van bouw niet langer mogelijk Op de fiets naar Rome Expositie van aan te kopen kunstwerken Vioolconcert van Schumann met RPhO - peugeot, een eiland van in verkeer Joh. de Heer Automobielenbedrijf B.V. W.J. SPOORM, <ER Licht voor grondpolitiek Vlaardingen op groen Kinderjury bekroont Alet Scbcmten Rozenburg dreigt met schadeclaim Bejaarde man op fiets verongelukt Halte tramlijn 11 wordt verplaatst Hervormingsavond in Schiedam Woning uitgebrand in Franklinstraat WNF: doodt geen dieren voor bont Rozenburg krijgt er 152 huizen bij' voor ROTTERDAM LM. en OMGEVING WOLPHAERTSBOCHT 246 - TELEFOON 010-852833 Sticking eilandengemeenschap eon wonder op wieter.! WmÊÈm I^OOW/KIWlAiRmET ZAflERiDAO 27 OKTOBER 1973 STAD EN REGIO 214 ROTTERDAMVerder uitstel van de bouw van de bouw van de Botlektunnel is niet meer moge lijk. Dit heeft de stichting 'EOan- dengemeenschap Voorne-Putten- Rozenburg* geschreven in een brief aan de minister van verkeer en waterstaat. De 104 rijd hem zelf en ontdek de koploper van een nieuwe auto-generatie De 104 is wezenlijk anders dan andere kompakte auto's. Hij is niet getouwd als „prijskonkurrent" maar, geheel in Peugeot traditie, als volwaardige en kwalitatief uitnemende gezins-reisauto. Inhaerent hieraan is, dat aan de veiligheid de grootst© aandacht is besteed. Het koetswerk is degelijk. Voor- en achterdeel van de carrosserie zijn schok- absorberend, terwijl de passagierskabine een bijna onvervormbare veiligheidskooi vormt. Wij zeggen u nog dat de Peugeot 104 een ruime en komfortabele 4 deurs, 4 persoons auto is met royale beenruimte voor iedereen. maar laat u hem verder zelf aart het woord. Rijd hem. Al is 't maar 'n enkel proef-rit uurtje om die nog-niet-beieefde ervaring van behagen en veiligheid in een auto. Om te genieten van een geweldig weggedrag. Van een auto die speels luistert naar uw hand, die flitsend optrekt, formidabel remt. Bewijs u dat werkelijke verschil in klasse. Bij elke Peugeot dealer staat de 104 op uw scherp-kritische testrit te wachten I Zuinige en krachtige 50 pk motor met bovenliggende nokkenas 135 km/u. Voorwieiaandrijving 'Versnellingspookje Draaistraal slechts492 centimeter Schijfremman vóór, trommeiremmen achter Automatische remkrachtvardeler en rembijstelling 4 portieren «Rondom veiligheids sloten Instelbare kindersloten op beide achter deuren «Voorstoelen voorzien van 3-punts veiligheidsgordels Bekleding stof/teppluxe kombinatie. (Teppiuxe is een superieur kunstleder.) Grote bagageruimte 300 dm3 Aanhangergewicht 700 kg «Radiaalbanden. Achterruitverwarming f. 8.520.—- Ook leverbaar met opklapbare achterbank waardoor de bagageruimte verdubbeld wordt en omvangrijke voorwerpen zoals vouwfiets of kinderwagen meegenomen kunnen worden. OOSTZEEDIJK 330 - ROTTERDAM Tel. 010-119060. Filiaal: NIEUWE MATHENESSERSTR. 11-13 Tel. 010-260320. DEKKER'S AUTOMOBIELBEDRIJF B V- 0uderkerk aan den IJssel Kerkweg 47 Telefoon 01808 - 317 - 520 VLAARDINGEN Zoals algemeen verwacht werd heeft de gemeenteraad het licht voor een nieuwe grondpcli- tiek doerddagavond op groen gezet. Twee hoofdpunten uit de nieuwe re geling zijn: Voortaan wordt slechts grond in erfpacht uitgegeven voor een termijn van vijftig jaar en de er- fpachtscanon za! in de toekomst om de vijf jaar worden bijgesteld De stemmenverhouding was 23 voor en 9 tegen. Met dezelfde uitslag werd een drietal amendementen van de ne gen tegenstanders (WD, (CVP, CHU en SGP) verworpen. De amendemen ten beoogden de uitglftetennijn op 75 jaar te stellen, de erfpachtscanon om de tien jaar te herzien en de aoge- lijkheld tot aankoop van grond behal ve voor kapitaalkrachtige instellingen ook voor particulieren open te hou den. Pikant politiek aspect van het debat dat bijna twee avonden in be slag nam was, dat de CHU en KVP-le- den van de gemeenteraad hun geest verwante wethouders Moolj en Van der Linden in de kou lieten staan. Merkwaardigerwijs is over dit partij politieke aspect tijdens de over het al