1 i -1 I mm c Bon Haal ook goedkoper uw rijbewijs Uitblinkende Nederlander leidt Barcelona naar grote overwinning op Granada: 4-0 Defensie schuttert ook bij 3-1 voorsprong tegen FC Den Haag: 3-3 Wm Incident met Ajaciedcn Rep en Neeskens zorgt voor opwinding in rustig duel: 5-1 i TROUiW/KWARTET MAA£ViDiA.G 29 OKTOBER 1973 SPORT T7/K8 BARCELONA De Spanjaarden hebben nu óok ervaren wat het Cruijff-effect teweeg brengt. Na dat zaterdagmiddag bekend was geworden dat de KNVB Johan Cruijff dispensatie had verleend en 's werelds duurste voetballer zijn competitie-debuut tegen Gra nada zou maken was het stadion van Barcelona binnen enkele uren volledig uitverkocht. Ruim 100.0C0 toeschouwers hebben ge zien wat de aanwezigheid van Cruijff in het team van Rinus Mi chels, dat Granada met 4-0 ver sloeg, betekent. Johan Cruijff in actie tijdens zijn eerste competitiewedstrijd voor FC Barcelona. Cruijff maakte twee van dè vier doelpunten voor zijn club. ROTTERDAM Normaal ge sproken maar wat is normaal in deze competitie? was FC Den Haag al luttele minuten na rust in een kansloze positie ge dreven. Feyenoord bezat op dat moment een weelderige voor sprong (3-1) en die marge leek zeker in de Kuip ruimschoots vol doende. Maar omdat Feyenoord ook in de verdediging wekelijks onzeker acteert en het consolide ren van een gunstige stand allang gèen specialiteit meer van het elf tal vormt, kon FC Den Haag als nog verrassen. De uiteindelijke .3-3 was het loon voor Feyenoords geschutter in de defensie en het ontembare enthousiasme van FC Den Haag. iiS Lex Schoenmaker passeert doelman Ton Tkie en brengt Feyenoord daarmee op 2-1. Op de achtergrond steekt John Dusbaba zijn hand op Eredivisie Periode Stand Vitesse Heerenveen Excelsior Veendam Fortuna SC t Eindhoven Heracles FC Dordrecht Eerste Divisie Fortuna SC Volendam Helmond Sp SC Cambuur Wageningen Lotto GERRIT DEN AMBTMAN Dat kan.'W&nt er is een nieuwe manier om sneller en zekerder - dus goedkoper - uw rijbewijs te halen. Dank zij de nieuwe manier van rijden. Volautomatisch. Met DAF. Alles wat u erover wilt weten, staat in onze gratis brochure. Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Niels Overweg, Go Aheads centrale verdediger, waarvoor in Rotterdamse kringen belangstelling bestaat, zal, wan neer hij de gang van zaken rond de eenentwintigste minuut van de tweede helft tijdens het duel AjaxGo Ahead nog eens rustig op een rijtje zet, ongetwijfeld met dankbaarheid terugdenken aan de lank moedigheid van de Leidschendamse arbiter Hoppenbrouwer. •EA"te Scheidsrechter Hoppenbrouwer geeft de gele kaart aan Niels Overweg (12), nadat deze Johan Neeskens heeft neergehaald. Rechts aanvoerder Wamas. PETER ONVLEE Cruijff vroeg in Spaans shirt Hij bleek de animator van praktisch alle Spaanse aanvallen, ontpopte zich als een strateeg, die er ook in slaagde zijn teamgenoten te inspireren. Johan Cruijff, voortdurend toegejuicht, scoor de twee gave treffers, waarvan de eerste met name groot enthousiasme in het propvolle stadion ontwikkelde. Cruijff nam de ba! aan, versnelde en scoorde tussen enkele tegenstanders in met de rechtervoet het vierde doel punt Ook in het eerste doelpunt had Johan Cruijff een belangrijk aandeel. Marcial scoorde, nadat de doelman van Granada, Izcoa, een voorzet van Johan Cruijff niet onder controle had