M.-Oosten Israël schorst vrijlating gewonden op Felle Westdui uitval naar VS m Thaise koning zegt studenten door te zetten Maarschalk Boedjenni overleden Beide partijen willen Waterga aanklager benoemen DERK DE VOTES weer Het blijft gunstig Sowjet-Unie neemt serie kernproeven TROUW/KWARTET MAANDAG 29 OKTOBER 1973 BUITENLAND/WEER T5/K7 WlASÏHNGTON (UPI, Reuter, AP) Een nieuwe confrontatie dreigt tussen Nixon en liet Congres over het presidentiële voorstel een nieuwe Watergate-aanklager te benoemen. Zijn voorste] heeft een storm van protest uitgelokt van mensen, die menen dat. een dergelijke aanklager niet veel meer voor stelt dan sen onderzoek door het Witte Huis zelf., 'Ongelooflijk', zei senator Birch Bayh. 'Ben door het "Witte Huis uitgezochte aanklager heeft helemaal geen onaf hankelijkheid. Hij heeft alleen maar het woord van de president*. De vori ge aanklager Archibald Cox, werd door Nixon ontslagen, hoewel hij be loofd had dat hij een onafhankelijk onderzoek mocht uitvoeren. Nixon heeft zijn nieuwste minister van justi tie, Robertt Bork, reeds opdracht gegeven een nieuwe man te vinden. De minister zei dat hij over de benoe ming overleg zal plegen met de presi dent Israël Afkeuring Respect Ironie NEW YORK, CAIRO (Reuter, UPI, AP, AFP) Na een bijeenkomst achter gesloten deuren heeft de Veiligheidsraad dit weekeinde zijn goedkeuring gehecht aan een VN-noodstrijdmacht voor het Midden- Oosten, kortweg UNEF (United Nations Emergency Force) genaamd. Vrachtïadingen Egyptische krijgsgevangenen worden uit de stad Suez naar Israëlische gevangenkampen gebracht. Aan het zuidelijke front zouden duizenden Egyptische soldaten krijgsgevangenen zijn ge maakt. BONN, LONDEN, WASHINGTON, MOSKOU (Reuter, UPI, AP) Minister van buitenlandse zaken Walter Scheel heeft gisteren in een officiële verklaring de strikte neutrale houding van West-Duitsland inzake het Midden-Oosten verdedigd en de Verenigde Staten er van beschuldigd, haar Europese bondgenoten niet van haar bedoelingen op de hoogte te hebben gebracht. Is een Derk de Vries roker Ecevit formateur u pi» Nixon en Congres raken weer slaags Democratische leiders hebben Nixons voorstel 'onaanvaardbaar' genoemd. Eeeds 53 senatoren {een meerder heid) hebben zich achter het voorstel geschaard, waarbij rechter John Sirica opdracht krijgt een onafhankelijke aanklager te benoemen. Een soortge lijk voorstel in het Huis van Afge vaardigden heeft reeds 106 onderteke naars. Archibald Cox heeft zich pu- Vervolg vaa pagina 1 Israëls uitgang naar Azië be heerst Keeds eerder heeft ook de de fensieminister Mosje Dajan gezegd, dat Israël' voor zijn verdediging de oostelijke oever van het Suezkanaal niet nodig had. omdat een aanval ook heel goed in de Sinai-passen bestre den zou kunnen worden. Uit uitlatingen van Israëlische radio commentatoren en met name ook van generaal Elazar blijkt dat het onder houd met tie Egyptenaren door hen geenszins als een Israëlisch initiatief wordt beschouwd, maar als afgedwon gen door de Amerikanen. Met verkie zingen binnen twee maanden in net vooruitzicht zal de Israëlische rege ring de Arabieren volgens bronnen m Tel Aviv nauwelijks kunnen tege moetkomen zonder groot stemmenver lies te riskeren. Inmiddels heeft de Israëlische minis ter van justitie Jaakov Sjapiro zijn ontslag aangekondigd. Hij had van pre mier Golda Meir een felle reprimande gekregen wegens zijn aantijgingen te gen de minister van defensie, Dajan. Dajan had volgens hem moeten aftre den wegens verwaarlozing van 's lands veiligheid. Hoge Egyptische