Amerika ontstemd over bondgenoten Crisis Personalia Egyptisch excuus: VS deden mee I mm Arabieren vernietigden 'vanzelfsprekendheden' WÈÉm'-: Gentrum voor tien woonwagens in Steenwijk frdd-Jetnen zou Rode Zee blokkeren Olietanker Kerken helpen in het Midden-Oosten Beschuldigingen Dr. H. W. van Os op Studium Generale Turn wedstrijden dames op tv door Joseph W. Grigg Ook Syrië Luchtbrug Barkelastraat Stadskanaaf vrij van vrachtwagens i jOtny/KWARTET ZATERDAG 27 OKTOBER 1973 BUITENLAND T7/X9 iEIROET, TEL AVIV, CAIRO (Reuter, UPI, AFP, AP) Terwijl de Sowjet-Unie volgens Oosteuropese iplomaten in Beiroet m grote haast nieuwe zware tanks en SAM-raketten aan Egypte en Syrië levert, is ?t in het zuidelijke Smai-front, waar ongeveer 20.000 Egyptenaren door de Israëli's omsingeld zijn, nog 'eds met tot rust gekomen. J de Xraaghoe kunnen wij iets doen voor het Midden-Oosten, waar het oorlogsgeweld opnieuw voor velen een diep menselijk leed met Het 'S duidelijk dat in die situatie hei- i Pao iten nodlgz|jn, die Willen helen, herstel len en verzoenen. Voor hen, die uit evangelische bewogenheid een bijdrage willen geven - bestemd1 voor hulp aan joden en arabieren - stellen de hulp- i organisaties van de nederlandse kerken en de Wilde Ganzen gaarne hun gironummer open. Algemeen DiaKonaal Bureau van.de Gereformeerde Kerken, GIRONUMMER 2211, Utrecht KPiifi^Stichting 'Mensen in Nood', f GIRONUMMERc|i.M^2ïivs.Hertogéntiöseh, u Generale Diakonale Raad, -sectie internationale cÏroNUMmIr'Se Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluch- i telingen, GIRONUMMER ««fl, Utrecht Wilde Ganzén, GIRONUMMER 40000, Hilversum. 1 iÉÉÉ door Michael Steirr I Een half jaar geleden verijdelden •Israëlische veiligheidsagenten een gecombineerde Palestijnse éomman do-actie tegen een E1-.41- j vliegtuig en tegen de Israëlische I ambassadeur in Cyprus. Een Is raëlische officier vertelde mij destijds dat nieuws vol trots en voorspelde dat een spectaculaire Israëlische tegen-aanval binnen kort zou volgen. Hij kreeg gelijk: al de volgende dag kwam het be richt dat Israëlische commando's erin gëslaagd waren drie hoge leiders van de Palestijnse verzets beweging te liquideren in het hartje van. Beiroet. Oprecht boos Terreinwinst Golda Meir Mosje Dajan Henry Kissinger Hassanein Heibal, hoofdredacteur j van Al Achram. tegelijkertijd broeit een nieuw con- let over de zuidelijke toegang van j( Rode Zee, waarvan Zuid-Jemen de gclusieve souvereiniteit opeist, graë! maakte gisteren melding dat de jssmgelde Egyptische eenheden op ii oostelijke over van het Suezkanaal ^nieuw een uitbraakpoging hadden »dain. Ze zouden 's ochtends met joks en artillerie de strijd hebben jespsnd en getracht hebben ponton bruggen terug naar de westelijke ka- üjaloever te leggen. Maar na vier urea strijd gaven ze hun pogingen op. Volgens de Israëlische legerwoord- soerder bestond dit derde Egyptische jejer aanvankelijk met 25.000 man en 530 tanks aan de oostelijke oever, gaar zou het door verliezen en massa- overgave lot ongeveer 20.000 man. minder dan 100 tanks zijn geredu- serd. De Egyptenaren zouden nog over water en munitie beschikken. In ieder geval laten de Israëli's geen en- iele bevoorrading toe, behalve bloed- siasma, dat gisteren uit Tel Aviv rerd overgevlogen en via Rode Kruis- ijioegen werd overhandigd. Volgens een Israëlische correspondent heeft generaal Bar-Lev de ingesloten Egyp- Ésche troepen een eervol vrijgeleide jver het Suezkanaal terug aangebo- den, maar werd dit aanbod geweigerd. Eet Egyptische