worden bedreven. De Boerenpartij, de SGP. het GPV en de RKPN waren het hier niet mee eens. Volgende week zal de Tweede Kamer in tweede lezing (omdat er zoveel wij zigingen zijn aangebracht) definitief de wet aanvaarden. Over enkele jaren volgt er weer een belangrijke,- maar principiële wetswijziging wanneer de integratie van het kleuter- en basison derwijs moet worden vastgelegd. (ADVERTENTIE)' Eigen schuld, mevrouw I. te C. Ik heb u vorige keer toch al geschreven dat zijn kaltebak veel te klein is. Mocht u overigens ook wat willen weten over haar eten, vraag dat dan bij de dierenspecièèlzaak. Alleen daar ligt trouwens het uitstekende Witte Molen POEZEDINER, een nieuwe kom- plete puur-natuur maaltijd. Met 2 x zoveel vleesbrokken als andere diners. Warm water ol bouillon d'r over en klaar is Kees, of Miep, of Flip, of Voedert al wat blaft, mauwt, piept.f luit, koert of knort. Minister Van Kemenade: nederlaag DEN HAAG De waarschuwings knipperlichten van een auto mogen voortaan altijd gebruikt worden als de auto stilstaat op de rijbaan en- het overige verkeer daardoor in gevaar wordt gebracht Een gevarendriehoek moet volgens een gewijzigd voor schrift altijd gebruikt worden als de auto stilstaat op een plaats waar dat verboden is. De nieuwe bepaling van de knipper lichten betekent een verruiming in het gebruik van deze lichten. De nieu we regel legt er echter ook de nadruk op dai.de waarschuw:Tgslichten alleen ontstoken mogen worden als de auto op de rijbaanstilstaat Het gebruik van de lichten buiten de rijbaan blijft verboden om misleiding van het over ige verkeer, vooral bij duisternis, te voorkomen. Waarschuwingslichten mogen voortaan ook gebruikt worden door een bepaalde groep rijdende voertuigen, bijvoorbeeld landbouw voertuigen (tractoren) die niet snel ler dan zestien kilometer per uur rij den, maar ook door gewone motor voertuigen die landbouwprodukten ophalen of afleveren bij landbouwbe drijven die op korte afstand van el kaar liggen (bijvoorbeeld melkauto's). De nieuwe bepaling over de gevaren driehoek is volgens het ministerie ui teraard geen vrijbrief om de auto stil te zetten op alle verboden plaatsen. Is hieraanechter niet te ontkomen dan moet men uit veiligheidsoverwegingen de driehoek gebruiken. DEN HAAG Volgende week begint de Tweede Kamer aan mogelijk de laatste ronde-in het debat over de af remming van die investeringen in bet westen va ri het land. Dan komt het compromis ter sprake dat minister Lubbers en de fracties van de -KVP, ARP en CHU hebben bereikt. De fracties die niet meegedaan hebben aan het overleg achter de schermen, eisten gisteren de nodige tijd om het nieuwe voorstel te kunnen bestuderen. De Kamer-commissie die het wetsont werp voorbereidde, moést eerst een moeilijke vergadering houden over de te volgen procedure, voordat het de bat in de plenaire zitting'kon worden voortgezet Een deel van de commis sie wilde zelfs helemaal niet verder praten. Het presidium van de Kamer besloot echter, dat gisteren alleen amendementen zouden worden behan deld, die niet veel te maken hadden met het compromis. Deze behandeling bracht onder meer aan het licht, dat het voorstel van de PvdA om bedrijfs gebouwen in de Haagse agglomeratie uit te zonderen van de heffing, wei nig kans maakt. De PvdA kreeg- al leen de steun van PS'70 en de CPN. Bovendien ontraadde minister Lub bers het amendement. DEN HAAG In een gesprek met de vaste kamercommissies voor justitie en binnenlandse zaken heeft de Am sterdamse burgemeester dr. I. Samkal- den verklaard, dat de hoofdstedelijke bevolking voor bijna honderd procent zeker kan-zijn dat klachten tegen de politie op korte termijn zullen wor den behandeld. Een commissie van drie, (de burgemeester, de hoofdcom- misaris van politie en de officier van justitie) za) zich vermoedelijk al van 15 november over -de klachten buigen. In het gesprek,-dat op verzoek van de beide- commissies werd gehouden, gaf de heer Samkalden informaties over de klachten tegen het wangedrag van Amsterdamse politieagenten tegenover Surinamer? en vreemdelingen en de maatregelen die genomen zijn. Hij ontkende dat de overplaatsing van agenten van het bureau Warmoes straat van disciplinaire aard was ge weest: 'Dit is alleen in het kader van de normale roulering gebeurd', aldus de heer Samkalden. Hij verklaarde verder dat de nieuwe regeling gezien moet worden als een aanpassing aan gewijzigde omstandig heden sinds de laatste instructie uit 1969. