Ik heb het gevoel dat ik weer wat kan doen Nieuwe boottypes procent FC Den Haag: verder kijken dan de bal groot is? Sport-spreekimr 11 .'-*1 Ajax opnieuw onderscheiden Panahaiki dichter bij kopgroep TROUW/K^UiRTET DINSÖA.O 30 OKTOBER 1973 SPORT T11/K13 Van onze speciale verslaggever OISTERWIJK In Oslo, kort voor de interland die het Nederlands elftal d5Sr tegen Noorwegen af werkte, gelukte het de meuwe bondscoach Cor van der Hart niet meer zijn teleurstelling over zijn en tree bi] de KNCB te verbergen. Toen ook, nu al weer ruim anderhalve maand geleden, was het Cor van der Hart me zijn gramschap verpakte in een fel pleidooi voor verbetering van de functie-opvatting tus sen de beide bondscoacheg. Cor van der Hart voelde zich in het gezelschap Oranje-spelers als een loop jongen, als een simpele aangever van bondscoach Padrhonc. En dat frustreerde. Vandaar dat Cor van der Hart op een revisie van de taakverdeling aandrong. Cor van der Hart. DEN HAAG Voor Ton Sij- brands moet het toch nog een te leurstelling zijn geweest, toen* hij zaterdagavond na het prolonge ren van zijn wereldtitel dammen opnieuw geconfronteerd werd met een lading kritiek. Niet al leen hij kreeg die te verwerken. Over zijn tegenstander Andris Andreiko werd nog aanmerkelijk meer gram uitgestort. Kritiek die, Sijbrands wilde het gedeelte lijk wel toegeven, gegrond was. Ook hij kan er niet onderuit dat de match in Den Haag voor alle betrokkenen een teleurstelling is geworden. Ton Sijbrands analyseert. De rente, die' wij vergoeden op spaargelden,' loopt van 41/2% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot8l4% voor onze Spaarwinstbiljetten aan toonder en de N.M.S, - Rentespaarbrieven. Vraagt u eens bij een van ónze kantoren naar deze spaarmogelijkheden. RUUD VERDONCK door Hans Schmit Eenzijdig Politiek De spelersraad van FC Den Haag met op de voorgrond rechts het KVP-Tweede Ka merlid Wim du Chatinier. ;Klëm.é$cern Van der Hart: eigen inbreng OISTERWUK Bondscoach Cor van der Hart heeft nog een wijziging In het team van Jong Oranje, dat vana vond In Eindhoven tegen Jong Noor wegen uitkomt, moeten aanbrengen. De Haagse voorstopper John Dusbaba, één van de steunpilaren van het TJE- FA-jeugdteam, wordt vervangen door de MW-er Jo Lacroix. Dusbaba zon namelijk niet meer voor de UEFA- jeugd mogen uitkomen, wanneer hij één keer voor Jong-Oranje zon spelen. Dat "offer* vond Cor van der Hart te groot, ook omdat de UEFA-jeugd bin nenkort nog enkele belangrijke wed strijden te wachten staan. Dr. Fadrhonc werd alle verantwoorde lijkheid van Oranje opgedragen en Cor van der Kart richtte zich op de UEFA-jeugd en Jong-Oranje. Dat was het resultaat van het gesprek dat de beide bondseoaches met mr, Jacques Hoogewoning, dc voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal, voer den. Een ontwikkeling, die Van der Hart, de ambitieuze clubman, teleur gesteld moet hebben. Al oratkent hij dat Zegt: 'Ik hob er geen centje last van gehad. Voor mij maakt het name lijk niet uit Be heb noodt gepreten deerd de eerste man te moeten zijn 3k wilde alleen maar werken, ik ben nu eenmaal geen jongen die stil kan tótten. Daarom voel ik me nu ook weer gelukkig. Ik heb weer een groep, diie ik zelf kan samenstellen, die ik kan begeleiden en waar ik een duidelijke eigen inbreng in heb. Dat is voor mij steeds het belangrijkste geweest*. Daarom gaat Van der Hart niet meer in op zijn ervaringen met het Neder lands elftal. 