Nixons populariteit daalt naar ongekend dieptepunt Ambassadeur naar zes olielanden Israël laat konvooi door voor ingesloten Egyptenaren n Ajax verstevigt positie opnieuw Cruijff: onverwacht debuut in competitie !n deze krant n Het Kwartet Man schiet op zijn schoonzoon IH I Eerste succes in boycot tegen Ontspan Leger ontslaat driehonderd man Cultuurcentrum in Groningen bezet Trein sleurt auto bijna kilometer mee: man gedood Toch in Santiago MAANDAG 29 OKTOBER 1973 71ste jaargang no. 141 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR NEDERLAND Westblaak 9-11, Rotterdam Postbus 948 Tel. 115588 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam m Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31.35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur 'Verwijder Nixon' aan een betoging staat te lezen op een grote vrachtwagen, die zaterdag bij liet Witte Huis deelnam tegen president Nixon. lil i aftpn WASHINGTON, TEL AVIV, CAIRO (UPI/Reu- ter/APP/AP) Het afgelopen weekeinde in het Midden-Oosten werd gemarkeerd door enige ver rassende, gebeurtenissen: 1. een geheime ontmoeting tussen hoge Israëlische en Egyptische officieren, nabij Suez de eerste sinds 1956, 2. opmerkelijk welwillende uitspraken van de Is raëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, en de vice-premier Yigal Ailon, jegens Egypte waarin niet werd vastgehouden aan het be^oudyan de Sinai tot aan de;oostelüke;oeyer Initiatief s&ppptS5»^ «pp - Tm r - - Zonnig Naaktstrand in Hoek van Holland Inleiding tot de eerste strafschop van Ajax. Ruud Gcestnian haalt Jan Mulder onderuit. Aan elkaar gebonden Egyptische krijgsgevangenen, onder bewaking van een Israëlische soldaat, vlak bij .de Egyptische stad Suez. - r. het tocht mij daar te veel op die hoek...! Palach's lijk verwijderd KNVB akkoord Binnenland Laat eerbetoon voor generaal Winkelman.....4 Buitenland VN-leger van 7.000 man naar Midden-Oosten 7 Kunst Dichter Hoffmann potig op de planken gezet...12 RITA 'Ik hoop dat het geen pep-pil is, waardoor ik morgén al weer naar school kan.' vooraanstaande prof. Christelijke dagbladen i ft „Stantvastich is gheblever» mijn hert in teghenspoet!" i 08 WASHINGTON (UPI, Reuter, AP)". President Nixon beeft zich het afgelopen weekeinde teruggetrokken in Camp David na een bittere pers conferentie te hebben gehouden, waarin hij het Congres en de pers tegen de haren instreek. Nixon zei dat hij een nieuwe Watergate-aan- klager zal benomen, maar voegde er aan toe dat deze man geen presi dentiële documenten zal kunnen opei sen. Het Congres wil zelf een geheel onafhankelijke aanklager benoemen, omdat het in een door het Witte Huis geleid onderzoek geen vertrou wen heeft. Nixons populariteit is inmiddels naar een nieuw dieptepunt gezakt, volgens een voor zijn persconferen tie verrichte opiniepeiling. Het aan tal Amerikanen dat Nixon weg wil hebben is gestegen van 19 tot 31 procent, het aantal dat nog steeds waardering voer hem kan opbrengen is gedaald tot 29 procent Zaterdag waren zo'n 1000 betogers bij hel Witte Huis, die automobilisten op roepen te toeteren als ze ook tegen Nixon waren. De politie deelde bon nen uit aan hen, die 'zonder reden' claxoneerden. Nixon heeft naar Camp David een verzameling varr 200 telegrammen meegekregen, die volgens zijn staf een doorsnee vertoonden van wat er na zijn persconferentie was binnen gekomen. Het overgrote deel zou in stemmend zijn. Gerald Warren, de presidentiële woordvoerder, las er enkele voor: 'Prima optreden. Een prachtig voorbeeld van hoe het