Ontevredenheid groeit in 'thuislandenvoor Bantoes door Koos van Weringh Stedelijken Ontwikkeling Minder succes ^oUW/KWARTET ZAfHERDAG 27 OKHOtBBR 1975 BUISTENIiAM) Tll/Kll 'Welkom in Haiti, dames en he ren. Houdt u de riemen nog een ogenblik om. Over enkele ogen- 'ofikken zullen wij u vriendelijk verzoeken het vliegtuig te verla ten en u met mv papieren voor iet vuurpeloton te begeven'. Der gelijke grollen waren niet lang geleden populair bij reizigers kort voor de landing op het vlieg veld van de Haitiaanse hoofd stad Port-au-Prinee. Dat was nog tijdens de beruchte dictatuur van de 'president voor het leven' Francois Duvalier, alias 'Papa Doe', een mentaal kreupele ex- plattelandsarts, die de 'zwarte' republiek Haiti van 1957 tot zijn dood in 1971 terroriseerde én evenveel van mensen hield als Victoria van sex. FERRY VERSTEEG IÏV LATIJNS AMERIKA De Haitiaanse president Jean Claude Duvalier, hier omgeven door zwaar bewapende militairen, heeft de terreur verzacht. Tonton Macoutes Oppervlakkig Bedrag Bohnen Frangois Duvalier alias Papa Doe Weerzinwekkend Ontbinding Het belangrijkste punt in de Zuidafrikaanse politiek is het van de grond brengen van de z,g. thuislanden (Homelands) voor Bantoes, de 'bekroning' van de gescheiden ontwikke ling, zoals de Zuidafrikaanse re gering die voor ogen staat. Het uitvoerend gezag van liet thuisland Bophuthatswana HET HAITI 1 All DE ZOOI BEEFT VOOR DE VADER Maar in het Haiti van de zoon, van de 22-jarige Jean-Claude Duvalier, zorg vuldig begeleid en bewaakt door de oude weduwe Simone Duvalier en evenals zijn vader 'president voor het leven', zijn de bandeloosheid en de terreur aanzienlijk minder, de disci pline en de openheid naar buiten gro- ter. Pe route van het vliegveld naar de stad leidde vroeger door de ellendig ste krottenwijken van Latijns-Ameri-' ia, maar de taxi-chauffeurs zijn tegen- ijSf woordig verplicht een iets langere route te nemen langs enkele tiental len nieuwe fabriekjes, meest verwer kende industrieën van Amerikaanse herkomst, die hebben ontdekt, dat de overvloedige arbeidskrachten hier nog gedweeër en goedkoper zijn dan in Puerto Rico of Hongkong (maximaal 1 dollar per dag) en dat de belasting faciliteiten nagenoeg onbeperkt zijn. Niet alleen op het vliegveld maar ook in Port au Prince zijn de blauwgehem- de Tonton Macoutes, die de gevreesde privé-Gestapo van wijlen Papa. Doe vo'nnden, uit het zicht verdwenen. Met hun door Duvalier gesanctioneer de Mafia-praktijken, hun even gemak kelijk als willekeurig gebruik van schiettuig en hun spiegelende zonne brillen bepaalden ze lange tijd de ui terst negatieve beeldvorming over Haiti in het buitenland. Jean-Claude heeft hen nu opgedragen het land te alfabetiseren. Maar omdat de fondsen daarvoor ontbreken en negentig pro cent van deze terreurbenden zelf de lees- en schrijfkunst ontbeert, leiden ze thans een sluimerbestaan. De betrekkelijke liberalisering heeft ook de Amerikaanse toeristenstroom weer op gang gebracht. Sinds 1970 is het aantal hotelkamers verdubbeld en het jaarlijkse aantal gasten heeft de honderdduizend al weer-overschreden. Ir het rumoerige, veel-kleurige en veel-geurige stadscentrum is het aan tal auto's de afgelopen twee jaar sterk toegenomen, terwijl de meest schrille armoede hier werd uitgebannen. Want de jonge Duvalier sloot bij de kreet het stadscentrum voor bedelaars en ongeschoeide onderdanen, dat wil zeggen voor de overgrote meerderheid van zijn volk. Toch kan de bezoeker buiten zijn hotel aL snel rekenen op jeugdige, landgenoten van de 'presi dent voor het leven*,.die verzekeren: - 'I speak Inglis.",. You wan my" 'sister/- mother/brother'. Meüjes'van een jaar of twaalf bieden