Commentaar 'De man met de kikkerogen' woonde in zelfde huis als De Jager STERBANdJLy TS-RANDENSEKVICE ss de uitvinder van dienstbetoon 1 i Investeringen (1) Investeringen (2) Lid Rode Jeugd in hoger beroep Het weer Weer prof eten stL* H tuig boycot visioen m w 4 10 1 .11 1 rrs/K7« 10-73 hier en daar mist O onderredactie van bessmij l pi Mm IÉT --■if s ff* lip ff] H «i ills I?! Kb ij XROUiW/'Kj^'AiRTëT VRIJDAG 26 OKTOBER 1973 BENTMENiLAND Ook up deze plaats is wel eens opge merkt dat het kabinet Den Uyl be paald niet wordt ontsierd door een ge brek aan regelzucht. Er is weinig dat aan de aandacht van het kabinet ont snapt en het niet noopt tot bedillerig toesnellen om conflicten cn problemen op te lossen. Wij zouden desondanks niet graag wil len beweren dat het kabinet te verge lijken valt met de raad van bestuur van een N.V., genaamd 'Nederland' of dat minister Lubbers (economische raken) zich aanstelt ais de president directeur van die N.V., nu hij bedrijfs investeringen in de randstad met een vergunningensystecm wil selecteren om congestie, milieu-belasting en spanningen op de arbeidsmarkt te voorkomen. Dc AR-woordvocrder in de Tweede Kamer. drs. A. Schouten heeft de mi nister deze week, bij de behandeling van het wetsontwerp selectieve inves teringsregeling (S.I.R.) wel zo'n presi dent-directeur genoemd. Een vergelij king die ook in het verband van dit wetsontwerp, zeer scheef en daarom ook onrechtvaardig is. Om te beginnen zal er waarschijnlijk niet één N.V. te vinden zijn die zo democratisch wordt bestuurd dat zij een vergelijking met het regiem van de heer Lubbers kan doorstaan. Dat is bij het beoordelen van de selectieve investeringsregeling een belangrijk ge geven: de minister zal er, bij het geven cn weigeren van vergunningen zo als bij heel zijn beleid op bedacht moeten zijn dat de volksvertegenwoor diging hem ter verantwoording kan roepen. Eik bedrijf dat zich ten on rechte in zijn investcringsdrang ge remd voelt, staat bovendien een be- rocpsmogelijkhcid bij de Kroon ter be schikking. Maar wat de vergelijking vooral scheef maakt is dat zij het beeld op roept van ccn minister die zich op werpt als een souvcrcin leider van de economische bedrijvigheid in de sa menleving, als een manager die uit maakt waar voortaan geïnvesteerd moet worden. Terwijl de minister in werkelijkheid alleen wil aangeven waar voortaan congestie-veroorzaken de investeringen niet mogen worden gedaan- Ook wij menen dat een dergelijke overheidsbevocgdheid tot ordening op deze schaal voor ons land zonder voor beeld is. Principieel verschilt een der gelijke bevoegdheid echter niet met bijvoorbeeld de mogelijkheden die de gemeentebesturen zijn gegeven, auto maten voor de verkoop van voorbe hoedsmiddelen uit de buurt van kerken cn scholen te weren. Wij herinneren ons dat de AR-fractie destijds deze bevoegdheid van de overheid, investe ringen op hun vestigingsplaatsen te se lecteren, hartelijk heeft gesteund. Nu gaat het erom of bepaalde investe ringen in een gebied waarin het milieu en de leefbaarheid van miljoenen mensen reeds te zeer worden be dreigd, mogen worden geweerd om een verdere verzieking van het gescha pene te voorkomen. Het behoort tot de ambtsbediening van de overheid om zich deze zorg aan te trekken. Bij de investeringen van een dergelijk vraagstuk is natuurlijk in het geding of de eigen verantwoordelijkheid van investerende ondernemers niet te zeer in dc verdrukking komt. Maar min stens even belangrijk is de mate waar in dc leefomstandigheden van mens, plant en dier al aangetast moeten wor