L Dichter Hoffmann potig op de planken gezet Mahler vermoord bij Residentie-orkest Chr. onderwijs moet plannen Van Kernen ade kritisch begeleiden Er valt voor 33 cent echt nog we! wat te genieten in deze wereld. De roker van een Velasques Castilla begrijptwat webedoelen Met tenor Anton de Ridder Ademloos luisteren bij Grand gala du disque Prijzen voor schrijvers Scholier steekt vader ex-meisje Chinese jongen 'per ongeluk' door kogelschot gedood? Ds. J. v. Sliedregt (59) verongelukt Dancing in as Af cent blijft vrijwel zeker in Limburg Twee broers in arrest voor moord op man PPR Groningen is tegen subsidie-stop godsdienstonderwijs y TROUW/KWAjRiTET MA.AM>AiG 29 OKTOBER. 1973 BIMSmLANiD/KUN.ST T10/K12 Academische Raad vindt: door R. N, Degens door ADR. HAGER DEN HAAG Het was een goede gedachte om Jerzy Semkov als gastdirigent van het Residentie-orkest ook een programma te laten uitvoeren met werken die rond 1900 werden geschreven. Die eeuw wisseling zal bij de latere ontwikkeling van de compositie-techniek van grote betekenis blijken te zijn en de drie werken van dit zater dagavondconcert gaven daarvan een goed beeld. André Prévin Kruiswoord-puzzel In het Singer Museum in Laren heeft staatssecretaris Meijer twee gouden griffels en een gouden penseel uitgereikt. Op de foto van links naar rechts Jan Terlouw Cfractieleider van D 66Jdie een gou den griffel kreeg voor zijn boek 'Oorlogswinter', Margriet Heyraans (een gouden penseel voor haar boekje 'Hollidee de circuspcny'j en Henk Barnard een gouden griffel voor 'De Marokkaan' en 'De kat van tante Da'. Van onze onderwijsredactie UTRECHT De taak van de schoolleiding is door de snelle maat- schapoelijke en pedagogiseh-didaetische ontwikkelingen aanzienlij- verzwaard. Het stichten, beheren en besturen van een school is voor het bevoegd gezag geen statische zaak meer Grotere invloed Sir-'' V/>#; I im a^VS^^sa^msSwJs^: -L -t -r-L- V AMSTERDAM De -Nederlandse Opera Stichting heeft opereitecomponist Jacques Offenbachs enige opera Ees contes d .Hoffmann weer op het repertoire genomen en geeft daarvan dit seizoen in to taal negen voorstellingen. De eerste ging vrijdagavond in de Amsterdamse Stadsschouwburg, waar, in een uitverkochte zaal met luide toejuichingen en bravogeroep na afloop, bet publiek zijn waarde ring voor deze voorstelling tot uitdrukking bracht. Tijdens het Holland Festival 1971 ging deze opera in dezelfde enscene ring maar mei een gedeeltelijk andere fceserttiaig van de hoofdrollen. Met na me de titelrol is er door de vertol king daarvan, door de Nederlandse te nor Anten de Ridder op vooruit ge gaan. Want hoewel De Ridder bepaald niet de lyrische kwaliteiten bezit die men voor een ideale bezetting van deze iets nog aannemelijk kan zijn in dit spektakelstuk, waarvan Jules Barpier destijds voor Offenbach een Frans libretto uit de oorspronkelijke 'Hoffmanns ErzShlungen* had ge maakt. en waarvan nu een Duitse ver sie ging die uit drie bestaande Duitse bewerkingen was gemaakt door Ulrich Breeht en Gerd Albrecht. _A, .7-- Offenbachs kleinburgerlijke muziek- .au rot zou wensen, zet hij vocaal en mi- dramatiek is op zichzelf al een ontoe- houdt (waarin ook nog een paar 'klas nusch eenstevige,om niet te zeggen reikend medium voor de inhoudsover- stek' geworden melodieën in voorko dracht van E. T. A. Hoffmanns 'Fan- men, zoals de Barcarolle) komt hier tastische vertellingen*. Een revue-acb dams Pliilharmonlsch Orkest had weer