AZ helpt Telstar uit droom BH 8 ■7M. FC Twente spaart krachten Ralf Edström stelt Eindhovense met twee unten Ajax niet tegen Independiente 1 Opnieuw bedankjes NAC blijft uiterst kwetsbaar XRÖLW/KW-VRiTET M \\TiVG 29 O-slüBEK 1973 SPORT T9/K9 -NIJMEGEN Ooit werden NEC de mogelijkheden toegedacht om door te stoten naar een toonaan gevende rol in de eredivisie. Op het in de Nijmeegse équipe ver zamelde talent rustte de progno se, die, nu al weer enkele jaren geleden, werd gedaan. Aan die hooggestemde verwachtingen heeft NEC nooit kunnen voldoen. Integendeel: de prestatiecurve, die jarenlang een gelijkmatig ver loop kende kromt zich in deze competitie zelfs naar beneden. Tot dusver heeft NEC vergeefs getracht om te ontkomen aan de drukkende last van een lage klas sering. Bij velen heeft dat verba zing gewekt. Vooral omdat NEC nog een royale portie aanleg in zijn jongste lichting telt (Jan Pe ters, Jan van Deinsen, en Sije HARO H1ELKEMA Visser), en bovendien met spe lers als Kees Komelis, Ad Mel- laard en Chris Kronkhorst een flink brok routine inbrengt. Die element, zo werd voor dit sei zoen verwacht, garandeerden een goed voetballend NEC. Een aan good voet bal heeft het in deze, met voor NEC zoveel tel eursteliïngen doorspekte competitie niet ontbroken. Maar tegen FC Amsterdam (0-0) toch de sensatie van de Nederlandse competitie, voet balde NEC sterker. Met groots, dat niet, maar met moer overleg, met meer variatie in zijn opbouw dan de Amsterdammers, maar met een gjroot manco ook: de afwerking. NEC's spel, dat jarenlang afgestemd is geweest op onruststoker Cas Janssens to de spits van de aanval, stagneert te frequent op de lijnen van het strafschopgebied. Jan Petera, vol nostalgie: 'Ze hebben van Cas Janssens gezegd, dat ie idüoot is, dat te maf is. Het kan me wet scheten wat te wou precies is, maar wat zou ik hem graag weer bij ons in POUL ANNEMA ïtniiü jifs-rf BREDA Voor .Roda JC dreigt na het nieuwe verlies waarmee de ploeg gisteren in Breda tegen NAC (2-0) werd geconfronteerd, de situatie zo langzamerhand uitzichtloos te worden. Afgaande op wat de Limburgers tegen een al evenmin naar een aanvaardbaar niveau reikend NAC presteerden ligt er maar een conclusie voor de hand: Roda JC is volgend seizoen weer terug in de eerste divisie. Voor de nog altijd door diverse invallers geteisterde Bredase formatie is er na dit verdiende succesje ook geen reden voor al te grote uitbundig heid. PSV juicht nadat Lacroix, liggend op de grond, een voorzet van Deijkcrs in eigen doel heeft gekopt. EINDHOVEN Het bezettings percentage van het PSV-stadion is dit seizoen zonder meer het hoog ste. Ook gisteren weer was het halfverbouwde stadion uitver kocht en de oorzaak van die gro te belangstelling ligt niet alleen in het feit dat PSV vooral thuis snel en attractief voetbal speelt, maar ook in het hoge aantal doel punten. Gisteren, in de zuidelijke 'slag' tegen MW, werd er een nieuw element aan toegevoegd: spanning. UTRECHT Tacticus Piet de Visser had het keurig uitgekiend. Voor zijn met lichaamslengte zo pover bedeelde De Graafschap verdediging had hij een passend antwoord tegen de 'luchtmacht' van FC Utrecht. Eén helft lang werkte zijn concept voorbeeldig. Tijdens do rust deed zijn opponent, Utrecht-trainer Bert Jacobs, de juiste tegenzet. Jacobs wisselde Coté voor Hulshorst, predikte de aanval via de vleugels en gaf daardoor de Deen John Steen Olsen de gelegenheid om de Grafelijke afweer te ontrafelen