Aflaten gemakkelijker verkrijgbaar Baptisten leerstoel in krijgen Utrecht Vandaag Serospingswerk fksAilil Nieuwe hoeken mouw/Kimwr^r &to°ufcS<i'1j,S„1,dedapo5j: Oostenri Trouw K wariot Wat de kerken doen is hun zaak Politiek vervolgde Chilenen in onze ambassade verzameling munten en zegels terecht Antiekbeurs in hal Treslong Staatsprijs voor kinderboeken Dr. J. van Klinken 1973 KERK/BITsTVEXiLAiMD Ï2/K2 door Aldert Schipper AMSiTERiDiAM In Rio-me gaat Het verhaal dat over een jaar of wat een vooraanstaande Neder landse geestelijke naar het Vati- oaan gehaald zal worden om daar met een hoge titel te worden ge sierd. Men doelt op Johannes Gijsen, de ongelukkige man in het bisschopshuis in Roermond. In Roermond ook Van Odijk wmam Dr. J. Gijsen schrijft Inas (8) BLO Links-rechts iNAS (7) Lege kerken (2) Rectificatie Midden-Oosten 26 Midden-Oosten 27 Midden-Oosten 28 Midden-Oosten 29 Midden-Oosten 30 Midden-Oosten 31 WENEN Met een opmerkelijk grote meerderheid heeft de ka tholieke synode van Oostenrijk zich altgesproken voor de toe lating van geschikte gehïlwde mannen tot het priesterschap. Israëlitisch Weekblad: Newport jazz in Doelen «■'•J- Jtjr ^Lv i tj L Wanneer wordt i jsen naar I !oire geroepen' Deaa roddel is mij door een progres sief geestelijke verteld en ik 'heb gemeend dat de gedachte van Gijsens opneming naar Rome wel eens ingege ven tom zijn door de hoop op een hetere wereld bij mijn zegsman of eventueel bij de zegsman van mijn zegsman. Maar bet verhaal heeft in mijn ogen iets van zijn onwaarschijn lijkheid verloren, nu ik het boek van VoUcsterantredacteitr Richard Aurwenda «ver de omstreden bisschop heb gele zen. Waarom vind ik het niet rneesr zo ongelooflijk dat Gijsen ons vroegtijdig zal komen te ontvallen' Gijsens voorganger als conservatieve Msachop, Ad Simonis van Rotterdam, heeft aa zijn entree in deze functie mei zo grote omzichtigheid de ontwik keling dn zijn docees getracht stil te loggen, dat hijasOf tegenover zijn vrienden belijdt dsut hij jaloers is op de moed van Gijsen, die dan toch maar het bestuur geheel in eigen handen genomen en In handen van mensen gelegd beeft, die vrijwel net zo draken ais hij. Sdmonis remt de voortgang van het werk door in die besprekingen met zijn beladsanedwerlcers het gesprek langdurig op te honden met zijn zor gen, bijvoorbeeld over een twijfelach tige oecumenisch® teievisiedtenst. Maar SimoiUs hééft die bdendsmede- Dr. Gijsen. voor het eerst met borstkruis, schuift de bisschopsring aan zijn vin ger. Door tijdgebrek waren kruis ca ring niet tijdig klaar. Een journalist nam de insignia mee naar Rome, waar Gijsen de ring en het kruis al aanbracht, nog voordat de journalist was uitgesproken. Kardinaal AIfrink merkte toen op: OdBH köfk 'Kijk eerst maar eens of ze je wel passen.' naai Alfrink naar voren geschoven. Alfrink verzette zich hevig tegen de ken Joosten. Toen Casaroli daarop als in het voorbijgaan de naam van rec tor Gijsen uit Nunhem liet vallen, ging Alfrink daar hoegenaamd niet op in, omdat er zojuist een negatieve beoordeling van Gijsen door die aftre dende bisschop Moors van Roermond op zijn tafel lag. Alfrink dacht: 'Op een dergelijk getuigschrift wordt nie mand bisschop'. Er kwam een omvang rijk apparaat in beweging om Joos ten van de bisschopszetel af te hou den. Het Vatieaan gaf toe en iedereen dacht dat een nieuwe candid aat wel even op zich zou laten wachten. Het duurde evenwel zes dagen, toen kreeg dr. J. Gijsen