'Alles', zo zegt hij 'Komt zo gemakkelijk verkeerd over en dat wol ik voortomen. Voor mij telt ook maar één ding en dat is dat wij naar West-Duitsland, naar de eindronden van het wereldkampioenschap moe ten'. Om die reden mijdt hij de wendingen m het gesprek, die naar de samenwerking met Fadrhonc gaan. Niet zijn verbittering voert hij als argument voor zijn terughoudendheid aan. Hij wil louter zijn goede wil en rijn positieve instelling tonen. Voor komen ook dat hij als rancuneus wordt omschreven. Van -der Hart: 'Ik zag de aanvankelijke constellatie echt wel zitten. Nu niet meer. Fadrhonc is er de man namelijk niet naar om stil te zitten. Hij wil tussen de jongens instaan. Dat zegt hij ook. Maar dat kon niet in owze samenwerking, In zijn hart dacht Fadrhonc dat hij het we! kon, in zijn kantoor kon ik alles ook erg goed met hem doorspreken, alleen kort voor de wedstrijd doken dan weer de problemen op. Ik heb vanaf het begin gezegd dat onze sa menwerking een groeiproces moest doormaken. En dat kon eigenlijk niet De tijd dringt prestaties moeten nü geleverd worden, dat is toch onmis kenbaar. Voor mij is die periode daar om afgesloten. De werkgebieden van Fadrhonc en mij zijn duidelijk afge bakend. Alles over het Nederlands elftal valt onder verantwoordelijkheid van de 'Dokter', Jong Oranje en UE FA-jeugd zijn voor mij'. ONHAALBAAR Een situatie, die Cor van dew Hart heeft 'bevrijd', zoals hij dat zelf weer geeft. Hij heeft met Jong-Oranje, dat vanavond voor het eerst onder zijn leiding uitkomt nog niet kunnen doen wat hij wilde doen. Van der Hart: 'Primair staat voor mij persoon lijk dat ik nu weer het gevoel heb gehad dat ik weer wat kon deen, Tk kon weer over selecties denken, schrijven, spelen en noem maar op. Dit team heb ik nog niet kunnen begeleiden zoals dat wellicht gewenst Is. Ik had de spelers graag iets meer centrale trainingen af laten werken, ik bad de ploeg ook graag enkele wedstrijden laten spelen, dat alles was echter niet haalbaar. Maar daarin kan ik in de toekomst verbeteringen aan brengen, hoop ik'. En dat is nodig. Want, zo erkent ook Van der Hart, zijn werk met de jeugdseleeties is van grote waarde voor de toekomst van het Nederlands voetbal. 'Het is toch een gegeven dat de 'sleet' waarneembaar is bij onze topvoetbalters. Ik wil niet zeggen dat dat ai voor de eindronden van het wereldkampioenschap fatale gevolgen heeft Maar Het wordt wel tijd "dat er een nieuwe lichting voetballers gevon den wordt Dat beschouw ik als mijn belangrijkste opdracht. Daarom zou ik ook het liefst een echt Jong-Oranje in het veld brengen. Spelers dus van ongeveer 20 en 21 jaar. Vanavond hebben we Van lertsel en Wildbret in de ploeg. Dat zijn jongens die dicht tegen de nationale ploeg aanzitten, die moet je een kans geven in dit stadium van de voorbereiding op de wereldkampioenschappen. Met Fadr honc heb ik deze situatie belicht en daaruit mijn conclusies getrokken. Ik sta voor de taak om de nationale ploeg te vormen die na de wereldkam pioenschappen weer uitkomt voor de Europese titel voor landenploegen1. GEMIS Cor van der Hart heeft in zijn nog korte dienstverband met de KNVB de clubbesognes gemist, de druk van de komende wedstrijd ontbrak ook. Er is iets anders voor teruggekomen, dat wei. Van der Hart: 'Ik bekijk de wedstrijden nu rustiger dan ooit, heb dus in feite vee! meer aandacht voor het echte 'mooie' van voetbal. Boven dien kom ik nu wel weer onder druk. Anders dan bij de club, daar kon je je eventueel nog eens permitteren om een slechte wedstrijd te speten. Met de vertegenwoordigende elftallen niet Die spelen zo weinig ontmoetingen en kunnen zich geen minder goede pres taties veroorloven'. Hij is ook al op de typtiscbe problemen van een bondscoach gestuit Spelers die zich op verzoek van de club terugtrekken (Rep en MlLhren) en spelers die op het laatste moment geblesseerd raak ten. Van der Hart: 'Op zich is dat niet zo erg. Die situatie dwingt je er toe om voor een dubbele bezetting van de posities te