gemeen tamme en vooral zakelijke discussie, geen woord gerept. Donderdagavond spitste het debat zich toe op de vraag: Wat verstaat het col lege onder 'bijzondere gevallen', waar in B. en W. blijkens hun nota tot grondverkoop willen overgaan. Woensdagavond was reeds gebleken dat hier in de raad verschillend over wordt gedacht De groep van negen, aangevoerd door mevrouw Van Gent (KVP) wilde uitdrukkelijk de moge lijkheid tot verkoop aan particulieren open houden en legden dit in een amendement vast. De PvdA daarente gen verstaat onder bijzondere geval len alleen overheids- en semio-ver- heisrinstellingen terwijl de Protes tants Christelijke fractie volstond met de opmerking dat de term bijzondere gevallen niet al te eng moet worden geïnterpreteerd. Mevrouw Van Gent vroeg uitdrukke lijk aan alle vijf wethouders, welke criteria zij in dit verband zullen aan- leggen. Maar een afzonderlijke verkla ring van alle wethouders was niet no dig, want het hele college kon zich vinden in een verklaring, die door wethouder Mooij onder woorden werd gebracht. 'Het college wi! alleen tot verkoop overgaan als het algemeen belang van de gemeente dit eist'. ROTTERDAM^; ~1-be Rotterdamse kinderjury heèff het boek 'In de greep van de citroenzucht' van Alet Schouten uitgeroepen als beste kin derboek van het jaar. Tijdens de ope ning van de kinderboekenweek, vrij dagavond in 'Atrium' noemde de jury 'In de greep van de citroenzucht' een leuk, spannend, sprookjesachtig en een beetje griezelig boek. 'Het is dui delijk', zei de kinderjury, 'dat de schrijfster iets wilde vertellen over de milieuvervuiling, niet alle kinderen hebben dat begrepen. De meerderheid van de jury vindt 'In de greep van de citroenzucht' een spannend, actueel en belangrijk boek'. De kinderjury, bestaande uit 85 kin deren van 10 tot 13 jaar, is pas 'na veel geharrewar* tot deze beslissing gekomen. Er waren, zo blijkt uit het juryrapport, ook vee! stemmen voor 'De Marokkaan en do kat van tante Da* van Henk Barnard, Alet Schouten valt dit jaar landelijk niet in de prijzen voor de beste kin. der- en jeugdboeken. Eerder werd haar boek 'De Mare van de "Witte To- ren' bekroond. De Stichting is al lang bezig om de kwetsbaarheid van de Spijkentsser- brug aan de orde te stellen met brie ven en telegrammen aan de minister van verkeer. Tevens werd het pro bleem van de oeververbindingen van Voorne-Putten in het algemeen be licht Inmiddels heeft de minister geant- ROTTERDAM Het wijkbe- stuur van Rozenburg heeft het dage lijks bestuur van Rijnmond aangezegd een eeuwig-durende schadeclaim van 3 min gulden per jaar bij gedeputeerde staten van Zuid-Holland te zullen de poneren, als de uitbreidingsplannen van de gemeente niet voltooid kunnen worden. Zoals bekend heeft de Rijnmondraad geadviseerd om Rozenburg niet verder af te bouwen. De zogenaamde stank- grens loopt door het gedeeltelijk afge bouwde plan west van de gemeente Rozenburg, De Rijnmondraad wil het aantel inwoners van de gemeente te rugdringen tot 11.000. Het gemeente bestuur wil de gemeente laten uit groeien tot 18.000 zielen. Momenteel heeft Rozenburg bijna. 13.000 inwo ners. B. en w. van Rozenburg willen alles doen om tot de geplande uitbouw, waarvoor de grond al is aangekocht, te komen, aldus burgemeester Sloots van Rozenburg. 'Wij voelen ons door de Rijnmondraad in de hoek getrapt via uitspraken en adviezen en de ge hele behandeling van deze. materie in de- Rijnmond-raad.' Hij verwijt de raad, dat zij in Rozenburg nog nooit een grondig onderzoek heeft verricht. Ook de ondernemersvereniging Rozen burg heeft stelling genomen tegen het Rijnmondadvies. De middenstand, die veel hoeft geïnvesteerd met het oog op de 18A00 inwoners in -de toekomst, voelen zich in hun bestaan bedreigd. In overleg met «en vertegenwoordiger van het koninklijk verbond van on dernemers werd besloten, dat elke Ro- zenburgsé ondernemer persoonlijk een bezwaarschrift zal indienen bij het da gelijks bestuur van Rijnmond. WERKENDAM In het Brabantse Werkendam is de 80-jarige W. Bras uit Sleewijk om het leven gekomen, toen hij op zijn fiets een voorrangs- weg op reed en werd gegrepen door een auto. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. ROTTERDAM Herman van der der Burgh in in Rome! Deze dagen ontvingen we van Herman, die zo als bekend een fietstocht van Rot terdam naar Rome maakte, het ver- heugende bericht, dat hij in deze stad is aangekomen. Evenals >n zijn andere brieven maakt hij ons weer deelgenoot van zijn vele op windende ervaringen. Herman schrijft in zijn laatste brief het wel jammer te vinden, dat hij het laatste traject voor een deel met een touringcar heeft af moeten leg gen. Maar op een tocht van ruim 2100 km ran de Maasstad naar de eeuwige stad waren deze obstakels echt wel te voorzien. Het resultaat van de zeventienjarige Herman van der Burgh blijft zonder meer een grandioze prestatie. 'Die ochtend reed ik om acht uur de poorten van Rome binnen. Wel iswaar niet op de fiets, maar met een touringcar, waarvan ik op het laatste gedeelte van het traject een lift heb gekregen. Aan de rand van de stad nam ik afscheid van de ckauffeur, en werkte ik me eenzaam op mijn fietsje door Rome heen. Maar één ding zat me duide lijk dwars, namelijk het feit dat ik deze laatste étappe volbracht heb op deze onsportieve manier en zo mijn einddoel moest bereiken. Op mijn rondrit door Rome botste tk bijna op een touringcar van Ame rican Expres, die afkomstig bleek uit Duitsland. In het Engels vroeg ik, waar de bus heenging en toen de chauffer me niet begreep, pro beerde ik mij in het Duits uit te drukken. Wie schetste mijn verba zing, toen de chauffer plotseling zei: 'Doe toch niet zo moeilijk, jon gen, zeg het gewoon in het Hol lands, dat is toch veel gemakkelij ker niet?' Vanzelfsprekend praatte ik honderd -uit.en met een kop kof fie en gebakje werd deze enorm, enthousiaste ontmoeting gevierd, nadat we volop gepraat hadden over de mooiste streek van de we reld, namelijk de Lopikerwaard, waar de chauffer vandaan kwam en in het bijzonder de Knmpe- nei-waard. Zó zie je maar weer hoe je gedurende een fietstocht van de ene in de andere verbazing kan vallen. Gisteravond stond ik nog kou te lijden bij de Mont-Blanc en vanochtend reed ik al weer op mijn fietsje door Rome'. Tóch was het niet alles goud wat er in Rome blonk, hetgeen we uit het vervolg van zijn schrijven op maakten. 'De stad viel me tégen. Ik voelde me erg alleen en moede loos legde ik mijn hoofd op het stuur van mijn fiets. Mijn stuur, dat me om zoveel klippen geleid had'. Hoelang Herman in Rome zal blijven, was op het moment, dat hij ons zijn laatste btief schreef nog niet bekend. 'Voorlopig durf ik echt niet te zeggen hoelang ik in Rome zal blijven. Misschien ver trek ik morgen al en begin mijn terug reis, die dwars door het rui ge berglandschap gaat. Maar daar ik tot de ervaring ben gekomen, dat hier vooruit nietste zeggen valt, is het' niet uitgesloten dat ik hier- een maand gevestigd blijf'. Op zijn reis door België, Fran krijk, Zwitserland en Italië blijkt wel steeds meer een grotere heim wee naar ons land te zijn ontstaan. 'Bij mijn terugkomst in Holland tal ik de grond kussen, daar die van Rome mij dat echt niet waard is. Eveneens vertrek ik met veel meer moed en enthousiasme op de fiets naar Holland, omdat ik nu tenminste weet waar ik naar toe ga. En ik weet ook, dat ik nu naar de mooiste omgeving van de we reld ga fietsen, namelijk Holland en dan wel met name de Krimpe- nerwaard. Ik heb nu de zekerheid, dat ik de schoonheid der natuur in ons mooie landje nog veel meer zal gaan waarderen. Tot nu toe heb ik dus Rome gehaald, hoewel ik nu aan de voor mij belangrijk ste etappe, namelijk de terugweg, ga beginnen'. Herman van der Burgh heeft zijn doel: op de fiets van Rotterdam naar Rome, bereikt. Daarmee heeft hij vele slechte, maar ook zeer vele goede ervaringen geïnvesteerd Een deel van het -welslagen van deze