Sommige mensen hebben dit beeld van de poRUe: Anderen weer dit; Doperwten als 'afleiding' bij roofoverval Eindhoven krijgt PvdA-burgemeester Koningin opent v andtmg An toni van LoGuwonhookziGkonhuis in Amsterdam i Wieheeff er gelijk? Bezorgde minister Lubbers: Expositie over slechte situatie van buitenlanders Belgisch protest Twijfel aan behoefte tegen abortuskliniek medische specialisten vlak over de grens EDOX I Vandaag kort geding Shell tegen Vrij Nederland Hele project gaat honderd miljoen kosten Bonden adviseren leden zaterdag TROLW/KWARTLT DINSDAG 30 OKTOBER 1973 Van onze sociaal-eeonomisehe redactie UTRECHT - De Nederlandse economie gaat een bijzonder moeilijke perio de tegemoet. Minister Lubbers (economische zaken) uitte deze bezorgdheid gisterenhet congres van het Nederlands Katholiek Ondernemers Verbond B INjVENLAiNiD Bekoeld Minister Lubbers Zwitsers dameshorloge -waterdicht" v.a. 78.- Inbreken mag nieLVrouwen aanranden en doorrijden na een aanrijding evenmin. Geen zinnig mens die bezwaar maakt als de politie daartegen optreedt. N 'n Universiteit bezetten, parkeren op de stoep en vissen zonder acte, mag ook niet. J Ais de politie daar iets tegen doet, klinken J er nogal eens protesten. Misschien wel begrijpelijk. Maar het 2 is onredelijk als de politieman mikpunt van 'g die protesten wordt. Hij heeft de wetten J niet bedacht. Hij moet er wèl voor zorgen s dat ze worden nageleefd. Dat is een deel 5 van z'n taak. g Soms leidt die taak tot een nogal hardhandige arrestatie. Soms tothet wegwijs I maken van een toerist. Daarom zal de een de politieman zien als een boeman. En de ander als een soort weldoener. Ze hebben allebei ongelijk. Van der Grinten en Geertsema commissaris Van onze Haagse redaktie DEN HAAG Het kabinet heeft besloten prof. W. C. L. van der Grinten bij koningin Juliana voor te dragen als commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Brabant Mr. Geertsema, lid van de Tweede Kamer voor de WD en oud-minister, is aangewezen als com missaris der Koningin in de provincie Gelderland. Verder is mr. J. J. van der Lee (lid van de PvdA), burgemeester van Dordrecht, voorge dragen als burgemeester van Eindhoven. Geen KVP-er Bestraling Borstkanker Economie wacht een zware tijd De .minister baseerde zijn bezorgdheid zowel op de te verwachten stijging van de olieprijzen, als op de inmid dels opgetreden en nog verder aan trekkende prijsstijgingen van andere grondstoffen. 'Uit het buitenland komt een inflaliespiraal in alle hevig heid op ons af', aldus drs. Lubbers. Hij riep daaróm alle partijen op deze situatie 20 goed mogelijk het hoofd te bieden. Met deze oproep besloot de minister een uitvoerig betoog waarin hij het strakke prijsbeleid van de regering verdedigde tegenover een verontwaar digde middenstand. Deze oroep meent dat het huidige prijsbeleid er de oor zaak van is dat hun inkomenspositie is achtergebleven bij die van de werk nemers en nog verder achterop dreigt tc geraken. Minister Lubbers toonde begrip voor deze situatie. Hij erkende aithans dat het strakke prijsbeleid voor sommige bedrijfstakken, met na me het midden- en kleinbedrijf, on voordeliger uitpakt dan voor andere. Hij verklaarde zich daarom bereid met de betrokken organisaties te over leggen over een bevredigender rege ling, die dan 22 november als de huidige prijsmaatregel afloopt in werking za! kunnen treden. (ADVERTENTIE) Met deze toezegging lijkt de woede van de organisaties in het midden- cn kleinbedrijf iets te zijn bekoeld. De voorzitter van het NKOV, de heer W Perquin, die eerder die middag nog sprak van een 'discriminerende situa tie gaf tenminste te kennen dat de ;Van een verslaggever FRANEKER De 48-jarige winkelier w. de Boer heeft met zijn echtgenote «n zijn negentienjarige dochter Benny een paar benauwde uren be- 'J?efd toen vier nanoen-bij een .over al-geld opeisten. Het drietal zat T s avonds boven