den geacht. Minister Lubbers en drs. Schouten zijn het erover eens dat cr in de Rijnmond al van een dergelijke aantasting kan worden gesproken en dat daarom in dat gebied een vergun ningenstelsel niet kan worden gemist. Of dat voor het randstad-gebied bui ten de Rijnmond ook geldt is voor mi nister Lubbers blijkbaar een vast staand feit, maar voor de heer Schou ten nog ccn vraag. Het is,een.menings verschil van vooral praktische aard. waarover men beter een praktische discussie kan voeren dan doctrines tegenover elkaar te plaatsen. De regering is daarmee begonnen door de SIR voor de stellen als een eerste begin van een algemene toet sing van investeringen aan hun beteke nis voor de samenleving. Daarachter kan menig socialistisch stokpaardje worden vermoed. Dc heer Schouten heeft de handschoen opgenomen door daartegenover zijn 'christelijke visie' van de souvereiniteit van de onder nemersverantwoordelijkheid tc plaat sen. Wij zouden niet willen pleiten voor ont-ideologisering van een politieke discussie. Maar daarbij moet de dringende, praktische kant van de nongestie in de randstad niet al te zeer op dc achtergrond komen. De 'man met de kikkerogen' ("De Roo') in gesprek met een lid van de Rode Jeugd, Danny Mulder. ZAAK VAN 'BVD-SPIONNEN' VANDAAG WEER V0 DI11 0F Van een onzer verslaggev ers DEN BOSCH Spannen BVD en politie samen tegen leden van de rode jeugd? Heeft de BVD plaatsvervangers* ingehuurd om op kritieke momenten het publiek en zelfs rechters op een dwaal spoor te brengen over vermeende activiteiten van de Binnenlandse Veiligheids Dienst? Die vragen zullen vandaag voor liet gerechtshof in Den Bosch ter sprake komen bij de voortzetting van liet pro ces tegen het rode jeugd-lid Luciën Van H. uit Eindhoven. Luciën werd begin dit jaar door de rechtbank tot drie' jaar gevangenis straf veroordeeld omdat zijn vingeraf drukken voorkwamen op een zakje poedersuiker, dat in combinatie met andere artikelen voor^ de fabricage van een vervaarlijke, bom zou kunnen diehen. Het feit dat Luciën lid is van de Rode Jeugd was voor de officier van justitie mr. J. Peynenburg, reden aan te nemen dat Ludën de poeder suiker inderdaad voor het maken van een bom in zijn bezit had. Vandaar die drie jaar. Op 13 september diende zijn zaak in hoger beroep. Toen bleek een aantal belangrijke getuigen, die licht konden brengen in de duistere affaire, op va kantie of zoek. Zoek was de BVD-er die schuil ging onder het even opzich tig als amateuristisch gevonden pseu doniem J. de Roo (Rode Jeugd), die voor het gerechtshof is omschreven ais 'de man met de kikkerogen'. Wekenlang en onder betaling van flinke sommen gelds, papte hij aan met het Rode Jeugd-lid Danny Mul ders, die hem moest helpen een be wijsstuk te vinden om de als gevaar lijk geachte rode jeugd-secretaris'van de afdeling Breda, Evert van;de Berg, achter slot en grendel te brengen. Danny mocht in de enerverende jacht op Van de Berg van de BVD-ambte- naar zelfs een pistool in Antwerpen kopen. Dat zou compleet met vinger afdrukken van Evert, tenslotte aan De Roo worden overhandigd. Maar in de slotfase van het BVD-spel. ontpopte Danny zich als dubbelspion en reikte De Roo in plaats van het al les onthullende pistool, een bundeltje papieren zakdoekjes (voor het bloe- ADVERTENTIE) Alpben a/d Rijn Amersfoort Amsterdam Apeldoorn Arnhem Bergen op Zoom Drachten Ede £xnmen Enschedé Gorinchem Gravenhage Groningen Helmond Kampen Leiden-Meppel Middelburg Naarden Nijmegen Roosendaal Stadskanaal Terne uzen Tilburg Ylaardingen den). In plaats van De Roo, die op de