gekregen. Ook na de 40 stand bracht het publiek de handen regelmatig op elkaar voor de grandioos spelende Cruijff. Barcelona liet zich toen ver leiden tot show-voetbal, wat het Spaanse publiek tot enorme geestdrift bracht Overigens kwam het meespelen van Cruijff als een complete verrassing. Nadat Cruijff er zelf al bij de KNVB op had aangedrongen dispensatie te verlenen, meldde ook het bestuur van Barcelona zich in de afgelopen weken bij de KNVB. De Spanjaarden probeer den de Nederlandse officials te over tuigen van het Oranje-belang, dat ze zouden dienen als Cruijff toestemming werd verleend om te spelen Tijdens een vergadering van het bondsbestuur was iedereen voertuigd van de voorde len, die het Nederlands elftal zou on dervinden van Cruijffs vervroegd op treden. Voorzitter Meuleman: 'Het was een unaniem besluit van het bonds- bestuur. Wij hebben de sportieve en praktische kant van de zaak laten pre valeren. Wij hebben Cruijff toch no dig voor het Nederlands elftal tegen België. Daarvoor moet hij in een op timale vorm zijn en niet uit zijn wed strijdritme blijven. Bovendien lopen waSS»-» i-Sj •tb-a-rS.-W-d?, «■fiK fc, - ,~7- It - -* we vooruit op de nieuwe transferrege- kracht zal worden. Daarom zijn we ling die toch wel binnenkort van ook niet bang voor precedenten'. Feyenoord onzeker als debutant Maar dit alles betekent voor Feyen oord wèl, dat het haar cpncurren, Ajax voor de tweede achtereenvolgen de keer een duur competitie-punt moest afschuiven. Sinds het veelbe sproken festival met korfbalcijfers te gen De Graafschap (5-7) acteert voor al de verdediging van Feyenoord even onzeker als een debutant in de eredi visie. Niets is er over van het imago, dat de formatie in defensief opzicht niet meer te verrassen is. En zkeer niet ais tussen beide ploegen al een marge van twee doelpunten bestaat. De hooghartigheid en het zelfvertrou- sen lijken verre geschiedenis. Want zonder de inzet en de brutaliteit van de jonge aanvallers van FC Den Haag te betwisten: Feyenoord zette op. de goedkoopste manier de. deur naar dit opmerkelijke resultaat open. Tot drie keer toe reageerde Feyenoord in de laatste linie als een pupil zo naïef op in feite simpele situaties. Het doorzet tingsvermogen van FC Den Haag bleek toen een afdoende wapen om het geschutter af te straffen. In de eerste minuut, nota bene, was een eenvoudige inzet van de goed en ongestoord opgekomen vleugelvcr- dediger Aad Kila voldoende om doel man Ger Keitsma een nieuwe deceptie te bezorgen. Keitsma, die na de UE- FAsCup ontmoeting van afgelopen woensdag van trainer "Wiel Coerver opnieuw een kans kreeg zich boven Eddie Treijtel te manifesteren, liet de bal onnodig glippen. De jonge spits Kees Storm ("directe opponent van voorstopper Wim Jansen) reageerde attent en kon ongehinderd scoren (0- 1). De ontgoochelde Rettsma werd in de rust geconfronteerd met de hard heid van zijn trainer. Coerver liet hem door Treijtel vervangen. Coerver: 'Ik wilde Keitsma verder beschermen. Wie zo'n fout maakt, raakt gauw zijn zelfvertrouwen kwijt*. Blijft de vraag waarom Reitsma dan niet onmiddel lijk werd vervangen en pas 44 minu ten later 'in bescherming' werd geno men. Coerver: 'We hadden in die eer ste helft zo'n groot overwicht, dat Reitsma bijna niets meer te doen kreeg*. Een kwartier na rust was een aar zeling tussen Eddie