officieren deden te genover Associated Press de uitspraak dat 'een oorlog in de woestijn veel weg heeft van die op zee, waar elke partij de tegenstander zoveel mogelijk schade tracht te berokkenen maar waar nie mand grote stukken zee of land blij vend in zijn greep wil houden'. "Zij achtten de winst van de oorlog: de Arabische eenheid cn de duidelijke werking van de gedeeltelijke olieboy cot, de grotere greep van Washington op Israël, de verdere isolering van de staat Israël, nu nog eens tien Afri kaanse staten, met als laatsten Ethiopië en Senegal, hun betrekkingen met Is raël verbroken hebben. TEL AVIV (Reuter, UPI, AP, AFP) Israël heeft gisteren besloten de vrijlating van enkele duizenden ge wonde Egyptische krijgsgevangenen op te schorten, totdat de regering in Cairo antwoordt op het verzoek van het Internationale Rode Kruis, de na men te verstrekken van Israëlische krijgsgevangenen, Minister van defensie, Mosje Dajan had het Israëlische kabinet meege deeld, dat Egypte en Syrië het Inter nationale Rode Kruis weigerden toe te laten bij Israëlische krijgsgevange nen. Ook willen deze landen geen lijs ten of rapporten over hun toestand geven. Wel zal Israël toestaan, dat verpleeg sters naar de omsingelde Egyptische militairen (ongeveer 20.000) op de oostelijke oever van het Suezkanaal te gaan. In totaal hebben de Israëliërs onge veer 4600 Arabieren krijgsgevangenen gemaakt, voor het merendeel Egypte naren. Onder hen bevinden zich 180 officieren. In de 18 dagen van de oorlcg heeft Is raël voor een miljard dollar aan mili taire uitrusting verloren. Ais men daarbij optelt de vernielingen aan for tificaties en het produklieverlies, kan het totale materiële verlies op twee miljard dollar (vijf miljard gulden) worden gesteld. De oogartsen in Israël zijn vrijwel dag en nacht bezig, met de behande ling van militairen, die door micro scopisch kleine granaat- en glassplin ters aan de ogen zijn gewond. Het oogletsel is vaak een gevolg geweest van het breken van de brillen, die de militairen droegen om hun ogen te beschermen tegen het woestijnzand. Egyptische militaire politie is tussen beide gekomen bij een 'ernstige vecht partij' tussen twee Israëlische krijgs gevangenen. De ene was een oosterse jood en de andere kwam uit het wes ten. De westerse jood zei, dat de an dere niet goed had gevochten, waar door zij in Egyptische handen waren gevallen. De oriëntaalse jcod zei vol gens de Egyptische lezing, dat de rampen die over Israël komen te wij ten aan 'de avonturistische, expansio nistische en agressieve politiek van de westerse joden'. bliekelijk uitgesproken voor een der gelijke onafhankelijke aanklager. 'Ik ben ervan overtuigd dat getuigen al leen maar iets willen vertellen, als ze volkomen zeker zijn van de absolute onafhankelijkheid van de aanklager ten opzichte van de president', zei hij. Nixons verdediging in de affaire-Wa tergate ontaardde in een felle aanval op de pers. Hij beschuldigde haar van verdraaiing van feiten. Nixon zei dat de geluidsbanden morgen aan rechter Sirica gegeven zullen worden, maar dat ze niet openbaar gemaakt zullen worden en dat hij ook niet van plan is andere presidentiële bescheiden vrij te geven. Senator Birch Bayh ver klaarde na afloop: 'De president heeft geen enkels les geleerd". Senator Proxmire noemde Nixons voorstel 'bijna een belediging voor het Con gres'. En senator Muskie geloofde dat Nixon heeft geprobeerd het publiek om de tuin te leiden door een on rechtvaardige aanval op de pers te doen. Alle opgekropte emoties van de presi