het instrumentale aandeel, nu met zijn eigen dirigent Anton Kersjes als algemeen muzikaal leider, die al les nog wel erg zwaar en volumineus liet klinken, waarin waarschijnlijk bij volgende voorstellingen wel wat ver lichting zal komen. Maar het publiek vond het zo ai mooi genoeg, en wie van een groots opgezet spektakelstuk potige, dichter Hoffmann op de plan ken. Voor een operapubliek dat van effectvol keelwerk houdt, blijft er bij hem niet veel te wensen meer over. Voor het verbeelden van de romanti sche dichtersfiguur Hoffmann die hier drie van zijn fantastische liefdes avonturen - met-fatale-afloop spelend vertelt, is hij te stoer en te luidruch tig. Maar zijn vocale prestatie als zodanig is bewonderenswaardig. Die van de Amerikaanse bariton Thomas Tipton trouwens ook. die maakte van de vier gedaanten waarin hij Hoffmann als kwade genius dwars moet zitten ook nog aannemelijke figuren. Voorzover tige enscenering als deze begraaft het fantastische ervan helemaal in verf en textiel. Uit de oude bezetting waren enkele goed vertolkte rollen gehandhaafd. Met name die van de fatale geliefden van Hoffmann (Olympia, Antonia, Gi- ulietta en Stella) door Urszuia Kos- zut, en verder de kleinere rollen die door Hubert Waber, Nico Boer en Ti ne van Grootel werden vertolkt,Ulrich Brecht had weer de regie en er waren dezelfde suggestieve decors en fanta sierijke costuums van Andrezj Ma- jewski en Jan Skai-icky.Het Amster- In feite reeds klassieke werken, om dat zij door een groot deel van het hedendaagse publiek herkend worden. Dat is zeker het geval met Petrosjka van Strawinsky, doch ook zij het in mindere mate met de liederen cyclus Des Knaben Wunderhorn van Mahler en de Fünf SStze voor strijk orkest van "Webem. Een c-oncert dat ons leerde, dat Sem kov geen universeel dirigent is. De orkestrale kleurbereikheid van Stra- winsky's compositie vond in hem een hartstochtelijk interpreet, de Webern- compositie getuigde van een transpa rant en verfijnde vertolkingskunst, doch in de liederen van Mahler was het de nuchterheid van Semkov, die voor de tien-delige cyclus fataal was. Het Residentie Orkest heeft doorgaans een gelukkige hand in het engageren van solisten. Er is zelfs menig voor- beeld te leveren van een ontdekking. Op dit concert zat men er wat betreft de sopraansoliste volkomen naast. Ju dith de Paul moge dan voor het ze vende achtereenvolgende seizoen ver bonden zijn aan de Metropolitan Ope ra New York, stylistisch vermoord de -ij Mahler. Deze componist schreef Horizontaal. 1. ellendig, 10. voertuig, 11. bergplaats, 12. voorvoegsel, 14, kle verige stof, 16. vreemde munt 17. lof, 19. doorweekt, 21. Chinese lengtemaat, 22. gordel, 24. nachtgewaad, 26. edel gas, 28 jong schaap. 31. zoutziederij, 33. duw, 35. rondhout, 37. werpanker, 39. welaan, 40. vierhandig dier, 42. schroefboor, 44. metselspecie, 45. in- sekt. Verticaal. 2. pers, voomaamw. 3. vruchtenat, 4. achten, 5. reeds, 6, zangstem, 7. nobel, 8. soepel, 9. wen ding, 13. zuiver, 15. hoofddeksel, 18. handegge, 20.M doortochtgeld, 23. durf, 25. houten bakje, 27. zichtbare ader van een blad, 29. bedekt bloeien de plant, 30. latwerk, 32. artikel van een wet, 34. teken in de dierenriem, 36. bloeiwijze, 38. scheepstouw, 41. fa milielid 43. voorzetsel. OPLOSSING Hor. 1. Po, 2. paard, 7. eb, 9. borstel, 12, lom, 13. mes, 15. lam, 17. es, 18. portie, 20. la, 21. ester, 22. Sedan, 23. si, 24. getal, 26. re, 27. tel. 28. lel, 