Lubbers: warmte sparen door sluiten van de gordijnen Nixon: beleid jegens Europa niet veranderd Eindhoven wil geen socialist krant in deze krant op de bres voor een sterke christelijke persLi Het Kwartet Maariv: ook Washington wil Cairo s derde leger vrij Tel Aviv blijft zich verzetten NAVO eensgezind naar Weens overleg Solzjenitsin: Sacharow in levensgevaar Maatregelen tegen vuurwerk per post V.&D, wil Kemo overnemen -J y DINSDAG 30 OKTOBER 1973 71ste jaargang no. 142 Westblaak 9-11, Rotterdam Postbus 948 «sa Tel. 115588 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De autoloze zondag komt dichterbij. Minister Lubbers van economische zaken acht het niet uitgesloten, dat aanstaande zondag al het autoverkeer verboden zal worden. Ontheffingen Extra-treinen Wel bromfietseh Opklaringen SIBHSroillPÈMB i I. J. van der Lee Van onze correspondent EINDHOVEN De Eindhovense gemeenteraad heeft in een motie haar ongenoegen uitgesproken over de voordracht van de rege ring aan de koningin om mr, .T. van der Lee tot burgemeester te benoemen. De Verenigde Naties zijn volop bezig personeel overte brengen naar viMe plaafeéEfcij^&eTrbötötfl&'Jiet Midden-Oosten. In de buitenwijken van de stad Suez werden deze week ïeéds vrachtwagens vol. VN-vre- destroepen gesignaleerd. v.: - J Breznjew-Sadat Binnenland Buitenland Kerk Wanneer wordt Gijeen naar Rome geroepen? 2 Sport Economie RITA 'Hij wilde zo graag stenen ra.nen Rotterdammer vooraanstaande - .'■prol. christelijke ■igitjagbiaden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR NEOERLAND „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Misschien zondag al rijverbod De Nederlandse oliepositie is het afgelopen weekeinde voor het kabi net Den Uyl vrij urgent geworden. Niet alleen het feit, dat Saoedl- Arabië de oliekraan heeft dichtge draaid, heeft daartoe geleid. Een woordvoerder van het ministerie van economische zaken noemde een gesprek, dat ambt maren van dit ministerie met vertegenwoordi gers van de olie-industrie hadden, net zo belangrijk. Bij deze gelegen heid is van de kant van de olie industrie verklaard, dat op zeer korte termijn de olie-aanvoer in ons land aanzienlijk zal teruglo pen. Wil de Nederlandse voorraadposi- tie' niet worden aangetast, dan zal spoedig ook het verbruik moeten worden beperkt Hoe dat in de praktijk moet gebeuren, laat de olie-industrie graag aan de over heid over. Het kabinet gaat zich deze week over maatregelen bera- Minister Lubbers heeft inmiddels al wat aanbevelingen gedaan, die energieverspilling moeten voorko men. In een interview voor de radio zei-de minister, dat het slui ten van gordijnen afdracht van warmte kan voorkomen. Ook zei de minister -A- maar dit was wellicht -niet helemaal serieus bedoeld - dat we de verwarming op scholen iets lager moeten stellen, waardoor de kinderen het thuis te warm vinden. Bij invoering van een autoloze zondag zal een algemene onthef fing gelden voor het openbaar ver voer (ook taxi's), artsen, GGD, po litie en brandweer, zo deelt het ministerie van economische zaken mee. Bijzondere ontheffingen kun nen worden verleend aan automo bilisten, die daarvoor in aanmer king menen te komen. Zij zullen daartoe een aanvraag moeten in dienen bij de rijksverkeersinspec tie, die in elke provincie een bu reau heeft. Het ministerie verwees verder naar soortgelijke maatrege len, die in 1956 genomen werden, toen er eveneens autoloze zonda gen werden ingesteld - (van 25 no vember tot 3 februari 1957). Een autorijverbod kan worden opgelegd op grond van de