formeel de vraag voorge legd of hij bisschop wilde worden. Vier dogen later lag er voor de Ne derlandse bisschoppen een briefje van de paus dat Gijsm de beste man was voor de situatie waarin de Nederland se kerk verkeerde en diezelfde middag presenteerde Gijsen zich aait de pers werkers tenminste nog en naar buiten Hjkt het alsof er niets aan dte hand is. Dit moet het Vatieaan aanspreken. Er is een waker tegen de oprukkende vernieuwing en toch komt de kerkelij ke leiding niiet in opspraak. Als dist in Rotterdam kan, dan moet zo zal men In Rome hebben gedacht dat ook in Roermond kunnen. En toen Simonis m nuntius Fe&Ld aan kwamen met een candadaat die zij konden aambevetan, moeten de Ro meinse instanties gehoopt hebben dat het in Roermond net zo goed zou uit pakken als in Rotterdam Het is geheel anders gelopen. Hoe andean geeft Au werda gedocumenteerd weer in zijn boek. Hat meeste in heit boek was al bekend op een of andere manier. Auwerda doet echter wel enkele onthuliagen. Hij heeft kennelijk met mgr. Van ridijk, de afgedankte vicaris van Roer mond, gesproken. Van Odijk heeft verteld dat bisschop Simonis tegen het advies van de kerkelijke autoritei ten in zijn vriend Gijsen meenam naar Rome. Maar dat was pas nadat de vicaris zelf door nuntius Peffid op een vreemde manier gevraagd was voor de post in Roermond, om als een soort tussenpaus op te treden. Van Odijk weigerde en werd door de assis tent van Feltö, dr. Dyba later hierom nog verwefca dat hij geen 'goed® zoon van de kerk' was. De volgende candi- daat, waar Rome mee aankwam, was deken J- Th. Joosten van Echt. Deze werd door de Vaticaanse 'minister van buitenlandse zaken' mgr. Casaroli, tijdens era speciaal bezoek bij kardi- Smdsdien is bet meeste van het ge beurde bekend. Gijsen ging naar Ro me voor de wijding. Alfrink werd gedwongen er bij aanwezig te zijn. Gijsen begon zijn werk door zich van zijn staf te beroven, teneinde een duidelijk bestuur te cröeren. Er kwam veel verzet Wie het niet eens was met Gijsen werd aan de kant gezet Wie daarin niet bewilligde werd voor scheurmaker of kettta. Edut- gemaakt De kd-c in Limburg pro beert zo goed en zo kwaad als het gaat te werwÏTïteren. De meerderheid van de Limburgse geestelijkheid tracht hot verzet dat Gijsen wekte creatief te verwerken. Zo ontstond de beweging Open Kerk. een brede groepering uit hot midden van de kerk van mensen die het vertikten op sleeptouw te worden ge nomen door uiterst links of uiterst ROME (CIC) De apostolische poe- nitentiarie in het Vatieaan heeft de voorwaarden bekend gemaakt, die voor het verkrijgen van een volle aflaat ter gelegenheid van het heilig jaar 1975 noodzakelijk zijn. Een voile, aflaat kunnen gelovigen verkrijgen, die in de periode, welke de landelijke bisschoppenconferentie vaststelt, in een bedevaart, naar de kathedrale kerk gaan om daar een gezamenlijke godsdienstplechtigheid bij te wonen. De bisschop kan daar voor ook andere kerken aanwijzen. Wammeer het om groepen gaat, b.v. gezinnenschoolklassen, arbeddersdele- gatie, vermigdngien, is bet voldoende naar de kathedraal of een andere aangewezen kerk te gaan en daar gedurende gepaste tijd een vrome dienst te houden en deze met oen gezamenlijk gebeden Onze Vader, de geloofsbelijdenis en do aanroeping van Maria te besluiten. Degenen die ziek zijn of om andere ernstige redenen ndet aan een bede vaart kunnen deelnemen, dienen zich geestelijk daarbij aan te sluiten en God hun gebeden en