wer kelijk is. ondanks wat de tv heeft verteld'. Een man uit Brooklyn schreef: 'Blijf knokken, vcoral tegen de tv'. Een derde zei 'Onder de in druk van het bombardement tegen de omroepen. Succes'. Inmiddels heeft de columnist Jack Anderson gemeld, dat een voormali ge lobbyist. Robert N. Winter-Ber- ger. tegen een senaatscommissie heeft verteld dat hij de kandidaat-vi- ce-president Gerald Ford 15.000 dol- lar heeft gegeven, die hij nooit te ruggaf. Ford zou dit geld hebben be steed om de onkosten van de ziekte van zijn vrouw te bestrijden. Hij zou steeds geklaagd hebben dat hij geen geld meer had. Een medewer ker van Ford heeft het bericht een 'categorische leugen' genoemd. Zie ook pagina 7 S23 Van een verslaggever DEN HAAG Gelijktijdig met het bekend worden dat Saoedi-Arabië als zesde' Arabische land de oliekraan voor Nederland heeft dichtgedraaid, lekte gisteravond uit dat minister Van der Stoel een speciale afgezant naar de Arabische landen heeft ge stuurd om het Nederlandse standpunt in het Midden-Oosten conflict toe. te lichten. Het ministerie van buitenlandse zaken deelde mee dat deze .speciale afgezant mr. P. A. E. Renardel de Lavalette is, buitengewoon gevolgemachtigd ambas sadeur in Iran. Hij zal als ambassa deur in bijzondere zending bezoeken afleggen aan Irak, Koeweit, Quatar en de verenigde Arabische emiraten. Hij heeft opdracht in gesprekken met de betrokken regeringen Vaar'moge lijk misverstanden weg te nemen en te trachten een beter begrip te wek- ken voor het Nederlandse standpunt v-jnjhet'conaidt^fhel^Midden.lQostëD'^ Het bericht dat"Saoédi-Arabië opk' de olie-uitvoer naar Nederland zal stop zetten is met êriige vrees tegemoet ge zien. - Saoedi-Arabië. is Nederlands grootste olie-leverancier niet een to taal van meer dan 700.000 barrels (1 barrel is 159 liter) per dag. Zie verder pagina 5 UTRECHT In de nacht van zater dag op zondag heeft de 56-jarige W. H. uit zijn wagen in het woonwagen kamp in .Utrecht met een geweer ge schoten op zijn 35-jarige schoonzoon C. van der Schaft die ook in dat kamp woont. De schoonzoon werd le vensgevaarlijk aan de hals gewond. H. v.uchtte, maar is later door de politie van Purmerénd in het woonwagen kamp aangehouden. Het geweer had hij, naar hij tegen de politie verklaar de, onderweg ergens in het water ge gooid, Volgens de politie van Utrecht hadden de twee mannen na cafébe zoek ruzie gekregen. CAIRO WIL PRATEN De Amerikanen beroemen zich erop het eerste,,zakelijke militaire contact voor de Israëli's te hebben georgani seerd en dé Russen zouden Egypte zo ver gekregen hebben erop in te gaan hetgeen een historische gebeurte nis in het Midden-Oosten wordtge noemd. Mevrouw Golda Meir, Israëls premier, ofschoon nog zeer grimmig jegens de Arabische landen omdat ze nog steeds geen lijsten met namen van Israëli sche gewonden en gevangenen hebben opgeleverd was niettemin zeer blij met het contact, dat door haar een goed begin werd genoemd. Het gebeurde gisteren binnen, de Is raëlische linies voor Suez, nog vóór zonsopgang. De bespreking stond on der auspiciën van VN-waamemers en er werd van Israëlische zijde aan deel genomen door de voornalige chef van de militaire inlichtingendienst gene raal Aharon Yarif. Israël nam het ini tiatief tot dit overleg om de Egypte naren een oplossing te bieden voor dè noodsituatie waarjn het ingesloten Derde Egyptische leger aan de oost kant van het kanaal is komen te ver keren. Het ging ermee akkoord een konvooi van honderd vrachtwagens voor dit leger door te laten, indien bemand