de woonkamer van de winkel toen de telefoon ging. De heer De Boer nam op en een stem vroeg: Kunt u mij ook vertellen hoeveel doperwten er in een blik zitten?' Mevrouw De Boer werd op hetzelfde ogenblik belaagd door vier mannen, die maskers en nylonkousen over het hoofd droegen en lieten weten 'Dit is een overval, wij willen geld'. De heer De Boer zei dat er geen geld was maar dat alles op de bank stond. Daarna volgde een vechtpartij, waar bij ook de negentienjarige dochter betrokken werd. Toen zij viel zette een van de overvallers een mes op haar keel. Intussen zag mevrouw De Boer kans via het balkon naar beneden te sprin gen, waar zij werd 'opgevangen' door een buurjongen die op het lawaai afkwam. Toen hadden de overvallers begrepen dat zij ontdekt waren en zij sloegen op de vlucht met medeneming van J75 gulden (al het geld dat in huis was). Inmiddels was echter' het halve dorp gealarmeerd en er werd een klopjacht ingezet. Een van de overvallers, de 22-jarige M. J. H. uit Leeuwarden, werd door de 'achtervol gers in een sloot gedreven en later door de politie gepakt'De andere drie waren gisteren nog niet gegrepen. genoegen te nemen met besluiten die ertoe leiden dat de inkomensontwik keling van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf nog langer zal achterblijven bij de inkomensont wikkeling van de werknemers". .Het Koninklijk Verbond van Onderne mers heeft inmiddels de regering uit genodigd voor een gesprek over de problematiek van het midden- en kleinbedrijf. Aan dit gesprek zouden tenminste drie ministers deel moeten nemen: de heren Lubbers (economi sche zaken), Duisenberg (financiën) en Boersma (sociale zaken). Dit 'ge sprek zou nog voor 5 november plaatsvinden. Op die datum is het overleg over het Centraal Akkoord in een beslissend stadium gekomen. Het is echter zeer de vraag of dit zal gebeuren. Het midden- en kleinbedrijf zou dan hooguit voorwaardelijk kun nen instemmen met het Centraal Ak koord, meende gisteren nr. Geurtsen van het KVO. woorden van de minister 'wat openin gen' hebben gemaakt. Het Koninklijk Ondernemers Verbond (KVO) rea geerde bij monde van zijn voorzitter mr. Geurtsen iets wantrouwenden "We hebben al zo vaak overleg ge pleegd, maar er is tot nu toe nooit iets uitgekomen', zei hij. De uiteindelijke houding van de rege ring is belangrijk voor het verloop van de gesprekken, die werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid voeren over het Centraal Ak koord 1974. Het Nederlandse Christe- lijk Ondernemers Verbond heeft al bij monde van zijn voorzitter de heer D, de Mooij laten weten dat een nog langer achterblijven van de Inkomen spositie van middenstanders bij werk nemers voor zijn organisatie niet ac ceptabel is en er onder die omstandig heden .niet aam gedacht kan worden een Centraal Akkoord te onderteke nen. De ledenvergadering vin het KVO, die gisteren bijeenkwam, stelde zich op hetzelfde standpunt. De vergade ring nam een resolutie aan waarin van het KVO wordt geëist: 'Geen Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN In Artihof, Traay 78 in Driebergen-Rijsenburg is giste ren een tentoonstelling geopend die handelt over Turkije en Marokko en de situatie waarin de uit die landen afkomstige buitenlandse werknemers verkeren. De openingstijden zijn van twee tot zes uur en op vrijdagavond ook van zeven tot negen uur. De tentoonstelling duurt tot en met 3 november. Het initiatief tot deze expositie is genomen door de werkgroep buiten landse werknemers Driebergen-Rijsen burg. Deze werkgroep houdt zich ook bezig met het geven van Nederlandse taallessen aan buitenlandse werkne mers, het verbeteren van de woon ruimte van deze mensen en het in richten van een sociëteit Deze week wordt in Driebergen-Rij- senburg een collecte gehouden, die bewtemd is voor het verbeteren van de huisvesting van de buitenlandse werknemers. De werkgroep heeft daartoe een stichting