kiezen. Dat is het systeem, dat we ook bij die nationale ploeg hanteren, garant staan voor een brede basis. Wc moeten niet met de handen in het haar zitten, als er plotseling spelers uitvallen. Daar had den we, dat geef ik grif toe, veel eerder mee moeten beginnen'. Ondanks- zijn problemen is Van der Hart concent met de ploeg die hij vanavond het veld op Iran sturen. De ploeg, die na de 3—1 zege in Noorwe gen, aan een gelijkspel voldoende heeft om zich bij de laatste acht van het Europees kampioenschap te plaat sen telt kwaliteit, zo heeft Van der Hart ontdekt "En ambitie. Ik zou me op gevaarlijk terrein begeven, als ik dat moest vergelijken met de instel- DAMSPORT DE VERLIEZER LUZERN Tijdens een Congres van de Internationale Roeifederatie (FI- SA) is in Luzern besloten met ingang van de wereldkampioenschappen van volgend jaar twee nieuwe boottypes te introduceren: de dubbel vier voor he ren en de twee zonder stuurvrouw. De organisatoren van wereldkampi oenschappen (elk jaar, met uitzonde ring van een jaar met Olympische Speten) zulten de deelnemers in de toekomst geen reiskostenvergoeding meer behoeven uit te keren en ont vangen 85 proeent van de baten uit televisierechten. De overige 15 pro cent gaat naar de FISA. PARIJS (AFP) In éen restaurant, in het Boos de Boulogne,in Parijs, heeft Ajax gisteren de Trophee Fran ce Football, in ontvangst genomen. Ajax verwierf dc prijs van het Franse voetbalblad als beste Europese club van het afgelopen seizoen. De Neder landse.- en Europese kampioen werd drie keer eerder onderscheiden, name lijk ook in 1969, 1971 en 1972. Ajax werd in Parijs vertegenwoordigd door rijn voorzitter en door aanvoerder Piet Keizer. Tijdens dezelfde bijeenkomst werden ook de prijzen voor de beste Europese schutters uitgereikt. Euseblo (veertig treffers in dertig wedstrijden) kreeg, not als in 1968, de gouden schoen, de zilveren was .voor Gerd Mülïer PATRAS (ANP) Panahaiki, tegen stander van FC Twente in de tweede ronde van de UEFA-Cup, is gisteren dichter bij de kopgroep van de Griek se eerste klasse gekomen. Panahaiki behaalde in .de eerste competitiewed strijd van dit seizoen die op eigen teld ton worden gespeeid, overigens de,-kleinst mogelijke oyerwinning op de gedoodverfde 'degradant' Apoel Ni cosia, 2-1. Kovala-Oiympiakos Volos 4-0. Etnlkos-AEK I- 2, Panafraiki-Apoel Nicosia 2-1IrakLis-PAOK H, Larissa-Egale o 1-0, PanatMnaifcos«01yro- Wakos Piraeus 1-1, ApoIIon Athane-Fostpr 0- Panseraikos-Aris 0-3, ApoIIon Saloniki* Panionios 1-0. Stand: 1. Ar Is 11 pnt, 2. Olympiakos Piraeus Jo pnt, 3. Panlonlos en Panafchlnalkos 9 pnt, 5. pack, aek en Panahaiki 8 pnt, 8. Larissa 7 pnt. Een teleurstelling waar een. groot di lemma aan ten grondslag ligt. Im mers, Ton Sijbrands startte de twee kamp met een voorsprong. Als de twee spelers na twintig partijen even veel punten zouden hebben, behield hij zijn titel. Voor Andris Andreiko teide maar een ding, hij mocht geen partij verliezen. Zeker niet toen Sij brands al in de tweede partij een blunder van de Rus uitbuitte. Die stelling heeft de strijd goeddeels ver lamd. Daar konden de excuses van beide spelers nauwelijks iets aan ver anderen. Sijbrands: 'Ik ben wereld kampioen hij moet zien mij te verslaan'. En Andreiko's secondant Iser Koeperman: 'Sijbrands moet maar eens wat laten zien ais hij werkelijk de beste is'. Daardoor is de damsport de grote verliezer geworden. Propagandistisch daalde de waarde van de tweekamp bijna per zet. Propaganda die de damsport zo goed zou kunnen gebrui ken, Want ontkend kan niet meer -worden-, dat vrijwel alles van niveau zo'n beetje in Rusland of Nederland.