zitting van 13 september was gedag vaard ais eigenaar van de Opel met het kenteken 45-05-AM (de auto waarmee de BVD-er zijn bijeenkomsten met Danny placht te bezoeken) verscheen voor het gerechtshof een volgens zijn zeggen niets vermoedende en niets wetende Haarlemse programmeur, ge naamd D. W. Jager. Hij - verklaarde zich eigenaar van de auto met het be wuste kenteken en gaf als adres op: Roemer Visserstraat 183 in Haarlem. Op dat adres hadden Rode Jeugd-le- den via een buurtonderzoek ook de pseudo-De Roo weten thuis te bren gen. De verwarring van het gerechtshof was dan ook groot. De heer Jager zei 'de man met de kikkerogen' niet te kennen. Vandaar dat vandaag in elk geval ter sprake zal komen de vraag of de BVD zich bedient van auto's met kentekens, die op naam staan van onschuldige Nederlanders. Maar intussen zijn de mysteries om De Roo vergroot. Want de man zou wel degelijk in het pand Roemer Vis serstraat 183 wonen, samen met de fa milie Jager, De omstreden woning staat op naam van de weduwe me vrouw Consent, die hoofdbewoonster is. Daarnaast heeft zij een aantal ver trekken onderverhuurd. In één daar van zou De Roo wonen. Maar het huis staat niet op zijn naam, net zo min als de auto op zijn naam staat en zijn identiteit bekend is. Misschien dat het gerechtshof er van daag allemaal achter komt. Want het ondersteunde op 13 september de eis van de raadsman van Ludën, mr. P. H. Bakker Schut, dat De Roo moest worden opgespoord. Hij is dan ook voor vandaag opnieuw gedagvaard, zo vertelde gisteren de procureur-gene raal, mr. C...H. Nuis. Ook gedagvaard is het hoofd van de BVD, drs A. Kuiper. Zijn dagvaar ding was de vorige keer onbestelbaar teruggekomen. Dat is deze keer niet het geval. Wat zal hij gaan zeggen is overigens al bekend: Danny Mulder heeft "geen geld van de BVD gekregen om het pistool te kopen, Danny Mul der heeft geen forse onkostenvergoe dingen voor zijn medewerking aan de "BVD gekregen, hem is ook nooit door de betrokken BVD-agent gezegd: 'Evert van den Berg moet gepakt wor den'. Datzelfde is namelijk ook al een keer de minister van binnenlandse za ken, prof. De Gaay Fortman ontkend en deze informatie was hem ingefluis terd door het boofd van de BVD, drs. Kuiper. Met vakantie waren bij een deel een van de hoger beroepszaken tegen Lu ciën van H. de Eindhovense politie commissaris C. Vringer en de Bredase politieagent J. van Dongen. 'De twee de keer al dit jaar', merkte Bakker Schut toen spottend op. Beide politie medewerkers hebben contact met De Roo gehad en kunnen beiden het ver haal van Danny Mulder voor een deel bevestigen of ontkennen. Voor van daag staan ze weer op het programma en het hof zal niet opnieuw genoegen nemen met vakantie-excuses, zo heeft de president op 13 september laten weten. En zo zal vandaag het BVD- spionagespel worden voortgezet, Over igens zit Luciën van H. bijna een jaar in de gevangenis en acht hij zich zo als hij al eerder zei onschuldig. LAGOS (Reuter) Nigeria heeft als zeventiende Afrikaanse staat de be trekkingen met Israël verbroken. In een regeringsverklaring wordt deze stap verklaard als protest tegen Is rael's infiltratie op de westelijke oe ver van het Suez-kanaai. Eerder deze week had Algerije Nigeria bekriti seerd omdat het weigerde de Arabie ren actief te steunen. Van onze weerkundige medewerker Altijd wannéér de bladeren vallen, zwelt het koor van profeten, die voor zich zien, hoe komende winter wordt, a an. In het ene geval is het de royale oogst aan eikels en beukenootjes die deze mensen helderziendheid ver schaft, een andere