en Utrecht voor het eerst sedert drie wedstrijden op winst te zetten (31). In de eerste 45 minuten kwam het ge vaar ondanks de Utrechtse pressie voornamelijk van de Doetinchemse club. an voerder De Vries was naar achteren gehaald om Leo van Veen op te vangen en Henk Koenders kreeg de taak om op het middenveld John Steen-Oisen op te vangen. Utrecht be RICHARD MATTHUSSE JOOP HOLTHAUSEN FC AMSTERDAM MANIF EERT ZICH ANDERS Van onze speciale verslaggever ALKMAAR Even snel als het zo vaalt als 'kleurloos' bestempelde Tel star in de belangstelling kwam, is de Velsense ploeg er weer rit verdron gen. Streekgenoot AZ'67 maakte aan de dromerijen over de opzienbarende overwinning op Feyenoord (32) en de indrukwekkende serie van zeven niet verloren wedstrijden abrupt een eind. De formatie van Jan Rab met Tel-'ster' Kees van Kooten aan het hoofd is daarmee terug op de begane grond en zal, zoals de lijvige spits het na de 21 nederlaag uitdrukte 'weer opnieuw moeten beginnen'. De verrichtingen van Telstar in de af gelopen periode en de wijdverspreide loftuitingen daarover, drukten duide lijk een stempel op het streekduel. Bij AZ'67 én bij de zo gefêteerde Vel- senaren. In de openingsfase trad de Aikmaarse achterhoede opvallend ner veus op. Trainer Joop Brand: 'Door de enorme publiciteit over de presta ties van Telstar en van Van Kooten ln het bijzonder waren de jongens kennelijk toch geïmponeerd. Drie van de vier verdedigers speelden onder hun kunnen, waarover ik me in de rust nogal kwaad gemaakt heb. Je kon zien dat de verhalen in de krant hun uitwerking hadden, want Van Kooten werd veel te lief behandeld'. En Wim Kabel, die moest proberen de Telstarspits beter aan te pakken dan Willem van Hanegem vorige week deed: 'In het begin ging alles bij ons erg zenuwachtig. We gaven Telstar te veel ruimte'. Maar ook Telstar ging gebukt onder de "sterk opgeschroefde berichtgeving van vorige week. Van Kooten, het meest geroemd, had duidelijk moeite met zijn-nieuwe 'status' en ging zich herhaaldelijk aan irriterend gepraat te buiten. Scheidsrechter Leo van der Kroft noteerde hem dan ook terecht in zijn boekje. De ploejj >.5s geheel had, ondanks een grote inzet, in de slotfase problemen met de conditie, een erfenis van het slopende treffen tegen Feyenoord. De Telstarspelers sloopten hun krach ten in de eerste helft nog meer door de bal te lang bij zich te houden. Jan Bab: 'Er werd gewoekerd met de con ditie, Daardoor raakte men tegen het einde vermoeid en kwam er onrust doordat er niet goed meer gedekt werd'. En Wim Kabel: 'In de tweede helft was het een stuk gemakkelijker. Meestal werd de bal door de lucht voor het doel gegooid. Er werd ge mikt op Van Kooten. maar die kwam er toen niet meer aan te pas'. De veranderde speelwijze van de Vol- senaren werd vrij gemakkelijk opge vangen. Gerrlt Vooys kwam nu wel goed uit zijn doel (in de eerste helft gaf hij de vrijstaande Van Kooten alle gelegenheid om een pass over dertig meter van dichtbij af te ronden) en Kabel bleef dichter bij zijn lastige op ponent. De enige man, die door Joop Brand wél aan de verwachtingen vol deed, Cees de Vries, was bovendien erg trapvast en stelde zijn snelle me despelers regelmatig in de gelegen heid de Telstar-verdediging onder druk te zetten. Vooral Wolfgang Frank was een lastig te stoppen te genstander voor de geroutineerde, maar trage Fred André. Hij was het ook die even voor rust een verre pass van De Vries ontving, langs