zich aan voor de spe ciale prijs van vijf dollar. Al deze ontwikkelingen -worden door instellingen als het Internationale Mo netaire Fonds, de Inter-Amerikaanse Ontwikkelingsbank en de Amerikaan se regering beloond met kredieten, die bijvoorbeeld Castro's Cuba en Al- lende's Chili werden onthouden. Tege lijkertijd maakten de machthebbers in Port-au-Prince een begin met de door breking van hun isolementspositie in het Caraïbisch gebied door nieuwe contacten te leggen met de Domini caanse Republiek, Jamaica en de Ba hamas. Maar al is het regime van de zoon een verbetering te noemen vergeleken met dat van de vader, het blijft een feit, dat de veranderingen sinds 1971 oppervlakkig zijn gebleven. De grote meerderheid van de Haitianen, die op het platteland werkt, wordt er in het geheel niet door beroerd, en dn Port- au-Prince, de enige stad van betekenis in het land, profiteert slechts een kleine groep, die toch al niet tot de meest misdeelde van de samenleving behoort De Amerikaanse bedrijven betalen geen noemenswaardige belasting aan de Haitiaanse overheid, importeren zelf hun grondstoffen, laten die tegen hongerlonen door ongeveer tiendui zend van de vijf miljoen Haitianen verwerken, en exporteren daarna hun eindprpdukten, die op lucratieve wijze hun weg vinden op de wereldmarkt. De nieuw gevestigde buitenlandse banken verschaffen de enkele tiendui zenden welvarende Haitianen het pri vilege indirect te kunnen bijdragen aan de financiering van de verdere ontwikkeling van de VS en Europa in plaats van aan die van hun eigen land. De terreurbenden van de Tonton Ma coutes verkeren weliswaar op non-ac tief, maar de zoon teert nog steeds op de schrik, die de vader de Haitianen voor lange tijd aanjoeg Politieke dis cussie blijft een gevaarlijke sport, die zelden en dan nog heimelijk wordt beoefend. Zelfs buitenlandse diploma ten nemen bij hun beschrijving van de politieke situatie ongewoon veel slagen om de arm. De aanzwellende toeristenstroom wordt zorgvuldig geisoleerd van de massa van de straatarme bevolking. Een taxi-chauffeur, die de enkele toe rist, die daar eventueel behoefte toe voelt, de krottenwijken van Port-au- Prince zou tonen, moet vrezen voor zijn vergunning. De toerist geeft zijn geld uit in -enkele enclaves ten behoe ve van-een kleine groep rijke Haitia nen. Zij worden vanaf het vliegveld en later vanaf de strandjes op en kele tientallen kilometers van de hoofdstad langs bloemrijke, geu rende hellingen direct naar Petionvil- le gereden, de luxueuze tuinstad vol .villa's, nachtclubs en hotels in de koe le bergen' achter de benauwde hoofd stad. De rijksten rijden nog enkele kilome ters door naar Kenskoff, waar de prijs voor één overnachting ongeveer over eenstemt met het bedrag, dat jaarlijks in een Haitiaans dorp circuleert. En als de bewoners en gasten in Fetion- viile en Kenskoff 's nachts om een uur of twee, drie nevelig tussen de la kens schuiven, staan op enkele hon derden meters achter deze luxe facade de armsten der armen op om met een paar kilo groenten en fruit vijf of zes uur lang naar de markt van Port-au- Prince te lopen voor een paar gulden per dag. De omzet op deze markt, die wordt gehouden op de gore trottoirs en in de steegjes van het havenkwartier, is zeer beperkt. De koopvrouwen zitten op de kale grond, de rokken hoog op getrokken, met een kleine hoeveel heid waren voor zich uitgestald. De fel-kleurige mensenzee, die voortdu rend over de markt deint, de stoffige, verblindend lichte atmosfeer, de ster ke geuren, het geschreeuw, het loven en bieden en de vrolijke uitgelaten heid, doen meer aan Afrika dan aan Latijns-Amerika denken. De opgewek te stemming valt op. Maar als hier ie