29. kin, 33. troetel, 37. as, 38. melis, 39. do. Vert. 1. pa, 2. pos, 3. ar, 4. aster, 5. Rt, 6. del, 8. ba, 10 fossiel, II. salaris, 12, leest, 13. morel, 14. sisal 16. ma nen, 18. peg, 19. eel, 25. tegei 30. arm, 31. les, 32. ra, 34. O.E. 35. Ti, 36. k.o. nimmer een opera, doch Judith de Paul transformeerde De- Kiïaben Wunderhorn tot een opera, inclusiel bezwerende arm- en handgebaren. Dit werd echter overtroffen door haar abominabele uitspraak van de Duitse tekst; men had zelfs moeite met het herkennen van de taal. Een volmaakte misgreep, waar tegenover het Residen tie Orkest de bas André Hiolsky plaatste. Een zanger van groot for maat, de enige bovendien die Mahler in de juiste sfeer wist weer te geven. Want beweren dat in het orkest nu alles even feilloos verliep, zou over dreven zijn, JerzySemkox dirigeert dit seizoen nog één concert in Den Haag, een programma met werken van Cherubi- ni, Sibelius en Schumann. Ondanks het feit, dat hij zaterdag tegenover een positieve en overtuigende Stra winsky een wat zwakke Mahler plaat ste, zal na het concert van a.s. don derdag wellicht toch aanleiding zijn hem voor een langere periode te engageren. Want we mogen niet ver geten dat het Residentie Orkest nog altijd geen opvolger voor Van OtUr- loo heeft benoemd. Tot op de dag van vandaag zwijgt men hierover in alle talen en dat wil zeggen dat men een 'stadhouderloos' tijdperk continueert, hetgeen nooit in het belang van het orkest en van het Haagse muziekleven kan zijn. Jerzy Semkov is een kandi daat van gewicht voor deze opvolging. Van een verslaggever AMSTERDAM De 17-jarige scho lier P. C. uit Amsterdam heeft zater dag de 36-jarige vader van zijn ex- vriendinnetje op de Olympiaweg in de hoofdstad met een briefopener in de buik gestoken. Het 14-jarige meisje had de verkering uitgemaakt, maar de scholier bleeft om het huis van zijn aangebedene hangen. Zaterdag kwam de vader naar buiten en gaf hem een paar tikken. De scholier haalde toen de briefopener tevoorschijn en bracht zijn aanvaller een niet gevaarlijke wond in de buik toe. Van een verslaggever AMSTERDAM Een zeventienjarige Chinese jongen uit Ooevorden die tij delijk in Amsterdam verbleef is zater dagnacht in een bar in de hoofdstad doodgeschoten. Het drama gebeurde in de Penny Bar, die veel door Chine zen wordt bezocht. Er zaten zaterdaga vond een vijftigtal mensen in het ach terste deel van de danszaal, toen de 28-jarige Chinese koopman C. C. T. uit Amsterdam een pistool tevoor schijn haalde en een schot loste. De kogel trof de jongen C. M. W. in de hals. Hij stierf kort daarna. Uit verhoren heeft de politie de in druk gekregen dat de koopman het schot niet met opzet zou hebben ge lost. De koopman vertelde dat hij het pistool tussen zijn broekriem droeg, maar het tevoorschijn zou hebben ge haald omdat het hem hinderde bij het zitten. Toen zou het wapen per onge luk zijn afgegaan. De koopman en de ROTTERDAM Voor het Grand Ga- ia du disque, vrijdagavond in de-vrij wel geheel gevulde Doelenzaal, was het oudste orkest uit Londen, het ver maarde London Symphony Orchestra, dat volgend jaar zijn 70-jarig bestaan zal vieren, uitgenodigd. Het ensemble, dat geleid werd door zijn sinds 1968 vast aan het orkest verbonden dirigent André Prévin, bracht een programma met werk van Britten - met solisti sche medewerking van tenor Robert Tear en de hoornist Barry Tuckwell- Bruch - een vioolconcert, met de Ko reaanse violiste Kyung-Wa