André glipte en doelman Van der Meeren beheerst passeerde (21). Dit doelpunt haalde Joop Brand in de rust nog eens als voorbeeld aan om zijn spelers de weg naar meer kansen te wijzen: 'Omdat André moeilijk wendt en bovendien veel naar voren trok, was de Telstar-verdediging snel open te krijgen. Jammer genoeg is daar niet meer van geprofiteerd'. Toch constateerde de Aikmaarse oe- fenmeester dat beide ploegen veel aan klantenbinding hadden gedaan, 'van beide kanten was er een enorme in zet. Aan mooi voetbal zijn we tekort gekomen. Aan spanning en sensatie zeker niet'. AZ*S7-TELSTAR 2—1 (2—1) S. Kist 1—0. S. Van Kooten 1—1, 44. Franfc 21. Scheids- rechter: Van der Kroft. Toeschouwers: 14.000. AZ '67j Vooys: De Vries, Suurendonk, Kabel, Vonk: Wildbrer, Kist, Nygaard; Hoogesteeger, Frank. Vredenburg. TELSTAR: Van der Meeron; Driessen. ARdre. Zwaan, Van Essen; Bijl, Helling (Van Eg- mond) Jonker, WJllim, Van Kooten Couperus (Stout) AMSTERDAM Ajax heeft definitief afgezien van de wedstrijd tegen Inde pendiente om de wereldbeker. Jaap van Praag, de voorzitter van Ajax. deelde mede dat 'Ajax de heer Rous had laten weten dat de wedstrijd te gen Independiente geen doorgang kon vinden in verband met het drukke programma van de Europese kampt oen en de reeds vastgestelde wedstrij den tegen AC Milan.' de spots zien'. Een opmerking, die NEC's problematiek treffend illus treert De Nijmegmaren hebben een krachteloze aanval. En wat dat betreft zit het trainer Megh de Jong ook niet mee. Tegen FC Amsterdam bracht hij middenvelder Chris Kronshorst in de frontlinie, omdat hij de Deen Framd- sen (beenbreuk) en Jan van Defesen (knieblessure) miste. Een noodge dwongen omzetting, die NEC's wils kracht niet aantastte. Iedere NEC-spe- ler was doordrongen van de weten schap, dat een goed resultaat nood zaak was. Om de stemming op niveau te houden. Jan Peters: 'Maar meer nog hadden we een goede uitslag no dig om onze angst te verdrijven. We gaan steeds krampachtiger voetballen en die ontwikkeling moeten we af remmen". Wat ten dele gebeurde. NEC, dat in derdaad Mtiatiefflooe startte, wel on middellijk tot de uitschakeling van Amsterdamse aanvalspunten Nico Jan sen en Gerard van der Lean (door Kees Koene! is en Sije Visser met na me subliem uitgevoerd) overging, dreigde zelfs aanvankelijk volledig weggedrukt te warden door een aller minst imponerend FC. Amsterdam. Een FC Amsterdam, dat zelfs achter uit voetbalend en NEC duidelijk uitdagend, geen respons vond bij de Nijmegenaresi Een FC Amsterdam ook dat daardoor een dtridelijkekans kreeg via Gerard van der Lem, die daarmee voor de ommekeer zorgde, want NEC onttrok zich aan die druk,' die FC Amsterdam ongewild eigenlijk uitvoerde. Megh de Jong: 'We waren eigenlijk oen beetje verrast door de samenstelling van het Amsterdamse middenveld. Ik had Van der Msrkt of* fensiwer verwacht'. Dat verraste in zoverre dat Megh de Jong daardoor zijn experiment met Jan Peters op bet middenveld niet kcm laten ont wikkelen, zoals hij dat wilde. Peters moest te vaak achter zijn directe te genstander, Chris Dekker, aanhollen, greep dan wel bekwaam in, maar deed duidelijke concensstes aan zijn offen sieve kracht Megh de Jong: 'Dat vind ik op dit moment nog niet belangrijk. Jan moet toch in zijn nieuwe taak groeien. In de afgelopen wéken was hij te druk bezig om zichzelf te bewij zen. Hij wilde dribbelen, omdat hij dacht dat hij dat zo goed kon. Daar moet hij vanaf. Een jongen met zo