Treijtel en Dick Schneider, fel belaagd door de in vorm groeiende Aad Kila genoeg om Feyenoords verdediging opnieuw te ontregelen. Via het lichaam van Schneider verdween de door Vos weg gewerkte bal in het lege doel (3-2). Ruim een kwartier voor het einde mislukte een poging van Schneider de bal terug te spelen volledig. Treijtel reageerde te traag, waardoor de be weeglijke Leen Swanenburg de bal kan onderscheppen en schitterend in het verlaten doel plaatsen (3-3). De doelpunten van FC Den Haag wa ren dan ook geen produkten van oog strelende combinaties. Eerder van blunders (Coerver: 'domme pech') in de Feyenoord-verdedieing. Een linie, die voor de zoveelste keer een nieuwe variant kreeg. Omdat Wim Riisbergen (blessure) niet beschikbaar bleek (óók morgenavond niet voor het duel tussen Jong Oranje en Jong Noorwe gen). haalde Coerver nnndgedwoneen Wim Jansen van het middenveld als bewaker van Kees Storm. Jansen deed het ook in die rol goed, maar zijn ac celeratie en overzicht rond de mid- dencirkel werd duidelijk gemist. Wim van Hancgpm stond daar nu in feite alleen. 'Dn Kmmme' was zeker in de eerste helft de beste man van het veld. met tal van listige passies, veel vuldig acties in de spits en met een meesterlijk doelpunt. Van Hanegem WJ' ;i» ifiïTs Jtfhué* m H soleerde eerst langs Mansveld en ver volgens langs zijn directe tegenstan der De Zoete (trainer Evert Teunis- en: 'De Zoete was op dat moment te netjes. Hij had Van Hanegem trou wens ook rugdekking moeten geven. Maar hij deed ook geen moeite om hem te belemmeren') en maakte zeer beheerst de gelijkmaker. Direct na rust leek Feyenoord naar een simpele overwinning te reiken. Lex Schoenmaker en Dick Schneider (die een omstreden, door Mansveld veroorzaakte strafschop benutte) til den Feyenoord naar 3-1. Wiel Coer ver: 'Het hadden toen al vijf goals moeten zijn'. Vooral Schoenmaker ne geerde tot twee keer toe unieke moge lijkheden. Maar Schoenmaker mist ie der zelfvertrouwen, iedere hooghartig heid en ook iedere allure om zich als een koele spits te kunnen manifeste ren. Schoenmaker knokt nog teveel tegen zichzelf, wordt kritischer dan welke andere Feyenoorder ook ge volgd en is teveel afhankelijk van het vertrouwen, dat de trainer op een be paald moment hem wil geven. Schoen maker speelt omdat Peter Ressel ge blesseerd is. 'Maar', zegt hij, 'ik weet nu al zeker, dat als Ressel straks weer fit is. ik waarschijnlijk weer moet wijken. Je hebt geen enkele zeker heid. Een kans om in het wedstrij dritme te groeien is er niet Laat staan dat ik op mijn eigen plaats, op het middenveld, kan spelen...' Schoenmaker treint desondanks ambi tieuzer dan ooit. Maar begrip voor zijn situatie, zijn eindloos gevecht voor erkenning, is er niet of nauwe lijks. Daarom, nu wèl zelfverzekerd: 'Aan het einde van het seizoen loopt mijn contract af. Ik weet. dat cr di verse clubs belangstelling voor me hebben. Ik wil weg. Ook daarom werk ik keihard. Mijn vertrek bij Feyen oord zie ik dan ook als de beste oplos sing'. ondervond, dat zijn oude dub FC Den Haag met hard. maar ook hartverover- end voetbal, druk bezig is zelfs met de jeugd naar volwassenheid te groei en. 