door VN-personeel, teneinde voor dit leger en zijn naair. schatting 2000 gewonden, voedsel, medicamen ten en water te doen overbrengen. Het transport dreigde zondagmiddag te mislukken doordat het derde léger een paar uitvallen deed en met name Israëlische posities aan de westkant van het kanaal beschoot volgens de Israëlische generaal Bar Lev juist in dat gedeelte waar het konvooi door zou moeten komen. Hij ontmoette zondagmiddag de Egyptische liaison officier bij de VN, generaal Sjarif en waarschuwde deze, dat er bij voort gaande beschietingen niet op het hulpkonvooi behoefde te worden gere kend. jjTji 'SiriitY'! il&nitiujM» illailibléiiihti-jr.i.. A h il-uc Overwegend droog weer. Perlo den met zon, afgewisseld met wolkenvelden. Zwakke tot ma tige wind, eerst uit westelijke, later uit noordelijke richtingen. Maximumtemperaturen van 9 tot 13 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: droog en rustig weer met plaat selijk mist Weinig verandering in temperatuur. Morgen zon op: 07.31 zon onder: 17.16 maan op: 12.05 maan onder: 12.44 De militaire onderhandelingen tussen Israël en Egypte waren zondagavond! reeds aangekondigd door vice-premie»1 Yigal Allon, nadat het State Depart ment in Washington er ook al op ge zinspeeld had. 'We onderzoeken de mogelijkheid van een rechtstreekse verbinding tussen de staven van de Israëlische en de Egyptische strijd krachten om te onderzoeken wat er aan het lot van het derde leger ge daan kan worden en hoe het bestand moet worden uitgewerkt', zei minister Allon. lingen met beperkte gp.dermlitarise.er- de zones, 3. evenwicht van strijd krachten tussen de partijen in het ge schil, 4. een volledig vredesverdrag. 'We zijn in een lange tunnel, maar wij kunnen beginnen het: licht te zien aan het einde', aldus de Israëlische vi ce-premier. Ook hij sprak van de mogelijkheid van een uitruil van de Israëlische troepen aan de westelijke tegen de Van onze sportredactie AMSTERDAMAjax heeft zijn positie als lijstaanvoerder in de ere divisie opnieuw versterkt. De for matie van trainer George Knobel won zelf gisteren in Amsterdam moeiteloos van Go Ahead (51) terwijl Feyenoord in eigen stadion tegen FC Den Haag niet verder kwam dan een gelijkspel <3—3). Ajax bouwde tejen Go Ahead aan een regelmatige overwinning. De doelpunten voor de Amsterdam mers werden gemaakt door Nees ken. Mtlhren (twee strafschoppen), Mulder en Blankenburg .Veenslra scoorde voor Go Ahead tegen. Bij de stand 40 ontstond enige op winding, omdat tussen Go Ahead- verdediger Overweg en de Aja- cieden Neeskens eri Rep een hand gemeen ontstond. Met name Over weg mocht van geluk spreken, dat hij door scheidsrechter Hoppen brouwer niet van het veld werd gezonden. Feyenoord verspeelde tegen FC Den Haag een 31 voorsprong, na dat het Rotterdamse elftal door een fout van doelman Reitsma al in de eerste minuut op een achter stand was gezet. Ton Sijbrands prolongeerde zater dag in Den Haag zijn wereldtitel dammen door in de 18e ronde re mise le spelen tegen de' Russische uitdager Andïeiko. Met nng twee partijen te speten is Sijbrands voor zijn Oosteuropese opponent onbe reikbaar geworden. De stand in de tweekamp is 2016. Zie venter de sportpagina's. 'Een vorm van internationale begelei ding is best, maar het zijn de soeve- reine-partijen die de onderhandelingen voeren, voegde bij eraan toe. 