Harde stelling van midden- en kleinbedrijf Voor iedere Leider Pompe-kliniek neemt zelf ontslag EEN ZELDZAME KANS! Militair (21) bekent moord op prostituee Bij afsluiting van de Oosterschelde havens minder bereikbaar 'Vertelsels' in boekvorm van mr. Wttewaall van Stoetwege n Conflict dreigt met Antillen over de Sabena Leuke attentie Werkgevers: soepeler beleid voorwaarde voor medewerking Pronk: arme en rijke landen moeten elkaar controleren sparen doet u bij de Onderzoek naar treinconducteurs Vakcentraies afwijzend TROUW/KWARTET ZATERDAG 27 OKTOBER 1973 BENMSNLAND T3/K5 Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De werkgeversorganisaties hebben een beroep gedaan op de vakcentrales om akkoord te gaan met een versoepeling van het strakke prijsbeleid. De werkgevers hébben op een dergelijke verrui ming ook aangedrongen bij de regering. Het huidige (strenge) prijsbeleid zou voor de werkgevers het belangrijkste obstakel zijn voor hun eventuele fiat aan een Centraal Akkoord 1974. Een heel procent Harde opstelling Maatregelen m m Om persoonlijke redenen Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN De geneesheer-di recteur van de Prof. mr. W. P, J. Pompekliniek, de heer J. R. M. Maas, heeft zijn medewerkers gis termorgen meegedeeld dat hij met ingang van een nader te be palen datum zijn werk zal neer leggen. Het bestuur heeft het ont slag, waarom hij had verzocht, op de meest eervolle wijze verleend. De heer Maas is vanaf de voorbe reidingsfase van de in 1966 ge opende kliniek geneesheer-direc teur geweest. J. R. M. Maas: ontslag Bril was aanwijzing Omdat 't nog steeds 'n beetje feest ïsbij de Rabobank. Daarom krijgt iedere spaarder tot en met dinsdag (Wereidspaardag) 'n aardige attentie. Voor de kinderen is er bijvoorbeeld zo'n grappig 'Ping'-kieurboek of 'n spannend 'Ping'-stripboek. Bij de Rabobank, altijd dicht bij u in de buurt. Zo noemen zich Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken Van een verslaggever VLISSÏNGEN Wanneer de Oosterschelde. wordt afgesloten moet de vrees bestaan dat de Scheldehavens Vlissingen-Oost, Terneuzen, Antwerpen en Gent minder bereikbaar worden. Uitdaging Jonkvrouwe mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen Prijsbeleid v ra* waard e voor Centraal Akkoord pit werkgeversstandpunt werd giste ren naar voren gebracht in de com- missie-Bavinck, een werkgroep van de Stichting van de Arbeid waarin de on derhandelingen tussen werknemers en werkgevers worden gevoerd over het Centraal Akkoord 1974. De prijspara- graaf in dit Centraal Akkoord belooft een moeilijke kwestie te worden, om dat 'de werknemers van mening zijn dat de regering volgend jaar strak de hand aan de prijzen za! moeten hou den. De werkgevers reageerden gisteren ook op de voorstellen van de vakcen trales en contractlonen volgend jaar 2,5 procent te verhogen cn een mini- Woordvoerders van NW, NKV en CNV hebben gisteren al laten blijken dat de maatregelen die dc werkgevers voorstellen voor ben volstrekt bene den de maat zijn. male prijscompensatie toe te kennen van 160 gulden per procent prijsstij ging. Volgens deze opzet zal de loon kostenstijging volgend jaar iets. boven de tien procent uitkomen en zullen de inkomensgroepen boven de 35.000 gulden minder prijscompensatie mo gen ontvangen, om zodoende de mini mum prijscompensatie, die vooral voor de lagere inkomensgroepen van belang is, mogelijk te maken. Voor de werkgevers is deze doelstel ling aan de hoge kant. Zij menen dat volgend jaar volstaan moet worden met een contractloonstijging van 2 procent en bovendien dat een drem pel in de prijscompensatie moet wor den aangebracht van een Vi procent. Daarmee verschillen de werkgevers een heel procent met de werknemers. Een drempel van een half procent vragen de werkgevers, omdat zij het niet redelijk vinden dat belastingver hoging en de verhoging van aardgas en benzine wordt vergoed in de lo nen. De werkgevers hadden ook bedenkin gen-tegen de minimale prijscompensa tie en de daarmee verband houdende afremming van de hogere inkomens. Zij herhaalden nog eens hun stand punt