'Een gelijkspel', meende Joop Ko- revaar, 'is voor ons eigenlijk een gro te overwinning'. Het was dan ook im ponerend dat tieners als voorstopper Dusbaba. de slimme middenvelder Lochtenbergh en de jonge spitsen Bres, Storm en Swanenburg ondanks hun routine-fouten de 'vedetten' van Feyenoord zó brutaal en ongecompli ceerd aanpakten. D&t was in feite de grote kracht van FC Den Haag. Do omgeving van de immense Kuip, er kende internationals ais tegenstan ders, een achterstand van 3-1; dit alles liet FC Den Haag onberoerd. Tennis sen, trots: 'Als meer ploegen hier me* zoveel lef gaan spelen, dan verliest Ajax-Go Ahead 5-1, PSV-MW 4-2, FC Utrecht-De Graafschap 3*1, Haarlem- Sparta 0*1, AZ'67-Telstar 2-1, Feyett- oord-FC Den Haag 3-3, NAC-Roda JC 2-0, FC Twente-FC Groningen S-2, NEC-FC Amsterdam 04). Het meest gelukkig met dit KNVB besluit was natuurlijk Barcelona's so gekwelde trainer Rinus Michels. Nog geen 24 uur voor de ontmoeting tegen Granada werd Michels op de hoogte gebracht van het bericht Cor Coster, Cruijffs schoonvader, was toen met het benodigde certificaat in Spanje aange komen. Van de Spaanse voetbalbond die toen al in het bezit was van de FIFA-doeumenten, kreeg Barcelona's president Montal nog dezelfde dag per missie om Cruijff op te stellen. Wet ook de begeleiders van het Nederlands elftal opluchtte. Jack van Zanten: Tk ben er erg gelukkig mee. Het besluit kwam nog vrij onverwacht Ik dacht niet dat andere spelers van het Neder lands elftal Cruijff nu als een bevoor deelde zien. Zij weten toch heel goed dat ze met Cruijff sterker dan zonder hem zijn'. Overigens had Cruijff het aanvanke lijk enigszins moeilijk tegen Granada. Hij moest zich duidelijk aanpassen, ook omdat hij een straffe dekking on dervond. Maar naarmate de wedstrijd vorderde groeide Johan Cruijff in zijn spel. Kort voor rust viel de openings treffer en na de hervatting was het slechts een kwestie van tijd om Gra nada definitief op de kniefin te bren gen. Ajax 11 7 4 0 18 32-11 Feyenoord 11 7 2 2 16 32-17 FC Twente 11 6 4 1 16 19-8 PSV 11 6 3 2 15 37-12 FC Amsterdam 11 5 5 1 15 17-12 FC Den Haag 11 5 2 4 12 17-15 FC Utrecht 11 6 0 5 12 17-20 A Z '67 10 3 5 2 11 13-11 Sparla 10 3 4 3 10 9-14 Telstar 11 2 6 3 10 15-17 Go Ahead 11 4 2 5 10 18-26 Haarlem 11 3 3 5 9 13-20 MW 11 3 3 5 9 14-22 NEC 11 2 3 6 7 9-12 NAC 11 2 3 6 7 18-29 De Graafschap 11 2 5 5 7 13-26 Roda JC 11 1 4 6 6 8-18 FC Groningen 11 2 2 7 6 13-24 Zondag: MW-Aiax. De Graafschap, D» Graafschap-PSV. Sparta-FC Utrecht. Telslar- TWEEDE PERIODE 3 3 0 0 6 7-2 Wageningen 3 0 0 6 5-1 SW 3 2 1 0 5 74 Volendam 3 2 1 0 5 5-2 Heerenveen 3 2 1 0 5 5-2 Excelsior 3 1 2 0 4 5-2 Veendam 3 2 0 1 4 3-2 3 2 1 0 5 5-7 3 1 2 O 4 5-2 3 2 0 1 4 3-2 FC VW 2 1 1 0 3 2-1 FC Den Bosch 3 1 1 1 3 3-2 SC Cambuur 3 1 1 1 3 5-5 2 1 0 1 2 2-3 Helmond Sp. 3 1 0 2 2 44 SC Amersfoort 3 0 2 1 2 36 Fortuna VI 2 0 1 1 2-3 3 0 1 2 I 2-5 3 0 1 2 1 14 PEC 3 0 I 2 1 4-7 2 0 0 2 0 14 Willem II 2 0 0 2 0 2-5 Volewijckers 2 0 0 2 0 04 •Haarlem, FC Den Haag-AZ'«7, Roda JC« 'Feyenoord, FC GTonJngen»NAC. FC Amstöi* dam-FC Twente, Go Ahead-NEC, Vitesse-FC Dordrecht 2-1, Veendam* Heracles 14), PEC-SC Cambuur 2-3, SW-Wülem H 3-2, FC VW-Excelsior 1-1, FC Den Bosch-Volendam O-l, SC Amersfoort-Fortuna VI. 2-2, Fortuna SC-Eindhoven 1-0, Heerenveen-Hel- mond Sport 24). Wageningen-Volewijc- kers 1-0. Vitesse 13 9 1 3 19 32-13 Excelsior 13 6 6 1 18 20-11 12 8 1 3 17 25-10 Heerenveen 13 6 4 3 16 20-9 SW 13 6 3 4 15 16-17 13 5 4 4 14 21-13 