mand zegt: 'ik sterf van de honger', geloof hem dan maar. Men kent de weinig benijdenswaardi ge positie van Haiti. Enkele veelzeg gende cijfers: volgens gegevens van de Verenigde Naties bedraagt het gemid delde inkomen van de Haitiaan per jaar zo'n honderdtachtig gulden: de gemiddelde levensverwachting ligt op 47 jaar; de bevolkingsgroei is twee procent ondanks het feit, dat de helft van de kinderen het vijfde levensjaar niet haalt; ongeveer negentig procent van de bevolking as analfabeet. Niet ver van de markt van Port-au- Prince woont pater Bohnen, een zes tig-jarige torenhoge Limburger ©et een borstel-kapsel, die al een jaar of twintig in de krottenwijken van de hoofdstad werkt Lang geleden sticht te hij hier een soort ambachtschool, waar kinderen behalve lezen en schrijven ook een vak kunnen leren, waarmee ze later met een beetje ge luk de kost kunnen verdienen. Z'n school wordt nu bezocht door twee duizend leerlingen, die les krijgen van enkele tientallen Haitiaanse on derwijzers. Pater Bohnen betaalt ze acht dollar per maand, als er tenmin ste geld is. Daarnaast heeft de pater een keten van primitieve schooltjes opgezet in Sali ne, één van de nieest afschuwelijke krottenwijken van de stad, slechts van de ze© gescheiden door'hopen afval en modderbanken. In deze stinkende opeenhoping van mensen bezochten we met de pater enkele hutjes, die normaal worden bewoond door 'onder wijzers' en hun gezinnen. Maar enkele uren per dag maakt de schaarse in boedel plaats voor een schoolbord en enkele bankjes. Op deze wijze bren gen pater Bohnen en zijn Haitiaanse helpers nog eens vierduizend kinde ren de beginselen van het lezen en schrijven bij. Maar het meest grandioze van al is de primitieve keuken, die door de krot bewoners zelf wordt beheerd en iede re dag zesduizend kinderen een maal tijd biedt, vaak hun enige. Dit project draait jaarlijks op een budget van en kele honderdduizenden guldens, die pater Bohnen bijeenkrijgt door subsi dies van internationale hulporganisa- ties en de Haitiaanse regering, maar vooral door het houden van 'bedelpre- ken' tijdens zijn vakanties in de VS. De pater gelooft niet, dat zijn werk bijdraagt tot de instandhouding van de feodale structuren in het land. In tegendeel: 'Het leven van negentig procent van de bevolking is hier afge stemd op de allesoverheersende vraag, 'Hoe krijg ik vandaag genoeg te eten?' De -diepe armoede maakt de mensen apathisch, anti-revolutionair en onge voelig voor politiek. Toen Francois Duvalier in 1970 stierf, lagen er Ame rikaanse marineschepen voor Port-au- Prince, omdat Washington, een massa le opstand verwachtte. Een Volstrekt belachelijke zaak'. We zagen rijn visie zeker bevestigd op het platteland tijdens een moeiza me rit naar het afgelegen dorp De- schappeles. Weerzinwekkende armoe de en ondervoeding hebben hier een grauwe korst van apathie gevormd, waarin hongerlijden en doodgaan blijkbaar vanzelf spreken, maar waar in solidariteit en gastvrijheid op een aandoenlijke manier zijn ontwikkeld. Eerst vanuit Port-au-Prince honderd kilometer naar het noordelijker gele gen Sant Mare. Direct buiten de hoofdstad zit men in Afrika. Dicht oerwoud en rieten hutjes langs een miserabele asfaltweg vol diepe gaten, die later een van de pronkstukken van het erbarmelijke Haitiaanse we gennet zal blijken. Om de dertig km moeten we stoppen bij militaire pos ten, waar we onze toestemming van het ministerie van binnenlandse za ken om buiten Port-au-Prinee te mo gen reizen, moeten tonen. Al snel maakt de dichte begroeiing plaats voor een onvruchtbaar savanna- landschap, ingesloten door kaalgesle- ten bergen: het resultaat van langdu rige ontbossing in een land, waar