dent kwamen naar buiten toen hij zich verdedigde tegen de kritiek, te gensprak dat hij emotioneel niet sta biel zou zijn en uitdagend verklaarde, dat hij beter in vorm was naarmate hij heviger werd aangevallen. Het werd zodoende de meest gespannen, luidruchtigste en bitterste persconfe rentie, die ooit in het Witte huis is gehouden. Tegen afloop werd de stem ming zo giftig dat veel verslaggevers dachten dat de president voortijdig zou weglopen. Nixon zei dat de pers, en voorai de tv, zijn moeilijkheden van de afgelo pen weken 'schandelijk venijnig en onjuist' had voorgesteld. "Als mensen dag aan dag met dit soort razend hysterische verslaggeving worden ge bombardeerd brengt dat hun vertrou wen aan het wankelen', zei hij. 'Het is natuurlijk niet prettig te merken dat er getwijfeld wordt aan je eerlijk heid'. Een verslaggever vroeg hem wat hem in de nieuwsuitzendingen zo boos had gemaakt. Nixon antwoordde: 'U moet niet de indruk hebben dat u mij boos gemaakt hebt. Men kan al leen boos worden op mensen die men respecteert'. Er steeg een golf van hoorbare verontwaardiging op. Toen Nixon werd gevraagd of het Amerikaanse volk kan geloven dat de miljonair Bebe Rebozo, vriend en buurman van de president, niets ver teld heef! over een verkiezingsbijdra- ge van 100.000, antwoordde de presi dent: 'Dat is voor u kennelijk niet ge loofwaardig*. Aan het einde van de persconferentie schreeuwde verslagge ver Clark Mollenhoff, een voormalig medewerker van de regering-Nixon, om aandacht te vragen voor een laat- ste vraag, Nixon merkte nijdig op: 'U spreekt zo luid dat ik u wel moet her kennen'. De verslaggever zei: 'Dat moet ik wel omdat u mijn vragen ont wijkt'. Daarop liep Nixon abrupt weg van het podium, terwijl de oudste verslaggever nog "dank u meneer de president' prevelde. Zijn emotionele uitbarstingen zijn er de oorzaak van dat de twijfel over zijn bestuurlijke vermogens niet weg ge nomen heeft, maar juist heeft doen toenemen, zo schreef de columnist Ja mes Reston gisteren. 'De ironie is dat het allemaal niet noodzakelijk was. want zijn optreden tijdens de perscon ferentie was bijna vlekkeloos, totdat hij zijn geduid verloor en de twijfels over zijn optreden, die hij weg wilde nemen.- nieuw leven in blies'. Andere commentatoren wezen erop dat Nixon zichzelf wel in de hand had tijdens zijn aanvallen tegen de pers en suggereerden dat hij met opzet de pers zo aanviel in een poging sympa thie te verwerven in 'middlle Ameri ca'. Weer anderen zeiden dat het het oude liedje was: 'De boodschappers van het slechte nieuws, wordt het slechte nieuws zelf verweten'. 'Wij maakten Watergate niet, wij berich ten er alleen maar over', zei één van hen. VI -leger van- 7000 man naar Midden-Oosten (ADVERTENTIE) een krent? Integendeel, Hij is een. man. die de goede dingen van het leven waardeert. Een man met gevoel voor kwaliteit. Hij weet de fijne smaak en goede geur van Derk de Vries op prijs te stellen. En dat hij voor Derk de Vries sigaren minder betaalt, komt hem goed uit. BoUmuk O COURAGE 33 oen» O OOUD 38 eent Sunorits* O FORTUIN 18 cent O APOLLO S3 cent een warme vriendschap waard! Binnen de NAVO moeten we tot af spraken komen, hoe partners onder eikaar dienen te handden, als er in een ander deed van de wereld een conflict ontstaat. Scheel maakte een duidelijk verschil tussen de NAVO die niet bij 't conflict in het Midden- Oosten is betrokken en de Verenig de Staten, dat zich er wel mee had in gelaten voorzover het streefde naar beëindiging van de oorlog. Oök sir Alec Douglas Home, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft openlijke kritiek geoefend op de manier, waarop Amerika en Rusland samen de crisis hebben behandeld, in het bijzonder de bestandsresoluties. Andere diplomaten uit Europese lan den gaven te kennen, dat zij zich niet aan de Amerikaanse politiek inzake het Midden-Oosten gebonden achten, omdat dit gebied buiten de competen tie van de NAVO valt. 