Amerikaanse advocaten willen onafhankelijke W:atergate-onderzoeker Een foto kan leven of dood van krijgsgevangene bepalen Veel kritiek op regering-Meir Vreemde druk op Europese veiligheids conferentie 'Moskou dreigde met vernietiging van staat Israël' Senator wil inzet troepen van VS in M.-Oosten verbieden Universiteit van Uruguay door regering gesloten VS versterken vloot in Indische Oceaan TROUW/K^''ARTET DINSDAG 30 OKTOBER 1973 BUITENLAND T7/K9 Syrië Ontmoeting Tï^Tf J" fv*gs, Burgers Zweedse waarnemers in dienst van de Verenigde Naties in Ismaillia. WASHINGTON (UPI, Reuter) Ce bestuursraad van de Ameri kaanse advocaten-organisatie eist de benoeming van een onafhanke lijke aanklager voor het onder zoek naar de Watergate-affaire. De speciale aanklager moet volkomen ««afhankelijk staan tegenover de per sonen wier handel en wandel hij onderzoekt, aldus de resolutie van de Amerikaanse baüe. Hij mag benoemd «®eh ontslagen worden door de be trokken partijen. Met deze uitspraak hebben de advocaten zich tegen het besluit van Nixon gekant om zelf een opvolger van Archibald Cox te benoe men, Cox werd negen dagen geleden door Nixon als speciale aanklager ont slagen. NEW YORK, MOSKOU (Reuter) De Sowjet-Unie heeft vorige week in een geheime nota aan de VS gedreigd met de 'vernietiging van de staat Israël' door Russi sche troepen, tenzij Israël zou op houden met schendingen van het bestand. Een foto van Israëlische gevangenen. door Peggy Polk, correspondente van het persbureau UPI TEL lAYIV De film leek duidelijk maar wat overbelicht: rijen mannen, zittend op de grond met hangende schouders en uitdrukkingloze ogen; meer mannen kwamen eraan lopen, twee naast el kaar, onder bewaking van een gehelmde soldaat die zijn geweer op hen richtte. De film duurde tien minuten en toen hij klaar was, begon hij opnieuw. Niemand in de kamer bewoog zich. BRUSSEL, PARIJS (AFP, Reuter, UPI) De VS en hun Westeuropese bondgenoten zullen later deze week in de NAVO-raad te Brussel besprekingen voeren over de spanningen die tussen hen zijn gerezen naar aanleiding van de crisis in het Midden-Oosten. door Ferry Mingelen Wrevel groeit in Israël over krijgsgevangenen FEL iA\IVGAIRO. DAMASCLC (LP1. AP. Reuter) In Israël groeit de verontwaardig! liet uitblijven van een uitwisseling van krijgsgevangenen. Er wordt sterke druk op de regei— geoefend om de bevoorrading van bet omsingelde derde Egyptische leger niet toe te laten zolang het vraagstuk van de krijgsgevangenen niet is opgelost. ging over regering uit- Het Israëlische parlement gaat een vergadering wijden aan <xit pro bleem, dat in Israël een politiek gela den kwestie is geworden. Het dagblad Yedioth Ahronoth pjeitte gisteren voor de vorming van een coalitie regering, omdat de zittende regering te zwak is om de huidige problemen het hoofd te bieden. Het blad vindt, dat Israël momenteel in een 'desastreu ze politieke situatie' terecht is geko men. De belangrijkste partner van de nu regerende arbeiderspartij in een even tuele coalitie zal de lakud-groep zijn. Vanuit deze hoek is de afgelopen dagen kritiek op de regering geuit. De regering wordt verweten, dat het leger bij het begin van de oorlog op zes oktober niet paraat genoeg was. Een ander punt van kritiek is de bevoorrading van het omsingelde Egyptische leger, die Israël onder druk van de grote mogendheden heeft moe ten toestaan. In Israël heerst daarover grote veront waardiging, omdat de regering ge dwongen werd tot dm stap tenvijl er nog geen regeling is voor de uitwisse ling van krijgsgevangenen. Dit laatste was één van de belangrijkste voor waarden Israël om akkoord te gaan met de wapenstilstand. Het regering - gezinde dagblad Jerusalem Post zei gisteren dat aan dit probleem nu de hoogste prioriteit moet worden gege ven. Familie en vrienden van vermis te Israëlische soldaten hebben in dag bladadvertenties premier Golda Meir gevraagd transporten naar het omsin gelde Egyptische troepen alleen toe te