dat de prijscompensatie geen middel mag zijn om tot een herverde ling van de inkomens te komen. Prijs compensatie zou alleen mogen dienen tot. het instandhouden van het be- steedbare inkomen. Bovendien herin nerden zij eraan dat de minimale prijs compensatie in de ene bedrijfstak harder zal aankomen dan in de ande re. Het midden- en kleinbedrijf bij voorbeeld heeft nauwelijks hogere in komensgroepen, waarop dus ook niet ten gunste van de laagstbetaalden be zuinigd kan worden. Waarnemers menen dat voor de in dustriële werkgevers vooral de prijs- paragraaf van essentiële betekenis zal zijn. Wanneer zij op dit punt geen medewerking van de vakcentrales krijgen en de regering hen niet tege moet wil komen wordt de totstandko ming van een centraal akkoord pro blematisch, Het midden- en kleinbe drijf zal zich naar wordt verwacht harder opstellen. Voor hen is het te genbod van de werkgevers tevens een uiterste bod. Zou hieraan teveel wor den getornd dan zullen zij waarschijn lijk niet langer willen meewerken aan de totstandkoming van een' Centraal Akkoord. Staatssecretaris Th. M. Hazekamp (e- conomische zaken) wil mogelijkheden onderzoeken de financieel nadelige ef fecten van het strakke prijsbeleid voor het midden- en kleinbedrijf te verruimen. Hij zei dit gisteren in een radio-uitzending van de ICVP. „..lw Volgens een communiqué heeft de heer Maas om persoonlijke redenen ontslag gevraagd. Hij was gisteren zelf niet bereikbaar voor commentaar. Een stafmedewerker van de kliniek zei ons gistermiddag dat het ontslag voor een aantal mensen in zijn direc te omgeving niet. onverwacht is geko men. Gedurende de laatste anderhalf jaar zou de heer Maas in toenemende mate tot het inzicht zijn gekomen dat, zoals de zegsman het uitdrukte, hij niet bij de Pompekliniek past of de Pompekliniek niet bij hem. Tenslotte zóu de heer Maas tot de conclusie zijn gekomen dat hij beter kon opstappen. Het besluit van de heer Maas is waar schijnlijk mede ingegeven door het verlangen van buitenstaanders de kli niek, waar voornamelijk ter beschik king van de regering gestelden worden verpleegd, beter te beveiligen. Een jaar geleden raakte de Pompekli niek in opspraak, nadat veertien pa tiënten op het inbrekerspad waren, ge gaan. Verontruste, buurtbewoners eis ten toen een beter toezicht in de kli niek, waarover door de toenmalige staatssecretaris van justitie, mr. J. H. Grosheide en de burgemeester van Nijmegen overleg werd gepleegd. In maart van dit jaar kreeg een door de heer Grosheide geïnstalleerde com missie de opdracht na te gaan hoe de situatie in de kliniek verbeterd zou kunnen worden. De commissie, waar van ook de heer Maas en twee van zijn stafmedewerkers deel uitmaakten, bracht van de zomer een tussentijds rapport uit." In fax niet openbaar ge maakte rapport zou voornamelijk tot de noodzaak tan verdere studie zijn Van ee:,' onzer verslaggevers NEW York De Nederlandse minis ter van ontwikkelingssamenwerking, de heer Proxk, heeft vrijdag in de tweede (economische) commissie van de Verenigde Katies, gepleit Voor we derzijdse controle op eikaars ontwik kelingsinspanningen door de arme en rijke landen. Alleen via multilaterale organen, als die van de Verenigde Naties, in vol strekte gelijkberechtiging, kan men eikaars inspanningen onder de loupe nemen. Onvoltooide en zelfs nauwe lijks begonnen taken met de in komstenverdeling in vele ontwikke lingslanden en de noodzakelijke in dustriële aanpassingen in de rijke lan den om een groter marktaandeel van de derde wereld mogelijk te maken moeten nodig worden aangepakt. Voor de rijke landen bestaat er alleen een recht om mee te praten over hervor mingen in de arme landen indien de ze laatste ook een stem krijgen in de ontwikkelingspolitiek van de rijke landen, aldus minister Pronk. De Ne derlandse regering is naar hij zei be reid haar beleid zo'n kritische beoor deling en discussie te onderwerpen én zal er naar streven een soortgelijke bereidheid van de zijde van de Euro pese Gemeenschap te bereiken. De minister erkende dat er sprqke is van .eein crisis in de ontwikkelingssa menwerking. De derde wereld heeft- in Algiers op de conferentie van niet- gebonderi landen duidelijk de rijke landen uitgedaagd door een gemeen schappelijk actieprogramma. geconcludeerd, maar de heer Maas zou ziin vrees bevestigd hebben gezien dat tot een hardere lijn zal worden beslo ten. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie kan het nog geruime tijd duren, voordat het eindrapport wordt uitgebracht. Over de opvolging van de heer Maas zal de komende maanden overleg wor den gepleegd; daarbij zullen ook de patiënten van de kliniek worden be trokken, Het is nog niet bekend wel ke functie de heer Maas zal gaan be kleden. Voordat hij bij de Pompekli niek kwam, was hij als psychiater werkzaam bij de geestelijke gezond heidszorg. (ADVERTENTIE) Zondag-7 oktober heeft Pater Werenfried van Straaten in Maastricht een geweldige preek gehouden voor eerbied voor het leven. Deze preek is vakkundig opgenomen door Eurosound en met muzikale omlijsting op een langspeelplaat verkrijgbaar. Het is an één woord een prachtig cadeau, surprise of St. •Nicolaasgesehenk, Hoe bestellen? Waar verkrijgbaar? U gireert ƒ17,50 op postgironummer 28 36477 fcn.v. Pater Koopman, Nijmegen, met vermelding: 'voor de L.P. pro vita". Het mes snijdt aan twee kanten en u heeft twee vliegen in één klap; u ontvangt nl. een aan inhoud kostbare langspeelplaat van een van de beste predikanten én u helpt mee'in onze strijd voor eerbied voor het leven. Pater Werenfried, die Zich reeds 25 jaar met hart en ziel inzette in de Oostpriesterhulp voor de armsten der armen, zet zich nu met zijn edel moedig priestórhart onvoorwaardelijk in voor de zwaksten der zwakken, die zich niet kunnen verdedigen, maar die in onze dagen bij tienduizen den gedood worden; dit jaar 100.000 in ons eigen land. De aflevering van de L.P. 'pro vita' zal plaats hebben in november in volgorde'van .de binnengekomen giro's; wie het eerst gireerde, het eerst ontvangt Wie gireerde, ontvangt dus in november zonder meer én de 'L.P. pro vita' én de volledige tekst van de toespraak. Mét hartelijke groeten en dank, t.t in Xo Pater Koopman sss. GRONINGEN De 21-jarige beroeps militair J. T. L. R. uit Groningen heeft bekend de. 39-jarige prostituee Bea Pot van het leven te hebben be roofd. Even voordat hij bekende was hij aangehouden op grond van het feit dat. bij het lichaam van 'de vrouw een bril gevonden was die aan hem toebehoorde. De dader is getrouwd en heeft kinderen. De hoofdcommissaris van politie in Groningen, de heer K. Heijink, noem de de oplossing van de moord door de Groningse recherche een enorme pres tatie. Technisch stond het onderzoek op zeer hoog peil. De bij het iijk ge vonden bril had eigenschappen die maar zelden voorkomen. Een dergelij ke bril zou hooguit vier tot vijf maal per jaar in Nederland voorgeschreven worden. De moord is gepleegd met een bajo net. Op dat wapen dat bij de militair thuis in de schuur werd gevonden, zijn nog bloedsporen gevonden. Als motief noemde de man dat hij met het slachtoffer moeilijkheden over geld gehad heeft. Bij een vorig bezoek zou er onenigheid geweest zijn over het te betalen bedrag. Ook heeft de politie handschoenen gevonden die de militair tijdens de fnoord aanhad. Dat verklaart dat de politie vrijwel geen vingerafdrukken gevonden heeft. Vlak voor de bekentenis van de mili tair was een eerder gearresteerde ver dachte op vrije voeten gesteid. Deze verdachte was bijna twee dagen in ar rest geweest. Na confrontatie met ge tuigen was vee! van de zekerheid die de politie ten aanzien van zijn schuld had, verdwenen. AMSTERDAM De Nederlandse zanger Herman Schey (77) is gisteren opgenomen in de Centraal Israëliti sche Ziekenverpleging, nadat hij de nacht daarvoor in zijn woning in Am sterdam getroffen -is door een har taanval, Zijn toestand is momenteel redelijk, maar hij mag besiist geen bezoek hebben. Deze week gaf Her man Schey nog een recital in Den Haag. lllilliflliaiik UTRECHT De medische dienst van de Nederlandse Spoorwegen gaat vanaf maandag een onderzoek instel len naar de vermoeidheid die optreedt bij conducteurs. De