derde leger, dat op de «rete dag van de oorlog het Suezka naal overstak, heeft sinds enkele da- *ers al zijn bevoorradingsroutes verlo ren, aldus de Israëlische woordvoer der, omdat het Israëlische brugge- hoofd op de westelijke oever zich van- Ismailia in de centrale sector tot aan de haven van Suez in het zuiden uit strekt.' De Israëli's zouden op de wes telijke oever ongeveer 800 vierkante' km bezetten en op sommige plaatsen 80 km van Cairo afstaan. De wanhopige situatie van het derde Egyptische leger, die door Cairo nog. steeds ontkend wordt, was de belang rijkste aanleiding voor de Sowjet- Unie met troepenzendingen naar het strijdgebied te dreigen. In Moskou wil men absoLuut niet dat dit leger een zelfde catastrofale nederlaag zou lei den als de Egyptische troepen in 1867. - Israël maakte gisteren ook melding dat een Israëlische olietanker, die on der Liberiaanse vlag voer en op weg was naar,Eilat op een Egyptische mijn is gelopen en in de Straat van Goebal zinkende is.Twee leden van de Israëlische bemanning zouden- ge wond zijn geraakt. Aanvankelijk be richtte Israël dat het schip, de 42.000 ton metende Sirius, door de Egypte naren beschoten was en reeds gezon ken. In Egypte werd dit direct ont kend. Een militaire woordvoerder in Cairo deelde mee dat Egypte bij het begin van de oorlog de internationale scheepvaart had gewaarschuwd -"at het gebied rondom de Straat 'van Goerbal oorlogsgebied was en de sche pen zich daar verre van moesten hou den. Straat Goerbal ligt tussen de zuidpunt van hét Sinai-schiefedland en de west kust van de Golf van Suez. Hoewel de Israëli's zeiden dat het schip regelma tig op en neer vaart tussen de Israëli sche havenstad Eilat én de door Israël geëxploiteerde olievelden in Aboe ADVERTENTIE Roedeiss in de Sinai zegt de verzeke ringsmaatschappij Lloyds in Londen dat het schip regelmatig tussen Perzië en Eilat voer. Ook de Egyptische me dedeling over waarschuwingen aan de internationale scheepvaart werd door Lloyds ontkend. Gevraagd over mij nenvelden in het Midden-Oosten liet Lloyds weten dat er slechts één mij nenveld bekend is, dat voor Tripoli in de Libische territoriale wateren. De regering van Zuid-Jemen verwerpt alle pogingen om de zuidelijks toe gang tot de Rode Zee onder internati onale controle te' brengen. Deze wa terweg valt zuiver en alleen onder de Zuidjemenitische souvereiniteit. Dit heeft een krant in Aden, die namens de regering spreekt, bericht. Volgens het blad willen Israël en 'an dere imperialistische machten' een monopolie-controle krijgen over de toegang tot de Rode Zee en daarmee de Sowjet-aanwezighedd daar afweren. Zuid-Jemen heeft het enige marxisti sche bewind in. de Arabische wereld. Egypte ontkent dat zijn derde leger omsingeld en niet meer tot vechten in staat is.'Hét zou het dan een of fensief kunnen beginnen, zoals Israël beweert', aldus een militaire woord-' voerder, Israël werd ervan beschul digd opnieuw het bestand te hebben geschonden, maar de Egyptische troe pen, die Suez verdedigen, hadden Je Israëlische troepen tien km naar ach ter verdréven en een Israëlische tank- aanval op de havenstad Adabiya aan de Golf van Suez afgeslagen. Niette min wordt de sfeer in Cairo steeds somberdér, nu men zich begint te rea liseren dat* de aanvankelijke militaire winsten in him tegendeel zijn omge slagen. Daaraan gepaard worden de aanvallen op de VS steeds scherper. Volgens Hassanein Heikal, de invloed rijke hoofdredacteur van Al Achram, had president Sadat het staakt-het-vti- ren geaccepteerd op 22 oktober, om dat de Egyptische troepen na hun aanvankelijke overwinningen op Is raël ponder buitenlandse hulp, nu rechtstreeks met dc VS oorlog moes ten voeren. 