de houtskool nog steeds de voornaam ste brandstof is en de daarop vol gend? srosie, het wegspoelen van de vruchtbare grond. Vooral daardoor werd Haiti een van de relatief meest overbevolkte landen ter we reld. De helft van de landbouwers bezit minder dan een hectare, terwijl het noodzakelijke minimum hier in het algemeen op zeven hectare wordt vast gesteld. De boertjes verbouwen voor namelijk voor het eigen onderhoud: mais, bananen en Caraïbische kool. Aanzienlijke delen daarvan moeten nog naar de Voedoe-priester, de bur gemeester en de plaatselijke politie. De afwezigheid van bijna elk handels verkeer tussen de dorpen vormt een van de verklaringen voor de onvol doende en slecht gebalanceerde basis voeding. Groot- en middelgroot grond bezit is uitzondering op Haiti. Wat wil zeggen, dat niet eens de theoreti sche mogelijkheid bestaat om door landverdeling iets te bereiken. Eerder zou concentratie van grondbezit en daarop volgend mechanisatie noodza kelijk zijn. Maar dat zijn In deze stre ken luchtkastelen. Vooral na Sant Mare, waar.de weg in oostelijke richting weinig meer is dan een hobbelige vlakte, waar de bomen zijn weggekapt Men rijdt hier door een van de ellendigste delen van Hai ti, waar de ontberingen nog worden vergroot door regelmatige droogtepe rioden. We worden wezenloos nage staard door broodmagere kinderen wier kroeshaar door eiwit-gebrek vaak rood is gekleurd. Uit een recente en- quete van de FAO bleek, dat niet minder dan zeventig procent van de' kinderen hier in ernstige mate is on dervoed. Af en toe passeren bouwval lige, tot bussen omgebouwde vracht wagens met namen als 'Uw wil ge schiede', en 'De kleine Jezus van Praag', beschilderd met de meest fellé kleuren. Er mag dan weinig voedsel zijn, er is nog altijd kleur. Na vele uren bereiken we ons eind doel, het hospitaal van het gehucht Deschappeles. Een Nederlandse ver pleegster, die hier werkt: Door de droogte van de laatste maanden, heerst hier nu nog meer honger. Juist daardoor krijgen we minder patiën ten, want een opname kost een dol- lari. Ze laat ons de kinderafdeling zien, waar voedselgebrek de voor naamste kwaal blijkt Ze toont ons drie categoriën van babies en peuters: zij, die er bovenop zullen komen; da kinderen, die het misschien zullen ha len, maar beter zouden kunnen ster ven vanwege de onherstelbare schade, die al is aangericht; en de duidelijk' hopeloze gevallen. Er rijn kinderen van vier jaar,'die nog geen twintig pond wegen. De - lysol kan de ontbmdingslucht, die "bo- ven sommige bedjes hangt, niet ver drijven. Een gedesillusioneerde-Ame rikaanse chirurg, die op punt van .ver trekken stond: Weel patiënten krijg je een paar maanden later weer terug. Je moet eigenlijk het systeem van dit land op de snijtafel leggen. Dit was het eerste artikel over Haïti uit een serie van drie. Volgende week zaterdag: Haïti is een ver verleden. De thuislanden-gedachte leidt al een betrekkelijk lang leven reeds in de dertiger jaren is er sprake van maar is vooral uitgewerkt in een rapport uit 1955 van de Tomlinson- Commissie. Er bestaat een enorme hoeveelheid literatuur over, zelfs fi losofische en religieuze. Het voert in dit bestek echter te ver daarop in te gaan. De bedoeling van de rege ring is om voor de ruim 15 miljoen Bantoes afzonderlijke, in de loop van de tijd onafhankelijk wordende ge bieden te creëren: de thuislanden. Daarbij wordt rekening gehouden met de verschillende achtergronden van de Bantoe-volken. Getracht wordt om het volk van de Swa2i's bij elkaar te brengen in het thuis land Swazi, het voik van de Tswa- na's in het thuisland Boputhatswana e.d. Er zijn 10 thuislanden gepland, waarvan sommige, zoals de Transkei