staan als uitwisseling van krijgsge vangen onmiddellijk kan beginnen. Voor het ministerie van defensie was gisteren een kleine demonstratie, waarbij hetzelfde werd geëist. Jerusa lem Post vroeg 120 mensen wat men vroeg van de humanitaire hulp, die Israël het Egyptische leger in zijn benarde positie had aangeboden. Nie mand bleek het daarmee eens te zijn. De regering heeft toegegeven, dat de voedseltransporter» naar het Egyptische leger zijn toegestaan op uitdrukkelijk verzoek van de Verenigde Staten. Vol gens het blad Mailrrv heeft de Sow- jet-Unie er bij de Verenigde Staten op aangedrongen Israël eok toestemming voor wapen- en munitietransporten af te dwingen, Israël zegt 6800 Egyptische en 200 Syrische militairen gevangen te hou den. De namen van ruim 3800 van hen zijn al doorgegeven naar het Rode Kruis. Er worden 450 Israëlische soldaten vermist Het Bode Kruis in Geneve heeft gisteren bevestigd, dat er van Israël al lijsten zijn ontvangen met namen van Arabische krijgsge vangenen. Van Egypte en Syrië v.as nog mets ontvangen, behalve de na men van de Israëli's die voor de televi sie in Egypte zijn getoond. ministerie op voor de wederopbouw van de door de oorlog beschadigde steden langs het kanaal. Na de oorlog in 1667 besloten de Egyptenaren geen geld te steken in herstel van deze steden, omdat er nog een oorlog zou komen. De luchthaven van Cairo zal vandaag worden heropend. Sinds het uitbreken van de oorlog was ze geslo ten. Syrië zal weer naar de wapens grijpen als het langs politieke weg niet zijn belangrijkste doel (terugtrekking van Israël uit alle bezette gebieden) kan bereiken. President Hafez Assad zei dat gistera vond in een toespraak voor radio en televisie. Het was de eerste openbare verklaring van Hassad na Syrië's aan vaarding van de wapenstilstand, Assad zei, dat Sadat van Egypte hem had verzekerd, dat de Sowjet-Unie de vol ledige garantie heeft gekregen, dat Israël zich zal terugtrekken. Wat Mos kou wil valt geheel samen met de belangen en de wensen van ons volk. aldus Assad. Het Israëlisdie opperbevel heeft be kend gemaakt, dat er vandaag weer een ontmoeting zal zijn van hcrge Israëlische en Egyptische officieren 'Alle lopende zaken betreffende de wapenstilstand zullen kunnen worden besproken. In elk geval zal er gepraat worden over Egypte's weigering om de namen van de Israëlische krijgsge vangenen bekend te maken. Zondag had het eerste gesprek tussen Israëli sche en Egyptische offideren plaats. Als resultaat daarvan kon er maandag een Egyptisch konvooi met voedsel en medicamenten door de Israëlische li nies naar de omsingelde troepen van Egypte in de Sinai rijden. Een ander Egyptisch konvooi bracht voedsel naar enkele verspreide eenheden in het noorden van de Sinai. Volgens Israël zijn er gisteren drie Egyptische helikopters neergeschoten, die een brug over het Suez-kanaal probeerden te slaan om een doorbraak naar Cairo te forceren. Volgens een Israëlische woordvoerder openen solda- teii van het derde Egyptische leger zo nu en dan het vuur. Dat wordt alleen beantwoord als er Israëlische levens in gevaar zijn. Israël heeft een gedeelte van de olie pijpleiding SuezUairo verbverd en daarmee de olietoevoer vanuit de vel den bij de Golf van Suez afgesneden. Deze velden worden geëxploiteerd door een Amerikaanse onderneming. In Beiroet is gisteren bevestigd, dat Irak bezig is zijn troepen uit Syrië terug te trekken. Libanon probeert een einde te maken aan de Palestijnse beschietingen op Israël, die vanuit Li banon worden ondernomen. -""Tb *~r «rif i '-Nf s i j j .Juilnëft. 