'Dit is geloof ik nodig vcor de Egyptenaren en ik zou gaarne zien dat hiermee een begin was gemaakt van contacten met de Egyptenaren. Ik heb een filosofie volgens welke contacten cn dialoog hun eigen innerlijke aandrift hebben. Dat betekent, dat ik graag zou over gaan van een stadium van passief niet-schietcn naar een dialoog, eerst wellicht over de militaire regelingen maar daarna ook over de W-resolutie waarin gesproken wordt van bet 'ves tigen van een duurzame vrede'. Allon. die bekend staat als een 'duif', zei dat Israël zal vasthouden aan vier basispunten voor een toekomstige vre desregeling: 1. verdedigbare grenzen, 2. doematige wederzijdse densierege- LEIDEN De eerste landelijke actie van de Boycot Outspan Actie (BOA) sinds het kort geding in Rotterdam, heeft resultaat gehad. Directeur Schmier van de Combi BV Super markten heeft toegezegd geen Out span sinaasappelen meer te zullen verkopen in zijn bedrijven die in di verse plaatsen in Nederland zijn ge vestigd. Deactie was de eerste van een serie die is gericht tegen alle groot winkelbedrijven die nog Zuidafrikaan- se Outspan-sinaasappelen verhandelen. Gebleken is dat de open brieven die de BOA zowel aan demonstrerende groepen als aan de AtO-bedrijven heeft gezonden zoveel resultaat heb ben gehad dat ongeregeldheden zijn achtergebleven. Behalve tegen A&O en VIVO richten de komende geweld loze acties zich met name tegen Dirk van de Broek tc Amsterdam, ulti- markt Utrecht en Fred van de Werff in Groningen. Van. een onzer verslaggevers DEN HAAG Driehonderd hoge mi litairen en burgerambtenaren zullen met ingang van 1 januari volgend jaar het Nederlandse leger moeten verlaten. Een deel gaat met pensioen. De rest zal werk in andere admini stratieve sectoren krijgen, aldus de le- gervoorlichtingsdicnst. De ontslagen zijn een gevolg van re organisatie. In totaal zullen tien gar- nizoenscommando's opgeheven wor den. In Noord-Nederland worden de gamizoenscommando's Leeuwarden, Groningen en Assen 'mobilisabel' ge maakt. De zeven andere commando's liggen in Ede, Harderwijk, Apeldoorn, Amersfoort, Rotterdam. Breda en Eindhoven. De reorganisatie zou een 'vereenvoudiging van een hoeveelheid administratieve werkzaamheden' ten doe! hebben GRONINGEN De bond van beel dende kunstenaars (BBK) in Gronin gen heeft een ruimte in het cultuur centrum 'd Oosterpoort bezet, maar zal zich aan de openingstijden hou den... In de bezette ruimte hebben zij een arthoteek ondergebracht De ge meente had er geen geld voor om een -arthoteek reeds volgend jaar te bekos tigen. De kunstenaars zeggen dat niet te nemen. Waarnemend directeur Ton Post ziet het ook niet optimistisch in dat er geld wordt gevonden voor ver- schuivingen in het budget van het nieuwe (nog niet officieel geopende) cultuurcentrum. De gemeente is wei van plan voor 1975 geld beschikbaar tc stellen. Er zal de kunstenaars voor lopig geen strobreed in de weg wor- den gelegd als zij op eigen kracht hun artotheek runnen. Het college van b. en w. zal zich nog nader over de situatie beraden. Egyptische troepen aan de oostelijke kant van het Suczkanaal waarvan vrijdag ook de minister van buiten landse zaken Abba Eban had gewaagd. Maar Allon voegde er aan toe dat Is raël tolerant zou moeten blijven als Egypte erop zou staan dat zijn troe pen op de oostelijke oever gehand- haad zouden blijven. 