- afspeelt. Daarbuiten zijn nog wel een handvol dammers van formaat, maar zij kunnen nauwelijks een rol van betekenis speïen als de Nederlandse of Russische sterren aan tafel schui ven. BEZWAREN Nauw daarmee samen hangt ook het feit dat de inzet van de tweekamp, 60.0000 gulden te verdelen, eigenlijk ook niet in verhouding staat tot de piaaw die de damsport internationaal inneemt. Daar zijn al bezwaren tegen gerezen. Ook binnen de dambond. Be zwaren die na deze tweekamp niet zo hard meer hoeven door te klinken, want men mag rustig aannemen dat het vrijwel niet meer mogelijk is om in de toekomst nog- eens zo een bedrag bij elkaar te brengen. Ook dat is een gevolg van deteleurstellende tweekamp van Den Haag. I sfc De teleurstelling was ook groot voor het publiek. Een groep belangstellen den te verdelen in twee groepen: damliefhebbers en sportliefhebbers. Voor de damliefhebbers was er weinig te genieten omdat er teveel partijen in het teken stonden van strijd-ont- wijklng. Voor de sportliefhebbers - verwend door alles rond de sehaakt- tweekamp Fischer-Spasski - was er te weinig' vuurwerk om er zich langer dan 'een kort moment mee bezig te 'houden. - - Ton Sijbrands wil voor een deel van de schuld wel opdraaien: 'Misschien ben ik wel voor 'vijftig procent' de schuldige -"voor het verloop van de match. Maar het is toch evenzeer wel opmerkelijk dat Andreiko pas bij de laatste kans die hij had om de titel te kunnen grijpen werkelijk scherp is gaan strijden. Daarnaast zijn er toch ook partijen geweest met zeer fraaie momenten. Partijen waar ik me nog lang mee bezig zal houden'. Maar over de strijdwijze .van de, Rus zei1 Sij brands 'Voor Ajax Wordt het makke lijk de volgende ronde van de Europa Cup te bereiken, ais CSKA straks aanvalt zoals Andreiko dat in deze tweekamp heeft gedaan. .Dan redt Ajax het eenvoudig*. S Ijbrands heeft zich maandenlang intensief voorbereid op de strijd. Met zijn twee secondanten nam hij techni sche en tactische zaken door op een uitputtende wijze. Het rendement (ADVERTENTIE) spaamnte tut NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK daarvan is klein geweest. Ed Holst- voogd, Sijbrands* technische secon dant noemde de strijd 'een desillusie'. Sijbrands: 'We hebben ons inderdaad gericht op scherpe openingsvarianten, Die zijn er bijna niet geweest De nieuwtjes die ik had willen brengen kunnen me misschien in de toekomst nog eens van pas komen. Maar je bereid je natuurlijk niet voor. op partijen die na zestien zetten in remi se eindigen'. MAGER De kritiek aan het adres van Andris Andreiko 'Be uit de woorden van Ton Sijbrands was te proeven, was voor ex-wereldkampioen Piet Roozenburg echter te gortig. Roozenburg: 'Ik wil wel even stellen, dat Andreiko soms wel degelijk initiatieven heeft ont plooid. Het totaal laat een wat magere indruk achter, maar dat heeft zeker niet aan Andreiko alleen gelegen'. Sijbrands: Tk heb toch ook gezegd dat ik misschien wel voor vijftig procent daarvoor verantwoordelijk ben" Roo zenburg: 'Deze match heeft beslist geen goed gedaan aan de damsport'. Dat laatste staat voorop. De damsport lijkt gewoon een kans gemist te heb ben om er zelfs zeer wei bij te varen. Er zal heel wat moeten gebeuren om die indruk weg te nemen. Wat dat zal moeten zijn is nog een vraag. Moet het prijzengeld omlaag? Sijbrands heeft al gezegd dat als dat al te drastisch gebeurt hij misschien er in de toekomst wel van af kan zien om nog en tweekamp te spelen. Hij zal echter mee moeten leren leven. In Nederland kan misschien nog wel eens voor een aardig bedrag gespeeld worden, in Rusland hoeft men daarop niet te rekenen. En in andere landen staat de damsport zo laag op de populairiteitsladder, dat daar zeker geen grote sommen op tafei gelegd kunnen worden. Misschien kan er een andere vorm gevonden worden om de