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Nederland is bereid troepen te leveren voor een eventuele vredesmacht van de Verenigde Naties in het Nabije Oos ten. 'lAJs de Verenigde Naties een beroep hiertoe op o-ns doen, zul len wij -positief' reageren, mits de Arabische landen en Israël het daarmee ook eens zijn,' zei minister. Van der Sf-oel gisteren in ant woord op mondelinge vragen van het-WD-kamerlid De Koster. MinisterVan-der Stoel wees erop dat acht leden van de Veiligheidsraad, waaronder niet de grote machten, een t' voorstel tot Tie installering van een' dergelijke vredesmacht hebbén ge daan. De Veiligheidsraad heeft nog "geen besluit over deze zaak genomen. 'In afwachting van de ontwikkelingen in de Veiligheidsraad zullen wij geen initiatieven nemen ten aanzien van een vredesmacht,' aldus minister Van der Stoel. Hij was het met de heer De Koster eens .dat .de supermachten zelf niet geschikt zijn om tussenbeide te komen omdat zij (Amerika en Rus land) duidelijk partij hebben gekozen en wapens, hebben geleverd. Nederland beschikt over een troepen macht van ruim dertienhonderd man, die speciaal is opgeleid voor taken in het kader van de Verenigde Naties en snel "ingezet kan worden. De Neder landse VN-troepenmacht bestaat onder meer uit zeshonderd mariniers met transportschepen en helikopters, een pantserinfanterie-bataljon., een genees kundige compagnie, een detachement marechaussee en een transportteam van de Koninklijke Luchtmacht, be staande uit een Fokker Friendship en helikopters met bemanning. Er wordt zoveel mogelijk naar gestreefd vrijwil ligers. voor VN-taken in te zetten. Dienstplichtigen kunnen, zich voor de ze VN-taken opgeven. Het Nederlandse VN-troepencontin- (ADVERTENTIE) Marklin gent is nog nooit op grote schaal aan het wérk geweest Wel heeft de VN gebruik gemaakt van transportvlieg tuigen van de luchtmacht en zijn Ne derlandse militairen in het verleden a.s waarnemers ingeschakeld geweest Het bestuur vin de KVP heeft-giste ren in een verklaring' gezegd dat een Midden-Oostenconferentie onder aus piciën van dé Verenigde Naties het aangewezen middel, zou zijn om de- problemen te bespreken. Aandeze confèrenti e zo.iiden de'ïjïrii'dende par tijen én de permanente, ledènVan de Veiligheidsraad moeten deelnemen.' AMSTERDAM De voorzitters van de K.V.P.-afdelingen in die vier grote steden hebben het volgende telegram gezonden: Aan de leden van de KV.P.-fractie in de tweede kamer, 'De KVP-voorzitters van de steden Amsterdam, Den Haag, .Rotterdam en Utrecht verwijzen met grote nadruk naar dé inhoud van het door burge meester' W,. Thomassen namens de Colleges van B. en W. van genoemde .steden aan de leden van de Tweede Kamer geschreven brief d.d. 15 okto ber 1973. Mét deze gemeentelijke bestuurscolle ges waarderen' ook de K.V.P.-voorzit- ters de accentverlegging van een zui ver heffingensysteem in het wetsont werp SIR naar een vergunningenstel sel positief. Zij doen derhalve een be roep op de leden van de KVP-fractie het vergunningen-instrument even eens positief te benaderen en terzake een gelijk standpunt te beverderen bij de leden van de A.R. en C.H.U. fracties'. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een grote farmaceu tische industrie, Bristol Meyers Ne derland, geeft als lokkertje bij de ver koop van medicijnen een kleuren-tv cadeau. Hierop slaat kennelijk het artikel in 'De Ziekenfondsgids', waarin wordt gezegd dat de farmaceutische fabriek die onlangs door de aanbieding van gratis vliegreizen aan apotheékhou- dehde artsen haar verkoop probeerde te vergroten, nu concurrentie heeft gekregen van een bedrijf dat de kleu ren-tv als lokkertje in de strijd heeft geworpen. Mén krijgt zo'n apparaat op een be paalde bestelling (tien mille) gratis bijgeleverd, schrijft drs. F. H. Werk man van de Federatie van Zieken fondsen VMZ. Zijn conclusie is 'de farmaceutische industrie is kennelijk niets te dol'. De huisartsen en specialisten worden, zo gaat hij verder in 'De Ziekenfonds- gids' bedolven onder de reclame en de proefmonsters en apothekers en apotheckhoudendc huisartsen krijgen de meest verleidelijke douceurtjes aangeboden. Er wordt ook met forse quantum-kortingen gewerkt. 