'Ik kan mijn zorién (de militdren)' niet bevelen de oorlog te gen de VS voort te zetten', zou Sadat hebben gezegd. Volgens Heikel brach- ten de Amerikaanse rëuzen-transport- •vliegtuigen de militaire voorraden voor Israël rechtstreeks naar El Aiish in de Sinai. Intussen hebben goed ingelichte Israë lische bronnen onthuld dat Israël een fental ';S&M-6-fakëtbatterijéh intact heeft veroverd. Ze waren met dé bij- behoremlè radar- en controle-appara- tuur veroverd. De SAM-6-raketbattcrij- en. die óp gepantserde wagens gemon teerde zijn en'in het Westen nog onbe kend, zijn de belangrijkste .buit, die Israël rn. deze oorlog heeft veroverd. Aan'het; Syrische front was het giste ren rustig. President Assad en de an dere leiders van Syrië zonden ovér- winmngsgebeden op. De Finse generaal-majoor Ensio Siila- vuo, voorioplg bevelhebber van de vre desmacht van de VN in het Midden- Oosten. Vervolg van pagina 1 James Reston, columnist van het dag blad The New York Times, heeft verklaard dat de VS gegronde infor matie had, over Russische militaire be wegingen. Reston schreef dat zeven Russische parachutisten-divisies in -:de hoogste staat van paraatheid' waren gebracht, dat massale wapentranspor ten uit de Sowjet-Unie naar Egypte plotseling waren stopgezet, dat de vliegtuigen naar dé Sowjet-Unie wa- ^en gehaald en in de nabijheid van de luchtlandingsdivisies waren gediri geerd. Reston noemde de situatie van donderdag (woensdagavond in de VS) 'duidelijk een delicaat ogenblik'. KENNEDY Een aantal Amerikaanse Congresle den, onder wie senator Edward Ken nedy, heeft zich onomwonden achter de optreden, van president Nixon ge plaatst 'President Nixon is besluit vaardig opgetreden en ik steun zijn maatregelen', zó verklaarde Kennedy gisteren in Brussel, waar hij tijdens een bliksembezoek een rede hield voor de Belgisch-Amerikaanse vereni ging, dè Amerikaanse Kamer van Koophandel én de Amerikaanse club. 'Gedurende een aantal uren vreesden wij allemaal dat de Sowjet-Unie bezig was te handelen op een manier, die alles, wat gedurende de. afgelopen ja ren zogeduldig was opgebouwd, kon vernietigen', aldus Kennedy. De Rus sische betrokkenheid, bij het conflict in het Midden-Oosten heeft hei ver trouwen van veel Amerikanen in ont spanning geschokt. Wat' in de afgelo pen weken is gebeurd heeft duidelijk gemaakt dat ontspanning; een la ,g en moeilijk proces is, zo vervolgde hij. 'Het Atlantisch bondgenootschap (de NAVO) kan niet voorbijgaan, aan wat de Russen hebbep gedaan', zo voegde Kennedy eraan toe. Volgens de sena tor hadden de. VS.-.hun NAVQ-bóndge- noten moeten raadplegen vóórdat zij tot het alarm overgingen, zoals ook president John Kennedyin 1962, tij dens dé Cuba-crisis had gedaan. De Amerikaanse senator William Ful- bright heeft gisteren eveneens: verkl aard dat hij er niet aan twijfelt of het alarm gerechtvaardigd was door de ontwikkelingen met betrekking tot het Midden-Oosten. Vervolg van pagina 1 Oosten uit zevenduizend man te laten bestaan. Hij raamde de aanvankelijke kosten voor de eerste zes maanden <;p 75 miljoen gulden. Gisteren vertrok ken uit Cyprus alvast 900 man van de VN-troepenmacht. die op dat eiland >s gestationeerd. Partijleider Breznjew heeft gisteren in een rede voor het Wereldcongres van Vredeskrachten in Moskou gezegd dat Israël alle in 1967 bezette gebie den moet ontruimen en dat de Arabi