3C. -'Are Volgens Egypte maakt Israël in de veroverde gebieden ten westen van het Suez burgers gevangen. Ze wor den overgebracht naar de oostelijke oever, waarna Israël beweert dat ze daar krijgsgevangen zijn gemaakt, zo beschuldigde het dagblad Al Achram. Egypte toont zich weer wat opgelucht «adat het vorige week nogal geschokt was door de berichten over de om vang van de Israëlische veroveringen ten westen van het Suez-kanaal. Presi dent Sadat richtte gisteren een nieuw DEN HAAG Op 1 november zal de scheepvaart de nieuwe Noordelijke uitmonding van het Julianakanaal op de Maas in neranrik kunnen nemen. De nieuwe mond ligt ten noorden van de brug in de E9 bij Wessem, tegeno ver de uitmonding van het kanaal Wessem-Nederweert op de Maas. Om de aanteg van de' nieuwe mond moge lijk te maken moest het Julianakanaal ongeveer ecu kilometer worden ver lengd. Senator Edward Gurney, een aanhan ger van Nixon, pleitte gisteren ook voor benoeming van een speciale aan klager, die volstrekt onafhankelijk is van de regering. Volgens hem zal het Publiek het niet rtemen als het onder dek naar de Watergate-zaak wordt gëleid door iemand van de regering. Dë nog te benoemen aanklager zal in eik geval niet mogen worden ontsla an zonder toestemming van het con- Bfés, aidus Gurney. PROJECT Volgens het weekblad Time heeft pre sident Nixon de vorige aanklager Cox ontslagen omdat deze bezig was te onderzoeken hoe in 1970 geld bijeen <ras gebracht voor de verkiezingscam pagnes van de republikeinse kandida ten. Time meldt dat Cox op het spoor urns van het zogenaamde 'buitenhuis- Projeet', dat in 1970 vier miljoen dollar opbracht Het project was zo genoemd omdat het geleid werd van uit een particulier huis in de buurt van het Witte Huis. Het weekblad zegt, dat het hier ging' om één van de meest explosieve schandalen in Was hington. Behalve over dit project had Cox nog materiaal verzameld over dne andere 'gevoelige zaken' buiten Watergate om. Newsweek, een ander Amerikaans weekblad, meldt, dat er een onderzoek is ingesteld naar een geval van belas tingontduiking, waaraan Nixon zich in Florida schuldig gemaakt zou heb ben. Het Witte Huis heeft het verhaal van Newsweek onmiddellijk bestreden in zeer felle bewoordingen. AFZETTING Een hoge overheidsfunctionaris heeft een lijst gepubliceerd van negen za ken buiten Watergate om, waarvoor Nixon zou kunnen worden afgezet, In een verzoekschrift aan hei congres somt de ambtenaar, Nicholas Johnson, onder meer op: goedkeuring van een niet-grondwettige oorlog in Cambodja; een systematische campagne tegen de vrije pers; de weigering van geld voor programma's, die door het congres zijn aangenomen; het gebruiken van overheidsgeld voor de verbouwing van verschillende huizen; pogingen om de onafhankelijkheid van de FBI en CIA aan te tasten en de inbraak bij de psychiater van "Daniël Elsberg. Johnson zegt zich bewust te zijn van de ernst van de afzettingsprocedure tegen de president. 'Maar ik erken eveneens de smst van het zwijgen hierover,' aldus Johnson. Dit heeft het Amerikaanse weekblad Tune gisteren gemeld. Over de in houd van de Russische nota, die door de Russische ambassadeur Anatoty Dobryin was overhandigd, had de Amerikaanse senator Henry Jackson reeds gezegd dat zij in 'grove' bewoor dingen was gesteld. Volgens Time werd in de nota, die aan president Nixon was gericht, met begonnen met het gebruikelijke 'beste meneer de president', maar met 'meneer Nixon'. In hetzelfde weekblad zegt de Egypti sche vice-president Mohammed Abdel Hatem dat de Russische dreiging troe pen naar het Midden-Oosten te sturen bedoeld was als poging de Amerika nen tot pressie op Israël te bewegen. Volgens Hatem was het de bedoeling van Israël de aanvoerlijnen naar het derde Egyptische leger ai te snijden, maar hadden zij dit doel nog niet bereikt toen het staakt-het-vuren van kracht werd. Als president Nixon erin zou slagen de uitvoering van VN- resolutie 242 (van 1967) te bewerk stelligen dan zou 'Nixon de top kun nen bereiken in de Arabische wereld', aldus Hatem. In de Russische pers is de afloop van de crisis tussen de VS en de Sowjet- Unie. die vorige week dreigde, be schreven ais een overwinning voor Moskou die 'koelbloedig en kalm was gebleven* op het Amerikaanse 'avontunsme'. Uit de Russische reac ties wordt opgemaakt dat het Kremtin meent een belangrijke