keer wordt gelet op de kastanjes of, zoals dit jaar, op de overvloedige oogst aan braambes sen. Onveranderlijk luidt de voor spelling dat er een strenge winter komt. Een Brabander gaat zelfs zover dal hij voor volgend jaar al een da tum noemt, waarop de Elfstedentocht verreden zal worden. Het zal ons be nieuwen of deze man even goed kan gokken als zijn illustere voorganger: kapper Flink in Hengelo. In de stren ge winter van 1963 raadde hij goed (18 januari) en hij was op slag een beroemd man. Een landelijk dagblad blies het vuurtje wat verder aan en korte tijd later kon kapper Flink een boekje op dc markt brengen, waarin haarfijn het vakantieweer in Europa werd voorspeld. Daarna is het stil ge worden rondom Flink, maar profeet Pruiksma in Boxum (Fr.) gaat stug door. Deze nuchtere Fries houdt niet van kretologie. Hij geeft zijn seizoen voorspellingen nog enigszins een basis in de vorm van de onweersfrekwentie in de voorafgaande herfst. Vandaar dat Pruiksma pas begin december met een prognose op de proppen komt. De officiële weerdiensten huiveren voor dit soort weerwichelarij. Wie zich bewust is van de zeer grote ge compliceerdheid van het atmosferisch weeergebeuren, wordt trouwens van zelf wel bescheidener. De bescheidenbijdrage van uw weer man in deze beperkt zich tot het signa leren van de gemiddelde luchtdruk van 1 tot en met. 23 oktober 1973 ten zuiden van IJsland op 63 graden N.B„ 20 gr. W.L. De waarde bedraagt 1016 millibar tegen normaal 1002,5 mb. Een statistisch onderzoek over de jaren 1874-189,5 en 1939-1963 leerde dat bij eengemiddelde IJslandse oktober- rnmm ANP/KNMI Weerrapporten van gisteravond.19 uur max. neersl. temp. 7-19 u luchtdruk tussen 1010 en 1016 mb. daarna vijf winters streng uitvielen, die van I860, 1895, 1942, 1947 en 1956; twee koud, twee normaal, tivee zacht en één zeer zacht (1961). Hieruit spreekt toch wel enige voorkeur voor sneeuw en ijs. Verder udllen we niet gaan, het eindcijfer is trouwens nog niet bekend. En wat het actuele weer betreft,... Lang leve het Europese hogedrukge- bied, dat doorgaat met de presentatie ran mooi vrij zacht weer, ook tijdens hel komende weekeinde. HOOG WATER 27 oktober 1973. Vlssingen 3.12-14.29: Haringvlietsluizen 3.59-16.15; Rot terdam 5.10-17.10; Scheventngen 3.31-15.47; IJmuiderr' 4.04-16.54 Den Helder 8.30- 20.49;HarIingen 10.31-22.58; Delfzijl 0.18-12.28. ZONMId WIST MWKHAI» 1J4GO 2f-1* Amsterdam licht bew. 13 0 De Bilt zwaar bew. 13 0 Deelen zwaar bew. 12 0 Eekle mist 13 0 Eindhoven licht bew. 13 0 Den Helder licht bew. Luchth. Rtd. zwaar bew. 12 0 Twente zwaar bew. 12 0 Viissingen onbew. 12 0 Zd. Limburg onbew. 13 0 Aberdeen zwaar bew. 14 0 Athene zwaar bew. 16 0 Barcelona licht bew. 17 0 Berlijn geheel bew. 8 0 Bordeaux onbew. 15 0 Brussel licht bew. 12 0 Helsinki motregen 7 2 Innsbrück onbew. 7 0 Kopenhagen geheel bew. 10 0 Londen half bew. 15 0 Luxemburg onbew. 9 0 Madrid onbew. 19 0 Malaga licht bew. 22 0 Mallorca onbew. 20 0 Nice onbew. 19 0 Oslo onbew. 14 0 Parijs onbew. 13 0 Rome onbew. 16 0 Split onbew. 13 0 Stockholm onbew. 11 0 Wenen onbew. 5 0 Casa Blanca Echt bew. 25 0 Istanboel regen 20 0.1 Las Palmas onbew. 26 0 New York licht bew. Tunis onweer 18 33 OPKLARINGEN «tfgb SNESU* ONWEER BEWOLKING NAXTEM*. JD WIN. TC MP. WINDRICHTING dichtbij Zo'n week geleden hebben we ons in deze hoek suf gepiekerd over de oorzaak van het wonderlijke ver schijnsel, dat verreweg de meeste aardige 'laatste stellingen' door Utrechtse promovendi bedacht zijn. Tweemaal zoveel Utrechtse als (ge meentelijke) Amsterdamse staan er in Aad van der Tooms boekje 'Peyton Place dient op de lijst van soft drugs te worden geplaatst', waarin een paar honderd stellin gen verzameld zijn. De heer Van der Toom kan het zelf ook niet uitleggen. 