sche landen gepaste garanties moeten krijgen voor de onschendbaarheid van hun gebieden. Hij omschreef Israël als 'de agressor' in het Midden Oosten en ais een land dat krankzinnige plan nen heeft om gebieden van andere volkeren, die het met geweld heelt veroverd, bezet te houden. En hij ver klaarde dat 'de gewaagde koers', die de Lsraëlische regering volgt, het volk van Israël duur kan komen te staan. Breznjew oefende zachte kritiek uit op de Amerikaanse beslissing de alarmtoestand voor haar troepen uit te roepen. Be VS hadden 'een meer verantwoordelijker, en eerlijker hou ding moeten innemen'. Er waren 'fan- :|:&W .KABO De Katholieke' Bond van Overheidspersoneel (KABO) heeft meegedeeld dat de voorzitter, de heer J. F. M. Dellaert (45). heeft besloten, zijn functie met onmiddellijke ingang neer te leggen. De heer Dellaert,- die voorzitter was sinds 1971 en.die daar voor zestien jaar districtsbéstuurdër van de ICABO is geweest, heeft zijn besluit om strikt persoonlijke redenen genomen. 'Het heeft niets met beleidszaken te maken'. De heer Del laert blijft adviseur van de KABO. Het hoofdbestuur heeft au bondsse-, cretaris, M. J.' 'II. Vaes, benoemdftot bondsvoorzitter. .De heer Vaes, (48) is sinds 1953 in dienst van de KABO. Benoemingen.Benoemd zijn:.tot* rechter, bij -de,(rechtbank te Arnhem: mr. P. P. Lampe, nu substituut-grif-: fier bij dip rechtbank; bij dé recht bank! te-. AÏiheló; rar. H. Drewcs, nu substituut-griffier bij de (Haagse, recht- bank; bij, de/rechtbank te Bredar mr. A. H. G,; Goóssens, nu substituut-grif.- fier: bij die rechtbank: bijv de recht bank 'te 's Gravenhagë: mr.' J.. J. Ra- thenau, itu substituüt-griffièr bij die. rechtbank en. bij de rechtbank te Haarlem;! mevr: mr. W.J.ten Brink- Baronesse van Imhoff, hu .substituut- griffier bij die rechtbank, "w!V: Vervocrsbond )(VV De heer G. J. H. Alink (63)- heeft aanhet slot van het driedaags .congres van odeVvèr- voersbond NW afscheid genomen als voorzitten Hij legti zijn. functiesneer wegens fhet bereiken van', de pensioen- gerechtigde leeftijd. Zijn- opvolger is dé héér;! S. Baren dregt (54), 'die-'sih'ds. .1948 in'jMénst van de wakbewegm&/isjlj Eur. Uniè 'Chr. Democraten.'Met •instemming van de dagelijkse bestu ren van de katholieke volkspartij, dé anti revolutionaire partij, én de chris telijk historische unie is tót'voorzitter van dé;. Nederlandse equipe van de Europese ,Unie van" Christen-Democra ten benoemd drs. w. k. n. schmèlzer. tastische verzinsels over de bedoelin gen van de Sowjet-Unie in het Mid den Oosten in omloop gebracht', maar toch hoopte de Sowjet-Unie dat de ontspanning tussen Amerika en Rus land verder verdiept zou worden. Van oen onzer verslaggevers GRONINGEN De Groningse lector in de kunstgeschiedenis dr. H. W. van Os zal op donderdag 1' november aan staande invallen voor de auteur G. K. v. h. Reve, die de studium generale- organisatie heeft laten weten niet aanwezig te zullen zijn. Als 'invaller' zal dr. Van Os zich niet aan het ge plande thema houden, maar een inlei ding geven over de beeldende kunst in de mystiek. 'De beeldende kunst speelt in vele vormen van mystiek een essentiële rol', stelt dr. Van Os. die zijn inlei ding wil illustreren met een groot aantal dia-voorbeelden uit de midde leeuwse kunst, de barok, de 19e en 20ste eeuw. 'Kunstwerken kunnen mystieke erva ringen oproepen evenals een bloesem tak, de zee, een grassprietje of'een steen. Vaak zijn ze echter ook uitbeel dingen van die mystieke ervaringen en soms is de voorstelling van een schilderij een voorbeeld waarmee de mysticus zich, op weg naar de mystie ke eenwording, wil vereenzelvigen', aldus dr. Van Os.