propagandisti sche overwinning op de VS te hebben gpboekl, zonder dat er een ernstig risico was geweest voor de wederzijd se ontspanningspolitiek- Moskou zou erop bogen door haar krachtige op stelling een feitelijk einde aan de strijd te hebben gemaakt en daarmee nog meer de gunst van de Arabieren te hebben gewonnen. Er bevonden zich ongeveer 35 men sen in de zaal en iedere keer op nieuw keken ze uit naar het gezicht van hun zoon, man, vader of vriend. Egypte en Syrië hebben nog altijd niet de lijsten van de Israëlische krijgsgevangenen aan het Internatio nale Bode Kruis overhandigd, zodat het Israëlische leger nu alle beschik bare televisie-journaals en perefo to's, die aan Egyptische en Syrische kant gemaakt werden over de Israë lische krijgsgevangenen, aan de fa milies en vrienden van de vermiste Israëlische militairen laat zien, op dat ze geïdentificeerd kimmen wor den. A3 meer dan een week, al beginnend voordat het staakt-het-vuren van kracht werd, worden twee kamers in het bureau voor sociale voorzienin gen van de militairen bestormd door de ouders, echtgenoten, kinderen en vrienden van de vermiste militai ren. En iedere keer opnieuw bekij ken ze de film en pluizen ze de 200 foto's door, die door de verschillen de kranten en weekbladen in de wereld gepubliceerd weiden. 'Als ze menen dat ze iemand geïndentifi- ceerd hebben, moeten ze op een formulier invullen, waaraan ze hem geïdentificeerd hebben', vertelt een officier. 'Het leger doet de informa tie in een computer en wij staren- officieren naar de eenheden van. de vermiste voor aanvullende inlichtin gen'. Er zijn 360 mam als vermist opgege ven volgens nog onvolledige rege ringsrapporten- Veel meer mannen staan officieel niet op de lijst van de vermisten, maar hun families hebben sinds het uitbreken van de oorlog op 6 oktober niets meer van hen gehoord. 'We hebben in ieder geval veertig mannen geïdentificeerd, misschien vijftig", zegt de officier, een luite- nant-kolonei. 'Natuurlijk hebben honderden mensen de formulieren ingevuld. Bij sommigen is het een wensdroom. Maar als er ook maar de geringste kans is, moeten we de zaak serieus nemen', Eén van dege nen, die geïdentificeerd werd, was de zoon van een vriend, vertelde de officier. 'Ik had twee weken geleden nog een diner met hem'. 'Be Israëlische autoriteiten sturen de namen van de krijgsgevangenen, die zij geïdentificeerd menen te hebben, door naar- het Internationale Bode Kruis in Genève. Het is een zeer emotionele zaak. Daarbij komt dat de spanning nog vergroot wondt, omdat de Israëli's geloven dat rij door de identificatie van een .krijgs gevangene hem wellicht JcurinéÜ red- den van een executie zonder vorm van proces, door degenen, die hem gevangen houden. Een arts en een aantal vrouwelijke leger-officieren rijn -aanwezig om de gezinnen te troosten en soms om tussenbeide te komen in ruzies tus sen twee vrouwen, die ieder in de zelfde onduidelijke foto hun echtge noot menen te herkennen, 'Een goed voorbeeld voor een Salomo's oor deel', zegt de luitenant-kolonel, In de recreatie-zaal met rijn lage plafond liet de film een man in een ziekenhuis bed zien, vervolgens een man onder de flitsende lichten van een televisie-studio, terug naar de zittendende mannen en de mannen, die eraan kwamen lopen. Alsjeblief, alsjeblief, stop. dit is .mijn zoon', werd er geroepen. Het beeld bleef staan op het witte laken, dat als filmscherm dienst deed. Een kleine, zware vrouw met een bloemetjes jurk stormde naar voren, gevolgd door een man van middelbare leef tijd, een ouder echtpaar en twee tiener-jongens. De film begon op nieuw, stopte, werd teruggedraaid, stopte, begon opnieuwOp het scherm liepen de mannen naar vo ren, stopten, Hepen terug, stopten, liepen weer naar voren...... De dokter had een vergrootglas en de familieleden gaven het aan elkan der door. 2e stonden vlakbij het -scherm, zo dicht er bovenop .dat ze het hete beeld met hun schaduwen wegvaagden, behalve dat ene ge zicht, dat vaa zo'n levensbelang voor hen was. Niemand In de kamer bewoog rich of sprak een woord. En de familie draaide rich om en de film begon opnieuw.... NAVO gaat over ruzie Amerika-Europa praten Dit is gisteren uit bronnen bij de NAVO vernomen. Voor morgen staat een zitting van ambassadeurs van de NAVO-raad op het programma. Op deze bijeenkomst zal de balans wor den opgemaakt van de gevolgen die de Am erikaans-W esteuropese ruzie heeft gehad. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken en defensie reageerden eind vorige week woedend op de weigering van een reeks Westeuropese NAVO-landen Amerikaanse vliegtuigen met wapens voor Israël in hun land te laten landen of van hun luchtruim gebruik te laten maken. President Nixon zei vrijdag op zijn persconferentie dat de Europeanen 'doodgevroren zouden zijn* als hij en de Russische leiders geen bestand in het Midden-Oosten hadden bewerkstelligd. Maar de Westeuropese NAVO-bondge- noten zijn nog steeds zeer gebelgd over het feit dat zij pas ruun 24 uur na het uitvaardigen van het Ameri kaanse alarm hierover door Washing ton zijn ingelicht. Regeringsfunctionarissen in Parijs hebben gisteren in Parijs gezegd dat Frankrijk het niet eens is met Nïxons beschuldiging dat de NAVO tijdens de crisis" in het Midden-Oosten te weinig solidariteit met de VS heeft getoond. Volgens Parijs is Washing ton de schuldige omdat het geen over leg over de crisis had gepleegd met de Europese partners. De regering Pompidou vindt dat Frankrijk zeven jaar geleden gelijk had toen het de Amerikaanse autori teiten vroeg hun bases in Frankrijk op te heffen. Een van de oorzaken WASHINGTON (UPI) De Ameri kaanse senator Mark Hatfield (Repu blikein) heeft verklaard dat hij over weegt het Congres te vragen elk in zetten te verbieden van Amerikaanse troepen in het Midden Oosten. Hat field wil dat een amendement van deze strekking wordt ingediend op het wetsontwerp, waarin Nixon het Congres goedkeuring vraagt voor een noodkrediet aan Israël van 2,2 miljard dollar. Dit geld is bestemd voor mili taire aankopen. van 'de huidige wrijving tussen de VS en Europa is het feit dat de Ameri kaanse regering haar bases in Europa gebruikte voor doorvoer van oorlogs materiaal voor Israël zonder de be trokken Europese regeringen daarvan in kennis te stellen, aldus de zegslie den in Parijs Vooral tussen West-Duitsland en de VS zijn spanningen gerezen nadat Bonn de Amerikanen beslist op de vmgers had getikt en feitelijk gewei gerd via Westduitse havens en vlieg- bases van de VS in de Bondsrepubliek Amerikaanse wanens naar Israël te laten gaan. NEUTRALITEIT Een der voornaamste redenen voor de afwijzende houding van de Europese NAVO-partners is de Westeuropese vrees dat de Arabieren hun olie-ex- pOrten naar Europa zullen staken, De EEG-landen zijn tien maal afhankelij ker van de Arabische olie dan de VS. Bovendien wil een aantal EEG-landen ook om andere redenen een neutrale houding innemen, ondermeer door het groeiende verlangen mmöer met de Amerikaanse politiek te worden vereenzelvigd, die tot de oorlog in Vietnam en de Watergate-affaire heeft geieid. Daar komt bij dat ook in het verleden door de monetaire crisis te gengestelde handelsbelangen en ande re rivaliteiten ernstige wrijvingen tus sen de VS en de EEG-landen zijn ontstaan. Bovendien wordt in West- Europa steeds sterker getwijfeld aan de Amerikaanse veiligheidsgaranties: de belofte dat de VS in geval van een ernstig conflict de Westeuropese NA VO-partners, met risico voor het ei gen land, hun kernwapens zullen han teren tegen een eventuele agressor. Het Russische partij dagblad de Praw- da heeft gisteren geschreven dat de Westeuropese landen gedwongen zijn zich los te maliën van het pro-Israëli- Sche beleid van de VS wegens de oprechte mogelijkheid dat de olie als politiek wapen wordt gebruikt'. De regering var Koeweit heeft memo randa ontvangen van West-Duitsland en Italië, waarin deze landen verkla ren dat