Distributiewet van 1939 en moet bij ministeriële beschikking worden bepaald door- het ministerie van economische za ken. De uitvoering van de maatre gel berust bij het ministerie van verkeer e® waterstaat Op beide departementen werd gisteren aan genomen dat de rijkspolitie zal worden belast met de controle op de naleving van het verbod. S'orige week werd nog aangenomen, dat een autoloze zondag niet op korte termijn zou hoeven worden ingevoerd. De situatie is evénwel drastisch veranderd, nu zondag be kend werd dat ook Saoedi-Arabië, onze grootste olie-leverancier, de uitvoer naar Nederland wil stop zetten. Minister Lubbers maakte gisteren op het congres van het Nederlands Katholiek Onderne- mersverbond duidelijk, dat de dis tributiewetgeving op heel korte ter mijn in werking moet worden ge steld. De olie-industrie zou het ver standig achten wanneer deze aan voer en de voorraad voor ongeveer twee maanden, over een langere periode dan normaal zou kunnen worden gebruikt De Nederlandse Spoorwegen zullen bij een eventuele autoloze zondag rekening houden met de mogelijk heid van het inlassen van extra treinen. "Materieel en personeel zullen in ieder geval gereed staan', aldus een woordvoerder van de NS. De spoorwegen, die 's zondags slechts voor veertig procent beset- te treinpn hebben, verwachten, ech ter geen problemen. "We kunnen zelfs een verdubbeld aanbo" van reizigers opvangen, maar we ne men aan, dat de meeste automobi listen, die 's zondags rijden, thuis zullen blijven en niet allemaal de trein zullen nemen'. De NOS antwoordde op onze vraag of terwille van het thuisblijvend publiek wellicht eerder op de zon dag zal worden, uitgezonden. 'Er wordt niet over gedacht ai met een programma te komen: de mensen moeten maar langer in bed blij ven'. Bij het ministerie van economische zaken ligt een verzcek van de Bond van Automobiel- Garage- en aanverwante Bedrijven (BOVAG) motoren en bromfietsen vrij te stellen van een eventueel zondags rijverbod om het publiek toch nog enige mobiliteit te geven. De BO VAG verzocht ook een eventuele vermindering in de bevoorrading van benzine over alle pompen evenredig te laten gebe iren. Een woerdvoerder van het ministe rie van economische zaken zei des gevraagd, dat de categorie-brom fietsen evenals in 1956 waar schijnlijk geen zondagsrijverbod zal worden opgelegd. Droog weer met opklaringen. Zwakke tot matige wind, eerst uit noordelijke, later uit uiteen lopende richtingen. Maximum temperaturen rond 12 graden. Morgen en overmorgen: Rustig herfstweer met op veel plaatsen nachtvorst. Later een toenemende kans op mist. Morgen: zon op: 07.33 zon onder: 17.14 maan op: 12.44 maan onder: 20.47 WASHINGTON (Reuter) President Nixon heeft de Westeuropese NAVO- bondgenoten laten weten dat er 'geen wijziging is gekomen in onze funda mentele beleid jegens Europa'. Het bezoek van de president zal voor een groot deel afhangen van het verloop van het overleg dat hierover wordt gevoerd met de Europese bondgeno ten. Een en ander is gisteren meege deeld door Gerald Warren, de woord voerder van Nixon. Volgens Warren staat Nixons plan Europa te bezoeken nog steeds vast Het Pentagon heeft verklaard dat mi nister van defensie James Schlesinger volgende week naar Europa gaat om in Den Haag een zitting de nucleaire planning-groep van de NAVO bij te wonen. Henry Kissinger, de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, heeft, op een bijeenkomst met 18 Westeuropese politici, in Washington, verklaard dat hij teleurgesteld is over de weigering van Europa met de VS samen te werken bij pogingen een vredesregeling voor het Midden-Oos ten tot stand te brengen. 