veel overzicht en met zoveel inzicht moet zich anders manifesteren. Zo'n speler moet het spel kunnen bepalen met lange en brede passes en ik zag ze vandaag al van zijn voet komen. NEC speelde niet briljant, maar wel ijverig. Het stuitte nadat het FC Am sterdams ruimte had ingedamd en zelf voor de aanval koos op een granieten afweer. Een verdeditgmg, die niet aar zelde om bikkelhard to te grijpen en daarbij van scheidsrechter Geurens al le vrijheid kreeg. Pas één minuut voor rust deelde de arbiter een gele kaart uit (Gerard van der Lem, nadat hij Visser te wild aanviel). De Jong: 'Naar mijn idee hebben de scheids rechters weer eons andere instructies gekregen. Vorig jaar met Heerenveen hadden we de ploeg, die de meeste 'kaarten' kreeg. Voor overtredingen wel te verstaan, die er in deze wed strijd wed twintig zijn geweest'. Het was die strijdwijze niet alleen die voorkwam dat beide deelheden tot ac ties over moesten gaan. Het was ook de consequentheid, waarmee alle ac teurs hun opdrachten uitvoerden die het onheil voor de (toetten reduceer de. Toch is ook FC Amsterdams stijl aan bet veranderen. Wat niet onbegrijpe lijk is. Wellicht was het duel tegen NEC ook geen rcëele maatstaf, omdat Husers en Van der Ban ontbraken. Van der Lena en Cornwall (spter- scheuring, zeker enkele weken uitge schakeld) uitvielen. Dat dwong FC Amsterdam er immers wel toe zich anders dan daarvoor te manifesteren. Wat opporturaistischer, wet minder speels daardoor Pim van der Meent: 'Door de blessures moet je steeds weer opnieuw beginnen. Deze ploeg heeft laten zien dat het karakter heeft dat is een sterk vertrekpunt Eerst mochten deze jonge jongens nog onbevangen voetballen, nu leven ze al bewust naar de wedstrijden toe. Niet meer op die manier, waarop dat vroe ger onbewust gebeurde. FC Am sterdam verkeert nu in een fase, waarin alles weer nieuw is. Iedere wedstrijd is een nieuwe test. En als je dan ziet dat een ploeg als Feyen oord met zoveel kwaliteit instort te gen Teister en wij met veel minder kwaliiteèt tegen NEC overeind blijven dan geeft dat vertrouwen. Een ver trouwen, dat beeft mijn ploeg nodig*. NEC-FC AMSTERDAM 0—0. Seheidsraeht.r: Qeurens. Toeschouwers: Ï000. NEC: Sobciak; Visser, Komelis, Eggeiikaaap, Meliaard; Jan Peters. Kamp», Jo Peters: Hoevenberg, Priewe, Kronshorst. FC AMSTERDAM: Jongbloed; PUnkevleogel, •'ransz, CcrnwaU (Visser), Blanch); Van der Merkt, Koopman, Dekker. Boeker, Jansen, Van der Lem (Meijer). Ti?Ippp» i 'JiJriC-' (fj-i;1; fótójS. ij&l sMffS f ■r'jhjEJ I I - i-d 'ijrj Él SÏrjT" TOM 'V-ri Roda blijft ver beneden de maat PSV-MW uitein toch niet zo eenzijdig Want in de tweede helft bleek MW niet zonder meer op te rollen te zijn, minlseerden de Maastrichtenaren tot twee keer toe het verschil tot één doelpunt en kregen zij bovendien nog kansen op een gelijkmaker. Er was dus gisteren in Eindhoven meer spra ke van 'strijd' dan in duels als tegen NAC (7—1) Go Ahead (10—0) en AZ >67 (5—1). En omdat het resultaat hetzelfde was (twee punten voor PSV, zes wat minder ongelijk verdeelde doelpunten) kon PSV-trainer Kees Rijvers na afloop dan ook zijn tevre denheid uiten: 'Het was een attractie ve wedstrijd, het publiek heeft weer zes doelpunten gezien en om die din gen gaat het toch.' Aanvankelijk leek PSV op weg naar opnieuw een fikse zege. Al na zes mi nuten kopte verdediger Lacroix een voorzet van Deijkers in eigen doel, maar MW volgde daarna niet de lijn der verwachtingen en wankelde