lijden op te offeren om een volte aflaat te krijgen. De gelovigen kunnen de volle aflaat verdienen vanaf de eerste zondag van de advent van 1973 tot de dag, waarop de officiële plechtigheden van het hei lige jaar in Rome beginnen. Het de creet, waarin een en ander staat, is ondertekend door 'grootpoenitoncier* kardinaal Paupini. Tevens wordt uit Rome gemeld, dat rnoois-kaitholieken, die ndet kerkelijk gehuwd zijn, voortaan toch kerkelijk besraven kunnen worden. Voorwaarde is alleen dat bij hen voor hun sterven, tekenen van berouw zijn waargeno men. Aldus een decreet dat de congre gatie voor do geloofsleer met goed keuring van de paus gepubliceerd heeft rechts. Een democratische beweging. Maar wie hoort daar nu nog van? Johannes Gijsen, Omstreden bisschop door Richard Auwerda. prijs 12,90. 189 bladzijden. Uitgave Becht, Am sterdam. De Illustraties bij dit ver haal zijn uit het boek. niet slapen. Maar ze moest maar door werken, tot ze niet meer kon, toen pas stuurde ze ons bericht. Zij was overspannen. Zes weken is ze in een ziekenhuis verpleegd. Maar niemand van de slavinoendSrijvens heeft ooit naar baar omgekeken. Noch van de school noch van het bejaardentehuis. 2e Exloémond G. Hensens-Tulp iogsweken, was de meest efficiënte De redactie nahoudt zich bet recht voer baar ter opname in daze rubriek toegezonden as- aingaoliingen verkort waar Ie geven. 01} ptt- bllkatle wordt met de naam van de inzender ondertekend. Brieven kunnen worden ge staard aan hes teeretarlaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, nosthus SIP. Amsterdam. Ik geef handwerkles op een BL0- school en ook na de dagschool blijven de meisjes nog op avondles. Ik ken ze dus heel goed. Nu is er een meisje, plm. 20 jaar, heel Hink en handig, die graag gezinsverzorgster wil worden, maar en nu komt het, ze mag die op leiding niet volgen omdat ze BLO ge had heeft. Ze mag er natuurlijk wel bij, o ja, maar zonder opleiding, dus net zo hard werken als de gediplo meerden maar altijd minder verdie nen. Is het een wonder dat veel ou ders er zich met hand en tand tegen verzetten dat hun kinderen op de BLO terecht komen? Van discrimina tie gesproken! Naaldwijk G. van 't Riet Opnieuw las ik In Tr/Kw. een inge zonden brief waarin gesproken werd over afglijden naar links van de 'con fessionele' partijen. Bij mij rijst de vraag: Waarom (verondersteld wordt dat) rechts 'christelijker' is dan links? Maastricht K. G. de Vries Wij zijn erg blij dat er protesten ko men tegen de Inas-opleiding. Enkele jaren geleden bracht het ons veel zorg en verdriet. Mijn dochter liep stage in een bejaardentehuis ze werd oververmoeid en kon van uitputting De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tamminga. '"■nyi'r 0.7" ri.V. D9 v}i^r.i;e Pers: N.2. ".it,ui a! 276-280, A aam Postbus 859. Teiefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. *t Is niet juist dat Inas-meisjes overal het sloofje zijn. Mijn dochter is 2 maanden in een gezin geweest met 5 kinderen waarvan de 6e op komst was. Ze heeft het daar ontzettend fijn gehad. Maar wat voor mij onbegrijpe lijk was. dat de kinderbijslag die dubbel had moeten zijn, zelfs nog een keer enkel was. ƒ50,- per maand was zeker nog teveel zakgeld. Het kostte ons heen en terug ƒ5,- reisgeld, dat kreeg ze maar 2x per maand vergoed. Zuidiand i A. Lugtenburg-Verhey. Het artikel van dr. A. van der Meiden in uw blad van 20 dezer waarin op aangrijpende wijze voor de wezenlijke kerk van