fietstocht heeft hij ongetwij feld ook aan zijn ouders te dan- fcen, die hem zowel geestelijk als materieel intensief begeleid heb ben. woord, dat hij een zeer hoge priori teit toekent aan de aanleg van de Bot- lektunnei. Verder deelt hij mede, dat verondersteld mag worden, dat in 1980 de metro naar Spijkenisse gerea liseerd kan worden. Tenslotte heeft de minister meegedeeld, dat hij in principe bereid is tot financiële mede werking aan de bouw van de Botlek tunnel. Toch heeft de Stichting Eilandenge meenschap gemeend nog eens in een brief aan -de minister het belang van de Botlektunnel onder de aandacht gebracht 'Wanneer wij bedenken, dat reeds in 1969 voor directe aanleg van de Botlektuone! werd gepleit en thans'- ruim vier jaar later - nog steeds niet met de bouw is begonnen, dan is er naar onze mening sprake van een onverantwoorde vertraging. Die me ning wordt versterkt door de reeds lang bestaande noodsituatie voor het verkeer en het feit dat realisering ook nog enige jaren vergt. Wij achten daarom verder uitstel nu niet meer mogelijk' zo staat er te lezen in de brief aan de minister. Verder wordt in de brief aandacht ge vraagd voor de nog niet geheel duide lijke situatie met betrekking tot de metrodoortrekking naar Spijkenisse. Volgens de stichting is de minister niet concreet genoeg geweest over de ze aangelegenheid. 'Voor de verdere ontwikkeling van Voorne-Putten en voor het oplossen van de reeds be staande vervoersproblematiek zou een definitief standpunt over het tijdstip, waarop de metro de Oude Maas zal zijn gepasseerd van bijzonder belang zijn'. ROTTERDAM De begin- en eind halte van tramlijn 11 zal met ingang van maandag 29 oktober weer ver plaatst worden van de westzijde naar de oostzijde van het Staionsplein. Toen op tramlijn 11 rijtuigen werden ingezet, waar uitsluitend bij de be stuurder kon worden ingestapt, bete kende de halte direct voor het N.S.- station veel onophoud voor lijn 11 zelf, maar ook voor de tramlijnen 1 en 5 die van hetzelfde spoor gebruik .maken. Nu lijn 11 nog maar uitslui tend in het spitsuur rijdt kunnen er ook conducteurs op worden ingezet Dat betekent een aanzienlijke bespa ring op de instapiijd, waardoor het begin- en eindpunt weer terug naar zijn oude plaats kan: de oostzijde van het Stationsplein. Bovendien moeten er in verband met de extra metro-uit gang op hef Centraal Station werk zaamheden aan de westzijde van het Stationsplein worden uitgevoerd, waardoor de verplaatsing toch onver mijdelijk zou zijn. DORDRECHT De gebruikelijke jaarlijkse aankoop van kunstwerken wil de Culturele Raad dit jaar vooraf laten gaan door een provisorische ex positie van het ingezonden werk, op dat het Dordtse publiek er kennis van kan nemen. De gelegenheid daartoe wordt geboden op zondag 28 oktober en dinsdag 30 oktober van 13 tot 17 uur in de bovenzaal van Dordreehts Museum, Museumstraat 42. Het ten toongestelde werk zal zijn voorzien van de naam van de kunstenaar en de prijs. Indien men belangstelling heeft voor een werk zullen Culturele Raad on Dordreehts Museum bij aankoop gaar ne bemiddelen. I ROTTERDAM Tot de laatste wer ken die Schumann heeft nagelaten, behoort diens vioolconcert in d kl. Na Schumanns dood hebben zijn weduwe, Ciara Wieck, de vermaarde violist Jo achim en Brahms besloten het concert niet uit te geven, omdat zij het niet voldoende representatief achtten voor de toen reeds aan zware depressies lij dende romanticus. Kort voor de oor log dook het werk echter op en heeft Georg Kulenkamf, de protesten van twee stokoude dochters van de compo nist die te Wenen woonden, ten spijt, de première van het concert gegeven. Hoewei de conceptie van deze compo sitie tekortkomingen toont naar vorm en tegenstellingen (men moet ze niet vergelijken met Mendelssohns eenling op dit gebied) bevat het driedelige werk toch een grote melodische rijk dom. Concertmeester Gabo Radnai heeft er donderdagavond met het door Edo de Waart geleide Rotter dams