zij mot betrokken zijn bij de Amerikaanse wapen leveranties aan Is raël. Dit heeft de Koeweitse pers gisteren gemeld Volgens Koeweit had Tokio in wei dertig telefoongesprek ken de verzekering gegeven dat Japan neutraal was. Volgens rist Italiaanse memorandum hebben slechts twee NAVO-landen meegewerkt aan de Amerikaanse luchtbrug naar Israël. Welke landen werd niet bekendgemaakt. De VS heb ben eerder bij hun kritiek op de Europese landen een uitsondering ge maakt voor Portugal. Dok Nederland en Engeland bleven verschoond van de Amerikaanse toorn, aldus Richard Longworth, correspondent van het Amerikaanse persbureau UPI in Brus- MONTEVIDEO (UPI, Reuter). De universiteit van Montevideo, wel eens het laatste democratische instituut in Uruguay genoemd, is door de rege ring gesloten, De rector en de 21 leden tellende universiteitsraad is ge arresteerd. De regering hoopt hiermee een eind te maken aan de oppositie van de studenten tegen de regering van Juan Bordaberry. die deze zomer met behulp van het leger de macht greep. De universiteit van Montevideo is de enige in Uruguay. Ze telt 25.000 stu denten. De nu gearresteerde raad was gekozen door de staf en de studenten. De onafhankelijkheid van de universi teit is gegarandeerd in de grondwet van Uruguay. De onderwijsinstelling steunt traditioneel de linkervleugel. Van Bordaberry, die per decreet re geert, werd al geruime tijd actie te gen de universiteit verwacht. De offi ciële aanleiding voor de sluiting is een explosie, waarbij afgelopen vrij dag een student om het leven kwam. Volgens de politie was het slachtoffer bezig met het maken van een bom. Aan verslaggevers is een arsenaal van wapens getoond, die in de universiteit zouden zijn aangetroffen. WASHINGTON (Reuter) De VS hebben hun vlootsterkte in de Indis che .Oceaan opgevoerd in reactie op de Russiche vlootversterkingen in de Middellandse Zee. Dit heeft het Ame rikaanse ministerie van defensie mee gedeeld. Naar de Indische Oceaan zijn nu het Amerikaansevliegdekschip Hancock en vijf torpedobootjagers en een oiiebevoorradingssehip onderweg. DEN HAAG Onderhandelingen zon der duidelijke agenda leveren vaak het beeld op van een voetbalwedstrijd met drie ballen in het veld: soms amusant, maar hoogst verwarrend en met weinig kans op goede resultaten. Voor internationale onderhandelingen geldt dit nog eens te meer. Daarom wordt er, ais het even kan, voor gezorgd dat iedereen weet waarover gepraat wordt en welke onderwerpen precies aan de orde zijn. De Europese landen hebben niet voor niets tijdens het overleg in Helsinki over de Euro pese veiligheidsconferentie, veel tijd en moeste besteed aan het opstellen van een duidelijke en gedetailleerde agenda. Het is daarom opmerkelijk, dat de tweede fase van de onderhandelingen tussen oost en west over troepenver mindering in centraal-Europa vandaag in Wenen begint zonder zo'n agenda. Voor de kleine honderd diplomaten en militaire deskundigen die vanmor gen in het Weense congresgebouw bijeenkomen, staat nog allerminst vast hoe deze onderhandelingen, nu eigenlijk moeten verlopen. De weste lijke delegaties hebben er wel een paar ideeën over, maar zij moeten nog afwachten hoe huncollega's uit het oostbiok daarop reageren. Alge meen wordt gehoopt dat de eerste ronde van algemene verklaringen door de deelnemende landen, die van daag en morgen gehouden wordt, vol- doende houvast zal bieden om niet in het drijfzand van orde- en agendade batten te geraken. Dat soort drijfzand Is de onderhande laars in Wenen nog al-te goed bekend van de zogenaamde verkennende be sprekingen die eerder dit jaar plaats vonden. Toen slaagde men er niet in een agenda op te stellen en zelfs is men het niet eens geworden over de deelnemende landen. Dat gold met name voor Hongarije, waarvan Rus land vindt dat het niet tot Centraal- Europa behoort, in tegenstelling tot de mening van de westelijke landen. Daarover zal dus nog een hartig woordje gesproken moeten worden. Wel