strijd om de wereldtitel te laten ver spelen. Dat zou dan wel een gouden formule dienen te zijn. Voortgaan op de oude voet betekent echter een devaluatie - naar buiten zeker - van de wereldtitel dammen. En dat was wel het laatste wat Sijbrands zich van de match in Den Haag had voorge steld. REMISE Ruim vier uur hebben Sijbrands en Andreiko het weinige.publiek bezigge houden met de negentiende partij om het wereldkampioenschap dammen, al vorens tot remise te besluiten. De stand werd hierdoor 21-17 in het voor deel van Sijbrands, maar dat is niet meer interessant. Nu het niet meet nodig is, bleken de.beide combattan ten bereid cm er een volledige partij van te maken. Na een flankspel-ope- ning, waarin beiden de voorpost kre gen, was die van Andreiko al snel verdwenen en hield Sijbrands een gunstige aanvalsstelling over. Toen de Rus zich in het centrum losmaakte kreeg Sijbrands een overwicht op het middenbord, dat resulteerde in een zeer gunstig eindspel. Gejaagd door de wedstrijdklok gaven beiden snei hun zetten af en moest Andreiko heel secuur speten om een nederlaag te ontgaan. Na de tijdeontrole vond hij in een lastige positie een gunstige remise die wit niet meer kon vermij den. Wit: Sijbrands (Ned) Zwart: Andireilco (Rust. 1, 32-28 19-23 2. 28119 14x23 3. 37-32 19-12 4. 35-30 20-35 S. 33-29 14-19 S. 40-35 5-10 7. 41-37 10-14 8. 45-40 18-21 fin deze veelgespeelde opening een ongetmrtkeHjfcd voortzetting: 9. 31-28 11-26 10. 30-24 19x3» 13. 35x24 14-19 12. 40-35 19x30 13. 35X24 21-37 14. 31x31 38x27 1$. 37-32 17-21 I®. 28x17 22x21 17. 42-37 31-28 1». 32x21 6x17. Ne achttien zetten was de stand: Wit: 14 stukken op: 4 29 34 38 37 3S 39 43 44 46 47 48 49 50. Zwart: 14 statten op: X 3 3 4 8 7 8 9 13 15 17 19 23 35. Het partijverloop ts verder: 19. 37-32 17-22 20, 32-27 22x31 21. 36x27 18-22 22. 7x13 Sxl (zwart krijgt nu terreinnadeel en komt In de verdediging) 3. 39-33 13-19 24 24x11 8x19 25. 33-23 15-20 28. 48-41 12-18 27. 41-37 9-13 28. 44-40 20-24 29. 29x20 25x14 30 38-33 4-10 31. 43-38 2-8 32. 50- 45 7-12 33. 49-44 8-11 34. 40-35 1-7 35. 44-40 3- 9 36. 37-32 11-17 (de korte vleugel van wit Is zo opgesteld dat deze zwart direct uit het centrum kan verdringen) 37. 34-29 19-23 39. 28x19 14x34 39. 40x29 18-23 (na deze rui! heelt zwart wel een schijf in het centrum, maar de witte stelling biedt meer mogelijk heden) 40, 29x18 12X23 41. 45-40 S-14 42. 40- 34 13-19 43. 32-27 19-24 44. 48-42 (dreigt 33* 19) 8-12 45 33-29 24x33 46. 38x18 12x23 47. 42-38 7-12 48. 38-33 12-18 49. 35-30 10-15 50. 47-43 14-19 51. 33-20 23-28 (zwart staat moeilijk en doet de emg juiste zet) 52. 42-37 remise op voorstel van wit (zwart kan naraekljk geestig remise forceren door 18-23 29x18 19-24 30x19 17-22). Totale speelduur: 4 uur en 10 minuten. Om met het negatieve te beginnen:' een profvoetballer voetbalt en daarmee is de kous af. Ciubüefde is een even vies woord als maat schappelijke toekomst; bedrijfsre sultaten zijn van generlei waarde. Het woord inspraak ontlokt 'niets meer dan een verwerpelijk schou derophalen. Voor de echte prof telt alleen het resultaat, het daar mee samenhangende salaris, zijn transferbedrag en de totaalstand van de kassa, wanneer hij als pril le dertiger zijn beroep moet opge ven. Hoewel slecht voor weinigen realiseerbaar, heeft hij toch een vijftiental jaren lang uitsluitend gehoopt op het moment van zijn afscheid .'binnen' te zijn. Hij heeft daarvoor hard gewerkt, dat zeker, is bereid geweest tot offers, heeft zichzelf en met name zijn enkels en zijn knieën niet entzien; even min trouwens ais zijn tegenstan ders die, als het resultaat dat vroeg, zonder wroeging op zoge naamd professionele wijze werden 'neergelegd'. Zijn belangrijkste