'De vooruitzichten op blijvende vrede in het Midden-Oosten zijn de beste sinds 20 jaar", zo heeft president Nixon op zijn persconferentie ver klaard. Hij baseerde zijn optimisme op de wijze waarop Rusland en Amerika overeenstemming hadden bereikt over het conflict in het Midden-oosten. Nixon vertelde dat hij de Amerikaan se troepen in staat van alarm had ge bracht op de basis 'van inlichtingen* dat de Sowjet-Unie van plan was een zeer grote troepenmacht naar het Midden-Oosten te sturen.' Hierdoor ontstond 'een werkelijke ersis. De ge vaarlijkste crisis sinds de Cuba-crisis van 1962.' Dat deze gevaarlijke crisis omgezet kon worden in goede vooruitzichten op een blijvende vrede, dankte Nixon aan drie factoren: het feit dat hij zo kalm was gebleven zijn communica ties met, de Russische partijleider Breznjew en do ontspanning, die voor het uitbreken van de oorlog reeds be stond tussen de twee kernniogendhe- den. 'Zelfs deze week, toen velen dachten dat de president diep ge schokt was en niet meer kon hande len, trad de president vastberaden op, zo zei Nixon over zichzelf. Het in alarm brengen van de Ameri kaanse troepen was mede veroorzaakt door een nota van Breznjew, die 'zeer farm was en er weinig twijfel liet be staan over wat hij bedoelde.' Nixon antwoordde met een 'zeer ferme' nota, die duidelijk maakte hoe Amerika zou reageren, als Rusland troepen zou stu ren naar het Midden-Oosten. De Ame rikaanse inlichtingendienst had ge meld dat zeven Russische divisies pa ratroepen (50.000 man) in staat van alarm waren gebracht. Toen Nixon deze 'potentieel explosieve' daad ter ore kwam en bovendien vernam dat de Russen troepen naar Egypte wilden sturen, voor de bijeenkomst van de Veiligheidsraad, bracht de president zijn leger in staat van alarm. De be doeling van dit alarm was Rusland duidelijk te maken dat het deze een zijdige daad niet duldde. Na een serie spoedboodsehappen tussen Nixon en Breznjew bereikten zij overeenstem ming over een resolutie in de Veilig heidsraad over een Internationale vre desmacht, waaraan de vijf grote mo gendheden niet zullen deelnemen. Felle kritiek had Nixon op zijn West- europese bondgenoten die zich afzij dig hadden gehouden van het Ameri kaanse optreden in het Midden-Oos ten. 'Ik kan hierover slechts dit zeg gen", zei Nixon. 'Europa, dat 80 pro cent van zijn olie uit het Midden-Oos ten krijgt, zou deze winter doodgevro ren zijn, als ex geen overeenstemming gekomen was. Japan bevindt zich na tuurlijk in dezelfde positie.' Nixon wees erop dat Amerika slechts 10 pro cent van zijn olie uit" het Midden-Oos ten betrekt De kritiek gold waarschijnlijk vooral West-Duitsland dat Amerika gevraagd heeft de wapenleveranties aan Israël 'van en over West-Duitsland' te stop pen. Vooral vanwege het feit dat het merendeel van de 300.000 Amerikaan se militairen in de Bondsrepubliek gelegerd is, maakt Amerika zich zor gen over de houding van Boen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van. buitenlandse zaken sei dat West-Duitsland en zijn bondgeno ten evenveel belang hebben bij duur zame vrede in het Midden-Oosten als Amerika. Slechts één NAVO-land heeft