Jezus Christus wordt gepleit zal veel gelovige lezers en kerkgan gers goed hebben gedaan. Waarom zo'n ernstig opbouwend woord met misselijke spotprenten moet worden ontsierd en neergehaald is voor mij een raadsel. Deze operette-illustraties zijn hier misplaatst en horen niet in een christelijk blad thuis. Bussum M. Menkhorst Uit mijn brief die onder 'Kinderdoop 3' is opgenomen, blijkt dat ik mij niet zonder meer onder de tegenstanders van de kinderdoop wil scharen. Het ging er alleen om onverdraagzaam heid jegens hen te signaleren. De zinsnede 'wij, die afwijkende menin gen huldigen' moet dan ook gelezen worden als 'zij, die afwijkende menin gen huldigen' etc. Botterdam J. v. d. Berge Dat het kleine Israël kon standhou den tegen de miljoenen Arabieren rondom Israël, komt, omdat de God van Israël zijn volk niet in de steek laat Hoogevccn A. Renema-Seincn Wanneer Nederland zelf wordt getrof fen door een zinloze boycot, waarmee Arabische staten in de voetsporen tre den van het Angola- en BOA-eomrm- tee zal het een waardige reactie zijn docr op zondag geen benzine meer te verbruiken en de anders daarvoor uit te geven gelden te storten in het solidariteitsfonds voor Israël. Berkel en Rodenrijs P. J. G. A. Ego, voorz. Oud-Strijders Leguen De gereformeerde synode heeft in de zitting het scherp protest van de bei de nederlandse opperrabijnen en de vijf rabbijnen afgewezen op gevaar af ais anti-semieten te worden aange merkt. Het moderamen heeft uitge sproken geen positie te kiezen en hoogstens medegevoel te tonen voor joden en Arabieren beide, Dit heeft mil denpd gedaan. Voorburg J. Verkouteren Ons aller NOS heeft enkele dagen na de Arabische overval prompt een tv- uitzendmg gebracht over de Palestijn se vluchtelingen. De aangrijpende re portage kon niet anders overkomen dan als een aanklacht tegen Israël. De manier die zich Het denken, om on danks alles de publieke stemming nog in pro-Arabische zin te beïnvloeden. Veel en veel effectiever dan welke pro-Arabische verklaring dan ook! Laat daarom onze regering ook dit feit onder de aandacht brengen van de Arabieren. Misschien krijgen we dan zelfs olie extra! Arnhem J. Bakker Nog steeds hebben de Arabieren ge droomd de joden in zee te kunnen drijven. Maar de Allerhoogste is de joden nabij geweest, ook nu weer. Er mag nooit meer eén Arabier een voet zetten In de Sinai. Israël heeft recht op absolute veiligheid. Dit volk heeft al genoeg grote beproevingen moe ten doorstaan. Amstelveen G. van Zanen Ik geloof dat vele Nederlanders die, zoals ik, het grote voorrecht hadden Israël te mogen bezoeken, zich be zorgd hebben gemaakt over Israël. Wie, zoals ik. heeft gezien, de gezich ten van de Israëli, kan alleen maar angstig worden. Is men in Israël al leen maar uit op vertoon van macht? Is men dan niet zwak? En als men dit overbrengt op de gehele wereld: zijn we dan niet zwak? Steeds minder veiligheid, vrede en welvaart, steeds tneer macht!!! Amsterdam J. M. Noteboom-De Bruin Geen bezwaar tegen gehuwde priesters Van de 143 aanwezige synodeleden (bisschoppen, priesters, religieuzen en leken) stemden 98 voor het voorstel, Een zelfde sterke meerderheid sprak zich uit voor het voorstel de mini mumleeftijd van gehuwde mannen om diaken gewijd te worden, te verlagen van 35 naar 24 jaar. Verder was de synode van oordeel dat de celibaats verplichting van de ongehuwde dia ken moet worden opgeheven, als ook het verbod om opnieuw te huwen, wanneer een diaken