aanleiding wordt gevormd door klachten van conduc teurs over rugpijn en moeheid. Volgens het treinpersoneel is het, eu vel vooral te' wijten aan het snelle op trekken en afremmen van de elektri sche treinstellen van de nieuwere types. Het onderzoek, dat ëen week zal zal duren, wordt verricht in nau we samenwerking met het IPÖ, Hoofdredacteur Met ingang van 1 november is de heer J. D. Troosthei- dc benoemd tot hoofdredacteur van de door Wegener's Courantenconcern NV uitgegeven dagbladen, de Nieuwe Apeldoornse Courant, Het Noord-Ve- Iuivs dagblad, De Vallei en Tielse Courant. De heer Troostbeide is hoofdredacteur geweest van het Zeeuws Dagblad, chef-redacteur van de Rotterdammer-bladen en eindredac teur nieuwsdienst van de Wereldom roep. 'Het is onbegrijpelijk, dat de Neder landse en Belgische havenautoriteiten, die afhankelijk zijn van het bevaar baar blijven van de Westerschelde, nog niets hebben ondernomen tegen de voorgenomen afsluiting van de Oosterschelde in 1978', schrijft de heer J. M. Bannink in het zojuist versche nen nummer van het vakblad De Ne derlandse Loods. 'De plannen die de haven van Ant werpen koestert met haar bochtafsnij ding bij Bath en haar Baalhoekkanaal en de plannen die de haven van Gent D olie Mina van eerste uur Van een onzer verslaggevers DEN HAAG 'De weinige vrouwelijke Kamerleden, die er in de vijftiger jaren waren, hebben zich niet onbetuigd gelaten bij de verbeteringen voor de positie van de vrouw, al of niet met medewerk ing van de regering'. Met deze opmer king besluit jonkvrouwe mr. C. W. I. "Wttewaall van Stoetwegen, van 1945 tot 1971 •Tweede Kamerlid voor de CHU, baar boek 'De freule vertelt', dat vandaag is ver schenen. Haar laatste hoofdstuk gaat over 'Een vrouw in de poli tiek'. 'Het was voor ons oude ren zo'n - zacht gezegd - merk waardige ervaring, toen de Dolle Mina's met groot elan verkondigden dat de man niet meer het hoofd der echtvere niging mocht zijn', aldus de freule, nadat zij verhaalthoe zij zich 'met andere vrouwelij ke kamerleden inzette voor; het vastleggen in de wet, dat vader en moeder de ouderlijke macht uitoefenen, het benoe men van vrouwöii tot rechter, de positie van de gehuwde ambtenares, de gelijke belo ning van mannen en vrouwen en het schrappen van de bepa ling in het burgerlijk wet boek, dat de man het hoofd van de echtvereniging is. 'Het is uit het leven een greep", met dit duidelijk aan het Farce Majeur-lied referen- de motto leidt jonkvrouwe Van Stoetwegen zelf haar (wat zij noemt) 'vertelsels' in. Zij begint haar herinneringen dan ook met te vermelden, dat zij uit een gezin met zes kin deu ren komt, in Amsterdam op 1 januari 1901 werd geboren en in de. Amsterdamse Overtoom- kerk werd gedoopt De hoofd stukken, die daarop volgen, zijn gewijd aan haar jeugd, haar studietijd, de oorlog en haarlangdurige parlementaire carrière. Pas als Kamerlid merkte de freule op, hoe mannen vrou wen vaak zien en over haar denken. 'De mannen vonden je aardig of niet, je werd be oordeeld op je uiterlijk en ik vond dat een onbillijke zaak. Vraag niet wat wij van jullie smerige pakken, overhemden en dassen vinden', bitste ik dens terug. 'Daar werd nooit over gepraat". Een van de belangrijkste ta ken, waar de freule tijdens haar kamerlidmaatschap voor werd gesteld was het lidmaat schap van de parlementaire enquêtecommissie- Die com missie, gevormd in het najaar van 1947, onderzocht het rege ringsbeleid van de kabinetten- De Geer, Gerbrandy en Scher- merhorn-Drees, in de periode 10 mei 1940 tot 20 november 1945. De toenmalige CHU-frae- tievoorzitter H. IV. Tilanus schrok, toen haar benoeming bekend werd. 'Hij kwam riaar me toe en dacht, geloof ik, dat ik het vreselijk zou vinden, maar ik vond het wel een uit daging en ook -den eer. Boven dien had ik geen notie wat het worden ging. Ais ik nu kijk naar de 19 deien verho ren en verslagen, die er uitge komen zijn en me realiseer, dat ik tot het einde toe lid ben gebleven, dan snap ik niet, hoe ik het heb volgehou den', aldus de freule in haar boek. 