Chung, en Berlioz ten gehore In verband met de tv-reportage waren enkele speciale voorzieningen getrof fen, zoals spots op de hoornist en een plaatsing op de galerij van het klokkenspel tijdens Berhoz fantasti- que, maar deze zaken deden in het ge heel geen afbreuk aan de totale in druk van deze avond van musiceren op hoog niveau van een top-orkest on der leiding van een voortreffelijk or kestleider, terwijl de solisten zonder uitzondering onvergetelijke prestaties verrichten. Het openingswerk, de fraaie serenade voor tenor, hoorn -en strijkers uit 1943 van Benjamin Britten, was al meteen een schot in de roos: schitte rende genuanceerde zang van de te nor, onvoorstelbaar mooi hoornspel van Tuckwell en een fijnzinnig reage rend strijkerscorps onder de begaafde Prévin. Deze ras-muzikant, die enorme ervaring in de wereld van de muziek, waaronder ook de lichte, heeft, blijkt duidelijk profijt van de lessen van o.a Pierre Monteaux - vroeger zelf diri gent van dit orkest - te hebben ge trokken, blijkens zijn dirigeren, die de ruime scala van expressies, die in de muziek verborgen liggen, aanschouwe- Ijk weet te maken, zonder dat daar bij van overdrijving sprake is. Dit viel niet alleen op tijdens een ook qua klankafwerking voorbeeldige re productie van de Fantastique, maar evenzeer tijdens het begeleiden door het orkest van het viool-fenomeen Kyung-Wa Chung, die het publiek tot ademloos luisteren dwong met haar gloedvollen technisch perfecte voor dracht van Bruch's concert in G. Van een onzer verslaggevers BILTHOVEN Bij en auto-ongeluk in de omgeving van Lexmond is de 59-jarige ds. J. van Sliedregt de (vrijgestelde) voorzitter van de gere formeerde zendingsbond in de her vormde kerk, om het leven gekomen. Ds. Van Sliedrecht was sinds oktober 1971 aan de hervormd-gereformeerde zendingsbond verbonden. Hij woonde te Bilthoven, waar hij ook pastoraal werk deed. Tevoren stond ds. Van Sliedregt te Eemnes-Buiten. Lage Vuursche, Bleskensgraaf, Huizen (N.H.) Ede. Putten, Baarn, en te Ou derkerk a.d. Ussel. Hij was medewer ker van het Hervormde Gereformeerd Weekblad waar hij wijlen ds. L. Vroegmdewij opvolgde als schrijver van de hoofdartikelen. Nog twee jaar studentenstops Van onze onderwijsredactie DEN HAAG - De Academische Raad gaat ermee akkoord dat de numerus fir us voor bepaalde studierichtingen bij het wetenschap, pelijk onderwijs nog een paar jaar gehandhaafd zal worden. wel aan zijn trekken. Er worden voorstellingen gegeven ln Amsterdam'op 5 en 7 november, in Scheveningen op 30 oktober en 1 en 3 november, Ln Utrecht op 9 november en in Rotterdam od 13 november. Daarom is er een toenemende behoef te aan een versterking van de vakkun digheid ten aanzien van het schooi en onderwijsgebeuren. Aldus drs. B. de Haan zaterdag tijdens de jaarverga dering van de Vereniging voor protes tants christelijk kleuter- en basison derwijs in een inleiding op een dis cussie over de regionale en het p.c.