'Wij zijn er bezorgd over dat de Europeanen twee weken lang, terwijl de VS een belang rijke beslissing moesten nemen, han delden alsof de NAVO niet bestond. De Europeanen schenen meer geïnte resseerd te zijn in liet behalen van marginale individuele voordelen in plaats van deel tenemen aan de gezamenlijke actie', aldus Kissinger. Zie verder buitenland-pagina. Israël onder zware druk van VS en Sowjet-Unie In de motie wordt gesteld dat in de raad slechts 2 van de 39 zetels worden ingenomen door de PvdA; terwijl slechts 8 ietels worden bemt..door der,>^T ,V;.i; zogenaamde progressieve - gróeperln- VrCUCSplJHl BEIROET, TEL AVIV, CAIRO (AP, Reuter. UPI) De Ameri kaanse regering heeft Israël on der zware druk gezet een einde te maken aan de omsingeling van het derde Egyptische leger in de Sanai-woestijn en terug te keren naar de bestandslijnen van 22 ok tober. Maar de Israëlische rege ring heeft zich fel tegen deze Amerikaanse pressie verzet. pit heeft de correspondent in Wash ington van het Israëlische dagblad Maüriv gisteren gemeld. Volgens Maart? eist Washington 'on der P.ussische druk' dat Israëlische troepen weer de posities innemen,"die zij hadden op het moment dat de eerste resolutie van de Veiligheids raad van kracht werd. 'De bedoeling van de Russische is is het doorbreken van de omsingeling van het derde Egyptische leger', aldus Maariv. Volgens Israël is de Sowjet-Unie niet in staat te bepalen hoe de bestandslij nen op 22 oktober lagen. Tel Aviv stelt zich op het standpunt dat de omsingeling van het derde Egyptiscne leger al voltooid was toen het bestand van kracht werd, aldus Maüriv. 'Ten minste in dit stadium schijnt er geen Israëlische bereidheid te bestaan ge volg te geven aan de Amerikaanse oproep', zo vervolgt het biad. Volgens Mahriv heeft Moskou be weerd dat bet, Egyptische derde leger pas op 2S oktober volledig door de Israëli's is omsingeld en Jat dit het gevolg was van 'wederzijdse bestands- schendingen door Israël en Egypte'. Volgens Maariv neigt Washington er toe de Russische versie over te ne- inen. 'ülvIPi VN .zou zijn, waarover Moskou en, Wash- te':.trekkgn.- Tenzij d^aël aan deze rig'rte-.torsprekea van^firebLcMsrafeli- ■- gen. Van de resterende SI zetels wor den er 25 ingenomen door de chris tendemocratische partijen. De voor dracht van een lid van de PvdA is volgens de motie dan ook in flagrante tegenspraak met de politieke verhou dingen in Eindhoven. Bovendien wordt in de motie gesteld dat bij de benoeming totaal geen rekening is gehouden met de door de overgrote meerderheid van de gemeenteraad naar voren gebrachte gevoelens. De discussies in de raadgisteravond hadden vaak een zwaar emotioneel karakter. Mevrouw Tielens-Haan van D'66 reageerde in felle bewoordingen op het indienen van de motie en noemde het gedrag van drs, B. Com- bee, fractievoorzitter van de combina tie christelijke partijen en indiener van de motie, kleinschalig en de Eindhovense gemeenteraad onwaardig. Overigens werd wel duidelijk gesteld door alle sprekers, dat de persoon van de heer Van der Lee buiten beschou wing werd gelaten en dat alleen de politieke aspecten van do benoeming ter discussie waren. Mr. W. van Elk, waarnemend burgemeester, noemde sprekend namens het college van B en W de benoeming een daad van autoritaire machtsoplegging van het kabinet-Den Uyl, Zie ook pagina 5 WENEN (Reuter). NAVO-diploma- ten in Wenen hebben laten doorsche meren