en Kwazulu reeds vergevorderde contouren hebben aangenomen. Het grondgebied van de Republiek van Zuid-Afrika wordt als het ware op gesplitst in gebieden voor blanken en niet-blanken. De blanken, ver in de minderheid, hebben het grootste gebied. Een reeds bekend getal is de 13 pet van het totale oppervlak van Zuid-Afrika, dat voor de Bantoe-vol ken is gereserveerd. Een getal, dat bij navraag aan een ambtenaar van het Departement van Inlichting, niet werd tegengesproken. De meest voor de hand liggende vraag is wat er gaat gebeuren met de Bantoes, die in de stedelijke ge bieden van de blanken werken, om dat niet kan worden aangenomen, dat die blanken het zonder de ar beidskracht van de Bantoes zullen kunnen stellen. De opvatting daaro ver is de volgende. De stedelijke Bantoe wordt beschouwd als een tij delijke inwoner van blank Zuid-Afri ka, die daar, als inwoner van een andere natie, met een verblijfsver gunning kan zijn. Hij komt om zijn arbeidskracht te verkopen. De blan ke werkgevers hebben daaraan be hoefte en de Bantoe verkoopt zijn arbeidskracht graag. De Bantoe in een stedelijk, blank gebied kan dus geen aanspraak maken op de conse quenties van een permanent inwo nerschap, zoals het recht om iets in eigendom te hebben of het uitoefe nen van politieke rechten. Zo staat te lezen in een brochure van het Suid-Afrikaanse Buro vir Rasse-aan- geleenthede, van september 1072. De - directeur van dat bureau, de socio loog dr. C. J. Jooste, vertelde mij in een Uitvoerig gesprek, dat de situa tie voor de Bantoe in blank Zuid-, Afrika vergelijkbaar is met die van gastarbeiders uit Turkije, die bij voorbeeld in Nederland werken. Die komen hun arbeidskracht verkopen, omdat daar behoefte aan bestaat en Nederlanders voor allerhande werk zaamheden niet beschikbaar zijn. Ge schat wordt dat op dit ogenblik on geveer de helft van de Bantoebevol king, ruim 7 miljoen, in de thuis landen is opgenomen. Wat gebeurt er nu in de thuislan den zelf? Wat moet er terechtkomen van miljoenen mensen, velen zonder enige ondenvijsach tergrond, die naar die thuislanden worden overge plaatst? Zijn daar mogelijkheden tot ontwikkeling? Deze en nog andere vragen heb ik voorgelegd aan twee ambtenaren van het Departement van Inlichting, vriendelijke heren met een overtuigd geloof in de thuislanden-politiek en tot elke in formatie bereid (zoals trouwens van zulke ambtenaren mag worden ver wacht). Om te beginnen ontving ik een paar fraaie brochures, waarin het één en ander wordt verteld over het thuisland Boputhatswana, een gebied, dat zich ten noordwesten van Pretoria uitstrekt Dit thuisland kent nu een 'zelfregerende' status en heeft een eigen volkslied en vlag. De Wetgevende Vergadering kan zelf wetten maken, geldig voor het eigen gebied, en kan ook wetten van hot (blanke) Zuidafrikaanse Parle ment wijzigen of herroepen, ten op zichte van aangelegenheden, waar voor hij gerechtigd is om wetten te maken. Er bestaat dus een zekere mate van zelfstandigheid, maar niet Vergeten dient te worden, dat deze zelfstandigheid door de blanke min derheidsregering gedicteerd is. De Bantoes is niet gevraagd, wat zij van de thuislanden-politiek vinden en of zij er iets in zien. Om de economische ontwikkeling op gang te brengen, zijn verschillende plannen in uitvoering genomen. In het thuisland Boputhatswana is een zogenaam groelpunt gesticht, de in dustrieplaats Babelegi. Een belang rijke rol daarbij speelt de Bantoe Beleggingseorporatie, een instantie, die o.a. blanke industriëlen assisten tie verleent als rij zich in de thuis landen willen vestigen met een ir dustrie. In een eveneens fraaie b' chure worden de voordelen van vestiging opgesomd: concessies