13 7 0 6 14 18-8 13 3 7 3 13 13-13 13 5 3 5 13 11-15 VW 12 4 4 4 12 12-15 Heracles 13 5 2 6 12 11-11 Veendam 13 5 2 6 12 15-20 SC Amersfoort 13 4 4 5 12 14-20 FC Dordrecht 12 4 3 5 11 16-21 FC Den Bosch 13 4 3 6 11 17-16 Eindhoven 13 3 5 5 11 13-19 Fortuna VI 11 2 5 4 9 8-11 Volewijckers 11 3 3 5 9 11-18 PEC 13 3 3 7 9 11-16 Willem II 12 1 3 8 5 10-27 EREDIVISIE Willy van der Kuylen heeft de eerste pïaats zijn naaste concurrent Leo vaa Veen op tien bleef staan. De clubgenoot ran Var. der Kuylen, Ralf Edstrüm, steeg naar de derde plaats. 1. Van der Kuylen (PSV) ij doelpunten. 3. Van Veen (PC Utrecht} 10 doelpunten, 4. Edstrdm (PSV) 8 doelpunten, 4-7. Rene van de Kerlthof <PSV). Jansen (FC Amsterdam). Van Kooten (Telstar) en Cerrto Mühren (A- Jax) 7 doelpunten. 8-10. De Jong en Schnei. der (Feyenoord), Lubse (PSV) doelpunten. 11 en 12 .Van der Vall (PC Twente) en Bro- katnp (MW) S doelpunten. 13-21. Vosmaer (Haarlem), Suurbier en Rep (Aiax), Van Deins er. (NEC). Nygasrd (AZ'«7), Schoenma ker (Feyenoord), Huscrs (FC Amsterdams. Arnti (Go Ahead), Wlllltn Telstar) en Storm (FC Den Haag) 4 doelpunten. EERSTE DIVISIE In de stand van topscorers In de eerste divi sie is geen wijziging opgetreden. Alleen Dor- re (FC Dordrecht) cr. Rygersberg (Fortuna VI) verbeterden enigszins hun positie. J, Veenendaa! (Vitesse) 8 doelpunten 5-5, Biihnen en Erkens (PSC). G. den Butler (Ex celsior) en Graul (FC Den Bosch) 6 doelpun ten. 4-13 Dubheld en Dorrê (FC Dordrecht) Meyerink (Heerenveen). Roggeveen (Excelsi or), Hofs (Vitesse) Nannlnga (Veendam) Karaten (Volendam) en Reygersberg (Fortu na VI) S doelpunten. 14-23 Prauser tFSC) Van der Welde rVW) Haan (Heereaveen). U«5k» (i»EC> Brxndea en Kreek»» (Helmond Sport), Plerard (Heracles) Croeneweg (SVV) Bleyenberg (SC Cambuur) en Bassam (Ex celsior). 4 doelpunten. Zondag: Heracles-Vltesse, SC Camhuur-Veen- dam, Willem 1!-PEC, Excetslor-SVV, Velen- dam-FC VVV. Fortuna Vl-FC Den Bosch. Eindhoven-se Amersfoort, Helmond Sport- Fortuna SC Vol cuifckers-H teren veen. FC Dordrecht-Wageningen. De winnende getallen in de Duitse Lotto zijn: )S 20 21 33 40 Reservegetal li Olympikstunmer 7417 Een juist Ingevulde kolom van Sporttoto 14 Het er als volgt uit: 1112131131211. De sporttoto var. dit weekeinde heelt talrijks winnaars. Zondagavond hadden zich bij het kantoor van de sporttotallsator *1 103 kandi daten «angemeld voor de eerste prijs van bijna 123.000 gulden. De cijfers van toto 14 van dit weekeinde zijn: 308.088 deelnemen zorgden voor een-inleg van 1.175.054 gulden. Voor de prijzen is beschikbaar 497.438 gul den. De drie prijzen en de extra premie be dragen elk ƒ134.257, o f ADVERTENTIE) Feyenoord op eigen terrein nog veel meer punten'. Aan Teunissea nu de taak het enthousiasme van zijn forma tie af te bakenen. Het lijkt voor hem eenvoudiger werk dan de klus die op zijn collega Wie! Coerver ligt te wachten. Het gaat redelijk goed met- Rinus Israël, die zaterdag een uur lang met c-elftal tegen De Volewijc- kers speelde. Feyenoord roept dan ook steeds harder om het volledig herstel van de verdediger. FEYE.NOORD-re DEN KAAG 3—3 (1—1) 1. Storm 01, 30, Van Hanegem l1. 