Een pilletje kan toch veel ellende verhelpen U proeft het... peur zongerijpt fruit I Waardezegels Als een senoritas met zoveel ambachtsliefde wordt vervaardigd, dan verdient die senoritas de naam Chérie van La Paz: ongematteerd en zeer geliefd, 27ct VIYELpg Chemisier Blouses NIEUW-ENGEIAND Joke Kool-Smit op lustrumviering MVM Groenevelt dreigt met 'botte bijl' Nederlander in Suriname doodgeschoten Demonstratie tegen jeugdloon Peter Schröeder betuigt spijt School in vlammen in Musselkanaal Minister Boersma: minimumloon voor 22-jarigen Bejaard echtpaar in verkeer gedood BESSENJENEVER it TROLW/KWAEiTET MAANDAG 29 OKTOBER 1973 'MNESENLtANP. ,T3/K5 In tegenstelling Met meer kracht Bestrijding van depressies AMSTERDAM De afgelopen twintig jaar wordt in Europa een voortdurende toename gezien van het aantal depressieve klachten die toch al de omvangrijkste groep vormden onder de psychiatrische ziektebeelden. De stijging valt in het bijzonder op in stedelijke ge bieden, zei de Zwitserse prof. P. Kielholz op een wetenschappelijke bijeenkomst zaterdag in Amsterdam. T"" Oe Kuyper- Boekencoupon Ggarros Autenticos. In Arnhem kwamen zaterdag werkende jongeren, aangesloten bij het NVV, bijeen om te demonstreren tegen het jeugdloon. Op de foto minister Boersma, die op deze bijeenkomst meedeelde dat hij de SER wil laten nagaan of de leeftijd van het jeugdloon van 23 op 22 kan worden gebracht in modieuze kleuren en dessins Kleding en service gesigneerd Amsterdam dameszaak Koningsplein 245721 Op'forum over inkomenspolitiek Bergen op Zoom door dieven geteisterd Plan olieconcerns: ADVERTENTIE van gelijk verdelen DEN HAAG De grote oliemaatschappijen willen de gevolgen van de beperking van de oliepfoduk- tie in de Arabische landen en van de olie-boycot tegen Nederland gelijk verdelen over de Europese landen. Dit meldt de Financial Times. Volgens het blad zouden de oliecon cerns momenteel bezig zijn de Euro pese regeringen te waarschuwen, dat zij binnenkort tot rantsoenering van de olievooraiening in Europa zullen moeten overgaan. British Petroleum, Shell en Exxon hebben do Japanse raffinagemaat- schappijen al eerder laten weten, dat zij de leveringen van ruwe oliie zullen gaan beiparken. Deze beperkingen lo pen tot ca. 10 pet. Een soortgelijke rantsoenering van oüeleveranties zou in Europa niet lang kunnen uitblij ven, aldus de oliemaatschappijen, De plannen van de olieconcerns staan in rechtstreekse tegenstelling tot het vorige week in Parijs door het olieco- raité van de OESO genomen besluit om op het ogenibilik nog niet over te gaan to-t uitvoering van een plan tot verdeling van de olie-aanvoer. Zoals bekend, is een beslissing daaromtrent uitgesteld tot de volgende bijeen komst van het oLiecomité, die op 21 november a.s. plaatsvindt. De oliemaatschappijen zouden, aldus de Fin. Tiroes, er allesbehalve van overtuigd zijn, dat een dergelijke be slissing zo lang worden uitgesteld. Volgens de olie-industrie is de om vang van de produktiebeperkingen in de Arabische olielanden zodanig, dat het effect hiervan niet kan worden beperkt tot de Ver. Staten en andere 'gedefinieerde vijanden' van de Ara bieren. Met name maken de olieconcerns zich grote zorgen over het embargo op de leveranties naar Nederland, dat is in gesteld door Koeweit, Algerije, Qatar, Abu Dhabi en Oman. Nederland fun geert nl. als een belangrijk centrum van invoer en raffinage van olie voor andere landen in Europa. Het Egyptische blad Al Ahram heeft de suggestie gedaan aan de olie-expor- t.erende landen rond de Perzische. Golf geen dollars meer te accepteren voor de olie. maar betaling in andere valuta's te verlangen. Arabische olie- kringen. zouden hier evenwel weinig voor voelen. Het 'geldwapen' zou in het verleden wel eens bestudeerd zijn. doch het 'oliewapen' zou met meer succes te hanteren zijn, aldus deze kringen. Volgens het in Beiroet verschijnende blad 'Middle East Economie Survey* is de totale Arabische olieproduktie