'Als die aanwe zigheid het voor hen gemakkelijker maakt om zich tc bevrijden van het minderwaardigheidsgevoel, waaronder zij tot mijn spijt al jarenlang zonder reden gebukt zijn gegaan', aldus Al lon, moet dit mogelijk zijn. Minister Eban liet weten, dat Israël bereid zou zijn zich verder van net Suezkanaal terug te trekken om de Egyptenaren in staat te stellen het te heropenen iets dat zij ook zouden hebben kunnen bereiken zonder hun aanval op Yom Kippoer. Israël zou dan toegang moeten hebben rot Sharm el Sheikh, de onderste punt van de Sinai. die de straat van Tiran /.ie verder pagina 7 IIEERENVEEN Een treinstel van de intercity AmsterdamLeeuwarden heeft zondagavond op een met auto matische knipperlichten beveiligde overweg bij Heerenveen een personen auto gegrepen cn delen van de vol komen vernielde auto tot over een af stand van 800 meter meegesleurd. Daarbij is zeer waarschijnlijk de ent- ge inzittende van de auto om het le ven gekomen. Het restant van de wa gen werd teruggevonden in een sloot langs de spoorbaan. Het treinverkeer tussen Zwolle en Leeuwarden heeft als gevolg van het ongeluk over het spoor in de richting van de Friese hoofdstad ongeveer een uur stilgele gen. PRAAG (UPI) De Tsjechoslowaak- se autoriteiten hebben het lijk van Jan Palach, symbool van het protest tegen de Russische invasie van 1968, verwijderd. Het graf, waarop geen naam was aangegeven, draagt nu de naam van een 2 oktober overleden vrouw. Niettemin was er gisteren bij het graf op de Olsar.y-bcgraafplaats in Praag veel belangstelling. Er brand den meer dan honderd kaarsen. Van onze sportredactie BARCELONA Johan- Cruijff heeft een schitterend competitie-debuut voor zijn nieuwe werkgever, Barcelo na, gemaakt Tegen Granada had hij een fors aandeel in de 40 overwin-, rring die zijn ploeg veroverde;. Hij maakte niet alleen twee doelpunten, maar bereidde ook de andere treffers voor. Zo imponerend gebeurde dat, dat hët 100.000 koppige publiek ma af loop de naam van Cruijff'bleef scan-, deren. Overigens kwam dat eerste optreden van de Nederlandse ster volkomen on verwacht Na - afloop van zijnlaatste interlandwedstrijd*tegen.Ppléri al had hij de voorzitter van het secBebestuur betaald voetbal, mr. Jacq. Hoogemi- ning, verzocht hem dispensatie" te ver lenen. Crnijfl .meende dat de,, onder breking van ziin wedstrijdritme fatale gevolgen! zoa hebben hebben, voor de kwaüficatiewedstrijd, die Nederland; op 18 november tegen België speèlt Tijdens eén vergadering van het bondsbestuur werd besloten Cruijff, die aanvankelijk niet voor T december voor Barcelona zou mogen uitkomen, de vertengde dispensatie te verlenen.' Zaterdagochtend;i»g ressde Crtiijffs, «c&obgrmdér'. Coc Coster !met fr^rtercérMcaiat j «aar Barcelona!, middagi contact óp. -mét'--de.: Spaanse voetbal&ofid die.haar flat aan Crtiijffs.' debuut tegen Granada gaf. Barcelona heeft overigens al eerderin een schrijven -aan' de KNVB bekend gemaakt dat Johan Cruijff van de Spanjaarden alle medewerking zal krijgen voor de .wedstrijd tégen Bel gië. Jack van Zanten, de elftal begelei der van het Nederlands elftal, toonde zichuiteraarderg verheugdmet - deze 'fc ontwikkeling; 'Dit moét- toch erg posi tief zijn voor Oranje. Cruijff bleek te gen. Polen tóch al enigszins in vonn teruggelopen, hij zal nu de komende wedstrijden vaii Barcelona kunnen be nutten om volledig in varia aan de start te komen.' ZURICH De wedstrijd tussen Chili en de Sówjet-Unie, die geldt voor de voorronde van het toernooi om hët wereldkampioenschap, zal definitief op 21 november plaatsvinden Ln Santi ago in Chili. Deze beslissing is in Zu rich door de FIFA genomen. De eer ste ontmoeting, die in Moskouis ge-., speeld, eindigde in een gelijk soel: 0- 1 Nieuwe boeken j Met: schrijft one j Radio «u rv -.4 Strips, feuilleton 4 D*s «unit; 4 Weer 7 Puistel ij Familieberichten 14

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1