'Tilanus zei als enige troost na die benoeming; er zijn dingen in het leven waar je ontzettend tegenop ziet maar die achteraf erg blijken mee te vallen. 'Nu, meeggeval- len is het niet'. Ook het koninklijk huis en het contact met de leden daar van worden in het boek niet onvermeld gelaten. Onder meer vertelt de freule over haar verblijf op paleis Soest- dijk in het voorjaar van 1946, waar zij toen haar vriendin, zuster Feith, gezelschap hield, die er alleen zat met drie jon ge prinsesjes, omdat prinses Juliana en prins Bemhard in het buitenland waren. In die tijd werd op het paleis ge praat over de CHU die er niet al te best voorstond en dc wankele zetel van de freu le. Prinses Beatrix vroeg, wan neer de freule wist of ze mocht blijven, 'Waar mag blij ven', was de wedervraag. 'In de Tweede Kamer', kwam er uit. De freule vertelde de prinses, dat ze gekozen moest worden. 'En hoeveel stemmen moet je dan hebben', vroeg Beatrix. 'Ongeveer 35.000', zei de freule. Er kwam toen een diepe zucht... 'Nee, die kan ik nooit bij mekaar krijgen'. kwam er ongelukkig uit. Zuster Feith deelde de freule? mee, dat de prinses het hele personeel bewerkte om op haar te stemmen. De huis meester, de heer Van der Flier vertelde: 'De prinses loopt het hele huis rond cn zegt tegen iedereen, die ze te genkomt: u stemt toch wel op tante Bol? Ja, en nu wordt er in de keuken gezongen: en we hebben toch zo'n lol, want we stemmen tante Bol' Op de dag van de verkiezin gen kwam volgens de freuh? Beatrix telkens vrager.: 'Is tante Bol nu al gekozen?', naar 's avonds moest ze op tijd naar bed en de uitslag was nog niet bekend. De vol gende morgen was haar eerste vraag aan zuster Feith: 'Is tan te Bol er nu in?' en toen ge zegd werd, dat zij inderdaad was gekozen, zei ze met een zucht van verlichting: 'Geluk kig, nu mag ze blijven'. In het vroege voorjaar van 1966 publiceerde Vrij Neder land een vraaggesprek tussen Bibeb en de freule over prin ses Beatrix en prins Claus en 'Het Huwelijk'. Dé freule deed toen de uitspraak: 'Ik heb het idee, dat we over een paar jaar niet meer weten, waaro ver we ons zo dik hebben ge maakt'. In haar boek schrijft ze nu: 'Als iets is uitgekomen, dan is het dit'. heeft met haar nieuwe zeesluis bij Terneuzen voor schepen van 125.000 ton, kunnen gevoegelijk vergeten wor den wanneer de toegangswegen tot de Westerschelde minder goed bevaar baar worden', aldus de heer Bannink. De scheepvaart die via het Oostgat zee kiest vaart nu door een diepe plek in de Steenbank; die is ontstaan door de uitschurende werking van de getij- stroom die de Oosterschelde' in en uit gaat Door het wegvallen van die stroom bij de afsluiting, aldus de heer Bannink, zat die diepe plek ver zanden en daardoor zou de scheep vaart naar Vlissingen, Antwerpen en Gent nadelig worden beïnvloed. Naar mate de afsluitingswerken vorderen, moet er al meer gebaggerd worden om de Westerschelde op dezelfde diepte te houden (in 1962 7 miljoen kubieke meter, in 1972 17 miojoen). De baggerwerkzaambeden worden overigens, volgens internationale over eenkomst, geheel voor Belgische reke ning uitgevoerd. Van een verslaggever SCHIPHOL Minister Westerterp heeft zijn Antilliaanse ambtgenoot Leo Chance 'sterk ontraden' de Belgi sche luchtvaartmaatschappij Sabena vergunning tc verstrekken voor een geregelde dienst tussen Brussel en Aruba. Ook van de rijde der KLM be staat tegen dit Antilliaanse plan ern stig bezwaar. De Nederlandse rijks luchtvaartdienst kan het verlenen van landingsrechten aan Sabena op Aruba niet tegengaan. Ds Antillen zijn in dat opricht volkomen autonoom. Daar staat tegenover dat de KLM op die gang van zaken in de. Antilliaanse luchtvaartwereld wel enige invloed kan uitoefenen: rij verleent de Antil liaanse luchtvaartmaatschappij steun ran uiteenlopende aard. 'Er is van een aantoonbare vervoersbehoefte tus sen Brussel en Aruba geen sprake,' al dus een zegsman van hetministerie van Verkeer en Waterstaat 'Wij me nen te kunnen stellen dat de Sabena met de nieuwe lijn alleen vervoer zal kunnen krijgen, dat aan de KLM wordt onttrokken."

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 5