-onderwjs. Drs. De Haan vond dat het steeds in gewikkelder worden van de proble men rond school en onderwijs groeps vorming van scholen, in een bepaalde streek, regionalisatie noodzakelijk maakte. Scholen moeten weliswaar een stuk zelfstandighed prijsgeven, maar bestuurlijk-technisch is regiona- HELMOND Vrijdagavond om streeks half twaalf is brand uitgebro ken m dancing 't Hout' in Helmond. Op dat moment was niemand in het oand aanwezig. Er zijn duidelijke aan wijzingen dat de brand is aangesto ken. In het voor de dancing gelegen café-gedeelte bleken twee gokautoma ten te zijn opengebroken. Volgens ei genaar H. van Rooy is er niet meer dan enkele honderden guldens ont vreemd. De brand heeft de dancing grotendeels in de as gelegd. lisatie absoluut nnd,r'. Drs. De Haan waarschuwde er wel voor dat de nood zakelijke begeleiding niet zonder meer van boven afgelegd mocht wor den'. Zolang we voorstanders zijn van bijzonder en dus van vrij onderwijs kunnen we bepaalde verantwoordelijk heden niet zo maar aan de overheid overlaten'. Het christelijke onderwijs moet niet gaan zitten wachten op be geleiding, maar zelf aan het werk gaan. Een lichte vrees voor te grote over heidsinvloed op het onderwijs sprak ook uit de openingsreden van voorzit ter dr. G. Huls, toen hij op de be leidsvoornemens van minister Van Kemenade inging. Het onderwijs mocht volgens dr. Huls geen instru ment worden voor het realiseren van bepaalde maatschappijvormen; daar naast vreesde de voorzitter van de PCKBO voor de technocratie binnen het onderwijs, de keskundigheid. De minister van onderwijs blijkt zoveel van de Inbreng van deskundigen te verwachten, dat andere aspecten met name het levensbcschouwlijkebu iten het gezichtsveld dreigen te raken. Daarom moet het ehristehjk onder wijs de uitvoering van Van Kemena- des beleidsvoornemens voortdurend kritsch begeleiden, zowel in de CCOO (overlegorgaan waarin alle zuilen bin nen het onderwijs zijn vertegenwoor digd) als elders, aldus dr Huls. Staatssecretaris Klein wil de bestaan de wet die volgend jaar afloopt ver lengen met drie jaar. De Acadenrsuhe Raad vindt dat de machtigingswet maar met twee jaar verlengd mag worden. In die twee jaar moet de re gering dan een samenhangend beleid ontwikkelen ten opzichte van de ver houding wetenschappelijk onderwijs- hoger beroepsonderwijs. De Raad sprak zich er ook voor uit dat rege ring en parlement een keuze doen voor onbeperkte toelating van ieder een die wil studeren (en daarvoor de vereiste papieren heeft) óf moet bepa len dat niet iedereen toegelaten moet worden. Met deze uitspraak schaarde de Raad zich achter de stelling die de Leidse universiteit vorige week in en Witboek toelatingsbeleid heeft geo penbaard. Een numerus Fixus veron derstelt selectie. De werkgroep Selec tie onder leiding van prof. S. Wie- gersma heeft daar een rapport over gemaakt, dat de Academische Raad niet overnam. De werkgroep is voor een systeem, waarbij een gedeelte van de beschikbare plaatsen naar scholie ren met goede cijfers gaat en de rest door loting verdeeld wordt. Om de schijn te vermijden dat een uitgekiende selectieprocedure het ver schijnsel selectie zou kunnen 'goed praten' koos de Raad voor een systeem waarbij zo goed als alle plaat sen door loting verdeeld worden. Een heel klein percentage (3 pet) van de plaatsen zou gereserveerd moeien worden voor buitenlandse studenten, voor zeer knappe uitblinkers en voor duidelijke gevallen waarbij niet-toela- ten aan de universiteit grote proble men zou opleveren. Uitgelote studen ten zouden een volgende keer voor rang moeten hebben, studenten die in dienst gezeten hebben zouden zonder loting, geplaatst moeten worden en zgn. contractanten (studenten die na afloop van de studie in overheids dienst gaan werken) hoeven geen en kele voorrang te hebben bij toelating, aldus de Raad. Ook de (omstreden) plaatsingscom missies kwamen ter sprake, De Raad vond dat de instellingen van weten