opgericht die logiesgelegenheden wil gaan exploite ren. Het secretariaat van de werk groep is gevestigd op het adres Bunt- laan 37 in Driebergen. Van een onzer verslaggevers (ADVERTENTIE) BRUSSEL/DEN HAAG In brieven aan onder anderen de Belgische mi nisters van buitenlandse zaken en van justitie en aan de Nederlandse ambas sadeur in Brussel heeft een Belgisch actiecomité geprotesteerd tegen de plannen tot vestiging van een abortus kliniek van de NVSH bij de Belgische grens. Het comité, dat zich 'Veront ruste ouders' noemt, spreekt van een 'politieke misdaad'. In de brief van het comité, dat in het Belgische Deurne is gevestigd, wordt gesteld dat de -Nederlandse regering zich zou mengen in de aangelegenhe den van een buurstaat, als zij zou toelaten dat Belgische vrouwen wor den aangespoord tot abortus, en daar mee tot overtreding van de Belgische wet De directeur van de NVSH; dr. G. J. Smit, zei ons gisteravond blij te zijn met het Belgische protest, omdat daarmee naar zijn mening de discus sie over abortus, ook in België op gang wordt gebracht Volgens da heer Smit bestaat er on der Belgische vrouwen grote behoefte aan een abortuskliniek. De voor hen bedoelde kliniek zal worden gevestigd op Nederlands grondgebied; er wordt nog naar een geschikt punt in de grensstreek gezocht. AMSTERDAM De Nederlandse Unie van Ziekenfondsen wil - gezien het te verwachten overschot aan me dische specialisten - af van de wette lijke bepaling, dat met iedere medicus een honoreriingsover eenkomst moet worden gesloten. In 'Unie', het offi ciële maandblad van de Nederlandse Unie jan Ziekenfondsen, schrijft se cretaris J. de Vries, dat louter aanwe zighead geen recht mag scheppen op een gegarandeerd inkomen. Wordt bij de toekomstige volksverzekering of. in de nieuwe wet gezondheidsvoorzienin gen geen bepaling opgenomen, dat overeenkomsten kunnen worden ge weigerd, dan kunnen we de eerste lijns-gezondheidszorg wel vergeten, 'O waarschuwt de hear De Vries. De secretaris van de Nederlandse Unie van Ziekenfondsen vraagt zïh af, waarom zo krankzinnig veel geld geïn vesteerd wordt in aantallen medische specialisten, aan wier behoefte getwij feld mag worden. Hij baseert zijn ver onderstellingen op een rapport van het Nationaal Ziekenhuis Instituut. Dit instituut heeft berekend, dat het aantal werkzame medische specialisten zal toenemen van 5700 in 1972 tot 7150 in 1977 en tot 8400 in 1982. AMSTERDAM In een rustige markt met kleine omzetten heeft de- dollar in Amsterdam maandag een vaste stemming te zien gegeven. Ge sloten werd op 2.5250-/ 2.5260 tegen een vorig slot van 2.5000-2.5075. Minister-president Den Uyl heeft ko ningin Juliana gisteren van deze be slissingen van het kabinet op de hoog te gesteld en een toelichting gegeven op de personen, die benoemd zouden worden. Het was de bedoeling van het kabinet de namen geheim te houden, omdat de kandidaten nog medisch gekeurd moesten worden. Gisteren had bijvoorbeeld mr, Geertsema over zijn te verwachten benoeming geen enkel contact gehad met iemand van het kabinet. Vrijdag was het kabinet het ook eens geworden over de benoeming van mr. Van Amelsfoort tot minister van land bouw als opvolger van mr. Brouwer, die met ingang van donderdag 1 no vember aftreedt Mr. Van Amelsfoort, die lid is van de Tweede Kamer voor de KVP, heeft echter laten weten, niet voor de benoeming in aanmerking te willen komen. Hij is op het ogenblik in het buitenland. Prof. Van der Grintenis hoogleraar in het burgerlijk, recht in Nijmegen en kroonlid van de SER. Hij was staatssecretaris van economische za ken in het kabinet Drees-Van Schaik. In het parlement moest hij in 1949 het ontwerp van wet op de pbo verde digen. Prof. Van der Grinten was lid van de staatscommissie voor de her ziening van de grondwet. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Shell cNederland neett nu definitief een civiel geding togen het weekblad Vrij Nederland aangespannen naar aanleiding van een artikel op li augustus, waarin een gefingeerde ramp in het Rijnmondge bied is beschreven. De reportage was vergezeld van een trucfoto, waarop sen olievat zichtbaar was waarop de Saa® Shell duidelijk herkenbaar voor- ?kell stelt nu dat hiermee een «breuk op het merkenrejcht is ge- waardoor de maatschappij in ternationale schade kan lijden, to de dagvaarding wordt aan de presi dent van de Amsterdamse rechtbank gevraagd vast te stellen dat de han delwijze van VN onrechtmatig is ge weest Tevens wordt gevraagd VN te veroordelen tot publikatie van een oergelijk vonnis, op straffe van een sw?fsom van Eenduizend gulden. ^teil-Nederland heeft eerder getracht A-redactie ertoe te bewegen op ae voorpagina een verklaring op te nemen, waarm namens de redactie geconstateerd zou moeten worden dat 3e publikatie van het artikel 'mi- ip*aatst' was. VN-hoofdredacteur R. terdmandusse heeft dat geweigerd, wanneer wij zouden vinden dat het artikel misplaatst is, zouden wij het ®let gepubliceerd hebben. Wij kunnen toch niet terugkomen op ons stand punt omdat wij met een -kort geding bedreigd worden'. VN heeft Shell wel ruimte aangeboden om zijn standpunt baar voren te brengen, maar de olie maatschappij geeft er de voorkeur aan de zaak voor de rechter te brengen. ,et korte geding dient vandaag in Amsterdam. voor Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Vanmiddag verricht koningin Juliana de officiële opening van het nieuwe Antoni van Leeuwenhoek Ziekenliuis voor de kankerbestrijding.0 Het complex, dat eerst over vier jaar zal zijn voltooid, wanneer het nog ontbrekende laboratoriumgebouw tot stand zal zijn gekomen, heeft tot dusverre bijna zestig miljoen gulden gekost. In dit bedrag is inbegrepen zestien miljoen gulden voor research en ruim dertien mil joen gulden voor aanschaffing van de modernste bestralings- apparatuur. Naar schatting zal het volledige centrum voor veelzij'dige bestrijding van de kanker een bedrag van hon derd miljoen gulden vergen. Momenteel bedragen de kos ten per bed 160.000. Het nieuwe Van Leeuwenhoek-zie kenhuis, dat gebouwd is op de hoek van de Johan Huizinga- laan en de Plesmanlaan in Amsterdam-Slotervaart, dient ter vervanging van de zeer verouderde accomodatie, in het voormalig militair hospi taal. aan de Sarphatistraat, dat in 1929 door koningin-moeder Emma ia gebruik is gesteld. be is Er is accomodatie voor 180 patiënten, voor wie op de vier bovenste verdiepingen een bed denhuis is ingericht. Het nieuwe ziekenhuis, dat pri mair voor .de provincie Noord holland is gebouwd, maar dat vanwege z'n specialistische ka rakter patiënten uit alle delen van het land opneemt, onder scheidt zich van andere zie- henhuizen vooral door de gro te bestralingsafdeling, die een oppervlakte van liefst dertig duizend vierkante meter slaat. De grote aanwinst onder meer een tele-kobaltnp- paraat van 6000 Curie, alsme de een door Philips geconstru eerde neutronengenerator. Dr. I. S. Sindram, klinisch directeur, deelde mee, dat, er in Nederland hulp moet wor den geboden aan Veertigdui zend kankerpatiënten. Van hen zullen 2500 personen (ge vallen, die behandeling in team verband vergen), jaarlijks in het nieuwe complex kun nen worden behandeld, de verpleegprijs voor deze 'patiën ten varieert van ƒ266,75 tot ƒ342,95 per dag. Omdat de kankerpatiënt speciale benadering vergt aan de staf een psycholoog toegevoegd. De deskundige een is wees er op, dat de naam Van Leeuwenhoek-Ziekenhuis in het verleden een triest imago had. Omdat er in de laatste jaren meer openheid ten aan zien van de veelsoortige be handeling is ontstaan, is er bij de patiënt meer begrip gegroeid voor de specialisatie. Een belangrijke factor in de na-oorlogse ontwikkeling is, dat men voor de bestrijding van de gevreesde volksziekte lang niet meer uitsluitend op 'het mes' - de chirurgie - is aangewezen. De onderscheide ne bestra! ingsmethodieken hebben een beduidende bijdra ge geleverd tot bestrijding. Daarom wordt het van groot belang geacht, dat de kleinde dertig miljoen gulden, die voor de bouw van het labora torium nódig zijn, er snel zul len komen. Borstkanker is nog steeds het meest voorkomend. Ten aan zien van de bestrijding van dit ziektebeeld zijn wezenlijke bijdragen geleverd tot het in zicht van de betekenis van virussen, erfelijke factoren en de werking van hormonen bij hét ontstaan van een tumor. Voor 'hij in 1966 burgemeester van Dordrecht werd, was mr. Van der Lee directeur van de internationale orga nisaties vanhet ministerie van land bouw en directeur van de afdeling ontwikkeling van geassocieerde over zeese landen van de Europese Com missie. Zijn benoeming betekent, dat voor het eerst een niet-KVP-er op een belangrijke post in het zuiden wordt geplaatst Prof. Van der Grinten, de nieuwe commissaris dér Koningin in Noord- Brabant is lid van de KVP. Toch is zijn benoeming wel een verrassing, omdat hij niet door de partij naar voren was geschoven. De fraktie van de KVP was namelijk gekomen met de heer E. J. M. Kolfschoten, de burgemeester van Leidschendam, Dat mr. Geertsema commissaris wordt in Gelderland is in overeenstemming met de wens van de meerderheid van de staten van deze provincie. In krin gen van de WD bestond vorige week nog de vrees, dat mr. Geertsema ge passeerd zou worden, omdat een lid van de PvdA in Gelderland benoemd zou worden wanneer het burgemees terschap van Eindhoven toch weer naar de KVP zou gaan. De WD- fraktielelder Wiegel verklaarde toen, dat het voor zijn partij onaanvaard baar zou zijn, wanneer iemand van de PvdA commissaris van Gelderland-zou worden. Maquette van het nieuwe Antoni van Leeuwenhoek Ziekenhuis in de hoofdstad. Op de achtergrond - het nog te bouwen laboratorium en dierenhuis, waarheen te zijner tijd ongeveer 25.000 muizen (25 11161 li1 WPi'KPfl zuivere stammen) mede zullen verhuizen. VftJ.nc.il (Afdeling Fotografie Antoni van Leeuwenhoekhuis Het Nederlands Kankerinstituut). De tunior-immunologie, een nog jonge tak van wetenschap, wordt in dit Nederlands Kan kerinstituut (vooral wat be treft twee vormen vaa kan ker) intensief beoefend. Opgemerkt werd dat de vor deringen op het gebied van de kankerbehandeling de laatste jaren niet spectaculair zijn, Er zijn vooralsnog geen nieu we mogelijkheden ontdekt, waardoor de kans op genezing gen met sprongen omhoog is gegaan. Nog steeds zal voor vele vormen van kanker een goede kans op genezing vooral zijn gelegen in een vroegtijdi ge ontdekking van het kwaad aardige proces. De meest re cente vooruitgang in de be handeling ligt in het onder zoek van de patiënt in specia listisch teamverband. Tot en met 1972 heeft het Nederlands Kankerinstituut te Amsterdam van het Koningin Wilhelmina Fonds, dat nu bij na een kwart eeuw functio neert ruim veertig miljoen gulden ontvangen. Ter gelegenheid van de ope ning van het nieuwe zieken huis wordt een internationale wetenschappelijke vergadering gehouden, waarin onder meer zal worden gesproken over be strijding van de borstkanker en behandeling in het hoofd- halsgebied f strottenhoofd) Ook de bestrijding van de kin- derleukemie komt ter sprake. Van onze correspondent STADSKANAAL De drie indus triebonden hebben de georganiseerde werknemers van de tien aardappel meel- en derivatenfabrieken van het Ayebe-concern in de provincies Gro ningen en Drente geadviseerd, zater dag 3 november a.s. 's morgens de produktie om zes uur te stoppen. De aardappelmeelcampagne, die momen teel in de fabrieken op volle toeren draait, willen de bonden ongemoeid laten, en de daarin werkende perso neelsleden is geadviseerd om de nor male werktijden tot dusver aan te houden. Dit gebeurt in het kader van de 40-urige werkweek.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 5