weduwnaar is geworden. Tevens wenst de synode dat ook vrouwen tot het diakonaat worden toegelaten. Deze voorstellen die de 'hete hangij zers' vormen van het synoderapport over de kerkelijke ambtsdragers, wor den in mei volgend jaar opnieuw behandeld om dan te komen tot een Van een onzer medewerkers EMkYIE/N De unie van baptistengemeenten heeft bij koninklijk besluit toestemming gekregen, om een bijzondere leerstoel voor baptistica (een samenvatting van alles wat met het haptisme te ma ken heeft) te stichten aan de rijksuniversiteit te Utrecht, definitief advies aan de Oostenrijkse bisschoppen. De bisschoppenconferentie is overi gens vrij 'om de wensen van de syno de ai dan niet aan de Romeinse instanties en aan de paus voor te leggen, die in deze zaken de uitein delijke beslissingen moeten, nemen. Indien het episcopaat deze voorstellen in Rome aanbiedt hetgeen vrij algemeen wordt verwacht dan zal ook t.z.t, het Romeinse antwoord in aÜe openheid aan de synode worden meegedeeld. Bisschop Zak van Sankt Pölten stelde met nadruk vast dat het toelaten van geschikte gehuwde mannen tot het priesterschap de waarde van het celi baat niet aantast. Hij herinnerde aan een reeent gesprek dat hij met de paus over deze zaak heeft gevoerd. De Paus aldus mgr, Zak neemt het verzoek van vele bisschoppen om ge huwde mannen te wijden zeer ernstig, maar hij is tevens van mening dat de tijd nog niet rijp is om een beslissing te nemen. Andere synodeleden waarschuwden te gen de opvatting om al deze voorstel len om het tekort aan kerkeli,": kader aan te vullen, te bestempelen ais noodoplossingen, 'Ze zijn zo zei b.v. sekretaris-generaai Scharer van de ka tholieke aktie van Salzburg veeleer een waardevolle verrijking en een gelovig antwoord voor de ontwikke ling van de kerk,' Bij de behandeling van het dokument 'de kerk in de maatschappij van van daag' kwam het abortusvraagstuk uit gebreid ter sprake. Aangespoord door karinaal König van Wenen sprak de Deze mededeling werd met hartelijk applaus begroet op de aigmene verga dering van de unie van baptisten, die in Emmen gehouden werd. Deze 93e algemene vergadering werd voor een groot deel beheerst door de problema tiek rondom het centrum De Vinken- hof te Bilthoven, waar de eigen theo logische opleiding met het Uniebu- reau huisvesting geniet. Het kost steeds meer moeite, om de exploitatie verliezen zo gering mogelijk te hou den. Besloten werd. het voor het komende jaar zo zuinig mogelijk te doen, in afwachting van de conclusies waarmee een commissie van onder zoek de bij de unie aangesloten ge meenten vóór 30 juni 1974 zal con fronteren. Deze jaarlijkse algemene vergadering waarvoor de grootste baptistenge meente van het land Emmen dit jaar als gastvrouw optrad, begon woensdagavond met een begroetings bijeenkomst in de gereformeerde Ich- tuskerk, waarin onder andere ds. Jae. Schouten van de ontvangende gemeen te en de heer Hadders namens het college van B. en W. het woord voerden. Ds. W. Veenstra uit Wor- mer, voorzitter van de unie, hield een korte toespraak, waarin hij ds. K. Reiling, ds. J. Ketelaar en de heer E. de Haan, drie vooraanstaande baptis ten, die in het afgelopen jaar zijn overleden, herdacht. De beide zangko ren van de Emmense baptisten zon gen enkele liederen, terwijl verder een groep jongemensen uit de ontvan gende gemeente een klank- en kleu renspel opvoerde op het thema 'De liefde is de meeste" De vorig jaar als proef bedoelde po ging, om