als gevolg van de oorlogin het Mid den-Oosten naar schatting met 20 pet Iedereen 'zit wel eens in de put', maar men spreekt pas van een depres sie wanneer die stemmingsverande ring blijvend wordt. De toestand kan dan steeds ernstiger worden, met als uiterste mogelijkheid al of niet ver wezenlijkte zelfmoordgedachten. Maar het merendeel van de gevallen kan toch als lichte depressie worden aan gemerkt. Tegen depressies is met een aantal medicijnen iets te doen. Over de vraag wat er dan precies gebeurt, be staat nog geen zekerheid, bleek in 'Amsterdam, alleen gerichte vermoe dens, en steeds meer détailgegevens die nog niet tot een logisch sluitend beeld kunnen worden samengevoegd. Bij een groot aantal depressieve pa tiënten kunnen chemische veranderin- ADVERTENTIE KERSENBRANDEWIJN FRAMBOZENBRANDEWIJN ABRIKOZENBRANDEWMN AARDBEIENBRANDEWIJN SINASBRANDENWUN de extra attractie bij eik De Kuyper-artikel Vraag Uw slijter'de gratii "het Goede der Aarde" met. VOORDEELKAARTen PRIJSVRAAG Desgewenst rechtstreeks aan te vragen bij De Kuyper B.V. Postbus"54,"Schiedam gen in de hersenen worden aange toond. Anti-depressieve medicijnen blijken aan te grijpen op die chemi sche veranderingen. Maar betekent dat dat die medicijnen de oorzaak van de depressie aangrijpen? Prof. H. M. van Praag uit Groningen dacht duidelijk in die richting, zij het met veel voorbehoud. Zijn onderzoek en dat van anderen is 'in ieder geval niet in strijd met' de veronderstelling dat patiënten met een bepaalde chemi sche hersenafwijking nu juist degenen zijn die door medicijnen geholpen worden. Dat zou een verklaring zijn voor het feit dat de anti-depressieve geneesmiddelen maar in ongeveer zes tig procent van de ernstige gevallen goed werken. De bijeenkomst in Amsterdam was ge organiseerd ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de farmaceutische industrie Organon, die binnenkort een nieuw anti-depressivum hoopt te introduceren. De Britse prof. Daly en zijn Italiaanse collega Cassano be richtten over de eerste vergelijkende proeven, die erop wezen dat de voor lopig nog ais GB 94 aangeduide stof even goed werkte als de nu gebruikte, maar aanzienlijk minder hinderlijke bijwerkingen had. Blijft natuurlijk de vraag of het de beste oplossing is, depressies te lijf te gaan met pilletjes waardoor op niet opgehelder manier de symptomen ver dwijnen. Maar het zal wel moeten, legde prof. Kielholz uit Er zijn ge woon veel te weinig psychiaters om het grote en nog steeds groeiende aantal depressieve patiënten te behan delen. En dus kunnen de huisartsen er niet omheen. Vooral ook omdat steeds meer depressies zich ais licha melijke klachten uiten (en behande ling van die klachten helpt dan niet wat weer een nieuwe lijdensweg ver oorzaakt). Een pilletje zonder bijwer kingen kan dan veel ellende verhel pen. gedaald. Het blad schrijft dat het oliewapen met veel meer kracht is ge hanteerd dan aanvankelijk werd ver wacht In plaats van, zoals in Koeweit was overeengekomen, do olieproduktie maandelijks met minimaal 5 pet te verminderen om druk uit te oefenen op landen, die Israël steundien, was de ppoduktievermindering met name in Saoedi-Arabdë en Koeweit veel groter, ni. wel ongeveer 20 pet. Volgens Japanse bronnen, zou Koe weit zijn nationale oliemaatschappij inmiddels opdracht hebben gegeven de olieproduktie met 35 pet te beper ken. Het in Koeweit verschijnende blad Al Ral al Ram schrijft dat Koe weit in navolging van Saoedl-Arabië de olie-uiiitvoer naar Canada zal stop zetten. De ministerraad zal de kwestie morgen bespreken. Venezuela zal met ingang van I no vember a,s. de exportprijs van ruwe olie met 56 pet verhogen, zo heeft het ministerie van mijnbouw bekendge maakt De nieuwe prijs, die is vastge steld zonder vooraf overleg met de in het land werkzame oliemaatschappij en, zal 7,24 dollar bedragen, tegen thans 4,89 dollar. De verhoging is de zesde, die doft jaar plaatsvindt Evenals bij voorgaande