'Het schijnt regelmatig voor te komen, dat apothekers en apotheekhoudende hui sartsen meer geleverd krijgen dan op de rekening tot uitdrukking komt: sons wel tot 25 procent', aldus drs. Werkman. Van onze parlementsredactie DEN HiAiAG Drs. M. J. J. van AmeUvoor-t, lid van de Tweede Kamer voor de KVP, zal zeer waarschijnlijk de opvolger zijn van mr. Brouwer als minister van landbouw. Het kabinet is het eens over zijn benoeming, maar KVP-fractieleider Andriessen heeft bezwaren om de heer van Amelsvoort voor het kabinet af te staan. Ook met drie andere benoe mingen heeft het kabinet het moeilijk: die van commissaris sen van de koningin in Noord- Brabant én Gelderland en van burgemeester van Eindhoven. De benoeming van de heer Van Amelsvoort tot opvolger van mr. Brouwer wordt ook voorgestaan door de PvdA, omdat Van Amelsvoort niet zo afwijzend staat tegenover de door de PvdA voorgestelde grondpolitiek. De heer Van Amelsvoort is sinds 1971 lid van de Tweede Kamer. Hij is verder tweede vice-voorzitter van de KVP. Als kamerlid is de heer Van Amelsvoort lid van de commissie voor Buiten landse Zaken, voor ontwikke lingssamenwerking, voor fi nanciën en van de commissie voor handelspolitiek. KVP-fractieleider Andriessen. is meer voor .de benoeming van dr. ir. H. J. Mathot uit Vught, die voorzitter is van de coöperatieve handelsvereni ging van de Brabantse Boeren bond. De heer Mathot is de zoon van een boomkweker uit Boskoop. Hij studeerde aan de Landbouwhogeschool te Wage- ningen, afdeling tuinbouw. In de jaren 19541958 was hij voorzitter ..van het produkt- schap voor groenten en fruit. De heer Mathot wordt in het algemeen meer gezien als een man van 'het groene front' dan de heer Van Amelsvoort Aangenomen wordt, dat hij een betere verdediger zal zijn van de belangen van de land bouw en de middenstand. Om de drie stoelen van com missaris der Koningin in Noord-Brabant, commissaris der koningin in Gelderland en van burgemeester van Eindho ven is achter ue schermen een boeiend gevecht ontbrand tus sen de KVP, PvdA en WD. Hoewel de aanhang van de KVP aanzienlijk is vermin derd in Noord-Brabant wil de KVP .de twee hoge posten ia Noord-Brabant bezetten. Als commissaris is naar voren ge schoven burgemeester E. J. M. Kolfschoten van Leidschendam en als burgemeester van Eind hoven wordt genoemd. de vroe gere minister van volkshuis vesting drs. P. C. W. M. Bo- gaers. Fractieleider Andriessen ont kent niet, dat de KVP met de ze twee posten wat te veel vraagt na do verkiezingsneder laag van vorig jaar. Aan de andere kant zou het echter voor de KVP te veel gezichts verlies betekenen wanneer de ze benoemingen niet door zou den gaan. De PvdA draagt echter mr. J. J. van der Lee. burgemeester van Dordrecht, ais burgemeester voor Eindho- ven voor. Wanneer de KVP haar zin krijgt in Nord-Brabant wenst de PvdA in ieder gevai de post in Arnhem. Haar kandi daat voor Gelderland is drs. A. R. Vermeer, lid van gede puteerde staten van Gelder land. Deze laatste benoeming echter zou een keiharde trap zijn tegen de schenen van de WD. De man voor Gelderland zou immers mr. W. J. Geertse ma zijn, de minister van bin nenlandse zaken in het kabi net-Biesheuvel. De WD is on derbedeeld als het op commis- sarisposten aankomt. Mr. Geertsema heeft in ieder geval steun in het kabinet van minister Gruijters, die het niet eens is met de handel, die tussen de KVP en PvdA wordt bedreven. Ook de staten van Gelderland hebben zich voor mr. Geertsema uitgespro- ken. Fractieleider Wiegel, die dezer dagen een gesprek had met minister De Gaay Fortman, heeft zich gisteren in de strijd geworpen met de verklaring dat het voor de WD volstrekt onaanvaardbaar is wanneer mr. Geertsema en de WD voor Gelderland zouden wor den gepasseerd. De WD hoeft niet de dupe te worden van de moeilijkheden van de KVP en de wensen van de PvdA, zegt Wiegel. Overigens had Wiegel fyan de minister van binnenlandse zaken geen aan wijzing gekregen, dat Gelder- land inderdaad aan de neus van mr. Geertsema voorbij zou ■'gaan. .