52. Schoenmaker 21, 55. Schneider (straf schop) 31, 58. Schneider (eigen doel) 32, 74. Swanenburg 33. Toeschouwers: 36.000. Scheidsrechter: Van Centert. Feyenoord: Reitsma (Treytei); Schneider. Van Daele, Jansen Vost Boskamp, De Jong. Van Hanegem. Wery. Schoenmaker, Kristen- sen. Fc Den Haag: Thie. Kila, Mansveld. Dusba ba. Korevaar, Van Vliet, De Zoete, Lochten. bergj Bres. storm, Swanenburg. mm Stuur mij sneTuw boekje „De nieuwe manier vaa slagen.**. Kaam Stnttt Plaats Tal DP PCS G- 9 tfk Bi Opstoten in envelop, ■haPjMkH zonder postzegel, aas Antwoordnummer 2000, Eindhoven DAIJ Hoppenbrouwer spaart Niels Overweg Overweg kon daardoor Johnny Rep en helper Johan Neeskens en ondanks zijn daaropvolgende grove charge op de benen van dezelfde Neeskens slechts met een gele kaart als schade het eindsignaal halen. Iets, dat bij strikte toepassing van de regels, zeker niet gebeurd zou zijn. Niels Overweg wilde dat gisteren, di rect na de slag, nog niet toegeven. Ba gatelliseerde zijn aandeel in het inci dent en noemde het slaan naar Johan Neeskens slechts wegduwen en zijn enkele minuten later plaatsvindende aanslag op diens benen een sliding. 'Als ik dat als Ajacied hier had ge daan, zou het publick voor me hebben geklapt. Ajax wordt in eigen huis ge woon door de scheidsrechters in de watten gelegd. Neem ook dat schot van mij in de slotfase. Die bal was duidelijk over de lijn. Ik juichte dan ook al en Ruus Geestman deed het zelfde, overtuigd als ook hij was, dat we op 52 waren gekomen. Maar dat doelpunt wordt dan domweg niet toe gekend. Zoals bij dat incident ook Johnny Rep, de uitlokker van dat al les, ook vrijuit gaat'. Niels Overweg heeft wat zijn niet toe gekende treffer en het vrij-uit gaan van Rep gelijk. Echter niet waar hij spreekt over zijn aandeel in het par tijtje vrijboksen en zijn 'sliding' op de benen van Neeskens. De zaken op een rij gezet. Ajax-Go Ahead dreigde rond die zo sensatione le twintigste minuut van de tweede helft als een overbekende nachtkaars uit te gaan. Ajax was door twee be nutte strafschoppen van Gerrie Miihren in de elfde en dertiende mi nuut van de tweede helft (de eerste keer haalde Geestman van achteren af de doorgebroken Jan Mulder onderuit en de tweede keer was het doelman Rijkens, die de doorgebroken Johan Neeskens blokkeerde) op een ruime 40 marge gekomen en kon (en wil de ook met de Europa Cup-vernreie- nissen van woensdag tegen CS KA So fia nog in de benen en de serie halve blessures van de spelers) de resteren- dp tijd rustig uitspelen. Go Ahead, v .vaar 'efensief ingesteld naar Amsterdam gekomen maar ook met die twee strafschoppen tegen zeker niet unfair spelend, was een geslagen ril'f* f#! ploeg. Er was, zo leek het althans bij het ingaan van die 21ste minuut, niets meer aan de hand. Een uit de hand gelopen duel tussen de op de grond liggende en de bal kwijtrakende Johnny Rep met Niels Overweg deed de vlam weer in de pan slaan. Rep verzette zich tegen dat bal verlies, beging een overtreding en wek te de woede van Overweg op. De ex- Amsterdammer trapte, deelde vervol gens een kopstoot uit en raakte met Rep en de toegesnelde Johan Nees kens in een vuistgevecht. Scheidsrechter Hoppenbrouwer, tot dat ogenblik moeiteloos het rustige duel leidend, greep onvoldoende in. Gaf slechts Overweg en Neeskens de gele kaart. "Wegens het op hardhandi ge wijze wegzetten van een tegenstan der', noteerde hij later op het wed strijdformulier. En ter verklaring: Ik heb van die slagwisseiing niets kun nen waarnemen. Er