'Ik heb het me pas ach teraf gerealiseerd. Vijf d zesdui zend stellingen heb ik doorgewor steld; daar heb ik er tegen de ne gentienhonderd uit geselecteerd en toen Ik dat nog een keer deed ble ven er elfhonderd over, icaaruit de uitgever uiteindelijk nog eens een keus deed. Dat er zo opvallend veel méér Utrechtse overbleven, daar is gewoon geen verklaring voor.' Een moeizaam snuffelwerkje, dat selecteren, vooral doordat 'niet één- universiteit een systematische ver zameling van de steüingenbladen heeft aangelegd'. En een hoop aar dige uitspraken kon de samenstel ler zó al laten vallen, omdat de naam van de gepromoveerde er niet eens bij stond. Nog veel meer ónaardige trouwens, want de heer Van der Toom is er wel achter dat misschien één op de tien wat gevoel voor humor heeft. 'Mensen van technische en vooral economi sche studierichtingen zijn gewoon niet tot een lachje" te bewegen.' Eigenlijk verbazingwekkend dat de heer Van der Toorn zelf nog niet achter het 'Utrechtse fenomeen' ge komen was. Hij is een onvermoei baar uitvinder van wat je zou kun nen noemen 'dienstbetoon aan het grote publiek'. Dat strookt wel zo'n beetje met zijn functie hij is adjunct-inspecteur bij de centra le directie van de PTT, hoofddirec tie geldiensten en het komt mooi uit dat zijn werk eigenlijk gelijk zijn hobby is ('ik krijg ge noeg vrijheid om af en toe zijweg getjes in te slaan'). Twintig oc trooien ('meestal met anderen sa.- men') heeft hij zich al verworven en in het buitenland ook nog eens een stuk of wat. 'Het is een 'stuk van.mijn werkte denken over din gen die in het belang'van het pu bliek zijn. We zijn hier trouwens bijzonder service-minded, van hoog tot laag,' zegt hij enthousiast. Het moeilijkst uit te vinden zijn de meest eenvoudige dingen, zegt de heer Van der Toom, die onder meer het 'antwoordnummer' op zijn naam heeftstaan; een lege enve loppe, zonder postzegel aan een, 'antwoordnummer' te versturen. Nu een postzegel niet meer hoeft blijken er driemaal zoveel mensen te reageren. Dof antwoordnummer was een wereldprimeur, In ons land zijn er al ruim zestienduizend in gebruik, de Amerikanen dom er lyrisch over, maar beginnen er maar niet mee, de Duitsers ook niet, maar Engeland en België werken er al een poosje mee en Is raël begint binnenkort. De uitvin der is er'trots op dat zijn 'ant- De heer Van der Toom: 'het meest eenvoudige is het moeilijkst om uit te vinden* (zie ook 'de uitvin der van dienstbetoon'). woordnummer' in het laatste sup plement van de dikke Van Dale is opgenomen. En intussen is hij be zig met een 'logisch vervolg', dat het bonnetje uitknippen uit kran ten en tijdschriften overbodig maakt, óók zo'n drempel voor het publiek. Hij is er van overtuigd dat zijn systeem de adverteerder èn het blad ten goede komt, maar dat ziet nog niet iedereen in. De Verenigde Staten en de Sowjet- Unie delen samen de on-eer aan de top te staan van het lijstje wapen leveranciers, opgesteld door het Amerikaanse bureau voor ontwape ning en toezicht op de bewapening in Washington. De studie die aan het lijstje vooraf ging, bestrijkt tien jaar, ïn die periode exporteer de de Y.S. voor 22,7 miljard dollar aan oorlogstuig, de .Sowjet-Unie voor 'maar' 14,7 miljard. Dat ver schil wordt schielijk goedgemaakt met deze cijfers: de Russen lever den alleen al voor een bedrag van 827 miljoen dollar wapens aan Cu