Amerika krachtig gesteund, zei woordvoerder. Men vermoedt dat Portugal bedoelde, dat Amerika de hij bases verhuurt op de Azoren ANKARA (Reuter) Bulent Ecevit, leider van de sociaaldemocratische Re publikeinse volkspartij in Turkije is aangewezen als premier. Hij rnoet een nieuwe regering gaan vormen. Eeevits partij won de verkiezingen van vorige maand, maar slaagde er niet in de-ab solute meerderheid te behalen. Ecev.it- zal een coalitie moeten aangaaft" met rechts. Deze door secretaris-generaal Kurt Waldheim voorgestelde' UNEF zal 7000 man omvatten en krijgt een voorlopig mandaat van zes maanden, de kosten worden geraamd op 75 miljoen gulden. Veertien van de vijftien leden van de raad stemden voor, China onthield zich ook nu van stemming. Voordat tot stemming kan worden overgegaan, was er achter de scher men overleg gepleegd en had de Sow jet-Unie van de andere leden van de raad de volgende garanties gekregen: 1. het vredesleger zal onder controle van de Veiligheidsraad blijven staan, 2. de benoeming van de bevelhebber van de UNEF moet worden goedge keurd door de raad, en 3. de samenstelling van de vredes macht moet geschieden op basis van een billijke geografische verdeling. Kort voordat de bijeenkomst achter gesloten deuren zou worden beëin digd, kwam het tot een fele en luide woordenstrijd tussen de vertegen woordiger s van de Sowjet-Unie (Ja cob Malik) en de Verenigde Staten (John Scali). Hierbij ging het om "de bewoordingen inzake benoeming van een bevelhebber. De ruzie liep zo hoog, dat Scali kwaad bij Malik van daan liep (door de alfabethische volg orde aan de hoefijzervormige tafel in de zaal van de veiligheidsraad zit ten zij als afgevaardigden van de USSR en de USA naast elkaar - red), en dat pas negen uur later aan de openbare zitting kon worden begon nen. De Chinese afgevaardigde verklaarde tegen de vredesmacht te zijn, omdat de twee supermorgendheden - de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie - de crisis in het Midden-Oosten ten koste van de Arabieren voor hun eigen egoïstische belangen misbruiken. Chi na zal ook net bijdragen in de kosten van het vredeslegër, Tegen Malik zei de Chinese afgevaardigde, dat zijn land niet zal deelnemen aan 'uw vui le, misdadige activiteit*. Er is nog niet besloten, uit welke lan den de UNEF zal bestaan. De Veilig heidsraad had al beslost dat de vijf 'grote mogendheden' (de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, China, Enge land en Frankrijk) geen- militairen mogen leveren. Jtntussen hebben de Russen- 'vertegenwoordigers' naar Egypte gezonden, van wie beweerd wordt, dat zij een parachutisteneen heid vormen. De Sowjet-Unie heeft geëist, dat ook militairen uit de Oost- europese en de niet-gebonden landen in de UNEF worden, opgenomen. Dé" van Cyprus overgevlogen voorhoe de van het VN-leger bestaat uit Oos tenrijkere, Finnen en Zweden. Tot de landen die contingenten willen leve ren behoren Canada, Polen, Roeme nië, Ierland, België en Nederland. Verwacht wordt dat ook Italië troe pen zal aanbieden België en Neder land hebben de instemming van de andere EEG-landen gekregen, voordat zij secretaris-generaal Waldheim van hun bereidheid in kennis stelden. Intussen heeft het in Koeweit ver schijnende zondagsblad Al Ral Al Aam gemeld, dat de Arabische landen tegen deelneming van Nederland in de UNEF zijn vanwege zijn pro-Israë- iische politiek. Zij zouden secretaris generaal Waldheim hebben gevraagd, een Nederlands troepen-aanbod te ver werpen. In de goedgekeurde tekst van Wald- heims rapport wordt