dan ook niet. Wilde zich ook bewust staande houden, via vrijwel massaal verdedigen. MW-trainer Leo Canjels: 'Het Is niet leuk met grote cijfers te verliezen. En omdat dat de tegenstan ders van PSV in Eindhoven nog wel eens overkomt, hebben we daar maat regelen voor genomen. We hebben de eerste helft stevig verdedigd.' Maar niet alleen de defensieve opstel ling van MW hield PSV ln die eerste periode van doelpunten af, ook PSV zelf werkte hieraan mee. Het viel voortdurend aan, kreeg ook kansen, maar benutte die niet. De opvallend ste rol in negatieve zin vervulde rech terspits René van de Kerkhof, die.te individualistisch opereerde. Keer op keer weigerde hij af te spelen, liep zich vast of schoot zelf vanuit een moeilijker positie dan een medespe ler. René van de Kerkhof haalde zo doende heel wat potentieel gevaar uit de Eindhovense aanval, die immers in het centrum beschikt over Ralf Edström: een in de lucht nauwelijks te kloppen aanvaller die alleen al om die reden best wat meer vanaf de vleugel had kunnen worden bediend. In de tweede helft ieek te gaan ge beuren, waar het publiek de voor gaande drie kwartier op had zitten wachten:.het opvoeren van de produk- tie. Maar tekenend voor PSV in die fase was dat het daarbij de hulp van een Maastrichtse verdediger nodig had. Dijkstra stopte vallend een niet zo gevaarlijk ogende voorzet van Bent Schmidt-Hansen (ingevallen voor de geblesseerde Willy van de Kerkhof) en scheidsrechter Frans Derks (inge vallen voor de zieke Joop Vervoort) bestrafte deze actie met een straf schop. Willy van der Kuylen benutte deze uitstekend. Het pakte echter anders uit. Want in plaats van dat PSV (eindelijk zo leek het) uitliep, zette Willy Brokamp kort daarna MW weer op één doel punt verschil. Een opmerkeliike actie, want in de eerste helft was MW nau welijks over de middellijn geweest, werden de zwervende Brokamp en Bonfrère geen een keer behoorlijk aan gespeeld en onderscheidde Brokamp zich vooral door nadrukkelijke geba ren die duidelijk misnoegen en ver wijten tot uiting moesten brengen. Leo Canjels: 'Ik had Hoenen achter de hand gehouden, omdat we eerst stevig wilden verdedigen. Na rust heb ik Hoenen er ingezet en dat gaf meer aanvallende mogelijkheden." PSV werd onrustig, de verdediging leek zich er ineens van bewust dat niet de geblesseerde Jan van Beveren (juist de laatste weken in zo'n grandi oze vorm) in het doel stond, maar André van Gerwen. Kees Rijvers: 'Je kunt Van Gerwen geen doelpunt aan wrijven, beide keren werd de verdedi ging uitgespeeld. Het was duidelijk dat de vervangingen in het elftal doorwerkten. Die omzettingen vragen aanpassing. Bovendien, ik heb Bro kamp eerst in het geheel niet gezien. Toen Krijgh. die op Brokamp stond, moest uitvallen, dook Brokamp ineens weer op.' MW kreeg kansen, ook na dat Edström met een fraaie kopbal de stand op 31 had gebracht. Bonfrère bracht in dezelfde minuut van die ac tie MW weer op één doelpunt ver schil en de strijd was dan ook pas werkelijk beslist toen Edström met een schot dat niet onhoudbaar leek, voor 42 zorgde. PSV-MW 42 (l0) Lacroix (eigen doel) 10, 60. Van der Kuylen 20, 65. Brokamp 21. 