ba, meer dan de wapenverkoop van de Amerikanen aan éénentwintig Latijns-Amerikaanse landen santen. Van die 22,7 miljard Amerikaanse leveranties was ruim een kwart be stemd voor Zuid-Vietuam, onge veer drie keer zoveel als wat de Russen naar Hanoi stuurden. Op het vierenvijftig wapenleveran ciers tellende lijstje van het Ame rikaanse bureau staan verder neu trale landen als Zweden en Zwit serland, maar ook ontwikkelings landen, zoals Algerije en Pakistan. Op twee na doen alle landen, op het lijstje .zowel aan ver- als aan koop en sommige betrekken hun wapens van Amerika èn Rusland. Dat geldt bijvoorbeeld voor India, Pakistan, Indonesië, Ferzië, Irak, Libanon. Cambodja, Finland en Joegoslavië. Wat doen winkelende mannen en vrouwen als ze voor de deur van de winkel door iemand worden aangesproken die zegt dat ze een bepaald artikel uit een bepaald land daar niet moeten kopen? Lek ker toch doen, antwoordde 42 pro eent aan het NIPO, dat eens wilde onderzoeken wat zo'n boycot-actie uithaalt Nu moeten we daar on middellijk aan toevoegen, dat vrou wen iets minder geneigd zijn dwars tegen de draad in te gaan: het was' welgeteld 45 procent van de mannen die dat antwoord gaf en 39 procent van de ondervraagd s vrouwen. Iets gematigder zijn de mensen die wel naar binnen gaan, maar dat bewuste artikel dan maar niet ko pen. Iets minder mensen zijn dat trouwens ook: 29 procent, waarbij weer de vrouwen wat positiever te genover de demonstranten blijken te staan. Er zijn ook mensen die zo onder de indruk zijn van zo'n actie, dat ze rechtsomkeert maken en naar een andere winkel gaan. Dat lijken er maar weinig tegeno ver al die anderen tien procent maar stel dat er duizend men sen worden aangesproken, dan raakt de winkelier toch honderd klanten kwijt Conclusie van het NIPO: demon stranten voor de deur kunnen de winkelier klanten kosten, maar van de weeromstuit zouden ze ook juist het kopen van het omstreden artikel kunnen bevorderen. De Oegandese president Idi Amin die de Arabieren de afgelopen weken ettelijke malen verzekerde dat zijn troepen onderweg waren naar het Syrische front, hoewel daar nog altijd geen enkele Oegan- dees is. gearriveerd heeft alweer een opzienbarende mededeling ge daan: hij zegt èjn visioen gehad te hebben, 'waarin God mij opdroeg de landen in het Midden-Oosten te télegraferen onmiddellijk bp te houden met vechten*. Amin vertel de een enorme menigte toehoor ders, in de hoofdstad Kampala, bij een om de Dag van de Verenigde Naties te vieren, dat hij al aan het visioen gehoorzaamd had. Hij had telegrammen gestuurd naard secre- tario-generaai Kurt Waidheim van. de .V.N., naar Israëls premier Gol- da Meir en naar alle Arabische lei ders. 'Ik heb Gods boodschap aan hen overgebracht', zei Amin, die ten bewijze een afschrift van zo'n telegram voorlas, waarin hij op een onmiddellijk staakt-het vuren aandrong en op terugtrekking van de Israëli's 'uit al het land dat ze van Arabische staten afgenomen hebben'. President Amin heeft, zei hij, al eerder van dit soort gezichten ge had. Precies zo'n directe boodschap kreeg hij vorig jaar, juist voordat hij aüe Aziaten beval zijn land te» verlaten. Hij beweerde sinds 1952 aan de lopende band visioenen ge had te hebben, die allemaal toe komstige gebeurtenissen voorspel den. inclusief eentje waarin "hij vernam dat hij president van Oe ganda zou worden. ©PIS 't Is maar een idee, maar zou je de bloemen niet aan de buitenkant houden?' *3 t £5'£. Ifl •jfllji .npi •ij ,f JH j« M §p 15 mi u8|l i- :7b

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 7