schappelijk onderwijs een grotere in vloed moesten krijgen op de plaat singscommissies. De procedure de DEN HAAG Het is vrijwel zeker dat AFCENT, het NAVO-hoofdkwar- tier voor midden-Europa, in Bruns- sum blijft gevestigd. Dit heeft het Tilburgse Tweede Kamerlid dr. H. J. G. Wagtmans (PPR) meegedeeld na gesprekken met Westduitse leden van het NAVO-parlement en hooggeplaat ste N A VO - f u 11 cton-a rissen Hij zei te betwijfelen of de Westduit se regering zou instemmen met over plaatsing van AFCENT naar de bondsrepubliek, en meende dat de hoogste NAVO-autoriteilen er weinig voor voelen om het hoofdkwartier uit Limburg weg te halen, Dr. Wagtmans zei de indruk te hebben dat de be richten over mogelijke verplaatsingen waren gelanceerd door militairen om reacties uit te lokken. richtlijnen en de normen die de plaat- singscommissies hanteren moeten openbaar zijn, aldus de Raad. Studen ten die 'verkeerd' geplaatst worden, moeten een beroepsmogelijkheid heb ben en als er geen eenstemmigheid is binnen de commissies, moet de Acade mische Raad (het dagelijks bestuur) de knoop doorhakken. Tenslotte de commissie-Maas die op verzoek van de Raad een pre-advies over de collegegeldwetgeving gemaakt heeft: vanuit de Raad werd de kritiek geuit dat de voorsteilen van de cie- Maas geen vereenvoudiging van de huidige collegegeldwetgeving bete kent, maar een verfijning. De cie-Maas stelt o.a. voor iedereen die zich wil inschrijven aan universi teit of hogeschool collegegeld te laten betalen, onverschillig of hij onderwijs volgt of thuis studeert. Hot begrip examen-tentamenstudent komt dan te vervallen (die vorig jaar niet hoefde te betalen). Daarnaast vindt de commissie-Maas het redelijk het betalen van college geld in principe te beperken tot een aantal jaren, b.v. tot vijf jaar. Dat scheelt wel wat geld, maar is admini stratief veel eenvoudiger, aldus de commissie. EMMELOORD In Ruiten in de Noord-Oostpolder is zaterdagmorgen de 31-jarige Martinus Wolda uit Kam pen door een karabijnschot dodelijk getroffen. In verband hiermee heeft de politie twee broers aangehouden, de 18-jarige G. S, en de 24-jarige H. S. Volgens de politie heeft G. met de ka rabijn geschoten, terwijl H. met een luchtdrukwapen heeft gevuurd. Hij heeft het slachtoffer verder niet ge raakt. De broers zijn zoons van een vrouw net wie het slachtoffer enige tijd omgang heeft gehad, Het ging om een familieruzie, aldus de politie. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De PPR in Gronin- gen heeft zich uitgesproken tegen in trekken van de subsidie voor gods-, dienstonderwijs in deze stad. Het gaat- volgens de PPR om een traditioneel-» gegroeide subsidie. Intrekking op grond van een tekort om de gemeentebegroting is niet ge rechtvaardigd. Verder mag van een progressief college als in Groningen worden verwacht dat het de leus 'on- verdeeld naar de openbare school' on derschrijft en weet dat veel ouders een uur facultatief onderwijs aan die school gekoppeld willen zien. Dit is een stap terug, vindt de PPR, die wéi meent dat discussies over de inhoud van het godsdienstonderwijs en eventuele wijzigingen daarvan zin vol zouden zijn. Het 'afbouwen' van de subsidie breekt elke discussie oij voorbaat af. Het godsdienstonderwijs, komt vanavond in de raad ter sprake. Inmiddels heeft een CH-Kamerlid er vragen over gesteld aan de minister. y 'i -N NS#» - i f- ej f f,* •f v t

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 12