het gebied van de belastingen, ruim te om expansief te rijn, geen ver keersproblemen, maar vooral: volop werkkrachten en 'realistische, lonen'. Op 7 september heb ik met de twee genoemde ambtenaren een bezoek gebracht aan dit gebied. In Babelegi word', druk gewerkt aan de indus triële opbouw. Verschillende zeer moderne fabrieksgebouwen functio neerden reeds, zoals een borstelfa- briek, een sokkenfabriek en een fa briek, waar schapevellen bewerkt worden. De lonen voor de Bantoe werkkrachten bedragen ongeveer 7 Rand per week. Er is (nog) één blanke bestuurder in Babelegi, wiens kantoor door een hoog hekwerk van gaas is omgeven. De blanke industriëlen ontpopten zich als ware idealisten. De direc teur van de borstelfabriek werd lyrisch, toen hij sprak over de grote kansen, die hier lagen om de Ban toes, die nooit aan enig werk ge wend waren, tot ontwikkeling te brengen. Hij prees hun ijver en toe wijding. Soms bicven ze wel eens weg als ze hun geld hadden ver diend, maar dat was steeds minder het geval. De produkten, die werden afgeleverd, noemde hij van hoge kwaliteit Zelfs voor een niet-des- kundige was dat te zien. De borstels werden uitgevoerd naar Frankrijk en Duitsland. Om mij op stang te jagen, zei iemand uit het gezelschap, dat ze ook borstels naar Nederland zouden gaan uitvoeren om wat werk loze academici door middel van een Anti-Borstel-Actie tegen Zuid-Afrika weer aan enig werk te helpen. De arbeidskrachten in Babelegi wo nen' in het naburige dorp Temba, waar momenteel ongeveer 2500 hul zen gebouwd zijn. Geen huizen, als waarin de blanken wonen, maar ein deloze rijen barak-achtlge gebouw tjes, gelegen aan niet-verharde, zan derige wegen'. Als een auto met eni ge snelheid daarover reed, was er enige minuten lang niets anders te zien dan stof rondom. Er komen wel verharde wegen, zo zeiden de ambte naren. Wat er wel was, waren een paar scholen, een ziekenhuisje, een kerk en een werkelijk zeer gezellig, klein winkelcentrum, met geheel 'westers' ingerichte zaken. Voor de rest maakte het gedeelte van het thuisland waar ik was een uiterst troosteloze indruk. Als men vanuit een stad als Pretoria in zo'n dorp komt Is het alsof een andere wereld betreden en een ander tijdperk bin nengegaan wordt. De grote vraag is hoe de ontwikke ling van de thuislanden zal verlo pen. De bedoeling mag dan rijn de gebieden op den duur onafhankelijk te maken, maar dat is slechts be trekkelijk. De blanken zullen grote invloed blijven uitoefenen, omdat zij over het kapitaal beschikken, dat de economische ontwikkeling moet aan zwengelen. Ook het buitenland krijgt steeds grotere belangstelling voor de Investeringsmogelijkheden in de thuislanden, met name de Westduitse Bondsrepubliek en Frank rijk. Toen ik in Babelegi aankwam, vertrok de eerste minister van de deelstaat Sleeswijk-Holsteln, dr, G. Steltenberg, juist weer. Op een di ner, hem aangeboden door de Ban toe Beleggingscorporatie, zei hij, zeer onder de indruk te zijn van de pogingen van de Zuidafrikaanse regering om de economische ontwik keling van de thuislanden te bevor deren. Buitenlandse investeerders konden helpen dat proces te versnel len, voegde hij eraan toe (Pretoria News van 10 september 1973). De ontwikkeling van de thuislanden wordt geheel gedicteerd door blank Zuid-Afrika. De Bantoes wordt niet naar hun mening gevraagd. Honderd duizenden van hen worden ver plaatst naar nieuwe gebieden, ook tegen hun zin. Begin september wer den meer dan 300 families verplaatst van een gebied waar ze al generaties lang woonden waar ze 'thuis' wa ren, om zo te zeggen naar een nieuw gebied in het thuisland Lebr- wa, 60 kilometer verder. Ze weiger den aanvankelijk, maar met