Philharmonisch Orkest een ver tolking van gegeven, die bij een voortreffelijke technische verzorging gekenmerkt werd door een nergens aflatende zorg voor het melodische as- SCHIEDAM Op woensdagavond 31 oktober om 8 uur zal in de Grote of St. Janskerk Lange Kerkstraat te Schiedam een Hervormingsavond wor den gehouden, die voor een ieder toe gankelijk is. Drie sprekers zullen ver schillende aspecten van de Reformatie belichten en wel: ds. P, Sneep, Christ, geref. pred. te Alphen a.d, Rijn, de heer P. Kuijt, oud-directuer Driester, ds C. H. van Kooten, herv. pred. te Delft. De muzikale leiding is in han den van Freek Ad. de Boer methet Geref. gemengd 'Salvatorkoor' te Den Haag, m.m.v, de organist Jacq P. Be kkers en twee trompettisten. peet Solist en orkest oogstten terecht een warm applaus. Tevoren ging een fantasie op een the ma van Thomas Tallis (16de eeuw) van Vaughan Williams. Het uitvoe ringsapparaat bestaat hier uit een strijkkwartet en twee groepen strij kers. Voorname, ingetogen muziek, die door De Waart op stijlvolle wijze ten-gehore werd gebracht Na de pauze hoorden wij een frag ment uit de Holidays Symphony van de voor zijn tijd (1874-1954) zeer vooruitstrevende Amerikaanse compo nist Charles Ives- Washingtons Birth day laat een sterk gedifferentieerd en zeker niet onaangenaam klankbeeld horen, dat op niet bepaald aristocrati sche wijze wordt onderbroken door een dans met een reeks populaire klankciteten. Tot besluit Rachmani- nows zwanenzang: de symfonische dansen. Sterk tot de verbeelding spre kende muziek, in een, voor de laat-ro- manticus althans, geavanceerd klank patroon. Met veel eian en bezieling leidde Edo de Waart In deze composi tie het orkest tot warmbloedig en geïnspireerd orkestspel. W. H. Wolvekamp DEN HAAG In de Franklinstraat heeft vrijdagochtend een felle brand gewoed in een woonhuis. Een boven woning en een zolderctage brandden volledig uit De brandweer schat de schade op 90.000, De oorzaak is nog niet bekend. Het vuur werd bestreden met vier stralen, waafbij gebruik werd gemaakt van de hoogwerker. Te vens moest in verband met de grote rookontwikkeling gebruik worden ge maakt van gasmaskers. Een bejaarde overbuurvrouw had de brand ontdekt. In het vuur kwamen tien duiven en een kanarie om. De bewoners waren afwezig. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Hoe weerloos en genadeloos overgeleverd aan de mens de zeehonden nog steeds zijn, is dui delijk gebleken tijdens een bijeen komst van de Rotterdamse afdeling van het Wereld Natuur Fonds, dat zijn leden nog eens extra op de harde werkelijkheid wilde dfrukken. De jacht op jonge zeehonden, hoewel er steeds tegen wordt geageerd, gaat nog steeds door en het is weerzinwek kend om te zien op de film hoe een zeehondje wordt doodgeknuppeld, al leen omdat zijn huid erg gewild is. Nog steeds willen dames immers tas- jes, portemonnaies en zelfs wel jassen van zeehondenbont hebben. Een uitstekend initiatief heeft in dit verband de firma Van Os uit Den Haag genomen, die 'bontjassen' maakt zonder dat er een dier voor hoeft te sterven. Een imitatie-bont, genaamd Lamatex, dat in vele gevallen niet on der doet voor het echte. Elke bontsoort, of het nu nerts, persi- aner, oecelot, bisam of roodvos is, wordt nauwkeurig nagemaakt en zelfs een goed bontkenner zal moeite heb ben het te onderscheiden van echt bont. Maandag en dinsdag kunnen be- iangstellenden dit 'bont' bekijken in La Bonne Auberge op de Hoogstraat. Voor dierenliefhebbers mag de keus tussen bont of 'bont' niet moeilijk zijn. ROZENBURG In december zal de eerste paal geslagen worden voor de bouw van 152 eengezinswoningen in het plan-west. Het zijn de eerste van in totaal 570 woningen die in de ja ren tot 1977 in deze wijk gereed zui len komen. IMP. GEUR, NEFKENS AUTOMOBIELMIJ. N.V. UTRECHT ANTWOORDNUMMER 204. (GEEN POSTZEGEL) TEL. 039-44 9711. OOK VOOR LEASING, PRIJS AF UTRECHT INCL.BXW.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 4