*'-'■■* Politieke kringen in Den Haag hopen, dat het kabinet van daag de knopen zal doorhak- Jcen. Voor de personen die bij 'de touwtrekkerij zijn betrok ken is de situatie bepaald niet prettig. Bovendien brengt het lange uitblijven van de beslis singen politieke spanning met zich mee. De opmerking van Wiegel is. dat nog nooit eer der zo met de benoemingen is rondgefietst. Van een verslaggever SLIEDRECHT Een groep uit re- formatorische kringen, onder meer die van de Evangelische Omroep, be studeert, blijkens een door een ANP gepubliceerd communiqué de moge lijkheden om te komen tot oprichting van een evangelische persstichting. De groep hééft ook contact opgenomen met de directie van Trouw/Kwartet en de directie van de Perscombinatie om te onderzoeken, welke oplossing kan worden gevonden in verband met de problemen rondom Ttouw en de Kwartet-bladen'. Aldus het communi qué, dat verder gaat: 'De groep vertegenwoordigt een aan tal mensen uit diverse kerken en kringenvan rechtzinnig evangelische signatuur, die zich willen richten op breder lagen van het Nederlandse volk. De groep overweegt, dat ook tal rijke mensen buiten de kring van de Evangelische Omroep en de'.rechtzin nige reformatie, zich meer en meer bewust worden 'van het gevaar van een reactie. Etiketten als conservatief en 'progressief zijn hierbij niet van toepassing, omdat deze groep van bij belse begrippen uitgaat, waarop het stempel 'geheel anders' past, aldus een woordvoerder. De groep heeft voorlopig domicilie gekozen in het ge bouw van de Evangelische Omroep aan de Oude Amersfoortseweg in Hil versum'. Tot zover het door het ANP versprei de bericht. We kunnen eraan toevoe gen dat het contact met dé directie van Trouw/Kwartet .tot dusver 'j'be- perkt is gebleven tot een telefonisch verzoek om. een onderhoud. T Van een verslaggever ROTTERDAM De regering-Den ji-i Uyl moet* al het mogelijke doen om verschraling van .de Nederlandse dagblad- en opiniepers te voorkomen. 4 Dit zei NW-voorzittèr Wim Kok gis-ji teren op het congres van de Algeme->;.: he. Nederlandse Grafische Bond|- (ANGBV, dat de komende drié dagen j! in Rotterdam wordt gehouden. 'De regering moet niet alleen in woord.» maar ook 'in daad de noodlijdende pers helpen. In een democratische sa- menlèving ..is eari gevarieerde me-- ningsüiting van groot belang. Het is) onaanvaardbaar, dat pp. grond „van? bedrijfseconomische "overwegingen; uit- j dunning van de Nederlandse dagblad- en piniepers optreedt', aldus dé NWV*. voorzitter, die steunmaatregelen ver-j' der noodzakelijk vond .ter beseher-1 ming van de positie van de betrokken;; werknemers. Van een" 'verslaggever ROTTERDAM Ërzijn voorspelliri-ï gen dat binnen vijf jaar ongeveer' 2.500 handzetters en maohinezetters<- tussen dë 31 en 60 jaar overbodig, zul len- zijn én binnen tien 'jaar 4.00ö.': Volgens 'andere voorspellingen zoudenr zelfs- 10.000 werknemersin.: dè: :grafi-f sche industrie in de eerstkomende' ja-< reneen: anderefuiictie moeten gaaiè vervullen.. 'TAyy') '^7,. Dtt zei gisteren:dO'heer H. J."van-dér:.. Werff, voorzitter van dé bij - het :NW.' aangélspteh algemene Nederlandse-, grafische bond, gisteren op een bonds-': vergadering in Rotterdam,; ■-l.'vv'. y Hij constateerde:dat, de. invoering van j arbeidsbesparende nieuwe! productie-: middeJ-ën -in de grafische bedrijfstak: het -noodzakelijk maakt dat grote! groepen werknemers in deze sector in- de zeer'nabije toekomst voor een an dere: functie moeten worden ge-' schoold.De opleiding van nieuwe vak mensen moet drastisch worden gewij-, zigd, maar de grafische opleidingsin-' stituten hebben op de technische ont wikkeling nog te weinig gereageerd. DEN HAAG D eARP heeft zich in het partijblad Nederlandse Gedachten uitgesproken tegen het heff - van sta tiegeld op auto's. Het blad ^drijft dat het de bedoeling is om de schatkist van extra middelen te voorzien. 'Als men eenmaal deze weg opgaat bij het zoeken naar dekkingsmiddelen is het einde niet te zien. Alle duurzame gebruiksgoederen komen dan in aan merking. woningen, vaartuigen, televi sietoestellen enz. Bij al deze objecten is wel een bijkomstige welzijnsredene- ring te vinden', aldus Nederlandse Ge dachten. - ADVERTENTIE v.'- '■v.'v;

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 5