-V Dc avond 'christelijke mystiek en beeldende kunst' wordt gehouden op donderdag 1 november aanstaande om acht uur 's avonds in de Offerhaus- zaal van „het academiegebouw te Gro ningen. HILVERSUM De .NOS-televisie zal inhet komende weekeinde' twee uit zendingen wijden aan de Europese kampioenschappén turnen voor'dames in' Londen. Vandaag kan men van 18.00 tot 18.45 uur via Nederland 2 beelden zien van de turnkampioen- schappen. Zondag: wordt van,4&-25 tot 16.55 uur één reportage uitgezonden via Nederland' 1. HOOGEVEEN B; en W. van Steen- wijk willen' In beginsel medewerking verlenen aan de bouw van een .kléin, woonwagencentrum 'waar tien wagens kunnen staan. Hét bestuur van het. ré-:, giónaal woonwagencentrum in -zuid west Drente blijft: hiervoor;verant woordelijk. De., bijstandverleniftgen:!: zullen- vanuit Hoogeveen geregeld „worden. Op.'dé komende vergaderin gen: van het regionaal woonwagencen trum' isal'eeri beleidsnotaworden aan geboden, waarin meerdereplaatsen zullen worden genoemd die voor .een ;kleiner centrum in aanmerking ko- mèn. Er wordt hierdoor een geringere' (bezetting verwacht van het centrum 'in Hoogeveen, datnu vaak meer dan bezet is. -r Egj-pte scliijnt Amerikaanse in terventie op grote schaal als ex cuus aan te voeren voor het feit, dat het niet de vierde Arabisch- Israëlische oorlog heeft kunnen winnen. Het gaat niet zo ver als in 1967, toen president Nasser verklaarde dat vlieg tuigen van de Amerikaanse zesde vloot hadden meegeholpen bij het vernietigen van de Egyptische lucht macht aan het begin van de zesdaagse oorlog. Later heeft hij toegegeven dat dit niet waar was. Maar president Sadat heeft deze laat ste campagne zijn persoonlijke goed keuring gegeven. Daarom is ze deel Toen ik nog geen idee had over die Israëlische tegen-actic, vroeg ik de of ficier, hoe het nu verder zou gaan. Dacht hij dat Israël in staat zou blij ven op de lange duur alle Palestijnse aanslagen te verijdelen, in de kiem te «noren of via zware represaille-acties tegen te gaan? Zijn antwoord luidde: U begrijpt nog steeds niet, wat er hier aan de hand is. Natuurlijk kun-, nen we niet allé terroristische aansla gen verhinderen, maar wel het over- gvote merendeel. Vergeet niet, dat er geen echt goede Arabische guerrilla strijders zijn, net zo min als er goede Arabische soldaten of piloten bestaan, fin dat zullen ze in de komende hon derd jaar ook wel niet leren. We heb ben nu eenmaal geluk dat we niet met Vietnamezen te doen hebben.' Deze stupide opvatting werd natuur lijk door lang niet alle Israëli's ge deeld en velen aan wie ik,het vertel de, waren er oprecht boos over. Maar se was toch representatief voor een- steeds sterker gevoel van 'wat kunnen se ons eigenlijk doen?' Zodra bijv. de- bezette gebieden ter sprake kwamen en ik opmerkte dat de Palestijnen toch iets minder gelukkig met de be zetting schenen te* zijn dan uit de kranten of uit de analyses van de offi ciële woordvoerders op te maken was. was de reactie; 'En waarom voeren ze dan geen echte guerrilla? Waarom willen ze voor het overgrote deel al leen maar rust en een behoorlijke verdienste" Eén week vechten in de vierde Israë lischArabischeoorlog heeft aan Is raëlische kant dè.zo behagelijke ont kenning van allé problemen in één klap te niet gedaan. Wat de oorzaken ook.waren dat de. legerleiding zo vol komen verrast was door de Arabische aanval op Grote (Verzoendag (militaire lichtzinnigheid vanwege de volstrekt verkeerde beoordeling van de Arabi sche militaire mogelijkheden, of poli tieke blindheid ten aanzien van de Arabische emoties over de bezette ge bieden), één ding staat vast: van nu af aan is alles veranderd. Eeri politieke niythe is aan flarden. Steeds meer mensen in Israël geloof den dat een status quo zonder vrede op den duur verre te verkiezen was boven een getekende vrede, waarbij men het grootste gedeelte van de be-, zette gebieden zou moeten terugge ven,,; .De Arabieren waren militair toch te zwak om zich tegen de Israëli sche politiek te verzetten en ze zou den zich op den duur wel neerleggen bij dg nieuwe bestandslijnen, zoals ze dat ook na'dè. oorlog van 1948 hadden gedaan. Mén moest dus aan Israëli sche kant slechts 'nieuwe feiten scheppen', die door de tijd geleidelijk aangesanctioneerd zouden worden. Want, aldus het dogma, 'niets in het Middèn-Oosten is zo bestendig als het provisorische'. Maar door het blote feit dat. de oorlog toch uitbrak, ter wijl; de Arabieren zichzelf nauwelijks een: schijn van militaire kans gaven, stortte die zogenaamde stabiliteit van het voorlopig.geschapene 'als eeri kaar tenhuis in,, elkaar. Een militaire mythe is aan flarden. Die van de laffe, vluchtende Arabier, die alleen vanuit hindeifageh durft aan te vallen en daarna haastig de be nen neemt, niet in staat tot goed ge organiseerd militair samenspel. Daarvan bleek niets in deze oorlóg. In Israël geeft men nu om strijd toe dat de Arabieren onvoorstelbaar hard hebben gevochten, en zeer moedig. Dat de Egyptische piloten zelfs zelf- moordvïuchten uitvoerden en, wat dat betreft, niet voor de Israëlische pilo ten onderdeden. Het vaak zo tamme, regeringszinde blad 'Jerusalem Post' deed een felle uitval naar een Israëli sche radioverslaggever, die een gevan gen gemaakte Egyptische officier op .minachtende wijze had ondervraagd en stelde daartegenover de correcte wijze, waarop een Israëlische officier door een Egyptische verslaggever was. ondervraagd. De Israëlische veiligheidsdienst, die een haast mystieke bekendheid in de hele wereld genoot, heeft duidelijk gefaald: Zij bleek niet tijdig op de hoogte te zijn van het juiste tijdstip van de Arabische aanval. De als vanzelfsprekend geldende Is raëlische militaire superioriteit is een stuk minder vanzelfsprekend gewor den. Zij kon slechts hoewel ten de le door het ingrijpen van de grote, mogendheden, die een bestand opleg den en daarmee het Egyptische leger voor de vernietiging bewaarden bewezen worden, dank zij voor Israë lische begrippen onvoorstelbaar grote offers aan mensenlevens en materieel in de eerste dagen van de oorlog, 'Men was er in Israël zeker van, dat naarmate de oorlogvoering moderner werd en dus afhankelijker van elek tronische hulpmiddelen, de Israëlische voorsprong op de Arabieren zou groeien, zoals in het algemeen de kloof op het gebied van technologie en andere toegepaste kennis tussen beide partijen verbreed zou worden. Maar deze veronderstelling kwam niet uit. De Russen leverden nl. de Ara bieren enorme hoeveelheden hoog waardig oorlogsmatcrieel, dat zeer doeltreffend en toch eenvoudig te be dienen was, zoals bijv. de SAM-7- luchtdoelraketten, die door één man afgeschoten en vervoerd kunnen wor den. Bovendien bleek dat de Arabie ren het gecompliceerde en elektroni sche materieel wel degelijk konden bedienen, als ze maar lang en inten sief genoeg in het gebruik ervan op geleid werden. Door al deze feiten lukte het Israël niet de oorlog in zo'n snel