mo tivatie is: als ik dat niet deed, was ik een dief-van-eigen-zak. ling van de internationals. Ik heb hier to ieder geval een stel jongens dat blij is met z'n selectie voor Jong- Oranje en dat beseft dat ze ook in Jong-Oranje kans heeft om zich in de kijker te spelen'. POUL ANNEMA Wie tegen een dergelijkse schema tische en eenzijdige voorstelling protesteert .heeft het gelijk aan zijn zijde. Er zijn talloze (gunsti ge) uitzonderingen, er valt een aanzet tot mentaliteitsverandering te signaleren. Een grote groep spe lers is zich, met name de afgelo pen zomer, door de slechte be drijfsresultaten gaan interesseren voor die merkwaardige bedrijfstak,., waarin zij werkzaam zijn .Maar ook hun gelijk is slechts een ge deeltelijk gelijk. Want de bereid heid van de betaald voetballer om mee te denken over de toekomst is (maar voor hoeveel werknemers, in Nederland 'geldt .niet 'beteelfde?) nog altijd mlniroaaL, Spélersraden somen" nog nauwelijks, van de grond, hoewel ook hier'de vraag gerechtvaardigd is. of niet hetzelfde het geval is met de ondernemings raden. FC Den Haag heeft vorig seizoen een serieuze v poging ondernomen de -spelers actief-te betrekken bij het beleid van de vereniging. De Haagse club verkeert in een finan-. cieei moeilijke' positie. Het publiek'"- laat verstek gaan, om wat - voor reden dan ook, maar de spelers schroefden hun financiële eisen steeds hoger op.-De continuïteit., 'kwam hierdoor in gevaar: er was-*- geen geld op nieuwe spelers te ..kopen, terwijl het bestaande spe-- lersbestand dreigde te 'worden uit gedund door kapitaalkrachtiger on dernemingen. In de spelersraad echter werd nauwelijks begrip voor de situatie gevonden, ondanks een volledige openheid van be-,- stuurszijde over de financiële 'posi tie. Want het hoofdthema was en bleef: meer geld. FC Den Haags spelersraad overleed dan ook in stilte: het bleek onmo gelijk de spelers bij het voetbalge- beuren buiten de lijnen te betrefc ken. Inmiddels draaide (FCDen Haag de kraan dicht. Er." konden geen. nieuwe spelers werden aange trokken en er werd- een beroep -1 -gedaan op het-rijke arsenaal van jeugdspelers. Een moeilijke stap, omdat het publiek nu eenmaal om resultaat vraagt. Sportief gezien is de stap tot nu toe, na elf competi tie-wedstrijden, niet op een duide lijk, fiasco uitgelopen. Het, jonge elftal kan door zijn enthousiasme nog steeds boeien. Maar er gebeurde meer. De spe lersraad dook opnieuw op, kwam weer tot leven. En toonde plots klaps interesse in zaken die niet alleen van voetbal-technische en fi nanciële aard zijn. In het program mablad PRO-FC hebben de spelers op eigen initiatief een hoekje geo pend, waarin zij zich via eigenhan dig gefabriceerde stukjes aan het publiek willen voorstellen. Een klantenbinding, waarvan nu ook zij de noodzaak inzien. En afgelo pen donderdag startte de spelers- raad met een initiatief, dat zonder meer opmerkelijk mag worden ge noemd. Wim du'Chatinier, lid van de tweede kamer en de Haagse gemeenteraad voor de KVP, hield toen op verzoek van de spelersraad een praatje over sport en politiek, beantwoordde allerhande vragen en toonde de bereidheid de spelers op alle mogelijke manieren van advies te dienen over zaken als bijvoorbeeld de dienstplicht Hij was de eerste in een rij van nog twee gemeenteraadsleden die zul- len praten over politiek en over, de band met en de eventuele steun, van dc gemeente aan FC Den Haag. Een van" de initiatiefnemers is middenvelder Simon-van' Vliet, 22 jaar en in het laatste jaar van de Academie van Lichamelijke Opvoe ding. Simon van Vliet: 'We hebben dit jaar een slectie met veel jonge spelers, Be vind dat je dan als groepIets aan de. begeleiding en sociale vorming van die- jongens moet