prijsverhogingen heeft het ministerie ook nu weer geen reden voor het be sluit opgegeven. Door de verhoging van de olieprijs zullen de belastingin komsten van Venuzueta belangrijk toenemen. In januari van dit jaar be liepen de belastingen 1,64 dollar per barrel (160 liitèr). Dit bedrag zal na '1 november tot 3.99 dollar stijgen. De prijsstijging van de Venezolaanse olie zal voorai de Ver. Staten treffen. Dit land is nl de voornaamste afne mer van ruwe olie van Venezuela. ISRAëL Israël heeft de prijzen voor olie en benzine met 37 pet verhoogd, corn- form een stijging in de vvereldprijzein. Israël betrekt ongeveer 7 min ton olie per jaar uit Egyptische bronnen die tijdens de oorlog van 1967 zijn vero verd. Dat is ongeveer de hoeveelheid, die het land nodig heeft. De meeste aldus verkregen olie wordt echter geëxporteerd, Israël koopt de oMe voor eigen gebruik elders. In Frankrijk zijn de prijzen van olie- produkten eveneens verhoogd. Benzi ne is 10 centimes per liter duurder geworden. Ook in Spanje gaan de ben zineprijzen omhoog. 'Super' zal vanaf volgend jaar 16 (nu 13.5) peseta's kos ten. HILVERSUM De Avto heeft het onderzoek in de kwestie-Schroedar- /Foek afgerond. Zoals bekend, raakte Anten Foek in Santiago kort na de staatsgreep in moeilijkheden, toen hij zich meldde als Avro-correspondent, waartegen Peter Schröeder, eveneens werkzaam voor de Avro, bezwaar maakte: Volgens de Avro heeft Peter Schröeder geen klacht tegen Anton Foek ingediend. Een door Schröeder over Foek gemaakte opmerking had naar de mening van de Avro echter in de gegeven omstandigheden achter wege moeten blijven. De Avro noemt de handelwijze van Schröeder onzorg vuldig. Schröeder zelf heeft dat vol gens de Avro Inmiddels ingezien. MUSSELKANAAL Een felle uit slaande brand met metershoge vlam men heeft zaterdagmorgen de school voor christelijk nationaal basis- en kleuteronderwijs aan de Verbindings weg in Musselkanaal volledig ver woest. De brand werd ontdekt door een surveillance-auto van de politie Stadskanaal die er juist langs kwam. De brandweer van Stadskanaal moest zich beperken tot het behoud van de belendende percelen. De schade wordt geraamd op vier ton. De mogelijkheid wordt niet uitgeslo ten geacht dat er voor de brand een inbraak in de school is gepleegd. Aan de achterkant waren enkele ruiten vernield. (ADVERTENTIE) the mast naturalfabnt- in the world ■M f .-X-'-'u Van een verslaggever ARNHEM Minister Boersma van sociale zaken is van plan om binnen afzienbare tijd, vermoedelijk binnen een halfjaar, de SER advies te vragen over de wenselijkheid en mogelijkhe den van verlaging van de leeftijds grens voor het minimumloon van 23 naar 22 jaar. Hij verklaarde dat zaterdag in Am- hem tijdens een demonstratieve bij eenkomst van het NW-jongerencon- tact, die door ongeveer 200 jeugdigen werd bijgewoond. Volgens de minister is het in eerste instantie een taak van de vakbonden om dit te realiseren. In het kader van de vrije loonpolitiek heeft het kabinet eerst bevoegdheden wanneer het bedrijfsleven daarin is vooraf gegaan, zei- hij. Niettemin ziet de minister aanieidng de wens van de jongeren aan de SER voor te leg gen, omdat in de belangrijke metaal sector volgens hem pan 22-jarigen reeds nu in de meeste gevallen het volwassen minimumloon wordt uitge keerd. 'Hoog tijd voor emancipatiebeleid' Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM 'Den Uyl, het is hoog tijd voor een emancipatiebeleid', aldus Joke Kool-Smdt zaterdag tijdens de lustrum-viering van de actiegroep Man/Vrouw/ Maatschappij. Meer dan duizend vrouwen en mannen woonden dit eerste lustrum van de emancipatiebeweging bij. Joke Kool gaf in haar toe spraak een overzicht van wat er de afgelopen vijf jaar ge beurd is, vooral met de vrou wen en mannen zelf die zich voor emancipatie beijveren. Een andere houding tegenover mannen was zeker het gevolg van de emancipatiebeweging, aldus Joke die de mannen in vijf categorieën indeelde: de