de algemene vergadering nok meer geestelijke en vormende inhoud te geven, vond dit jaar zijn vervolg in een serie groepsbijeenkom sten op donderdagmiddag rondom het bekende bijbelwoord 'Zo blijven dan: geloof, hoop en liefde, deze drie, maar de meeste van deze is de liefde' (1 Korinthe 13:13). Na een exegese van dr. J. Relling van dit bijbelgedeelte, werden in vijf groepen de volgende onderwerpen behandeld: Agape en de gemeente: Agape en het gezin, Agape en de dienstverlening; Agape en de arbeid en Agape en de naaste die na ons komt. Voorbereid in diverse sectie-bijeen komsten werden vrijdag de diverse agenda-punten, hoofdzakelijk jaarver slagen, financiële overzichten en begro tingen, afgehandeld. Pfarrer Helmut Grundmann uit Hamburg, algemeen secretaris van de Europese baptisten zending met zendingsvelden in o.a. Kameroen en Sierra Leone en waarin ook de Nederlandse unie participeert, sprak de vergadering toe. Met een warm applaus werd in een motie dank toegebracht aan ds. F. E .Hui- zinga te Hengelo, die 25 jaar eindre dacteur is geweest van het evangelisa tieblad van de unie. De Zaaier. Tot zijn opvolger werd ds. R. Reiling van IJmuiden benoemd. Donderdagavond vierden de ruim 280 afgevaardigden en de gasten samen met leden van de baptistengemeente te Emmen het avondmaal. De baptis tengemeente te Rotterdam hebben de unie uitgenodigd voor de algemene vergadering in 1974. Van era verslaggever AMSTERDAM 'De kerken hebben te kennen gegeven de rabbinale brief te zuilen behandelen. Dat is zeer beleefd en meer dan mocht worden verwacht. De kerken haddra de brief ook voor kennisgeving kunnen aane- men met de gedachte: Waar bemoeien de rabbijnen zich mee?' Dit schrijft het Nieuw Israëlitisch Weekblad in zijn hoofdartikel over de brief die de Nederlandse rabbijnen hebben geschreven aan de hervormde kerk, de gereformeerde kraken ra de rooniskathöHeke bisschoppen over het uitblijven van een afkeuring over de Egyptisch-Syrische aanval op Israël. Het blad schrijft: 'Het lijkt ons dat de rabbijnen het niet bijster zouden waarderen als zij brieven zouden ont vangen. van diverse christelijke stro mingen die daarin hun teleurstelling tot uiting brengen over de 'stilzwij gende goedkeuring' van rabbijnen over misstanden in de wereld, waar dezen zich ndet over uitlaten." Wat had men overigens anders verwacht over de houding van kerken, die het toch al zo moeilijk hebben met hun gelo vigen. In een tijd dat veler sympathie uitgaat naar de Arabische aanvallers hebben de kerken ook voor hen be langstelling'. Het Nieuw Israëlitisch Weekblad be sluit: 'De kerken moeten doen wat zij niet kunnen laten. Zij moeten geld inzamelen voor wie zij willen. Laat hun hand doen, wat zij moet doen. Hoe de kerken hun 'evangelische be wogenheid' willen uiten is hun zaak'. synode zich met slecht een stem tegen uit voor meer bescherming van het menselijk leven en tegen het wetsvoorstel om abortus tijdens de eerste drie maanden van de zwanger schap niet langer strafbaar te stellen. ROTTERDAM Het Newport Jazz- Festival dat, georganiseerd door Geor ge Wein elk najaar een paar weken door Europa trekt, en dan in Neder land alleen Rotterdams Doelen aan doet, brengt op vrijdag 16 november, 's nachts om 0.15 uur Sarah Vaughan met haar eigen trio en the Young Giants of Jazz, waarbij Freddy Hub- bart, Joe Henderson, Cedar Walton, Larry Ritdley en drummer Roy Haynes. Dp zaterdag 17 november om 20.15 uur komt blueszanger B. B. King