70 Edström Sl. 70. Bonfrere 32, P2. Edström 42. Scheidsrechter: Derks. Toe- schouwers 19.000. PSV: Van Gerven; Krijgh (Van den Dungen), Nordqvlst, Van Kraay, Strik; Willy v.d. Kerkhof (Schmidt Hansen), Van der Kuylen, Deijkers; Rene v.d. Kerkhof, Edström, Lubse, MWx Matthijssen: Pleumeekers. Herben. La croix. Colombain; Dijkstra. Kerstgans, Braam (Hoenen); Bonfrere, Pot. Brokamp. HANS SCHMIT NAC blijft in dé huidige omstandig heden een bijzonder kwetsbare ptoeg, die gisteren het geluk had dat Roda JC, vooral ln de eerste helft, zo be vangen was door zenuwen dat er geen enkele dreiging van de Limburgers ENSCHEDE (ANP - 9 minuten maar heeft FC Groningen "de illusie van 'n sensationele zege op FC Twente kun nen koesteren. Maar nadat Bos met zijn tweede treffer de stand op 1-2 had gebracht liet de thuisclub even zijn ware gezicht zien, waardoor bin nen de kortste keren, .vtó Zuidema- en Notten orde op zaken werd gesteld, FC Twente was er, mede doordat Jeu* ring en Drost nog steeds met blessu res aan de kant moesten blijven, op uit om met kraebtenbesparend voetbal tot het maximale rendement te ko men. Zonder tempo en zonder veel va riatie schoven de Enschedeèrs elkaar bijna plichtmatig de .bal-toe... Doordat de Groningers massaal de de fensieve stellingen betrokken, was het begin uiterst saai. Toen Notten na twintig minuten de thuisclub op winst zette lag het in de lijn dat hot treffen ook daarna behoorlijk zou ver zanden. Dankzij de Groninger aanvals leider Jaap Bos gebeurde dat echter niet. Hij rondde vlak voor de pauze een combinatie met Gritter en Hoven- kamp uiterst effectief aï om enkele minuten na de hervatting nogmaals toe te slaan: 1-2. Hij pikte op het mid denveld een foutieve pass van Van der Vall op, rende ongehinderd tien tallen meters door en versloeg vervol gens ook de uit zijn doel gekomen Schrijvers. De teruggekomen Van der Vall raakte, op de doellijn staande, de bal nog wel aan maar kon een Gro ninger voorsprong niet verhinderen. FC Twente reageerde prompt met een tempoversnelling en doelpunten van Zuldema en Notten. Nadat FC Twente een handvol kansen door onzuiver schieten onbenut had gelaten, moest doelman Schrijvers twee minuten voor afloop nog een keer languit om een verraderlijke inzet van Bos on schadelijk te maken. De Groningse aanvoerder Van der Heide kreeg tien minuten na de rust wegens een onbe heerste charge tegen De Vries van ar biter Ram de gele kaart. FC TWENTE-FC GRONINGEN 1—2 (I—I) 20. Notten 3—0, 43. Bos 1—1, 48. Bos 1—2, 67. Zuldema 2—2. 59. Notten S~2. Scheids rechter: Ram. Toeschouwers: 10.000. FC Twente: Schrijvers: Achterberg, De Vries, Van lerssel. Oranen: ThÜsssn, Van der Vall, Nottan: Schwemrate, Zuldema. Pahlplatz. FC Groningen: Nordström; Komelis (Kirch- hoff). Schipper, Bloemberg, Hovenkarap; El* raers, Van der Helde, Oldenburger; Bos, Jen sen, Gritter. John Steen Olsen 'bevrijdt' FC Utrecht gin de fout de ballen uitsluitend door het centrum to de richting van het Graafschap-doel te dirigeren, waar Zaayer bewaker van Van Maurik Muitjes (bij Karei Bonsink) en doelman Van Oosterhout steeds de ge legenheid kregen om in te grijpen. Utrecht leek zelfs op een nieuwe ne derlaag af te stevenen, toen Gerrie de Jonge al in die zesde minuut Oeid Hoekema de gelegenheid gaf het ge vaar van de Graafschapcounter te de monstreren (1—0). Bert Jacobs: 'Daarna was er van organisatie Ln on ze verdediging geen sprake meer. De verdediging heeft de afgelopen weken toch a! niet volledig naar wens ge werkt Mede daaróm heeft Jan Stroom berg in deze wedstrijd onder de lat mogen debuteren. Ik dacht niet dat hij grote fouten heeft gemaakt'. GRETIG De Graafschap mist onmiskenbaar de klasse om naar meer te reiken dan een uiterst bescheiden rol Ln deze competitie. Maar