dat de NAVO-Ianden het volle dig eens zijn geworden, over de tac tiek die zij zullen volgen'op de confe rentie tussen Oost- en West-Europa over inkrimping van de legers die vandaag in de Oostenrijkse hoofdstad begint Dit ondanks de recente span ningen tussen de VS en West-Europa. De onderhandelingen in Wenen - die zo ingewikkeld zijn dat ze naar ver wachting enkele jaren züllen duren - worden gevoerd door twaalf NAVO- landen waaronder de VS en Canada, en zeven landen van hetPact van Warschau. Tegelijk met de publikatie in MaSnv heeft het'Libanese dagblad An Nahar de hoofdlijnen bekendgemaakt van wat, volgens dit blad, eenvredesplan MOSKOU (Reuter) Volgens de Russische schrijver en Nobelprijswin naar Alexander.Solzjenitsin waren de Palestijnen, die eerder deze maand de dissidente natuurkundige Andrej Sa charow bedreigden 'huurmoordenaars' van de Russische autoriteiten. In ons land zou een dergelijke aanval onmo gelijk zijn zonder de voorkennis en aanmoediging' van de autoriteiten, zo schrijft Solzjenitsin. in een brief aan buitenlandse verslaggevers. Sacharow heeft gezegd dat op 21 okto ber twee maanen zijn appartement binnendrongen, die zeiden lid te zijn van de Palestijnse Zwarte September- beweging en hem met de dood be dreigden. Hij meldde het incident aan de politie maar er is kennelijk sinds dien niets meer van vernomen. Solzje nitsin meent dat de twee mannen in ieder geval de medewerking van de Russische autoriteiten moeten hebben gehad. 'Dit is een nieuwe benadering. Wat kunnen ze doen tegen de vrije me ningsuiting van een vrij man? Zij hebben geen argumenten, raketten passen niet in deze situatie, en gevan- fenisstraf zou hun reputatie schaden. Dus er blijft niets anders over dan een huurmoordenaar', aldus Solzjenit sin. volgende punten:l> Israël moet zich en Daalascus. uit de gehel Sinat terugtrekkén, ter wijl op vredesbesprekingen wordt be paald óf en zó ja, waar gedemilitari seerde zones worde? ingesteld. Indien er een impasse ontstaat, over. Sjarm-el- Sjeikh, dat van grootstrategisch be lang is omdat dit gebied de toegang tot de Golf van Suez beheerst, zal het onder internationaal toezicht worden geplaatst; 2) troepen van de VN zullen worden .gestationeerd op de Hoogten van Golan, het grensgebied tussen Syrië en Israël. Maar de voorste hellingen van de Hoogten, aan de Is raëlische zijde van de grens, zullen een 'Israëlisch veiligheidsgebied* worden; 3) ér wordt een Palestijnse staat gevormd op de westelijke oever van de Jordaan. Tot deze staat zullen ook de Gaza-strook en hét oostelijk deel van Jeruzalem belforen. Foead Mattar, de correspondent in Cairo van An Nahar, schrijft voorts dat president Sadat van Egypte van Moskou de verzekering heeft gekregen dat Israëlische troepen van de weste lijke over van het Suszkanaa! zullen verdwijnen voordat de voorgenomen vredesbesprekingen beginnen. 'In Cai ro wordt aangenomen dat Russische garanties, onder de huidige voorwaar den van de Amerikaans-Russische ont spanning, de steun genieten van de VS', aldus de correspondent. Het Amerikaans-Russische vredesplan «s erop gericht een einde te maken aan de crisis in het Midden-Ooosten op basis van de stelregel: 'geen overwin naar, en geen overwonnene'. Volgens An Nahar hebben Egyptische en Syrische leiders duidelijk gemaakt dat hun voornaamste redenen voor r_ het aanvaarden van het bestand wa- Zayvat ren geweest dat de recente VN-resolu- tie van november 1967 (nummer 242), waarin Israël wordt opgedragen zich uit bezette Arabische gebieden terug Volgens; het