tempo en daardoor zo overtuigend te winnen, dat de Arabieren 'de botten gebroken' werden, zoals generaal Eiazar op de derde dag aankondigde. Dat snelle botten-breken was voor Israël van het allergrootste politieke belang, omdat een militair niet zeer superieur Israël op de lange duur geringere overle vingskansen heeft Het naar verhou ding zeer kleine Israël heeft het zoge naamde geloofwaardigheids- en af- schrikkingseffeet broodnodig, waarvan elkaar vijandige landen zich in hun onderlinge verkeer bedienen. Tegeno ver de enorme Arabische olierijkdom men en de niet minder grote Arabi sche afzetmarkten kan Israël immers op politiek-economisch gebied slechts zijn noodzakelijkerwijs beperkte in dustrie-apparaat stellen. De oorlog heeft Israël dan ook, on danks de terreinwinst die het tenslot te heeft geboekt, meer politiek verlies dan winst opgeleverd. De inkrimping van de Arabische olie-produktie, die al eerder in de lucht hing, werd ver sneld, waardoor het politieke isole ment van 'israël in Europa nog ver groot werd: Engeland en Frankrijk voeren een pro-Arabische, West-Duits- land een strikt neutrale politiek. Het niet snel kunnen beëindigen van de oorlog heeft Israël bovendien nog afhankelijker van Amerika gemaakt dan het al was op politiek gebied, op militair gebied (wapenverkoop) en op economisch gebied (financiële kredie ten). Zoiang de oorlog binnen het ka der van de AmerikaansRussische confrontatie-slag in het Midden-Oos- ten wordt gevoerd, kan Israël van voortgezette Amerikaanse ondersteu ning verzekerd zijn. Maar zodra de Amerikaanse regering een mogelijk heid ziet om tot een akkoord te ko men met de Arabieren (en dat is van wege het strategische belang van dat gebied en de noodzakelijke olie van levensbelang) zonder daarbij gezichts verlies te lijden tegenover de Russen, zal zij aiies in het werk stellen om haar belangen in de Arabische landen veilig te stelien. Dat kan ze nu nog niet, omdat ze gehinderd wordt door de publieke opinie binnen de VS. Bij het uitbreken van de oorlog verklaar de 47 procent van de Amerikanen zich pro-Israël en sprak slechts zes procent zich voor de Arabieren uit. Maar niemand kan voorspellen, of de Amerikanen niet snel van mening zul len veranderen als hun kachels kou der worden, hun fabrieken op minder capaciteit gaan werken en hun auto's op rantsoen worden gezet. En van de publieke opinie in de VS hangt het uiteindelijk af, of het zeer pro-Israëli sche Amerikaanse Congres, dat mo menteel min of meer in oorlog met de president leeft, niet alsnog de pre sident zal volgen in een ombuigen van zijn politiek tegenover Israël. Eén ding is wél zeker: niets maakt de Amerikanen panischcr dan het schrik beeld opnieuw in een soort Vietnam- oorlog verwikkeld te raken. Men mag zich dan wel solidair voelen met Is raël, maar men wil onder geen enkel beding troepen sturen, zelfs niet voor de bescherming van Israël Henry Kis singer heeft in het verleden verschei dene malen verkondigd dat de VS zich verantwoordelijk voelen voor het voortbestaan van Israël (hoever die verantwoordelijkheid gaat, is nooit ex pliciet vastgesteld en ook nooit op schrift gesteld), maar hij voegde daar in één adem aan toe dat Amerika niet van plan is Israels veroveringen te verdedigen. Het overleg dat hij maan dag in Israël onder vijf ogen met Gol da Meir en Mosje Dajan heeft ge voerd, zal dan ook ongetwijfeld de toekomstige grenzen van Israël als voornaamste onderwerp hebben ge had. De grenzen, waar Israël tot dus ver op bouwde, zulLen het ongetwij