waren snel veel mensen, een stuk of tien, bij'. En over de overtreding, die twee minu ten na Hoppenbrouwers sussende tus senkomst, door Overweg werd begaan zei de Leidschendammer: 'Overweg was op dat ogenblik geïrriteerd, maar deed in mijn ogen wel degelijk een poging de bal te spelen. Hij raakte Neeskens echter omdat deze met zijn beide voeten de bal afschermde. Over weg ging er, dat is juist, met vooruit gestoken been in. Dat is een gevaarlij ke actie, die met een vrije trap werd bestraft. Ik kan me voorstellen dat men dit ook anders bekijkt Ik heb Overweg echter het voordeel van de twijfel willen geven'. Overweg haalde daardoor en omdat verdere escalatie uitbleef het einde van S0 minuten voetbal. 'Niels mag', zeiden zijn ploeggenoten, 'daar niet ontevreden over zijn". Neeskens haal de dat einde niet Hij werd, gebles seerd, vervangen door Van Dord. Rep, de aanstichter van alles, over Nees kens: "Hij nam bet voor me op. Omge keerd zou ik dat waarschijnlijk ook wel hebben gedaan', En George Kno bel, de Ajax-trainer: 'Van mij hoor je geen oordeel over de juistheid van de beslissingen van Hoppenbrouwer. Ik heb één keer leergeld betaald met mijn openhartigheid. Maar de reactie van Neeskens is niet goed te praten". Ajax, dat in de eerste helft 24 minu ten nodig had gehad om het juiste wapen te vinden tegen het Go.Ahead- nieuwtje van twee naast elkaar opere rende vrije verdedigers (Warnas op links en Overweg op rechts; de tacti sche opzet van Notermans, de Go Aheadtrainer daarbij was dat Wamas of Overweg de aan hun kant opko mende vrije Ajacieden zouden opvan gen, iets dat lang niet vlekkeloos ver liep) en deze moeilijkheid daarna overwon door met extra vleugelspit sen (de voortdurende opkomende Suurbier op rechts en Krol op links) vlamde door de vechtpartij nog even op. Go Ahead, met als enig doel niet opnieuw met 100 te worden afge straft (51 nederlaag is natuurlijk ook niet prettig, maar wel dragelijk', aldus Notermans) wankelde, maar kon de schade tot een vijfde treffer beperkt houden. Een fraai doelpunt overigens van Horst Blankenburg na een 12 combinatie met Haan. Ajax miste Piet Keizer (tien dagen rust voorgeschreven gekregen om van zijn rugblessure af te komen) maar zag wei Jan Mulder de volle 90 minu ten uitspelen. Nog lang niet als de 'oude' Muider van zijn Anderlecht- top, al stelt George Knobel optimis tisch 'hem nog steeds, zij het lang zaam, te zien groeien en bewegingen te maken die hem vroeger tot het grote gevaar bestempelden'. Mulder scoorde zelf overigens een fraai twee de doelpunt met een kopbal. Knobel: 'Als Cruijff nu al in Spanje uitroept dat zijn vorm zo daait omdat hij twee maanden geen competitiewedstrijden meer heeft gespeeld, hoe moet dat dan wel niet met Mulder zijn. Die is zijn wedstrijdritme helemaal kwijtge raakt'. AJAX-GO AHEAD 5—1 (3—0) 24. Nees- iens I—1, 30. Mulder 2—0, 57. Ger Mühren 3(straijebop). 58. Ger Mühren 40 (Stra(schop) 70. Blankenburg 5—0. 83. Veen- «tra 5—1. Scheidsrechter: Hoppenbrouwer. Toeschouwers: 15.000. AJAX: Stuy: Suurbier, Hulshof!, Blanken burg, Krol; aan, Neeskens (Van Dord), Ger Mühren, Rep. Mulder Arnold Mühren. GO AHEAD: Rijkens: Van Loon. Overweg, Veenstra. Wamas. Arnzt. Geestman, Van der Ley (Kolkman) ;Groenedijk, De Winke!, Strijdveen

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 8