mannen die zich geen zier van emancipatie aantrekken ('we moeten wachten tot hun vrou wen onrustig worden'), man nen die nog steeds vragen om bewijzen voor de stellingen van feministes ('met die man nen praten we niet meer, die zijn te kwader trouw*), man nen die het ermee eens zijn en de emancipatie met andere onderwerpen in hun progres sieve koffertje stoppen en het er dan ook in laten zitten, mannen die wel de revolutie willen op voorwaarde dat de secretaresse hun secretaresse blijft en hun echtgenote moe der de vrouw. En dan tenslot te een klein groepje mannen, dat het dan ook extra moeilijk heeft maar echt solidair is en probeert emanoipatieideeën in praktijk te brengen. De bewustwording van de vrouw (en de man) is een be langrijke doelstelling voor MVM, maar er moet ook iets veranderen aan het bestel, al dus Joke Kool. Vandaar een brief aan de regering waarin gevraagd wordt om een natio nale stuurgroep, die gewenste en noodzakelijke wijzigingen in het rolpatroon van vrou wen en mannen kan bevorde ren; daarnaast is er behoefte aan een instituut voor emanci patievraagstukken, dat de stuurgroep op zo breed moge lijke wijze kan ondersteunen. Maar het belangrijkste is dat de regering een consequent anti-discriminatiebeleid gaat voeren en een wetgeving in het leven roept die discrimi natie verbiedt en aan die wet geving sancties te verbinden. De brief aan de regering is ge koppeld aan een briefkaarten- actie waarin de eisen uit de brief ondersteund worden (die kaarten zijn verkrijgbaar bij MVM. Postbus 746 in Den Haag). Tijdens het forum waarin een toekomst geschetst werd van een geëmancipeerde maat schappij (op onderwijsgebied. de arbeidsmarkt en de sociale voorzieningen) stelde me vrouw prof. dr. H. M. In 't Veld-Langeveld dat er van een geëmancipeerde maatschappij sprake is als er vrije keuze van arbeid ontstaat, in een be roep of in het gezin, of een combinatie daarvan. Er moe ten dan bovendien gelijke kansen zijn voor man en vrouw in het beroepsleven en economische onafhankelijk heid, ook in de periode dat men niet beroepshalve ar beidt. De samenleving zal meer 'mensgericht' moeten zijn en democratischer om werkelijk geëmancipeerd te heten, met andere opvattingen over de arbeid en een andere inkomensverdeling. Mevrouw In 't Veld noemde ook enkele neveneffecten op van emanci patie: het gevolg van een .gro tere onafhankelijkheid van de vrouwen is dat hét' huwelijk een wat lossere samenlevings vorm zal worden. En dat kan problemen opleveren voor de rechten van het kind, voor wie nog steeds aangenomen wordt dat nestwarate en sta biliteit belangrijke levensvoor waarden zijn. Een scherp mi lieubeleid kan tot gevolg heb ben dat de vrouw weer haar huis in gedreven wordt om aan de tobbe te wassen en alle hulpapparatuur overboord te gooien. Maar ondanks die ne veneffecten stelde mevrouw In 't Veld: 'Emancipatie is. een historische noodzaak. Als er niets gebeurt, zit de maat schappij over een tijdje met de sociaal-pathologische gevol gen'- Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT "We zullen weer de botte bijl tevoorschijn gaan halen, als de ondernemers doorgaan te zeggen dat ze niets van onze plannen willen weten', zei zaterdag Arie Groenevelt, voorzitter van de industriebond NVV.' Hij verweerde zich op een forumbij eenkomst van het Centrum Hoger Personeel in het NW tegen kritiek op de methoden van de Industriebond bij de inkomenspolitiek. Het plaats vervangend kroonlid van de SER, drs. V. Halberstadt, vond de term pen-, nemesje, toepasselijker dan botte bijl. Aan de hand van cij fers van het Centraal Planbureau il lustreerde hij cp welke wijze het in komen is toegenomen. Het reële vrij besteedbare inkomen van de mini mum-loontrekkers ging van 1972 op 1973 omhoog met 4.5 procent. Voor inkomens van 13.000 was dat per centage 1.5, voor het inkomen van 15.800 bedroeg het 0.9 en voor inko mens van 31.000 en 63.200 waren de percentages respectievelijk 0.8 en 