ook nog gezegd, dat de UNEF het internationale Rode Kruis moet bijstaan bij het vervullen van diens humanitairetaken. Hierbij werd in de eerste piaats gedacht aan het verlenen van hulp aan het in de Sinai door Israëlische troepen ingeslo ten Derde Egyptische legerkorps. Bij de aankomst van de eerste 'blau we helmen' van het VN-leger heerste er voor het eerst sinds drie weken rust aan het Suezkanaal. Na urenlang door de Israëliërs te zijn tegengehou den kwamen de eerste 60 Finse mili tairen in het fel omstreden Suez aan om toe te zien op naleving van het bestand. pfifflr* iW weerrapporten Van onze weerkundige medewerker Het weer is het ajgelopen weekeinde voortreffelijk uit de hoek gekomen. Een belangrijke bijdrage hiertoe le verde de zon, die zich tn van huis uit droge lucht goed wist te handhaven. Alleen Zeeland had lange tijd met mist te kampen. De zuidoostelijke wind had dan ook meer en meer ter rein verloren en draaide naar zuid west tot west, een richting van* waar uit gemakkelijk vochtige lucht kan toestromen. Hierin had een uitloper van een IJsland-depressie (985 milli bar) de hand. Deze trok via de Britse eilanden naar de Noordzee maar viel op door verregaande slapheid. De ba rometers stegen gisteravond alweer- .Daardoor zijn er vandaag dan ook vrihvei alleen wolkenvelden te ver wachten. De wind zal komen uil rich tingen tussen west en noord en de temperatuur bereikt een middagni veau van 9 tot 12 graden celsius. Voornamelijk door warmteverlies ge durende de nacht zal het middagni veau verderop in de week wat lager komen: 8 tot 11 graden Celsius maxi maal, maar daarmee blijft de tempra- tuur redelijk voor eind oktober. Vori ge week donderdag hadden de compu ters al uitgestippeld, dat met ds komst van een depressiefront geen nieuwe natte periode zou leorden in geleid. Veel waarschijnlijker leek het toen ai, dat nieuwe hogedrukcellen zouden aanhaken bij het oude maxi mum, dat zich naar Polen verplaatst had en nog verder in oostelijke rich ting wegtrekt. Tegelijkertijd zien wij op de oceaan een nieuw maximum tot ontwikkeling komen (het weerschip J ten westen van Ierland 1030 millibar), dat zich in de richting van West-Eu ropa uitbreidt. Dit wijst voor de ko mende dagen op een prolongeren van het droge en rustige weertype. In Scandinavië heeft de winter een veertje moeten laten. Gistermiddag liep het kwik in de zuidelijke streken van Zweden bijvoorbeeld op tot 7 tot 8 graden Celsius boven nul Vasteras "UFO RUU» mbl",'uhni two gtMfflOt ANP/KNMI van gisteravond 19 u. ten westen van Stockholm meldde om vier uur negen graden, daarentegen Hemavan in het noordwesten van Zweden èên graad Celsius boven nul Verscheidene stations in Rusland mel den nog altijd sneeuwbuien. Het on weer bevindt zich momenteel op grote afstand. De Engelse peilstations situ eerden zondagmiddag cellen in het zeegebied ten westen van Portugal, in het zeegebied tussen Tunis en Silië en ten westen van Griekenland, Voor al in laatstgenoemd land vallen de laatste dagen flinke buien. Hoog water 30Ê10-1B73 Vlisslngen: 4.0M6.1S Haringvlietsluizen; 5.45-17.55 Kotterdarn: 6.53- 18.56 Scheveningen 5.13»17.26 IJmufden: 5.51- 18.04 Den Helder: 9.46-22.05 Harhngen: 12.02 Delfzijl: 1.54-14.14. rustig weer/ Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd. Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrtick Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Münehen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen ZUrich Casa Blanca Istanboel Las Palmas New York Tunis ZONNIG licht bew. 13 0 half bew. 11 0 geheel bew. 10 0 mist 10 0 geheel bew. 11 0 zwaar bew. 12 0 zwaar bew. 12 0 zwaar bew. 10 0 licht bew. 12 0 geheel bew. 11 0 onbewolks 9 0 regen 17 0.1 onbewolkt 21 0 onbewolkt 10 0 mist 20 0 geheel bew. 10 0 onbewolkt 9 0 onbewolkt 9 0 zwaar bew. 7 O onbewolkt 14 0 geheel bew. 7 0 geheel bew. 23 0 onbewolkt 14 0 onbewolkt 13 onbewolkt 13 0 licht bew. 21 0 onbewolkt 21 licht bew. 21 0 onbewolkt 12 0 onbewolkt 19 0 licht bew. 8 0.4 onbewolkt 15 0 onbewolkt 19 0 onbewolkt 20 0 geheel bew. 9 0 onbewolkt U 0 mist 7 0 zwaar bew. 28 0 half bew. 15 0 geheel bew. 27 0 zwaar bew. half bew. 20 5 BANGKOK (AP) Koning Boemibol van Thailand heeft er bij de studen ten in zijn land, die begin oktober het militaire regime van veldmaar schalk Thanom Kittikatsjom omver hebben geworden, op aangedrongen eensgezind te blijven bij het bestrij den van onrecht tot Thailand vrij zal zijn van alle corruptie. Alle studenten die lid waren van 'commando-eenheden', die tijdens het studenten-oproer van 14 en 15 voch ten tegen leger en politie, waren door de koning uitgenodigd zaterdagavond op een thee-feestje te komen. Het was de eerste ontmoeting tussen de ko ning en de studenten sinds de bloedi ge rellen van 15 oktober. De koning heeft de voormalige rector van de universiteit van Bangkok, dr. Sanja Thammasak, benoemd tot de nieuwe premier. Studentengrnepen hebben gewaarschuwd.dat zij in de toekomst nog krachtiger zullen beto gen als de nieuwe burgerregering niet aan hun eisen voldoet. MOSKOU (AP) Maarschalk Semjon M. Boedjenni de legendarische russi- sche eavalerie-commandant die bekend was om zijn enorme snor, pistolen met mahoniehouten kolven en zijn grote toewijding tot Stalin is zaterdag op 90-jarige leeftijd overleden. Boedjenni was één van de eerste mili taire 'helden van de Sowjet-Unie' Hij werd beroemd als de onverzettelijke en vechtende commandant van het eerste eavalerieleger in de burgeroor log die volgde op de bolsjewistische revolutie van 1917. Zijn successen tegen de 'Witten' maakten hem een van de grote helden van de burgeroorlog, waarin hij op klom van onderofficier tot legercom mandant. Over Boedjenni zijn gedich ten en ifederen geschreven. Boedjenni die tijdens de invasie van 1941 door de Duitsers' een belangrijk commando was - toevertrouwd, had de leiding bij de omsingeling en het toe brengen van een nederlaag aan een Russisch -legerkorps van een -miljoen man en werd vervangen. Zijn vriend schap met Stalin Tedde hem echter en hij werd oud als een geëerd man. Het was hem toegestaan van tijd tot tijd herinneringen over zijn dagen van roem te publiceren. Boedjenni werd in 1883 als boeren zoon geboren. Zijn familie verhuisde naar het gebied van de Don-Kozakken. Hoewe! die mythe later werd ver spreid, was Boedjenni zelf geen kozak. STOCKHOLM (AP) Het seismolo gisch instituut in de Zweedse stad Uppsala heeft gisteren gemeld, signa len te hebben ontvangen van nieuwe Russische kernexplosies om 10.18 uur zaterdagochtend onze tijd. twee uur na een eerste grote explosie. De ontploffingen deden zich voor bij de Noordpoolkust ten zuiden van No- va-Zembla en hadden een" kracht van 4,3 graden op de Richterschaai. In 24 uur zijn nu vier Russische kernproj- ven geregistreerd die, aldus het insti- tuut, opmerkelijk veel is. SNEEUW ONWEER OPKLARINGEN REGEN HAGEt BEWOLKING MAX.TEWP. tO NIH. TE MR. WINDRICHTING COFttlUCElt 'Hoe hij drie weken achter kan raken met zijn werk Is mij een raadsel Hij is pas vier dagen hier.'

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 7