gebruik van traangas wist de politie het ver zet te breken, na hartverscheurende taferelen, waarbij de vrouwen zich onder meer als een barrière opstel den tussen hun leider én de politie (Rand Daily Maii, 7 september 1973). Over 'thuis'-landenpolitiek ge sproken De ontevredenheid onder de zwarte bevolking neemt echter toe, zoals blijkt uit uitspraken van leiders van de thuislanden. Een enkele keer vraagt iemand om meer grondge bied, maar in het algemeen valt op. dat in die steeds luider wordende kritiek de thuislanden-gedachte niet als uitgangspunt wordt genomen. Gesproken wordt over gelijke rech ten voor iedereen in Zuid-Afrika en over een rechtvaardiger verdeling van de welvaart. Een minister van het thuisland Lebowa hield een be wogen pleidooi voor de vrijlating van Nelson Mandela en Walter Sisu- lu, twee Bantoe-leiders, die op het Robbeneiland een levenslange gevan genisstraf uitzitten. Een minister van Gazankulu waarschuwde, dat de kritieke fase nu bereikt is. Als het nog even duurt, bestaat er geen ge legenheid meer voor een vreedzame oplossing van de problemen. De zwarten rijn een geduldig vclk, maar er komt een eind asn als de blanken in hun paternalistische hou ding volharden. Het grootste pro bleem daarbij wordt gevormd door de frustraties van de jonge zwarten. De meest bekende thuisland-leider, Gatsha Buthelezi van Kwazulu, ver telde in een tamelijk agressief inter view met Die Vaderland van 6 sep tember (op de eerste vraag zei hij: "Wat maakt het nou uit wat ik als zwarte vind?'), dat hij de eerste zwarte premier van geheel Zuid-Afri ka zal worden. In de kritiek van de thuisland-lei ders klinkt enigszins de opvatting door dat de thuislanden een tijdelij ke zaak zijn en dat uiteindelijk één, geïntegreerd Zuid-Afrika zal ont staan, met één Parlement, dat door allen gekozen wordt Tegen deze ge dachte is buitengewoon fel stelling genomen door Eerste-Minister Vor- ster op een congres van rijn partij in Oudshoom. Het thuisland-beleid is géén tussenfase, zei hij met na druk. Zuid-Afrika is een multi-natio- naai, maar geen multi-radaal land. 'Iedereen krijgt In zijn eigen gebied gelijke kansen om zich volledig te ontplooien' (Rand Daily Mail, 6 sep tember 1973). De minister van Ban toezaken waarschuwt de thuisland leiders tegen het te hoog opschroe ven van hun verwachtingen. Ze kun nen lang niet altijd krijgen wat ze vragen. Zeer duidelijk neemt ook de minister van verdediging, P. W. Bo tha, stelling tegen de eis om meer grondgebied voor de thuislanden be schikbaar te stellen. Daar kan geen sprake van zijn, zei hij. De Bantoes zullen moeten leren te leven op de grond die ze nu in bezit hebben. En dat is al de beste grond met de hoogste regenval. Ook als het aantal Bantoes steeds groter wordt is het onlogisch het grondgebied uit te breiden. Het zou toch belachelijk rijn als Nederland op een goeie-dag een stuk grond van West-Duitsland zou opeisen, omdat de bevolking zo toeneemt, merkte hij op (Oggend- blad, 4 september 1973). Zo rijn de Zuidafrikaanse leiders druk in de weer met waarschuwin gen en vermaningen. Uit wat daaro ver in de eigen pers versdüjnt, moet men de indruk krijgen, dat de politiek van de thuislanden niet zo succesvol verloopt als de fraaie bro chures ons doen voorkomen. Als de verschillen in welvaart en macht zo groot blijven, zal het verzet van de zwarte bevolking toenemen en zul len de problemen zich voor de rege ring in een snel tempo opstapelen. De oplossing zal dan gelet op de uitspraken van Vorster e.a. ge-, zocht worden in een toenemende re-, pressie van politie en justitie. Dat is een investering in ellende en ver driet.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 11