doen., We willen'ze- duidelijk maken dat voetbal best .leuk is, maar dat er ook andere dingen in het leven zijm Ik zou graag-zien dat dat rechte, dat van enkel maar naar voetbal kijken dat veel spe lers hebben," verdwijnt Vorig jaar werd er* in de spelersraad alleen maar over geld. en, voetballen ge sproken. Er moest hiervoor geld komen en -daarvoor, Maar er werd niets tegenover-gesteld;..We hopen-, dat ze nu'meedenken; dat er mis-" seinen een. wisselwerking koint. We hebben drie 'politici uitgeno digd, maar willen ook andere on derwerpen'gaan behandelen.1 Bij voorbeeld s mensen uitnodigen die igts kunnen vertéllen over avond- - scholen;-'over opleidingen.' cursus^" sen die zij naast het voetbal kun nen volgen zodat ze later gewoon, de maatschappij kunnen instap pen.' - Simon va'n Vliet (met Pièt de- Zoete, Hans Bres, Woody Lou we-* rens en, uit hoofde vaii1 zijn aan-, voerderschap, Aad Mansveld dé. spelersraad vormend) heeft niet.de* illusie hier iedereen mee te berei ken. Van Vliet: 'Het is een kleine kern die zich hier voor inzet, een heleboel zeggen: voor mij hoeft het niet.-Maar ik geloof dat als je - ze wat laat horen, dat er altijd wei een paar zijn die aan "het denken- worden gezet en ook wel eens iets willen ondernemen. Het is nog altijd zo dat je de hele groep steeds moet meetrekken. Je komt o~ de bijeenkomst van de spelers raad met een heleboel punten, ie dereen vindt dat mooi, maar als er wat moet gebeuren, heeft iedereen het ineens te druk.' Het idee politici uit te nodigen is dan ook niet aan de spelers voor gelegd. Van Vliet: 'We hebben ze voor het feit gesteld, anders zou iedereen misschien hebben gezegd: boeh, ga weg. Maar ze hebben toch naar Du Chatinier geluisterd, ze hebben zich niet zichtbaar ver veeld. En voetballers zijn nogal van recht voor z'n raap en hadden hun eventuele verveling dan ook wel duidelijk laten blijken.' Hoezeer een groep voetballers ook nog met de haren bij hun eigen problematiek moet werden ge sleept, feit is dat vijf van die spelers zich zorgen maken over de maatschappelijke begeleiding van hun collega's en bereid zijn daar 'iets aan te doen, hoe bescheiden dat ook mag zijn, Simon van Vliet is idealist Te optimistisch ook misschien. Maar voorlopig 'mag daarom best "achter de eerste ali nea van dit verhaal een dik vraag teken worden gezet Of dat al dan niet terecht is, zal de tijd moeten leren. Na een voorbereiding van bijna vier jaar is hegin deze maand dan eindelijk het sport-spreekuur van de Amsterdamse chirurg Hans Kriek van start gegaan. In de Van Deysselhof-kliniek houdt hij iedere maandamiddag van drie tot vijf, samen met fysiotherapeut Saio Muller, spreekuur voor sportmen sen die met de een of andere blessure tobben. De eerste reactie van Hans Kriek na vier spreekuren is positief: 'Er bestaat nu al een enorme toeloop, we blijken duide lijk aan een behoefte tegemoet te komen. We krijgen per spreekuur meer dan twintig patiënten, hoe wel dat aantal vorige week. wat minder was vanwege het feit dal zo veel wedstrijden waren afgelast. Maar als de belangstelling blijft zoals nu, krijgen we meer dan 750 patiënten per jaar.' De mensen die naar het spreekuur komen zijn nog vooral wedstrijd sporters, met name voetballers en hockeyers. Hans Kriek hoopt dat die samenstelling wat zal gaan ver anderen, maar er zijn nog meer dingen die hij graag anders zou zien in de toekomst. Nu nog moet je een verwijsbrief van de huisarts hebben bijvoorbeeld en ligt ook nog- de echte sportkliniek met vijf tien of twintig bedden in een ver verschiet Voorlopig echter helpen Hans Kriek en Salo Muller Am sterdammers die tot voor kort ner gens terecht konden. Sè£ ■'Gbv

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 13