feld niet zijn geweest gaan uitmaken van de officiële Egyp tische politiek. In het semi-officiële dagblad ai Achram citeerde zijn in vloedrijke hoofdredacteur Hassanein Hëikal gisteren zijn persoonlijke vriend Sadat, die had gezegd dat de. Amerikaanse interventiehet 'Egypte onmogelijk had gemaakt verder te vechten. '•Sadat zou gezegd hebben; 'We hebben nu gemerkt dat de Verenigde Staten -, in oorlog met ons zijn. Dit is onge- twijfeld een eer - voor 'ons, maar 'be* j slist een eer, die we noch gezocht', noch gewild hebben'. Sadat voegde er aan toe; Mijn zonen (Egyptische troe pen) alleen sloegen Israël alleen.. Maar aangezien ik voor hen verantwoorde lijk ben kan ik, hen iriiétopdragen verder tegen de VS te vechten'. In zijri/uiüeg,-waarom Egypte 'hét -bé-i' stand van de.Verenigde Naties heeft aanvaard, "gaf Heikalals zijn eigen' mening ten beste:. 'Egyptische leiders" werden geconfronteerd met directe Amerikaanse interventie op het slag veld'. In mindere mate heeft Syrië deze Egyptische beschuldigingen over genomen. Het in Damascus verschij nende dagblad a! Baath, datde spreekbuis is van de heersende socia listische Baath-partij, schreef: (Wij weten dat onze vijanden en hun "sup porters niets zullen nalaten om te verhinderen dat we onze gebieden.'en. ons geboorteland bevrijden. Deze ver-, wachtingen zijn uitgekomen én naast de morele en materiële steun aan Is raël kwam een duidelijke bedreiging' van ons volk van de zijde van de Amerikaanse regering'. Deze laatste beschuldigingen volgen op eerdere beweringen over directe Amerikaanse interventie. De Arabie ren hebben gezegd dat vliegtuigen van de Amerikaanse zesde vloot ver kenningsvluchten hebben uitgevoerd boven Egyptisch grondgebied. Ook - werd beweerd (en later teruggetrok ken) dat vliegtuigen van de Ameri kaanse marine deelnamen aan de aan- vallen op Egyptische vliegvelden.In de laatste twee dagen is verder gezegd dat onbemande Amerikaanse verken ningsvliegtuigen over Egypte en Syrië hebben gevlogen. Ook berichten over Amerikaanse, 'vrijwilligers' binnen de Israëlische strijdkrachten hebben de ronde gedaan. De Arabische landen hebben luid „en bitter geklaagd over de Amerikaanse luchtbrug naar Israël, zonder er ech ter bij te zeggen dat die pas begonnen is na de Russische luchtbrug op Egyp te en Syrië. Er zijn nu al aanwijzingen dat vermeende Amerikaanse interven tie uiteindelijk de Arabieren een excuus zal géven voor het niet win nen van. de oorlog. Joseph W. Grigg Is de hoogste Euro pese correspondent van het Ameri kaanse persbureau United Press Inter national. Hij bevindt zich momenteel in Beiroet. Van onze correspondent STADSKANAAL Het gemeentebe stuur van Stadskanaal heeft de Barke lastraat bij de Gele Klap te Stadska-, naal-noord met ingang van gisteren vrachtautovrij gemaakt Vrachtwagencombinaties, die bijvoor beeld bij landbouwers of de aardap pelmeelfabriek Toekomst/Twee Pro vinciën moeten zijn, zuoïen vanaf de afbuiging van de provinciale weg Pe- kela-Stadskanaal naar Buinen, via de Krommewijk hun lading kunnen be zorgen of ophalen. Het gemeentebestuur heeft tot deze maatrebel besloten omdat de vrij smalle Barkelastraat die ook nog wordt gekruisd door de Oosterparal- lelséstraat, geen rijbreedte genoeg heeft om dit vrachtvervoer zonder, moeilijkheden voor het andere ver keer te laten voortduren. Daarbij komt de algemene veiligheid van de mensen in het 'geding. De met dit verbod corresponderende verkeersborden zijn inmiddels reeds

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 9