met era sterke groep van tien man, en wordt na middernacht gevolgd door Miles Davtes 'met een eigen sextet. Zondag 18 november, 's middags om vijf uur en 's avonds om kwart over aeht speten Dutoe Ellington en zijn orkest Het is vorige jaren al geble ken dat deze jazz meer, maar ook wei wat ouder, publiek trekt dan de avan t-garde. HILLEGOM In Treslong Hal te Hiltegom za! zaterdag ra zondag weer een antiekbeurs worden gehouden, met oude meubelen, tapijten, schilder ijen, munten, wapens, kristal en ge bruiksvoorwerpen. Dingen uit de ver leden tijd, die daar, met wat heimwee naar de romantiek, bekeken, en even tueel gekocht kunnen worden. DEN HAAG De minister van CRM heeft de dames Marijke van Raep- horst, voorzitster, dr. R. Bauer-van Wechem, W. Goeman-van Randen, An Rutgers, van der Loeff-Basenau, en de heren dr, H. G. van den Doel, drs. A. P. P. van Kampen, J. G. Vilerius en H. J Kompan, secretaris in de jury benoemd voor de Staatsprijs voor Kinder- en Jeugdliteratuur De prijs bedraagt 5000 gulden, Zij wordt om de drie haar verleend, en is al eerder toegekende an Annie M. G. Schmidt, An Rutgers van der Loeff-Basenau en Miep Diekman. DEN HAAG De Nederlandse am bassadeur in Santiago de Chile hééft opnieuw gastvrijheid verleend aan een elftal Chilenen, die wegens poli tieke vervolging hun toevlucht heb ben gezocht op de Nederlandse kanse larij en de landbouwafdeling van de ambassade in de Chileense hoofdstad. Dit deelde de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken gis teren desgevraagd mee. Hiermee komt het aantal gasten op de ambassade op 38. Inmiddels zijn de vorige week een zevental Chilenen, die naar de ambassade waren ge vlucht, in Nederland aangekomen. DEN HAAG De Haagse politie hoeft drie mannen aangehouden, die bij een overval in era woning aan de Amalia van Solmsstraat in Den Haag een verzameling historische pennin gen, munten en postzegels ter waarde van een ton buitgemaakt haddra. Era van de daders heeft bekend. WAT WE MORGEN ETEN? Wat moet ik morgen in de krant •- schrijven, vroeg ik mijn vrouw giste ren. Haar antwoord kwam snel, wanU ze had weinig tijd: ik vraag jou ook niet wat we morgen moeten eten. En- daar heeft ze gelijk in, want dat doet ze praktisch nooit Ze weet het Ze weet waar we samen van houden en wat we aankunnen. Ze heeft geen. inspraak nodig en ik weet ook niet of •ze die op prijs zou stellen. Ze gaat nog uit van een verdeling van verant woordelijkheden. Jij staat voor dat en ik voor dit Dat is een envoudige filosofie die het hele tijdra goed gedaan heeft. Intussen hebben we iets anders leren kermen. Er moest in spraak komen. En u merkt ik dek mij meteen in terecht Waar het kan cn zinnig is moet inspraak een mógelijkheid zijn. Maar ik denk wel. eens dat wij dat ook moeten leren. Hoe moet zo'n proces van inspraak verlopen? Velen eisen ergens inspraak én beginnen dan meteen 'van dik hout zaagt men pi anken' en degenen die verantwoordelijkheid droegen ra ken in een minimum van tijd gefrus treerd. Het is duidelijk dat het zo niet moet. Het zal wel de een of andere harde lijn zijn die zo ver schrikkelijk nodig is, maar waarom zou je, zonder bittere noodzaak het aantal zenuwpatiënten zo spoedig ver groten? We moeten ook een beetje zuinig op elkaar zijn. Inspraak is goed, maar de wijze waarop is een zaak die eerst wel eens overwogen mag worden. Ik spreek nog al eens mensen die verzuchten: nog één zo'n drammerige vergadering en ik stap er