0.3. Het doel van de inkomenspolitiek moet volgens de Groningseeconoom prof. dr. F. Hartog 'een nivellering maar beëindigen van de bevoorrech ting' zijn. Volgens hem is de ont- voorrechting op hol geslagen en botte nivellering geworden. Op de bijeenkomst waren de Ideu van het Centrum Hoger Personeel het ero ver eens dat ook de inkomens van vrije beroepsbeoefenaren en werkne mers die buiten de CAO vallen, open baar moeten, zijn. PARAMARIBO Op een kwekerij in Polka in het Surinaamse district Sara- macca, is vrijdagavond een Nederland se houtvester door een arbeider dood geschoten. Het. slachtoffer is de 29-ja- rige ir. H.';iL... Klootwijk. De dader heeft zich .zaterdagochtend hij de poli tie gemeld. v - De arbeider R. had vrijdagmiddag de auto van Klootwijk geleend. Toen hij 's avonds nog niet terug was op de kwekerij, besloot de houtvester om eens op verkenning uit te .gaan.-Na enige tijd vond hij het voertuig met K. err enkele van diéns vrienden langs de kant van de weg. R. zou zodanig onder invloed van alcohol zijn ge weest, dat Verder rijden hem onmoge lijk was. Klootwijk, besloot toen het gezelschap naar de kwekerij terug te rijden. In Polka aangekomen, ging de hout vester naar huls. R. en zijn vrienden gingen nog een 'afzakkertje' nemen. Even later wond R. zich op over het feit, dat zijn baas hem naar huis had moeten rijden. Hij haalde zijn jacht geweer en begaf zich naar de woning van ir. Klootwijk, waar hij de hout vester die nog zat te werken, neer schoot Na zijn daad ging R. terug naar zijn vrienden en vertelde wat hij had gedaan. Zijn verhaalwerd niet ernstig 'opgevat Zaterdagochtend-ver telde R. aan een broer wat er dé avond tevoren was gebeurd. Deze gaf hem de raad zich te melden op de po litiepost in Zanderij. R. legde tegeno ver de politie een volledige bekente- nis af. KAATSHEUVEL Door zonder .op het verkeer te letten, plotseling de weg over te steken in zijn woonplaats Kaatsheuvel Is zaterdagavond 'n be jaard echtpaar om het leven gekomen. Het echtpaar werd door een personen auto gegrepen. De 77-jarige mevrouw A. B rekelmans-de Vries was op slag dood; de 73.-jarige P. Brekelmans overleed ln een ziekenhuis. Bij verkeersongelukken elders in het land kwamen meer dan tien mensen om het leven. Het 5-jarige dove meis je R. S. Akkerman werd zaterdag in haar woonplaats Lollum (gemeente Wonseradeel) door een personenauto aangereden, toen zij met haar stepje de weg opreed. Ze overleed in een zie kenhuis in Leeuwarden. De 2C-jarige J. de Vries uit Hooge- veen kwam in de nacht van zaterdag op zendag om het leven, toen hij even buiten Apeldoorn frontaal tegen een personenauto uit Hilversum bot ste, twee inzittenden werden licht ge wond. Evenseens bij een frontale au tobotsing, verongelukte in de nacht van vrijdag op zaterdag de 27-jarige Hans Bruinenberg uit Steenwijk. De 74-jarige D. Cremer uit Kollum kwam zaterdag om het leven, toen hij met zijn auto op de wagen van een brood- venter botste. In Wassenaar overleed zaterdagmid dag de 67-jarige mevrouw A. C. J. C. de Vries uit Den Haag, nadat zij enke le uren eerder ln haar woonplaats tussen geparkeerde auto's door tegen een bromfietser was opgelopen. De 71- jarige C. J. van der Eist werd zater dag van de weg door een personenau to gegrepen en gedood. Bij engelukken met hun bromfiets, kwamen om het leven de 15-jarige P. M. Rutjes uit Bodegraven, de 36-jari- ge P. Prins uit Groningen en de 19-ja- rige H. Stotebrood uit Beerta. Met hun motor verongelukten de 24-jarige G. J. Van Herrikhuizen uit Renkum en de 20-jarige P. H. T. Mulder uit Hoogouwd. BERGEN OP ZOOM Drie particu lieren zijn in de nacht van zaterdag op zondag beroofd van antiek met een totale waarde van naar schatting van de politie 70.00C gulden. De politie vermoedt dat de. diefstal het werk is van een goed georganiseerde bende dië ln heel Noord-Brabant werkt: en steeds op dezelfde manier inbreekt

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 5