werd men het eens over de naam van de onderhandelingen, zij het ook niet zonder strubbelingen. De Oostblok landen gingen niet akkoord met de hier alom gebruikte betiteling van 'Mutual and Balanced Force Redacti ons' J'MBFB wederzijdse en even- wichtige vermindering van strijd krachten) betgeen ertoe leidde dat de' MBFR-bordjes in het Weense confe rentie-oord op het laatste* moment moesten worden gewijzigd. Officieel spreekt men nu van 'wederzijdse ver mindering van strijdkrachten en be-, wapening en de daarbij behorende maatregelen in Centraal-Europa'. De Navo-Ianden hebben hiermee hun eis van evenwichtigheid in de troepenyer- nündering niet laten vallen. Integen deel; deze eis zal het moeilijkst op te lossen probleem bij de onderhandelin- gen worden. v In Centraal-Europa heeft het War-' schau-Pact een duidelijke overmacht aan tanks op de Navo-strijdkrachten. Dat is het. eerste nadeel voor het Westen. Het tweede is dat terugtrek king van Russische troepen uit Cen traal-Europa nog iets anders is dan terugtrekking van Amerikaanse troe pen. De Russische troepen blijven toch nog in dy buurt, maar de Ameri kaanse moeten eerst de Atlantische Oceaan weer over als er moeilijkhe den dreigen. Daarom hangen de Navo- Ianden zo aan 'evenwichtige troepen reductie'. Heel simpel gezegd bedoe len zij daarmee dat het terugtrekken van bijvoorbeeld twee Russische tanks, niet automatisch terugtrekken van twee Navo-tanks tot gevolg zal hebben, omdat anders het overwicht van de Oostblok-landen steeds zwaar der zou gaan wegen Om dit probleem op te lossen heeft het Navo-hoofd- kwartier in Brussel allerlei a-symme trische modellen van troepenvermin dering ontwikkeld die bij de onder handelingen gebruikt kunnen worden. Er dienen zich echter mogelijke ande re oplossingen aan om de gewenste evenwichtigheid te bereiken. Vooral op aandrang van Nederland onder- zoekt de Navo momenteel in hoeverre de tactische kernwapens, waarvan de Navo er meer heeft dan het War- schau-Pact, in de onderhandelingen kunnen worden gebracht. Het zou misschien mogelijk zijn de overmacht aan tanks van het oosten weg te. strepen tegen een hoeveelheid tacti sche kernwapens van de Navo. Dit zou voor de Navo «let onvoordelig zijn, omdat de jongste strategische inzichten toch ai een waardeverminde ring van deze tactische kernwapens met zich mee brengen. Niet alleen de feitelijke troepenverminderlngen, maar ook de bijbehorende maatrege len zullen voldoende stof tot praten geven. De Navo-Ianden hebben echter niet onbeperkt de tijd voor deze onderhan delingen. Er is in de Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardig den een toenemende druk op presi dent Nixon om het aantal Amerikaan se troepen In West-Duitsland te ver minderen. Men is het er daarover eens dat de Europese Navo-partners binnen 18 maanden een flinke greep in de portemonnee moeten doen om die Amerikaanse troepen in Europa te betalen. Gebeurt dat niet, da» zouden er. een half jaar na het verstrijken van die termijn zóveel Amerikaanse troepen worden teruggetrokken ais nodig om om het tekort, dat door deze troepen wordt veroorzaakt op de Amerikaanse betalingsbalans, onge daan te maken. Voor eenzijdige terug trekking van troepen en vermindering van defensie is de Navo als de dood. Dat zou, zo wordt geredeneerd, de Warschau-Pactlanden' iedere prikkel ontnemen zelf ook tot wapenvermin dering over te gaan. Samenhangend met deze druk op pre sident Nixon, hebben er in de Vere nigde Staten berichten gecirculeerd, dat Amerika en Rusland allang over eenstemming bereikt hebben over een vermindering met 14 procent van de Amerikaanse en Russische troepen in Centraal-Europa. De moeilijke start vat. de onderhande lingen en de talrijke hoogst ingewik kelde problemen die opgelost moeten worden, maken nu al één voorspelling mogelijk: het zal allemaal erg lang gaan duren, maar de vraag rijst-of er wei tijd genoeg zal zijn.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 9