hoe gretig of die Achterhoekse ploeg bereid is om meer te zijn dan een figurant ondervond Utrecht Het team knokte en zwoegde om iedere bal. En wanneer Hoekema iets meer koelbloedigheid aan de dag had gelegd, toen hij plotseling oog-to- oog stond met Stroom berg was de pa niek bij Utrecht compleet geweest Nu kreeg Jacobs de gelegenheid om na de hervatting dat andere Utrecht te tonen dat tot zoveel meer in staat is, aJs het team dat in de eerste helft opereerde. Hij haalde de beweeglijke André Hulshorst in de ploeg en dat stelde De Visser voor een onoverko melijke probleem. De Visser haalde Koenders bij Olsen weg en posteerde hem bij Hulshorst Hij gokte erop dat het middenveld en met name Guus Hiddink de Deen zou kunnen af remmen. Die gok pakte verkeerd uit', ook al omdat spelbepaler Kiddank met veel meer werd geconfronteerd dan met Steen Olsen. Hiddink: 'Het mid denveld moest Olsen afremmen. Maar dat lukte slecht omdat beurtelings Hildebrand en Adriaanse vanuit de achterste linies mee oprukten. Dan moest ik er wel heen om te proberen die mannen uit te schakelen en daar door kwamen wij vaak een mannetje tekort'. Olsen haalde uit diie Grafelij ke omissie het maximale profijt. Eerst werd zijn ziedende inzet nog door Zaaydr van de lijn gehaald, maar toen hij daarna in een onoverzichtelijke si tuatie to het 16-meter gebied nog maals aanlegde, was Van Oosterhout geslagen. De Graafschap bood via zijn inmiddels gevreesde contra-attaque nog wel enig verweer, maar toen Ol sen een voorzet ineens op de schoen nam. was het Doetinchemse verzet ge broken. Leo van Veen. die een schot van Hulshorst van richting verander de. stelde de Utrechtse overwinning definitief veilig. John Steen Olsen: "Wij hadden dat voornamelijk te danken aan die tacti sche omzetting Toen het spel na de hervatting via de vleugels werd gepro grammeerd, liep het voel beter. Daar bij kwam nog dat ik Koenders kwijt was als persoonlijk bewaker, waardoor ik veel meer dan to de eerste helft gelegenheid kreeg om op te komen' Te lang heerste bij Utrecht de angst dat het doelpunt uit zou blijven. Daardoor kregen de aanvallen di kwijls een te gehaast karakter. Olsen: 'Vergeet niet dat wij de afgdopen we ken nog al pech hebben gehad. Wij speelden niet slecht, maar hadden net niet dat geluk wat nodig is om pun ten te halen. Daarom werkte die ge lijkmaker zo bevrijdend. Wij konden toen rustiger gaan spelen, waardoor er ook aanzienlijk meer uitgespeelde kansan kwamen dar to de eerste helft'. FC UTRECHT-DE GRAAFSCHAP 3—1 (0—1) 8. Hoekema o1, 62. Olsen l1. 72. Olsen 2I, SO. Van Veen 31. Scheidsrechter: Weerink. Toeschouwers 8000, FC UTRECHT: S hoornberg, Hildebrand, Wil schut. Adriaanse, Van Hulssleden; Olsen, Co- te (Hulshorst), Cabo, Van Veen. Van Mau- nk, Bonsink. DE GRAAFSCHAP: Van Oosterhout. Mintjes. Zaayer. Van Londen, Koenders, Poulus. Hddink. o# Vries: Meljers. Hoekema. De uitging. Een voor NAC's laatste linie hoogst prettige ontwikkeling, want mede door de zwakke inbreng van centrale verdediger Aat Graauwmans rammelde de defensie van de Breda- naars aan alle kanten. In de tweede helft, toen trainer Heresie Hollink het tactisch concept van zijn team wijzige-- de Roda schakelde van 4-4-2 over naar 4-4-3 bleek pas goed hoe broos in feite de Bredase achterhoede was. Ro da schiep zich toen via Henk van Leeuwen, Langehuizen en Körver en kele gunstige mogelijkheden maar miste toch vooral overtuiging en koel bloedigheid om een weer