uit. En misschien hebben ze gelijk. Misschien zijn zulke dingen niet uit te houden. Maar dat alles betekent natuurlijk allerminst dat Ik een plei dooi voer voor autoriteit en dergeiij. ke, Dat woord hadden we misschien nooit moeten uitvinden,. Beleid voe ren en regeren is in de eerste plaats dienend bezig zijn en dat daarbij, wanneer het over mensen gaat, die mensen zeif eerst geraadpleegd wor den is era zinnige zaak. Maar dan terwille van de mensen een beetje rustig aan. En ook niet alles behoeft inspraak. Ik wacht morgen gelaten af. Ben hoogstens benieuwd wat ik op mijn bord krijg. NED. HERV. KERK Beroepen te Streefkerk, Aalburg en Goudswaard: M. Baan, kand, te Wad- dinxvera; te Nieuwe-Tonge ra te Opiraisden: T. de Jong te Nieuw-Lek- keriandte Putten: P. Vermaal, te Vlaardlngen; te Wolvega (toez.): H, van de Giesan te Capelle a.d. Ussel Bedankt voor De Lier (toez.): J. van der Schee te Zierikzee; voor Ede: A, Vltetstra te Doornspijk; voor Meen kerk: E. F. Verguist te Capolle a.d. IJssei. GREREF. KERKEN (VRUG). Bedankt voor Bergentheim: J. Sta ting te Bunschoten; voor Delft R Houwen te Utrecht-NW; voor Axel: J. Geersing te Rouveen; voor Zuidham: T. Dekker te Capelle a.d. IJssei. VRIJE EV. GEMEENTEN Beroepen te Amsterdam-W.: A. Ver maas te Amstendam-Z. Schiermonnikoog, lytje polo, door Louise Meliema. 280 bti., 150 Illustra ties, ƒ27,50. Uitgave Knoop cn Nie- meljer, Haren (Gr.). 'In een ander boek over Schiermonnik- ook heb ik eens gelezen, hoe Louise Meliema lof werd toegezwaaid voor haar speurwerk naar de historie van dat eiland der schiere (is grijze) mon niken, zoails hot al in de middeleeu wen heette, zij het soms op de won derlijke manier van Moemkelaneanoe gesehreven (nog vroeger heette het Üardenoe, Wemeroghe en Wervero- ghe). Welnu, men kan deze nieuwe uit gaaf, era bewerking van een in 1954 verschenen boek. gerust een standaard werk noemen, Het is trouwens met medewerking van de Fryske Akademy en andere instellingen tot stand geko men. Het geeft een uitstekend beeld van een waddeneiland "in de branding van eeuwen', vermeldt talloze histori sche documenten, aangevuld met een serie artikelen over zowel de. locale geschied amis als over haar zusje, de geografie, die folklore, de taal enz- De historie van Schiermonnikoog, dat is vooral de geschiedenis van de Ste ehouwers en aanverwante familie, dm eeuwenlang het eiland in bezit had den en de bewoners feodaal behandel den, ook toen de tijd daarvoor aMang gepasseerd was. Pas in de vonge eeuw, toen Johan Banck het eiland overnam, is er gewerkt aan. dijken en polders, en ook de Duitse eigenaars, de graven van Bemstorff, hebben hun eiland goed beheerd. Aan dat Duitse bezit kwam in 1945 era etad, en. Loui se Meliema noemt dat niet helemaal fair, temeer omdat er sindsdien veel onroerend goed in ons land, ook op Schiermonnikoog, in Duitse handen gespeeld is en wordt Hoe dat overi gens zij, Louise Meliema schreef ©en belangwekkend boek, waaruit tevens blijkt dat ze de leus 'Wees wijs .mm- de Waddenzee' terdege onderschrijft, i. UTRECHT Dr, J. van Klinken' maakt bezwaar tegen de weergave van zijn brief in onze krant van vrijdag j.l. Gezen zou kunnen worden dat, dr. Van Klinken meent dat de rijke oliesjeiks de Palestiinen niet konden; helpen met hun oliegeld. De heer Van Klinken vindt evenwel dat zowei' de oiiesjeiks als anderen, zoals .de kerken, dz Palestijnen dienen te hel pen.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 2