Israëlische dagblad Maa riv zijn dé Amerikaanse diplomatieke maatregelen gebaseerd op de gedachte dat het voor de VS de beste politiek is het politieke leven te redden van de Russische partijleider Leonid Breznjew, tegen wiens West-politiek in eigen land fors verzet bestaat, "n het politieke. leven van de Egyptische president Sadat, voor wie de vernieti ging van het derde Egyptische leger politiek desatreus zou kunnen zijn. De verzwakking van de status van Sadat en de verzwakking van de Rus sische invloed in dit gebied 'zouden de kansen op een Amerikaans-Russi- che vredesregeling in bet Midden oosten rechtstreeks aantasten'., aldus Maëriv. Het gezaghebbende Egyptische dag blad AI Achram heeft in een commen taar het Israëlische voorstel van de hand gewezen de Israëlishe troepen weg te halen van de westelijke oever van het Suezkanaal,als Egypte zijn strijdkrachten uit de Sinai terugtrekt. Volgens Al A.chram kunnen de mili taire successen van deze oorlog niet worden teruggebracht tot een uitwis seling van grondgebied en een voort bestaan van de situatie van voor 6 oktober. 'Elke oorlog waarin Israël geen beslissende overwinning boekt Is een door Israël verloren oorlog. En elke oorlog waarin de Arabieren- de Israëlische vermogens blokkeren deze in hun voordeel te keren is een door de Arabieren gewonnen oorlog' aldus Al Achram. Mohammed el-Zayyat, de Egyptische minister van buitenlandse zakea, heeft verklaard dat het nog 'voorba- Zie ook buitenland -pagina Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Vroom en Drees- mann wil Kemo (Hunkemöller Lexis en Lindor) overnemen; Tot dat doel zal het bedrijf een bnd van 350 gul den in contanten uitbrengen op de gewone aandelen Kemo, "groot 100. Het bod ligt aanzienlijk hoger dan het onlangs door de Britse Sears Hol dings aangekondigde bod van 300. Sears Holdings nam eerder dit jaar het sehoendetailhandelsbedrijf Hoog- enboseh over. Zie verder pagina 15 naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! D OII noteer als nieuwe abonnee Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Noquii iNaam: Adres: Adres: Plaats: Plaats: Betaalt per: O maand; CU kwartaof. ontvang als beloning het aangekruiste O mapjes postpapier met enveloppen De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 degen r-i gro}js LJ pletine schaalt|e (flessen onderzetter) handige poraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: De Rotterdammer, antv. oordnr. 364 Botterdam ten. aldus. .Zayyat. die; in, - Rome ''óp do orireiS" naarVNéwïYork cfe pers-lte woord stond. De Egyptische ondermi nister van buitenlandse; zakenIsmail Fahmi is op weg naar Washington en heeft -een brief Vair president Sadat voor president Nixon bij zich. Dit is uit politieke bronnen in 'Cairo'verno men. Fahmi wordt vergezeld van Omar Serri. 'een hoge ambtenaar van zijn departement, belast met interna tionale conferenties en wereld-organi saties.. '::/r Hieruit wordt afgeleid dat er spoedig een vredesconferentie zal komen. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken weigerde gisteren com mentaar op de komst van de Egypti sche delegatie, maar zei dat hét be zoek een Egyptisch initiatief betrof. Middenstand klaag! 5 Rouwdienst zelf regelen 7 Middenschool 11 Druk op veiligheidsconfe rentie 9 Van der Hart heeft weer eigen inbreng 13 Uitvoer aardgas gaat door 15 Men schrijft ons 1i Nieuwe boeken 2 Radio en tv fi Recept 6 Strips, feuilleton 6 Commentaar 7 Weer 7 Dichtbij en verder7 Beurs 8

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1