uitstekend spelende doelman De Jong te passere- 'Een onnodige nederlaag', moest trai ner Hollink van Roda na afloop spij tig constateren. "We hebben vooral in de tweede helft bijzonder moedig ge speeld. Het feit dat NAC nauwelijks over zijn eigen speelhelft kwam, heeft me het gevoel gegeven, dat de situatie nog niet helemaal hopeloos is. Ons grootste probleem is dat we geen doelpunten kunnen maken, ofschoon we voldoende kansen weten t eséhep- pen.' Het was voor Hollink overigens een raadsel waarom zijn formatie in de eerste,helft zo vreemd had staan schutteren. Dijkstra, Advocaat en Of fermans bezondigden zich aan de lo- pende band aan balverlies, zeer ten gerieve van het toen nog zeer gretig opererende NAC, vla de jeugdige Tom Smits op de linkervleugel en via de knap acterende Vrijsen hard van sta pel liep. Toen Dijkstra in de 20ste mi nuut geheel onnodig de bal verspeel de dirigeerde Bertus Quaars de ba! 11- nea recta naar Bouwmeester. Terwijl de hele defensie van Roda de aan dacht richtte op Vreijsen haalde Bouwmeester woest uit: 1—0. Een fractie later was het bijna gelijk toen Körver een kopbal subliem door De Jong zag gestopt. Daarna moesten de Limburgers echter weer snel naar hun stellingen terug. Roda JC bleef NAC gul tegemoetkomen ln het weg* geven van kansen. Toen Sjef Blatter vreijsen weer eens moest laten gaan, kopte Brouwers de voorzet van zijn rechtsbuiten voorbeeldig terug naar Quaars die moeiteloos scoorde: 2—0. wat zich daarna in de Bredase arena heeft afgespeeld had weinig meer met eredivisievoetbal te maken. Hoewel Roda in het tweede bedrijf wat min der krampachtig speelde, zat er toch te weinig verband en te weinig intel ligentie in de ploeg om het volledig van slag geraakte NAC voor onoverko melijke problemen te stellen, pe stemming in de Bredase arena was inmiddels naar een kookpunt geste- gen De veel fluitende maar niet on voldoende leidende scheidsrechter Berrevoets moest om de zestig secon den fluiten voor een overtreding. In totaal 55 keer een record on derbrak hij het spel, terwijl hij Slat- to1" _vaa Roda JC en Vreijsen van Y e^aar k1 de haren zaten, de gele kaart toonde, vermaningen uit deelde aan de Limburgers Bish en Advocaat. Met voetbal had dit door angst beheerste duel toen al lang mets meer te maken, al trachtte Roda JL zich nog het meest positief op te stellen. NAC-BODA JC 20 (20) 20 Bouwmees ter 1—0. 39, Quaars 2—0. Scheidsrechter: Berrevoets. Toeschouwers 6.000. NAC: De Jong; Blom, Van den Dries, Graau* wans. Bakker; Quaars, Dierickx (Bouwman) Bouwmeester; Vreijsen, Brouwers, Smits BOD A JC: Damen: Blatter, Offermans, Fi scher, Broeks, Advocaat, Dijkstra, Van Leeu wen; Langenhulzen (Bish) Meursen (Witjes), Koerver. Jonge. DEN HAAG (ANP) Na Rqp ea Arnold Mühren hebben ook Rijstber gen (Feyenoord), Krijgh en Willy van de Kerkhof (PSV) bedankt voor Jong Oranje, dat maandagavond to Eindho ven togen de Noorse ploeg voor spe lers onder de 23 jaar uitkomt. Bondscoach Van der Hart hoeft voor die wedstrijd in het toernooi om de Europese beker voor nationale jeugd- ploegesn, het volgende elftal samenge steld: Berth (Anderiecht), B3ia (Den Haag), Van Kraay (PSV), Dusbaba (Den Haag), en Van lierssel (Twen- te), Thijssen (Twente), Wilbret (AZ) en Notten (Twente, Kist (AZ), Lubse (PSV) en Van der Lem (Amsterdam). Wisselspelers zijn: De Jong (Ajax). Vosmaer (Haarlem), Bos (Groningen) en Visser :NEC),

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 9